ISSN 1335-8715

29-12-2006   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Kastílsky gavalier

Colin Falconer: Aztécka perla (orig. The Feathered Serpent), BB Art 2004

Žijeme v zvláštnej dobe. V prostredí západnej civilizácie máme vo zvyku stále viac zapierať našu minulosť a sypať si bezdôvodne popol na hlavu. Z mužov ako Krištof Kolumbus, ktorí ju urobili veľkou, robíme zlosynov a naopak vyrábame hrdinov z negramotných domorodých náčelníkov, s kanibalskými sklonmi.

V tomto smere je príjemným prekvapením historický román Aztécka perla, z pera bestsellerového autora Colina Falconera. Britsko-austrálsky spisovateľ svojím sugestívnym rozprávaním zavedie čitateľa do Mexika, na začiatku 16. storočia, kedy ríšu Aztékov rozvrátili španielski conquistadori. V centre príbehu je indiánske dievča Malinali (z histórie známa aj ako La Malinche) a jej vzťah s vodcom Španielov, Hernánom Cortésom.

Ce Malinali Tenepal je z urodzeného rodu. Jej kmeň je však zotročený krvilačnými Aztékmi. Tí si každoročne vynucujú tribút v podobe zajatcov, ktorí sú následne obetovaní ich barbarským božstvám. Predtým, než Aztékovia zabili Malinalinho otca, predpovedal jej tento, že raz zasadne po boku Opereného hada – Quetzelcoatla. Boha, ktorí kedysi dávno odišiel na východ, no sľúbil, že jedného dňa sa vráti a skoncuje s ľudskými obetami.

Malinali je presvedčená, že veštba i jej osud sa majú naplniť s vylodením Španielov pod Cortésovým vedením. Ten je vykreslený ako ambiciózny rytier šťasteny. Svojím ťažením na čele 500 mužov ďaleko prekročil mantinely, ktoré jeho výprave stanovil kubánsky guvernér, Velasquéz. No Cortés cíti príležitosť a všetko vsádza na jednu kartu, aj za cenu neposlušnosti voči guvernérovi...

Priebeh dobitia Mexika je notoricky známy. Indiáni na pobreží privítali Španielov útokom a keď ich Cortés premohol, medzi ich darmi je aj Malinali, ktorá čoskoro začne dobyvateľovi slúžiť ako milenka i tlmočníčka. Dievča je neochvejne presvedčené, že jej nový pán je Quetzelcoatl. Cortés síce sám seba predstavuje indiánom vždy ako vyslanca španielskeho kráľa Karla V., ale jediným, kto rozumie je Malinali a tá indiánov bez jeho vedomia presviedča, že sa navrátil sám Operený had. Nedôverčiví Aztékovia tomu nechcú veriť a pre čitateľa je skutočným pôžitkom sledovať umne vystavané dialógy, kedy Cortés hovorí Moctezumovým poslom jedno a Malinali im prekladá čosi iné.

Cortés nástojí na stretnutí s aztéckym panovníkom. No Moctezuma je paralyzovaný vlastným strachom a nerozhodnosťou. Vrátil sa skutočne Operený had? A ak áno, čo zamýšľa? Zosadí ho z trónu alebo sú jeho úmysly pre vladárovu moc neškodné? Jeho obavy narastajú, keď Španieli na ceste do Tenochtitlánu porazia Tlaxcaltékov, úhlavných nepriateľov Aztékov, z ktorých Cortés razom urobí svojich spojencov.

Po príchode do hlavného mesta sú Španieli uchvátení veľkoleposťou aztéckej metropoly. Moctezuma ich priateľsky pohostil, lebo stále si nie je istý s kým má tú česť. Cortés sa však v Tenochtitláne necíti bezpečne, Aztékovia môžu kedykoľvek udrieť, preto sa odhodlá k odvážnemu kroku. Suverénne a len s hŕstkou mužov vpochoduje do Moctezumovho paláca a prehovorí ho, aby sa dobrovoľne stal jeho rukojemníkom. V tejto chvíli už Cortés využíva legendu o Operenom hadovi cieľavedome vo svoj prospech. Moctezuma neskôr pri nepokojoch zahynie a keď Aztékovia proti Španielom konečne obrátia zbrane, tí len horko ťažko vyviaznu z rozbúreného hlavného mesta. Po získaní posíl je však Cortés naspäť a definitívne dobýva Tenochtitlán, ríša Aztékov je úplne rozvrátená...

Román má niekoľko zaujímavých rovín a dejových línií. V popredí je vzťah Cortésa a Malinali, keďže aj podľa chápania dnešných Mexičanov, vzišiel moderný mexický národ práve z tohto španielsko-indiánskeho spojenia. Ich pomer sa vyvíja najmä na strane indiánskej dievčiny, ktorá si postupne uvedomuje, že vodca Španielov nie je boh, ale len obyčajný človek. Jej lojalitou k nemu to však neotrasie. Aj Cortés, aj Malinali sledujú svoje mocenské ciele a vedia, že ich jeden bez druhého nedosiahnu. Sú to dve vášnivé, silné a priam titanské osobnosti.

