ISSN 1335-8715

31-10-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Odluka školy od štátu

Drzí a slabí žiaci, prestarnutý, prefeminizovaný pedagogický zbor, nízke platy učiteľov, nezáujem rodičov, nízke spoločenské docenenie, nezáujem politikov... To všetku sú dôvody, ktorým sa pripisuje súčasná mizéria verejného školstva.

Pridať nový príspevok

"najvyššie dobro: raison d'État – teda záujem štátu. "
autor: LIBERTARIAN
pridané: 31-10-2006 13:47


Skolstvo si stat musi udrzovat pod kontrolou, pretoze iba tak si stat ustrazi zmyslanie obcanov.
" raison d'État – teda záujem štátu. " - je prvoradý !!!

Zaujem koho?
autor: Zolo
pridané: 31-10-2006 22:48


Ako na potvoru vojaci nosia rovnake uniformy. Inac by sa navzajom postrielali. V kostoloch sa opakuje desatoro v rovnakom poradi. Nie je to idealna situacia, ak mate mladeho a vynaliezaveho knaza, ale tak to chodi a asi to je tak najlepsie. Teda v urcitych odvetviach nasej spolocnosti je uniformita namieste. Ci to je v zaujme statu je druhorade.
RE:
autor: D
pridané: 01-11-2006 13:58


Ucebne osnovy su ramcom, ale vela zalezi na kazdom pedagogovi. Mas dokonca, aj ked obmedzenu moznost vyberu ako rodic na statnej skole, pripadne si mozes vybrat sukromnu alebo cirkevnu skole. Takze nechapem, nad cim nariekas(nariekate). Mas dokonca, aj ked obmedzenu moznost vyberu ako rodic na statnej skole alebo moznost zmeny skoly, pripadne si mozes vybrat sukromnu alebo cirkevnu skole. Takze nechapem, nad cim nariekas(nariekate).

Inak povedane. kvalita klesa umerne ku poctu pribudajucich sukromnych skol a ich absolventov?
(netvrdim, ze jedno je dosledkom druheho, aj ked urcity suvis by sa azda dal najst)

A tiez by ma teda zaujimalo, ked odmietate pani system osnov(ze stat - ved su to tiez pedagogovia, kto to zostavuje, teda zvacsa tiez rodicia...nevidim jednu konstruktivnu pripomienku ucebnych osnov), ako by ste chceli teda umoznit ten trh.
Ako si dieta/rodic potom moze vyberat, ked prestanu byt spokojny s danou skolou, alebo sa prestahuju niekam inak atd. ked budu uplne rozdielne osnovy a dieta nebude schopne bezbolestneho zaradenia sa na novom mieste?
P.S. Lukas a cirkevne skolstvo je OK? Nie je to len stat v state? Nie je to o tom, ze nejaka institucia urcuje co sa deti mozu alebo nemozu ucit, tiez zostavuju rozne ucebne plany?

RE:
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-11-2006 14:20


"Lukas a cirkevne skolstvo je OK? Nie je to len stat v state? Nie je to o tom, ze nejaka institucia urcuje co sa deti mozu alebo nemozu ucit, tiez zostavuju rozne ucebne plany?"

Cirkevne skolstvo je oukej, pokial rodicov do vyberu cirkvenej skoly nikto nenuti a existuju aj ine skoly.

RE:
autor: D
pridané: 01-11-2006 16:21


A rodicov do vyberu statnej skoly niekto nuti?
STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: vychodnar
e-mail: wallendorfer@post.sk
pridané: 31-10-2006 15:30


Takze navrhujem odluku cirkvi od statu, zavedenie prisneho trhoveho systemu v oblasti viery, ktory porazi centralizmus Vatikanu, ved co nie je lepsie ako TRH?
Takze trh, trh a este raz trh a komu by sa nieco nelubilo, nech si TRHne....

RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 31-10-2006 16:39


Na rozdiel od skolstva ta nikto pod hrozbou nasilia nenuti patrit do tej ci onej cirkvi.

S pozdravom,
Peter

RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 31-10-2006 20:32


Áno nenúti ma patriť do cirkvy, ale núti ma na ne platiť. Keď som stál na námestí v roku 1989 tak odluka štátu od cirkvy bola hlavná požiadavka cirkevných hodnostárov. Dnes to tí istí cikrevný hodnostári popierajú s tým, že išlo len o stratu vplyvu štátu na cirkev a o peniaze sa nejednalo. Je mi záhadou ako môže byť cirkev nezávislá od štátu (vlády), keď ten ju z väčšej časti platí.

S pozdravom

Dušan

RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 31-10-2006 21:46


Ale nuti ta stat, nie cirkev, a nuti platit aj za kopu inych veci. Nemam ten dojem, ze cirkev ma nejake specialne postavenie oproti ostatnym lobystom.

S pozdravom,
Peter

RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: vychodnar
e-mail: wallendorfer@post.sk
pridané: 31-10-2006 22:42


Peter,no ja som myslel,ze kazdy pochopi moj prispevok tak,ako som ho myslel ja-ironicky. :-)
RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-10-2006 22:54


Financna odluka cirkvi od statu je mozno len otazkou casu. A mozno s tym pridu ti, od ktoreho by ste to najmenej ocakavali.
RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 01-11-2006 9:30


Dúfam, že máš pravdu a že to bude čím skôr. Ak by sa o to mal niekto snažiť tak by to mala byť cirkev - myslím si, že finančná nezávislosť jej môže len prospieť.
RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: jednokto
pridané: 02-11-2006 12:37


asi tobude KDH,ktore vyciti, ze to bude lubiva tema pre ldi..ale stavim sa, ze s tym nepride nikto z KBS :) - a ak ano, iba vtedy, ked si zabezpecia od oveciek inak nazvany POVINNY desiatok :) alebo cirekv sa transformuje na akciovku - ale bude musiet priznavat prijmy z podnikania :)
RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: P.
pridané: 02-11-2006 15:33


bullshit
RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: D
pridané: 01-11-2006 14:01


Nuti? Nemozes vybrat pre dieta sukromnu skolu? A my sa nebavime o "ta" ale o "dietati".
RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: tato
pridané: 01-11-2006 14:59


Uz to je uspech, ze mozes (vlastne musis) si pre dieta skolu ako tak vybrat . Za bolsevikov ani toto nebolo . Uznavam je to pokrok .
RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: D
pridané: 01-11-2006 15:59


Rodic, ktory ma motivaciu alebo zaujem dieta obrat o moznost rozvoja a vzdelavania cini presne to, co ked ho necha hladovat. Berie mu moznost zaradit sa do spolocnosti, byt inym uzitocnym a tak si zabezpecovat existenciu. Ten system tu nie je koli zodpovednym rodicom, ale tym druhym. A ak si myslis, ze dieta je len tovarom/majektom, ktore nie je hodne osobitej ochrany hoci aj pred svojvolou nezodpovedneho rodica,
tak mas moznost prestahovat sa tam, kde je to spolocnesky aj z hladiska zakona tolerovane, niekam do JV azie(deti sa tam predavaju napr. na prostituciu) ;-)

RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: tato
pridané: 01-11-2006 16:54


" system tu nie je koli zodpovednym rodicom, ale tym druhym. "

Ale predovsetkym postihuje (ci uz priamo alebo nepriamo) tych zodpovednych .

" A ak si myslis, ze dieta je len tovarom/majektom, ktore nie je hodne osobitej ochrany hoci aj pred svojvolou nezodpovedneho rodica ..."

A ze vraj nepouzivas podpasovky ;-)

Sam vies dobre , ze to u nas nie je v zakone vdaka povinnej dochadzke .

RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: D
pridané: 01-11-2006 17:56


Povinna skolska dochadza postihuje zodpovednych a ako prosim? Moznost volby skoly berie rodicom moznost vybrat lepsiu vzdelavaciu instituciu pre dieta?

"A ak si myslis, ze dieta je len tovarom/majektom, ktore nie je hodne osobitej ochrany hoci aj pred svojvolou nezodpovedneho rodica ..."

A ze vraj nepouzivas podpasovky ;-)"

To je podpasovka? Ved ten problem takychto deti sa tu ignoruje. Stale sa tu zdoraznuje len to, ze je rodic tak ci onak obmedzovany, ale este som nepocul ako by bol zodpovedny rodic obmedzovany.

"Sam vies dobre , ze to u nas nie je v zakone vdaka povinnej dochadzke ."
Tomuto zial nerozumiem. Co koli comu nieje v zakone?

RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: tato
pridané: 01-11-2006 18:26


" Povinna skolska dochadza postihuje zodpovednych a ako prosim? "

Nuz tym, ze ucitelia nie su motivovani "zabojovat" o ziaka, ze musi sa drzat na skole ziak o tri roky starsi nez jeho spoluziaci v triede, s ktorym lomcuju hormony ...

" To je podpasovka? "
" "Sam vies dobre , ze to u nas nie je v zakone vdaka povinnej dochadzke ."
Tomuto zial nerozumiem. Co koli comu nieje v zakone? "

To bola reakcia na toto :

" tak mas moznost prestahovat sa tam, kde je to spolocnesky aj z hladiska zakona tolerovane, niekam do JV azie(deti sa tam predavaju napr. na prostituciu) ;-) "

Cize popasovka na to odoslanie do JV Azie .
A kvoli psd nie su u nas zakony o ochrane deti .

RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: D
pridané: 03-11-2006 0:28


To bola podpasovka. Ospravedlnujem sa. (ale verim, ze uveris, ze to nebolo ciele osobne, aj ked sa to asi inak interpretovat neda)
RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: tato
pridané: 03-11-2006 21:01


Sorry , nemohol som si pomoct musel som podpichnut . ;-)
RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: D
pridané: 06-11-2006 14:56


Ale ved to bolo na mieste a aj ked v tomto pripade ma zmysel porozmyslat, ci to nebolo skor prisilne priatelske potlapkanie po pleci ako podpasovka :-)
RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: tato
pridané: 06-11-2006 17:33


O.K. beriem to ako potlapkanie :-)

Ja len, ze si ma kedysi davnejsie vyzval v diskusii, aby som Ti nasiel nejaku podpasovku, ktoru si pouzil. Kedze som bol lenivi hladat, tak som vyuzil toto "priatelske potlapkanie" . I ked musim uznat , ze trvalo dost dlho kym sa nieco naslo :-) .

RE: STOP CENTRALIZMU CIRKVI
autor: D
pridané: 07-11-2006 0:49


OK, ja zase musim uznat, ze tie podpasovky asi od Teba "neboleli", kedze si to uz naozaj napamatam ;-)
Iný názor
autor: Marcel4
pridané: 31-10-2006 15:47


Keď čítam novodobé názory ná štátne školstvo, tak mám dojem, že som chodil do školy asi na inej planéte. Za celých takmer 18 rokov štúdia mi nikto nikdy žiadnu ideológiu nenanucoval ani som nemal dojem, že chodím do školy len preto, aby som raz bol poslušným kolieskom v štátnom stroji. Žiadna ideológia, žiadne dogmy, žiadne presviedčanie o jedinej pravde. Neviem, či som mal len šťastie alebo to tak skrátka je a niekto to len chce silou-mocou vidieť inak.
Neviem si však celkom predstaviť, na základe čoho by súkromné a odštátnené školy znižovali cenu vzdelávacích služieb. Nemôžu šetriť vo výrobe, nemôžu používať lacnejšie materiály, nemajú sklady, ktoré by zrušili... Podľa mňa by v našich podmienkach absolútny trh vo vzdelávaní spôsobil len to, že rodičia by ešte tuhšie rozmýšľali, či vôbec privedú na svet ďalšieho potomka.

RE: Iný názor
autor: tomas cunik
e-mail: tomocici@centrum.sk
pridané: 31-10-2006 18:09


v prvom rade si minimalne prvych 9 rokov chodil do skoly lebo si MUSEL.

netreba hned znizovat cenu,staci ponukat aj ine sluzby - jazykove skoly,prenajimanie telocvicni, varenie pre verejnost v jedalnach,poriadanie kurzov...je toho vela...

podla mna by absolutny trh vo vzdelavani sposobil to ze rodicia by deti s radostou priviedli na stastny a hlavne bohatsi svet

RE: Iný názor
autor: Marcel4
pridané: 31-10-2006 20:15


Že som musel, za to som vďačný, dostal som do života určitý základ.
Štastný a bohatší svet...hmm. Predstav si to v súčasnosti, ak by na každé z troch detí mali rodičia platiť po 5-8 tisíc mesačne. Zrejme by od radosti príliš nevyskakovali.

RE: Iný názor
autor: tato
pridané: 31-10-2006 22:35


Je to nieco podobne ako so zdravotnictvom . Mat lieky (liecbu) za poplatok , alebo mat zadarmo acylpirin na vsetko ?
RE: Iný názor
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-10-2006 23:11


"Že som musel, za to som vďačný, dostal som do života určitý základ."

Ja v tomto smere dakujem otcovi, ze mi tento zaklad dal on. Este predtym ako som isiel do skoly, naucil ma po nemecky, naucil ma pismena a zakladne pocty.

Skole za tieto veci urcite nevdacim.

"Štastný a bohatší svet...hmm."

Bohatsi svet sa mi otvoril pred ocami, ked som od mojich starych rodicov dostal v styroch rokoch ilustrovanu encyklopediu. Tie obrazky, v skolskych ucebniciach boli naopak velmi nezazivne.

"Predstav si to v súčasnosti, ak by na každé z troch detí mali rodičia platiť po 5-8 tisíc mesačne. Zrejme by od radosti príliš nevyskakovali."

Odkial si prisiel na cenu 5-8 tisic mesacne??? To ani centralna planovacia komisia za socializmu nemala taketo vestecke schopnosti.

Len pre poriadok, hovorime tu o trhovych cenach na dnes neexistujucom trhu. Aj ked nejake sukromne skoly existuju, musia kopirovat strukturu a obsah statnych skol, navyse ich skolne poplatky sa odvijaju od konkurencie v podobe statnych skol, cize dnesny system je silne deformovany a urcite nejde o slobodny trh.

RE: Iný názor
autor: D
pridané: 01-11-2006 14:29


s cim mas problem?
5000Sk
x
4 x 25 ziakov
x
4 triedy
= 2 miliony Sk.

Pri min. 16-20 uciteloch mzdove naklady 45 000Sk x 20 = 900 000Sk.(+upratovacky a dalsi personal) a dalsie palky - eletrina, kurenie/tepla voda, vodne/stocne, opravy (ved su to deti), smeti, ucebne pomocky = nie je podla mna daleko a bezna udrzba...cim mensia skola menej deti na ucitela, tym sa ten rozpocet vyhroti a znizi sa dostpnost niecoho(telocvicna napr.), takze male mesto s malou skolou = bud ziadna skola(lebo rodicia na to mat nebudu), alebo potom 1-2(to ale konkurencne prostredie) mini skoly zavisle od rodicovskej "dobrocinnosti", co su uz skoly aj dnes.

skolne
autor: zmesta
e-mail: zmesta@smer.sk
pridané: 03-11-2006 13:13


ja som za skolku platil 12 mesacne.no a co ? za vzdelanie sa plati...
RE: Iný názor
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-10-2006 23:01


"Keď čítam novodobé názory ná štátne školstvo, tak mám dojem, že som chodil do školy asi na inej planéte. Za celých takmer 18 rokov štúdia mi nikto nikdy žiadnu ideológiu nenanucoval ani som nemal dojem, že chodím do školy len preto, aby som raz bol poslušným kolieskom v štátnom stroji. Žiadna ideológia, žiadne dogmy, žiadne presviedčanie o jedinej pravde."

Tak to naozaj neviem, do akej skoly si chodil. Ja mam inu skusenost. A nech si citatel vyberie, ci jeho skusenost pripomina skor tu tvoju alebo skor tu moju.

"Neviem si však celkom predstaviť, na základe čoho by súkromné a odštátnené školy znižovali cenu vzdelávacích služieb."

"Neviem si však celkom predstaviť, na základe čoho by súkromné a odštátnené školy znižovali cenu vzdelávacích služieb."

Na zaklade konkurencie.

"Nemôžu šetriť vo výrobe, nemôžu používať lacnejšie materiály, nemajú sklady, ktoré by zrušili..."

Este raz, kde je napisane, ze najoptimalnejsim sposobom vyucby je prednasanie v kamennej budove, v triedach po cca 30 ziakov?

Dozeniem to ad absurdum, ale co keby niekto prisiel s uciacimi sa tabletkami? Slobodny vzdelavaci trh znamena konkurenciu roznorodych vzdelavacich sluzieb a produktov.

"Podľa mňa by v našich podmienkach absolútny trh vo vzdelávaní spôsobil len to, že rodičia by ešte tuhšie rozmýšľali, či vôbec privedú na svet ďalšieho potomka."

Co by branilo niekolkym rodinam, aby sa dali dohromady a vyucovali by svoje deti v domacej skole? V Cechach to uz funguje i ked najma CSSD proti tomuto typu vzdelavania tvrdo bojovala (to len ako odpoved na otazku, preco iste formy alternativneho vzdelavania nevznikaju uz teraz).

