ISSN 1335-8715

23-11-2006   Ján Dinga   Komentáre   verzia pre tlač

Keď zostáva rozum stáť

Je štvrtina amerického národa pod vplyvom narkotík? Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky zrejme áno. Štvrtina Američanov totiž verí tvrdeniu, že vláda má niečo spoločné s 11.septembrom 2001. Nemyslí sa tým pritom, že bezpečnostné opatrenia boli na nižšej úrovni ako byť mali alebo že bezpečnostné zložky nereagovali dostatočne pohotovo. Štvrtina Američanov totiž verí, že útoky pripravila a zosnovala ich vlastná vláda.

Aký by mal byť motív tohto konania? Ten konšipiratóri našli spätne, na základe toho, čo sa po 11.septembri v USA a vo svete udialo. Zvýšenie vojenskej prítomnosti USA na Blízkom východe, dostať pod kontrolu strategické územie, rozšírenie právomocí vlády a tajných služieb, investície do armádneho priemyslu. Inými slovami, Bushova administratíva mala zosnovať útoky, aby ich mohla používať ako zámienku pri napĺňaní svojej politiky.

Fantáziu a fantazmagóriu mnohých jedincov možno pozorovať na nespočetných internetových stránkach venujúcich sa tejto problematike. Niektorí ľudia majú zjavne veľa voľného času - skúste si do Google napísať dva výrazy, World Trade Center a conspiracy a vyhľadávač nájde jeden a pól milióna stránok. Internetová encyklopédia Wikipedia obsahuje rovnako niekoľko obsiahlych stránok, kde sa títo jedinci odbavujú. Po internete kolujú rôzne videá s dôkazovým materiálom, najznámejší z nich je film Loose Change, ktorý je voľne šíriteľný a podľa odhadov si ho prezrelo vyše 10 miliónov ľudí. O mnohom svedčia aj tisícky kníh publikovaných na túto tému. Serióznej politologickej analýze sa ich venuje len pár, väčšina z nich je čistý odpad.

Ako by bolo možné tieto útoky tajne naplánovať a uskutočniť? Film Loose Change zhŕňa prakticky všetko, čo tvrdia rôzni konšpirátori. Skúsme začať pohľadom, ktorý každý z nás pozná. 11.septembra 2001 boli v USA unesené štyri civilné lietadlá moslimskými fanatikmi. Dve z nich narazili do veží Svetového obchodného centra, jedno do Pentagonu, a jedno sa vďaka hrdinskému zásahu cestujúcich zrútilo pri mestečku Shanksville v Pennsylvánií. Následkom nárazu dvoch lietadiel do WTC a následného požiaru sa obe budovy zrútili, o pár hodín neskôr sa následkom ťažkého poškodenia a požiaru zrútila aj nižšia 47-poschodová budova WTC 7. Len dodávam, že konšpiračné teórie neuznávajú ani jedno z vyššie uvedených tvrdení.

Pentagon

Čo sa teda podľa konšpirátorov stalo? V prvom rade, do Pentagonu nenarazilo lietadlo. Aké podklady na toto tvrdenie používajú? Do diery, ktorá bola do Pentagonu vytvorená nárazom, by sa Boeing 757 s rozpätím krídel vyše 40 metrov nezmestil. Konkrétne film Loose Change pritom úmyselne zavádza, keď tvrdí, že diera bola 6 metrov široká, výpovede svedkov totiž hovoria o diere širokej asi 25 metrov ešte pred tým, ako sa časť Pentagonu zrútila kvôli poškodeniu. Ako je teda možné, že diera nebola rovnako široká ako lietadlo? Väčšinu konšpiračných nezmyslov vyvracia web-stránka časopisu Popular Mechanics (PM), ktorý sa ešte minulý rok pýtal na názor mnohých odborníkov z oblastí, ktorých sa mýty týkali. Mete Sozen, profesor v odbore konštrukcie stavieb na Purdue University sa pre PM vyjadril v tom duchu, že Boeing skrátka ani nemohol zanechať v Pentagone svoj presný odtlačok. Je totiž rozdiel medzi tortou a hrubými betónovými múrmi Pentagonu. Ako ukázala aj rekonštrukcia nárazu, jedno krídlo narazilo do zeme a druhé bolo odstrihnuté silou nárazu na nosné stĺpy budovy. Odhadovaná rýchlosť 860km/h a z toho vyplývajúca sila nárazu, ktorou sa lietadlo doslova rozbilo, spôsobili, že z lietadla sa našli v okolí len malé kusy.