Cortés je úžasne prefíkaný taktik i stratég. Celý čas za sebou páli mosty a svojich mužov ustavične vedie k víťazstvu, aj keď to veľakrát vyzerá beznádejne. Svojou nehanebne vyzývavou odvahou a ambíciami neustále pokúša šťastie. A to mu veru praje. V bezvýchodiskových situáciách Cortés vyznáva heslo: „keď sa na teba zaškerí diabol, neuhni, naopak napľuj mu odvážne do tváre a on zbabelo pred tebou utečie“. Asi najviac sa mu toto krédo osvedčí počas jednej zo záverečných bitiek. Po zdrvujúcom úteku z Tenochtitlánu, v noci 1. júla 1520, ktorá vošla do dejín pod názvom La Noche Triste („pochmúrna noc“) prepadla zdecimované zvyšky Španielov dvestotisícová aztécka armáda.

Hŕstka conquistadorov by proti presile nemala šancu, ale Cortés sa vrhol odvážne dopredu a v jednej chvíli sa mu zdá, že nad stanom aztéckeho veliteľa vidí zjavenie Panny Márie, ktorá ho pozýva k sebe. Z posledných síl a s niekoľkými odvážnymi jazdcami sa teda prederie dopredu, vydrapí vodcovi Aztékov posvätný znak a keďže aztécki bojovníci sú silne poverčiví, celá armáda sa zrazu rozuteká.

Náboženský motív sa ostatne prepletá celým dielom. Španieli a ich vodca sú vykresľovaní ako muži, u ktorých sa túžba po zlate a sláve dokonale snúbi s vrúcnou kresťanskou vierou a planúcim misionárskym nadšením. Táto kombinácia je na Španieloch veľmi zaujímavá a príťažlivá. Pri pohľade do dejín Západu sa totiž dá skonštatovať, že svoje najslávnejšie obdobia zažila naša civilizácia práve vtedy, keď dokázala efektívne spojiť zištné a náboženské pohnútky. Cortés dôrazne trvá na skoncovaní s ľudskými obetami, dokonca aj vtedy, keď je to pre neho politicky nevýhodné. A keď vidí ohavnosti, ktoré ukrýva hlavný aztécky chrám je jeho zdesenie a znechutenie úprimné. Hernán Cortés je v podaní Falconera silným, obdivuhodným a inšpirujúcim lídrom, aj keď má pochopiteľne taktiež temné stránky.

No popri ľúbostno-mocenskom vzťahu Malinali a Cortésa má román ešte jednu vedľajšiu dejovú líniu. Týka sa komplikovaného priateľstva medzi dvomi Španielmi, Nortem a Benitézom. Norteho našli Cortésovi ľudia medzi yucatánskymi indiánmi, kde stroskotal pred siedmymi rokmi a násilne ho vytrhli z prostredia, ktoré medzitým prijal za svoje. Z Norteho sa medzičasom stal indián, ktorý zavrhol španielsku identitu. Dokonca obhajuje indiánov tým, že kladie etické rovnítko, medzi ľudské obety Aztékov a upaľovanie kacírov španielskou inkvizíciou. Norte je takmer postmoderný relativista a po boku svojich španielskych druhov bojuje len z pudu sebazáchovy, nie z presvedčenia alebo túžby po koristi. Aztékovia ho zajmú počas La Noche Triste a skončí na obetnom stole ich kňazov.

Benitéz je iný. V podstate ide o poctivého a čestného muža. Na Kube bol farmárom, pre ktorého je Cortésovo ťaženie prvým závažným krstom ohňom. Nenávidí Cortésa pre jeho ľstivosť a chamtivosť, ale súčasne mu ďakuje, že práve on ho v najťažších skúškach motivoval, aby vydržal a zvíťazil. Cortés oslovil to najhoršie i najlepšie v Benitézovej duši. Norteho afinitou k indiánom Benitéz pohŕda, no v horúčke boja si navzájom zachránia životy.

Vzťah týchto dvoch postáv komplikuje láska k ďalšiemu indiánskemu dievčaťu, ku Kvetine dažďa. Za manželku ju dostal Benitéz, no ona miluje Norteho. Kvetina dažďa nezdieľa s Malinali jej nadšenie pre španielskych dobyvateľov a neverí ani, že Cortés je Operený had, dokonca sa ho pokúsi neúspešne zavraždiť...

Oproti iným románom s touto tematikou, Falconer necháva motív zlata tak trochu v úzadí. Španieli sa tu síce dopúšťajú aj mnohých zločinov, motivovaných chamtivosťou, no dali by sa vykresliť aj hanebnejšie. Veľa kníh, ktoré sa zaoberajú týmito udalosťami podstatne viac démonizujú španielsky „auri sacra fames“. Autor sa zrejme na túto hru nechcel pustiť, aby viac priestoru zostalo pre charakterový vývin jednotlivých postáv.

