ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Pridať nový príspevok

Antisemitizmus
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 31-08-2006 2:24


Bol by som rád keby autor troška konkretizoval. Aké prejavy antisemitizmu, resp. politický antisemitizmus má na mysli?
V podstate ano
autor: PeterS
pridané: 31-08-2006 2:26


ibaze slovaci partiu hrat nemozu, lebo nevedia ako ma vyzerat vitazstvo, resp. preco udrziavat hru. A to je obecny problem. Slovak nevie co chce a kam sa ma postavit akonahle vylezie z krcmy, ci z doliny - od svojich, do vecsieho kolektivu napr. EU. Signifikantne je ked severoslovak ci vychodniar pride do vecsieho kolektivu - Bratislavy, co za obranne reci zacne sukat.
Takze ked sa nevieme postavit ani do rady na listky, ake pozicie by sme chceli zaujimat v strednej europe?
Ferka som cital a je smutne, ze sa nasim spolocnym dejinam nikto objektivne nevenuje. Pravdepodobne o to ani nejde.
Btw. aky je to ten konzervativny pristup k spolunazivaniu?

RE: V podstate ano
autor: vychodnar
pridané: 31-08-2006 9:20


"Signifikantne je ked severoslovak ci vychodniar pride do vecsieho kolektivu - Bratislavy, co za obranne reci zacne sukat."
no ved to je prirodzene,ze clovek si uvedomuje svoju identitu hlavne v cudzom prostredi,kde citi potrebu vymedzit sa voci ostatnym.
ked som v blave-som vychodniar
ked som v cechach-som slovak
ked som v USA- som europan

RE: V podstate ano
autor: PeterS
pridané: 31-08-2006 10:49


Nejde o identitu, ide o stav akejsi zmetenosti, ako reagovat na nove prostredie tak, aby nepodlahli novemu a nestratili stare. Toto som skratil do frazy "obranne reci".
Proste taky clovek nechce uznat, ze su iste vyhody, pre ktore je v Blave a naopak, snazi sa ukazat, ako mu iste negativa vadia.
A tak sa stane, ze je niekto 30 rokov v Blave ale doma je kdesi, kde ho uz ani nikto nepozna, iba si staromilsky spomina, ze tam sral do plienok. Pozorovatel si nutne musi polozit otazku: Je to vnutorne pravdive? Nie je to poza? Neustale potlacat 30 rokov v prospech detskych zazitkov? A o to ide. Zivot prinasa akesi kvalitativne i kvantitativne fazy. Treba ich akceptovat. Jedna skonci, druha zacina a nie byt cely zivot nestastny z toho, ze nevidim kazdy den Krivan a pritom byvat v luxusnom 200 metrovom byte...

RE: V podstate ano
autor: vychodnar
pridané: 31-08-2006 11:32


asi mas aj pravdu
RE: V podstate ano
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-08-2006 13:16


Peter S, suvislo vravis, musim tentokrat povedat. Suvislo, az mi je to divno.
RE: V podstate ano
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 31-08-2006 16:15


Aj ja sa nestacim cudovat, ako by mu niekto zobral nick :-)
RE: V podstate ano
autor: PeterS
pridané: 31-08-2006 22:45


To bude tym, ze z mojho pohladu je clanok, az na male drobnosti, korektny a pravdivy. Preto som upustil suvislu myslienku. Nemal som dovod "vyryvat", resp uvadzat kontrapriklady.
Uz som sa to niekolko krat snazil vysvetlit. Ked nie je cas na polemiku, pretoze by som musel zacat od adama, tak je lepsie uviest veci do pochybnosti nejakou kontrasituaciou.
Nebojte sa, i tu ma svrbeli prsty napisat nieco o tom, ako sa nam (staroslovakom) nepodarilo ostat pri vychodnom rite (centrum rimskej rise a papezstva bolo myslim este stale v Carihrade) a ako nakoniec kartu dostali madari, ktori ochotne suhlasili s vrchnostou v Rime.
A tu sme jednym jedinym krokom prehrali nasu statnu moc na dalsich tisic rokov. Bola by to dost kontroverzna poznamka, vsak? Asi som mal slabu chvilku a odpustil som si ju.

