ISSN 1335-8715

03-01-2007   redakcia   Rôzne   verzia pre tlač

Študentská esej a Akadémia klasickej ekonómie.

Na začiatku nového roku pripravil Konzervatívny inštitút dve zaujímavé akcie, do ktorých sa môžete zapojiť, ak ste študentami vysokých škôl. Ide o študentskú esej na tému "Odkaz Miltona Friedmana pre Slovensko" a súbor seminárov (ten už nielen pre študentov) pod názvom Akadémia klasickej ekonómie.

Pridať nový príspevok

Prvy prispevok
autor: Zolo
pridané: 03-01-2007 14:30


Ekonomicke vyhody predaja Slovenskej Republiky panovi Majskemu-Marhulovi.
TAK TOTO JE PECKA!!!
autor: Lukas Krivosik
pridané: 04-01-2007 17:56


Dvaja oteckovia vam skvele nahradia jednu maminu:

http://vpravo.blog.cz/0612/dva-tatinkove-mi-skvele-nahradili-mam...

Vypocujte si tu pesnicku a sledujte anglicke titulky, dole. Som myslel, ze neverim vlastnym ociam!!!

odbré
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 04-01-2007 22:59


Máš dobrý článok o Tisovi. Pre ostatných:http://www.aktuality.sk/spravy/komentare/komentar-aky-bol-vojnovy-slovensky-stat?
RE: odbré
autor: Lukas Krivosik
pridané: 05-01-2007 0:24


"Máš dobrý článok o Tisovi. Pre ostatných:

http://www.aktuality.sk/spravy/komentare/komentar-aky-bol-vojnovy-slovensky-stat...
"

Diky, stve ma tato Sokolova a Gaburova partizancina. Ti dvaja su pre inych konzervativcov katastrofou. Prave v tychto dnoch sibnuti havranovci a spol dehonestujuco oznacuju za "fasistov" mna alebo Pistanka. Samozrejme, uplne neodovodnene.

Toto je pre nich voda na mlyn a uz sa aj vezu na vlne rozhorcenia a sikovne zosnovali nejaku peticiu.

Hanba tym dvom!

RE: odbré
autor: tralos
pridané: 05-01-2007 10:35


popravde, poznam ludi co kupuju .tyzden a povazuju ta za fasistu, tazke ziadni havranovci.

mas proste taku povest, zastavas sa upalovaciek inkvizicie, su ti sympaticke zakony trestajuce homosov, rad by si sa dival ako hori marxovi brada, atd atd. toto neber ako provokaciu, len hovorim z vlastnej skusenosti s oznacovanim teba za fasistu.

romco

RE: odbré
autor: Lukas Krivosik
pridané: 05-01-2007 11:56


Ludia, podla ktorych som "fasista", su podla mna korunovani blbci.

Inkvizicia a zakony proti homosexualite boli dlho dlho pred fasizmom, na strane druhej, neviem o tom, zeby fasisti (sami kaciri) podstupovali nejake samoupalenie. Navyse vela nackov boli proste buzeranti. Ti, co ma nazyvaju "fasistom" zjavne nepoznaju obsah a kontext toho slova.

RE: odbré
autor: LIBERTARIAN
pridané: 05-01-2007 13:58


Lukas,
aj ked s romcom na 99% pripadov nesuhlasim, v tomto pripade ma pravdu. Obcas doslovne uletis so svojimi nazormi(napr. ta velkolepo deklarovana nenavist k homosom), ten postoj k Aztekom, ...
Samozrejme, urcite porozumenie pre Pinocheta je zdovodnitelne a zdielam ho.
Nenazyvam to fasizmom, ale nekonzistentnostou.

