ISSN 1335-8715

19-09-2006   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Prop.sk – konzervatívci alebo paranoici?

Nedávno som dostal e-mail jedného čitateľa, ktorý náhodou narazil na Pravé Spektrum. Vravel, že niektoré články sú tu dobré. Najviac sa mu páčili texty v sekcii Kultúrna vojna a ocenil preklady komentárov Patricka Buchanana. Na záver však povedal, že sme príliš prožidovskí, proamerickí, prodzurindovskí, a teda protislovenskí. Vraj skutočne konzervatívnou webstránkou je na Slovensku len internetový magazín Proti prúdu.

Pridať nový príspevok

Skvele
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 20-09-2006 1:34


Clanok je velmi trefny, na to ze ho pisal neveriaci zid slobodomurar ;-)

S pozdravom,
Peter

Z PROP-u sa úplne vytratili kresťania
autor: Karol Nagy
e-mail: karolnagy@mail.ru
pridané: 03-10-2006 18:31


Zdá sa,

že z PROP-u sa vytratili takmre všetci kresťania. Indícia: Téma, momentálne s 20 príspevkami, na ktorej všetci okrem autora témy hromžia, aj úplne mimo témy na predsedu KBS, na katolícku (aj všetky cirkvi) - okrem pohanského nábožesntva starých Slovanov:

http://www.prop.sk/diskusia/index.php?subpage=forum&s=posts&f=1&t=602&page_is=1#r3390...

r
autor: Fon
pridané: 20-09-2006 3:21


Len tak neusporiadane.
Komunisti nie sú kóšer ale ak prehupnú od skrachovanej ideológie, ktorú sami opustili, keď už z nej nebol profit ako neocons nie sú autorom nijako kádrovaní, veď bojovne bránia svoju blízkovýchodnú otčinu. Autor nepoukazuje na morálku týchto osôb ale ich vraj zmúdrenie.
Pokiaľ ja viem tak Čarnogurský má rád aj rabínske čiapočky a aj židovskí boľševici milovali Rusko, keď ho mohli rozbíjať a z neho koristiť, podstata je aké Rusko by chcel vidieť.
tzv. Maďari dnes anthropologicky sú už odlišní od čias Arpáda.
Nikto neočakáva spásu od Ruska, to je územie kde je možnosť odporu proti americkému, izraelskému a dodám aj islamskému a katolíckemu (dnes už síce nemôžu)terorizmu, teda tých síl, ktoré svedomím neoplývali a čo je pre nich správne presadzovali predovšetkým silou. Ako môže "konzervatívec" inváziu z 1968 dávať do súvislosti zo Slovanstvom, keď k nám vtrhli súdruhovia aj z NDR a Maďari. Komunizmus nikdy neprijal nič čo by bývalo pre predrevolučného Rusa veľkým, však ani nemohol, zajordánci také niečo ako láska k blížnemu nemajú vo výzbroji a čo bolo ruské ako šovinistické bolo likvidované. Je možné v "konzervatívnom" priestore i spochybňovať holokaustové dogmy alebo štát ako policajt a usmerňovateľ myslenia, teda socialistický je iného charakteru ako všetky tie materialistické trapošiny, ktoré u socialistov kritizujete.
človek nemusí byť ani socialistom, aby videl, že mnohé majetky vznikli nezaslúžene, podvodmi, krádežami, vydieraním, zdieraním a tú bandu by som sa neodvažoval ani len brániť. Slepé sily trhu je zákon džungle a keďže človek je skazený, tak z princípu bude väčšina túžiť zarábať pokým sa dá a ako to len pôjde bez ohľadu na ostatných. Čo je horšie štát ako riaditeľ alebo psychopat milionár. Práve takých odstaviť znamená i ohroziť možnosť vzostupu socializmu, okrem toho "konzervatívci" predpokladajú, že to oni sami a nikto iný im nahonobil majetok a vďačnosť voči Bohu, bez vôle ktorého sa nič neudeje ide mimo nich.
že by existovalo sprisahanie je asi výmysel paranoikov. Mohol by som poukázať na USA kontroly na letiskách, nie náhodou kvôli konšpirácii moslimov sa tak deje?
Spinkajte si vo vlastnom sebaklame a popierajte aj existenciu diabla a všetkých jeho nástrah a takisto posadnutosť ľudí aj besnotu psov, čo je od slova bes vytvorené. Nenáboženskí "konzervatívci" nepoznajú Písmo a nevedia o tom, že ten špinavý vrah falošný mesiáš, ktorého židia očakávajú musí zasadnúť v Šalamúnovom chráme ako vládca sveta, samozrejme toho vymletého sveta, ktorý sa navzájom požiera. A ako sa ten zvrhlík môže dostať do tej funkcie? Pre prosebné volanie ľudu azda? Čo sme niekde na psychiatrii. Veď ten antichrist získa moc diabla a to práve s pomocou jemu oddaných. Ak toto nie je konšpirácia a zákulisné ťahy tak čo potom. Kedy sa udialo referendum o NATO na Slovensku a v iných štátoch, ako sa prijalo euro. a teraz niekto naivný nás chce presvedčiť, že zlý človek nemá šancu. Ani Remiášova smrť nie je vyriešená tak aký decentralizovaný svet.

RE: r
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 20-09-2006 5:08


Odmyslime si antisemitske vylevy, ktore su pouzite na spestrenie argumentov, ale inac nic zmysluplneho v nich nieje, a budeme sa koncentrovat na jadro problemu.

V prispevku je dobre skrytych par opravnenych rozhorceni, ale z nich su vyvodzovane chybne zavery. Fon navrhol tezu (zjednodusene povedane), ze pokial spolocnost nebude silou ovladana ludmi istych moralnych vlastnosti, tato spolocnost bude upadat. To je presne ten konstruktivisticky mytus, o ktorom pisal Lukas. Je zalozeny na chybnom predpoklade, ze spolocnost sa da silou predvidatelne ovladat. Tento sa da rozdelit na dve casti:

Da sa zabezpecit, aby charaketrni ludia boli na veducich poziciach.
==============
V modernom state maju v politike jednoznacne navrch oportunisti a populisti. Politici odzrkadluju moralne hodnoty svojich volicov, v lepsom pripade teda bude ich moralka zodpovedat priemernej moralke ich volicov, ktora, ako Fon sam uznal, je chaba. Jednoducha matematika. Tym sanca na moralnych vladcov v demokratickej spolocnosti upada.

Moralny rozmer cloveka staci riesenie problemov
==============
Zjednodusene povedane: staci dostatocne chciet, a da sa dosiahnut vsetko. Tento argument zlyhava na ekonomickych zakonoch. Statu ako monopolistovi (presnejsie oligopolistovi, ked vezmeme do uvahy susedne staty, z hladiska argumentu je to vsak nepodstatne) chyba spatna vazba, ktoru normalne zabezpecuje konkurencia. Tym padom nedokaze urcit, nakolko zmysluplne a ucinne su jeho akty. To ma v lepsom pripade za nasledok stagnaciu, v horsom upadok.

Skusme teda v svetle tychto dvoch odstavcov prezriet jednotlive argumenty.

> mnohé majetky vznikli nezaslúžene, podvodmi,
> krádežami, vydieraním, zdieraním
Riesenie vsak nie je silnejsi stat, prave naopak, cim je stat silnejsi, tym viac bude nespravodlivo a proti voli prerozdeleny majetok. Silnejsi si vylobuju zakony, ktore im davaju pravne vyhody, v menej demokratickych statoch su napojeni na vladnucu vrstvu este okatejsie.

> Slepé sily trhu je zákon džungle
Trh sam o sebe nie je nasilny, prave naopak, trh je zalozeny na dobrovolnych transakciach. Ak sa niekto venuje nedobrovolnym transakciam (iniciacia nasilia), troba to potlacat. Stat samotny je vsak zalozeny na tom, ze iniciuuje nasilie, teda na principe sa nic nemeni.

> keďže človek je skazený
Pokial prijmeme tuto tezu doslovne, vyplyva z toho, ze nijake usporiadanie spolocnosti nie je spravodlive, a je zbytocne dalej polemizovat. Pokial ju trocha upravime, konkretne tam pridame slovicko "vacsina" alebo "vacsinou", tak z toho vyplynie len to, ze demokracia je nespravodliva.

Zvysok zhrniem a spravim zaver svojho prispevku: Fon vyjadruje nepriamo zelanie, aby sme zili v takej spolocnosti, kde moc a moralka pozitivne koreluju. Taketo zelanie s nim zdielam, a iste aj redaktori Praveho Spektra. Na rozdiel od Fona som vsak dospel k presvedceniu, ze zakladat takuto spolocnost na konstruktivistickom myte a iniciacii sily ma za nasledok presny opak.

S pozdravom,
Peter

RE: r
autor: LIBERTARIAN
pridané: 20-09-2006 9:00


Peter :
"Fon navrhol tezu (zjednodusene povedane), ze pokial spolocnost nebude silou ovladana ludmi istych moralnych vlastnosti, tato spolocnost bude upadat. To je presne ten konstruktivisticky mytus, o ktorom pisal Lukas. "

- Mam silny pocit, skoro istotu, ze L.K. patri k zastancom nazoru, ze SPOLOCNOST MA BYT OVLADANA ludmi istych moralnych vlastnosti. Poziadavku na OVLADANIE spolocnosti povazujem za ZAKLADNY atribut vsetkych odnoží konzervativizmu .

RE: r
autor: jednokto
pridané: 20-09-2006 14:37


suhlas. kondici az prilis casto trpia fantazom, ze su predurceni viest ludstvo k slusnejsej a moralnejsiej spolocnosti a ze mozu mavat ohnivym mecom a ked sa to niekomu nepaci, aj mu tapnut s nim po riti alebo zatylku, aby ho debila nesamostatneho postrcili k tomu stastiu a slusnosti, lebo proste iba oni vedia co je slusne a co nie a musia to naucit vsetkych ostatnych...hoci aj vodnym delom.
RE: r
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 22-09-2006 20:15


Toto je trosku prehnane.
RE: r
autor: Lukas Krivosik
pridané: 20-09-2006 11:19


"Ako môže "konzervatívec" inváziu z 1968 dávať do súvislosti zo Slovanstvom, keď k nám vtrhli súdruhovia aj z NDR a Maďari. Komunizmus nikdy neprijal nič čo by bývalo pre predrevolučného Rusa veľkým, však ani nemohol"

To je casty argument. Vraj v roku 1968 nas neprepadli "Rusi", ale "Sovieti" (teda komunisti). Zabuda sa vsak, ze Sovietske Rusko prebralo od carskeho Ruska jeho dva zakladne atributy:

1.imperializmus. Ved preto je Rusko aj take velke. Najskor bolo motivom jeho expanzie ziskavanie novej pody (kvli zime), neskor ziskanie pristavu, ktory by nazemrzal.

2. byrokratizmu. Po rozdeleni Polska zostalo ruskemu carovi obrovske mnozstvo zidovskeho obyvatelstva. Rusi im nedoverovali a vytvorili obrvosky byrokraticky aparat a siet denunciacie, aby zidov a neskor celu krajinu udrzali pod kontrolou. Dobrym prikladom su pasy, ktore zabranovali volnemu pohybu medzi zapadnymi guberniami Ruska a jadrom krajiny.

To ze vacsina Leninovho polytbyra boli zidovsky intelektuali, je pravda. Ale nastalo to, co je opisane aj v tomto komixe:

http://www.hayek.sk/content/view/168/56...

Zidovski bolsevicki intelektuali nemali spolu s Leninom sajnu ako ten komunizmus vybudovat, preto poslali do popredia gruzinskeho kriminalnika Stalina a mysleli si, ze ho budu schopni kontrolovat. Samozrejme Stalin, sam antisemita, sa kontrolovat nenechal a napokon zlikvidoval vacsinu svojich spolupracovnikov.

"Je možné v "konzervatívnom" priestore i spochybňovať holokaustové dogmy alebo štát ako policajt a usmerňovateľ myslenia, teda socialistický je iného charakteru ako všetky tie materialistické trapošiny, ktoré u socialistov kritizujete."

Ja by som to nezakazoval, hoci v tomto sme ja a Lipsic skor liberali ako konzervativci. Taka absolutna sloboda prejavu, aka je v anglosaskych krajinach, ze umoznuje aj sirenie Irvingovych nazorov, je produktom klasickeho liberalizmu, nie konzervativizmu.

Kazdopadne, mne sa nepaci ten boj proti Irvingovi, lebo dnes nazyvaju "fasistom" jeho, zajtra budu mna. Nemyslim si tiez, ze mala byt zakazana Slovenska pospolitost. Jan Slota velmi dobre vie, preco inicioval jej zakaz. SP by sa do parlamentu nikdy nedostala, no oslabila by SNS.

"človek nemusí byť ani socialistom, aby videl, že mnohé majetky vznikli nezaslúžene, podvodmi, krádežami, vydieraním, zdieraním a tú bandu by som sa neodvažoval ani len brániť."

Je to tak. Ale preco to tak je? Lebo po prevrate bolo uplne rozvratene normativne prostredie v postkomunistickych krajinach. To znamena, pravne i moralne normy. Normativny charakter krajiny sa vsak neda zmenit ako sadzba zo dna na den. V tomto ja vidim problem Slovenska. Mame vela trhovych ekonomov, ale malo podobne orientovanych pravnikov. Ktory by reformovali postupne pravne prostredie.

"Slepé sily trhu je zákon džungle"

To je presne ten znak organizacnej povery. Ty v tom vidis dzunglu, ja naopak spontanne vytvarany poriadok, ktory potrebuje nie organizatora, ale skor moderatora. V podobe statu, ktory sa sustreduje na vymahanie prava a ktoreho byrokracia je orientovana na sluzbu verejnosti a nie nato, aby sa hrala na vrchnost.

"keďže človek je skazený, tak z princípu bude väčšina túžiť zarábať pokým sa dá a ako to len pôjde bez ohľadu na ostatných"

Pozor! Prave preto, ze clovek je hriesny, egoisticky tvor, je treba vybrat si trh. Ten totiz nas egoizmus zapriaha do sluzby vsetkym ostatnym. Princip trhu znamena, ze zarobis adekvatne k tomu, kolko si pre svojich bliznych odviedol. Samozrejme, mozeme sa bavit o spolocenskej potrebnosti moderatora a ucitela, pricom ten druhy ma tabulkovy a nie trhovy plat.

Ale v zasade plati, ze zarobis len tolko, kolko si ostatni ucastnici trhu cenia tvoje sluzby. Takze prave preto, ze clovek je nemravna bytost, najlepsi sposob na kontruktivne zapriahnutie jeho egoizmu na sluzbu druhym je kapitalizmus.

Nezabudajme, ze pri obchodnej vymene (ak sa udeje dobrovolne, co je jeho zakladny predpoklad) bohatnu obaja. Alternativou su len koristnicke predkapitalisticke ekonomiky, kde sa objem bohatstva takmer nemeni a zbohatnut sa da len dobitim alebo privlastnenim cudzieho uzemia.

"Čo je horšie štát ako riaditeľ alebo psychopat milionár."

Jednoznacne je horsie, ked je riaditelom stat. Okrem toho, vari nemoze stat dosadit za riaditela psychopata??? Moze a spravidla je ovela tazsie odvolat politicky nominovaneho riaditela-psychopata ako riaditela-psychopata, ktoreho dosadzuju a odvolavaju akcionari.

"okrem toho "konzervatívci" predpokladajú, že to oni sami a nikto iný im nahonobil majetok a vďačnosť voči Bohu, bez vôle ktorého sa nič neudeje ide mimo nich."

Precitaj si moje clanky o Rockefellerovi, Krocovi alebo Conradovi Hiltonovi. Nie je to len inak, ale presne naopak. Najvacsi podnikatelia v historii vzdy dakovali Bohu. Najma ta zaujme asi katolik Hilton:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?42...

Alebo Dave Thomas:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?45...

"Mohol by som poukázať na USA kontroly na letiskách, nie náhodou kvôli konšpirácii moslimov sa tak deje?"

Ano, tu som mal byt asi vo svojich formulaciach presnejsi. Samozrejme, nepopieram, ze SIS mohla vytvorit konspiraciu a zabit Remiasa alebo ze CIA niekde uskutocni spiknutie proti nejakemu prezidentovi. Alebo ze clen Skulls and Bones dohodi kolegovi dobry kseft alebo dobry flek.

Konspiracie samozrejme existuju a su vsade okolo nas. Co vsak popieram je systematicke konspirativne riadenie sveta nejakym "vyborom zlovolnych" a presne toto nam podsuva Prop.

RE: r
autor: Lukas Krivosik
pridané: 20-09-2006 15:17


Inak Fon, odporucam ti precitat si Misesovu Antikapitalisticku mentalitu. Myslim, ze jej obsah a ako je napisana ta zaujme. Ak si teda otvoreny svoj nazor vystavit skuske ineho nazoru.

V nemeckom jazyku je tato (len 125-stranova) knizka pristupna komplet tu:

http://docs.mises.de/Mises/Mises_Antikapitalismus.pd...

Cita sa to lahko, zacal som ani nie pred hodinou a uz mam skoro stvrtinu knihy precitanu.

RE: r
autor: Milton
pridané: 20-09-2006 22:03


:-) :-) :-) Tak s tebou je to vazne! Normalne si ma rozosmial! Vdaka :-)

Na jednu vec ale predsa budem reagovat napriek tomu, ze tvoj prispevok povazujem za vtip.

"Mohol by som poukázať na USA kontroly na letiskách, nie náhodou kvôli konšpirácii moslimov sa tak deje?"

Takmer dve desatrocia sa utocilo na americkych obcanov v zahranici, na americke ambasady, vybuchla dodavka plna trhaviny v garaziach WTC a az po zniceni WTC terorsitickymi utokmi sa zacali tieto prisne kontroly. Amerika nehovori o konsiparacii moslimov. Je vsak prinajmensom znepokojive, ze kazdy terorista ktory utoci na ameriku je moslim.