Aztécka perla je kniha, napísaná podmanivým a súčasne ľahko čitateľným jazykom. V zásade sa drží historických faktov. Hernán Cortés je dnes v Mexiku vnímaný ako výrazne negatívna postava. Mexickí nacionalisti sa skôr považujú za potomkov „Aztlanu“ ako španielskych osadníkov. História je milosrdnejšia. Vníma ho skôr ako vysoko komplexnú a kontroverznú osobnosť, ktorá sa neskôr, v pozícií guvernéra, snažila indiánov dokonca chrániť pred svojvôľou Španielov. Cortés pre Katolícku cirkev i španielsku korunu vybojoval obrovské víťazstvo, no najmä cisár Karol V. sa neskôr ukázal ako nevďačný panovník, u ktorého conquistador upadol do nemilosti...

Dobytie Mexika Španielmi a pokorenie aztéckej civilizácie bolo jedným z veľkých, priam osudových príbehov Západu. História tu nabrala črty antickej drámy, pri ktorej sa pozorovateľovi zatají dych aj po päťsto rokoch. Falconerovi už len stačilo ju opísať. Táto kapitola dejín si zaslúži našu pozornosť, pretože v príbehu Malinali a Cortésa vidíme naše výšky i útroby, to najlepšie a najvznešenejšie z našej civilizácie, ale aj to najhoršie. A vidíme ako kombinácia oboch doviedla Európu k veľkosti.

Lukáš Krivošík
(vyšlo v časopise Impulz - revue pre modernú katolícku kultúru, 4/06)


Na trhu je konečne ďalšie číslo katolíckeho štvrťročníka Impulz, v rámci ktorého vyšla aj táto recenzia. V novom čísle okrem iného nájdete: komentár Vladimíra Palka k odmietnutiu Deklarácie o daňovej suverenite práve tými, ktorí sa najviac národom oháňajú; ďalej zásadný článok Stanislava Janotu a Jaroslava Danišku o tom ako sociálny štát rozbíja rodinu; text poľského premiéra Jaroslava Kaczynského o postkomunizme; článok biskupa Imricha o skutočnom mieste solidarity v katolíckom sociálnom učení a mnoho ďalšieho.

http://www.impulzrevue.sk...