RE: Iný názor
autor: Marcel4
pridané: 31-10-2006 23:14


"Neviem si však celkom predstaviť, na základe čoho by súkromné a odštátnené školy znižovali cenu vzdelávacích služieb."
"Na zaklade konkurencie."

Teoreticky to znie dobre, ale aj tá konkurencia bude potrebovať peniaze na knihy, na prevádzku školy, na platy učiteľom a pod. Čo podľa teba môže v súčasnosti škola také prevratné vymyslieť, aby sa jej podstatne znížili náklady na výučbu?

Co by branilo niekolkym rodinam, aby sa dali dohromady a vyucovali by svoje deti v domacej skole?

Nič, ale dokázali by ich skutočne kvalitne naučiť všetko, čo by deti potrebovali? Dokázali by sa orientovať v každej oblasti, ktorá sa na školách vyučuje? Neboli by v konečnom dôsledku znevýhodnené oproti deťom v klasických školách? Takáto možnosť je podľa mňa len alternatíva, nie riešenie.

RE: Iný názor
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-10-2006 23:33


"Teoreticky to znie dobre, ale aj tá konkurencia bude potrebovať peniaze na knihy, na prevádzku školy, na platy učiteľom a pod. Čo podľa teba môže v súčasnosti škola také prevratné vymyslieť, aby sa jej podstatne znížili náklady na výučbu?"

To je otazka pre podnikatelov, nie na mna. Ale este raz, preco by mal napriklad sukromny ucitel predstavovat dodatocne naklady za skolsku budovu?

"Nič, ale dokázali by ich skutočne kvalitne naučiť všetko, čo by deti potrebovali? Dokázali by sa orientovať v každej oblasti, ktorá sa na školách vyučuje? Neboli by v konečnom dôsledku znevýhodnené oproti deťom v klasických školách? Takáto možnosť je podľa mňa len alternatíva, nie riešenie."

Americke skusenosti s homeschoolingom dokazuju, ze to ide a ked pridu na univerzitu, su tieto deti vacsinou sikovnejsie ako tie, co presli povinnou skolskou dochadzkou.

Marcel tvoje otazky svedcia o nedostatocnej predstavivosti. Pre rozsierenie horizontu odporucam kapitolu o sukromnom skolstve v tejto knihe:

http://www.iea.org.uk/files/upld-publication265pdf?.pd...

Nie je to tak vela stran.

RE: Iný názor
autor: Marcel4
pridané: 01-11-2006 0:22


Áno, vedecko-fantastickú literatúru mám rád aj ja, napriek tomu stále neviem, v čom by bolo plne privatizované školstvo výhodnejšie, keďže by v ňom zrejme učila drvivá väčšina súčasných učiteľov, akurát by to pre rodiny znamenalo finančnú príťaž.
RE: Iný názor
autor: vychodnar
e-mail: wallendorfer@post.sk
pridané: 01-11-2006 12:53


"Americke skusenosti s homeschoolingom dokazuju, ze to ide a ked pridu na univerzitu, su tieto deti vacsinou sikovnejsie ako tie, co presli povinnou skolskou dochadzkou."
to ano,ale problem je v tom, ze ta ich povinna skolska dochadzka je,uprimne povedane, na prd, a tak asi vsetko by bolo lepsie v porovnani s nou. :-)

RE: Iný názor
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-11-2006 14:21


"to ano,ale problem je v tom, ze ta ich povinna skolska dochadzka je,uprimne povedane, na prd, a tak asi vsetko by bolo lepsie v porovnani s nou."

Lenze americke verejne skolstvo trpi podobnymi neduhmi ako opisane v clanku. Specialnou kapitolou su silne ucitelske odbory, ktore brania akymkolvek zmenam vzdelavacej sustavy.

RE: Iný názor
autor: D
pridané: 01-11-2006 17:52


Verejne skoly maju malo penazi a rodicia sa radsej zadlzia aby, ked uz nic ine, deti mali v CVku lepsiu znacku. Potom na verejnych skolach zostavaju tie najproblemnovejsie deti, takze nadanejsie dieta ma vacsi problem najst rovnocennych rovesnikom, uroven a pristup sa musi prisposobovat tej vacsine.
Dnes prichadza do skol viac deti, ktore stradaju uz po citovej stranke. Rodic koli pracovnym povinnostiam bud nema tolko casu, akoby dietatu chcel dat, alebo na neho kasle a mysli si, ze vrackove staci.
Niektori rodicia maju svoje dieta na haku, sotva ho poznaju, poznaju jeho problemove stranky - ucitel ho casto pozna lepsie. Taky rodic ma casto problem pripustit problem vo svojom dietati a tak chodi do skoly branit svoje ego alebo riesit problem dietata.
A ocakavat od neho, ze bude vytvarat tlak na kvalitu, zaujimat sa o to, ako to na skole vyzera ked nema cas ani na dieta je naivne.
Ucitel je staveny do svetla handry - viete kto som ja? Jedni rodicia potom musia branit ucitela pre inymi.
A dieta tento postoj prebera a ukazuje nielen ucitelovi ale aj okoliu, spoluziakom. Ucitel sa musi prisposobovat vsetkym detom a tie deti, ktore su na tom lepsie z hladiska zazemia spolu s nimi.
V minulosti casto preberali a pomahali vo vychove aspon surodenci, ked rodic bud nemal cas, najmladsich a najstarsich surodencov delilo medzi sebou aj 15-20 rokov.

RE: Iný názor
autor: Storr
pridané: 05-11-2006 20:44


Len doplnim:

Skuste si najst zaujimavy dokument.
Televizia: ABC
Name: John Stossel's Stupid in America

RE: Iný názor
autor: Marcel4
pridané: 01-11-2006 0:04


"Tak to naozaj neviem, do akej skoly si chodil. Ja mam inu skusenost. A nech si citatel vyberie, ci jeho skusenost pripomina skor tu tvoju alebo skor tu moju."

Mohol by si ju trochu upresniť?

ano, ALE
autor: magdalena
pridané: 31-10-2006 16:00


V principe sa mi ta myslienka paci, ale mam zopar vyhrad.

1. Neviem, ci niekto cital Sukelov clanok v minulom alebo predminulom .tyzdni. O tom, ze trh je sice pekna vec, ale v zdravotnictve trena zohladnit silnu nerovnovahu medzi informovanostou 'poskytovatela' (lekara, lekarnika) a 'zakaznika' (pacienta). Nieco velmi velmi podobne plati aj o vzdelavani. Nie, vacsina rodicov naozaj nie su sektari ani hipici. Ale vacsina sa ani nevie objektivne pozriet na to, co by ich deti mali zvladat.

2. Je velky omyl mysliet si, ze existuje nejake "kriticke" a "tvorive" myslenie bez tych osocovanych "encyklopedickych vedomosti". Neexistuje. Clovek musi mat fakty, aby mohol komparovat, generalizovat, dedukovat, indukovat, vytvarat analogie atd. Argument "vsetko je na webe" neobstoji, lebo najprv treba vediet, kde co hladat, co s cim suvisi a podobne.

3. Dalsi velky omyl je, ze vysoke skoly maju pripravovat na prax. Neviem, mozno v clanku to nebolo myslene tak zjednodusujuco, ako to vyznelo. Iste vsak je, ze nestaci vediet len "ako sa s tym naraba", ale treba prezut aj velku davku informacii "ako to funguje a ake suvislosti za tym su". Nemoze svet vyzerat tak, ze pokazi sa pocitac a koniec, vsetko sa zastavi.

4. Myslim si, ze osnovy alebo nieco podobne nie su az taka sprostost. Iste, clovek sa moze naucit pisat a pocitat do 100 aj vo veku 45 rokov. Az na to, ze ako sedemrocny sa to nauci ovela rychlejsie a s ovela mensou namahou. Ja som napriklad za to, aby existovali nejake pravidla. Napriklad aby sa nejaka skola volala gymnazium (alebo vseobecno-vzdelavacia skola), tak by jej studenti museli byt na konci (a podla moznosti aj pocas studia) preskusani a bola by nejaka dohoda, ze co vsetko musia vediet a z akych oblasti. A preskusani by boli zo vsetkych oblasti, ziadne styri maturitne predmety, ako je to teraz.

Rovnako rodicia by sice mohli ucit deti doma (napriklad ja by som to asi aj vyuzila), ale tiez by museli byt tie deti pravidelne skusane.

Zatial asi tolko, som zvedava na diskusiu - je to zaujimava tema.

RE: ano, ALE
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 31-10-2006 17:00


> silnu nerovnovahu medzi informovanostou
> 'poskytovatela'
> (lekara, lekarnika) a 'zakaznika' (pacienta)
Na to predsa existuju certifikacie, zdruzenia, komory, atd.

Celkovo je absurdna (demokraticka) predstava, ze clovek nema byt schopny si vybrat lekara alebo ucitela, ale ma byt schopny vybrat ludi na riadenie celeho statu.

> Je velky omyl mysliet si, ze existuje nejake
> "kriticke" a "tvorive" myslenie bez tych osocovanych
> "encyklopedickych vedomosti"
Sucasny svet je informaciami tak preplneny, ze podstatne nie je ich mat v hlave, ale vediet k nim pristupovat a filtrovat ich.

> Dalsi velky omyl je, ze vysoke skoly maju pripravovat
> na prax.
Hmm a mozem sa spytat co je potom ich ulohou?

> Myslim si, ze osnovy alebo nieco podobne nie su az
> taka sprostost.
Su.

S pozdravom,
Peter

RE: ano, ALE
autor: Marcel4
pridané: 31-10-2006 20:18


> Myslim si, ze osnovy alebo nieco podobne nie su az
> taka sprostost.
Su.

Myslíš, že ak by tie osnovy neboli, tak by učitelia učili niečo podstatne iné ako teraz?

TV-generácia
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 31-10-2006 20:44


Súčasné osnovy sú rigídne a v dnešnej dobe sú vysloveným anachronizmom. Určite potrebujú zmenu, ale najeká kostra výučby musí byť. Ak by to tak nebolo tak môže nejaká škola vziať veci viac "alternatívne" a povie si, že vedieť písať už v dobe počítačov nemá zmysel. A keď rodič zistí, že to nie je ono už bude neskoro. Stačí sa pozrieť na dnešné školstvo - veľa rodičov a študentov nechce vzdelanie, ale papier. Ak sa to niekomu zdá absurdné tak len pripomínam,že v "západných" štátoch je dosť značná negramotnosť a veľa ľudí (niekoľko percent z populácie) nevie už dnes čítať a písať (a nie sú to ani z ďaleka len sociálne prípady). V živote to jednoducho takmer nepotrebujú a keď potrebujú tak sa nepriznajú, lebo sa za to hanbia. Je to už jednoducho "TV-generácia".
RE: TV-generácia
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 31-10-2006 22:03


Ja by som kludne prijal, keby nebolo treba pisat. Pamatam sa, ako som sa pri tom trapil. Prilis som tlacil pero na papier a znicil som ich pritom (atramentove sme museli pouzivat) a potom prisla este rustina a cely proces zacal znova. Potom okolo piatej triedy som presiel na tlacene a tym sa mi trocha "ulavilo". Ale doteraz nerad pisem rukou a ked predsa, tak sa musim snazit aby to vedel niekto okrem mna precitat. Na klavesnici pisem aj tak daleko rychlejsie.

Mohli by sme ale zaviest vyryvanie do hlinenych tabuliek, to by bolo cool.

A ked rodic nechce vzdelanie ale papier, tak je to jeho vec. Asi ho tak naucili (v skole, kde inde).

S pozdravom,
Peter

RE: TV-generácia
autor: magdalena
pridané: 31-10-2006 22:48


Neviem, ci je az take super, ze clovek vyuziva stale menej a menej zo svojich schopnosti. Podla mna je uplne absurdne, ako vela ludi sa dnes bez pocitaca citi ako bez ruk a bez zmyslov.

A nema zmysel reagovat cisto na pisanie, ked predchadzajuci prispevok ho uvadzal iba ako priklad. Je to vseobecnejsi problem. Alebo Tebe nevadi ani to, ze clovek si uz bez kalkulacky nevie spocitat ani to, ci mu v obchode spravne vydali?

RE: TV-generácia
autor: D
pridané: 01-11-2006 15:29


V prvom rade, pisanie je aj o rozvijani jemnej motoriky, takze to velmi vytrhavas z kontextu. Aj ja som fanusik technologii, hoci urcite nie taky zrucny ako ty, ale tu nejde len o to Peter.

Sam si hovoril cosi o praxi. Zaobide sa dnes clovek len so schopnostou pisat na klavesnici? No nie, skola ktora by ho ku tomu viedla by mu skomplikovala moznosti uplatnenia. Takze ten priklad vzhladom na dnesok bol na mieste. A tiez by som ta chcel vidiet, ako si rychlesi v pisani poznamok do pocket pc ako na papier(teda mozno je to len moja nesikovnost, ale niekedy jendoducho nemam sancu a aj tam sa mi zda ako narychlejsi spob rozpoznavanie pisanych znakov).
Riesit diktafon tiez nie je vzdy "vhodne" a aj z toho to mysi niekto prepisat.

RE: ano, ALE
autor: magdalena
pridané: 31-10-2006 22:40


Clovek je schopny vybrat si ucitela aj lekara, ale na to, aby si niekto mohol hovorit ucitel alebo lekar, musi splnat iste podmienky. (A mal by si uvedomovat, ze ma voci "zakaznikovi" zodpovednost, lebo "zakaznik" vie o danej oblasti menej a moze ziadat aj nieco, co je pre neho skodlive.)

Informacie: na to, aby clovek nasiel napriklad nejaku analogiu, musi si toho pamatat skutocne dost. Suvislosti, ktore este neboli objavene, si clovek da dokopy len vtedy, ak ma v hlave (nie v pocitaci) dostatok vedomosti z danych oblasti.

Uloha vysokych skol:
1) naucit rozmyslat
2) naucit, kde hladat informacie o danej oblasti
3) pripravit na prax,
v tomto poradi! Bod (3) nemoze byt na ukor prvych dvoch.

RE: ano, ALE
autor: Zolo
pridané: 31-10-2006 22:56


Este dolezitejsie su tieto ulohy VS:
0.1) Naucit sa, ze existuju aj mudrejsi ludia od nas.
0.2) Zdokonalit sa v narabani s opacnym pohlavim (aj tym vlastnym ak to viac vyhovuje).
0.3) Odstranit vyhovorku, ze bez vysokoskolskeho vzdelania sme obmedzeni v spolocenskom raste.

RE: ano, ALE
autor: D
pridané: 01-11-2006 15:31


1) a 2) by nemala ucit skola, ale rodicia IMHO
a to o obmedzeni rastu plati vsade tam, kde nie je hlad o ludoch a zamestnavatel ked uz nema k dispozii prax aspon cez skolu moze mat garanciu o akych takych schopnostiach

RE: ano, ALE
autor: magdalena
pridané: 01-11-2006 20:30


"1) a 2) by nemala ucit skola, ale rodicia IMHO"

Samozrejme, ale nemala som na mysli tuto elementarnu rovinu. Ano, rodic ma ucit dieta rozmyslat, teda viest ho k tomu, aby si chcelo klast otazky a hladat na ne odpovede. Ale aby clovek vedel, AKE otazky si ma klast, musi o danej oblasti nieco vediet. A aby vedel, kde hladat odpovede, musi poznat suvislosti.

RE: ano, ALE
autor: D
pridané: 03-11-2006 0:46


Magda, ja suhlasim s tym, co si v celej diskusii vyslovila. Nesnazil som sa protirecit. Otazka je len, na co sa prave zameras, ja by som mohol nadviazat aj tym...
Clovek musi vidiet zmysel toho poznania a to deti nie vzdy dokazu z hladiska svojej buducnosti zohladnit. Hranicu medzi encyklopedickymi a "inymi" je casto problem stanovit...je to o citlivom pristupe, vyvazenosti.

RE: ano, ALE
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-11-2006 1:40


"Naucit sa, ze existuju aj mudrejsi ludia od nas."

Tak to na prave teda neucia;-)

RE: ano, ALE
autor: Zolo
pridané: 03-11-2006 16:27


Chces tym naznacit, ze si sa nemal moznost stretnut na prave s niekym, ktory Ta intelektualne (ci uz vo vseobecne, alebo v urcitej specifickej zrucnosti) prevysuje? Kde ich potom hladat? Na futbalovom stadione?
RE: ano, ALE
autor: D
pridané: 01-11-2006 15:18


"Celkovo je absurdna (demokraticka) predstava, ze clovek nema byt schopny si vybrat lekara alebo ucitela, ale ma byt schopny vybrat ludi na riadenie celeho statu."

Co to ma s demokraciou?