Čo teda podľa konšpirátorov spôsobilo deštrukciu časti Pentagonu? Strela s plochou dráhou letu! Jediné logické vysvetlenie - a žiaden dôkazový materiál. Čo hovoria na fakt, že bolo pozitívne identifikovaných všetkých 64 obetí (vrátane teroristov) , ktoré sedeli v lietadle, na základe vzoriek DNA? Samozrejme boli sfalšované... A fotografie kusov lietadla a obetí na mieste nešťastia? Privezené, sfalšované, zmanipulované... Čo na tom, že na internete je voľne prístupný zoznam svedkov, ktorí videli lietadlo vletieť do Pentagonu, 30 z nich pozitívne identifikujúcich lietadlo American Airlines.

World Trade Center

Ďalším veľkým podvodom je podľa konšpirátorov útok na WTC. V prvom rade, do dvojičiek v žiadnom prípade nenarazili civilné lietadlá. Podľa nich boli tieto lety bez posádky a zrejme patrili armáde. Tí odvážnejší dokonca popierajú, že akékoľvek lietadlá zasiahli veže WTC a obviňujú zo zmanipulovania videozáznamov všetky médiá. Kam sa teda mali stratiť ozajstné lety? Na toto sa teórie rôznia, niektorí tvrdia, že neexistovali (???), niektorí, že boli zostrelené, iní sa tejto otázke nevenujú, pretože nechcú špekulovať. Ako sa asi cítia rodiny ľudí, ktorí sedeli v lietadlách, niektorí z nich volajúc známym minúty pred tým než našli v dvojičkách svoju smrť, keď počúvajú podobné nehoráznosti, zrejme konšpirátorov nezaujíma. Hovory predsa boli sfalšované...

Ak si myslíte, že dvojičky padli v dôsledku nárazu a následného požiaru, mýlite sa - to aspoň tvrdia títo fantazmagoristi. Dvojičky boli predsa postavené tak, aby nárazu odolali, rovnako aj požiaru. Perlou je komentár z Loose Change, ktorý náraz druhého lietadla do južnej veže opisuje slovami barely hitting southeast corner. Tento výraz by bol možno vhodný pri oškrení karosérie parkujúc auto, ale každému, kto videl zábery Boeingu 767 ako celý vráža pri rýchlosti skoro 900km/h do veže 400 metrov vysokého mrakodrapu, neostáva nič iné, ako označiť tento komentár za debilný. Loose Change pritom ako príklad spomína nehodu z roku 1945, keď do Empire State Building vrazil v hustej hmle bombardér B-25 - a budova stále stojí. Hlboká pravda. Pre porovnanie: Boeing 767 (tento typ bol použitý pri útoku na obe veže WTC), je viac než 3krát tak dlhý, viac ako 2krát tak široký, každý z nich niesol približne 28krát viac paliva a pri náraze leteli 3krát (resp. 4krát) rýchlejšie ako B-25, čo v kombinácií s ich rozdielom v hmotnosti znamená, že Boeingy do WTC vrážali asi s 200násobne vyššou kinetickou energiou ako uvedený bombardér do Empire State Building - škoda reči.