  obycajny fasizmus
   jg 29-12-2006 17:50
  Čo je to západná
   dux 29-12-2006 18:56
  Druhy diel
   Zolo 29-12-2006 20:16
  RE: Druhy diel
   dux 29-12-2006 20:24
  Tak nam popravili Saddama
   Lukas Krivosik 30-12-2006 12:15
  RE: Tak nam popravili Saddama
   Zolo 30-12-2006 12:52
  Kriziak sa nam zas prejavil.
   obranca 30-12-2006 12:56
  RE: Kriziak sa nam zas prejavil.
   msarkozy 30-12-2006 13:16
  RE: Kriziak sa nam zas prejavil.
   lucia 30-12-2006 13:50
  Zodpovednosť USA
   Dušan 30-12-2006 14:36
  RE: Zodpovednosť USA
   Czechtek 30-12-2006 18:25
  RE: Zodpovednosť USA
   Dušan 30-12-2006 18:40
  RE: Zodpovednosť USA
   dux 30-12-2006 18:55
  Prúser
   Dušan 30-12-2006 19:12
  RE: Zodpovednosť USA
   tato 30-12-2006 19:12
  RE: Zodpovednosť USA
   tato 30-12-2006 19:12
  RE: Zodpovednosť USA
   tato 30-12-2006 18:41
  RE: Zodpovednosť USA
   Dušan 30-12-2006 19:14
  RE: Zodpovednosť USA
   tato 30-12-2006 19:30
  Súhlasím
   Dušan 30-12-2006 22:18
  RE: Súhlasím
   tato 31-12-2006 12:45
  RE: Kriziak sa nam zas prejavil.
   dux 30-12-2006 17:36
  RE: Kriziak sa nam zas prejavil.
   msarkozy 31-12-2006 9:55
  RE: Kriziak sa nam zas prejavil.
   D 02-01-2007 1:42
  RE: Kriziak sa nam zas prejavil.
   msarkozy 02-01-2007 12:21
  RE: Kriziak sa nam zas prejavil.
   D 02-01-2007 14:08
  RE: Kriziak sa nam zas prejavil.
   msarkozy 02-01-2007 16:35
  RE: Kriziak sa nam zas prejavil.
   D 03-01-2007 3:16
  RE: Kriziak sa nam zas prejavil.
   msarkozy 03-01-2007 9:09
  RE: Kriziak sa nam zas prejavil.
   D 03-01-2007 9:35
  RE: Kriziak sa nam zas prejavil.
   D 03-01-2007 9:44
  Saddám a USA
   Dušan 30-12-2006 14:30
  RE: Saddám a USA
   D 03-01-2007 10:33
  RE: Tak nam popravili Saddama
   tralos 30-12-2006 13:35
  RE: Tak nam popravili Saddama
   necrolord 30-12-2006 18:36
  RE: Tak nam popravili Saddama
   Jan Gonda 30-12-2006 15:11
  RE: Tak nam popravili Saddama
   tralos 30-12-2006 15:16
  RE: Tak nam popravili Saddama
   tralos 30-12-2006 15:22
  Hambi sa , fasista Krivosik!
   engels 30-12-2006 14:53
  RE: Hambi sa , fasista Krivosik!
   strigoi 30-12-2006 15:36
  RE: Hambi sa , fasista Krivosik!
   tomas cunik 30-12-2006 16:17
  RE: Hambi sa , fasista Krivosik!
   dux 30-12-2006 17:52
  RE: Hambi sa , fasista Krivosik!
   tomas cunik 30-12-2006 18:36
  RE: Hambi sa , fasista Krivosik!
   dux 30-12-2006 18:50
  RE: Hambi sa , fasista Krivosik!
   EIM 31-12-2006 12:05
  Hrdina ?
   Dušan 30-12-2006 16:39
  Ach jaj...
   Lukas Krivosik 30-12-2006 18:10
  RE: Ach jaj...
   Dušan 30-12-2006 18:36
  RE: Ach jaj...
   tato 30-12-2006 18:54
  RE: Ach jaj...
   Dušan 30-12-2006 19:10
  RE: Ach jaj...
   dux 30-12-2006 19:14
  RE: Ach jaj...
   Dušan 30-12-2006 22:16
  RE: Ach jaj...
   dux 30-12-2006 23:09
  RE: Ach jaj...
   Dušan 31-12-2006 0:10
  RE: Ach jaj...
   dux 31-12-2006 0:51
  RE: Ach jaj...
   Peter Surda 31-12-2006 2:25
  RE: Ach jaj...
   dux 31-12-2006 3:47
  RE: Ach jaj...
   D 31-12-2006 6:16
  Božia vôla
   Dušan 31-12-2006 8:37
  RE: Božia vôla
   dux 31-12-2006 18:54
  Keď chýba zdravý rozum
   Dušan 31-12-2006 19:33
  RE: Keď chýba zdravý rozum
   dux 31-12-2006 19:42
  RE: Ach jaj...
   D 31-12-2006 6:27
  RE: Ach jaj...
   dux 31-12-2006 7:28
  RE: Ach jaj...
   tato 31-12-2006 13:34
  RE: Ach jaj...
   dux 31-12-2006 20:09
  RE: Ach jaj...
   tato 31-12-2006 22:35
  RE: Ach jaj...
   D 31-12-2006 17:54
  RE: Ach jaj...
   dux 31-12-2006 21:13
  RE: Ach jaj...
   D 02-01-2007 0:39
  RE: Ach jaj...
   Dušan 31-12-2006 18:05
  RE: Ach jaj...
   dux 31-12-2006 19:52
  RE: Ach jaj...
   D 02-01-2007 0:43
  RE: Ach jaj...
   Dušan 02-01-2007 7:08
  RE: Ach jaj...
   D 02-01-2007 8:27
  Cár a revolúcia
   Dušan 02-01-2007 8:49
  RE: Cár a revolúcia
   D 02-01-2007 10:07
  RE: Ach jaj...
   tato 30-12-2006 19:22
  RE: Ach jaj...
   tomas cunik 30-12-2006 21:37
  Mŕtvy svedok, dobrý svedok
   Dušan 30-12-2006 22:27
  RE: Mŕtvy svedok, dobrý svedok
   Lukas Krivosik 30-12-2006 23:46
  RE: Mŕtvy svedok, dobrý svedok
   Lukas Krivosik 30-12-2006 23:47
  RE: Mŕtvy svedok, dobrý svedok
   Dušan 31-12-2006 0:07
  RE: Ach jaj...
   Lucia 30-12-2006 19:14
  RE: Ach jaj...
   dux 30-12-2006 18:54
  RE: Ach jaj...
   strigoi 30-12-2006 19:14
  RE: Ach jaj...
   Well informed! 30-12-2006 21:33
  RE: Ach jaj...
   strigoi 30-12-2006 21:47
  RE: Ach jaj...