"Je velky omyl mysliet si, ze existuje nejake
"kriticke" a "tvorive" myslenie bez tych osocovanych
"encyklopedickych vedomosti""

Aj to Peter, lenze urcity zaklad clovek potrebuje aby nebol v beznom "zivote uboziak" zavisly od pripojenia na internet. Navyse rozdiel medzi tym, ze nieco mas v hlave a tym, ze nieco musis hladat a porozumiet tomu, naucit sa, niekde v knizniciach, ci na internete moze byt 1000%. Rozdiel medzi ecyklopedickou vedomostou a vedomostou o principoch fungovania je naozaj len obrazny.

"Su."
Lebo?
Dnesne? Je to zle ako myslienka vseobecne? Ked si x sukromnych skol z praktickych dovodov zavedie standard aby umoznili migrovat bezbolestne detom aj pedagogom(a teda aj konkurenciu) bude to tiez "sprostost"?

RE: ano, ALE
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-10-2006 23:26


"O tom, ze trh je sice pekna vec, ale v zdravotnictve trena zohladnit silnu nerovnovahu medzi informovanostou 'poskytovatela' (lekara, lekarnika) a 'zakaznika' (pacienta). Nieco velmi velmi podobne plati aj o vzdelavani. Nie, vacsina rodicov naozaj nie su sektari ani hipici. Ale vacsina sa ani nevie objektivne pozriet na to, co by ich deti mali zvladat."

Peter Pazitny o tomto pisal v suvislosti so zdravotnictvom este pred piatimi siestimi rokmi v Konzervativnych pohladoch. V zdravotnictve take cosi existuje, lebo chory, ked pride k lekarovi je dezorientovany, vystraseny, ziada od lekara cokolvek, len aby ukoncil jeho trapenie.

V skolstve podla mna nic take nehrozi. Prave naopak, odsluka skoly a statu by viedla k vytvoreniu uplne novych trhov okolo vzdelavania. Napriklad niekto by mohol testovat deti a zistovat, v ktorych oblastiach ich inteligencie maju potencial a na zaklade toho aj odporucit okruh skol, ktore by prichadzali v uvahu.

Dalsia vec su auditorske firmy, ktore by vidavali sprievodcov po roznych typoch vzdelavania.

"Dalsi velky omyl je, ze vysoke skoly maju pripravovat na prax."

Nehovorim, ze je to jedina vec na ktoru pripravuju, ale keby nemali mat ziadny vztah k praxi, potom su uplne zbytocne. Ja sa ale obavam, ze tento nazor zdielaju aj mnohi ludia z univerzit a nase univerzity casto naozaj nepripravuju na nic.

RE: ano, ALE
autor: Marcel4
pridané: 31-10-2006 23:34


"Napriklad niekto by mohol testovat deti a zistovat, v ktorych oblastiach ich inteligencie maju potencial a na zaklade toho aj odporucit okruh skol, ktore by prichadzali v uvahu."

To sa predsá dá aj v štátnom školstve. Ak učiteľ dlhodobo pozná svojich žiakov, môže pre nich odporučiť vhodné školy ešte presnejšie ako niekto cudzí na základe testov.

RE: ano, ALE
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-11-2006 1:18


"To sa predsá dá aj v štátnom školstve."

Preco by niekto testoval deti, ze aka skola sa im hodi, ked vsetky su na jedno kopyto?!

Marcel, mam dojem, ze moj clanok si necital alebo nepochopil, kedze kladies presne tie otazky na ktore v texte odpovedam.

RE: ano, ALE
autor: Marcel4
pridané: 01-11-2006 10:52


Na jedno kopyto? Veď máš predsa gymnázia, učilištia, umelecké školy, stavebné priemyslovky, strojárske priemyslovky atď. Aj štátne školstvo predsa poskytuje dostatočne široký výber. Na jedno kopyto sú možno základné školy, ale na nich sa má dieťa formovať a zistiť, k čomu inklinuje. Kedy by podľa teba bolo potom vhodné robiť tie testy?
RE: ano, ALE
autor: tato
pridané: 01-11-2006 11:05


Pardon, ze do toho vstupujem, ale toto mi nedalo .
" základné školy, ale na nich sa má dieťa formovať a zistiť, k čomu inklinuje. "

Prosim Ta pekne a kto to na tych zakladnych skolach zistuje a ako ? Kto tam zisti ci inklinuje k slaboprudu, alebo marketingu , ci ma blizsie k sadrokartonu, alebo agroturistike ?

RE: ano, ALE
autor: Marcel4
pridané: 01-11-2006 12:11


Nemusí to byť predsa až takéto špecifické. Ide o náklonnosť napr. k matematike, humanitným predmetom, športu, umeniu a pod. Rodičia spolu s učiteľmi sledujú, čo dieťa baví, na čo má nadanie a na základe toho mu potom môžu pomôcť pri rozhodovaní o ďalšom štúdiu.
RE: ano, ALE
autor: tato
pridané: 01-11-2006 13:29


Ale prosim Ta pekne . Teraz si trosku odporujes . Cela specifikacia lezi na rodicoch uz dnes . Jedinou specifikacnou schopnostou ucitela je, ze povie to je stvorkar hodi sa do kravina, a to je jednotkar (samozrejme ucitelovou zasluhou) bude z neho doktor .
"Rodičia spolu s učiteľmi sledujú, čo dieťa baví, ... " No vacsinou je to tak , ze rodicia sa spoliehaju na skolu a ucitelia pre samu pracu v skolstve nemaju na take drobnosti cas . Druha vec je, ci je to vobec realizovatelne . Samozrejme su deti s mimoriadnym talentom na klavir, hokejku, C++, biznis.... tento talent vacsinou objavia rodicia sami . Problem je ten zvysok . Tu je zadefinovane , ze 15-rocne dieta musi byt rozhodnute , co bude robit cely svoj nasledujuci zivot . Jednoducho zakladna skola nie je vyhladavac a podporovatel talentov, ale len znamkovac . ( pozor neodvrhujem znamkovanie ako prostriedok)

RE: ano, ALE
autor: Marcel4
pridané: 01-11-2006 15:34


Ale veď ZŠ ani talenty vyhľadávať nemá. Jej úlohou je poskytnúť deťom všestranný vedomostný základ, aby mali niečo v hlavách. Uznávam, že niektoré veci by sa možno učiť nemuseli a na druhej strane by sa zas niečo pridať mohlo. Nechať však všetko na pleciach školy je chyba. Rodič sa predsa musí zaujímať o svoje dieťa, čo mu ide, čo ho baví. Ja teda nemám dojem, že základné školy a povinná školská dochádzka sú nejaký nezmysel.
RE: ano, ALE
autor: tato
pridané: 01-11-2006 15:56


" Nechať však všetko na pleciach školy je chyba. "

Je. Ale ved "skola" si to sama vybrala .

" Rodič sa predsa musí zaujímať o svoje dieťa, čo mu ide, čo ho baví. "

Nastastie to aj dost rodicov robi . Ale povedzme si otvorene, ak je dieta sest-sedem hodin v skole a poobede ma anglinu, futbal, klavir a PC (v tych lepsich pripadoch) ma rodic este nejaku sancu nieco zistit ? Ked nadovazok aj on sam je vytazeny ...

" Ja teda nemám dojem, že základné školy a povinná školská dochádzka sú nejaký nezmysel. "

Ja tiez zakladnu skolu nepokladam za nezmysel . Jednoznacne pokladam za nezmysel povinnu skolsku dochadzku .

Zatial som sa nedozvedel preco musi byt povinna .

Zrušenie povinného
autor: Marcel4
pridané: 01-11-2006 16:01


Už som to sem raz dal, spýtam sa znova : Ak by školská dochádzka povinná nebola, nechal by si svoje deti doma?
RE: Zrušenie povinného
autor: Czechtek
pridané: 01-11-2006 19:14


No mozno by ich aj nechal doma, ale to automaticky neznamena ze by sa im nevenoval, alebo ze by si nenajal nejakeho sukromneho ucitela, ktory by sa im venoval (mozno lepsie ako statna skola).

Samozrejme so zanedbavanim je tu problem, ale toto nevyriesila ani povinna skolska dochadzka... "Ciganske dieta" proste skolu nenavstevuje napriek tomu ze to je povinne, a co spravis?

RE: Zrušenie povinného
autor: mima
pridané: 02-11-2006 17:37


A keď aj navštevuje, tak v mnohých prípadoch ako keby ani nenavštevovalo - ale toto sa netýka len rómskych detí ...
RE: ano, ALE
autor: vychodnar
e-mail: wallendorfer@post.sk
pridané: 01-11-2006 12:45


takze vsetky su na jedno kopyto? silne tvrdenie,nemyslis?
ja som si myslel, ze ty uznavas individualitu kazdeho cloveka a ty napises take zobecnujuce bolsevicke tvrdenie,..... kto vycnieva z radu, ten akoze prec alebo ako?!!!

RE: ano, ALE
autor: tato
pridané: 01-11-2006 10:15


" Ale vacsina sa ani nevie objektivne pozriet na to, co by ich deti mali zvladat. "

Ved ono je to aj dosledok povinej skolskej dochadzky . Co je horsie , ze to nedokazu ani sucasni "poskytovatelia" respektive sa vyhovaraju na ministerstvo, osnovy, nezaujem rodiny ....

" Argument "vsetko je na webe" neobstoji, lebo najprv treba vediet, kde co hladat, co s cim suvisi a podobne."

To je v poriadku . Problem ja vidim skor , ze detom (a ani dospelym) sa neodpovie Preco ma to alebo ono ziak ovladat ? Pripadne je ta odpoved neuspokojiva .

" Dalsi velky omyl je, ze vysoke skoly maju pripravovat na prax. "

Zas to nechcem ja zjednodusovat , ale my tu mame iny problem, niekedy mi pride ( a nie je to len moja skusenost ) , ze VS ignoruju prax . Staci si zajst v sobotu na niektore prednasky externistov a vypocut si odpovede ctihodnych panov docentov na otazky studentov z praxe . Samozrejme , ze aj tam existuju rozdiely.

" tak by jej studenti museli byt na konci (a podla moznosti aj pocas studia) preskusani a bola by nejaka dohoda, ze co vsetko musia vediet a z akych oblasti. "

Ja toto neviem stale pochopit . Tu sa berie skuska ako nieco, nie na zistenie v com som dobry, kde mam nedostatky, alebo sa aj takym to sposobom nieco naucit, ale ako udelenie znamky-sudu . Neviem ci mas deti, ale ja som sa niekolkrat chcel od ucitelov svojich deti, aby mi po detoch poslali pisomne prace. Takym to sposobom som chcel mat prehlad v com su slabsi, co im ide kde treba pridat... Odpovede boli , ze to nejde, ze pisomky musia zostat na skole, co keby sme ich doma stratili, mozme si ich chodit do skoly nahliadat atd.

Najskor by som riesil osobne otazku: Preco musi byt skolska dochadzka povinna ? A az potom nasledne vsetky ostatne .

RE: ano, ALE
autor: magdalena
pridané: 01-11-2006 20:40


OK, opravujem sa, zle som sa vyjadrila. Nova verzia:
>Dalsi velky omyl je, ze jedinou ulohou vysokych skol je pripravovat na prax.<
(Ja si dokonca nemyslim ani to, ze je to ich najdolezitejsia uloha. To, co pises, je pravda, ale aj tak clovek ziska nalepsiu prax len samotnou praxou).

Skolska dochadzka nema byt podla mna povinna. Ale rodic ma mat povinnost zabezpecit, aby jeho dieta dostalo zakladne vedomosti. A neviem, ako inac by sa to dalo kontrolovat, ked nie preskusanim.

Skuska - ma zistit, v com je clovek dobry A ZAROVEN ma zistit, kde ma medzery - aby vedel, co si ma doplnit.

Samozrejme rodic ma plne pravo vidiet pisomky svojich deti a skola mu ma maximalne vychadzat v ustrety, ale podla mna by mal ten ucitel dost velky problem, keby sa ta praca stratila a on by nemal cim podlozit svoje hodnotenie. Ale ano, zase je to problem vyplyvajuci z prilisnej byrokratizacie.

Inak s Tvojimi prispevkami dost znacne suhlasim (a nielen v tejto diskusii).

Ake nazory ma TEN stat?
autor: Peter
pridané: 01-11-2006 9:43


"Čiže štát (s ktorým ja, na rozdiel od libertariánov stále v niektorých oblastiach rátam) môže nezaregistrovať alebo odňať registráciu poskytovateľom vzdelania, ktorí by sledovali takéto protispoločenské úmysly."

Tu vidim slabe miesto. Aky pohlad na vzdelavanie ma stat? Koho nazory reprezentuje? Na zaklade coho odnime licenciu a vyhodnoti protispolocenske umysly?

1. A ako to bude kontrolovat?
- Ako skontroluje domaceho ucitela? - aj toto dzihadisti obidu.

2. Alebo rovno stanovi ciele vychovy a vzdelavania?
- Ved tu je pes zakopany. Cela odluka potom bude de facto fiktivna. Z cielov vyplynu osnovy, metodiky, plany a ucitel nema na vyber a stava sa mechanickou figurkou.

3. Co bude stat pozadovat pri registracii ucitela?
- VS diplom, ze bude uplatnovat "vedecko-pedagogicke" rozumej nalinkovane postupy, ktore mu naliali prave v statom kontrolovanej institucii a za ktore ho budu pranierovat ak ich nepouzije (analogia s oficialnou vs. alternativnou medicina)?

Otazky na autora...

RE: Ake nazory ma TEN stat?
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-11-2006 12:29


Nehovorim o licencovani, len o registracii podnikatelskeho subjektu! Vstup na trh by bol uplne volny, ten kto by chcel ucit by nepotrevol nijaku licnenciu.

Stat by mohol zrusit dzihadistom registraciu ich sro, as a podobne. Co sa tyka sukromnych ucitelov, ale to nemoze ustrazit stat ani dnes.

Pokial ide o tie ciele atd., tiez v tom vidim riziko. Treba si to dobre premysliet.

RE: Ake nazory ma TEN stat?
autor: Peter
pridané: 01-11-2006 16:32


Zijeme v pravnom systeme.

Alebo stat len registruje a potom nemoze rusit registraciu (ani dzihadistom).

Alebo stat vypise za akych podmienok registraciu resp. lepsi nazov je potom licenciu zrusit moze. Tu sa vsak hned nabali mnozstvo veci, lebo velky stat vela pozaduje... Tak to skonci az pri cieloch vychovy a vzdelania a je po slobode.

Obavam sa, ze tu vidim stale slabe miesto v pripade moznej intervencie statu, aj ked pod ruskou dobrej vole. Dobra vola sa vzdy zmeni v rukach velkeho anonymneho statu na tie najhorsie veci. Inak povedane, ked odluka, tak potom jedine dosledna, lebo inak je to len fikcia.

Liek na vsetko
autor: vychodnar
e-mail: wallendorfer@post.sk
pridané: 01-11-2006 12:48


tak ako tu sledujem uz dlhsie debatu na PS, zacinam mat stale silnejsi pocit, ze podla vas slobodny trh vyriesi asi vsetko. Takze, provokacna otazka, je vobec nieco, co ten vas zazracny trh nevyriesi? :-(
RE: Liek na vsetko
autor: Czechtek
pridané: 01-11-2006 14:00


Mno, v prvom rade by si mal TRH chapat ako gravitacnu silu. Proste tak ako je tu gravitacna sila, tak je tu TRH. Tak ako gravitacna sila v podstate nic neriesi tak isto nic neriesi ani TRH.

Nechcel by som "protirecit" gravitacnej sile e.g. hodit za z osmeho poschodia a cakat ze nespadnem na zem ale budem sa vznasat vo vzduchu, tak by sa nechcel priecit trhu, napriklad cena ropy je 58 dolarov, a umelo urcit cenu 10 USD.

Treba si uvedomit ze cena ropy sa odvija od dopytu a ponuky, to znamena ze cena ropy je 58 dolarov preto, lebo sa kupujuci a predavajuci na takejto cene slobodne dohodli!!! Ak sa kupujuci a predavajuci slobodne rozhodli, preco sa do nich pletie komunista Fico?

Co by sa stalo ak by komunita Fico "svetovladca" rozhodol ze on bude urcovat ceny ropy a urcil by ju na 10 USD? No v prvom rade, ti co by chceli nakupit by sa velmi potesili. Ale netesili by sa dlho. Preco? No pretoze ti ktori by ropu chceli predat by dobre vedeli ze ropa ma inu, vyzsiu cenu, a nechceli by za 10 USD predat ani barel!! Co by sa stalo potom? No kedze ropu potrebujeme ponukali by sme za nu viacej a predaj by sa dial nacierno (co by este viac komplikovalo a predrazovalo proces). Napriek tomu ze Fico urcil cenu ropy tato neplati, pretoze je nezmyselna. Jedina spravna cena je ta, ktora je urcena DOPYTOM a PREDAJOM, a to sa nazyva TRH.