Prečo teda podľa konšpirátorov došlo k zrúteniu veží WTC? Jednalo sa o kontrolovanú demolíciu! Otázka: Ako by sa mohlo podariť prepašovať nepozorovane toľko trhavín do útrob týchto mrakodrapov, naištalovať ich tam, koľko času by to muselo zabrať, koľko ľudí by sa na tom muselo podieľať... Má vôbec zmysel sa niečo také pýtať ľudí, ktorí žijú na inej planéte? Toto tvrdenie sa snažia podložiť rôznymi zábermi, nič nehovoriacimi vyjadreniami svedkov, ktorí počuli explózie (to nikto nevyvracia, vôbec to ale neindikuje inštalované výbušniny), všetko za asistencie strašidelnej muziky, produkujúcej tú správnu atmosféru. Zaujímavá je pritom básnická otázka, ako je možné, že sa dvojičky zrútili tak organizovane a hladko. Je logické, že po masívnom poškodení štruktúry budov a následnom požiari, ktorý oslabil ich nosnú oceľovú konštrukciu, došlo k zrúteniu. Protiotázka, na ktorú však žiadny konšpirátor ešte neodpovedal, je, ako sa mali veže WTC správne zrútiť? Odborníci v oblasti konštrukcií sa podľa Popular Mechanics zhodujú v tom, že budovy padli presne tak, ako mali, niektorých naopak prekvapilo, ako dlho po náraze stáli. Človek nemusí byť stavebný inžinier, aby získal nejaký odhad. Každá z budov WTC bola neuveriteľným kolosom. Každé podlažie malo plochu vyše 3600 metrov štvorcových. Kvôli obrovskej hmotnosti a rýchlosti akou sa rútila vrchná časť budov k zemi je jednoducho nepredstaviteľné, že by sa veže zrútili iným spôsobom, ako kolapsom poschodím za poschodím až k zemi. Je tiež smiešne tvrdiť, že budovy hladkým pádom spôsobili minimálnu deštrukciu. Mnoho okolitých budov bolo ťažko poškodených, budova WTC 7 sa napokon toho istého dňa následkom poškodenia a rozsiahleho požiaru zrútila tiež (na toto majú pochopiteľne konšpirátori tiež iné vysvetlenie), nehovoriac o tom, že trvalo mesiace, kým sa Manhattan podarilo očistiť od prachu a trosiek. Na streche istého mrakodrapu našli ľudské pozostatky z katastrofy dokonca ešte tento rok.

Každopádne, dvojičky boli naozaj vybudované tak, aby náraz lietadla ustáli - pri približovacej rýchlosti a po vypustení paliva lietadla. Tu preto treba vzdať hold inžinierom, ktorí budovy naprojektovali, pretože to, že obe veže stáli skoro hodinu po deštruktívnom náraze nielenže svedčí o tom, že budovy boli skvele postavené, ale mnohým ľuďom týchto pár desiatok minút pomohlo zachrániť si život. Dvojičky boli odolné voči nárazu lietadla, požiaru, hurikánu, ale nie voči viacerým týmto faktorom skombinovaným dohromady. Pri stavbe možno počítať s nehodou, ale nie s úmyselným zavinením - to dokáže bohužiaľ prekonať akúkoľvek konštrukčnú vynaliezavosť.

WTC 7

Ďalšou kapitolou sú údajné nezrovnalosti s pádom budovy WTC 7, ktorá sa v popoludňajších hodinách toho dňa zrútila poďla Loose Change z neznámych príčin do pohodlnej kôpky. Prvá časť komentára zavádzajúca, druhá neuveriteľne hlúpa. Požiarnici už pred pádom budovy uzavreli jej okolie, keďže predpokladali rozsiahle poškodenie, kvôli ktorému sa budova mohla zrútiť. Ako sa ukázalo, vďaka tomuto kroku nebol pri páde WTC 7 nikto zranený.