RE: odbré
autor: Peter Frišo
pridané: 05-01-2007 10:15


Naozaj "skvely" clanok, zvlast faktograficky - kardinal Tardini sa tak napriklad stava statnym tajomnikom uz za 2.svetovej vojny, Slovensko vedie vojnu proti bratskemu Polsku - ale Lukas uz nenapise, ze proti tomu Polsku, ktore sa prizivilo na protipravnej viedenskej arbitrazi, nemecki beratori v tomto Slovenskom state neexistuju, pozitivne svedectvo o Tisovi vydal aj blahej pamati Anton Neuwirth, ktoremu mozno tazko vycitat, ze by spominal nostalgicky na mladost, kde mu zahynula takmer cela rodina v koncentrakoch... etc.
RE: odbré
autor: D
pridané: 05-01-2007 11:06


To s tym tajomnikom prestrelil. Ale Neuwirth sa sam ku zidovskej viere pokial viem nehlasi, je katolik a vseobecne tie zidovske korene a utrpenie jeho rodiny neznamenaju automaticky, ze jeho pohlad bude nezaujaty. Jeho pohlad zjavne ovplyvnili blizke vztahy s takymi ludmi, ako bol "cistic" skolstva Carnogursky starsi, ktory vybavoval Tisovi obhajcu po vojne a strataval sa po prepusteni z basy s Machom...
-----
nemam to po ruke, takze ciastocna citacia:

Spojitost české a židovské otázky názorně předvedl poslanec sněmu Pavol Čarnogurský, jenž s jistým zadostiučiněním na sněmu prohlásil, že ľuďáci vyhnali ze školství po 6. říjnu „v první řadě“ 126 židovských učitelů, kteří údajně v důsledku své rasové příslušnosti „stáli v opozici“ vůči národní a křesťanské výchově slovenské mládeže. Výluky se týkaly i židovských inspektorů škol, správců a ředitelů škol. Vyloučení postihlo současně i 884 českých učitelů. Šlo o lidi, kteří podle Čarnogurského „páchali zradu a cizí myšlenky protislovenského ducha vnášeli do školy, kterou postavil národ“.
(http://www.cs-magazin.com/2005-10/view.php?article=articles/cs051081.htm)

RE: odbré
autor: Peter Frišo
pridané: 06-01-2007 14:35


Tu ale nešlo o náboženskú, ale o etnickú otázku, to že sa zosnulý Neuwirth hlásil ku katolicizmu nič nemení na tom, že bol priamym účastníkom týchto udalosti, ako Žid, ani na tom, že išlo o jeho rodinu, ktorá tam z väčšej časti zahynula!!!
RE: odbré
autor: D
pridané: 06-01-2007 20:09


Tak naco spominas jeho zidovsky povod?
"nič nemení na tom, že bol priamym účastníkom týchto udalosti, ako Žid, ani na tom, že išlo o jeho rodinu, ktorá tam z väčšej časti zahynula!!! "
Ani na tom, ze sa priatelil a spoluzakladal KDH s predstavidelmi rezimu, ktori ich tam poslali.

RE: odbré
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 05-01-2007 12:12


Každý chmulo, ktorý sa stane prezidentom, alebo riaditeľom čohokoľvek bude u rôznych ľudí z rôznych dôvodov vždy vyvolávať sympatie. Keby bol prezidentom SlŠt sádrový trpaslík nedopadlo by to inak.
RE: TAK TOTO JE PECKA!!!
autor: הלט
webstránka: http://vpravo.blog.cz
pridané: 05-01-2007 8:18


Člověk často nevěří. Někdy ani poté, co se dotkne rány.

http://vpravo.blog.cz/0701/katolicke-sterilizac...

הלט

RE: TAK TOTO JE PECKA!!!
autor: Milton
pridané: 05-01-2007 16:15


To je tusim v holandsku legalne, teda adopcia homo-parov, cize v danom (holandskom)kontexte na tom nie je nic zvlastne a teda, ze sa tieto veci vysielaju v TV je uplne prirodzene(v kontexte).

Je jasne ze v krajinach kde su tieto veci legalne sa to postupne stane zabehanym javom v spolocnosti, na tom nie je nic prekvapujuce.

RE: TAK TOTO JE PECKA!!!
autor: Lukas Krivosik
pridané: 05-01-2007 17:58


Ved nikto nehovori, ze je prekvapeny. My len hovorime, ze to NIE JE SPRAVNE!
RE: TAK TOTO JE PECKA!!!
autor: הלט
webstránka: http://vpravo.blog.cz
pridané: 05-01-2007 20:43


"Homosexuální láska" je jen typem sentimentální přitažlivosti sexuální povahy, anebo psychologické závislosti vyplývající ze ztráty sebekontroly v oblasti emocí či pocitů. Patří proto to oblasti neurotického sentimentalismu.