Nikto nie je mudrejsi ako trh, pretoze tam sa ucastnici SLOBODNE rozhodli za istu cenu kupovat a predavat. Akonahle sa zmeni pomer kupujucich a predavajucich, cena sa pohne takym smerom aby sa pomer kupujucich a predavajucich zase vyrovnal.

Fico moze prijat zakon o tom aby voda tiekla dokopca, ale aj tak bude tiect dole kopcom. Fico moze umelo urcovat ceny ropy, ale tieto aj tak nikto nebude respektovat, prinajlepsom dosiahne to ze si benzin nebudes moct vobec kupit.

RE: Liek na vsetko
autor: vychodnar
e-mail: wallendorfer@post.sk
pridané: 01-11-2006 14:32


nehovorim, ze sa nestotoznujem s tym,co si napisal.to je ok,suhlasim,ale skor by ma zaujimali oblasti, kde to tak "krasne" nefunguje, myslim zakony trhu.kde sa nedaju tak super aplikovat.
RE: Liek na vsetko
autor: D
pridané: 01-11-2006 19:32


"Mno, v prvom rade by si mal TRH chapat ako gravitacnu silu. Proste tak ako je tu gravitacna sila, tak je tu TRH. Tak ako gravitacna sila v podstate nic neriesi tak isto nic neriesi ani TRH."

Trh existoval za komunizmu. Trh nie je ziaden zakon, je to miesto - zjednodusena definicia - kde dochadza ku vymene tovarov a sluzieb.
Ak o trhu platia nejake "zakony", do tych zakonov vstupuju tuzoby a zaujmy ludi, v tom ide o kvalitativne iny rozmer ako pri fyzikalnych zakonoch.
Ale naozaj nemam chut sa do toho pustat hlbsie.

"Nechcel by som "protirecit" gravitacnej sile e.g. hodit za z osmeho poschodia a cakat ze nespadnem na zem ale budem sa vznasat vo vzduchu, tak by sa nechcel priecit trhu, napriklad cena ropy je 58 dolarov, a umelo urcit cenu 10 USD."

Trhova cena je vysledkom objektivnych aj subjektivnych faktorov.
Vzacnost s naklady na jednej strane, na druhej potreby ludi a hierarchia potrieb ludi, ktore pomocou tovarov a sluzieb uspokojuju a teda subjektivny pohlad na hodnotu tovarov a sluzieb.
Gravitacna sila je taka ako je, bez ohladu na nase tuzby a zaujmy, vybral si zle prirovnanie.

"Treba si uvedomit ze cena ropy sa odvija od dopytu a ponuky, to znamena ze cena ropy je 58 dolarov preto, lebo sa kupujuci a predavajuci na takejto cene slobodne dohodli!!!"

Spravne, takze v com je ta paralela s gravitacnou silou?

"Ak sa kupujuci a predavajuci slobodne rozhodli, preco sa do nich pletie komunista Fico?"

V tejto oblasti je velky problem s konkurenciou uz len ked sa bavime o slovensku. To co je na slovensku je vysledkom necitlivej privatizacie, ktora nebola robena s umyslom zlepsenia konkurencneho prostredia ale ....

"Co by sa stalo ak by komunita Fico "svetovladca" rozhodol ze on bude urcovat ceny ropy a urcil by ju na 10 USD?"

To je otazka na Teba, lebo ja nerozumiem co to znemena "urcit ceny na 10 USD". Bud ma moc prinutit firmy/staty predavat za 10 USD a potom bude cena na trhu 10 USD, alebo taku moc nema a potom bude cena vysledkom posobenia ponuky a dopytu. Tie firmy, ktore budu mat naklady vyssie ako 10USD skrachuju. Dalej je tvoja uvaha spravna. Ak vdaka krachu bude problem uspokojit dopyt, vznikne nedostatok, vznikne aj cierny trh aj ked si neviem predstavit ako by sa sem tahala ta ropa na cierno :-)) v bandaskach?
Cize skor ako by vznikol cierny trhu by sme sa nam "rozpadla" ekonomika.

Ceny na tzv. "svetovych trhoch" mozu mat daleko od konecnych cien, presne ako to je u nas, teda za kolko nakupujeme ako konecny spotrebitelia. Moze byt predaj ropy na nadnarodnej urovni akokolvek liberalny(a taky nie je uz len koly OPECu) ked na lokanej urovni je deficit konkurencie a naopak.

"Jedina spravna cena je ta, ktora je urcena DOPYTOM a PREDAJOM, a to sa nazyva TRH."

Nie, taka "CENA" sa nenazyva "TRH".

Lukasovi
autor: D
pridané: 01-11-2006 13:43


"Že sa debata točí najmä okolo čoraz slabších žiakov a nedostatku peňazí, je dôkazom povrchnosti a plytkosti diskusie o problematike vzdelávania na Slovensku"

Ak by existoval nutny suvis medzi statnym vzdelavanim a poklesom jeho kvality, nemala by kvalita voci comu klesat. Banalne, ale pravdive.

Kvalita vzdelania nezavisi len od vzdelavacej institucie, ale aj od zazemia, ktore dieta dostava doma a to dokonca aj citoveho. Ak v mladom, este predskolskom, nie je dopriata dietatu dostatocna starostlivost, ma to dokonca fyziologicke dosleky vo vztahu ku vyvoju mozgu.(dieta straca schopnost ….). Zvalovat to na akusy instituciu je tym najvacsim alibizmom a ked to napise niekto, kto sa hlasi ku konzervativizmu plati to na druhu.

"Predstavme si….Presne na takomto princípe funguje aj náš vzdelávací systém, spolu so školstvami väčšiny vyspelých krajín."

Klasicka bezducha metafora ako barlicka. Tieto metafory by si azda uplatnil lepsie v poezii ako tu. Staci si ju precitat a hned je jasne, aky zaver mozno ocakavat, uz je len otazka, ako sa sa ku nemu dopracovat.

"Dvadsiate storočie sa nieslo v znamení sporu medzi trhovou ekonomikou a centrálnym plánovaním. Základné tri otázky ekonómie totiž sú ČO vyrábať, AKO vyrábať a PRE KOHO vyrábať tak, aby sme so vzácnymi výrobnými faktormi dosiahli čo najvyššie zhodnotenie. Jestvovali dve odpovede: buď to bude určovať štát alebo trh."

A 18 a 19te storocie sa v liberalnom duchu viedlo aj bojom za priestor pre slobodne vzdelavanie.
Deti, z existencnej nevyhnutnosti alebo machivellisticky alebo z vyuzival ako najlacnejsiu pracovnu silu(na poli aj v tovarnach), ci uz a nevidel zmysel v ich vzdelavani a nakoniec mali deti problem sa zaradit a uplatnit na trhu a v spolocnosti, rozvinut svoje schopnosti, aby mohli sluzit na trhu inym. Rovnako nemohli po stranke vzdelavania poskytnut viac, ako im bolo umoznene ziskat svojim detom. Ano, ideal vzdelavania, ktory vnieslo osvietenstvo mohol posobit, ale tam, kde existovalo socialne ale aj ekonomicke zazemie. Inde to vystacilo v lepsom pripade na zakladnu gramotnost.

"Dochádza k nesprávnej alokácií vzácnych zdrojov (peňazí i ľudských talentov), existuje nedostatok na strane ponuky, nadbytok na strane dopytu. A tie krivky sa často ani nestretnú. Školstvo totiž na jednej strane neponúka vzdelanie, o ktoré by ktokoľvek stál, na strane druhej ponúka niečo s čím sa nedá uplatniť v živote."

K tomu treba vsak dodat, ze je velmi nizka pruznost v oblasti vzdelavania. Je to dane tak pormne velkou dlzkou studia, obmedzenou schopnostou rodicov a deti predvydat smerovanie trhu a dynamika trhu sa neustale zvysuje.
Na druhej strane vidis problem kratkozrako. Moznost uplatnenia a rozvijania talentu, ak je limitovana len schopnostami uspiet na trhu, zaujmom rodica podporit dieta, neznamena rozhodne efektivitu vo vztahu ku talentu. Ostatne. Deti sa tak prudko najma na zakladnom vstupni vzdelavania rozvijaju, ze u velkej casti deti sa zaujmy menia kazdu chvilu a identifikovat talent je nemozne. Je mozne len polozit velku prekazdu v cesta dietata najst to, co ho naplna a to moze trvat az do dospelosti.

RE: Lukasovi
autor: Czechtek
pridané: 01-11-2006 14:14


Nikto netvrdi ze ak bude vzdelavaci system viac ovplivneny trhom, bude dokonaly, bol by len lepsi od sucasneho systemu, mal by tiez nedostatky, ale nie take zavazne ako sucasny.

Deti sa ucia v skolach veci ktore nikdy v zivote nebudu potrebovat napriklad. basnicky naspamet, ale neucia sa veci ktore budu potrebovat urcite, napriklad financna gramotnost.

Za mudre deti su povazovane deti "sproste" ktore sa nabifluju nieco naspamet, odrecituju to, ale vobec nechapu tomu o com je rec. Naopak deti kreativne su povazovane za sproste lebo sa nieco nenaucili naspamet, pripadne vyjadrili svoj osobny nazor a podobne.

Skolsto je jediny system ktory vini za svoj neuspech svojcho zakaznika (studenta).

K tej kreativite
autor: Peter Spáč
pridané: 01-11-2006 14:56


Bez urazky, ale aku kreativitu si predstavujete na nehumanitnych odboroch na urovni strednych skol? Ze budu 16 rocne deti zapalisto diskutovat o gravitacnom poli Zeme alebo chemickych vlastnostiach sodika?
...
Myslim, ze kazdy z nas si nieco na strednej skole odzil, tak sa prestanme hrat na skrytu dokonalost nasej mladeze, ktora je zvazovana statnym skolstvom. Presiel som "biflovacym" vzdelavanim rovnako ako kazdy z vas a nemam pocit, ze som z gymnazia vysiel ako koliesko do stroja, ktore treba len zasadit na to spravne miesto
...
velmi spravnu poznamku mala Magda - ziadne kriticke myslenie nevznikne ak clovek nema co "kritizovat"

RE: K tej kreativite
autor: Peter Spáč
pridané: 01-11-2006 14:57


no a este som si aj nasiel paradny Y. az sa na to zle pozera
RE: K tej kreativite
autor: Czechtek
pridané: 01-11-2006 18:41


Myslel som na to ze skoly nemaju motivaciu aby ucili efektivne, inym, lepsim sposobom. Proste statnej skole je jedno co uci, uci to na co ma profesorov aj ked je to nepotebne... Priklad, na informatike sa deti ucia narabat s T602kou, program ktory sa uz nikdy nebude pouzivat... Preco by nemohol tu vstupit do hry AJ trh, a ponukat rozne ine sposoby vyucovania, ine osnovy atd?
RE: K tej kreativite
autor: Peter Spáč
pridané: 01-11-2006 21:30


Kludne, zaviest trhove mechanizmy do skolstva je urcite inovacia. Ibaze slobodou zaroven vybijate slobodu. Treba si totiz uvedomit, ze nie kazdy by nieco take uvital (argumentoval som napr. volicmi socialistov) a podla predstavy mozno aj majoritnej casti obyvatelstva (v tomto pripade rodicov) je sucasny stav vyhovujuci.
...
takze trhove mechanizmy ANO, ale nie pre cele skolstvo, proste na to nemame pripravenu spolocnost

RE: K tej kreativite
autor: magdalena
pridané: 01-11-2006 20:50


No, tak na zaciatok by stacilo, keby sa tie deti ucili nielen vzorce a poucky, ale aj ich interpretacie v beznom zivote a podla moznosti (to uz asi uplne idealizujem) aj nejake pozadie tych vzorcov, preco su prave take, ake su. Nehovorim, ze je to lahke, ale da sa to. Vo fyzike a chemii by to bolo uplne v pohode, pretoze na takmer vsetko sa daju najst banalne priklady zo zivota. A dokonca aj matematika sa da aj na strednej skole ucit tak, aby bola zaujimava, a aby decka rozumeli suvislostiam, len na to drviva vacsina ucitelov kasle.

Zaklad je chapanie suvislosti. Kriticke myslenie potom pride uplne prirodzene.

RE: K tej kreativite
autor: Peter Spáč
pridané: 01-11-2006 21:13


presne ale toto uz zavisi od konkretnej skoly, resp. konkretneho vyucujuceho a toto je uz oblast mimo temy clanku. poznam oba extremy vyucujucich a to na jednej skole...proste nieco je v systeme a nieco v ludoch, zmena nezmeni automaticky druhe a naopak
RE: K tej kreativite
autor: magdalena
pridané: 01-11-2006 21:27


Ved jasne. Ale pozor, ak hovorim, ze clovek musi mat pre kriticke myslenie vedomostny zaklad, tak tym nemyslim, ze tento zaklad mu musi dat akurat skola sucasneho typu a sposobom povinnej skolskej dochadzky. S tymto by som vobec nesuhlasila. Tie vedomosti su ciel a ciest k cielu je vela.
RE: K tej kreativite
autor: Peter Spáč
pridané: 01-11-2006 21:33


Nikto tu neglorifikuje sucasny typ vyuky. Ale, ako si v podstate povedala aj ty, je naivne domnievat sa, ze mavnutim prutika zmenime encyklopedicke skoly, na institucie kritickeho myslenia a tvorivosti.
vzdelavanie je komplexne a netvoria ho len zakony, budovy a knihy, ale aj ludia. a ti by sa v pripade odluky skolstva od statu preniesli do noveho systemu. a snad nebudeme cakat, ze od prveho momentu nabehnu na "kriticky" model

RE: Lukasovi
autor: D
pridané: 01-11-2006 15:40


Uz viem kde je problem. Pozeras sa na to ocami frustrovaneho studenta.
Na co mi je toto a na co mi je hento?

Zaujmy deti sa menia dynamicky. Ani zodpovedny rodic nevie predpovedat kam sa uberu a preto rodit nebude tlacit dieta len jednym smerom, "vytvori mu priestor".
Kolkokrat sme si povedali hentake slova my, ale kolkokrat sa ukazalo neskor, aki sme boli kratkozraki. Okrem toho, ucenia sa basniciek a naozaj nie som pedagog moze mat podobne ako to pisanie taky rozmer, co priamo nesuvisi s predmetom. Ostatne minimalne prednes a umelecke skolny pri tom si kazde dieta otestovalo.

"Naopak deti kreativne su povazovane za sproste lebo sa nieco nenaucili naspamet, pripadne vyjadrili svoj osobny nazor a podobne"
Nestavaj to nutne do takehoto kontrastu. Zaiste sa najdu aj taky pedagogovia, ale mozes sa postavit na hlavu ale ako vseobecnu pravdu ti to nezhltnem.

"Skolsto je jediny system ktory vini za svoj neuspech svojcho zakaznika (studenta)."
Iste, sebalepsi ucitel, ak zaujem student nema, mu nedokaze naliat vedomosti do hlavy a sebahorsi ucitel studentovi nezabrani, aby isiel dopredu, ked chce ist.

RE: Lukasovi
autor: Czechtek
pridané: 01-11-2006 18:49


Priznam sa ze neviem co mi chces povedat.

Ty akoby si vychadzal z toho ze sucasny skolsky sytem je dokonaly a nikto nic lepsie nikdy nevymysli.

Hmm, ale potom preco sa bojis sukromnych skol? Preco sa bojis toho, ze rodic, dieta si budu moct vybrat aj nieco ine ako statom (rozumej skorumpovanymi uradnikmi) riadeny system ktry tu uz "funguje" neviem kolko storoci a nezmenil sa? Vie nejaky skorupovany uradnik alebo politicka strana lepsie, co je dobre pre moje dieta, alebo to viem ja?

Ja si myslim ze ludia by mali mat na vyber, co si myslis Ty?

RE: Lukasovi
autor: D
pridané: 03-11-2006 0:34


Vobec nevychadzam z takeho predpokladu. Ale rozhodne mu nepomozu klapky na ociach v podobe tvrdenia ze za pokles kvality vzdelavania moze statne skolstvo a nic ine sa na tom poklese nepodiela. Pretoze to na co upozornujem bude posobit a posobi(dolezity prehliadany fakt) aj mimo statneho skolstva, co tu ako fakt je uplne prehliada.
RE: Lukasovi
autor: tato
pridané: 01-11-2006 14:52


Myslim, ze si to prilis zjednodusujes .

" Kvalita vzdelania nezavisi len od vzdelavacej institucie, ale aj od zazemia, ktore dieta dostava doma a to dokonca aj citoveho ."

To je pekne povedane , len je otazka co rozumieme pod tou kvalitou . Cize ak gazda na svojom pozemku vyskoli svojho syna ako hospodarit , ale nenauci ho krivkovy integral, tak mu da nizsiu kvalitu vzdelania ?

" A 18 a 19te storocie sa v liberalnom duchu viedlo aj bojom za priestor pre slobodne vzdelavanie. "

Az to priviedlo k povinnemu vzdelavaniu - to je akoze slobodne ?

" Inde to vystacilo v lepsom pripade na zakladnu gramotnost."