Aj keď vyšetrovanie presnej príčiny pádu tejto budovy sa ešte neuzavrelo, vie sa, že budova bola zasiahnutá rozsiahlymi požiarmi a tiež, že sa v nej nachádzali palivové nádrže, ktoré mohli požiare zosilniť. Na presnú analýzu na základe odborných posudkov si ešte budeme musieť zrejme počkať, Loose Change tú svoju už má za sebou. A ako je to s tou pohodlnou kôpkou? WTC 7 mala 47 poschodí, bola 174 metrov vysoká, čo by jej napríklad na Slovensku zaručovalo pohodlné prvenstvo v rebríčku najvyššej budovy u nás. Po zrútení trosky siahali do výšky 12. poschodia, a keďže budova padala k zemi mierne naklonená, boli roztrusené v dĺžke 150 metrov...

United 93

Konšpirátori nevynechali ani spochybňovanie hrdinstva ľudí letu United 93, ktorí sa rozhodli prevziať späť kontrolu nad lietadlom pred tým, ako by teroristi zasiahli ich predpokladaný cieľ - Capitol Hill (nezabúdajme, že poďla konšpirátorov teroristi neboli na palube). Väčšinou tvrdia, že lietadlo bolo zostrelené, čo podkladajú informáciami vydanými v dopoludňajších hodinách 11.septembra, keď ešte nikto presne nevedel, čo sa deje a poskytnuté informácie sa neskôr často ukázali ako chybné. Federálny letecký úrad v určitom čase napríklad predpokladal, že unesených bolo omnoho viac lietadiel, keďže potenciálnou hrozbou sa stalo každé, ktoré sa nesprávalo stopercentne podľa štandardov.

Konšpirátori sa v tomto prípade chytajú práve týchto útržkovitých informácií, ktoré často ešte v tú istú hodinu dementovali tie isté agentúry a médiá, ktoré ich vydali. A samozrejme, úplne ignorujú fakty: v okolí miesta nešťastia sa podarilo pozbierať trosky, ktoré tvorili väčšiu časť lietadla. Pozitívne bolo identifikovaných všetkých 40 obetí + 4 teroristi, našlo sa mnoho osobných predmetov cestujúcich.

Tento let je tiež špecifický tým, že sa ho podarilo do veľkej miery zrekonštruovať vďaka telefonátom cestujúcich. Spolu vykonalo telefonáty desať cestujúcich a dvaja členovia posádky, to teda dáva minimálne dvanásť rôznych svedkov, ktorí potvrdili, že s nimi cestujúci hovorili o tom, že ich let bol unesení, niektorí tiež o tom, že sa nad ním pokúsia opätovne získať kontrolu. Opäť teda neostáva nič iné, než konštatovať, že konšpirátorov zaujímajú teórie viac ako fakty.

Aj keď sa pasažierom tohto letu zachrániť nepodarilo, svojim hrdinským činom zachránili možno aj stovky životov ľudí na zemi, a tiež vyslali dôležitý odkaz, vďaka ktorému sa môžu pasažieri na vnútroštátnych amerických letoch cítiť bezpečne: ak by sa teroristi pokúsili uniesť nad Amerikou lietadlo znovu, pasažieri by ich roztrhali ako psov.

Nový fenomén

Účelom tohto článku nie je vyvrátiť všetky mýty okolo 9/11, keďže ich je nevyčerpateľné množstvo, a mnohé prekračujú hranicu akejkoľvek racionality a menia sa na slepú vieru, ktorá sa vlastne ani vyvrátiť nedá. Čím viac sa toho odpadu, ktorý koluje internetom, podarí vyvrátiť, tým viac sa ho objaví. Všetky relevantné vysvetlenia sa dajú pomerne ľahko nájsť, stačí hľadať. Fakty však konšpirátorov nezaujímajú - objektívne fakty neuznávajú a na obhajobu svojich teórií žiadne nepotrebujú.