RE: r
autor: Braňo
pridané: 22-09-2006 23:07


Vie co je znepokojive?

Ze aj celkom inteligentni ludia zacinaju zovseobecnovat a topit sa v predsudkoch...

Pekny priklad je Oklahoma City. Na zaklade podobneho zmyslania ako je to tvoje (konspiracne zovseobecnovanie) si to odniesol nevinny clovek (teda ak povazujes moslimov za ludi).

Je teda jasne, ze "Amerika hovori o konspiracii moslimov". Podobne ako coraz viac moslimov hovori o konspiracii Ameriky. To nevesti nic dobre.

RE: r
autor: marian
e-mail: roman@skylan.sk
pridané: 24-09-2006 19:14


decentralizovany svet , ktory sa coraz viac globalizuje To je skutocne ako pan Krivosik napisal Doublethink a podivná logika
Co je to konzervativizmus ?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 20-09-2006 8:24


Vyborny clanok. A zaroven aj kusok odpovede na moju klasicku otazku > CO JE TO KONZERVATIVIZMUS ?

A ten "kusok odpovede" zhrniem takto :
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Konzervativizmus je zmes, splet velmi rozdielnych ideologii a pravidiel , ktore su zretazene JEDNOTLIVYMI podobnostami (nabozenstvo, socialne citenie, odpor k slobode jednotlivca, kolektivizmus ....).
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

A tieto ROZNE podobnosti davaju klamlivy pocit JEDNOTNOSTI konzervativcov.

PROP.sk su konzervativci, ktori su na zvysnych K naviazani socializmom, odporom k slobode jednotlivca, antiamerikanizmom. Pokial pre L.K. je nespravny ich socializmus a antiamerikanizmus, pre KDH je socializmus pripustny, pre Carnogurskeho je antiamerikanizmus pripustny a socializmus nepripustny, .............

Je pozoruhodne, ze pokial mojmu libertarianstvu je konzervativizmus L.K. najblizsi, pre kondikov typu L.K. je moj KOMPLETNY LIBERTARIANIZMUS nevhodny !!! => =>
=> ODPOR ku SLOBODE je asi jedinym spolocnym atributom vsetkych konzervativcov.

Sloboda jednotlivca, odpor voci STATNEJ moci a odpor voci statnemu donucovaniu , toto su HLAVNE atributy LIBERTARIANSTVA a ODPOR k tymto atributom je tmelom VSETKYCH odnozi konzervativizmu.

RE: Co je to konzervativizmus ?
autor: papageno
e-mail: papageno@pobox.sk
pridané: 20-09-2006 8:49


vsetci spekuluju;)len vyhrnut
rukavy k poriadnej robote nema kto;)

RE: Co je to konzervativizmus ?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 20-09-2006 9:17


Este doplnam :
Ak som horevyssie spomenul VIACERÉ, roznorode odnoze konzervativizmu, tak by bolo zaujimave sa zamysliet nad KVANTITATIVNYM zastupenim tychto odnozí. A ci vôbec maju niektore "odnože" aj fakticke obcianske zastupenie a podporu, alebo su to iba osamotení filozofovia. Z politickej podpory od volicov a z prieskumov verejnej mienky vypliva, ze na slovensku pravicovych konzervativcov ("ekonomicky-liberalnych") je miziva mnozina.

k tým sprisahaniam
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 20-09-2006 9:31


Nie, neverím, že svet riadi nejaký tajný spolok, hoci predstava, že by to bolo napríklad bratstvo Skull and Bone vyzerá naozaj lákvo: http://en.wikipedia.org/wiki/Skull_and_Bones_Societ...

Nemusíme však byť paranoidní, aby sme pochopili, že vidina vyťažiť čo najviac osobných výhod z možnosti udeľovať privilégiá usmerňuje námahu štátnych zamestnancov smerom k bohatým. Koho lobbying má, podľa Pravého Spektra, v Amerike dnešných dní väčšiu váhu pri rozhodovaní národnej banky emitjúcej peniaze z ničoho, horných 10tisíc, alebo združenie hospicov starajúcich sa o najchudobnejších, ktorých inflácia postihuje najviac?

V kréde PS sa píše, že si, celkom správne, uvedomuje hrozbu korporativizmu a chce ho potierať. Akurát články na túto tému tu nejako nevidieť...

RE: k tým sprisahaniam
autor: LIBERTARIAN
pridané: 20-09-2006 13:33


"V kréde PS sa píše, že si, celkom správne, uvedomuje hrozbu korporativizmu a chce ho potierať. Akurát články na túto tému tu nejako nevidieť... "

- Uz dlhsie mam v podvedomi neprijemne pocity o KORPORATIVIZME, ktory citit z beznych reakcii vladcov hlavne v EU. Korporativizmus ako hlavna ekonomicka crta fasizmu je nebezpecnejsi, nez si uvedomuju aj politologovia. Bezny obcan ani nevie, co to je.

Len nechapem, preco spominas v suvislosti s korporativizmom prave ameriku. Je to tam horsie ako v europe ???

RE: k tým sprisahaniam
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 20-09-2006 14:11


Ameriku spomínam zámerne preto, lebo práve Amerika je dnes považovaná za príklad fungujúceho kapitalizmu (nech si už pod tým predstavíme čokoľvek). Od slobodnej spoločnosti má ale, podľa mňa, rovnako ďaleko ako Európa. Ide len o iný typ prerozdeľovacej mašinérie.

Priemerný liberál prikladá, podľa môjho skromného názoru, primalú váhu faktu, že Big Business a štát sú V PRVOM RADE SPOJENCAMI a až potom súpermi. V Európe majú v tomto zmysle navrch štáty, v USA sú to korporácie.

Poznáš Rothbardovu esej "Left and Right: Prospects for Liberty"?

RE: k tým sprisahaniam
autor: D
pridané: 20-09-2006 19:56


Nie, prave naopak, sotva hovorit o liberalizme tam, kde sa tento prosty fakt ignoruje, ale v momente, ked niekto kto si hovori liberal vyrukuje s nejakym podobnym tvrdenim spravne zasadenym do kontextu, dostane na celo nalepku - socialista.
Na druhej strane, existuje skupina tych, ktori ten prosty fakt zase zneuziju vo svojej kampani proti vsetkym liberalnym vydobytkom a slobode samej, ked
je to pre nich argumentom v prospech povalnia statu a dokazom opodstatenosti jednej verzie ich anarcho(kapitalistickej) utopie(hoc Rothbard).

RE: k tým sprisahaniam
autor: Milton
pridané: 20-09-2006 22:21


"Od slobodnej spoločnosti má ale, podľa mňa, rovnako ďaleko ako Európa. "

Bol si v USA? Asi nie, inak by si nieco take netvrdil. Skus si zisti ako to tam funguje. Mozem ti dat nejake to voditko: kontroly na cestach, zakladanie firmy, sloboda prejavu, socialny system, pristup ludi k zivotu atd. atd.

RE: k tým sprisahaniam
autor: LIBERTARIAN
pridané: 21-09-2006 10:04


Co vlastne chces povedat svojim prispevkom ???
RE: k tým sprisahaniam
autor: Milton
pridané: 21-09-2006 21:01


No ze Amerika nema od slobodnej spolocnosti rovnako daleko ako europa. Europa ma od slobodnej spolocnosti rozhodne dalej ako Amerika
RE: k tým sprisahaniam
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 22-09-2006 20:21


Aha, Milton to uz napisal za mna, nevsimol som si to. Moj prispevok nizsie bol teda zbytocny.

Vlastne on bol zbytocny aj tak. Niektorym ludom proste nevysvetlis. Hlavne takym co vsade boli a vsetko vedia.

RE: k tým sprisahaniam
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 22-09-2006 20:19


Amerika ma k slobode podstatne blizsie ako Europa.

Nebudem pisat siahodlhe argumenty. Staci si vyskusat zivot na oboch kontinetoch. Pod pojmom zivot tym nemyslim len navstevy supermarketov a fast-foodov, ale zivot ako taky a vsetko co k nemu patri (praca, podnikanie, zabava, kultura, vzdelavanie, zdravotnictvo, ...)

RE: k tým sprisahaniam
autor: Braňo
pridané: 22-09-2006 23:11


V akom biznise robis v USA?
RE: k tým sprisahaniam
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 23-09-2006 2:59


Este som na Slovensku. Firmu v USA som este nezakladal, ale po zime/jari Ti poviem pravu osobnu skusenost. Zo skusenosti druhych vsak viem, ze by to malo jednoduchsie ako na SVK.
RE: k tým sprisahaniam
autor: Milton
pridané: 23-09-2006 14:06


Uplne offtopic. Na ake viza tam pojdes? Ako si ich ziskal?
RE: k tým sprisahaniam
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 23-09-2006 22:14


Ospravedlnujem sa za offtopic, ale rec bola o USA vs EU a reagoval som na priamu otazku.

Mam 10 rocne turisticke viza. Na tie som cestoval doteraz. Teraz budem ale na pracovne, ktore vybavuje profi pravnicka kancelaria z Californie. Viac do toho ale (zatial) nevidim, aby som pravdu povedal, mam dost starosti so spravnym vyplnenim a zhromazdenim potrebnych udajov a dokumentov.

RE: k tým sprisahaniam
autor: Milton
pridané: 20-09-2006 22:17


Tak ten clanok na wikipedii je ozaj haluz:

"With the number 322 can be developed the number 911: 3 by 3 = 9 + 2 = 11. So Porsche 911, the WTC blast on 9-11 and the emergency telephone number "911" in the "USA" are no coincidence but the work of political groups coming from Skull and Bones which feel like students also when they are in power."

ta kalkulacia aby z toho dostali 911 ma polozila pod stol tak ze som sa smial a buchanim pastou do zeme som asi zobudil suseda.

dnes som sa tu naozaj nasmial.

RE: k tým sprisahaniam
autor: spin_doctor
e-mail: eklektik22@yahoo.com
pridané: 22-09-2006 19:50


Každopádne, 9/11 a telefónne číslo 911 nie je náhoda, nech už za tým stojí ktokoľvek.
RE: k tým sprisahaniam
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 22-09-2006 20:24


Z coho usudzujes, ze to nie je nahoda?

Je to proste nahoda rovnaka ako keby sa to udialo dna 11-2 (druheho novembra).

Skoro na kazdy den v roku mozes cosi najst.

Rusko
autor: msarkozy
pridané: 20-09-2006 10:48


S rusmi máme naozaj povahovo blízke rysy - hlavne veľkú mieru potlačenej túžby po pomste, ktorá je kŕčovito prebitá násilne gýčovitou dobrosrdečnosťou - aby ju nebolo vidieť - a následne vyviera zpod morálnej "láskyplnej" slupky v alkoholových erupciách, ked sa obracia proti nevinným - potom následuje pokánie a kolobeh sa môže začať odznovu. Sme zlí a zlomyselní podobným spôsobom, ale Rusi sú v tom neprekonateľní. Všeslovanská ríša tu už bola a Reagan ju správne nazval ríšou zla. Zdá sa , že ani zaradenie inteligenčného testu ako podmienky zverejnenia reakcie nepomohlo. :)
RE: Rusko
autor: msarkozy
pridané: 20-09-2006 11:28


Naša oblúbená ilúzia "holubičieho národa" má svoju podstatu v tom, že my slovania sa nevieme pomstiť správnym spôsobom na správnom mieste a činíme si z toho morálnu zásluhu. "Neodporovať zlu násilím" je naša oblúbená pesnička - dôsledkom je však pomsta voči tým, ktorí s našimi krivdami nemajú nič spoločné - v tom by bola dobrá amerikanizácia - mali by sme sa naučiť pomstiť sa tomu kto nás nasral a nie náhodne vybratému slabšiemu, či už je to dieťa, pes, alebo lavička v parku, alebo v civilizovanejšom prípade my sami.
RE: Rusko
autor: jednokto
pridané: 20-09-2006 14:42


"Neodporovať zlu násilím" je naša oblúbená pesnička"..ktoze to napisal, ze krestania si zo slabosti (neschopnost sa postavit a dat niekomu na kotrbu a nie iba nastavit druhe lico) urobili cnost, ze krestanstvo je nabozenstvom otrokov??? :) kto pisal, nieco v tom zmysle ze krestanstvo spravilo zo slabosti a pasivity vzor a zo sily a vole hriech?
RE: Rusko
autor: msarkozy
pridané: 20-09-2006 16:28


FN. No a čo? - akože som neoriginálny?
RE: Rusko
autor: jednokto
pridané: 21-09-2006 9:08


urcite nie, to som tym nemyslel :), ja s tebou suhlasim :)

len som tym chcel povedat to, ze hoci FN ma tu na PS skor negativnu povest kvoli jeho postoju ku krestanstvu, tak tvoje slova potvrdzuju, ze FN ma v niecom "point" :), zrovna tak ako aj ty :)

RE: Rusko
autor: msarkozy
pridané: 22-09-2006 8:13


Nezdá sa mi, že by tu mal zlú povesť - skôr naopak - jeho postoj ku kresťanstvu nie je taká jednoduchá vec ako sa zdá - a ani vzťah kresťanov k nemu.
RE: Rusko
autor: msarkozy
pridané: 22-09-2006 9:35


To podstatné z "nietzcheovského" hladiska ani nie je samotne hlásenie sa ku kresťanstvu, či niečomu inému, ale "metóda" - a v tom zmysle je PS, alebo týždňu a spol. vlastný skôr anglosaský štýl, zbavený rôznych sentimentalít, paranoí a nabubrelých fráz "slovanského" idealizmu - odvahou povedať čo si myslím, čo najjasnejšie bez postraných zámyslov a s odvahou k omylu.
RE: Rusko
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 22-09-2006 20:28


To nie je inteligencny test, ale antispam ochrana :-)

V niektorych clankoch, hlavne v tych kde sa spominal Bush, Kerry, USA, 9-11, WTC a podobne, pribudalo velke mnozstvo SPAMov (americkych). To je inak poklona pre PS, lebo mame zaujimavy (citaj dost vysoky) pagerank.

Ale ak to malo vedlajsi efekt taky, ze to vyfiltrovalo reakcie inteligencne slabsich citatelov, o to lepsie. Ale obavam sa ze spocitat 1+2 dokaze naozaj kazdy (clovek)

re
autor: Jan Gonda
pridané: 20-09-2006 19:07


K propu snad len tolko: pamatam sa velmi sviezo, ako mi dosiel mail, v ktorom mi prop.sk ponukal publikaciu mojho clanku, z mne neznamej vole. Nenamietal som teda, ale uviedol som na PRAVU mieru svoju politicku orientaciu, v tej dobe blizku anglosaskemu konzervativizmu a v ziadnom pripade nezapadajucu do ideovej sablony nacionalnych socialistov. Nakoniec sa privetivi "propaci" zmohli na len publikaciu citatu, vytrhnuteho z kontextu clanku...

Tot moje uzasne skusenosti s "konzervativnym" a "alternativnym" kvazispravodajom, ktory ma byt unikom pred vsadepritomnym kulturnym marazmom


K clanku: o tom, ze pravidelne citanie prispevkov na inkriminovanom webe sposobuje dusevne poruchy, sa moze kazdy presvedcit vo velavravnych diskusnych forach... Mat v rukach adresy diskutujucich, tak psychiatricke liecebne mozu robit nabory:)

A naozaj, velmi pekny clanocek, Hayekova skola sa nezaprie

RE: re
autor: LIBERTARIAN
pridané: 21-09-2006 9:11


Cela PRAVDA je vsak ovela horsia, nez uvadzas. PROP siri nazory, ktore su na slovensku bezne, caste, standartne. Do toho blazinca by bolo treba zavriet vacsinu.
RE: re
autor: Jan Gonda
pridané: 24-09-2006 16:23


no a bohuzial, takuto mentalnu vzorku najdes aj v parlamentnom labaku
RE: re
autor: Milos
pridané: 23-09-2006 22:13


Jan Gonda
pises: Mat v rukach adresy diskutujucich, tak psychiatricke liecebne mozu robit nabory:)

Mas uplnu pravdu prop je jedna z najhorsich web stranok ake poznam, ale co je najhorsie diskutujuci, ale aj autor (alebo je ich viac)? veria tomu co pisu a bohuzial sa to snazia spropagovat aj inde a vacsina ludi co naletia tolko propagovanej nenavisti voci demokracii a kapitalizmu a samozrejme tym lahko ospravedlnuju svoju neschopnost to uplne vezme. A radi prijmu to ze za ich chudobu alebo to ze sa maju zle moze sionizmus, kapitalizmus, demokracia a co ja viem co este jaaaj zabudol som a hlavne za vsetko asi mozu zidia...