Povinne vzdelavanie mnohokrat nevystacilo ani tam .

RE: Lukasovi
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-11-2006 15:07


"Povinne vzdelavanie mnohokrat nevystacilo ani tam ."

Presne tak, vezmime si niektore krajiny zapadnej Europy a USA. Kolko rokov tam trva povinna skolska dochadzka a napriek tomu mladez nevie poriadne citat, pisat a ak aj vie, nepochopi ani suvisly text.

RE: Lukasovi
autor: Peter Spáč
pridané: 01-11-2006 15:07


"Az to priviedlo k povinnemu vzdelavaniu - to je akoze slobodne ?"

Ako si predstavujes slobodne vzdelavanie? Ze si vyucujuci otvoria trhove stanky a studenti k nim budu postupne podla slobodnej vole pristupovat a vzdelavat sa? Rovnako ako nemoze byt jeden policajt/doktor/hasic na jedneho obcana, takisto nebude ani ucitel. Statne skolstvo nie je len preto, ze je to jednoduchsie ale preto, ze na ine tato spolocnost nema (a to nemyslim iba financne)
...
btw. domace vzdelavanie na Slovensku? skuste ho ponuknut tej casti romskej mensiny, ktora zije v papierovych getach a som zvedavy, akych studovanych ludi to bude produkovat

RE: Lukasovi
autor: tato
pridané: 01-11-2006 15:22


"Ako si predstavujes slobodne vzdelavanie? "

Na zaciatok by som privital zrusenie povinnej skolskej dochadzky . Ja nie som proti obecnej skole, sukromnej, cirkevnej , domacej .... Kludne nech sa rozvijaju smeromakym uznaju za vhodnym . Ak by bol problem s financiami a nechceli by sme sa vzdat bezhotovostnej platby na zaciatok kludne zavedme poukazy na vzdelanie .

" . Statne skolstvo nie je len preto, ze je to jednoduchsie ale preto, ze na ine tato spolocnost nema (a to nemyslim iba financne) "

A toto vies odkial ?

" skuste ho ponuknut tej casti romskej mensiny, ktora zije v papierovych getach a som zvedavy, akych studovanych ludi to bude produkovat "

Tak tomu to nerozumiem . Ved tie deti dnes maju tiez povinnu skolsku dochadzku a produkuje to studovanych Romov ? Naopak, ja si myslim, ze ak nebudu mat povinnost zacnu sami chciet ziskat vzdelanie .

RE: Lukasovi
autor: Peter Spáč
pridané: 01-11-2006 15:31


"Na zaciatok by som privital zrusenie povinnej skolskej dochadzky"

Parada, to by bol uvod. Som rad, ze budem vediet, ze urcite percento ludi sa uz dopredu odpise z normalneho zivota a bude pocas celej jeho dlzky poberat cast mojich dani. To ani nehovorim, ze od 18 tu vsetci maju volebne pravo - ak by sa to nejak prepojilo - napr. odmietnutie nastupenia do skoly do X rokov = zrieknutie sa socialnej ochrany statu + vzdanie sa volebneho prava (a dalsich veci, ktore ma teraz nenapadnu) tak by som o tom vedel diskutovat

"" . Statne skolstvo nie je len preto, ze je to jednoduchsie ale preto, ze na ine tato spolocnost nema (a to nemyslim iba financne) "

A toto vies odkial ?"

Nuz nepodlozim ti to ziadnou teoriou ani ziadnym teoretikom, ale pouzil som vlastne "kriticke myslenie", ktore je tu tak casto spominane. Prestanme sa hrat na idealistov. V nasich podmienkach nie je mozne zaviest uplnu odluku skolstva od statu. Podla poslednych prieskumov by 45 percent ludi volilo socialistov, ktori sa im maju postarat o skvely zivot a la Skandinavia a my by sme im chceli dopriat takuto moznost vlastneho rozhodovania?

"Ved tie deti dnes maju tiez povinnu skolsku dochadzku a produkuje to studovanych Romov ?"

Z velkej casti nie, ale ta mensina, ktora sa aspon mierne vzdela za to vdaci predovsetkym skolstvu a nie domacej komunite

RE: Lukasovi
autor: tato
pridané: 01-11-2006 15:42


" Som rad, ze budem vediet, ze urcite percento ludi sa uz dopredu odpise z normalneho zivota a bude pocas celej jeho dlzky poberat cast mojich dani. "

Ako sa dopredu odpise ? A kde sa hovori o tom , ze kto nema skolu ma pravo na soc. davky ?

" Podla poslednych prieskumov by 45 percent ludi volilo socialistov, ktori sa im maju postarat o skvely zivot a la Skandinavia a my by sme im chceli dopriat takuto moznost vlastneho rozhodovania? "

To je pravda . A co myslis , ze by sa stalo ?

" Z velkej casti nie, ale ta mensina, ktora sa aspon mierne vzdela za to vdaci predovsetkym skolstvu a nie domacej komunite "

S tym som si nie taky isty . Ja by som povedal, ze je to skor naopak . Ta malo vzdelana mensina za to vdaci predovsetkym domacej komunite resp. rodine alebo ssebe samej a nie povinnemu skolstvu . Ti rodicia by ich tam poslali ci je povinne alebo nie, ak to budu pokladat za spravne .

RE: Lukasovi
autor: Peter Spáč
pridané: 01-11-2006 15:51


"Ako sa dopredu odpise ? A kde sa hovori o tom , ze kto nema skolu ma pravo na soc. davky ?"

No snad mi nechces nahovorit, ze nenastupenie do skoly je predpokladom pre uspesny zivot. Ja vychadzam zo sucasnej situacie...ked dospely obcan neprejavuje ziadnu snahu zarabat si akymkolvek legalnym sposobom na vlastny zivot, tak by podla mna nemal od statu (od nas) dostat ani korunu. rovnako je to pri detoch - ak ich rodicia (pretoze deti tu zrejme vlastnu volu nepresadia) nechcu dat do skoly, tak nech si potom nesu naklady na ich zivot sami. a v tomto ohlade je mi uplne jedno, akym smerom sa bude ich zivotna uroven uberat

"To je pravda . A co myslis , ze by sa stalo ?"

podpora SMERU+SNS+HZDS = priblizne 60% volicov...spolocnost, ktora vo vacsine pripadov rada presunie bremeno rozhodovania o vlastnom zivote nevytvara podmienky, aby Lukasom spominany system v tejto krajine realne fungoval

"Ta malo vzdelana mensina za to vdaci predovsetkym domacej komunite resp. rodine alebo ssebe samej a nie povinnemu skolstvu"

Pozor uz v prvom prispevku som napisal, ze hovorim iba o tej casti Romov, ktori ziju v "papierovych" getach

RE: Lukasovi
autor: magdalena
pridané: 01-11-2006 20:59


Inac, ja som tiez za moznost domaceho vyucovania. Napriklad moj otec by ma bol urcite naucil vacsinu veci efektivnejsie ako skola. A ja osobne len dufam, ze tato moznost vznikne, kym budeme mat s manzelom deti. (Ani jeden z nas nema pedagogicky titul, takze v sucasnosi by sme mali smolu. Zato s doucovanim mame bohate skusenosti.)

Riesenie toho, ze niektori rodicia by v takom pripade na vzdelanie deti rezignovali, som uz navrhla - pravidelne preskusanie.

Skola je len prostriedok. Ciel su vedomosti, zrucnosti, atd. Nezalezi, akym sposobom sa k cielu dostanes, pokial sa tam dostanes.

RE: Lukasovi
autor: Peter Spáč
pridané: 01-11-2006 21:15


Ved nech sa pokojne zavedie moznost domaceho vyucovania...ja v tom nemam ziadny problem. To, ze v slovenskych podmienkach by to bola takmer naisto katastrofa je uz druha vec
RE: Lukasovi
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-11-2006 1:44


"podpora SMERU+SNS+HZDS = priblizne 60% volicov...spolocnost, ktora vo vacsine pripadov rada presunie bremeno rozhodovania o vlastnom zivote nevytvara podmienky, aby Lukasom spominany system v tejto krajine realne fungoval"

Ale existencia nacionalno-socialistickej volicskej vacsiny je praveze dosledkom statnej skolskej indoktrinacie.

Ved vezmime si len osnovy gymnazialnej literatury. Kanon slovenskej literatury ma vylozene za ciel vzbudit v ziakoch sebalutost a ukazat, ako nam neustale vsetci ublizovali. Najma Madari.

RE: Lukasovi
autor: Peter Spáč
pridané: 03-11-2006 13:37


Potom ale pozor na precedens...ide nam o skvalitnenie vzdelavania alebo o ucelovu upravu myslenia ludia ako volicov?
RE: Lukasovi
autor: D
pridané: 01-11-2006 16:08


"Ta malo vzdelana mensina za to vdaci predovsetkym domacej komunite resp. rodine alebo ssebe samej a nie povinnemu skolstvu . Ti rodicia by ich tam poslali ci je povinne alebo nie, ak to budu pokladat za spravne ."
Jednemu aj druhemu. Je potrebna symbioza obojeho. V dnesnej dobe rodic nedokaze obsiahnut a ak ano, tak je je naozaj vynimocny, cely zaber vzdelavacieho procesu co i len zakladnej skoly. A kto normalny ma na to cas? Ty si trufas poskytnut vlastnemu dietatu viac ako zakladnu gramotnost? Ano, viem si predstavit, ze by som si domov za 500 - 1000 Sk za hodinu tahal dobreho pedagoga. Taketo studium by stalo malickost - cca. 300 000,-Sk mesacne, takze nebolo by vela ludi, co by si to dovolit mohli. Samozrjeme tie naklady sa daju podelit. Apropo, kto by bol doma s dietatom? Nejaky poberal davok, ake planovalo hojne implementovat KDH?
Nehovoriac, ze sa takto umelo izoluje dieta od socialneho prostredia.

RE: Lukasovi
autor: tato
pridané: 01-11-2006 16:40


Teraz si nerozumieme .

" Jednemu aj druhemu. Je potrebna symbioza obojeho. "

Obojeho coho ? Rodica a vzdelavacej institucie . Nemam namietok . Ale nie je nutna povinna sk. d.

" V dnesnej dobe rodic nedokaze obsiahnut a ak ano, tak je je naozaj vynimocny, cely zaber vzdelavacieho procesu co i len zakladnej skoly "

Samozrejme mozme diskutovat ci ten zaber ma byt taky , alebo onaky vacsi, mensi , hlbsi , sirsi .... Ci radsej menj a kvalitne alebo sirsie a podrobnejsie neskor .... To, ale ja nechcem riesit . A ani ziadny univerzalny navod davat nejdem . Moj osobny priklad starsia dcera chodi do nasej obecnej skoly , syn zacal toho roku v prime na osemrocnom gymnaziu . U kazdeho dietata sme to riesili individualne . A myslim, ze by to bolo aj keby sk. dochadzka bola nepovinna .

RE: Lukasovi
autor: D
pridané: 01-11-2006 18:00


"Obojeho coho ? Rodica a vzdelavacej institucie . Nemam namietok . Ale nie je nutna povinna sk. d."

Ak sa symbioza funguje nie je. Je dolezita tam, kde nefunguje, kde rodic nema zaujem posielat dieta do skoly.

K tomu poslednemu odstavcu. Potom si naozaj nerozumieme. To je uplne v poriadku, ze by to u Teba bolo tak aj keby psd neexistovala.
Uraza Ta pocit, ze musis, aj keby si nechcel, hoci ty chces?
Dolezite je to vo vtahu ku rodicom a detom kde ta motivacia nie je.

RE: Lukasovi
autor: tato
pridané: 01-11-2006 18:10


Tu sa asi nezhodneme .

" Je dolezita tam, kde nefunguje, kde rodic nema zaujem posielat dieta do skoly. "

Lenze tu ta symbioza nie je a psd ju nenahradi .

" Dolezite je to vo vtahu ku rodicom a detom kde ta motivacia nie je. "

Lenze ako ? Vidime , ze ani tam to nepomaha . Skor naopak - stat sa ma postarat .

RE: Lukasovi
autor: D
pridané: 03-11-2006 20:05


Na zaklade coho tvrdis, ze nepomaha? Ak to pomoze zlepsit moznosti jedneho dietata, tak taketo opatrenie
ma zmysel.
Si predstav, ze "stat" sa "nepostara" a "neprinuti" lahostanejho rodica posielat dieta do skoly. Rodic mavne rukou, kopne dieta do zadku a posle na ulicu.
No a co, urobil nieco zle? (to nie je podpasovka, pytam sa)
Volakedy to aspon trochu vedela ustrazit komunita, ale aj ta bola casto bezmocna. Na zaklade coho intervenovat, ked neboli zakony? Vysledkom bol prakticky status dietata ako majetku alebo otroka ak nemalo stastie na cnostnych rodicov, alebo aspon cnostnu komunitu.

RE: Lukasovi
autor: tato
pridané: 03-11-2006 20:57


Vies moc som nepochopil co odo mna chces . Neviem na co sa pytas . Napriek tomu Ti skusim odpovedat .

Nakolko si nemyslim, ze stat resp. psd je schopna, "donutit" rodica sa starat o dieta naopak , si myslim, ze postupne (rokmi, generaciami) vytvara v mnohych rodicoch predstavu , ze zodpovednost za dieta nennesu oni , ale stat . Alebo inak, nie psd pomohla zlepsit moznost jedneho dietata, ale tuzba samotneho dietata po zmene alebo vzor blizkej komunity....

RE: Lukasovi
autor: magdalena
pridané: 01-11-2006 21:12


No, napriklad ja planujem zostat s detmi doma tak dlho, ako to budu dovolovat financne moznosti rodiny - neboj sa, bez toho, aby som vyzadovala davky. (Mam totiz svojske a v sucasnej dobe nenormalne predstavy o potrebe plneho nasadenia matky k spravnemu vyvoju dietata.) Minimalne na komplet zakladnu skolu a aj na niekolko predmetov zo strednej skoly by som si v pohode trufla. A efektivnejsie.

A to, ze rodic nedokaze poriadne obsiahnut ani strednu skolu, je dalsi velmi smutny jav. Po prve su to mnohi naozaj zle nauceni resp. nenauceni a po druhe nemaju dost casu, aby detom vysvetlili aspon to, co vedia.

Umela izolacia je kravina. To dieta sa nebude ucit cely den. Na socialne kontakty mu zostane casu az az.

RE: Lukasovi
autor: D
pridané: 03-11-2006 1:06


Ja Ti uprimne Magduska drzim palce, aj ked na rodicovstvo sa clovek nevie pripravit, vzdy je to asi tak trochu o hodeni neplavca do vody ;-)
Ja podobne, manzelka tiez. Ale ono to chce aj odskusany system v akom postupne servirovat vedomosti. Zda sa mi ucelnejsie to doplnanie rodic - skola, ved uvidis kolkokrat zapochybujes po tych rokoch mimo skoly o uplnych banalitach ;-)
A este jeden problem, ja som vzdal "vyuku" matematiky, pretoze som sa napriek snahe nedokazal priblizit ku tej detskej hlavicke a odhadnut mieru abstrakcie resp. ju vytvarat, ktoru dieta potrebuje, mozno pride cas na mna neskor. Naozaj to nie je lahke.

RE: Lukasovi
autor: clivia
pridané: 11-11-2006 22:02


Ono to chce aj odskusany system v akom postupne servirovat vedomosti. Problem je v tom, ze kazde dieta je ine a skolsky system posobi na celu skupinu roznych detskych osobnosti. Mnohe deti su v skole unudene, pretoze latka sa podava sposobom, ktory znemoznuje mentalnu pritomnost dietata na hodine. Moj syn je v osmom rocniku zakladnej skoly a rozhodla som sa ho dva dni v tyzdni vyucovat doma sama po tom, co odmietol na povinnej hodine sitia usit si nohavice na znamku a ucitelka na hodine fyziky ho chcela presvedcit o tom, ze rychlost svetla je 300km/s. (neskor vysvetlila, ze nemoze vediet vsetko).Niekedy treba na to sokovu terapiu, aby sa clovek prebral a zacal konat. Nastastie vo Svedsku skolsky zakon zahrna aj moznost domacej vyuky (aj ked miestna komuna zrovna zvlast nadsena takym riesenim nie je). Asi sme prvi, ktori sme napadli skolsky system na tejto urovni, ale vo Svedsku do osmej triedy neviete na com vlastne vase dieta je. To, ze vsetci maju rovnake sance znamena, ze ak vase dieta prechadza bez problemov je vlastne vsetko v poriadku. Vtip je v tom, ze prechadzaju vsetky a vsetky su rovnako usilovne aj ked niektore maju zavazne problemy nielen so spravanim, ale aj citanim, pocitanim a pisanim. Hovorime tomu, ze kazdy ma ine moznosti osobneho rastu a v ramci solidarity musi sa kazdy bez vynimky prisposobit. Tisne na sa jazyk otazka: Su naozaj vsetci rovnako dobri alebo rovnako zli?
RE: Lukasovi
autor: D
pridané: 01-11-2006 15:54


Tie poukazky funguju do istej miery. Pri prispevku pre skoly sa zohladnuje pocet ziakov.