Účelom je poukázať na absurdnosť myslenia konšpirátorov a nebezpečenstva, ktoré z tohto myslenia vzhľadom k jeho rozmáhajúcej sa podpore vyplýva. Konšpirácie ako také sú nebezpečné, pretože môžu mať dopad na reálnu politiku: zatiaľ čo u nás sú napríklad popierači holokaustu marginalizovanou skupinou vytlačovanou na okraj spoločnosti a von z médií aj s podporou zákona, podľa prieskumov v Amerike verí konšpiráciám okolo 9/11 štvrtina obyvateľstva. To je neuveriteľné číslo, ktoré už môže mať fatálne dôsledky - v USA môže táto skupina v konečnom dôsledku napríklad rozhodnúť voľby, pričom jej rozhodnutie bude položené na iracionálnych základoch.

Nenávisť niektorých Američanov voči Bushovi už presiahla akúkoľvek rozumnú hranicu, keď títo ľudia nielenže neveria, čo Bush hovorí (čo by bolo, samozrejme, ešte v poriadku), ale naopak, automaticky považujú za pravdu všetko opačné (čo v poriadku nie je). Keďže sa jedná o skupinu, ktorá má obrovské zastúpenie v spoločnosti, dostáva priestor aj v médiách, čo túto hrozbu len zväčšuje. Ak by sme sa totiž bavili o 1-2% skupine obyvateľstva, súdny človek by ju označil za extrémistickú a nevenoval jej vačšiu pozornosť. Obrovský počet stúpencov konšpirácií má však jeden podstatný efekt, a síce, že týchto extrémistov legitimizuje - aspoň z psychologického hľadiska - pred zvyškom spoločnosti.

Známou kauzou, ktorá prehrmela americkými médiami, bol prípad Kevina Barretta, profesora Wisconsinskej univerzity, ktorý v rámci svojich prednášok úvodu do Islamu venoval istý čas aj vyučovaniu konšpirácií. So svojou analýzou vymietol viacero médií. Aká je motivácia tohto človeka zostáva záhadou - možno prehnané užívanie narkotík, možno niečo celkom iné. Perličkou pritom je, že Barrett, hoci je rodený Američan, v 90. rokoch konvertoval na Islam - na túto zaujímavosť si nedovolili v tejto súvislosti výraznejšie upozorniť ani pravicové americké médiá. V jednom interview pritom Barrett akoby pomimo dodáva, že zinscenované boli aj útoky na Bali, Madride a v Londýne, rovnako ako mnoho menších útokov pripisovaných islamským extrémistom v rôznych častiach sveta.

Tu sa teda dostávame k jadru problému. V prípade, že týmto bludom uverí väčšia časť obyvateľstva (špeciálne v USA), môže to totálne podkopať snahu vlády bojovať s islamským radikalizmom. Prečo? Pretože podľa týchto ľudí žiadny neexistuje. Ak nebol 11.september a ďalšie teroristické útoky dielom islamských extrémistov, musel byť dielom silných korporácií a vplyvných ľudí, ktorí ovládajú svet. Tí su skutočným problémom. Islam nepredstavuje žiadne nebezpečie, keďže jeho extrémna forma vlastne neexistuje. Táto teória preto odvracia pozornosť od skutočného problému, a síce, že Západ čelí hrozbe islamského fundamentalizmu, ktorý je ako taký iracionálny a jeho jediným cieľom je ničiť a zabíjať všetko, čo Západ reprezentuje. Ak si prestane byť Západ vedomý tohto faktu, skončili sme. Nazvať spochybňovačov faktov 11.septembra 2001 useful idiots nestačí. Za predpokladu istej elementárnej racionality si mnohí z nich musia byť dobre vedomí toho, čo robia. Nenávisť voči ich vlastnej krajine ich priviedla k propagácií otvorených lží. Bojovať s imaginárnym nepriateľom a ignorovať toho skutočného však môže mať omnoho tragickejšie následky, ako si ktokoľvek z nás dokáže predstaviť.