RE: re
autor: stank
pridané: 03-10-2006 11:12


clovek ktory ma len trochu sudnosti musi uznat ze na Prope sa velakrat pise taka pravda, ktoru oficialne media usilovne zamlcuju, lebo zodpovedni redaktori vedia co by ich cakalo, keby ju pustili von. Minimalne v tomto ma Prop velky vyznam. Ak toto niekto nevidi a Prop pausalne odsudi, bud je zaslepeny, alebo jednoducho pravdu vidiet nechce. Mnohi prispievatelia sa tu sice predbiehaju v intelektualskej duchaplnosti, okazalo cituju nastudovane "mudrosti", ale casto im unika podstata, sa mi zda.
Pravda sa neda uplne zapudit. Napr. o tom, ze boli budovy WTC strhnute riadenou demolaciou uz aj sykorky cvirikaju (aj v samotnych USA sa pod toto podpisalo 75 vedcov), iba nase superdemokraticke media o tom este stale ani nechyruju. Ani jedna mala spravicka v TV zurnaloch, proste absolutne embargo! A vraj sloboda medii ! Aka prosim vas ??? Aj keby ta vec s riadenou demolaciou hned nebola pravda, je povinnostou medii informovat aj o pochybnostiach.
Treba Propu podakovat, ze taketo informacie zverejnuje, aj ked je pravda, ze co taky Prop zmoze oproti STV. Pripad mafiana Remiasa tiez nie je doteraz jasny, ale pochybnostiam sa vo velkych ani malych mediach ziadne medze absolutne nekladu, ze pani intelektuali ? Na tieto disproporcie treba neustale poukazovat, hlavnou metodou propagandy je selektivny pristup k informaciam, "vhodne" sa nafuknu, nepohodlne za potlacia, alebo zosmiesnia. Vacsinou postaci vyberat spravne vyrazy.
Podla mna je napriklad Skull and Bones nebezpecny elitarsky spolok a treba o tom nahlas hovorit, uz samotny fakt ze take nieco je, je varujuci, a to aj vtedy ked je jasne ze tato banda este nema pod kontrolou svet v zmysle "porucime vetru, desti" (a verim ze nikdy ani mat nebude).
Nie vsetko co sa ocitne na Prope je konzistentne, ale to je predsa normalne, Prop uverejnuje clanky z roznych zdrojov a nerobi si myslim narok na uplnu pravdu.
Prop by nemusel vobec existovat, keby nase oficialne media systematicky nedeformovali pravdu tym, ze selektuju informacie. Nase media systematicky prostituuju. Ak vam je to pani "intelektuali" po voli, je to zrejme vas vkus, proti chuti ziadny disputat.

RE: re
autor: Milos
pridané: 03-10-2006 13:21


Stank
Vies o tom ze napriklad WTC su stavane tak aby sa v pripade katastrof atp. zrutili do seba? Vies si predstavit keby tak konstrulovane neboli aku skodu by mohli sposobit? Myslis ze keby WTC planovane odstrelili by o tom nikto nevedel? Vies si predstavit co mesiacov planovania a instalacii trhavin treba na odstrelenie budov ako je WTC? Ak si nic z toho nevies predstavit tak prosim ta nesir dalej hluposti okolo "planovaneho odstrelenia budov WTC"!! Kludne citaj dalej hordu hluposti na prope a ber to ako pravdu, ale nesir tieto hluposti dalej, lebo ludia radi veria niecomu co si nevedia predstavit inak. A este viac zblbnu hlavne tu na Slovensku.

RE: re
autor: stank
pridané: 04-10-2006 23:07


Milos
vies o tom ze existuje uz aj film o podvodoch ohladom "teroristickeho utoku" na WTC ? Vola sa Loose Change, vid napr. linku http://www.loosechange911.com... , film sa da stiahnut aj s ceskymi titulkami, alebo pozerat online. Nemienim tu citovat vsetky fakty z neho, bola by to umorna praca, pretoze indicii na podvod tisicrocia je v nom ozaj dost, vyslovuju sa ociti svedkovia, odbornici na demoliciu a na poziare. Namatkovo len jediny fakt: ani jeden mrakodrap este nespadol sam do seba len preto, ze v nom vznikol poziar, ani jeden. 9.11.hned tri. Existuje podozrenie hraniciace s istotou, ze vo WTC boli starostlivo rozmiestnene naloze a to aj v podzemi. Viaceri udajni teroristicki piloti zo zverejneneho zoznamu FBI (mali zahynut spolu s obetami) sa neskor ozvali, ze su zivi a zdravi a ze im boli odcudzene pred 9.11 doklady. Cudne, ze ? A vela, vela inych jasne vydokladovanych faktov. Pani z FBI mlcia, vsetko zamietli pod koberec. Maju argument - musia mlcat zo zakona. A drzat huby musia aj cestujuci linky 93, ktora nehavarovala, ale pristala bezpecne v Clevelande.

Dalsi film ktory odhaluje skandalozne vztahy Bushovcov s Ladinovcami, ekonomicku prepojenost sejkov s USA a politicke pozadie 9.11 je film Farenheit.

Indicii je je ozaj dost, podozrenie dost opravnene. Ale nenajde sa u nas ani len jedna TV, ktora by si trufla co len spomenut kauzu v nejakom malo atraktivnom case, uz vobec nehovorim v hlavnych spravach. Keby bolo nieco take v Rusku, mali by sme to na tanieri na pokracovanie cele roky.

Ale je zbytocne sa bavit s clovekom ktory zrejme nevidi, alebo jednoducho iba nechce vidiet. Zato s velkou lahkostou obvinuje inych z hluposti.

Cakam na reakciu po zhliadnuti uvedeneho filmu, som zvedavy co by bolo este nutne viac zverejnit, aby ludia pochopili, aka cvarga vladne v USA. Je ochotna obetovat 2800 svojich ludi, len aby zachranila svoj sen o svetovlade.

US dolar pojde aj tak dole, je to neodvratne, tlacit papier a vydavat to za ceninu nie je trvalo udrzatelny stav, darmo zastavili Hussaina, darmo sa vyhrazaju Iranu, ropa sa bude obchodovat aj v inych menach a dolar pojde dolu. Skonci mozno jeden velky zlatotelaci sen, ale to bude snad len dobre, nielen pre zvysok sveta, ale dufajme ze aj pre samotnych americanov.

RE: re
autor: Milos
pridané: 05-10-2006 12:31


Nema cenu sa bavit z clovekom co si berie za pravdu rozpravku a konspiracnu teoriu.
Zabudi na hluposti o ovladnuti sveta nic take neexistuje a existovat nebude jednak jednotlivec z toho nic nema a ak by predsa len chcel urcite by to bolo pre narod a ako vsetci v tomto pripade chceme mat co mozno najvacsie postavenie na svete a najsilnejisiu poziciu. Tato sutaz tu bude tak dlho ako tu bude ludstvo samo. Ropa sa obchoduje aj v inych menach to ze sa dolar preferuje je uz tradicia a dalej dolar je v statoch este stale a neplanuje sa to menit ako rezervna mena aj preto mozu USA neustale tlacit dolar inak by sa nedal uspokojit dopyt a bude sa uspokojovat tak dlho ako dlho bude on zaujem ak zaujem prestane prestane sa tlacit ako kazda mena.

RE: re
autor: stank
pridané: 05-10-2006 17:17


Vlada USA klame az sa hory zelenaju. Nie su prvi, ani posledni, ktori v zaujme "statnych" zaujmov (alebo dokonca v zaujme celeho sveta - domyslavost, alebo pretvarka?) kamufluju a podvadzaju. Nebolo by to prvy raz, ked mocnost rozputala vojensku agresiu pod zamienkou "teroristickeho cinu". Atentat na Frantiska Jozefa, podpalenie Risskeho snemu, prepadnutie nemeckej vysielacky v polskych Gliwiciach..., atd., atd. V porovnani s tym co sa dialo 9.11.2001 v USA toto boli amaterske akcie. Ale aj tak pravda vysla nakoniec najavo, netrvalo to ani dlho.

To ci USA spolu s Izrealom riadia svet, je iba vec pohladu. Snaha diktovat kazdemu je tu zrejma, ich drzost sa stupnuje. Ak bude trend pokracovat, budu s nimi musiet ostatne mocnosti urobit poriadok.

Ak chce Bush uspesne celit terorizmu, mal by sa predovsetkym zamysliet sam nad sebou a svojimi kumpanmi, este kym je cas. Ak niekomu vo svete hori pod zadkom, su to prave oni.

kazen o Izraeli
autor: Juraj Brecko
e-mail: brecko@stonline.sk
pridané: 20-09-2006 21:12


Pripajam jednu starsiu kazen o postoji k
zidom rep. k Izraelu


Izrael ( Text : Rimanom 11: 17 – 24)
Apoštol Pavol Kristovým nasledovníkom v 11. kapitole listu Rimanom pripomína, aby nepohŕdali izraelským národom, ktorý Boh napriek odmietnutiu Krista nezavrhol. Zamyslime sa najprv nad významom samotného mena Izrael. Prvýkrát sa s ním stretávame v súvislosti s premenovaním Abrahámovho vnuka Jákoba: „ Nebudeš sa už volať Jákobom, ale Izraelom. ( 1 Mojž. 32,29) Táto zmena mena mala vyjadrovať premenu Jákobovej osobnosti. Vo svojej mladosti sa často spoliehal na svoju prefíkanosť, ktorú výstižne vyjadrovalo meno Jákob – chytrák, klamár. Až neskôr sa naučil viac spoliehať na Hospodina. Meno Izrael znamená - Boh bojuje. Týmto Jákobovým novým menom sa pomenovali jeho potomkovia, postupom času vznikol veľký národ ako to Boh prisľúbil Abrahámovi. Pomenovanie Izrael ( Boh bojuje) malo Jákobových potomkov viesť k poslušnosti a dôvere voči Bohu. Ako takýto Boží boj prebieha, to nám jasne ukazuje aj vyslobodenie židov z Egypta, ktoré vyvrcholilo prechodom cez Červené more . Aj samotní Egypťania vtedy pochopili význam mena Izrael : „Utekajme pred Izraelcami, lebo Hospodin bojuje proti Egypťanom za nich.“ (2.Mojž14,25)
Úloha Izraela v Starom zákone
Izrael v starozákonnej dobe predstavoval jediného reprezentanta živého Boha medzi národmi sveta. Ako jediný svedok živého Boha medzi národmi mal Izrael mimoriadne poslanie. O tomto poslaní vedel už Abrahám. Veď práve jemu Boh prisľúbil:“ V Tebe budú požehnané všetky čeľade zeme.“( 1 Mojž. 12,3) Po tom, ako sa Hospodin presvedčil o Abrahámovej ochote obetovať mu Izáka , tento sľub prísahou potvrdil: “A v tvojom potomstve budú požehnané všetky národy zeme, pretože si poslúchol môj hlas.“( 1Mojž 22 , 18 ) Pán Boh sa teda rozhodol, že prostredníctvom Izraela ( potomkov Abraháma) dá požehnanie všetkým národom. Splnilo sa to? Áno!
Tri Božie dary dané skrze Izrael
Prvým darom je samotný Spasiteľ Pán Ježiš Kristus. 1. kapitola Matúšovho evanjelia, teda prvá kapitola Nového zákona nám nespochybniteľne poukazuje na skutočnosť , že Pán Ježiš prišiel na svet ako Žid. Ktorýkoľvek človek z ktoréhokoľvek národa získava vierou v Pána Ježiša záchranu svojej duše a život večný. Tým, že Kristus sa narodil práve ako Žid , sú Židia veľkým požehnaním pre všetky národy zeme.
Druhým darom je Biblia, jedinečná kniha pravdy, v ktorej Boh zjavuje seba samého. Je v nej vyznačená cesta k novému životu, cesta vykúpenia, dozvedáme sa z nej o budúcnosti. Máme byť Pánu Bohu za Bibliu vďační. Naša vďačnosť by však mala zahŕňať aj národ izraelský, lebo iba jeden z pisateľov biblických kníh nebol židom. Ide o evanjelistu Lukáša, ktorý okrem evanjelia napísal ešte knihu Skutky apoštolov. Aj on však bol spoločníkom apoštola Pavla, ktorý mal výrazný vplyv na jeho život. Biblia je vskutku vzácnym darom, ukazuje cirkvi správnu cestu a chráni ju pred ľudskými výmyslami.
Tretím darom pre národy zeme je cirkev – škola nového života, rodina Božích detí. To je možno prekvapujúce tvrdenie, ale Pán Ježiš si spočiatku budoval cirkev najmä zo Židov, ktorí mu uverili. Veď Židmi boli všetci apoštolovia a rovnako aj väčšina prvých členov rannej cirkvi.
Chváľme teda Pána Boha za Krista, Písmo a cirkev, ale nezabúdajme zároveň dobrorečiť aj národu Izraelskému.

Zasľúbená zem

Aby Izrael mohol naplniť svoje poslanie, potreboval nejakú zem, krajinu, priestor kde by mohol zažívať Božie požehnanie. Pán Boh žiadal od Abraháma: „Vyjdi zo svojej krajiny, zo svojho príbuzenstva i z domu svojho otca do krajiny, ktorú ti ukážem.( 1Mojž12,1) Neskôr mu Pán Boh viackrát potvrdil, že kanánsku krajinu, v ktorej sa na Boží pokyn usadil, dostanú jeho potomkovia do vlastníctva. Tento prísľub sa naplnil za čias Jozuu (Mojžišovho nástupcu) . V Starom Zákone máme podrobne opísaný život Izraelcov v zasľúbenej zemi. Tieto dejiny sú striedaním období vernosti a neposlušnosti voči Hospodinu. V dobách vernosti ich Hospodin ochraňoval , ale v dobách nevernosti umožnil okolitým národom sužovať svoj neposlušný ľud. Najväčšia skúška prišla pre Izrael s príchodom Božieho Syna na svet. V tejto skúške výrazná väčšina Izraelského národa neobstála. Pán Ježiš prišiel medzi svojich vlastných, ale Jeho vlastní ho neprijali. Po tomto veľkom previnení židia žili v zasľúbenej krajine približne do roku 70 nášho letopočtu , kedy rímska armáda dobyla a zničila Jeruzalem a Židia boli vyhnaní z Palestíny. Nasledujúcich 18 – 19 storočí žili Židia ako tuláci na zemi a museli znášať mnoho utrpenia.

Novodobé dejiny zasľúbenej zeme
V 19. storočí došlo k dôležitej zmene. V niektorých krajinách dosiahli Židia rovnoprávnosť, mohli sa zrazu uchádzať o zamestnania , ktoré im dlhú dobu boli neprístupné. Mnohí z nich sa stali úspešnými lekármi, právnikmi, obchodníkmi a politikmi. Tento úspech však vyvolal veľkú vlnú antisemitizmu ( nenávisti voči Židom). Niektorí z vysokopostavených Židov začali uvažovať o založení vlastného Židovského štátu v Palestíne. V roku 1897 sa vo Švajčiarsku uskutočnil Prvý sionistický kongres ktorý sa zaoberal návratom Židov do zasľúbenej zeme. Od tej doby sa Židia postupne začínajú navracať do bývalej vlasti . Tento návrat sa dosť podobá na jedno zo Starozákonných proroctiev: “Hľa, ja poberiem Izraelcov spomedzi národov, kam odišli, zhromaždím ich odvšadiaľ a privediem ich na ich vlastnú pôdu“ ( Ezechiel 37,21). Ďalším dôležitým medzníkom bol rok 1917, kedy sa Veľká Británia rozhodla podporiť návrat Židov do Palestíny. S tým však nesúhlasilo Turecko, a tak anglické vojská násilím vytlačili Turkov z Palestíny a nastolili tam svoju správu, ktorá bola priateľsky naklonená návratu Židov. Tisíce Židov sa začali sťahovať do Palestíny. Tento proces bol výrazne posilnený tragédiou holocaustu počas 2. svetovej vojny, kedy dal Hitler zabiť 6 miliónov Židov. Tí , čo prežili , zatúžili po vlastnom štáte , ktorý by ich pred takou tragédiou ochránil. A tak po súhlase veľmocí bol 14. mája 1948 vyhlásený štát Izrael. Novovzniknutému štátu však susedné štáty okamžite vypovedali vojnu. Sýria a Libanon zaútočili zo severu, Egypt z juhu , Irak a Jordánsko zo západu. Napriek presile nepriateľov však Izrael po desiatich mesiacoch dosiahol víťazstvo a ubránil tak svoju existenciu. Toto víťazstvo pripomína slávne biblické časy víťazstiev Izraela nad presilami nepriateľov. Izraelskej armáde sa však nepodarilo získať kontrolu nad celým Jeruzalemom. To sa zmenilo v roku 1967, keď sa po víťazstve v takzvanej šesťdňovej vojne dostal celý Jeruzalem pod židovskú správu. 6. októbra 1973 na najväčší židovský sviatok Jom- Kippur ( Deň zmierenia) bol Izrael súčasne napadnutý Egyptom a Sýriou. Už o tri týždne však stála izraelská armáda stála 60 km pred Káhirou a 22 km pred Damaškom. Na príkaz veľmocí sa musela stiahnuť, ale napriek tomu dosiahla veľkolepé víťazstvo. Od roku 1948 musel Izrael bojovať celkovo v piatich vojnách. V každej z nich hrozila Izraelu v prípade prehry záhuba , vždy sa však s prevahou ubránil. Veľká presila nepriateľov nedokázala zlikvidovať mladý štát. Meno Izrael – Boh bojuje – sa znovu stalo pre Židov veľmi výstižným . Po viac ako štyroch desaťročiach svojej obnovenej existencie je Izrael jednou z ekonomicky najviac rozvinutých krajín. Zo storočnej púšte je prekvitajúci raj. Z vojenského hľadiska je Izrael považovaný za jednu z veľmocí. Všetky spomínané skutočností svedčia o tom, že Boh opäť bojuje za Izrael, ochraňuje ho a požehnáva .