Domaca skola? To je aka?
Preco mam prispievat do nejakeho systemu, kde su poukazky ale nemam garanciu, ze ti, co ich budu poberat naplnaju aspon nejake vseobecne kritaria? Kde je napisane, ze podnikavy arpad nenazenie detska ku sebe, rodicom este nieco da ako prispevok do krmy z toho, co za "poukazky" dostane a deti nenauci nic?

"ed tie deti dnes maju tiez povinnu skolsku dochadzku a produkuje to studovanych Romov ? Naopak, ja si myslim, ze ak nebudu mat povinnost zacnu sami chciet ziskat vzdelanie ."

Taku motivaciu musi mat v prvom rade rodic - viest dieta ... Ak ju nema a svoju dceru posle radsej slapat ku slovnaftu miesto toho aby ju tlacil do skoly a ucenia. Pretoze takto donesie domov prachy.
Preco by radsej neposielal aj svojho 10 rocneho syna kradnut miesto skoly?

RE: Lukasovi
autor: tato
pridané: 01-11-2006 16:15


" Pri prispevku pre skoly sa zohladnuje pocet ziakov. "

O.K. Ja netvrdim ze je to vseliek . Ale na zaciatok by to bolo efektivne.

" Domaca skola? To je aka? "

Kde vyucba prebieha doma . Urcita verzia prebieha v Cechach .

" Preco mam prispievat do nejakeho systemu, kde su poukazky ale nemam garanciu, ze ti, co ich budu poberat naplnaju aspon nejake vseobecne kritaria? "

A dnes mas aku garanciu ? Sam pises, ze je to predovsetkym v rodicoch . Chod sa pozriet do Polusu cez pracovny den okolo 10:00 kolko skolopovinnych deti tam uvidis . Dnes sa v auparkoch tulaju decka a nevadi to nikomu . Ci Ty len potrebujes zakon , ktory dosahuje len na slabu cast obyvatelstva ?

" ze podnikavy arpad nenazenie detska ku sebe, rodicom este nieco da ako prispevok do krmy z toho, co za "poukazky" dostane a deti nenauci nic? "

No, takto sa chova dnesny stat . Davas deti do skoly - dostanes prispevok do krcmy !

" Taku motivaciu musi mat v prvom rade rodic - viest dieta ... "

ved o tom stale hovorim , ziadna povinna skolska dochadzka toto nevyriesi .

RE: Lukasovi
autor: D
pridané: 01-11-2006 17:35


"O.K. Ja netvrdim ze je to vseliek . Ale na zaciatok by to bolo efektivne."

Znamenalo by to okamzity zanik mnohych skol resp. dostupnosti skol. Si uvedom rozdielne naklady na hlavu v zavislosti od poctu ziakov a stavu buduovy, do ktorej chodia. Ved tam mas samospravu, treba bojovat za poukazky u nich, to uz nie je ani tak vec statu aspon co sa tyka tych zakladnych skol.

"Kde vyucba prebieha doma . Urcita verzia prebieha v Cechach ."

Popis. Dieta sedi pri pocitaci? Dieta navstevuje ucitel? (inak toto fici dlhe roky v australii a zda sa, ze im to tam funguje)

"A dnes mas aku garanciu ? Sam pises, ze je to predovsetkym v rodicoch . Chod sa pozriet do Polusu cez pracovny den okolo 10:00 kolko skolopovinnych deti tam uvidis. Dnes sa v auparkoch tulaju decka a nevadi to nikomu . Ci Ty len potrebujes zakon , ktory dosahuje len na slabu cast obyvatelstva ?"

Prosim Ta, take zovseobecnene konstatovania. Nikomu, ani Tebe to nevadi? Takze ako, este tomu zlemu stavu dopomozeme byt horsim?

"No, takto sa chova dnesny stat . Davas deti do skoly - dostanes prispevok do krcmy !"

Neviem o tom, ze by bola nejaka davka viazana na to, ze deti posielas do skoly. Deti posielat do skoly musis.

"ved o tom stale hovorim , ziadna povinna skolska dochadzka toto nevyriesi . "

Kto tvrdi opak, opacna filozofia je tak v Lukasovom clanku, zla institucia = zle deti, zle vzdelanie, pokles kvality vzdelania. Ona aspon ciastocne zmiernuje ci predchadza dosledkom toho, ze rodic jednoducho uzna za vhodne, ze pre neho bude lepsie kaslat na dieta, nechat ho niekde na ulici alebo poslat zarabat na neho....
Ostatne, v kolkych pripadoch upozornil/zistil prave ucitel zanedbanie starostlivosti, tyranie dietata ...

RE: Lukasovi
autor: tato
pridané: 01-11-2006 18:01


" Znamenalo by to okamzity zanik mnohych skol resp. dostupnosti skol. "

To moze byt pravda, ale aj nemusi .
Trochu odbocim, ked sa zacala mala privatizacia, tak lavicovi novinari vypisovali, ze je nutne zaviest povinnost privatizerom prevadzkovat obchod s potravinami , aby si tam nahodou niekto neotvoril butik alebo krcmu . Ako argument pouzivali nieco podobne ako Ty teraz, zanik resp. dostupnost obchodov s potravinami . Nemyslim, ze by to bolo take horuce . Na dedinach sa bezne desiatky rokov dochadza za skolou a zase to "povinna " neodstranila .

" Popis. "

Nechcem sirit bludy , ale skusim najst stranku , na ktorej si takyto rodicia vymienali informacie. Bol som na nej asi pred dvomi rokmi . Inak funguje to tak , ze rodic sa s dietatom , myslim, ze do 10 roku uci doma a raz za pol roka ide na skusobnu komisiu .

" Takze ako, este tomu zlemu stavu dopomozeme byt horsim? "

Akym horsim ?

" Neviem o tom, ze by bola nejaka davka viazana na to, ze deti posielas do skoly. "

Viem, ze boli viazane rodinne pridavky na skol. dochadzku . Mozno, ze to uz nie je . ak som sa mylil tak sorry .

" Ona aspon ciastocne zmiernuje ci predchadza dosledkom toho, ze rodic jednoducho uzna za vhodne, ze pre neho bude lepsie kaslat na dieta, nechat ho niekde na ulici alebo poslat zarabat na neho...."

Ale ako ? Ak ten rodic bude kaslat na decko nepomoha ani povinna sk. d.

" Ostatne, v kolkych pripadoch upozornil/zistil prave ucitel zanedbanie starostlivosti, tyranie dietata ... "

Ano, tak ako lekar, mozno sused a pod. Nebolo by istejsie zaviest povinne polrocne lekarske prehliadky ci rodic netyra svoje dieta ?

RE: Lukasovi
autor: D
pridané: 03-11-2006 0:56


To s tymi potravinami je trochu ina kava.
Jednoducho je z hladiska deti a rodicov urcite lepsie, ak nemusia dochadzat 1-2h do skoly a trochu sa tomu pomoze.

"Inak funguje to tak , ze rodic sa s dietatom , myslim, ze do 10 roku uci doma a raz za pol roka ide na skusobnu komisiu ."
To sa da este zvladnut. Viem si to predstavit. Manzelka,Babka, dalsia rodina. Nechcem hladat sposob, ako sa to neda. Na druhej strane je to najlepsia cesta ako obist system a detsko nechat "na ulici".

"Akym horsim ?"
Horsim z hladiska deti, ktorych rodicia zanedbavaju a nemaju zaujem ich posielat do skoly.

"Ale ako ? Ak ten rodic bude kaslat na decko nepomoha ani povinna sk. d"
Myslis sa, nepomoze vzdy. Ale to dieta chodi do skoly a nie kazde zo zlej rodiny je necitlivy grazel.

"Ano, tak ako lekar, mozno sused a pod. Nebolo by istejsie zaviest povinne polrocne lekarske prehliadky ci rodic netyra svoje dieta ?"
Mozno ano, mozno si ai neskacal, ze na to skocim. Prevencia nielen voci tyraniu, ktoru vela rodicov podcenuje.
Lekar je s dietatom 5 minut, uciel cely den. Pedagogovia su v skolskych druzinach. Porozpravaj sa s nimi o tom(ak si to neurobil, mas deti tusim v tom veku ako je moje), ako vnimaju zmenu v detoch za posledne roky.

Zrušenie povinného
autor: Marcel4
pridané: 01-11-2006 15:59


Ak by školská dochádzka povinná nebola, nechal by si svoje deti doma?
RE: Zrušenie povinného
autor: tato
pridané: 01-11-2006 16:48


Take otazky co by bolo keby, sa daju odpovedat hoc ako .

Mozno nie, pretoze by sami tuzili po skole, v ktorej sa dozvedia tolko novych a zaujimavych veci , v skole kde sa deti tesia na dalsie hodiny . Alebo by som bol sklamany z vyuky, tak ako som bol sklamany s vyucbou anglictiny v sukromnej (a to uz nehovorim o obecnej) skole . A zacal som s domacim ucenim .

Detský výber
autor: Marcel4
pridané: 01-11-2006 20:36


Pýtal som sa veľmi konkrétne. Tvrdíš, že PŠD je nezmysel, tak ma zaujímalo, či by si v prípade jej neexistencie bol ochotný nechať deti doma. A čo ak by ti povedali, že do školy sa netešia, že ich to tam nebaví a že tam chodiť nechcú. Vyhovel by si im?
RE: Detský výber
autor: magdalena
pridané: 01-11-2006 21:20


Budem drza a odpoviem ja, aj ked si sa pytal tata.

Ak by to bola skola vyhovujuca mojim poziadavkam, tak by som sa s dietatom v prvom rade porozpravala a nenapadne by som sa pokusila zistit, kde je problem. Ak by bol jediny dovod lenivost - v skole pekne krasne pokracuje.

Ak by som vyhovujucu skolu nenasla, ucila by som dieta doma. A kludne by som suhlasila aj s tym, aby chodilo na preskusanie.

RE: Detský výber
autor: tato
pridané: 01-11-2006 21:31


Ja som sa Ti snazil uprimne odpovedat . Ja neviem co by bolo keby . Viem, ze kazdu situaciu by som sa snazil riesit v prospech deti . Tak, ako sa deti tesili prve dva roky na anglinu v sukr. jazykovke tak za dalsie dva roky, tam chodili uz s odporom a bez motivacie sme to radsej ukoncili (nechce sa mi to cele rozpisovat) a rozhodol som sa spolu s detmi ucit jazyk doma . Nie je to jednoduche , ale kazdemu to doporucujem . Deti to (zatial) bavi a ja sa konecne naucim nejaky cudzi jazyk .
"Vyhovel by si im ?"
Mozno ano . Mozno nie . Podla toho ci by som usudil , ze je pre nich lepsie .

Alternatívy
autor: Marcel4
pridané: 01-11-2006 22:09


Odpovedám zároveň aj magdalene :
Obaja ste napísali, že by ste pre nich chceli to najlepšie, obaja by ste pre nich chceli vzdelanie. Z toho usudzujem, že vzdelanie považujete za dôležité. Čo však s rodičmi, ktorí to za dôležité nepovažujú, ktorým by to bolo viacmenej jedno? Ako by k tomu prišli tie deti, ktorým by takýto prístup možno zničil život? Ja sám nemám rád nátlak a veci radšej robím keď môžem, ako keď musím. Snažím sa však predstaviť si zrušenie PŠD a následné dôsledky v reále. Nie každý je tak uvedomelý ako vy dvaja.

RE: Alternatívy
autor: tato
pridané: 01-11-2006 22:31


Ja Ti rozumiem . Len nechapem preco zatvaras oci pred realitou . Myslis si , ze dnes tie deti tych "neuvedomelych" rodicov nemaju zniceny zivot ? Tym rodicom je aj dnes jedno ci sa v skole flakaju , alebo ci tam vobec su . Opakujem, to povinna s.d. neriesi . 13-14 rocne decka najdes posedavat v nakupnych centrach po celom Slovensku, nikomu nechybaju . Co, ak im nici zivot pristup takyto .
Inak, preco potom nezaviest aj povinnu maturitu ? Ved dobre vieme , ze clovek s maturitou si lahsie najde pracu ako bez nej .
Dobre, mozno nie vsetci mozme mat maturitu . Ale dne by uz vsetci mali povinne vlastnit vodicske opravnenie . Nemala by sa zaviest povinna autoskola ? No a samozrejme bezplatna . Myslim, ze to tu uz niekto spominal , ze tusim vo Svedsku sa nad tym seriozne uvazuje .

RE: Alternatívy
autor: Marcel4
pridané: 02-11-2006 13:07


Uznaj sám, že PŠD a povinná autoškola je predsa len trochu rozdiel :-)Že sa tie decká už teraz poflakujú je smutné, ale jestvuje ešte aspoň aká-taká možnosť kontroly, keď učiteľ vie, že mu má to decko sedieť v škole a ono tam nie je a potom z toho vyvodzovať dôsledky. Keby už ani v tej škole sedieť nemuselo, bolo prakticky nemožné ho aspoň trochu ustrážiť.
Položme si však takúto otázku - čo by sa získalo zrušením PŠD? Čo by sme tým dosiahli a komu by sme tým pomohli?

RE: Alternatívy
autor: tato
pridané: 02-11-2006 14:11


" Uznaj sám, že PŠD a povinná autoškola je predsa len trochu rozdiel :-)"

Je, aj nie je . Myslim, ze je to len otazka zvyku . Akonahleby bola zavedena do skolskeho systemu uz by si to Ty alebo dalsi nespochybnoval naopak obhajoval . No a viem si predstavit aj dovody preco by mala byt zavedena . Predovsetkym si to vyzaduje dopravno-bezpecnostna situacia na Slovensku a vobec v celej EU . Tym , ze sa zavedie povinna AS dosiahneme intenzivnejsiu vyucbu a nasledne lepsiu znalost denno-dennej dopravnej situacie cim sa nam to odzrkadli na znizeni nehodovosti, zraneniach a vobec umrtiach . mohlo by sa zacat v 7. triede ako chodecky a cyklisticky preukaz . V 9.rocniku by si kazdy spravil papiere na mopeda a piaty povinny predmet na maturite by bol interny test riesenie krizovatiek a externy jazda za pritomnosti policajta .
Mozno sa Ti to zda sci-fi uvidis, ze mozno ani nie za 10 rokov to bude realita .

Teraz vazne . Co by sa ziskalo zrusenim PDS ? Nuz, predpokladam, ze by to prospelo rodicom, ziakom, ucitelom.
Rodicia by stratili vyhovorku "na co chodis do tej skoly " . Cize by sa preniesla skutocna ale aj ta fiktivna zodpovednost zo statu na rodica .
Ziak by ziskal rodica , u ktoreho sa zvysuje zaujem o neho samotneho a tym sa vytvara tlak na vzdelavanie .
Ucitel je ten , ktory je v tom "nevinne" , ale ziskava konkurenciu, cim musi hladat sposoby ako naucit aj toho, u ktoreho je to "nemozne", aby sa uzivil .
Samozrejme , ze sa to nestane smahnutim car. prutika . Hned, keby sa zajtra zrusila PSD tak by trvalo (podla mna ) mozno jednu alebo dve generacie (ak nie viac) kym by nastal mnou ocakavany stav . Cize pocas tohto obdobia by hrozilo navrat Egyptskeho otroctva .

Este jedna vec myslis si , ze ak tam dieta sediet nechce tym, ze ho prinutime to pomoze vyuke ? Podla mna sa skola chape ako odkladaci priestor pre neposlusne deti a tie lepsie sa maju moznost tam aj niecomu priucit .

RE: Alternatívy
autor: Marcel4
pridané: 02-11-2006 14:41


Prečítal som si to viackrát, ale aj tak som to celkom nepochopil. Ako by sa zvýšil záujem rodiča o žiaka? Teraz síce rodič nemôže rozhodnúť, či žiak do školy pôjde alebo nie, ale ak tam aj chodí, PŠD ešte neznamená, že sa o neho rodič zaujíma menej.
Tiež celkom nerozumiem, akú konkurenciu by učiteľ získal zrušením PŠD.

RE: Alternatívy
autor: tato
pridané: 02-11-2006 15:38


" Ako by sa zvýšil záujem rodiča o žiaka? "

To je jednoduche . Dnes sa vacsinou skoly , ale aj vseobecne spolocnost stazuju, ze rodicia stracaju alebo uz vobec nemaju zaujem co "robia" deti v skolach . Skratka spoliehaju sa na stat . Tym, ze pridu o tuto moznost budu "nuteni" sa zacat zaujimat o svoje dieta .

" PŠD ešte neznamená, že sa o neho rodič zaujíma menej. "

Ale veru znamena . Samozrejme, ze este stale su rodicia (Chvala Bohu), o ktorych to neplati, ale to nic nemeni na na tom, ze trend je takyto .