Ján Dinga

  Vláda má vždy
   dux 24-11-2006 22:57
  RE: Vláda má vždy
   Ondrej 26-11-2006 1:23
  RE: Vláda má vždy
   dux 26-11-2006 1:48
  RE: Vláda má vždy
   Dušan 26-11-2006 6:53
  RE: Vláda má vždy
   Peto 07-04-2007 19:50
  RE: Vláda má vždy
   Terka 19-02-2011 6:11
  problem je
   skoorwenetz 24-11-2006 23:24
  Pekny clanok
   Slavo Brtko 25-11-2006 2:02
  RE: Pekny clanok
   Peto 20-04-2007 14:57
  RE: Pekny clanok
   Peto 20-04-2007 15:37
  Hotovy konspiracny bulvar.
   PeterS 25-11-2006 2:33
  RE: Hotovy konspiracny bulvar.
   Laborec 25-11-2006 20:48
  RE: Hotovy konspiracny bulvar.
   PeterS 27-11-2006 10:27
  RE: Hotovy konspiracny bulvar.
   LIBERTARIAN 27-11-2006 14:35
  RE: Hotovy konspiracny bulvar.
   PeterS 27-11-2006 15:05
  25 percent
   msarkozy 25-11-2006 9:01
  RE: 25 percent
   dux 25-11-2006 15:29
  Dobry clanok
   Milton 25-11-2006 10:54
  RE: Dobry clanok
   jano 25-11-2006 13:33
  RE: Dobry clanok
   dux 25-11-2006 16:01
  RE: Dobry clanok
   dux 25-11-2006 15:54
  takato rychlost lietadla?
   Martin Pener 25-11-2006 17:10
  RE: takato rychlost lietadla?
   Dušan 25-11-2006 17:50
  RE: takato rychlost lietadla?
   Prot 16-03-2007 15:20
  RE: takato rychlost lietadla?
   jano 25-11-2006 18:10
  RE: takato rychlost lietadla?
   Dušan 25-11-2006 19:03
  RE: takato rychlost lietadla?
   jano 25-11-2006 19:27
  Bludy naše každodenné
   Dušan 25-11-2006 17:44
  RE: Bludy naše každodenné
   Laborec 25-11-2006 20:47
  RE: Bludy naše každodenné
   Dušan 26-11-2006 0:24
  RE: Bludy naše každodenné
   Ondrej 26-11-2006 1:09
  RE: Bludy naše každodenné
   emmacore 26-11-2006 0:13
  RE: Bludy naše každodenné
   Dušan 26-11-2006 0:29
  RE: Bludy naše každodenné
   Ondrej 26-11-2006 1:20
  RE: Bludy naše každodenné
   Dušan 26-11-2006 6:47
  RE: Bludy naše každodenné
   Ondrej 26-11-2006 9:38
  RE: Bludy naše každodenné
   Vladco 06-12-2006 0:03
  RE: Bludy naše každodenné
   Branislav Turčina 26-11-2006 20:44
  RE: Bludy naše každodenné
   Milton 27-11-2006 15:51
  RE: Bludy naše každodenné
   drúk 27-11-2006 14:02
  RE: Bludy naše každodenné
   LIBERTARIAN 27-11-2006 14:42
  RE: Bludy naše každodenné
   jano 27-11-2006 17:09
  RE: Bludy naše každodenné
   drúk 28-11-2006 15:03
  RE: Bludy naše každodenné
   Dušan 28-11-2006 20:13
  RE: Bludy naše každodenné
   x 16-03-2007 15:13
  RE: Bludy naše každodenné
   jano 28-11-2006 23:51
  RE: Bludy naše každodenné
   boom 11-12-2006 18:06
  RE: Bludy naše každodenné
   Dušan 28-11-2006 7:11
  Domcek z karat
   Richard 06-12-2006 21:49
  RE: Domcek z karat
   Wolf 07-11-2010 0:18