   dux 30-12-2006 19:12
  RE: Ach jaj...
   Milton 30-12-2006 19:59
  RE: Ach jaj...
   Lukas Krivosik 30-12-2006 21:39
  RE: Ach jaj...
   tomas cunik 30-12-2006 21:50
  RE: Ach jaj...
   tomas cunik 30-12-2006 21:46
  RE: Ach jaj...
   Milton 31-12-2006 0:10
  RE: Ach jaj...
   obranca 31-12-2006 11:35
  RE: Ach jaj...
   D 31-12-2006 6:05
  RE: Ach jaj...
   sedlak 31-12-2006 10:43
  RE: Ach jaj...
   Lukas Krivosik 31-12-2006 11:53
  RE: Ach jaj...
   Peter Surda 31-12-2006 12:16
  RE: Ach jaj...
   Lukas Krivosik 31-12-2006 12:29
  RE: Ach jaj...
   sedlak 31-12-2006 12:25
  RE: Ach jaj...
   Czechtek 31-12-2006 14:28
  RE: Ach jaj...
   Zolo 31-12-2006 14:49
  RE: Ach jaj...
   Czechtek 31-12-2006 15:22
  RE: Ach jaj...
   sedlak 31-12-2006 14:52
  RE: Ach jaj...
   Czechtek 31-12-2006 15:28
  RE: Ach jaj...
   D 31-12-2006 17:40
  RE: Ach jaj...
   Lukas Krivosik 31-12-2006 18:30
  RE: Ach jaj...
   D 02-01-2007 2:17
  RE: Ach jaj...
   peet 03-01-2007 11:31
  RE: Ach jaj...
   jg 03-01-2007 16:34
  RE: Ach jaj...
   Czechtek 31-12-2006 18:32
  RE: Ach jaj...
   D 31-12-2006 17:28
  RE: Ach jaj...
   Lukas Krivosik 31-12-2006 18:13
  RE: Ach jaj...
   D 02-01-2007 1:35
  Dalsie ciny lavicovych liberalov
   Lukas Krivosik 31-12-2006 18:49
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   dux 31-12-2006 19:19
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   sedlak 31-12-2006 21:14
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   dux 31-12-2006 21:34
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   sedlak 31-12-2006 22:03
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   tralos 01-01-2007 14:28
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   Lukas Krivosik 01-01-2007 16:26
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   tralos 01-01-2007 17:59
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   jg 01-01-2007 18:05
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   Lukas Krivosik 01-01-2007 18:29
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   Lukas Krivosik 01-01-2007 18:43
  Idealista
   Dušan 01-01-2007 19:11
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   tralos 01-01-2007 20:26
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   jg 01-01-2007 21:50
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   tralos 01-01-2007 21:59
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   jg 01-01-2007 22:24
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   LIBERTARIAN 02-01-2007 14:57
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   jg 01-01-2007 18:00
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   Lukas Krivosik 01-01-2007 18:36
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   jg 01-01-2007 20:21
  RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
   D 02-01-2007 1:59
  TOTO NEMA CHYBU!!!
   Lukas Krivosik 02-01-2007 1:25
  RE: TOTO NEMA CHYBU!!!
   D 02-01-2007 2:39
  Keby, keby
   Dušan 02-01-2007 6:59
  Gibsonov film Apocalypto
   Lukas Krivosik 02-01-2007 2:50
  Film nie je realita
   Dušan 02-01-2007 7:04
  RE: Gibsonov film Apocalypto
   D 02-01-2007 7:35
  RE: Gibsonov film Apocalypto
   Lukas Krivosik 02-01-2007 12:23
  RE: Gibsonov film Apocalypto
   D 02-01-2007 13:52
  chapanie civilizacie
   tomas H 04-01-2007 8:34
  RE: chapanie civilizacie
   D 04-01-2007 15:02
  RE: chapanie civilizacie
   D 04-01-2007 15:05
  RE: Gibsonov film Apocalypto
   msarkozy 02-01-2007 9:15
  RE: Gibsonov film Apocalypto
   msarkozy 02-01-2007 9:50
  RE: Gibsonov film Apocalypto
   LIBERTARIAN 02-01-2007 14:36
  RE: Gibsonov film Apocalypto
   msarkozy 02-01-2007 16:24
  Dobry clanok, tiez z Impulzu
   Lukas Krivosik 02-01-2007 12:31
  Indiáni
   Dušan 02-01-2007 13:23
  RE: Indiáni
   Zolo 02-01-2007 14:28
  ...
   LIBERTARIAN 02-01-2007 13:21
  RE: ...
   msarkozy 02-01-2007 13:44
  RE: ...
   LIBERTARIAN 02-01-2007 14:43
  RE: ...
   Czechtek 02-01-2007 16:56
  RE: ...
   D 02-01-2007 14:13
  Vatikan "nie je katolicky"?
   LIBERTARIAN 02-01-2007 15:08
  dalsi katolik ? .....
   LIBERTARIAN 02-01-2007 15:21
  RE: dalsi katolik ? .....
   LIBERTARIAN 02-01-2007 15:24
  Zase si ma pobavil
   tato 02-01-2007 17:37
  RE: Zase si ma pobavil
   D 03-01-2007 2:51
  RE: Zase si ma pobavil
   tato 03-01-2007 17:36
  RE: Zase si ma pobavil
   D 03-01-2007 18:13