Homosexuál se nikdy neobelhává víc, než když se prezentuje jako člověk schopný milovat. Partner je pro něj důležitý do té míry, do jaké uspokojuje jeho potřeby.

Opravdová nesobecká láska chovaná vůči vytouženému partnerovi by mohla "homosexuální lásku" jen zničit.

Gerald J.M. van den Aardweg, The Battle for Normality.

הלט

P.S.: V podstatě jen variace na světlo a tmu, pravdu a lež. Škoda, že na pultech mainstreamu je 90 % plochy vyhrazeno pro to druhé.

Rozhovor s mudrym muzom
autor: Lukas Krivosik
pridané: 05-01-2007 2:35


Tento clovek ma vzdy udivoval ako spravne dokaze prekuknut Slovakov. Mudrost sedin a velmi spravne politicke instinkty:

http://aktualne.centrum.sk/domov/politika/clanek.phtml?id=22389...

Klasickej ekonomie???
autor: Tomas Sikorsky
pridané: 05-01-2007 13:07


Klasicka ekonomia je pokial viem ekonomia ktora prezentovala pracovnu teoriu hodnoty, ktorej dnes okrem par pravovernych komunistov neveri snad nikto

cize ako je to z tou esejou??

RE: Klasickej ekonomie???
autor: LIBERTARIAN
pridané: 05-01-2007 14:49


???
Co je toto za otazku ?
Komunisti maju Ekonomiu socializmu a nepriatelsku ekonomiu kapitalizmu, ale tazko KLASICKU e.

RE: Klasickej ekonomie???
autor: Zolo
pridané: 05-01-2007 15:27


Velkym proponentom pracovnej teorie hodnoty je Adam Smith.
RE: Klasickej ekonomie???
autor: Lukas Krivosik
pridané: 05-01-2007 15:42


Smith a Ricardo sa v tomto bohuzial mylili. Co sa tyka nazvu seminarov, to je len taky nazov. Malo by sa tam hovorit o liberalnych ekonomickych skolach.
RE: Klasickej ekonomie???
autor: D
pridané: 05-01-2007 16:59


Nemylili. Ide len o ucity abstraktny pohlad na vec. Mozeme sa bavit o zmysluplnosti tej abstrakcie, ale nie o "omyle". Navyse u oboch je to spate s neodmyslitelne s urcitymi moralnymi kriteriami, ktore liberalizmus priniesol.
RE: Klasickej ekonomie???
autor: tomas cunik
e-mail: tomocici@centrum.sk
pridané: 05-01-2007 20:52


o tom pise aj mises v human action, ze klasicka politicka ekonomia sa mylila v dvoch podstatnych veciach: vsetci boli zastanci teorie objektivnej hodnoty, a principu ekvivalencie v smene.

nemylili sa len smith a ricardo,este aj say ci mill neprisli na to, ako to naozaj je...

RE: Klasickej ekonomie???
autor: tomas cunik
e-mail: tomocici@centrum.sk
pridané: 05-01-2007 20:54


a okrem toho je vseobecne znamym faktom ze na smitha a nasledne ricarda naviazal marx...neda sa na to pozerat z dnesneho cierno-bieleho konceptu ekonomie...
RE: Klasickej ekonomie???
autor: Lukas Krivosik
pridané: 05-01-2007 20:57


Jasne, vsetky tieto veci budu iste na tom seminari spomenute. Nema to byt len o klasikoch, bude to aj o rakusanoch a chicagoitoch.
RE: Klasickej ekonomie???
autor: D
pridané: 05-01-2007 23:06