Pohľad Písma na Židov
11. kapitola listu Rimanom prirovnáva Židov, ktorí odmietli uveriť v Krista k vylomenej ratolesti (vetve). Pohania , ktorí Krista prijali sú na druhej strane prirovnaní k vštepenej vetve. Pavol píše kresťanom v Ríme, teda kresťanom s nežidovským pôvodom : „ A ak niektoré z ratolestí boli vylomené a ty, aj keď si planou olivou, bol si vštepený do nich a stal si sa spoluúčastníkom šťavy z koreňov olivy, nevystatuj sa nad ratolesti. Ak sa však vystatuješ, nezabúdaj, že nie ty nesieš koreň, ale koreň teba.“ ( Rimanom 11,17-18)
Biblia tu teda jasne zakazuje kresťanom vyvyšovať sa nad Židmi. Tento biblický príkaz môžeme smelo označiť za jeden z najzanedbávanejších v dejinách kresťanstva. V mnohých národoch , ktoré sa hlásili ku kresťanskej viere boli Židia po stáročia opovrhovaní , znevažovaní, potupovaní a žiaľ, aj často prenasledovaní a zabíjaní. Spomínaná kapitola Písma ďalej o Židoch tvrdí: “ oni však, ak nezotrvajú v nevere, budú vštepení. Lebo Boh má moc zase ich vštepiť. „ ( Rim 11,23)
Pohľad na súčasný Izrael prezrádza , že väčšina národa stále zotrváva v nevere. Čakajú na Mesiáša , lebo neveria, že Mesiáš už v osobe Ježiša Nazaretského prišiel. V Starom Zákone sa však nachádza jedno z proroctiev, ktoré dojímavým spôsobom opisuje ono zasľúbené vštepenie Židov:“ Vylejem na dom Dávidov a na obyvateľov Jeruzalema ducha milosti a snažných prosieb. I pohliadnu na mňa, ktorého prebodli. Budú nad ním nariekať, ako sa narieka nad jedináčikom, a budú nad ním trpko žialiť, ako sa žiali nad prvorodeným.“ ( Zachariáš 12,10) Židom sa vtedy otvoria oči a pochopia, ako sa previnili proti Kristovi, voči nevinnému a nepoškvrnenému Baránkovi Božiemu, padnú pred Ním na kolená a uznajú Ho za Mesiáša.

Postoj k Izraelu
Pri povolaní Abraháma mu Boh okrem iného prisľúbil: “ žehnať budem tých, čo teba žehnajú, prekľajem toho, čo tebe zlorečí ....“ ( 1 Mojž 12,3) . Pohľad do sveta ukazuje na platnosť tohto prísľubu, ktorý sa týkal nielen samotného Abraháma, ale aj jeho potomkov . Jednou z príčin bohatstva USA je dlhodobo ústretový postoj tejto krajiny voči Židom, ktorí sa tam tešili a tešia plnej slobode a rovnoprávnosti. Na druhej strane, medzi národy, ktoré najviac zlorečia Izraelu patria predovšetkým susedné arabské štáty. Napriek obrovskému prírodnému bohatstvu obyvatelia týchto krajín žijú v biede. Jednou z príčin tejto biedy je aj nenávisť voči Izraelu, ktorá priťahuje Božie prekliatie . Ešte lepšou ilustráciou je Nemecko. V tomto prípade môžeme v novodobých dejinách tohto národa nájsť aj preklatie a požehnanie. Po strašnom zločine holocaustu prišlo na Nemecko prekliatie v podobe drtivej porážky na konci druhej svetovej vojne. Po vojne však v západnej časti Nemecka došlo ku skutočnému pokániu. Dodnes je zľahčovanie holocaustu trestným činom a nemecké deti dodnes povinne chodia na exkurzie do bývalých koncentračných táborov, kde je im pripomínaná vina ich predkov. A dôsledok pokánia? Za 40 rokov od skončenia vojny do pádu berlínského múru sa Západonemecká republika stala ekonomicky vyspelou a slobodnou krajinou. Na ilustráciu však koniec koncov nemusíme chodiť do sveta. Aj naša krajine bola a možno stále je zasiahnutá prekliatím za správanie sa voči Židom v dobe Slovenského štátu a pomoc nepriateľom Izraela v dobe totality. Aj my musíme prosiť Boha o odpustenie za náš postoj k Židom a Izraelu.

Záver
Ďakujme teda Pánu Bohu za izraelský národ. A zároveň vytrvalo prosme za tento národ, aby sa obrátil k Pánovi Ježišovi, a tak sa naplnilo to úžasné Zachariášovo proroctvo.

Juraj Brecko ( kázané v advente 2003)

RE: kazen o Izraeli
autor: marian
e-mail: roman@skylan.sk
pridané: 24-09-2006 19:26


taketo kazne su typickou ukazkou sionistickeho krestanstva dneska
RE: kazen o Izraeli
autor: stank
pridané: 04-10-2006 23:29


Vazeny pan Brecko,

pocul som (cital) ze Jezis Kristus Nazaretsky svojho casu povedal:

"Lahsie je prejst tave cez ucho ihly, ako bohacovi vojst do kralovstva nebeskeho"

Sionisticky Chazari (nie semiti) dosahuju (presnejsie: chcu dosiahnut) svoj pochybny sen o raji na Zemi (raji pre seba) prostrednictvom penazi - cele starocia sa zaoberaju ich hromadenim.

Neviem teda, kto je na tejto Zemi viac prekliaty tym co vo svete kona(l) a pacha(l), ci Nemci alebo Chazari. Samozrejme, vsetci radi pocuvame vznesene prejavy. Tie nas ale nespasia, ani Chazarov, ani zvysok sveta.

Ja len tolko.

mimo
autor: tralos
pridané: 21-09-2006 0:32


http://www.sme.sk/c/2905621/Nabozenstvo-je-ako-depozitar-hodnot.htm...

zaujimavy clanok, hlavne ked sa gal dotika post-humanizmu. akoby post-moderna vizia o zlyhani a zaniku moderny nebola celkom pravdiva. veda a vedecky pokrok zachranuje modernu uz dobrych 30 rokov.

v kazdom pripade sa oplati precitat.

romco

Čo je Bush?
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 21-09-2006 10:05


Pokiaľ viem tak je Bush považovaný za konzervatívca ku ktorému sa hlásia a obhajujú ho i naši konzervatívci. Ale podľa mňa Bush robí všetko preto aby slovo "konzervatívec" získalo nádych aragantného namyslenca.

Príklad:
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/bush-by-dal-kvuli-dopadeni-bin-ladina-souhlas-s-akci-v-pakistanu_96332_omc3a.htm...

Ak už si niekto nerobí nič z medzinárodného práva a to dokonca u svojich "spojencov" tak čo možno od neho pozitívneho očakávať v riešení medzinárodných vzťahov.

RE: Čo je Bush?
autor: vychodnar
pridané: 21-09-2006 12:05


a ty skutocne veris v silu medzinarodneho prava? :-)
RE: Čo je Bush?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 21-09-2006 15:11


"Medzinarodne pravo" nie je realnym pravnym systemom, pretoze mu chyba VACSINA zakladnych atributov pravneho systemu.

Medzinarodne pravo je system nezaväznych dohod, pricom jednotlive sucasti MP su akceptovane iba niektorymi subjektami spolocenstva statov.

MP ako celok nikdy nebolo prijate vsetkymi jeho subjektami, takze sa tie subjekty ani nim neriadia.

RE: Čo je Bush?
autor: vychodnar
pridané: 21-09-2006 16:27


to si z ktorej "mudrej" knihy vytiahol? fiiha,na pravom spektre sa tu rodia pravnici asi kazdu hodinu:-)))
RE: Čo je Bush?
autor: jednokto
pridané: 22-09-2006 13:05


nuz neda sa nic ine povedat iba to, ze ma absolutnu pravdu. medzinarodne pravo ja na tom biedne a je to normlane, nakolko mame u nas staty ako suverenov a iba od nichzalezi, ci sa dobrovolne podrobia zavazkom z medzinarodneho prava.

napriklad medzinarodne pravo vojenske v praxi prestava pre bojujuce strany platit okamihom zacatia nasilnosti, teda momentom zaciatku vojny :)

RE: Čo je Bush?
autor: Milton
pridané: 21-09-2006 21:04


A kde je akoze problem?
k veci
autor: stan - propák
pridané: 21-09-2006 10:25


Rozmýšľal som, čo prispieť, či nie, pokušenie zvíťazilo. V určitých veciach s autorom súhlasím, v mnohom však nie - koniec koncov už sme si s autorom vymenili názory na tému židia.
Čo ma teda na PS mätie je istý alibizmus, ktorý autor skrýva za "komplexný svet" a ktorým ospravedlňuje, či skôr skrýva empirické dôkazy - aj napríklad tie, že takmer každý tretí americký prezident BOL SLOBODOMURÁR - tento fakt má dostatočnú výpovednú hodnotu na to, aby sa preskúmal, kto to vlastne slobodomurári sú, sú aj na Slovensku, o čo im ide atd atd.
Podobných informácií by som mohol poskytnúť tony - a každá z nich je overiteľná a každá stojí za preskúmanie - aj na adresu židov a ich REÁLNEHO vplyvu na svetové dianie. (viď napríklad harvardskú štúdiu "Loby" - http://www.prop.sk/sokujuca_studia_harvardu.htm... ). Paranoici? Nemyslím. Na PS túto tému obchádzajú, prihlasujú sa k Buchananovi, ktorý má ale bližšie k Propu ako k PS, hlásia s k ľuďom od týždeníka Týždeň, ktorí sú známi svojou veľmi jednostrannou ideologickou orientáciou - Hríbov vzor bol napríklad v Izraeli masový vrah Ariel Šaron.
Oná "komplexnosť sveta" býva často len zahmlievacia teória, pomoc ako veci znepriehľadniť, rozbiť mozaiku, ktorú si bežný človek dá dokopy len veľmi ťažko.
Prop čerpá z mejnstrímu - je ten paranoidný? Zrejme je teda paranoidný výber článkov, pretože väčšina skutočne je mejnstrím - aj anglosaský. (okrem článkov autorských).
Ohľadne všehochuti na Prope - najnovší článok o NER - Novej európskej pravici je zaujímavý: "ENR podobá na všetky tie variácie kontinentálneho pravicového zmýšľania s koreňmi v katolicizme - ale pritom je takisto aj proti judeo-kresťanstvu...Okrem anti-amerikanizmu je pre ENR rovnako dôležitý anti-kapitalizmus...."
Zhrnuté a podčiarknuté - môj dojem je, že PS kritizuje tých, ktorých kritizovať môže a ktorých kritizovať je bezpečné (autor to koniec koncov priznal: "osobne sa domnievam, že kritizovaním Židov ako kolektívu si človek len koleduje o problémy...")
Ak poviem že Izrael okupuje Palestínu, pridám k tomu niekoľko faktov o amerických židoch, zamiešam to správou o financovaní Blaira, pridám trochu korenia v podobe pár faktov o väčšinových akcionároch niektorých médií a dostanem čo: podľa PS konšpiračnú teóriu, podľa mňa výberové a nekritické fakty o židoch plus samozrejme sa stanem antisemitom. Toto presne Prop robí. Môžme sa baviť o tom, že je to výberové a nekritické, ale ktoré médium nie je?

RE: k veci
autor: Lukas Krivosik
pridané: 21-09-2006 12:12


Mily Stan! V prvom rade ocenujem vecny a slusny charakter tvojho prispevku. Myslim, ze obaja vidime tie iste fakty, len ich vyhodnocujeme inym sposobom.

Iste, ked si vezmes investicnych bankarov, asi medzi nimi najdes skor zida, Cinana alebo kalvinistu, ako katolika. Co ale suvisi skor s kulturnym pozadim jednotlivych etnik a vztahom jednotlivych tychto nabozenstiev ku kapitalu a kapitalizmu.

Polozme si otazku: preco sa zidia nachadzaju v statisticky vyssej miere medzi zastupcami slobodnych povolani?

Nebude to tym, ze za feudalizmu ako hlavny vyrobny faktor sluzila poda? A zidom sa znemoznovalo pracovat na pode a preto boli vytlaceni vacsinovou spolocnostou do slobodnych povolani?

Potom sa ale podmienky zmenili, kapitalizmus zvyhodnil prave slobodne povolania a tym sa zidia stali velmi vplyvnymi a zamoznymi.

Dalsia otazka je: preco sa medzi zidmi nachadza tolko sikovnych a talentovanych jednotlivcov? Nebude to nahodou tym, ze vacsinova spolocnost im to vzdy stazovala a ocakavala od nich, ze zaplavaju o desat metrov dalej?

Dnesni zidia su aj produktom toho, co sme my ako vacsinova spolocnost z nich urobili. Anglicania, na otazku, preco u nich antisemitizmus nikdy nezapustil korene, vzdy mierne arogantne odpovedaju: "My si na rozdiel od vas nemyslime, ze zidia su od nas mudrejsi".

Cize toto je cesta. Vyrovnajme sa zidom intelektualne a nevidme v nich akychsi negativnych supermanov. Azda maju vsetci zidia rovnaky nazor na svet? Nie, kedze je tam mnoho intelektualov, v nazoroch sa lisia este viac ako normalny ludia. Dobry priklad je Spielbergov film Mnichov. Zid Spielberg tam nadstandardne nechava miesto Palestincanom, dost sa tam kritizuje Mossad i Izrael. Pisem o tom tu:

http://www.impulzrevue.sk/article.php?12...

Nakoniec ho za ten film kritizovala kopa zidov. Chceme naozaj tvrdit, ze ortodoxny nabozensky zid Chatam Sofer (ktory mimochodom uchranil Bratislavu pred znicenim napoleonskymi vojskami), liberalny zid Mises a socialisticky zid Marx tahaju za jeden povraz vo vecnej zidovskej hre na ovladnutie sveta?

To, ze som napisal, ze kritizovanim zidov si clovek len koleduje o problemy som myslel nieco ine, ako si to interpretoval.

Nejde ani tak o zidov, ale skor o to, ako kazdu kritiku zidov zneuzije lavica proti nam. Je to proste kontraproduktivne odhalovanie si dalsieho potencialneho ciela pre utoky protistrany.

Znamena to, ze zidia su nekritizovatelni? Nie, napriklad vlani v novembri robil Konzervativny institut seminar Podoby konzervativizmu v Piestanoch a niekto z ceskeho Obcianskeho institutu tam v panely o nemeckom konzervativizme kritizoval ten "holocaust biznis", kedy lavicovi zidovski intelektuali brania akemukolvek spochybnovaniu cisla 6 milionov obeti, dokonca aj keby badatel chcel toto cislo upravit vyssie.

A co sa tyka tej ENR to je pre mna dalsim dokazom Hayekovho pohladu na spolocnost. On hovori, ze prave krestanska tradicia, tym ze nasavala rimske pravo, zidovsky koncept linearneho casu, atd, konzervuje kapitalisticku civilizaciu.

ENR sa snazi odhodit toto dedicstvo a vratit sa este o nieco spat k pohanskym indoeuropanom. Taketo nadvazovanie na Indoeuropanov je velmi typicke pre francuzsku Novu pravicu, co je ale podla mna lavica.

No takymto navratom k indoeuropskym kmenom civilizaciu nezlepsime. Naopak, znicime ju.

RE: k veci
autor: stan - propák
pridané: 21-09-2006 13:03


Lukáš - v našom rozdielnom vyhodnocovaní reality máš pravdu.
Pokúsim sa odpovedať na tvoje otázky:
židia a slobodné povolania, pôda - nemyslím, žeby výber "slobodných povolaní" resp.povolaní, ktoré nesúvisia s fyzickou prácou malo na svedomí len vytlačenie židov od roľníctva - Solženicyn píše, že v Rusku sa židov naopak snažili priviesť k pôde, opakovane a opakovane neúspešne. Prečo? Narazili na ich odpor k fyzickej práci a roľníctvu.
Prečo je medzi židmi toľko talentovaných jedincov?
- súhlasím, má to na svedomí historický (reálny i vymyslený) obraz nepriateľa - židia boli vyhnaní z každej európskej krajiny a to im dalo genetickú výbavu, ktorá ich favorizuje voči majorite (snaha byť dobrý, vyniknúť - udržať sa nažive, na vrchole...)

Vieš, nikto im talent neupiera, spôsob hry je to, proti čomu majú ľudia v prípade židov námietky. Ako príklad poslúži nedávne vyostrovanie napätia medzi dvoma najväčšími monoteistickými náboženstvami (vynímajúc posledný nešťastný výrok pápeža.) Neviem sa zbaviť pocitu, že toto napätie je umnelo vytvorené a živené. Ak Mel Gibson povedal, že stoja za všetkymi vojnami židia, určite je to hlúposť, mňa skôr zaujíma, koľko je v tejto hlúposti pravdy.
Mám pocit, že my - kresťania, hráme hru, ktorej pravidlá sme si nezadefinovali sami a teda v nej nemôžeme vyhrať (môže to byť aj oná kultúrna vojna). To mi vyšlo aj z Buchanana a jeho Smrti západu. A neviem sa tiež zbaviť pocitu, že židia nám tento stav neuľahčujú, skôr naopak.

RE: k veci
autor: Lukas Krivosik
pridané: 21-09-2006 13:12


Ale ako nam to nemozu ulahcovat "zidia"?! Ved cast z nich, napriklad podporuje vojnu proti terorizmu aj s vojnou v Iraku a Afganistane a cast ju tvrdo odmieta, rovnako ako odmeita Busha.

Proste, ked sa pozries na mapu americkej politiky z pohladu zidovstva-nezidovstva, nenajdes ziadnu korelaciu medzi zidovstvom a podporou specifickej politiky. Zidia su na oboch stranach a su rozhadany, takze v tejto politickej otazke deliaca ciara nevedie cez nabozensky povod, ale naozaj cez ideologiu (neo)konzervativci verzus lavicovi liberali.

RE: k veci
autor: Dale Cooper
webstránka: http://www.teckacz.cz
pridané: 21-09-2006 22:37


V zásadě máte pravdu ale někteří lidi co píši do diskuse na Propu by vám asi kontrovali že je to podvod na hloupé goyimi který jen oni prokoukli a že ve skutečnosti ti levě-liberální Židi a neokonzervativní Židi jsou jedna a ta sama parta která je jen naoko rozhádaná.
Navíc si troufnu tvrdit že ve vztahu k Israelsko-Palestinskému konfliktu neexistuje nic jako vyhraněný konzervativní nebo vyhraněný levicově-liberální názor. Neokonzervativci jsou jednoznačně proisraelští nicméně to neplatí o všech konzevativcích ve Státech. Lidé z liberální levice jako Al Gore nebo John Kerry jsou taky spíš na straně Israele ovšem Chomsky nebo Howard Zinn stojí úplně někde jinde.