balkanske riesenie
autor: vychodnar
pridané: 31-08-2006 9:28


A to este mame teraz "stastie" ,ze nevladne Orban, to by nasledovala ihned kosovska cesta.
RE: balkanske riesenie
autor: vychodnar
pridané: 31-08-2006 11:43


a este chcem dodat dost trapnu ulohu medii na SVK ako aj v madarsku.Prave oni prilievaju olej do ohna a stvu obe strany proti sebe. Vid. napr. "priznanie" Palatu v .tyzdni, aky titulok dat rozhovoru so Slotom..v LN.
A stale nechapem,ako mozu palatovi davat vobec nejaky priestor. Je to provokater, ktory btw. oznacil Slovensko za -severny vybezok balkanu-.

RE: balkanske riesenie
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 31-08-2006 12:13


Orbánom by som nestrašil, Orbán je populista podobne ako Fico u nás. Veľké reči a skutek utek ... v poslednej dobe aj on presedláva na sociálnu retoriku lebo s nacionálnou mu to nevychádza (Hlasovanie o dvojtom občianstve z roku 2004 napríklad ...), bolo to vidieť napríklad na voľbách v roku 2006 - nacionálna agenda šla bokom sociálnej.
RE: balkanske riesenie
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-08-2006 13:20


Tiez si myslim, ze tie Palatove dristy su trapne. Neviem, preco si ho v .tyzdni drzia. Mne vsak skor vadi take to tahanie zien do kazdeho jeho clanku. Ma napriklad napisat o politickej situacii na Ukrajine a polovica clanku je o nejakej studentke Masi, co tam stretol a mozno aj nieco ine.

Proste Palata sa snazi ukazat, ze sice "som muz v prechode, ale zeny ma stale zeru". Aj ked iba na Ukrajine. Na clanku o Slotovom rozhovore v LN ocenujem, ze tam taketo ulety nezakomponoval.

znoska omylov bez dokazov
autor: kazatel
pridané: 31-08-2006 9:49


"Kedysi tu totiž boli tri vyprofilované maďarské politické strany, o ktorých by sa dalo povedať, že ich spájala ideológia: MKDH, Maďarská občianska strana a Spolužitie. Minimálne u maďarských kresťanských demokratov a občianskych liberálov bola šanca, že časom zrastú s podobne orientovanými slovenskými stranami."

nikdy ziadna sanca nebola. vsetky tieto strany sa pospajali z jedneho jedineho dovodu a to kvoli moci. to ze par amaterov nebolo schopnych ziskat pat parcent je ich chyba. osobne som za to aby taketo stranicky (KDH, SMK, Slobodne Fora, televizne strany) nadobro odisli do dejin. stacilo by spravit system ako je v UK (FIRST PASS THE POST) a bolo by vsetko krasne vyriesene. nuly (SMK, KDH, HZDS) by prestali vydierat velkych (SMER, SDKU)

RE: znoska omylov bez dokazov
autor: tato
pridané: 31-08-2006 10:05


A co takto zaviest veducu ulohu jednej strany a dat to ako stvrty clanok ustavy ?
RE: znoska omylov bez dokazov
autor: kazatel
pridané: 31-08-2006 10:22


cakal som, ze sa ozve nejaky debil. a netrvalo to moc dlho. zaujimave, ze ked tu hovorim o britskom volebnom systeme, tak sa musi nejaky nedovzdelany tupec ozvat a zadriet nieco uplne mimo. nieco vecnejsie okrem stihomamov by asi nebolo...
RE: znoska omylov bez dokazov
autor: tato
pridané: 31-08-2006 18:12


Som rad, ze som sa zas o sebe nieco dozvedel .
Drahy priatelu, ja nedovzdelany tupec a debil, neviem ako by bolo mozne " spravit system ako je v UK " . Skus mi to prezradit . Ved, kto brani najvacsim stranam ziskat v parlamente vacsinu ? Nech presvedcia vsetkych a ostanu len dve Tebou spominane strany . Nuz tak sa nerozculuj a skus porozmyslat ako Tvoje nezmysli dosiahnut.