  BLBOST (zakernost) LUDSTVA
   Laborec 25-11-2006 20:55
  RE: BLBOST (zakernost) LUDSTVA
   Zolo 26-11-2006 1:03
  RE: BLBOST (zakernost) LUDSTVA
   Ondrej 26-11-2006 1:26
  Vysvetlenie
   Dušan 26-11-2006 6:49
  RE: Vysvetlenie
   Kraken 14-12-2006 1:22
  RE: Vysvetlenie
   Kraken 14-12-2006 1:34
  RE: BLBOST (zakernost) LUDSTVA
   LIBERTARIAN 27-11-2006 14:32
  RE: BLBOST (zakernost) LUDSTVA
   Milton 27-11-2006 15:57
  RE: BLBOST (zakernost) LUDSTVA
   Ondrej 29-11-2006 11:24
  Konspiracne teorie...
   Palo Zlatoidsky 26-11-2006 9:07
  RE: Konspiracne teorie...
   dux 26-11-2006 13:45
  RE: Konspiracne teorie...
   Palo Zlatoidsky 26-11-2006 15:29
  budovy
   radikalna frakcia 27-11-2006 19:26
  Pentagon
   Amik 27-11-2006 22:51
  RE: Pentagon
   Dušan 28-11-2006 7:55
  RE: Pentagon
   LIBERTARIAN 28-11-2006 12:46
  RE: Pentagon
   Amik 28-11-2006 17:23
  RE: Pentagon
   Dušan 28-11-2006 20:02
  RE: Pentagon
   Amik 29-11-2006 13:55
  RE: Pentagon
   jano 28-11-2006 23:32
  RE: Pentagon
   boom 11-12-2006 18:15
  RE: Pentagon
   Peto 28-03-2007 15:33
  RE: Pentagon
   XXX 28-12-2007 8:56
  RE: Pentagon
   Wolf 07-11-2010 0:25
  preco????
   moralista 27-11-2006 23:07
  RE: preco????
   LIBERTARIAN 28-11-2006 8:58
  RE: preco????
   Laborec 29-11-2006 9:53
  RE: preco????
   Ondrej 29-11-2006 11:30
  RE: preco????
   Tanči 09-01-2007 23:54
  Ve Státech jsou konspirační teorie populární
   Dale Cooper 30-11-2006 2:36
  Dinga
   Peter 01-12-2006 16:23
  rozum
   Juraj 02-12-2006 17:12
  RE: rozum
   Vladco 06-12-2006 0:30
  Blbost a viera (v konspiracie)
   Richard 06-12-2006 21:42
  RE: Blbost a viera (v konspiracie)
   dux 07-12-2006 15:44
  konšpirátor Dinga
   slovák žijúci v USA 08-12-2006 19:38
  Konšpirátorom všetkých krajín
   jano 09-12-2006 13:41
  RE: Konšpirátorom všetkých krajín
   stan 09-12-2006 19:27
  RE: Konšpirátorom všetkých krajín
   spacak 22-12-2006 16:23
  aha
   Juraj 09-12-2006 21:29
  RE: aha
   jano 10-12-2006 1:05
  RE: aha
   Juraj 11-12-2006 17:33
  RE: aha
   jano 12-12-2006 20:50
  RE: aha
   Juraj 13-12-2006 3:01
  RE: aha
   jan 28-01-2007 15:52
  Nove?
   Juraj 16-12-2006 18:12
  ako sa zosypali dvojičky
   sines 10-01-2007 18:49
  RE: ako sa zosypali dvojičky
   Špecialista PO 01-02-2007 0:39
  RE: ako sa zosypali dvojičky
   Peter 16-03-2007 15:09
  RE: ako sa zosypali dvojičky
   Peto 11-04-2007 19:55
  Neny sy ty writer?
   greenwood 11-04-2007 20:41
  RE: Neny sy ty writer?
   Peto 13-04-2007 16:28
  pre konšpirátorou
   sines 11-01-2007 20:39
  RE: pre konšpirátorou
   Peter 16-03-2007 15:00
  RE: pre konšpirátorou