RE: k veci
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 21-09-2006 14:46


> v Rusku sa židov naopak snažili priviesť k pôde,
> opakovane a opakovane neúspešne. Prečo? Narazili na
> ich odpor k fyzickej práci a roľníctvu.
Tak ma potom velmi zaujima, preco sa o zidovskej autonomnej oblasti (viac znamou pod nazvom jej centraly Birobidzanu) pise:

http://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_Autonomous_Oblas...

Ekonomia je zalozena na banictve (zlato, cin, zelezo a grafit, tazbe dreva, obmedzeneho polnohospodarstva a lahkeho priemyslu (hlavne textil a spracovanie potravin).

V tomto kontexte stoji za spomenutie aj to, ze historia moderneho Izraelu zacina farmarskymi usadlostami, vid http://en.wikipedia.org/wiki/Aliya...
a potravinarske produkty su jednym z hlavnych exportov Izraela, vid
http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Israe...

Takze o com to hovoris?

S pozdravom,
Peter

RE: k veci
autor: LIBERTARIAN
pridané: 21-09-2006 15:23


Hahaha. Peter : Diskutovat s citatelom, milovnikom (a mozno aj autorom ) sprisahaneckych teorii, to Ta veru obdivujem. Na kazdy tvoj argument najde desat (irelevantnych ) protiargumentov. A mozes pokracovat znova.
RE: k veci
autor: LIBERTARIAN
pridané: 21-09-2006 15:36


uff ,doparoma. Prave som porusil svoju radu , ktoru som dal tebe.
RE: k veci
autor: hehehe
pridané: 23-09-2006 12:28


hmm, zid kupi farmu a arabi mu na nej makaju, este keby mal vodnu fajkaren mali by arabi dalsi dovod - efekt slovenskeho zidovskeho krcmara
RE: k veci
autor: LIBERTARIAN
pridané: 21-09-2006 15:33


stan- propak
" ........ určite je to hlúposť, mňa skôr zaujíma, koľko je v tejto hlúposti pravdy. "

Nuz, a prave toto ja zakladna absurdnost uvazovania. V kazdej hluposti sa da najst kusok pravdy. ALE >
Ak je v akomkolvek tvrdeni JEDINA principialna NEPRAVDA, tak je cele tvrdenie NEPRAVDIVE.
Pri JEDINEJ medzere v retazi faktov sa retaz rozpadne.

Nemyslim si, ze Mel Gibson zahranim role Krista ziskal jeho neomylnost. Aj ked si ludia VELMI RADI mylia herca a POSTAVU ( vid herec Dr. Chudik !)

RE: k veci
autor: Milton
pridané: 21-09-2006 21:12


Asi mi nieco unika. Co je zle na slobodnych povolaniach?

A este k tym konspiracnym teoriam. Uz som videl teorie o tom, ze katolicka cirkev ovlada svet, ze si zamerne vytvorila islam atd. atd. a tiez sa ohanali dokazmi, ale aj keby zrovna vsetky boli pravdive tak na ich pospajanie dokopy treba asi nejaku zvlastnu logiku ktoru moj mozok proste nechape.

RE: k veci
autor: Lukas Krivosik
pridané: 21-09-2006 21:21


Jezis, vidis! Uplne som v clanku popri zidoch a slobodomuraroch zabudol spomenut jezuitov a opus dei!

;-)

RE: k veci
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 22-09-2006 11:13


"Co ale suvisi skor s kulturnym pozadim jednotlivych etnik a vztahom jednotlivych tychto nabozenstiev ku kapitalu a kapitalizmu."

Presnejsie povedane, zidovstvo neztracuje poziciavanie na uzeru ako hriech. To je priam "rakusky" postoj. Urok je cenou za cas pocas ktoreho sa veritel vzdava svojich zdrojov v prospech dlznika. Veritel pomaha dlznikovi uskutocnit jeho podnikatelsky plan, ziadne vykoristovanie sa nekona. Problemy nastavaju vzdy vtedy, ked ich vztahy zacne narusovat stat. Napriklad tak, ze narodna banka "vyrobi" peniaze z nicoho a poskytne ich veritelom, ktori si potom mozu lubovolne urcovat urokovu sadzbu. Poziciavat peniaze za umelo zvyseny urok si potom mozu dovolit len bohatsi a nie zacinajuci podnikatelia, co deformuje konkurenciu.

Ze bankari, alebo ini podnikatelia su dlhodobo na vyslni nie je dane LEN historicky, ale aj tym, ze ich podporuju statne intervencie do slobodnej vymeny.

Slangovo sa to vola "efekt centrifugy" a podla mna, zjavne v nezhode s PS, ci PROP, ide o jeden z rozhodujucich faktorov pri analyze stavu spolocnosti.

RE: k veci
autor: jednokto
pridané: 22-09-2006 12:45


daniel, mas dojem, ze NBS vytlaci peniaze a ze ich odlifruje kamionmi do sukromnych bank (alebo im ich da na ucet, alebo inak poskytne), ktore ich potom poziciavaju ludom???

ach jaj, takyto postoj je rovnocenny postoju dospeleho muza, ktory veri aj na bociany a ich donasku malych deti a ze v mixeri sedia mali muzickovia co tocia hriadelom...

idem si ja pozriet ten tvoj bolg, mozno najdem viac zaujimavosti...

RE: k veci
autor: LIBERTARIAN
pridané: 22-09-2006 15:09


Nuz, toto by si mohol rozviest podrobnejsie. To ma fakt zaujima. O emisii penazi som uz kadeco cital, mam aj stiahnutu perfektnu dizertacnu pracu spickoveho ceskeho ekonoma.
RE: k veci
autor: jednokto
pridané: 22-09-2006 15:32


stat netlaci peniaze preto, aby ich potom "dal" sukromnych firmam - bankam, aby ich banky mohli dalej v pozicii veritela poskytnut inym za odpaltu - za uroky. neviem ako by banky zauctovali takyto prijem od NBS zauctovali - ako dar? :) tak to by bol cisty santaklausovsky stedry stat :)

velmi jednoducho povedane - stat tlaci prachy kvoli tomu, aby ich mohol dat na transfery (socialne davky a ine povinnsoti zo zakona) (to je ale minimalna cast) a aby za ne mohol nakupit ine statky a sluzby. a robi to tak preto, lebo prachy vytlacene z ludi a firiem a ine prijmy statu (dohromady sa to vola prijmova cast statneho rozpoctu) nestihaju pokryt vydavkovu cast statneho rozpoctu

RE: k veci
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 22-09-2006 20:57


Je to presne tak. Pricom stat v tom byva vacsinou uspesny, lebo v case natlacenia novych penazi do obehu maju este staru hodnotu. Ich hodnota zacne klesat az casom, ked sa zisti, ze penazi je proste moc. Stat teda nakupuje tovary a sluzby, pripadne dotuje svojich ludi s nadhodnotenymi peniazmi.
RE: k veci
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 22-09-2006 23:17


Neviem preco si nabral dojem, ze som mal na mysli obezivo...
RE: k veci
autor: jednokto
pridané: 25-09-2006 8:45


nabral som dojem z tejto vety:
"Problemy nastavaju vzdy vtedy, ked ich vztahy zacne narusovat stat. Napriklad tak, ze narodna banka "vyrobi" peniaze z nicoho a poskytne ich veritelom, ktori si potom mozu lubovolne urcovat urokovu sadzbu."

Ked som to zle pochopil, prosim rozved blizsie, ako si myslel to "poskytne ich veritelom" a aj by ma zaujimalo to "lubovolne urcovat urokovu sadzbu". Je sice pravda, ze uroky si banky stanovuju sami, ale rozhodne nie lubovolne. 1. mame tu trh 2: ame tu bankovy dohlad statu, ktory neglorifikujem, ale v dnesnej politickej konstelacii by uz NBS nedovolila banke take psie kusy s urokmi ake robila svojho casu Devin banka.

RE: k veci
autor: LIBERTARIAN
pridané: 25-09-2006 9:57


NB ponuka komercnym bankam koruny za urok, ktory :
1. Denne sa meni podla toho, ako chce NB ovplyvnit kurz koruny voci valutam
2. Kurz je relativne velmi nizky, nizsi nez za aky kupuju komercne banky koruny od vkladatelov

Neustalym znehodnocovanim meny teda stat "legalne" ziskava peniaze.

Dizertacnu pracu na tuto temu najdes na :

http://petrmach.cz/cze/vypis.php?ID=...

Spusta informacii je v diskusnej stranke :
http://forum.libinst.cz/viewtopic.php?t=157&postdays=0&postorder=asc&&start=...

Doporucujem. Velmi zaujimave. Petr Mach vyucuje na VSE , ale nie je ziadny etatista !

RE: k veci
autor: jednokto
pridané: 25-09-2006 12:31


1. ano, NBS robi obchody PREDAVA peniaze, rovnako ako ktorakolvek sukromna institucia, teda neposkytuje, ale predava, a to na zaklade dobrovolnosti, teda ide o biznis ako kazdy iny.
2. ano, predaj a nakup valuty je jednym z nastrojov menovej politky, NBS to ma v popise prace v zmysle zakona o NBS
3. Kurz je nizky kvoli mnozstvu. na trhoviskach sa to zvykne hovorit "mnozstevny rabat".

vdaka za linky :)

RE: k veci
autor: LIBERTARIAN
pridané: 25-09-2006 14:10


"...teda ide o biznis ako kazdy iny."
- heheehh, lenze ona si na kus papiera VYTLACI cislo 1000 a papierik preda za 1035 Sk. Komercnej banke. A tato ho preda napr. tebe za 1100 Sk !!! Biznis ako kazdy iny. A ked to iste urobim ja , tak vyfasujem 1035 rokov basy!

RE: k veci
autor: Lukas Krivosik
pridané: 22-09-2006 17:44


Samozrejme, nie je to tak, ze narodna banka peniaze tlaci. Ide o rast financnej zasoby, na ktorej sa v prvom rade dnes podielaju sukromne bankove institucie. Ale vlada ich stale moze regulovat prostrednictvom urokovej sadzby.
RE: k veci
autor: Milos
pridané: 23-09-2006 22:45


Keby stat toto naozaj dokazal aby tlacil peniaze len tak uz davno by sme nemali dlh.
A zili si ako krali hmm, ale zaujimave je kto by tie peniaze akceptoval v zahranici...
Peniaze sa tlacia len v urcitom objeme aj to na nejakom zaklade ako su napr. statne dlhopisy a podobne.

RE: k veci
autor: Dale Cooper
webstránka: http://www.teckacz.cz
pridané: 21-09-2006 22:29


Pokud jde o tu Harvardskou studii Mearsheimera a Walta nevidím na nic šokujícího. Btw: Na této studii si zkusil přihrát svoji polívku i americký rasista David Duke ale oba akademici ho odkázali do patřičných mezí. Pokud jde o Buchanana tak jeho kritika jednostranně proisraelské politiky americké administrativy v Middle east regionu není nijak vyjímečná a lidé s podobnými názory jsou i v Demokratické straně (Jesse Jackson, Al Sharpton) nebo na levici obecně (Ralph Nader)
Buchanan např tvrdí že Israel nabídl v létě 2000 Palestincům nabídku kterou měli přijmout pro srovnání i někteří američti Židé jako Chomsky nebo Finkelstein s touto tezí nesouhlasila a jejich názor je že to co tehdy Barak Arafatovi pod dohledem Clintona nabídl bylo nedostatečné.

RE: k veci
autor: msarkozy
pridané: 22-09-2006 8:01


To priznanie mi celkom stačí: "pridám k tomu niekoľko faktov o amerických židoch, zamiešam to správou o financovaní Blaira, pridám trochu korenia v podobe pár faktov o väčšinových akcionároch niektorých médií a dostanem čo: podľa PS konšpiračnú teóriu, podľa mňa výberové a nekritické fakty o židoch plus samozrejme sa stanem antisemitom." - exactly - akurát, že medzi tým, čo dostaneš podľa PS a podľa teba nie je žiaden podstatný rozdiel.
RE: k veci
autor: msarkozy
pridané: 22-09-2006 8:23


...a antisemitom sa nestaneš - pretože ak máš záľubu v spájať ako sám hovoríš "výberové a nekritické fakty o židoch" - tak už ním dávno si. Prečo napríklad nespájaš výberové a nekritické fakty o niekom inom?
ad Libertarian
autor: stan-propak
pridané: 21-09-2006 16:04


Peter Surda - uvádzať Birobidzhan sa mi nezdá najlepšie, keďže sama encyklopédia priznáva, že tento projekt bol vopred odfsúdený na zánik a dnes je tam menej ako 2% židov. mal som na mysli nielen Solženicyna ale všeobecne známy fakt, že židia /nielen/ v diaspore /áno v Izraeli majú kibuce/ nemajú k manuálnej práci práve najvrelejší vzťah. Je toto tvrdenie lživé? Nemyslím. Začiatok Izraela a jeho farmárske osady - tiež nie najlepší príklad vzhľadom k tomu, za akých podmienok Izrael vznikal.
Libertarian - mám pocit, že diskusia je zbytočná, pokúsim sa však. Mela Gibsona som spomenul v kontexte mnohých ďalších citátov, ktoré som čítal a ktoré viac alebo menej potvrdzujú jeho tvrdenia - a to, že skutočne za posledných 100 rokov je možné vystopovať ich vplyv za niektorými revolúciami alebo vojnami - chceš príklad? - vojna v Iraku.

RE: ad Libertarian
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 21-09-2006 16:23


> židia /nielen/ v diaspore /áno v Izraeli majú kibuce/
> nemajú k manuálnej práci práve najvrelejší vzťah
To je len tvoja osobna domnienka, zatial si neposkytol ani jeden relevantny argument. Naopak ja som poukazal na to, ze existuju vynimky, cim povazujem argument za ukonceny. T.j. presne ako povedal libertarian: pokial je jedna cast argumentu nepravdiva, je nepravdivy cely.

S pozdravom,
Peter

azet/aktuality.sk
autor: EIM
pridané: 21-09-2006 16:25


"Rád by som to demonštroval na osobnej skúsenosti. Už niekoľko týždňov uverejňujú Aktuality.sk každý deň o 23:00 moje denné komentáre. Keď som s tým začal, vulgárne nadávky čitateľov v diskusii boli na dennom poriadku. Niežeby mi to vadilo. Už som na to zvyknutý z Pravého Spektra. Ale niektoré konštrukcie o tom, ako ma platia „západné spravodajské centrály“, sú tam skutočne zábavné."

Myslím že by pomohla cenzúra vulgárnych a redaktorov urážajúcich príspevkov, ja osobne by som do webzinu ktorí sa nevie postaviť za svojich redaktorov nikdy nepísal. Pozrel som si tú diskusiu pod článkom a je to fakt žumpa apoň vidíme kde končia peniaze z našich daní.

RE: azet/aktuality.sk
autor: Lukas Krivosik
pridané: 21-09-2006 16:41


Z nasich dani???
RE: azet/aktuality.sk
autor: EIM
pridané: 21-09-2006 21:51


Presne tak, hádaj z koho penazí sa platí kampaň proti tvojej osobe.
RE: azet/aktuality.sk
autor: Lukas Krivosik
pridané: 21-09-2006 23:01


Ach tak, myslis zrejme statnych uradnikov, ktory si kratia cas vypisovanim do internetovych diskusii.
Anketa na prop
autor: Stefan
pridané: 21-09-2006 19:15


Tato anketa ma fakt dostala:

Extrémne výkyvy počasia na celom svete v posledných rokoch sú zapríčinené:
skôr zámernou manipuláciou počasia
81
skôr ľudskou činnosťou (skleníkový efekt, emisie...)
156
je to znamenie konca jednej a začiatku druhej doby
159
myslím, že ani jedno
26
Celkom hlasovalo:422


mimochodom, to co je toto 1+2 pri odosielani? Filter proti blbcom? :-)))

Anketa na prop 2
autor: Stefan
pridané: 21-09-2006 19:19


V najbližších voľbách budem voliť:
ĽS-HZDS 191
SMER 127
SNS 240
HZD 12
SĽS 303
KSS 103
KDH 92
SDKÚ 139
inú stranu 83
nikoho 114
Celkom hlasovalo:1404

RE: Anketa na prop
autor: Lukas Krivosik
pridané: 21-09-2006 20:15


"mimochodom, to co je toto 1+2 pri odosielani? Filter proti blbcom? :-)))"

Jasne, test proti blbcom. Tymto ti gratulujem, ze si ho zvladol. By si sa cudoval, aky je ten test efektivny. Niektore mena sme tu od jeho zavedenia uz nevideli;-)

RE: Anketa na prop
autor: Stefan
pridané: 22-09-2006 9:39


:-))))))))))))))))))))))))

Chytre, fakt chytreeee :-)

RE: Anketa na prop
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 22-09-2006 21:03


Casom planujeme pritvrdit podmienky a otazku kolko je 1+2 preformulovat na kolko je 2+3.

A takto postupne pokracovat...

Ku koncu roka tam bude kolko je 3-5 a tym padom prispievat do diskusie uz budu len clenovia redakcie a okruh nasich najvernejsich :-)

jeden z autorov Propu
autor: Roman
pridané: 22-09-2006 11:05


Vážení,
chcem všetkým, najmä autorovi poďakovať za to, že ::prop číta...

Anarchokapitalizmus
autor: Czechtek
pridané: 22-09-2006 11:54


Zdravim,
s clankom to sice nesuvisi, ale chcel by som sa opytat co znamena "anarchokapitalizmus" na nete som nenasiel o tom ziadne zmienky, a neviem ako to mam prelozit do anglictiny.

Dakujem.

RE: Anarchokapitalizmus
autor: LIBERTARIAN
pridané: 22-09-2006 13:17


ANARCHOKAPITALIZMUS

Mojimi slovami :
1. Neexistencia volenej statnej moci , ani ziadnej inej podobnej
2. Vztahy medzi ludmi , medzi firmami, .. na principe slobodne uzavretych zmluv
3. Absolutne slobodna obchodna vymena medzi akymikolvek subjektami
4. Ekonomicke vztahy na ciste kapitalistickych ekonomickych principoch,
5. Pravne vztahy akceptujuce "prirodzene pravo".