RE: znoska omylov bez dokazov
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 31-08-2006 12:09


Väčšinový systém je síce fajn ALE musíš brať do úvahy, že volebné obvody/grófstva/okresy v GB majú tradíciu siahajúcu pár 100 rokov dozadu, kým volebný obvod/okres/kraj má v SVK tradíciu pár rokov a vytvorili sa politicky a vôbec nie v súlade s prirodzenými regiónmmi (Napr. Trnavský kraj, Spiš je rozdelený, okresy na severe sú malé - Kysucké Nové Mesto a na juhu veľké - LV, NZ).
RE: znoska omylov bez dokazov
autor: jednokto
pridané: 31-08-2006 14:40


ja lne tak slovensko.seldiacky - je tie volebne obvody/grofstva/okresy v GB niekto dakedy stanovil a nidky by ichnebol stanovil, keby dal na reci tych,ktori by mu vtedy pre par sto rokmi furt vraveli, ze to nema tradiciu

na druhej strane je uplna pravda v tom, ze slovensko uz dlhe roky furt preslapuje na jednom mieste a skoro kazde styri roky zaciname odznova - pride nova verchuska a hned totalne rozhadze komeptencie uradov, zahodi niekoter urovne uradov (teraz to budu krajske), nastoli nove, a zase je v tom brajgel.. ako pekny priklad poviem co mi povedal kamos..jeho sef sa mu na jedenj akcii stazoval, ze stracal nervy pri vybavovani stankov na vianocne trhy v BA sa rozculoval, ze dakedy to bolo vsetko zabehnute, ze hned vedel, na ktore dvere na samosprave ma zaklopat akolko doniest, ale teraz to ani boh nevie kam ma klopat a nosit, lebo sa to furt meni a aj ludia sa furt menia :)

dalsia neuveritelna vec, ako meciarova suita rozondila samospravu, pomaly kazdy laz pod velkym stromom ma okres a suitu uradnikov..

RE: znoska omylov bez dokazov
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 31-08-2006 15:09


Čo sa týka GB tak tam sa to stanovilo prirodzene zdola a nie z hora, podobne ako župy v Uhorsku. Župa bola asi taká veľká cca, aby sa dalo z jej centra dostať do najvzdialenejšieho kúta župy za jeden deň na koni.

Ohľadom samosprávneho systému v SVK si netreba robiť ilúzie. Stačí sa pozrieť na mapu SVK a vidíme čo tu máme (Poltár je okres lebo Gašparovič je stade, Žarnovica lebo Ľupták je stade ...).

RE: znoska omylov bez dokazov
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 31-08-2006 16:20


Nechcem Ti kazit radost, ale Kusucke Nove Mesto nie je okres. KN je Komarno a KM je Kremnica. Kysucke Nove Mesto je okres Cadca a ten nie je rozhodne maly (aspon podla poctu prihlasenych aut).

Viz clanok, ktory o tom ale neinformuje presne:
http://platon.sk/article.php?3...

RE: znoska omylov bez dokazov
autor: Koloman
pridané: 01-09-2006 9:41


Precitaj si to poriadne:

"KM Kysucké Nové Mesto okresné "

????

RE: znoska omylov bez dokazov
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 01-09-2006 15:55


Ved hej, len som inde zase cital, ze KM je Kremnica... tak som myslel, ze ten nas clanok je zly.

Ale KM je KNM, takze je to OK, spravedlnujem sa.

Viz http://km.mesto.s...

Kremnica je okres ZH.
http://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-kremn.htm...

RE: znoska omylov bez dokazov
autor: Alexios Komnenos
pridané: 31-08-2006 16:26


Rád by som podotkol, že volebné obvody v GB síce majú dlhú tradíciu, ale taktiež tam majú tradíciu "prispôsobovania" týchto obvodov podľa momentálnej situácie. Napr. konzervatívci vždy radi tvorili nadmerne veľké robotnícke obvody. Niečo podobné v omnoho vulgárnejšej podobe sa robilo v Uhorsku, kde sa však postupovalo podľa národnostného kľúča: maďarské obdvody boli zásadne menšie ako nemaďarské.
To však nič nemení na tom, že prispôsobenie volebného systému, aby vznikli dve silné strany, je fajn. Sprehľadní to politickú scénu, ktorá je "obsratá" rôznymi straničkami, ktoré, keď sa dostanú do koalície, tak celý čas len mydlia schody tým ostatným stranám.