  RE: Zase si ma pobavil
   tato 03-01-2007 20:42
  RE: Zase si ma pobavil
   D 04-01-2007 2:12
  RE: dalsi katolik ? .....
   Peter Frišo 05-01-2007 10:26
  RE: dalsi katolik ? .....
   LIBERTARIAN 05-01-2007 12:25
  RE: dalsi katolik ? .....
   Peter Frišo 06-01-2007 19:26
  dalsi kondik ....
   LIBERTARIAN 02-01-2007 15:51
  RE: dalsi kondik ....
   sedlak 02-01-2007 18:13
  Trest Smrti -ZNOVA
   Milton 02-01-2007 19:07
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   Milton 02-01-2007 21:32
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   Dušan 03-01-2007 7:12
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   LIBERTARIAN 03-01-2007 12:52
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   Dušan 03-01-2007 14:10
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   LIBERTARIAN 03-01-2007 15:35
  Dobrý úmysel ?
   Dušan 03-01-2007 15:50
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   jg 03-01-2007 15:56
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   Lukas Krivosik 03-01-2007 18:06
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   jg 03-01-2007 18:21
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   LIBERTARIAN 04-01-2007 9:37
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   jg 04-01-2007 18:27
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   D 03-01-2007 18:27
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   jg 03-01-2007 19:30
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   D 03-01-2007 19:43
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   jg 03-01-2007 19:58
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   D 04-01-2007 1:55
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   jg 04-01-2007 16:17
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   D 04-01-2007 20:25
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   jg 04-01-2007 22:46
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   D 05-01-2007 8:45
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   jg 05-01-2007 15:59
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   D 07-01-2007 5:08
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   jg 07-01-2007 18:21
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   Lukas Krivosik 03-01-2007 18:00
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   jg 03-01-2007 18:42
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   Lukas Krivosik 03-01-2007 21:33
  RE: Trest Smrti -ZNOVA
   jg 03-01-2007 22:41
  Konzervativci
   Peter Surda 02-01-2007 21:43
  RE: Konzervativci
   tomas cunik 02-01-2007 23:33
  RE: Konzervativci
   D 03-01-2007 3:01
  RE: Konzervativci
   tomas cunik 03-01-2007 12:09
  RE: Konzervativci
   D 03-01-2007 12:26
  RE: Konzervativci
   LIBERTARIAN 03-01-2007 13:15
  RE: Konzervativci
   D 03-01-2007 14:14
  RE: Konzervativci
   tomas cunik 03-01-2007 15:36
  RE: Konzervativci
   D 03-01-2007 17:32
  RE: Konzervativci
   tomas cunik 03-01-2007 17:41
  RE: Konzervativci
   D 04-01-2007 1:56
  RE: Konzervativci
   tomas cunik 03-01-2007 15:37
  RE: Konzervativci
   D 03-01-2007 17:34
  RE: Konzervativci
   jg 03-01-2007 16:02
  RE: Konzervativci
   LIBERTARIAN 04-01-2007 10:05
  RE: Konzervativci
   D 04-01-2007 14:17
  RE: Konzervativci
   D 04-01-2007 15:01
  RE: Konzervativci
   jg 04-01-2007 16:26
  RE: Konzervativci
   D 04-01-2007 16:45
  RE: Konzervativci
   jg 04-01-2007 16:56
  RE: Konzervativci
   D 04-01-2007 21:14
  RE: Konzervativci
   jg 04-01-2007 22:17
  RE: Konzervativci
   D 05-01-2007 8:51
  RE: Konzervativci
   jg 05-01-2007 14:38
  RE: Konzervativci
   jg 04-01-2007 16:21
  RE: Konzervativci
   LIBERTARIAN 05-01-2007 11:28
  RE: Konzervativci
   jg 05-01-2007 14:48
  RE: Konzervativci
   Peter Surda 06-01-2007 11:36
  RE: Konzervativci
   jg 06-01-2007 19:33
  RE: Konzervativci
   Peter Surda 07-01-2007 15:21
  RE: Konzervativci
   jg 07-01-2007 18:43
  Petrovi
   D 06-01-2007 21:08
  RE: Petrovi
   jg 06-01-2007 23:07
  RE: Petrovi
   Peter Surda 07-01-2007 15:43
  RE: Petrovi
   D 09-01-2007 14:08
  RE: Petrovi
   jg 09-01-2007 16:41
  RE: Petrovi
   Peter Surda 09-01-2007 22:45
  RE: Konzervativci
   LIBERTARIAN 03-01-2007 7:59
  RE: Konzervativci
   Peter Frišo 06-01-2007 19:37
  RE: Konzervativci
   Peter Surda 07-01-2007 15:49
  RE: Konzervativci
   jg 07-01-2007 19:15