Pre zaujimavost - skus si pozriet stranku :

http://www.isil.org/resources/introduction.sw...

Je divne, ze si nenasiel na nete odkaz. O anarchokapitalizme je toho hodne aj na cz.

RE: Anarchokapitalizmus
autor: Czechtek
pridané: 24-09-2006 11:50


Dik, mas aj nejaky link kde sa o tom diskutuje?

V podstate moje nazory sa zhoduju s tym linkom co si mi poslal.

Podla mna, je aj sex tovar, aj drogy su tovar, a prostitucia a drogy by nemali byt zakazane.

Preco? Pretoze si myslim ze stat alebo ina autorita by namala zasahovat do toho kto s kym moze mat pohlavny styk a za akych okolnosti. Nehovorim o znasilneni, ale ked sa dvaja dohodnu, nas ostatnych sa to netyka, pretoze nam ziadnym sposobom neublizuju. Nemame pravo im zasahovat do zivota, navyse to ani nevieme realizovat a vyhadzujeme peniaze na zbytocny a kontraproduktivny hon na carodejnice.

Drogy by nemali byt zakazane, pretoze ak niekto berie drogy, je to jeho slobodna vola. Priklad: mna do toho nic ze sused isiel na pivo, alebo vyfajcil 40 cigariet za den. Mna do toho nic, ze student na VS na internate fajci marihuanu. Je to jeho vec, mne tym neublizil, pretoze o tom ani neviem. On je sam za seba zodpovedny, a ak to ma na neho negativne ucinky, bude musiet za ne niest plnu zodpovednost.

Zakazovanie prostitucie a drog je zasah do trhu kde si ludia navzajom vymienaju tovar, a kym tymto nezasahuju do sukromia inych, nikto nema pravo im v tom branit.

Odtinat ludom ruky preto aby sa nemohli dotknut horucej platnicky a nepopalili sa je absolutny nezmysel.

Sedia taketo nazory s anarchokapitalizmom?

RE: Anarchokapitalizmus
autor: EIM
pridané: 24-09-2006 14:20


Na internete je o tomto utopickom spoločenskom systéme veľmi vela ale viac sa dozvieš asi na http://forum.libinst.cz...
RE: Anarchokapitalizmus
autor: Czechtek
pridané: 25-09-2006 11:16


Nemyslim si ze je to utopia, skor nevyhnutnost (aspon do istej miery).
Staci zmenit par zakonov.

1. pausalna dan
2. zrusit podpory darmozracom, a aj nadnarodnym spolocnostiam.
3. nezmyselne zakony nerespektujuce trh, (sex, drogy atd.)

Preco utopia? Darmozraci sa budu musiet naucit plavat, inak sa potopia ako kamen...

RE: Anarchokapitalizmus
autor: LIBERTARIAN
pridané: 25-09-2006 12:13


"Darmozraci sa budu musiet naucit plavat, inak sa potopia ako kamen... "
Lenze ti darmozraci - a to aj politici a uradnici - nepripustia tuto "utopiu". Utopiu z toho robia volici a demokracia, ktora im to umoznuje.

RE: Anarchokapitalizmus
autor: vychodnar
pridané: 25-09-2006 19:59


"Die Demokratie ist ohne Herz und Gefuhl.Sklavin der Geldmachte,ist sie erbarmungslos und unmenschlich."
Anatole France

RE: Anarchokapitalizmus
autor: LIBERTARIAN
pridané: 25-09-2006 7:42


Czechtek :
"Sedia taketo nazory s anarchokapitalizmom? "

ANO. SLOBODA jednotlivca je v ANCAP-e (resp. libertarianstve) nadradena "ochrane" jednotlivca mudrym statom. Na tej LIBINST.CZ je spusta clankov a diskusii na dielcie otazky.
O to o "je aj sex tovar, aj drogy su tovar, a prostitucia a drogy by nemali byt zakazane " je podrobne zdovodnene aj v jednom clanku v INESS.SK .

RE: Anarchokapitalizmus
autor: D
pridané: 22-09-2006 23:31


Recept na anarchokapitalizmus:

1. Podusit Bakunina
2. Postupne pridat rozne predstavy blizke laissez-faire liberealizmu
3. Nastruhat kusok Marxa
4. Ozdobit Lockeom
5. Na vrach zapichnut zastavku - Najliberalnejsi z najliberalnejsich, najpravicovejsi z najpravicovejsich
a mozeme podavat

RE: Anarchokapitalizmus
autor: Jan Gonda
pridané: 24-09-2006 16:20


To je skor recept na anachrokapitalizmus:)
RE: Anarchokapitalizmus
autor: D
pridané: 24-09-2006 21:47


ano anarchokapitalizmus ;-)
RE: Anarchokapitalizmus
autor: LIBERTARIAN
pridané: 25-09-2006 10:06


D :
Odporcovia ludskej slobody sa, samozrejme, neodvazia PRIAMO vyslovit PROTI LUDSKEJ SLOBODE, tak radsej pindaju o absurdnosti a nerealnosti anarchokapitalizmu.

"Ludstvo" je naozaj tak zmagorene, osprostene, neschopne, ze nie je schopne zit v anarchokapiptalizme. Ludia SA BOJA ZODPOVEDNOSTI, ktora vypliva zo slobody. Nerealnost anarchokapitalizmu nie je v tom, ze je formalne nefunkcny, ale ze vacsina ludi sa ho boji.
A toto horeuvedene hra do kariet socialistom a etatistom vsetkych kategorii, ktori utvrdzuju ludi v ich "posratosti". Clovek, ktory sa boji je najlepsim otrokom, sluhom, poddanym. Ano, vy socialisti vitazite.

RE: Anarchokapitalizmus
autor: D
pridané: 25-09-2006 17:10


"Odporcovia ludskej slobody sa, samozrejme, neodvazia PRIAMO vyslovit PROTI LUDSKEJ SLOBODE, tak radsej pindaju o absurdnosti a nerealnosti anarchokapitalizmu."
Neviem ako je to s "odporacami" ale tym, co si slobodu ctia je asi jasne, ze bezpravie a anarchia nemoze znamenat nic ine, ako neslobodu pre vacsinu.

"Nerealnost anarchokapitalizmu nie je v tom, ze je formalne nefunkcny, ale ze vacsina ludi sa ho boji."
Nerealnost anarchokapiatlizmu spociva teda len v jednom, predpoklada ludi akych mal boh stvorit a nie takych, akych ich stvoril.

"A toto horeuvedene hra do kariet socialistom a etatistom vsetkych kategorii"
Socialistom nie, skutocni komunisti by Ti v Tvojich vyhradach jednoznacne dali za pravdu.

"Ano, vy socialisti vitazite."
Mal som pocit, ze odpovedas mne. Ale rozumiem, pre Vas libertarianomv je socialistia kazdy, vratane tych, co sa hlasia ku liberalizmu, kto nezdiela anarchisticke predstavy.

Ideologicka anarchia
autor: Zolo
pridané: 25-09-2006 18:44


Aj konzervativci prechadzaju vyvinom. Menia sa, pripadne vytvaraju nove odrody. Jedna z novsich su "teokoni" teda teologicki konzervativci, medzi ktorych patri aj nas Michael Novak.
RE: Anarchokapitalizmus
autor: LIBERTARIAN
pridané: 26-09-2006 8:12


D:
"... pre Vas libertarianomv je socialistia kazdy, vratane tych, co sa hlasia ku liberalizmu, "

Ak sa 150 ludi stretne , a vacsina z nich schvali navrh, aby kazdemu, komu chcu vzali polovicu majetku, tak takychto nazyvam SOCIALISTI. KOMUNISTI, ETATISTI, ZLODEJI. ZLODEJI ZLODEJI.
A tiez vsetkych, ktori schvaluju takyto postup.

----------------------------------------------------

"Nerealnost anarchokapiatlizmu spociva teda len v jednom, predpoklada ludi akych mal boh stvorit a nie takych, akych ich stvoril."

- ANO . So sucasnymi prepytujem obcanmi, je anarchokapitalizmus nemozny. To stado, ktore potrebuje pastierov s palicami a so psami, moze zit iba v socializme, v komunizme, fasizme, a v inych totalitach. To stado potrebuje ludi typu Meciar, Slota, Fico, Lenin. Nie nahodov prave tito boli VYVOLENI slovenskym narodom.
Vy socialisti (sami sa nazyvate liberali) viete tu masu nesvojpravnych ludi perfektne sikanovat, ovladat, osprostovat, vyuzivat. Realita dava za pravdu VAM.
My libertariani v kutiku duse DUFAME , ze ta masa nesvojpravnych dostane casom rozum. Mozno sa mylime.

RE: Anarchokapitalizmus
autor: D
pridané: 26-09-2006 9:08


"Ak sa 150 ludi stretne , a vacsina z nich schvali navrh, aby kazdemu, komu chcu vzali polovicu majetku, tak takychto nazyvam SOCIALISTI. KOMUNISTI, ETATISTI, ZLODEJI. ZLODEJI ZLODEJI.
A tiez vsetkych, ktori schvaluju takyto postup."

Mne sa odpovedat na to, co je clovek, ktory zjednodusuje problem demokracie, otazku potlacania nasilia vo vztahoch medzi jednotlivcami a konfliktov zaujomov vo vsebecnosti na "kradez", nechce. Tebe je ukradnute, ze je to polovica(lebo to sa da kritizovat), Tebe by vadilo aj keby to bolo pat patdesiat, jednoducho, nebola by to utopia, ktoru obhajujes. NeuA uz som to povedal, ze mas moznosti platit radovo, radovo menej, stale len frfles a nevyuzijes ani moznosti, ktore mas.

"To stado, ktore potrebuje pastierov s palicami a so psami, moze zit iba v socializme, v komunizme, fasizme, a v inych totalitach."

Neviem, kde si zasluzi kto zit, tebe by som ten libertarianizmus od srdca doprial, ale kedze sam nie si okrem frflania v tomto smere ochotny podniknut nic, nemam dovod hladat pre Teba riesenie.

"To stado potrebuje ludi typu Meciar, Slota, Fico, Lenin."
Lenze v tej Marx-Leniskej vetve stada si aj Ty. (Niektori) ludia potrebuju lacne riesenia. A to im ponukas aj Ty. Zjavne existuje cielova skupina, ktora je unesena touto utopiou. Demokracia je zdrojom vsetkeho moralneho zlyhavania, zrusme ju. Od ekonomickeho systemu, ktory nepraje slobode az ku slobodnej spolocnosti, kto je charakteristicka jednym konkretnym modelom. Nastolme model a budeme mat spolocnost. (Aj ked je pravda, ze v tomto Tvojom prispevku tento posledny rozmer nevidim)

"tu masu nesvojpravnych ludi perfektne sikanovat, ovladat, osprostovat, vyuzivat."

jasne, nemam co robit, rano vstanem a osprostujem, ovladam...prosim Ta, uz nastupuje aj "paranoja", dalsi znam Marxizmu, pocit sprisahnia proti...proletariatu...pardon...anarchokapitaliatu...

"Vy socialisti (sami sa nazyvate liberali) viete tu masu nesvojpravnych ludi perfektne sikanovat, ovladat, osprostovat, vyuzivat. Realita dava za pravdu VAM."

"My socialisti" a spolu s Vami liberalizmus pocnuc Lockeom...a ak demokraciu vnimas ako obraz nesvojpravnosti, tak Ti odporucam nastudovat si svoje vlastne prava a to, ako funguje.

"My libertariani v kutiku duse DUFAME , ze ta masa nesvojpravnych dostane casom rozum. Mozno sa mylime."

Cakate na Godota, cakate na to, kedy clovek bude taky, ze dokaze v tak sirokom meradle, ako ku nim dochadza dnes aj v rovine neosobnych vztahov riesit konflikty mierumilovnou cestou a tak, aby nikto nebol usplany resp. cakate, ze "samo sa to". Tak cakajte, spolu so sudruhmi, mozno sa raz boh zmiluje a stvori noveho cloveka na obraz, ktory mate pred ocami. Nemylite sa, vy sa mylit nemozete, axiomy a indukcia nepusti.

RE: Anarchokapitalizmus
autor: Czechtek
pridané: 28-09-2006 15:12


Demokraciu ano, ale nie teror vecsiny.

Na jednej izbe zili Czechtek, Libertariadn a D...
Czechtek z Libertarianom mali ustavnu vecsinu, a odhlasovali, ze D by mal stale upratovat izbu. Odhlasovalo sa to a D to musel spravit. Czechtek a Libertarian videli ze to funguje, tak si povedali, preco by sme mali chodit do roboty? Ved staci odhlasovat aby D odovzdal 50% svojho zarobku Czechtekovi a Libertarianovi, ktori nemozu chodit do roboty lebo cely den vysedavaju v krcme. Vzdy vecer ked sa D vracia z roboty, a odovzadava im svoj plat, Czechtek s Liebertarianom sa mu nepodakuju, a pluju na neho, a nadavaju, ze on ma viac ako maju oni, a teda odhlasuju aby im D odovzdaval 70% z vyplaty, a nazvali to solidaritou.

Ma pravo 51% obcanov zvolit vladu ktora urobi zo 49% obcanov otrakov?

RE: Anarchokapitalizmus
autor: D
pridané: 28-09-2006 17:32


"Demokraciu ano, ale nie teror vecsiny."

A v com je problem? Tyrania alebo despotizmus vacsiny je znakom nedemokratickej spolocnosti, prvkom nedemokratickym, nie naopak.

A ked uz spominas tyraniu vacsiny, ked je problem koordinovat usilie a zaujmy v realnej demokracii 51%, aby prerastli do podobnej tyranie, hoci historicky sa take pripady daju najst(a vtedy o demokracii rec samozrejme byt nemoze).

Ale pokym upozornujeme na mozne zlyhanie demokracie, ale len preto, aby sme podstrcili atrapu nejakej idealistickej vizie o usporiadani spolocnosti, tak potom bud treba povedat, ake realne dosledky by malo jej "zavedenie", potom mozeme nieco vyvodit vo vztahu ku slobode. Dovtedy su to neuchopitelne rozpravky vs. nieco, co je okolo nas.

RE: Anarchokapitalizmus
autor: Zolo
pridané: 29-09-2006 16:17


O co je lepsia tyrania mensiny? Ze ma obcas mensina pravdu a vacsina nie? Moze to byt vsak aj naopak. Nezabudnime, ze za komunistu vladla mensina spocivajuca z 10% obyvatelstva. To chceme dnes?
RE: Anarchokapitalizmus
autor: D
pridané: 02-10-2006 2:02


O nic, tyrania je tyraniou.
Ku tomu len tolko, privelmi rozmyslame v rovine vlada mensiny vs. vlada mensiny. V skutocnosti a to si uz uvedomoval Madison pri obhajobe "republiky" sa len tazko najde organzovana skupina ludi, ktora by sa dostatocne dokazala koordinovat, aby zneuzivala demokraticky system, hoci taka hrozba existuje. Realne sa vsak stava skor to, ze pocetna mensina v konkretnom zaujme moze byt uslapana. Vtedy moze rozhodovanie vacsiny byt tyranske bez ohladu na to, ci je za nim koordinovane usilie alebo nie.
Jednoducho, demokraticka spolocnost musi byt na taketo veci citliva, pokym nie je, a stanu sa jej siroko akceptovanou sucastou, demokracii odzvoni.
A uplne elementarnym vychodiskom pri demokratickom rozhodovani je vymedzenie oblasti, kde je legitimne, aby sa takto rozhodovalo. Z liberalneho hladiska len oblasti, kde dochadza ku (zasadnym) konfliktom. A samozrejme, ak to mam povedat velmi zjednodusene, akceptovatelne je len to, co preukazatelne niekoho chrani pred tyraniou niekoho ineho, inak povedane, pred zneuzivanim moci cloveka nad clovekom.

RE: Anarchokapitalizmus
autor: Katarina
pridané: 26-09-2006 17:20


Uz tu padali chvalospevy na obmedzenie volebneho prava v zavislosti od majetku (som za) a ja by som si dovolila este take vylepsenie.
Verejne snivat o anarchokapitalizme by som dovolila len tym, ktori maju rocny prijem min. 1 milion.
Pokial takto bluznia osobky, ktore si zarobia ledva na prezitie, tak to povazujem za trufalost, ktora by mala byt trestna :-)

Prekazí Rusko túto vojnu?
autor: Czechtek
pridané: 22-09-2006 14:33


No zavital som opet na prop.sk aby som sa nieco "zaujimave" dozvedel. Zaujal ma tento clanok:

http://www.prop.sk/prekazi_rusko_samir.htm...

Uz prva veta to zaklincovala.
"Izrael a Spojené štáty americké - tie strašné siamské dvojčatá, ktoré držia nasilu spolu židovské komunity - nastúpili cestu k vojne."

Priznam sa, ze nanachadzam slov a sil aby som toto komentoval.

"Pred rokom 1990 by také veto bolo isté. Bývalý Sovietsky zväz presadil mnohé veci, z ovocia ktorých sa tešíme dodnes: zastavil tanky apartheidu v Angole, vynútil si prepustenie Mandellu a vytvorenie spravodlivejšieho režimu v Južnej Afrike. Impérium ich nenávidelo a želalo si, aby ZSSR zanikol a mnohí západní intelektuáli to želanie podporovali."

Autor uz len zabudol spomenut. Prepadnutie Madarska v roku 1956, Ceskoslovenska v roku 1968 a Polska roku 1980. A nasilne okupovanie tychto zemi, likvidovanie ekonomiky neschopnymi cenralnymi planovacmi, ostnate droty a prisne strazene hranice "aby sa ludia nahodou nepomylili a nezabludili na ten zahnivajuci zapad" atd.