RE: znoska omylov bez dokazov
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 31-08-2006 21:36


Ak dobre viem, tak v Uhorsku mala každá župa svojich reprezentatnov a obvody sa nerobili, boli pevne dané. Od roku 1874 bolo volebné právo viazané na odvedené dane. Ľudí čo neodvádzali dane roku 1899 vylúčili zo zoznamu voličov.
RE: znoska omylov bez dokazov
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-08-2006 22:54


"Od roku 1874 bolo volebné právo viazané na odvedené dane. Ľudí čo neodvádzali dane roku 1899 vylúčili zo zoznamu voličov."

Ach jaj, toto je moj sen:-)

RE: znoska omylov bez dokazov
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 31-08-2006 23:49


Tak čo chceš, cenzusový volebný systém bol založený práve na tom. Kto platil štátu mal právo o ňom aj rozhodovať, kto nie ten nie.

Keď som vyhrabával tie údaje tak ma zarazila taká kuriozita, za Horthyho sa v Maďarsku viazalo volebné právo okrem cenzu aj na vzdelanie, muž musel mať 24 rokov a aspoň 4 ľudové a žena 30 rokov a 6 ľudových na to aby bola oprávnená voliť, aká haluz :D

RE: znoska omylov bez dokazov
autor: Alexios Komnenos
pridané: 04-09-2006 9:11


Obvody existovali; nakoniec v Uhorsku bolo tuším 64 žúp, kým poslancov bolo najmenej trikrát toľko. Pre všetkých milovníkov autoritatívnych režimov, ktorí sa tu zliezajú ako muchy na hovno, tak medzi ďalšie pikošky uhorského volebného systému patrili volebné centrá, ktoré až veľmi často boli nejaké zastrčené diery, do ktorých sa nikomu nechcelo chodiť. Navyše hlasovanie bolo verejné a každý si dobre rozmyslel, či sa znemožní pred volebnou komisiou hlasovaním za "nevlasteneckého" kandidáta. Ak ani to nepomohlo, vzniknutý problém sa dal riešiť ďalšími dvoma spôsobmi: podvodným sčítaním hlasov, príp. zavretím víťazného kandidáta do basy, čím prišiel o mandát... Vďaka tomuto premyslenému systému sa v budapeštianskom parlamente stretlo v najlepšom prípade sedem poslancov slovenskej národnosti (bolo to tuším r. 1905, pričom tento "úspech" zdesil maďarské vládnuce kruhy).
Daňový cenzus v Uhorsku neriešil sociálnu otázku volebného systému, ale národnostnú.

pekna veta
autor: Bruciak
pridané: 31-08-2006 10:41


citujem: "Jediná realistická perspektíva je tá konzervatívna, keďže len ona dokáže objektívne posúdiť, čo máme spoločné a čo nás prirodzene rozdeľuje." Taketo vety ma pobavia, trochu pokory by nezaskodilo. Ale inak clanok je faj a vo vela veciach sa da suhlasit.
RE: pekna veta
autor: empee4
pridané: 13-09-2006 23:27


nic v zlom ale clanok ma dosti ocivdne diery a ta veta to fakt korunuje....formulacia v style najlepsi slon je ten sovietsky,pretoze som to povedal....nexcem tym vsak zhadzovat clanok ako taky...su v nom myslienky,ktore skutocne stoja za zvazenie...
S konzervatívnym pohľadom na večné časy a nikdy inak!
autor: Alexios Komnenos
pridané: 31-08-2006 10:47