   Peto 11-04-2007 20:15
  spoved požiarnikov
   sines 11-01-2007 21:34
  Demagogie samé demagogie
   sines 14-01-2007 3:24
  RE: Demagogie samé demagogie
   Peto 11-04-2007 20:36
  klinická diagnóza konšpiracných teoretikov
   sines 14-01-2007 13:09
  RE: klinická diagnóza konšpiracných teoretikov
   Peto 11-04-2007 20:40
  lch
   lch 14-03-2007 14:39
  Pre DEBILA
   Peter 16-03-2007 14:45
  Pre DEBILA
   Peter 16-03-2007 14:58
  PRE DEBILA 2
   lch 17-03-2007 10:43
  dlhsia analyza udalosti z 9/11
   franta 22-03-2007 0:55
  RE: dlhsia analyza udalosti z 9/11
   Peto 25-03-2007 19:37
  RE: dlhsia analyza udalosti z 9/11
   sines 11-04-2007 11:20
  RE: dlhsia analyza udalosti z 9/11
   Peto 11-04-2007 20:09
  RE: dlhsia analyza udalosti z 9/11
   sines 13-04-2007 0:09
  RE: dlhsia analyza udalosti z 9/11
   Peto 13-04-2007 16:27
  RE: dlhsia analyza udalosti z 9/11
   Peto 13-04-2007 16:36
  potreba vzjadrit sa
   RADAN 22-04-2007 11:25
  Get a life
   greenwood 01-05-2007 2:42
  RE: potreba vzjadrit sa
   SR4 24-11-2007 0:37
  nic v zlom
   fX 29-04-2007 9:53
  len si to precitajte
   PEFI 24-05-2007 19:38
  HEHE
   Miki-84 20-09-2007 10:20
  Verejná výzva pre Jána Dingu
   XXX 28-12-2007 12:48
  RE: Verejná výzva pre Jána Dingu
   2ge 05-01-2008 12:20
  RE: Verejná výzva pre Jána Dingu
   haf 14-01-2008 17:01
  RE: Verejná výzva pre Jána Dingu
   XXX 04-03-2008 10:55
  RE: Verejná výzva pre Jána Dingu
   jurko dilingo 22-03-2008 5:14
  RE: Verejná výzva pre Jána Dingu
   asdf 22-03-2008 5:27
  RE: Verejná výzva pre Jána Dingu
   XXX 29-12-2008 13:59
  pohlad na fakty a logiku clanku
   fX 04-01-2008 18:52
  ...
   Rainhard 19-02-2008 1:24
  RE: ...
   XXX 12-03-2008 6:55
  ...
   xyrgoz 22-04-2008 1:39
  ...
   xyrgoz 22-04-2008 2:15
  Janko
   elomato 23-04-2008 11:01
  RE: Janko
   XXX 02-05-2008 7:26
  loose change
   raadan 18-05-2008 12:27
  ...naozaj pekné ?!?
   Boban 15-06-2008 12:15
  rozum
   Nosferattu 29-06-2008 16:03
  ešte raz
   Nosferattu 29-06-2008 17:00
  co povedat???
   Vsak Ty vies kto... 17-10-2008 0:10
  ..
   Choronzon 18-03-2009 7:41
  ??
   !!! 26-04-2009 16:14
  konspirace
   enj 16-06-2009 23:55
  apropos islam
   unnamed 21-06-2009 15:53
  bla bla bla
   zhulo 28-06-2009 20:51
  RE: bla bla bla
   XXX 29-09-2009 7:00
  RE: bla bla bla
   zhulo 25-10-2009 21:16
  Ubohy clanok
   dal 15-09-2009 7:54
  Dinga
   dal 15-09-2009 8:33
  ...
   dal 15-09-2009 8:49
  trosku matematiky
   michal 19-05-2011 4:54
  ...
   merle 20-04-2013 21:52
  DNA
   Gyny 19-02-2015 19:02

   

 

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group