"Ruský básnik Edward Limonov napísal v 80-tych rokoch krátku poviedku o tom, čo by stalo, keby sa Rusko úplne stratilo z povrchu zeme. Predvídal, že Spojené štáty by začali zasahovať do všetkých krajín na svete a že kapitalizmus a imperializmus by sa opäť veľmi mstivo dostal do sedla po tom, čo v roku 1917 svoje pozície stratil."

Raz mi najaky lavicovy pseudointelektual na diskusiach sme.sk tvrdil ze ked boli dve velmici bolo to lepsie, problem je ze teraz je uz len jedna. A poviem vam ze ani si neuvodomuje ze trafil klinec po hlavicke. Otazka je, preco mame uz len jednu velmoc a nie dve? Pretoze ZSSR ekonomicky zhnilo. Komunizmus doviedol tuto krajinu na pokraj kolapsu a uplneho krachu. Rozlozil jeho ekonomiku, myslenie lufi naifikoval falosnymi predstavami, falosnou moralku a falosnou nadejou. ZSSR sa zrutil sam, nikto ho vojensky nenapadol.

"Bohatí ešte väčšmi zbohatli, stredná trieda sa scvrkla, slobody sa zrušili pod zámienkou "vojny proti terorizmu."."

V tomto je KLDR davno pred nami vsetci su tam extremne chudobni (bez ohladu nato ako poctivo pracuju, a aku hodnotu ma ich praca) a nemaju si co zavidiet. Autor by sa mohol do tohto raja rovno prestahovat a mal by po problemoch.

"Nás, dobrých a poctivých občanov, oklamala západná mediálna mašinéria, aby my sme odsudzovali svojho mocného spojenca."

Autor asi pred rokom 89' nezil na uzemi sovieckeho bloku, alebo pocuval slobodnu europu.

"Putin zlomil moc oligarchov, vyhnal do exilu alebo uväznil podvodných veľkopodnikateľov a nastoľuje v krajine poriadok a zákonnosť. Hlavné televízne kanály sa opäť vrátili do rúk obyvateľstva. Moji bohatí židovskí priatelia v Rusku mi vravia, že peniaze už nemajú v tejto krajine moc."

Ked to hovoria jeho bohati zidovski priatelia tak to musi byt pravda. Ved zidia, hlavne ti bohati, vzdy hovoria pravdu. Ale mne ako kapitalistickemu vykoristovatelovi vyhovuje opacna situacia. Dnes pojdem do TESCA a kupim si moc, uz mi nejako dochadza.

"Kantora vôbec neteší nový ruský režim; je mu ľúto, že Rusko sa vzdalo socializmu a on pokladá 20 rokov budovania kapitalizmu za fiasko: socialistické "baraky" nahradili baraky kapitalistické."

Ach ano, je to skoda, ak by boli rusi budovali dlhsie, mohli by to dotiahnut aj na zivotnu uroven na Kube, alebo dokonca KLDR. Urcite je to velka skoda ze sa im to nepodarilo. Myslim to vazne, dnes by sme uz od nich mali konecne pokoj.

"Ruskí predstavitelia sa necítia byť v bezpečí; od zániku Sovietskeho zväzu mnohých predstaviteľov nezávislých štátov - Noriegu, Saddama Husajna, Miloševiča - zvrhli a uväznili za to, že sa odmietali podriadiť vôli Washingtonu."

Diktatorov ktori vladli ludom proti ich voli, ktori boli zodpovedni za zversta ktore pachali na vlasnych obcanoch, autor nazyva "predstavitelmi nezavyslich statov". A hadze ruskych predstavitelov medzi nich. Nevie niekto co tym chcel povedat?

"Rusko, ako mnohé iné krajiny, musí držať svoje úspory v bezodnej priepasti americkej ekonomiky, ale nikto z tých investmentov zatiaľ nemôže čerpať."

Tak tejto vete absolutne nerozumiem, ale u priemerneho slovaka s podprimernym IQ sa autor snazi vyvolat pocit ze Amerika okrada Rusko, alebo nieco take.

"Dosah ruského veta bude väčší, než len odloženie útoku na Irán: to vyšle mocný signál, že s Pax Americana je už koniec. "Stará" Európa sa toho možno chytí a opäť nadobudne nezávislosť; možno sa dokonca bude dožadovať odstránenia tej relikvie z II. svetovej vojny - amerických vojenských základní. "Nová" Európa pochopí, že vo vývoji zaostáva a zbaví sa svojho pro-amerického a anti-ruského postoja."

A my sa zacneme dozadovat aby sa ruske okupacne vojska vratili na nase uzemie a pokracovali v znecistovani prostredia. S radostov im otvorime specialne obchody kde budu mat vsetko za polovicnu cenu.

Cely clanok nema ani hlavu ani petu, su v nom prevratene fakty, a zvratena logika. Toto je typicke pre vecsinu clankov na prop.sk
Vytrhavanie faktov z kontextu, preskakovanie od jednej veci k druhej, zamienanie pricin za naslaedky.

RE: Prekazí Rusko túto vojnu?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 22-09-2006 14:55


Take taranie si ani nezasluzi, aby ho niekto vyvracal.(prave ma napadlo, ze som mal napisat > "zasluzi si, aby ho niekto ovracal" ).
Ovela zaujimavejsie , nez vyvracanie (a ovracanie) tych hluposti, by bolo - najst psychologicke vysvetlenie takychto absurdit.

Uz cakam na reakcie niektorych tupritomnych - ze som neobjektivny, ze neuznavam pravo inych na nazor, ze pravda je relativna-a kazdy ma kusok pravdy, .....

RE: Prekazí Rusko túto vojnu?
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 22-09-2006 21:06


> Take taranie si ani nezasluzi, aby ho niekto
> vyvracal.(prave ma napadlo, ze som mal napisat
> "zasluzi si, aby ho niekto ovracal" ).

LOL dobre som sa pobavil :-P

RE: Prekazí Rusko túto vojnu?
autor: tato
pridané: 22-09-2006 17:34


" Autor uz len zabudol spomenut. Prepadnutie Madarska v roku 1956, Ceskoslovenska v roku 1968 a Polska roku 1980. A nasilne okupovanie tychto zemi,... "

Myslim, ze sa mylis s tym prepadom Polska v roku 1980 tam si vystacil Jaruzelski sam .

To len tak na okraj . S ostatnym co si napisal nemam vazne vyhrady . .

RE: Prekazí Rusko túto vojnu?
autor: Stefan
pridané: 22-09-2006 18:35


S Polskom sa sekol a kludne to mozme nahradit 10 rocnou vojnou v Afganistane ..
RE: Prekazí Rusko túto vojnu?
autor: tato
pridané: 22-09-2006 23:26


Teraz ma napadlo neboli tie sovietske tanky v Polsku v 54 ? Zda sa mi, ze vtedy tam Poliaci tiez mali nejaku vzburu .
RE: Prekazí Rusko túto vojnu?
autor: vychodnar
pridané: 23-09-2006 17:15


ajajaj,tak to by ste chlapci mohli vediet,ze tanky masirovali po polskych uliciach aj v zime 1981,takze sekate vsetci vy...
RE: Prekazí Rusko túto vojnu?
autor: tato
pridané: 23-09-2006 19:58


To je pravda len islo o to ze tie tanky boli Polske . Za co si Jaruzelski pripisuje zasluhy .
zidovske mena
autor: andrej
pridané: 22-09-2006 14:52


To, ze za najkrajsim slovenskym menom je zid je predstava s ktorou som sa uz stretol a to ani nie u paranoikov a antisemitov, oni si vraj skratka niektori zidia pomenili mena a dali si tie najkrajsie slovenske.
RE: zidovske mena
autor: Lukas Krivosik
pridané: 22-09-2006 17:50


Moj pradedko, advokat s nemeckym priezviskom, musel cez vojnu dokazovat, ze nie je zid. Ze zid nie som mam uradne, priamo od slovenskeho statu;-)

Inak, myslim, ze som niekedy cital sociologicky vyskum, podla ktoreho na Slovensku nie su za zidov oznacovani skutocni zidia, lebo tych je naozaj ako safranu, ale nezidia, o ktorych sa to ale traduje.

RE: zidovske mena
autor: Katarina
pridané: 26-09-2006 17:15


Tie mena zaujimaju aj mna.
Nie som si ista, ci ide len o predstavu, napr. Juraj Vieska (znamy to prokurator v pripade Milady Horakovej a spol.), povodnym menom Weisz (aspon som sa tak docitala).

RE: zidovske mena
autor: jednokto
pridané: 28-09-2006 13:40


a co take meno Janosik? Jeden Marian je hovorcom mindopravy, Marcel je hovorcom Dialnicnej spolocnosti. :) a ten Juraj, co ho obesili... nebol to nahodou tiez zid, s madarskymi korenmi, nejaky Gyula Janos :) celkom schuti sazasmejem nad mentalnymi zvratkami ludi, ktori sa vazner takymito vecamizaoberaju, napriklad taka pani sepesiova :) moznoby nam mohla dat svoj rozbor mena Juraj janosik, alebo Ludovit Stur, ved to su take krasne slovanske mena...ze by to boli v skutocnosti Gyula Janos a nejaky Szur?? :)
RE: zidovske mena
autor: LIBERTARIAN
pridané: 28-09-2006 14:53


Chod do terchovskej krcmy, zakric tam, ze "Jiří Janošík bol madarsky zid s ceskym obcianstvom", a tam sa ti uz postaraju o dostojny pohreb.
článok
autor: stan - propák
pridané: 22-09-2006 19:32


Zaujímal by ma názor diskutujúcich na tento článok:
http://www.prop.sk/kultura%20kritiky.ht...

RE: článok
autor: Dale Cooper
webstránka: http://www.teckacz.cz
pridané: 22-09-2006 22:29


No stane já jsem na opačné straně kulturní války než prop, Pravé Spektrum a Kevin McDonald. Takže je mi celé tohle téma celkem ukradené. Jdu smotat brčko a číst si Kerouaca. Jestli někteří Židé přispěli že dnešní západní společnost je humánnější a spravedlivější než před půl stoletím tak dík jim za to. McDonald v podstatě vytýká Židům pokrytectví pro sebe prosazují tradiční konzervativní hodnoty zatímco pro ostatní jejich pravý opak a tím zvyšují svůj vliv ve společnosti. Přijde mi to jako konspirace na urovni Protokolů mudrců ze Sionu. Ano jistě jsou Židé kteří fandí multikulturalismu, imigraci nebo feminismu ale drtivá většina z nich jsou ve vztahu k vlastnímu etniku kritičtí a v blízkovýchodní kauze stojí spíš na straně Palestinců. Židé kteří nekriticky podporují jsou zároven proti multikulturalismu, political corectnes, feminismus pár příkladů David Horowitz, Barbara Amiel (ta obhajuje i Le Pena a Davida Irvinga a zároven je proisraelská jako nikdo jiný aspon v Kanadě ne), Michael Medved, Mark Steyn ovšem nejlepší je ta babizna dr Judith Reisman co bojuje proti homoušům a pornu.
To co píše McDonald platilo tak možná někdy v době kdy Neil Armstrong zapíchl vlaječku s hvězdy a pruhy na Měsíci a ani tehdy ne úplně je zajímavé že McDonald např úplně opomijí Kinseyho a jeho teorie které měli zásadní vliv na sexuální revoluci asi proto že Kinsey nebyl Žid a do jeho jednoduchých schémat o Židech pracujících na rozvratu "tradiční bílé společnosti" prostě nezapadá. Taky je dobrý ten začátek "Profesor McDonald starostlivo preskúmal jednu z najkontroverznejších téz: určité intelektuálne hnutia 20. storočia, ktoré boli založené a vedené Židmi, zmenili európske spoločnosti základným a hlbokým spôsobom a zničili sebadôveru západného človeka."

Zničili sebdovero = odstranili pocit že my bílí jsem něco lepšího než černí a žlutí?
Pokud jde o NAACP tak jeji prvni president byl Moorfield Storey a to rozhodně nebyl Žid
http://en.wikipedia.org/wiki/Moorfield_Store...

Prop reaguje
autor: Dale Cooper
webstránka: http://www.teckacz.cz
pridané: 26-09-2006 3:40


http://www.prop.sk/antislovansky_negativizmus_krivosika.htm...

Btw: Kdo je ta Mária Sepešiová? Taky hodně slovanské přijmení :-))

RE: Prop reaguje
autor: LIBERTARIAN
pridané: 26-09-2006 7:54


Heheheh , to si ale Lukasa riadne podala !
Lukas, VITAJ medzi nami ANTIslovakmi.
Spominam si, ako som sa v roku 1992-3 predstavoval ako ČECHOslovakista. Riadne som tym vzrusoval uvedomelych slovakov, ktori nevedeli, co si maju mysliet, ako reagovat.

Ta slovačka svojim clankom presne potvrdila Lukasove nazory o PROP.

RE: Prop reaguje
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 26-09-2006 12:29


Ona to už raz vysvetľovala, to priezvisko prijal nejaký jej predok za čias maďarizácie, predtým bolo nromálne slovenské - zrejme Spišský/Spišská.
re
autor: oňo
e-mail: oblahusiak@zoznam.sk
pridané: 26-09-2006 8:42


Na tomto článku má zaráža, že všetko západné je dobré a to naše nie. Pravoslávny Gréci su dobrí pravoslávny Rusi nie. Keď poviete na niečo negatívne, to spravili Slováci Češi atď. nič sa nedeje, ale keď poviete to spravili Židia, hneď ste antisemita.
velmi zle
autor: Rudolf
e-mail: rudi@orangemail.sk
pridané: 26-09-2006 13:45


tie ucene reci, ktorymi sa autor prezentuje su ako len zlata skrupina v ktorej je len vyschnute zhnite jadro.
clanok je absolutne prazdny a neviem akym pravom autor hodnoti a posudzuje niecie ine nazory...
to mi pripomina akuratne tu lavicovu orientaciu a poslednych par desatroci...

RE: velmi zle
autor: Lukas Krivosik
pridané: 26-09-2006 14:06


Ach jaj, s pani Sepesiovou sme sa asi celkom nepochopili. Rozmyslam, ze napisem este jeden text. Ale ved preco nie? Podla mna ide o polenmiku, ktora moze byt podnetna pre citatelov oboch webstranok.
RE: velmi zle
autor: Stefan
pridané: 29-09-2006 20:24


Autor ma aspon ucene reci, p. Sepesiova ma hned od zaciatku osobne vypady proti dusevnemu rozvoju Lukasa

Pokracuje dokazom uplnej neznalosti politickej filozofie(Načo sa vôbec zamýšľať nad tým, či je prop.sk "konzervatívna" alebo "ľavicová"? Veď tie kategórie už dávno neplatia.)

Nadvazuje podivnym pokrokarstvom(Zastaralé škatulkovanie prúdov myslenia, náhľadov na svet a na riadenie spoločnosti, ktorého sa autor drží, je už dávno prekonané), ktore nechapem vobec, kedze si mnohi myslia ze to je konzervativny ezine.

Dalej je tam nabeh na paranoju (Ale potom ju hlavný mediálny prúd náhle zastavil a začali nás jednostranne "vychovávať" v zmysle želania tých, ktorí ich štedro platia). Aby bolo jasne mna neplati nikto za to ze to tu pisem.

Neskor riadna paranoja (Jednotné Slovanstvo je nočnou morou pre tých, ktorí by chceli mať kontrolu nad svetom. )

Samochvala (Stránka Proti prúdu uvádza, že si dala za cieľ predstavovať rôznorodé názory, ku ktorým naša spoločnosť teraz zase nemá prístup a to je veľmi chvályhodné)

Ohlupovanim citatela (Obyvateľstvo Západu sa naučilo orientovať v tomto - nám cudzom - mediálnom štýle vyjadrovania, ale nám ešte chvíľu potvrvá, než budeme s istotou triediť obilie od pliev)

Iracionalny panslavizmus (je hneď jasné, že to mohol napísať len človek, ktorý vôbec nerozumie slovanskej duši a keďže ten nezmysel tak vehementne predkladá širokej verejnosti, možno sa zámerne snaží vnášať medzi slovanské národy rozkol)


A spustou dalsich nezymslov. Nechce sa mi to tu kopirovat cele.


Bol by som rad keby Lukas napisal reakciu. Aspon bude sranda :-) A pri takejto argumetacii p. Sepsiovej sa jej clanky postupne zvrhnu do ocividnych absurdit, jak vzdy pri takychto nazoroch ...

Hahaha, tak toto je na popukanie ... :-))))))
autor: Stefan
pridané: 29-09-2006 20:31


http://www.prop.sk/satanske_znamenia.ht...
RE: Hahaha, tak toto je na popukanie ... :-))))))
autor: Stefan
pridané: 29-09-2006 20:34


Akoze nie ze by som na take veci jak Satan a anjeli neveril, ale tieto fotky su proste tazky kaliber :D
konzervativizmus
autor: Milan
pridané: 30-09-2006 11:56


Pozrite si na prope citat vpravo hore,autor Edmund Burke.
Stranka ,ktora si da do zahlavia takyto citat je konzervativna,klasicky konzervativna.Darmo si LK vyhradzuje konzervativnu arenu len pre seba.
Nemal by ziarlit na konkurenciu.

RE: konzervativizmus
autor: Lukas Krivosik
pridané: 02-10-2006 22:58


"Stranka ,ktora si da do zahlavia takyto citat je konzervativna,klasicky konzervativna.Darmo si LK vyhradzuje konzervativnu arenu len pre seba."

Minuly tyzden som pre Azet pisal jeden komentar o tych madarskych protestoch a otvoril som ho citatom Karla Marxa, ze dejiny sa prvykrat odohravaju ako tragedia, no v reprize uz ako fraska.

Pouzil som Marxov citat, aj ked nie som marxista. Proste sa mi tam hodil. Inak a tie Ondriasove knihy v lavom spodnom rohu ti nevadia?