  Návrat socializmu
   Dušan 03-01-2007 7:55
  RE: Návrat socializmu
   LIBERTARIAN 03-01-2007 9:05
  Francuzsko po druhe
   Lukas Krivosik 03-01-2007 12:42
  Nezjednodušovať
   Dušan 03-01-2007 14:02
  RE: Nezjednodušovať
   Lukas Krivosik 03-01-2007 14:39
  RE: Francuzsko po druhe
   D 03-01-2007 14:55
  RE: Francuzsko po druhe
   jg 03-01-2007 16:25
  RE: Francuzsko po druhe
   D 03-01-2007 17:29
  RE: Francuzsko po druhe
   jg 03-01-2007 17:44
  RE: Francuzsko po druhe
   D 03-01-2007 19:34
  RE: Francuzsko po druhe
   jg 03-01-2007 20:06
  RE: Francuzsko po druhe
   D 04-01-2007 2:04
  RE: Francuzsko po druhe
   jg 04-01-2007 16:35
  RE: Francuzsko po druhe
   tato 03-01-2007 17:51
  RE: Francuzsko po druhe
   jg 03-01-2007 18:15
  RE: Francuzsko po druhe
   tato 03-01-2007 20:21
  RE: Francuzsko po druhe
   D 04-01-2007 9:49
  RE: Francuzsko po druhe
   D 03-01-2007 19:38
  RE: Francuzsko po druhe
   tato 03-01-2007 20:35
  RE: Francuzsko po druhe
   D 04-01-2007 9:51
  RE: Francuzsko po druhe
   sedlak 03-01-2007 19:13
  RE: Francuzsko po druhe
   tomas cunik 03-01-2007 19:51
  off topic - sukromne sudy...
   tomas cunik 03-01-2007 17:54
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 03-01-2007 18:12
  RE: off topic - sukromne sudy...
   tomas cunik 03-01-2007 18:19
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 03-01-2007 18:29
  RE: off topic - sukromne sudy...
   tomas cunik 03-01-2007 18:36
  RE: off topic - sukromne sudy...
   tralos 03-01-2007 18:41
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 03-01-2007 18:49
  RE: off topic - sukromne sudy...
   Lukas Krivosik 03-01-2007 22:02
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 03-01-2007 18:53
  RE: off topic - sukromne sudy...
   tomas cunik 03-01-2007 19:00
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 03-01-2007 19:11
  RE: off topic - sukromne sudy...
   tomas cunik 03-01-2007 19:16
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 03-01-2007 19:28
  RE: off topic - sukromne sudy...
   tomas cunik 03-01-2007 19:41
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 03-01-2007 19:52
  RE: off topic - sukromne sudy...
   tomas cunik 03-01-2007 20:00
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 03-01-2007 20:12
  RE: off topic - sukromne sudy...
   tomas cunik 03-01-2007 20:24
  RE: off topic - sukromne sudy...
   tato 03-01-2007 20:59
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 03-01-2007 22:12
  RE: off topic - sukromne sudy...
   D 04-01-2007 10:47
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 04-01-2007 16:46
  RE: off topic - sukromne sudy...
   LIBERTARIAN 04-01-2007 10:25
  RE: off topic - sukromne sudy...
   D 04-01-2007 11:14
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 04-01-2007 16:49
  RE: off topic - sukromne sudy...
   D 04-01-2007 19:38
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 04-01-2007 22:09
  RE: off topic - sukromne sudy...
   D 05-01-2007 9:09
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 05-01-2007 14:50
  RE: off topic - sukromne sudy...
   LIBERTARIAN 05-01-2007 8:14
  RE: off topic - sukromne sudy...
   D 05-01-2007 9:09
  RE: off topic - sukromne sudy...
   LIBERTARIAN 05-01-2007 12:41
  RE: off topic - sukromne sudy...
   D 06-01-2007 20:59
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 06-01-2007 23:04
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 05-01-2007 14:53
  RE: off topic - sukromne sudy...
   Lukas Krivosik 03-01-2007 21:55
  RE: off topic - sukromne sudy...
   jg 03-01-2007 22:53
  RE: off topic - sukromne sudy...
   LIBERTARIAN 04-01-2007 10:35
  RE: off topic - sukromne sudy...
   Peter Surda 04-01-2007 0:41
  k blbnutiu vo francuzku
   citatel 03-01-2007 19:18
  RE: k blbnutiu vo francuzku
   sedlak 03-01-2007 19:21
  RE: k blbnutiu vo francuzku
   tomas cunik 03-01-2007 19:22
  RE: k blbnutiu vo francuzku
   citatel 03-01-2007 19:38
  Sud v ne-state
   Lukas Krivosik 03-01-2007 22:26
  RE: Sud v ne-state
   D 04-01-2007 1:38
  RE: Sud v ne-state
   Lukas Krivosik 04-01-2007 13:05
  RE: Sud v ne-state
   D 04-01-2007 15:13
  RE: Sud v ne-state
   jg 04-01-2007 17:17
  RE: Sud v ne-state
   D 04-01-2007 19:11
  RE: Sud v ne-state
   jg 04-01-2007 22:04
  RE: Sud v ne-state
   D 05-01-2007 9:00
  RE: Sud v ne-state
   jg 05-01-2007 15:16
  RE: Sud v ne-state