Milý pán šéfredaktor. Po zhliadnutí tohto príspevku som sa rozhodol zareagovať a poopraviť niektoré chybičky, prípadne zopár absolútnych blbostí, nachádzajúcich sa v článku.
1."...mimoriadne zlé skúsenosti oboch strán s tou druhou..." - treba podotknúť, že nie sme jediným príkladom. Nakoniec, a to je zaujímavé, Maďari nemajú bohvieaké vzťahy so žiadnym štátom, kde majú svoju menšinu. (Nechajme však problém vzniku maďarských menšín bokom.)
2. Konštatovanie, že jedinou realistickou perspektívou je konzervatívna, mi pripomína časy pred 1989, ale to je len tak na okraj.
3. "Koreňom slovensko-maďarského sporu je jazyk. Keď sa ku koncu 18. storočia začínalo na oboch stranách Dunaja národné obrodenie, Slováci aj Maďari boli už stabilne konfesijne rozdrobení na katolíkov a protestantov."
Tu treba rozlišovať. Existujú dva typy moderných národov (najmä v podmienkach strednej Európy): politické a etnické. Maďari sa konštituovali v 19. stor. ako politický národ a všetkých obyvateľov Uhorska (BEZ OHĽADU NA JAZYK) považovali za Maďarov. Toto stanovisko zastávali radikálny šovinisti typu Bélu Grünwalda, ale aj umiernení liberáli ako bol Lórand Eötvös.
Jazyk bol podstatný pre uhorské menšiny, pretože ten bol najvýznamnejším (ale nie jediným!) odlišovacím znakom od Maďarov.
3. Údaje o asimilácii neslovenských národností na území dnešného Slovenska treba brať s rezervou. Boli nakoniec aj štúdie, ktoré ešte pred revolúciou 1848/49 (t.j. dávno pred asimilačnou politikou) "dokazovali", že nemaďarské etniká budú do sto rokov minulosťou. Nakoniec asimilácia prebehla opačným smerom. Kým začiatkom 19. storočia tvorili Maďari v Uhorsku asi 45 percent, na konci to bolo io necelých desať percent viac.
4. Ohľadom šľachty treba podoknúť jeden podstatný detail: vysoký podiel šľachty u obyvateľstva sa netýkal len Maďarov, ale aj nás... Ako príklad môžme brať Turiec, kde bolo sedmoslivkárov ako maku.
A mimochodom, v Poľsku bola koncentrácia šľachty ešte vyššia.
Tvojim generalizovaním Slovákov ako plebejského národa sa dostávaš na úroveň poslucháča VUMLu.

Takže odporúčam, aby si si pred vydaním ďalšieho článku s "konzervatívnym" pohľadom na svet a vesmír trošku viac prebrázdil fakty.

A ešte jeden postreh: najzávažnejším problém vzťahov medzi národmi sú jednoznačne odlišné historické skúsenosti na tie isté udalosti. Ten istý problém bol medzi Čechmi a Slovákmi. Ako príklad by som uviedol aj jednu lingvistickú lahôdku: Slováci sa učia, že v roku 1918 sa rozpadlo Uhorsko a vzniklo Československo. Maďari sa učia, že v roku 1918 Maďarsko (Magyarország) stratilo územia na úkor Čechov, Rumunov atď.
Preto jedným z riešení problému by mohlo byť, aby sa detičky na školách učili viacero interpretácií dejín, t.j. aby sa dokázali pozrieť na daný problém aj zo strany toho druhého národa. Aj keď pre správneho konzervatívca je toto asi neprípustný relativizmus.
S konzervatívnym pozdravom Alexios I. Komnenos

RE: S konzervatívnym pohľadom na večné časy a nikdy inak!
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-08-2006 14:27


Absolutne zbytocna reakcia, ktora vykopava otvorene dvere.

"Konštatovanie, že jedinou realistickou perspektívou je konzervatívna, mi pripomína časy pred 1989, ale to je len tak na okraj."

Ked das dohromady nasledky nacionalno-socialistickeho pohladu a lavicovo-liberalneho, ktory zastava v madarskej otazke napr. dennik SME, tak vidis jasne, kam to vedie. Pre mna je stanovisko madarofilov z prostredia dennika SME rovnako bludne ako nazory Slotu a spol. Oboje su nebezpecne pre uzemnu celistvost SR a povedu ku konfliktom.