Akurat ze Marx z toho abstraktneho pohladu vyvodil uplne ine zavery a prave nie jej pritomnost je problemom Marxovych uvah, ale to(hoci nie vsetko), co z toho vyvodil, co na tom postavil. Marx povazoval Smitha za nedosledneho, lenze to v com videl on nedoslednost spocivalo uplne ine uchopenie tej istej abstrakcie.
Marx to postavil do vedeckej roviny, Smith to chapal predovsetkym symbolicky(v podstate to pocnuc Lockeom stalo v rovine moralnej poziadavky) a to je uplne jasne z kontextu jeho uvah.
Ale paci sa mi ako sa tu sudi, bez toho aby bolo jasne, v com konkretne vidite problem, bez toho, aby ste svoje vyhrady formulovali ku tomu, co povedal, aby ste isli na trh s kozou, ci tomu vobec rozumiete a ako tomu rozumiete. To je velmi pohodlne. A to plati nielen o Smithovi, ale aj Marxovi, o tom, ze Lukas ku kapitalu(ani ku prvemu zvazku, kde Marx riesi prave toto) ani nepricuchol niet pochyb a Ty Tomas? A preco ma to mrzi, nuz najma preto, ze pre vas skutocne problemy Marxizmu zostanu zahalane. A aj preto si Lukas(teraz mam pocit menej ako v minulosti) s chutou koketuje s anarchokapitalizmom a Marxa odbavi/odsudi jednou vetou.

RE: Klasickej ekonomie???
autor: Tomas Sikorsky
pridané: 06-01-2007 11:26


tak tak, prave na to som sa snazil poukazat, Marx bol vrcholom klasickej ekonomie, bol jediny ktory objektivnu(pracovnu) teoriu hodnoty dotiahol do dosledkov a vidime co mu z toho vyslo
podla mna je nespravne povazovat Smitha alebo Ricarda ze otcov liberalnej ekonomie, ja sa domnievam, ze boli liberalmi skor nahodou

RE: Klasickej ekonomie???
autor: D
pridané: 06-01-2007 12:08


No ja som chcel povedat presny opak. To Marx sa bil do prs, ze one je tym doslednym, ale pravda bola, ze tou doslednost, ktoru si pripisoval sa snazil podsunut, ze keby taki "dosledni" ako on bol napr. Smith, iste by objavil vsetky tie "objekitvne" zakony ako on a museli by sa dopracovat ku tym istym sudom, poziadavkam, viziam, ako sa dopracoval on - vedec.
Staci si precitat napr. BN a prvy zvazok kapitalu a budete v obraze. Ale pokym nepadnu konkretne vyhrady nie je na co reagovat.

RE: Klasickej ekonomie???
autor: jg
pridané: 07-01-2007 21:31


Marx postavil do vedeckej roviny velke ho... Marx sa prave svojim socialnym inzinierstvom a netestovatelnymi hypotezami jasne od vedeckej roviny odklonil. Vsak ho Popper pouzil ako klasicky priklad nevedeckosti.
RE: Klasickej ekonomie???
autor: D
pridané: 07-01-2007 22:06


Chybaju tam samozrejme uvodzovky...
"Vsak ho Popper pouzil ako klasicky priklad nevedeckosti."
Ano.

RE: Klasickej ekonomie???
autor: Tomas Sikorsky
pridané: 10-01-2007 15:46


no jasne ze to nebola skutocna vedecka rovina, co som chcel naznacit ze kedze marx vo svojich teoriach vychadzal zo Smitohvej pracovnej teorie statku, tak potom ked zavrhujeme marxa tak musime automaticky zavrhnut aj celu klasicku ekonomiu, vratane "otca liberalnej ekonomie" Adama Smitha
RE: Klasickej ekonomie???
autor: D
pridané: 18-01-2007 14:36


Cize ked niekto pouzije tvoje tvrdenia a postavi na to nieco uplne ine, automaticky to spochybnuje aj tie Tvoje Tomas?
Vazne nechapem o co tu ide, mam skor pocit, ze sa bavime o niecom, o com mate len hmlistu predstavu(nic v zlom, je cas sa s tym poriadne zoznamit).
Ak naozaj chcete, zoberte do ruky Smitha a odcitujte problematicke pasaze a rozberme si ich(Co tym chcel povedat, ake zavery z toho vyvodil) ci tam vobec je nejaky problem. Inak je to o nicom.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group