   D 05-01-2007 15:45
  RE: Sud v ne-state
   jg 05-01-2007 16:18
  RE: Sud v ne-state
   Peter Surda 04-01-2007 21:48
  RE: Sud v ne-state
   tomas cunik 04-01-2007 3:32
  RE: Sud v ne-state
   tomas cunik 04-01-2007 3:42
  RE: Sud v ne-state
   LIBERTARIAN 04-01-2007 8:52
  RE: Sud v ne-state
   D 04-01-2007 9:45
  RE: Sud v ne-state
   LIBERTARIAN 04-01-2007 11:19
  RE: Sud v ne-state
   D 04-01-2007 11:45
  RE: Sud v ne-state
   jg 04-01-2007 17:27
  RE: Sud v ne-state
   tomas cunik 04-01-2007 11:14
  RE: Sud v ne-state
   LIBERTARIAN 04-01-2007 12:02
  RE: Sud v ne-state
   LIBERTARIAN 04-01-2007 12:16
  RE: Sud v ne-state
   tomas cunik 04-01-2007 13:48
  RE: Sud v ne-state
   LIBERTARIAN 04-01-2007 16:07
  RE: Sud v ne-state
   tomas cunik 04-01-2007 17:15
  RE: Sud v ne-state
   jg 04-01-2007 17:33
  RE: Sud v ne-state
   tomas cunik 04-01-2007 17:42
  RE: Sud v ne-state
   jg 04-01-2007 18:13
  RE: Sud v ne-state
   tomas cunik 04-01-2007 18:27
  RE: Sud v ne-state
   jg 04-01-2007 18:35
  RE: Sud v ne-state
   jg 04-01-2007 17:11
  RE: Sud v ne-state
   tomas cunik 04-01-2007 17:21
  RE: Sud v ne-state
   jg 04-01-2007 17:37
  RE: Sud v ne-state
   tomas cunik 04-01-2007 17:45
  RE: Sud v ne-state
   jg 04-01-2007 18:18
  RE: Sud v ne-state
   tomas cunik 04-01-2007 18:30
  RE: Sud v ne-state
   jg 04-01-2007 18:37
  RE: Sud v ne-state
   tato 04-01-2007 18:06
  RE: Sud v ne-state
   Katarina 08-01-2007 7:50
  RE: Sud v ne-state
   LIBERTARIAN 08-01-2007 10:32
  RE: Sud v ne-state
   D 08-01-2007 19:44
  RE: Sud v ne-state
   tato 08-01-2007 20:09
  RE: Sud v ne-state
   D 08-01-2007 23:04
  RE: Sud v ne-state
   tato 09-01-2007 18:20
  RE: Sud v ne-state
   jg 08-01-2007 15:06
  RE: Sud v ne-state
   D 08-01-2007 19:30
  RE: Sud v ne-state
   jg 08-01-2007 21:56
  RE: Sud v ne-state
   D 09-01-2007 2:44
  RE: Sud v ne-state
   jg 09-01-2007 3:58
  RE: Sud v ne-state
   Katarina 09-01-2007 20:38
  RE: Sud v ne-state
   jg 09-01-2007 20:59
  Uz ma to nebavi
   Katarina 09-01-2007 21:30
  RE: Uz ma to nebavi
   jg 09-01-2007 22:18
  RE: Sud v ne-state
   Peter Surda 08-01-2007 22:23
  RE: Sud v ne-state
   D 09-01-2007 2:03
  RE: Sud v ne-state
   jg 09-01-2007 2:38
  RE: Sud v ne-state
   tato 09-01-2007 20:44
  RE: Sud v ne-state
   jg 09-01-2007 21:15
  RE: Sud v ne-state
   tato 09-01-2007 21:42
  RE: Sud v ne-state
   jg 09-01-2007 22:16
  RE: Sud v ne-state
   tato 10-01-2007 18:52
  RE: Sud v ne-state
   jg 10-01-2007 19:02
  RE: Sud v ne-state
   LIBERTARIAN 11-01-2007 14:24
  RE: Sud v ne-state
   jg 11-01-2007 16:23
  Tato
   D 12-01-2007 10:03
  RE: Tato
   jg 12-01-2007 16:09
  RE: Tato
   tato 12-01-2007 20:11
  RE: Tato
   jg 12-01-2007 20:36
  RE: Tato
   tato 12-01-2007 22:25
  RE: Tato
   jg 12-01-2007 23:58
  RE: Tato
   tato 13-01-2007 10:19
  RE: Tato
   jg 13-01-2007 18:40
  RE: Tato
   tato 13-01-2007 20:52
  RE: Tato
   jg 14-01-2007 16:07
  RE: Tato
   tato 14-01-2007 20:53
  RE: Tato
   jg 15-01-2007 6:53
  RE: Tato
   tato 15-01-2007 17:47
  RE: Tato
   jg 15-01-2007 22:24
  RE: Tato
   tato 16-01-2007 17:28
  RE: Tato
   jg 14-01-2007 16:10
  opticke znecistenie
   citatel 04-01-2007 12:34
  RE: opticke znecistenie
   sedlak 04-01-2007 12:43
  Gabura a Sokol
   D 04-01-2007 19:42
  RE: Gabura a Sokol
   jg 04-01-2007 23:23
  RE: Gabura a Sokol
   D 05-01-2007 8:22
  RE: Gabura a Sokol
   jg 05-01-2007 16:30
  RE: Gabura a Sokol
   D 06-01-2007 21:14
  RE: Gabura a Sokol
   jg 06-01-2007 23:09
  RE: Gabura a Sokol
   Peter Frišo 05-01-2007 10:30
  Sud v ne-state
   tomas H 05-01-2007 10:31

   

 

Kultúrna vojna

Kresťanstvo je tepelnou izoláciou kapitalizmu i západnej civilizácie a kultúrna vojna je vojnou o dušu Západu. Ide v nej o to, či židovsko-kresťanské dedičstvo bude naďalej pre našu civilizáciu smerodajné, alebo či nad morálkou života zvíťazí pudová pseudomorálka smrti. Kultúrna vojna je bojom o zachovanie kultúrnosti západného človeka. Ak zničíme našu civilizačnú tradíciu, nepovstane z jej popola žiadny „nový človek“, nezaťažený poverami a predsudkami, ako si namýšľa liberálna ľavica. Kultúrnosť je to, čo človeka odlišuje od zvieraťa. Zničenie kultúrnosti povedie len k vyslobodeniu zvieraťa, ktoré sa pod tenkou vrstvou civilizácie skrýva v každom z nás.

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group