Sprisahanecke teorie
autor: Daniel
pridané: 30-09-2006 13:02


Najznamejsie sprisahanecke teorie su o celosvetovom sprisahani teroristov a o tisicrocia trvajucom celosvetovom sprisahani antisemitov proti zidom.Paranoidne vymysly.Ani jedna z tychto sprisahaneckych teorii nema racionalny zaklad ale to nevadi nasim a celosvetovym mediam aby ich neustale
neomielali.
Pozrite si na prope clanok To oni.
Najlepsie to najdete pod menom autora simerson.

RE: Sprisahanecke teorie
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 01-10-2006 13:52


Tu je linka

http://www.prop.sk/to_oni.ht...

RE: Sprisahanecke teorie
autor: Demes
pridané: 02-10-2006 8:11


Ten clanok To oni od autora Simerson na prope je vynikajuci.
Odhaluje udajne sprisahanie antisemitov a teroristov.
Su to klasicke dve ukazky vymyslenych sprisahaneckych teorii.Co si o tom mysli pan Krivosik,ktory tak nekompromisne vystupuje proti sprisahaneckym teoriam ?
Pekne a vtipne napisane.Doporucujem.

si robis srandu ??? :-)
autor: Stefan
pridané: 02-10-2006 8:26


Citat z clanku:

Najznámejšia a najpopulárnejšia konšpiračná teória súčasnosti je celosvetové sprisahanie al Kájdy. Tajomný saudský milionár riadi globálnu sieť tisícok vycvičených teroristov z jaskyne kdesi na konci sveta v Afganistane. "Tisíce teroristov v 60 krajinách sveta" ako nám tvrdil pán prezident Bush.

A aby Tony Blair nezaostal v rozvíjaní tejto teórie tak nám s vypúlenými očami rozprával, že "Saddám má všetky tieto zbrane hromadného ničenia .... a mieria na nás". Organizovaný, celosvetový teror, tajné nitky všade okolo nás. Usáma z tej svojej jaskyne asi komunikuje poštovými holubmi keď ho doteraz ani 16 špionážnych služieb neodhalilo. Nepomohlo ani tých 36,000.000.000.- dolárov, ktoré dostali v minulom roku. Ako by tých výmyslov nestačilo, nazvali tú údajnú jaskynnú centrálu teroristov Bora-Bora. Je to asociácia na high-tech Bora-Bora centrálu Jamesa Bonda z jeho filmov. Keď konečne mierumilovné ozbrojené sily Spojených štátov hrdinsky dobili Bora-Bora našli tam len plesnivé matrace afgánskych pastierov.

RE: Sprisahanecke teorie
autor: Lukas Krivosik
pridané: 02-10-2006 22:56


Neviem o tom, zeby niekto hovoril o celosvetovom sprisahani antisemitov. Takto antisemitizmus nikdy nebol vykladany a o jeho intelektualnych, kulturnych a historickych korenoch sa uz popisalo vela. Takze je to len chaby sposob poukazat na protivnika zmenou perspektivy.
RE: Sprisahanecke teorie
autor: konzervativec
pridané: 03-10-2006 14:13


Tuto predstavu o celosvetovom sprisahani antisemitov zivi hlavne Izrael.Vsetci su proti nam,vsetci nas uz cele veky prenasleduju,musime sa zatvorit do gheta,ozbrojit az po zuby,"pohryznut kazdeho kto sa nas dotkne ako besny pes".Toto je citat vysokopostaveneho izraelskeho politika.
Su to tie iste paranoidne fantasmagorie ako celosvetove sprisahanie slobodomurarov ci Opus Dei.
Vymysly,ktore dobre posluzia.

prop.sk
autor: Politológ
pridané: 02-10-2006 16:49


Dobrý deň, som tu len krátko ale uz po chvíli som zistil a som presvedčený, že na stránke prop.sk sú viac a najmä čistejšie pravicoví. Tu sa mi to vidí veľmi ale skutočne veľmi úlisné, až veľmi, niečo ako Národny front za kamančou, koho chlieb jedávaš, toho pieseň spievaj... asi tak..
prop.sk
autor: Politológ
pridané: 02-10-2006 16:53


Dobrý deň, som tu len krátko ale uz po chvíli som zistil a som presvedčený, že na stránke prop.sk sú viac a najmä čistejšie pravicoví. Tu sa mi to vidí veľmi ale skutočne veľmi úlisné, až veľmi, niečo ako Národny front za komančou, koho chlieb jedávaš, toho pieseň spievaj... asi tak..
Konzervativci z propu
autor: student
pridané: 02-10-2006 17:25


Mam podobny nazor ako politolog.Prop je poctivo konzervativny.Je poctivejsi vo svojom konzervativizme ako spektrum.
Pan Krivosik je konzervativny "v medzich zakona" ako povedal klasik.Dnes by sa povedalo ze je konzervativny v medziach politickej korektnosti.
Hlavne vo veci Izraela.
Skutocnou konzervativnou strankou v tom najlepsom slova zmysle je iba prop.sk

prop.sk
autor: Prof PhDr et Judr Stefan Drsc
pridané: 02-10-2006 18:38


Dobri, den. Som tu uz dlho ale tyez by som chcel suhlasyd s polytologom a pravnykom a povedad ze, prop.sk je omnoho konzervatyvneisy nez prave spektrum, pretoze sy mislym, ze lutya na prope, z dolkeho konzervatyvyzmu este nezacaly ani mislyet ked si mislya ze, ym nekto uvery ze, predosle pryspevki nepysal ten yzty clovek. Ked ne ych clen redakcje tak dayaki cytadel, ktori je pryam ultrakonzervatyvni v svojom misleny.

Vazeny citatel/clen prop.sk s nickom politolog a (toho druheho som zabudol asi student) tie prispevky su tu dost podobnym stylom pisane, taze len tak ti nezozerem, ze to nepisal jeden clovek ... Keby dany "politolog" bol politologom vedel by, ze konzervativizmus p-s.sk je konzervativnym myslenim pricom konezrvativizmus prop.sk je proste konzervativizmom, alebo ked uz tak konzervativynm nemyslenim. Myslim, ze ked prop.sk chce byt v takomto zmysle konzervativna jednotka, kludne mu toto miesto moze prave spektrum prenechat.

Stefan

RE: prop.sk
autor: Politológ
pridané: 02-10-2006 19:26


Drahý Stefan... ja ti nevnucujem aby si nieco zozral.. ozaj nie... a to ze ma niekto iný zhodny názor resp. vyjadrujuci suhlas naň... este neznamena... ze som pisal aj pod nickom student.... a vobec ti chcem drahy Stefan doporucit aby si sa nezaoberal konzervativnym nemyslenim.... a svoje kreatívne postrehy vyuzij radsej v serialy Štyria tankisti a pes.....
RE: prop.sk
autor: Stefan
pridané: 02-10-2006 19:51


V tom pripade, som velmi rad ze tato cest pripadla prave mne a tymto, vitam na strankach praveho spektra znameho politologa Prof. Miroslava Kuseho! (aplaus .... standing ovations ... jumping ovations ... salto ovaitions)

Pan profesor odhalite nam ako demagog Krivosik zamiesal do tohto clanku cirkevnu prokadehacku propagandu?

RE: prop.sk
autor: Politológ
pridané: 02-10-2006 20:16


predrahy Stefan.... ja som len posunovac u drahy... a konicka mam psychologiu.... kotru chcem ist studovat.. asi do Grič Britany..... do nejakej rodiny... najprv ako Ó-PÉR....... a ked sa vratim potom ti to vysvetlim.... oki.???
RE: prop.sk
autor: Stefan
pridané: 02-10-2006 20:28


A mozes mi vyvetlit preco si davas nick politolog ked si posunovac a tvoje hoby je psychologia? Tomuto totiz vobec nerozumiem. Vies cloveku sa potom zda ze tu reaguje niekto kto sa v politologii aspon vyzna alebo to studuje, zaujima sa o to, tak ako prispievatel libertarian :-)
konzervativny prop
autor: konzervativec
pridané: 03-10-2006 8:26


Prop ma krasny citat od Berdajeva.Pozrite.
To je konzervativne nazeranie na svet!

RE: konzervativny prop
autor: stefan
pridané: 03-10-2006 9:11


Keby to boli ich vlastne citaty tak nepoviem nic, vycapit si citat od niekoho ineho nie je umenie. No, skus najst dobru myslienku od ktorehokolvek autora propu, ktora by bola hodna hlavnej stranky ... Na pravom spektre by si ich lahko nasiel spustu ...
RE: konzervativny prop
autor: konzervativec
pridané: 03-10-2006 11:22


stefan
moc citas SME,.tyzden a podobne platky,
alebo tam aj pises?
Posli aj ty citat do propu hodny hlavnej stranky.

RE: konzervativny prop
autor: Stefan
pridané: 04-10-2006 8:59


Kazdy usiluje o rovnost ... s tymi nad sebou.
RE: konzervativny prop
autor: Stefan
pridané: 04-10-2006 9:03


To bolo z mojej vlastnej hlavy. A teraz mi najdi dobry citat z propu (i s linkom a lokaciou, prosim) a nie z diskusie citatelov ale z hlavy redaktorov propu.
stefan
autor: stan - propák
pridané: 05-10-2006 9:31


Stefan, pokiaľ viem, Prop hlavne prekladá, nevidím dôvod na tieto hlúpe citátové preteky.
cha cha cha
autor: Politológ
pridané: 06-10-2006 11:12


Na porovnanie po sedemnástich rokoch. Televízny prejav Václava Havla v decembri 1989
_____________________________________________

Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítel socialismu, že chci obnovit kapitalismus, že jsem ve službách svetového imperialismu, od něhož prijímam tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži, protože brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím.
Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl vénovat práci dramatika.

Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň, sám odstoupím z funkce. Pro mně není rozhodující, s jakým slovem jsou sociálni jistoty spojovaný, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly byt daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismus.

Za svůj třetí úkol považuj i podporu toho, co vede k lepšímu postavení detí, starých lidí, žen, téžce pracujících, příslušníkú národních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoli dúvodú húfe než ostatní. Žádné potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale nabízeny tém, kteří je nejvíc potřebují.

Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociálni otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se néktefí z vás obávají. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pěčovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány.

Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš štát by už nikdy nemél být přívažkem či chudým příbuzným kohokoli jiného. Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat.

Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražovaní? Mnohokráte a jasné tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoli sociálních krizí a podobne. Žádné gigantické zdražovaní nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme.

Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme. Podlé mého mínění nesmí náš štát šetřit na investicích do školství a kultúry. Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesúm, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátám základních sociálních jistot, musí naši ekonómové přijmout prosté jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné: NEJDE TO."

_________________________________________prop.sk

RE: cha cha cha
autor: Floro
pridané: 17-11-2009 21:11


nnnemôžem aani ppochopiť aako mmôže nnniekto bbyť ttaky nnaivný aaa ešte sa ssstane ppprezidentom nna jejedno oobdobie.
Pprepáčte,aale oood vtedy aaj kkkokokcem.

Havel humanista ???
autor: Laszlo
pridané: 06-10-2006 13:48


Havel je krivak a vzdy krivakom bol.
Pozrite sa na jeho minulost
a na minulost jeho rodiny.
O tom "konzervativny" Krivosik nenapise.

RE: Havel humanista ???
autor: Lukas Krivosik
pridané: 06-10-2006 14:37


Sme azda nejakymi fanusikmi Havla? Prave Spektrum odkazuje na webstranku sucasneho prezidenta CR, Vaclava Klausa. A ten bol s lavicovym liberalom Havlom vzdy v silnom spore. Staci si spomenut na nedavnu prestrelku medzi obidvomi panmi ohladne schvalovania registrovanych partnerstiev v Cechach.

Kto bol jasne proti RP? Bol to hayekovec Klaus!

RE: Havel humanista ???
autor: tato
pridané: 06-10-2006 20:34


Nie som nejakym odporcom V.K. , ale mal som moznost byt na jeho prednaske spojenu s diskusiou na jednej slovenskej vysokej skole v predvolebnom case roku 1992 . Tam som pocul Klausa obhajovat nemoznost znizenia dani pod 35 % . Diskusia bola ohladom akejsi krivky, ktora dokazuje , ze pri znizovani dani nateka do StR viac penazi ako povodne , ale pri urcitom bode sa "karta obracia" ten bod bol podla Klausa okolo 35 % pod neho sa nesmie ist .
Tym som len chcel povedat, ze aj u Klausa najdes vety , ktore keby dnes vypustil tak si budes mysliet , ze to povedal Fico a mozno este nie niekto horsi .

RE: Havel humanista ???
autor: Stefan
pridané: 06-10-2006 21:10


V 92 som bol komunista jak repa. Kazdy sa vyvija a ze to nehovori dnes mi uplne staci :-)
RE: Havel humanista ???
autor: tato
pridané: 07-10-2006 19:17


Dnes uz nie si komunista ?
RE: Havel humanista ???
autor: Lukas Krivosik
pridané: 06-10-2006 21:17


Ja si uvedomujem, ze u Klausa sa slova nie vzdy rovnali cinom, i ked vtedy bola taka silne etatisticka doba, ze ine by zrejme volici neprijali za svoje. Predpokladam, ze islo asi o Lafferovu krivku.

Kazdopadne, pre toto je Klaus dobrym prezidentom. Tam staci mat tie spravne nazory, mat dobre reci a kybicovat. A uz ta pocuvaju, lebo si prezident. Nikto od prezidenta Klausa neocakava nejake vykonne kroky - s vynimkou mozno nepodpisania nejakeho zakona. Ale NAZORY ma dobre;-)

RE: Havel humanista ???
autor: tato
pridané: 07-10-2006 19:22


Tak to kludne mozes tieto slova podpisat aj pod Havla, a to ja nie som jeho propagator .

Koniec koncov ci Havel alebo Klaus by boli pre Slovensko lepsimi prezidentmi ako mame doteraz .

RE: Havel humanista ???
autor: Laborec
pridané: 13-10-2006 12:41


Myslim si, ze Michal Kovac v takej tazkej dobe v akej bol vo funkcii prezidenta SR, si za svoje postoje zasluzi viac nez obdiv.
R. Schuster a tento trulko Gasparovic mu nesiahaju ani po clenky.

RE: Havel humanista ???
autor: tato
pridané: 13-10-2006 17:15


No, obdiv ? Neviem . Ja by som to skor videl tak , ze bol jeden z tych, ktori prispeli k vytvoreniu tej "tazkej doby" . Jeho postoj bol skor taky, ze mu uz nic ine nezostavalo teda len , ze by bol este horsi nez jeho byvali spolustranici .
K tej druhej vete nemam moc co namietat, aj ked co sa tyka servilnosti a sterilite prejavov su si vsetci dost podobni .

RE: Havel humanista ???
autor: Laborec
e-mail: petrasov@zoznam.sk
pridané: 13-10-2006 18:00


Treba si uvedomit, ze v tom case z politikov zostal M. Kovac jediny, ktory realne stal v ceste Meciarovmu valcu.
RE: Havel humanista ???
autor: tato
pridané: 13-10-2006 21:27


Ale ved v poriadku . Lenze on tam stal nahodou respektive vdaka svojmu buducemu odporcovi . To je podobny pripad ako Dubcek . Hoc, keby nebol Bilak blby tak po nom po dvadsiatich rokoch ani pes nestekne . Dnes je z neho ikona .
Havel podporuje zvazky homosov?
autor: Laborec
e-mail: petrasov@zoznam.sk
pridané: 13-10-2006 12:56


Moja otazka: "Plati ako ista vec, ze Vaclav Havel je podporovatelom zvazkov homosexualov a davanie na roven tradicnej rodiny?" Ak by to bola pravda, musel by som nanho poopravit svoj nazor.
Doteraz som nasiel jeho prejavy iba v tom zmysle, ze podla neho netreba rodinu chapat ako biologicku vyrobnu deti.
Predlozi mi niekto nejaky jeho prejav alebo clanok, ktory by dokazoval, ze podporuje zvazkov homosexualov ?
Dakujem.

genetika a Maďari
autor: Jano Kelo
e-mail: jbmusik@gmx.at
pridané: 01-11-2006 21:17


Chcel by som reagovať na vetu "tým chcem povedať, že Slovák má kultúrou (v širšom zmysle) viac spoločné s rasovo odlišnými Maďarmi alebo Nemcami než so slovanskými Rusmi". Nedávno som sa dočítal o najnovších poznatkoch z genetiky, kde sa podľa istého génu radia Maďari,Nemci a Rusi skôr k našim príbuzným t.j. máme spoločný gén, ktorý nás odlišuje napríklad od Španielov či Francúzov a národov Ázie či Afriky. Nie som si ale istý čo s tým urobia v Prop-e? Možno to budú považovať za sprisahanie genetikov (a na dôvažok židovských) :-)
kapitrhobahnologia
autor: nepoet
pridané: 20-12-2006 21:23


Ritier kapitalizmu, v nerozbornej jednote kapitalu, trhu(trh-ni co mozes),
a byrokracie, na plechovom tatosovi hrde tahnul krajinou a (s)privatizoval
vseludove vlastnictvo.

krivosik zumpa
autor: antikrist
e-mail: kdh@kdh.sk
pridané: 18-09-2007 17:31


Stránku krivosika sledujem len sporadicky. liberalny web si stanovil za cieľ byť akousi alternatívou voči krivosikovmu prúdu (krivosik = mediálna hlavna žumpa)
Článok sa začína osobným útoko
autor: Slováčisko
pridané: 24-03-2010 16:42


na nositeľa iného politického názoru. Tu sa môj záujem o tento článok a web sídlo končí. S pozdravom
Slováčisko Demokrat

krivosik
autor: antikrivosik
e-mail: Pdajo@azet.sk
pridané: 06-09-2010 12:17


som si mohol mysliet ze za tym bude zas krivosik. je to odpad medzi slovenskymi novinarmi

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group