" Tiež celkom nerozumiem, akú konkurenciu by učiteľ získal zrušením PŠD. "

No ziskal, by ju napr.: v rodicovi, v inych vychovavateloch, v ostatnych uciteloch ako takych . Zase zjednodusene , uz by nemal istotu v prideleni ziaka do triedy, ale by musel on zabojovat .

Alternatíva k alternatívam
autor: Marcel4
pridané: 02-11-2006 21:00


Že rodičia nemajú záujem o tom, čo robia deti v školách, za to štát nemôže ani najmenej, pretože ak by o ne záujem mali, tak im je jedno, či ich vyučuje štát, súkromník alebo Romulánci. Buď ich to zaujíma alebo nie. Donucovať rodiča aby sa staral o svoje deti - veď už to je zvrhlé. Mať deti nie je trest, ale odmena.
Takisto nemôžem súhlasiť, že kvôli PŠD sa rodič o dieťa zaujíma menej. Ak by chcel mať od neho pokoj, pošle ho do školy aj keby PŠD nebola. Ak ho má rád, zaujíma sa o neho hneď, ako sa z tej ,,povinnej školy" vráti domov.
No a nakoniec - rodičia, vychovávatelia a učitelia nemajú byť konkurencia. Majú spolupracovať a snažiť sa o zdravý vývoj dieťaťa. Robiť z nich konkurentov je ako keby sa volant a kolesá na aute vadili o to, kto je potrebnejší. Naviac jeden učiteľ je matikár, druhý slovenčinár, tretí fyzik - aj tak tie deti budú učiť všetci, tak o čo spolu budú súperiť?
Prepáč, ale skutočne si myslím, že prísne uplatňovať všetky pravidlá ekonómie v školstve a výchove nie je rozumné.

RE: Alternatíva k alternatívam
autor: tato
pridané: 02-11-2006 22:00


V postatate s Tebou suhlasim , ale...

" Že rodičia nemajú záujem o tom, čo robia deti v školách, za to štát nemôže ani najmenej, "

To je pravda . Len problem je v tom tak ako za komunistov, ked vsetko bolo vsetkych a nikoho zaroven . Vtedy stat tiez nemohol za to, ze ludia nemali zaujem spolocny majetok . Mne je jasne , ze za to moze ludia resp. rodicia . Lenze takymto pristupom sa cim dalej tym viac rodicov postupne vzdava svojej zodpovednosti .

" Donucovať rodiča aby sa staral o svoje deti - veď už to je zvrhlé. "

A kto ich donucuje ? To je, ako ked ma clovek, osemnast rokov a rodic povie chlapce je na case sa zacat starat sam o seba a on povie , ale takouto formou ma nutit, ved to je zvrhle , ved ja som tvoje dieta .
Mat deti je odmena , alebo ja hovorim dar . To je v poriadku . Ale stat hovori, ja som lepsi vychovavatel od 6 rokov mi odovzdas dieta (dar) na sest hodin a ja sa budem podielat na jeho vychove . Samozrejme zodpovednost nesie stale rodic aj ked si to uz dnes mnohi neuvedomuju .

" - rodičia, vychovávatelia a učitelia nemajú byť konkurencia "

Ja si myslm, lepsie ked su "konkurencia" ako ked maju byt "nepriatelia" .

"Majú spolupracovať a snažiť sa o zdravý vývoj dieťaťa. "

Bez urazky , ale toto su uz len take teoreticke frazy .

. Robiť z nich konkurentov je ako keby sa volant a kolesá na aute vadili o to, kto je potrebnejší.

Cize tym, ze je konkurencia vsetko skripe, lebo sa inak jednotny mechanizmus, pohada a nefunguje . To uz ani nemozes mysliet vazne .

" Naviac jeden učiteľ je matikár, druhý slovenčinár, tretí fyzik - aj tak tie deti budú učiť všetci, tak o čo spolu budú súperiť? "

No napriklad matikar s inym matikarom fyzikar s inym fizykarom... Ty mi davas priklad ako keby si tvrdil ze pekar s mlynarom nemozu byt konkurencia . A mnoho krat s ato stava , ze aj mlynar zacne piect a konkurovat pekarovi . Vzdy je to len na prospech zakaznika .

O co budu superit ? No, o ziaka, kto ho dokaze viac naucit .

" Prepáč, ale skutočne si myslím, že prísne uplatňovať všetky pravidlá ekonómie v školstve a výchove nie je rozumné. "

Vies co ja neviem ci su to ekonomicke , alebo ake pravidla , ale podla mna su to prakticke pravidla vyhodne pre vsetky zucastnene strany .

RE: Lukasovi
autor: D
pridané: 01-11-2006 15:47


V com? Ved mi to kludne povedz.

"To je pekne povedane , len je otazka co rozumieme pod tou kvalitou . Cize ak gazda na svojom pozemku vyskoli svojho syna ako hospodarit , ale nenauci ho krivkovy integral, tak mu da nizsiu kvalitu vzdelania ?"

Nie. Ta veta znamenala to, ze bez rodicou ani sebalepsia vzdelavacia institucia neurobi zazraky.
A to co sa deje dnes viac suvisi s tymto ako cimkolvek inym.

"Az to priviedlo k povinnemu vzdelavaniu - to je akoze slobodne ?"

To je ochrana dieta pred zle mierenou svojvolou rodica v prvom rade, je to presne v tej rovine ako zanedbanie starostlivosti.
Ano, konkretnou ideologiou nezatazeny vzdelavaci system znamena priestor pre slobodny rozvoj dietata. Rovnako ako garancia, ze tuto moznost ma.

"Povinne vzdelavanie mnohokrat nevystacilo ani tam ."
Samozrejme. Zvacsa islo o zanedbane deti. Navyse dnes aj v minulosti boli taketo deti posielane do osobitnych skol, lebo to je jednoduchsie, hoci su rovnako bystre a kreativne ako ich rovesnici, len maju napr. problem s jemnou motorikou(pisanie) a tam sa nemaju kam posunut.

RE: Lukasovi
autor: tato
pridané: 01-11-2006 16:24


" V com? Ved mi to kludne povedz."

Co v com ? Teraz som mimo obraz .

" Ta veta znamenala to, ze bez rodicou ani sebalepsia vzdelavacia institucia neurobi zazraky. "

Pod toto sa Ti podpisem .

" To je ochrana dieta pred zle mierenou svojvolou rodica v prvom rade, je to presne v tej rovine ako zanedbanie starostlivosti."

Lenze voci svojvoli rodica tomu povinna dochadzka nezabrani, skor naopak dodava mu aliby ved skola sa ma postarat .

" Ano, konkretnou ideologiou nezatazeny vzdelavaci system znamena priestor pre slobodny rozvoj dietata. Rovnako ako garancia, ze tuto moznost ma."

Cize, ak je nieco povinne tak je to podla Teba slobonde.

" Samozrejme. Zvacsa islo o zanedbane deti. "

Cize dalsi pripad, ktory povinna dochadzka neriesi .

RE: Lukasovi
autor: Czechtek
pridané: 01-11-2006 19:05


"Ta veta znamenala to, ze bez rodicou ani sebalepsia vzdelavacia institucia neurobi zazraky.
A to co sa deje dnes viac suvisi s tymto ako cimkolvek inym.
"

Preco prave zazraky? Samozrejme bez rodicov je to tazsie. Ale ja si myslim ze roznymi pristupmi mozeme dosiahnut rozne vysledky. To znamena, ze dieta ktoreho rodicia nespolupracuju moze dosahovat rozne vysledky, v zavislosti na tom akym sposobom ho budeme ucit. Bez rodicov je to tazke ale mozme ho namiesto 5 az 0% naucit aspon 20 alebo 30% latky, ak ho budeme spravne motivovat a lepsi k nemu pristupovat.

Ty stale vychadzas z toho, ze existuje len jediny system a ten je spravny. Ale ked je spravny len ten, tak potom nebude mat problemi na trhu sa presatit, vsakze...

Paradoxy sucasneho skolstva
autor: Peter
pridané: 01-11-2006 16:23


Povinna skolska dochadzka ma uz v nazve zahrnute, ze nemoze viest deti k tvorivosti a kreativite - ta je totiz v priamej opozicii s povinnostou resp. nutenim resp. neslobodou. Spytajte sa umelcov. To, ze ista cas deti tvorivost ziska, nie je vdaka systemu ale napriek systemu. Vacsinou su to deti, ktore sa do skoly napriek systemu tesia - je ich coraz menej.

Este horsie je to s ucitelmi. Ako maju povinnosti nanutene deti, tak aj ucitelia. Ti musia to alebo ono, len cas na tvorivost a vlastne ani na deti nemaju. Potom sa cudujeme, ze nas system nevychovava osobnosti. Osobnost musi mat vytvoreny priestor na individualne uplatnenie. Potom moze byt prikladom. Iba prikladom ucitel vychova osobnosti. To sa neda dat do osnov ani standardov.

Semtam pocut, ake su tie nase deti lepsie v porovnani s hlupejsimi zapadniarmi vo svojom veku a ze teda nase skolstvo na tom predsa nie je az tak zle. (Aj ked hlupenie nasich deti napreduje alarmujucim tempom.) Ked sme teda mali to skolstvo take relativne dobre, preco sme na tom ako spolocnost boli tak zle?

Osobnost a tvorivost su veci, ktore sa nedaju namemorovat ani vtesnat do ucebnice (ako vsetky tie najdolezitejsie veci vo vychove). Ucitel/vychovavatel ich moze len stelesnit a manifestovat svojim prikladom.

A to nemoze fungovat v povinnej skolskej dochadzke. Resp. v cim povinnejsej (vzdy je to vec skaly) tym menej.

Skor ci neskor k odluke musi prist. Postupne tam bude odpor, sikanovanie, nerespektovanie nariadeni, sexualne obtazovanie atd. az po strelbu, vrazdy, znasilnenia. Ide o frekvenciu tychto veci, aby to ludia konecne pochopili.

Ešte jeden paradox
autor: Marcel4
pridané: 01-11-2006 20:40


Ja mám skôr obavu, že k streľbe, vraždám a znásilneniam by dochádzalo vtedy, ak by sa škola a výučba stala vecou výlučne dobrovoľnou, keby boli popustené všetky uzdy a keby mládež nezabíjala čas v škole, keď sa kľudne dá sedieť v krčme.
RE: Paradoxy sucasneho skolstva
autor: Peter Spáč
pridané: 01-11-2006 21:25


Peter prepac, ale tie namietky typu "dnes je sexualne obtazovanie, sikana a pod."...ved to je ako ked bolsevici argumentovali v prospech svojej pravdy tym, ze v beztriednej spolocnosti to bude uplne inak.
...
ty si vazne myslis, ze dnesni studenti maju tendencie k sexualnemu obtazovaniu, vrazdam a znasilneniam, pretoze je skolstvo statne a povinne? priblizne rovnaky podiel ma na tom asi tak aj roztapanie ladovcov v Antarktide. pardon za mierne ironicky podton, ale nemozem si pomoct. kvoli tomu, ze existuje vec A a B, tak medzi nimi nemusi byt nutne kauzalny vztah. a uz vobec nie preto, lebo by sme to tak chceli pre podporenie nasej pravdy

RE: Paradoxy sucasneho skolstva
autor: Peter
pridané: 02-11-2006 1:24


Atmosfera na skolach sa zhorsuje a dramaticky. Priklady z jednej skoly za posledneho pol roka: ziak mocil pocas hodiny do flase, dvaja ziaci pocas hodiny opluli celu triedu, dalsi pocas hodiny onanoval, atd. Toto za mojich cias bezne rozhodne nebolo. Spytajte sa ucitelov. Ani v Nemecku sa na skolach (uz to je za humnom) donedavna nestrielalo.

Iste, je to dosledkom rozpadu spolocenskej moralky. Rodicia si dnes z dvojok, trojok zo spravania nic nerobia. Ucitelia sa potom nestacia cudovat. Ale kto vychovaval rodicov? Kde sa zobral ten ich vztah k sucasnej skole? Ved mohli by na skolu hladiet aj s uctou a posielat tam deti s ocakavanim, ze to bohatstvo, co dala im, da aj detom. ;-)

Dnes je uz takmer smiesne povedat, ze skola ma vychovnu funkciu. Zneme plody vychovy rodicov dnesnych deti. Treba to vidiet, ako to ide cez generacie. Nie prvoplanovo.

Ze sa spolocenska moralka rozpada, za to moze aj skolsky system (schvalne, ktore ine institucie viac? resp. mohli by sme to hodit na holywoodske filmy ;-), ktory si neplni vychovnu funkciu. Vazne si myslim, ze za to moze to, ze skolstvo je statne (nalinajkovane a ideologizovane) a povinne (neslobodne). Najskor by pomohlo, keby nebolo statne, ked uz povinne.

Ešte trochu k paradoxom
autor: Marcel4
pridané: 02-11-2006 13:23


Súhlasím (a mnohí učitelia by mi to zrejme potvrdili), že žiaci sa stávajú drzejšími a ťažšie sa s nimi pracuje. Nerozumiem však, čo s tým má spoločné to, komu škola patrí, resp.pod koho spadá. Ak je decko drzé a arogantné, tak je mu jedno, či je odporné v štátnej alebo súkromnej škole. Pri súkromnej škole naviac dostáva do ruky ďalšiu zbraň - naši ti platia, tak sa nestaraj do toho, čo robím. Pri totálnom trhu v školstve by sa škola musela triasť o každého žiaka a kto by potom vyvodzoval dôsledky z ich správania, keby hrozilo, že svojich žiakov tak stratia? V čom vidíš prínos k výchove a správaniu v súkromnom školstve?
RE: Ešte trochu k paradoxom
autor: Peter
pridané: 02-11-2006 16:05


Jednoduche. Dieta nie je ako hovoris "drze a arogantne" v prvej triede rovnako ako povedzme vo osmej. Skola ako vychovna institucia tu ma byt od toho, aby tento vyvin korigovala.

Rozne pedagogicke metody ho budu korigovat rozne. V tomto pripade niektore prvky nasho statneho skolstva ho k tomu budu priam podnecovat. Ale to len tak bokom.

Vlastnik skoly VZDY jednoznacne urci metodu, ktora sa bude na skole uplatnovat. Kedze mame de facto len statne skoly, mame de facto jednu metodu, co sa spominalo aj v povodnom clanku. Sukromne skoly by mali aj INE metody. V Tvojom priklade by to znamenalo, ze "decko by bolo drze a arogantne" rozdielne podla toho, ci by bolo v statnej a sukromnej skole.

Je pravda, ze pri sukromnych skolach rodicia dostanu do ruky nastroj. A kiez by ho konecne dostali. Tato priamo ustavna loz, ze skoly su zadarmo, je absurdna a devalvuje vztah rodicov k skole podobne ako za komunizmu vztah ludi k rozkom (Ked su zadarmo, nech ich stat neplati... ;-)

Na druhej strane, skoly tiez mozu povedat ziakovi do videnia. To dnes de facto nemozu (statne). Realita je dnes potom taka, ze ziak - chuligan ma pravo bez postihu doslova znicit vyucbu v triede a to dokonca na ukor prava ziaka - snaziveho na pokojnu a sustredenu vyucbu.

Ešte viac k paradoxom
autor: Marcel4
pridané: 02-11-2006 21:17


Škola sa môže snažiť o korigovanie vývinu dieťaťa, ale ak podobnú snahu nebude prejavovať aj rodič, tak školstvo sa môže postaviť aj na hlavu a urobiť trojitý Rittberger a decko aj tak nezmení k lepšiemu. Je nezmysel hádzať výchovu plne na plecia školy a potom jej ešte vyčítať, že funguje neefektívne.
Nenechaj sa však zmýliť - to, že vlastníkom škôl je štát ešte neznamená, že z nich budú vychádzať len chlapci a dievčatá blond vlasy, 180 cm výška a všetci ovládajúci štyri slohy hymny. Riaditeľ aj učitelia môžu k výchove a výučbe povedať dosť, možno len o málo menej ako v súkromnej škole. Zmeny vzťahov a prístupu k vzdelaniu k horšiemu sú odrazom celkového stavu spoločnosti, nemožno za to viniť len a len štát. Neviem o tom, že by štátne školstvo podnecovalo drzosť.

RE: Ešte viac k paradoxom
autor: Peter
pridané: 03-11-2006 0:24


Dieta dnes stravi v skole 6-8 hodin denne. Je to relativne dost casu na vychovu. Vo velkej vacsine pripadov viac, nez maju rodicia.

Problem sucasnej statnej skoly je, ze sa nutene venuje vzdelavaniu a vychove de facto okrajovo, lebo ma preplnene obsahove standardy. Statny aparat o tom vie viac 10 rokov. Po Froncovi sme v tejto otazke zasa raz prave v bode 0.

Suhlasim s Tebou, ze riaditel aj ucitelia mozu k vychove povedat dost. Ale ak, tak potom nie vdaka monopolnej statnej metode ale napriek nej.

O zlyhavani statnej metody svedci napr. uz aj len ta drzost. Ak budes dieta nasilim nutit do nezmyselnych veci (co sa deje), bude sa to v nom zbierat, ale nakoniec si to najde cestu von. Podla okolnosti to bude nejaky druh antipatie smerom k povodcovi, napr. drzost, agresivita, rebelia, destrukcia apod. V dusi sa nic nestrati...

RE: Ešte trochu k paradoxom
autor: Peter Spáč
pridané: 03-11-2006 13:41


"Skola ako vychovna institucia tu ma byt od toho, aby tento vyvin korigovala."

Tu vobec nesuhlasim, skola tu nie je na vychovu. Ak rodicia nie su schopni vychovat z vlastnych deti normalnych ludi, tak toto neziadajme od skol. Len taky priklad - snad mi nechces nahovorit, ze "normalne" vychovane dieta sa prekrocenim prahu statnej skoly zmeni na sexualneho devianta a nasilnika. Chodil som 12 rokov do statnej ZS a SS a kvoli tomu neodlamujem autam spatne zrkadla

Domaca skola
autor: tato
pridané: 01-11-2006 22:17


Po dnesnej diskusii a prezreti si niekolko stranok (MS...) mi je uplne jasne , ze POVINNA sk.d. nezahynie . Na Slovensku existuje(ovala?) Spolocnost priatelov domacej skoly najdete na : http://www.chirasys.sk/domvzd.ns...

Pridavam niekolko stranok z Ceska, kde domaca skola zacina mat uz tradiciu . Spociatku pred viac ako desiatimi rokmi zacinala v poloilegalite dnes je uz aj statom na polovicu uznana .

http://www.rodina.cz/rubrika/domaci_skol...

http://www.vuppraha.cz/index.php?op=media&mid=2...

http://www.skolaonline.cz/scripts/detail.php?id=497...

http://www.ikarmel.cz/kniha/Katolicka-domaci-skola_KNA00099.htm...

http://www.domaciskola.cz/zaklin...

http://www.studovna.cz/scripts/detail.asp?id=106...

RE: Domaca skola
autor: tato
pridané: 01-11-2006 23:00


Nasiel som aktualnejsiu sl. verziu SPDS :

http://domacaskola.progis.sk...

Lukiho omyl
autor: Alexios Komnenos
pridané: 02-11-2006 11:31


Takáto skvelá predstava nie je vlastne nijako nová a dá sa s ňou stretnúť najmä u priaznivcov rakúskej ekonomickej školy a iných blúznivcov. To, čo si títo blúznivci neuvedomujú, a nikdy si to ani nepripustia, je fakt, že problém nie je v otázke vlastníctva, ale v probléme kontroly nad kvalitou. Pripomína mi to, ked nebohý F. Tóth prirovnal vzdelanie k potravinám, a keď vyhlásil, že až trhové prostredie prinieslo ozaj kvalitu do nášho potravinového trhu. Čo je samozrejme hlboký omyl. Aj keď nerád porovnávam vzdelanie k rožkom, je jasné, že samotné hypermarkety nie sú zárukou toho, že si nekúpime napr. pokazené mäso. V tomto je školstvo a naša obchodná sieť zajedno: niekto musí obe oblasti kontrolovať. Ak nie je kontrola kvality dostatočná (a tú trh ako taký nezaručí), je jedno, kto školu vlastní, pretože bude stáť za prd.
Ďalším hlbokým a nebezpečným omylom je spochybňovanie povinnej školskej dochádzky. Odhliadnuc od toho, že väčšina konzervatívcov sa zázračne zhoduje na tom, že do školstva by sa nemali liať zbytočne veľké objemy finančných prostriedkov (že by túžili po sprostých ľuďoch?), je predstava rodiny, ktorá rozhoduje, či pošle ratolesť do školy, alebo nie, chorá. Iste možno súhlasiť s tým, že za výchovu v prvom rade zodpovedá rodina, ale to neznamená, že spoločnosť do tejto výchovy nemá čo hovoriť. Zrušenie povinnej školskej dochádzky znamená AUTOMATICKY, že sa veľká časť mladých ľudí dostane do informačnej izolácie a sociálnej odlúčenosti.

RE: Lukiho omyl
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 02-11-2006 15:55


hypermarkety nie sú zárukou toho, že si nekúpime napr. pokazené mäso - to nikto nikdy nezaručí. Ale komunistické obchody sú zárukou toho že žiadne mäso nedostaneš.Otázka je jasná - buď chceš o osude svojich detí rozhodovať sám, alebo chceš aby to robil za Teba štát. Toť vše. Zrušenie povinnej šk.d. vôbec neznamená informačnú izoláciu, len zrušenie monopolu na jeden typ izolácie.
RE: Lukiho omyl
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 02-11-2006 16:08


Je mi vôbec divné, že štátne školstvo nikto nepovažuje za vážne porušenie ústavných slobôd. Keby náš ústavný súd nestál za h. už by bol zákon o povinnej šk. d. dávno zrušený a nemali by sme tu o čom diskutovať.
uz davno vec vyriesil Friedman
autor: jednokto
pridané: 02-11-2006 12:34


skolske poukazy - bude to "gastrac", ktory dostane rodic do ruk ako protihodnotu casti svojich dani, ktore plati statu na skolstvo. pokial si vyberie statnu skolu, zaplati gastracom, statna skla sina ministerstve skolstva da gastrac preplatit a decko sa uci na statnej skole..pokial chce rodic, aby decko sa ucilo na sukromnej skole, da tam gastrac, nieco asi doplati (teda volna tvorba cien), sukromna skla si gastrac da preplatit u MS SR a decko sa uci na sukromnejskole...

zatial neviem preco to u nas nie je aspon v stadiu pokusu... aleo o tom neviem?

RE: uz davno vec vyriesil Friedman
autor: Lukas Krivosik
pridané: 02-11-2006 12:47


Ale ved skolske poukazy tu funguju uz od cias Fronca. Ved to je aj predmetom neustalej kritiky, ze tu akoze sukromne skoly dostavaju peniaze rovnako ako statne.

Lenze toto problem neriesi do dosledkov. Pokial stat cokolvek skolam predpisuje a vynucuje a dnes je to tak, ze stat v podstate nuti skoly k velkej uniformite, realna konkurencia nemoze vzniknut.

RE: uz davno vec vyriesil Friedman
autor: jednokto
pridané: 02-11-2006 13:30


ako to funguje tak pardon. neveel som o tom, aspon sa to nejak v mediach nerozoberalo a problematiku skolstva nesledujem na dennej baze.

jedna vec je otazka financovania a druha vec je otazka ucebnych osnov. v idealnom stave by stat nemal kecat ani do jedneho ani do druheho. ale verim, ze vela majitelov sukromnych skol by bolo rado, keby im stat daval prachy cez normy na ziaka (ak by cakali platby od rodicov deciek tak by asi skrachovali a to sa im asi nechce) , ale pritom by imnekecal do toho, co ucia - takto funguje financovania cirkvi (nie cirkevneho skolstva) - stat financuje cirkev ale nekeca jej do toho, co kaze oveckam.

neviem precoby stat mal financovat sukromne skoly.. a skolske poukazy ani nie su financovanim sukromnych skol statom. ukazem preco:

prijatelny stav (potom rozoberiem idealny stav):
clovek zaplati statu x Sk na daniach, ktore idu do skolstva. nebude to absolutne presne, ale asi by sa dalo percentualne odhadnut, kolko % z mno zaplatenych dani ide na skolstvo. v takej vyske X Sk ja dostanem gastrac, ktory mozemminut iba v skolstve. tymto gastracom bud zaplatim komplet vyucbu v statnej skole, alebo zaplatim cast (a mozno v nejakej skole aj celu vyucbu) v sukromnej skole. stat nedotuje v tomto pripade sukromnu skolu, lebo ide o moje prachy, ktore ja (cez ucet statu) zaplatim sukromnej skole za vyucbu mojho dietata. v tomto pripade sa platba "prezenie" cez stat z toho dovodu, lebo stat chce, aby som nejaku cast mojho prijmu pouzil na vyucbu mojej ratolesti a nie napriklad na nove elektrony na auto. vtakomto pripade stat realizuje svoj zamer. teraz pre ucely tejto state nehodntim, ci je dobre alebo nie, aby stat mal v tomto smere nejake svoje zamery.

idealny stav: stat bude ako jeden z mnohych podnikatelskych subjektov ponukat skolske sluzby. v takom pripade sa moje dane znizia o alikvotnu cast, ktoru teraz platim na statne skoly a pokial sa rozhodnem pre statnu skolu, zaplatim jej rovnakym sposobom, akokeby som sa rozhodol pre sukromnu skolu. jediny rozidel bude v tom, ze statna skola mi da ine sluzby ako sukromna skola a aj suma na "fakture" bude asi ina ako na cenniku sukromnej skoly. v tomto pripade bude vsak velmi vysoke riziko,ze stat si bude urcovat podmienky hry tak, aby boli vyhodne pre statne skoly.

RE: uz davno vec vyriesil Friedman
autor: Marcel4
pridané: 02-11-2006 14:11


Čiže štát mi vráti na daniach za školu povedzme 1 000 korún mesačne, aby som následne zaplatil štátnej škole povedzme 5 000 korún za svoje deti.
RE: uz davno vec vyriesil Friedman
autor: Marcel4
pridané: 02-11-2006 14:12


Čiže štát mi vráti na daniach za školu povedzme 1 000 korún mesačne, aby som následne zaplatil štátnej škole povedzme 5 000 korún za svoje deti, pričom škola, učitelia aj učivo zostanú rovnaké.
RE: uz davno vec vyriesil Friedman
autor: jednokto
pridané: 02-11-2006 14:23


a? prave si zistil, ze dostavas nieco, co platia ini. bodaj by k takemuto osvieteneckemu zaveru dosli aj ostatni, co si myslia, ze vela veci je "zadarmo".
RE: uz davno vec vyriesil Friedman
autor: LIBERTARIAN
pridané: 06-11-2006 14:19


Lukas Krivosik :
" Ale ved skolske poukazy tu funguju uz od cias Fronca. Ved to je aj predmetom neustalej kritiky, ze tu akoze sukromne skoly dostavaju peniaze rovnako ako statne.
Lenze toto problem neriesi do dosledkov. Pokial stat cokolvek skolam predpisuje a vynucuje a dnes je to tak, ze stat v podstate nuti skoly k velkej uniformite, realna konkurencia nemoze vzniknut. "

- Lenze skolske poukazy neoddeluju skolstvo od statu. A samozrejme plati, ze "kto platí, ten rozhoduje".
Nezda sa mi, ze by bolo konzervativnou politikou celkove oddelenie skolstva od statu. Je to presne NAOPAK - vacsie zainteresovanie statu na skole (desiaty zadarmo, ....).

Kecy o nicom
autor: Modra je dobra
pridané: 02-11-2006 14:06


Zase ktosi objavuje Ameriku, najlepsie zakladne a stredne skolstvo ma jednoznacne Finsko. Tam sa inspirujte (je to aj krajina s podobnym poctom obyvatelov) inac je to mlatenie prazdnej slamy.
RE: Kecy o nicom
autor: tato
pridané: 02-11-2006 14:12


Ake ?
Trochu iny pohlad
autor: LIBERTARIAN
pridané: 02-11-2006 14:49


Ak si chce niekto urobit objektivny nazor o vysledkoch prace nasich skol , nech si pozrie kvalitu PLODOV ICH PRACE - teda uroven ziakov a absolventov skol. Doporucujem pozriet diskusne stranky pri SME.sk , prop.sk a rozne ine .SK !
A ak sa pri tom nedogrciate, zistite stav naroda aj skolstva.

vezmite im deti!
autor: moralista
pridané: 02-11-2006 18:39


"regály obchodov však boli plné napríklad pascí na medvede" xixi, vyborne vystihnute.

kazdy kto ovlada nemcinu nech si pozrie tento clanok http://de.liberty.li/url.php?id=3594&t=Schulzwang:+Keine+Gewalt+gegen+Kinde...

neuveritelne co si stat dovoluje. jednoducho to treba povedat na hlas LUDIA SU ZBABELI a stacia im polovicne riesenia. jeden z najhlupejsich argumentov pre statne skolstvo je, ze skola ma byt apoliticka, neideologicka... nepotrebne, neuskutocnitelne.

Fajn ekonomická úvaha
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://www.kristofory.blog.sme.sk
pridané: 03-11-2006 2:52


Fajn ekonomická úvaha.

Od Lukáša by som ale čakal aj niečo viac ako iba ekonomickú analýzu. Ale chápem, rozsah článku je obmedzený...

RE: Fajn ekonomická úvaha
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-11-2006 10:20


Tomas, uz dlhsie chcem napisat clanok o odstatneni skolstva z ciro konzervativneho pohladu, kde chcem pouzit dolezite argumenty najma kulturneho a filozofickeho charakteru, ktore doposial nezazneli.

Takze dockas sa, len neviem kto mi to uverejni, lebo v .tyzdni je v otazke odluky skoly od statu proti mne zujata pedagogicka uderka Hanus-Sebej;-)

RE: Fajn ekonomická úvaha
autor: tato
pridané: 03-11-2006 21:08


Lukas, doporucujem Ti najst casopis o sci-fi, ale obavam sa , ze aj tam budu mat strach take nieco uverejnit . ;-)
tolko uchyliek pokope
autor: skoorwenetz
pridané: 05-11-2006 1:05


"Od škôl pre džihádistov však treba odlišovať napríklad cirkevné školy, ktoré by odmietli vyučovať Darwinovu teóriu alebo naopak nejaké humanistické súkromné školy s jogou a veľmi liberálnou sexuálnou výchovou."
...
len dufam ze cteny pan autor skryte nezlahcuje moznost pedofilnej skoly... vsak ked to rodicia chcu a ucitelia to ucia a deti su spokojne, pripadne by mohli ucit ze jezis bol buzerant a s ucenikmi robil orgie a chudaci krestanisti by to ani nemali ako vyvratit - to radsej berte toho darwina, vsak aj vatikan sa na boj s evoluciou uz vykaslal

RE: tolko uchyliek pokope
autor: jozef
e-mail: jozef12@azet.sk
pridané: 15-11-2006 22:45


Vatikan sa nevykaslal na boj s evoluciou on ho regulerne a na plnej ciare PREHRAL! RKC sa v celej svojej 2000 rocnej existencii NIKDY BEZBOJA NICOHO NEVZDALA! Vsetko museli vybojovat ludia ktorym bolo odporne pokrytectvo cirkvy ako Galilei, Kopernik ci Bruno!

Galilejsky si neradi priznavaju fakt ze PRIRODU NEMOZNO PREHLASOVAT a to ani v pripade 100% vacsiny! Evolucia je vedecky fakt rovnako pravdivy ako to, ze Zem je planeta obiehajuca okolo slnka po zhruba eliptickej drahe, ktora ma priblizne tvar gule..

Skvelé!
autor: Pravosť
pridané: 06-11-2006 23:17


Výborné... Prosím pána autora, aby nám prezradil, čo fetuje, respektíve, akú drogu berie. Na takéto preludy normálna marihuana nestačí, žeby nová odroda?

Alebo tu už uverejnia článok aj šialencovi z ústavu?

RE: Skvelé!
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 15-06-2007 22:11


Lukas Krivosik je sefredaktor tohto portalu.
Domaca Skola
autor: mahwah
e-mail: mahwah_mahwah@yahoo.com
pridané: 13-09-2007 21:16


Byvam v USA a deti mi zacali chodit do Kindergarten.
Behom prveho tyzdna dostal jeden z nich poznamku. Napisala som ucitelke preco ju dostal a ona: Nech vam to vysvetli syn, je to aj forma "communication skills" !!! komunikativity...
Samozrejme ze som to od nej "nekupila" a povedala ze ak mi nenapise pricinu, nech nemina peniaze danovnikov na papier a printer.
Boli tam aj ine veci ako "Introduction to Drug Education" v PRIPRAVKE!!! a co je rodina a co nie......
Citat sa tu ucia podla obrazkov. Obrazok psa a slovo pes pod nim, ked zakryjete obrazky deti niesu schopne citat slova. Matematicky gol pre pripravku na skolsky rok? Naucit sa pocitat do 20 do konca skolskeho roku (podla osnov pre stat NJ !!!) Akademicka priecka pre skoly je katastrofalne nizka v USA....
Najdite si na internete "Stupid in Amerika", video-reportaz o tom ako su na tom akademicky deti v USA.
Tak som moje deti stiahla zo skoly po 2 a pol mesiacoch a ucim ich doma. Tu je vela rodin co to robi a vymiename si uciva a pomahame jeden druhemu, deti tak sa stretavaju aj s detmi nielen ich veku ale starsie aj mladsie, hlavne prakticke ucivo ich bavi, meranie hriadok v zahrade, meranie tekutin pri zavarani, tury v prirode, muzea,divadlo moznosti su bez koncov ;-)
A hlavne deti sa ucia lebo chcu.......

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group