Nielen ten, kto konflikty vyvolava moze vyvolat vojnu, ale aj ti, co sa existujuce tlaky snazia potlacit v nejakom tlakovom hrnci.

Slovensko-madarske vztahy su stale neodistenym granatom okrem ineho aj preto, ze slovenski konzervativci doteraz neboli schopni sformulovat vlastne stanovisko k problemu. Mam dojem, ze aj ludia ako Frantisek Miklosko alebo Peter Zajac, ktory sa z konzervativneho pohladu venuju slovenskej otazke prijali vedome lavicovo-liberalne stanovisko k madarskemu problemu. Preco tak urobili, neviem. Mozno si zelali, aby naozaj nejaka spolocna paneuropska buducnost prekonala nase spory.

Mozno uverili v akusi fukuyamovsku posthistoricku paradigmu. Ale historia nas dnes dobieha a vidim to vseda v Europe. Na toto musia silne zareagovat konzervativci, lebo len oni dokazu udrzat v takychto tazkych casoch kormidlo.

Ludia ako Alexios Komnenos casto upodozrievaju konzervativcov z ideologizacie a z ideologickych pohladov. No je to nielen inak, ale presne naopak. Konzervativcom je vlastny a priori realisticky pohlad a zhodnotenie situacie. Na rozdiel od (lavicovych) liberalov alebo (narodnych) socialistov, ktori su zaslepeni svojimi utopickymi ideologiami.

Ci uz hovorime o utopii multikulturalizmu, narodnej utopii alebo niecoho ineho.

"Tu treba rozlišovať. Existujú dva typy moderných národov (najmä v podmienkach strednej Európy): politické a etnické. Maďari sa konštituovali v 19. stor. ako politický národ a všetkých obyvateľov Uhorska (BEZ OHĽADU NA JAZYK) považovali za Maďarov."

O tomto som pisal v clanku su "Americania vobec narod?" Inak, ja myslim, ze narod ako Slovaci potrebuju aj jednu aj druhu zlozku. Aj etnicku aj obciansku. Ale tu obciansku musime este dobudovat.

Tu by som dal do protikladu etnicke a obcianske vlastenectvo. Prejavmi etnickeho vlastenectva je casto taka lacna hrdost na narod, hokejistov a stotoznovanie sa s uspechmi inych prislusnikov narodneho kolektivu.

Ale za take nieco clovek nic neda. Naproti tomu zakladom obcianskeho vlastenectva je vedomie, ze clovek je spoluzodpovedny za to, co daje v jeho polis. Napriklad prejavom obcianskeho vlastenectva je, ze ludia sa angazuju za svoju ulicu, angazuju sa vo veciach svojej obce alebo mesta.

Alebo ze sa postavia na obranu Specialneho sudu, Ustavu pamati naroda alebo podobnych institucii. To je prejav obcianskeho vlastenectva a na Slovensku je ho zatial ako safranu.

"Údaje o asimilácii neslovenských národností na území dnešného Slovenska treba brať s rezervou."

Ale samozrejme, dolezite vsak je, ako boli udaje tej doby interpretovane madarskymi politickymi elitami.

"Tvojim generalizovaním Slovákov ako plebejského národa sa dostávaš na úroveň poslucháča VUMLu."

S tymto plebejskym chapanim Slovakov prisiel Minac. Slovaci mu uverili. Teda hovorime tu zhruba o dvoch tretinach nacionalno-socialistickych Slovakov. Samozrejme, nie o vsetkych. Ja sam som vzdy tento pohlad kritizoval, ale je fakt, ze velmi vela Slovakov sa takto samoidentifikuje a myslia si, ze im ich plebejskost sluzi ku cti.

"A mimochodom, v Poľsku bola koncentrácia šľachty ešte vyššia."

No neviem, podla mna bolo najviac slachty na obyvatelov prave v Uhorsku. Co zahrna aj ten tvoj Turiec. Ak mas presne udaje, zverejni ich. Ja sa pokusim najst tie moje.

"A ešte jeden postreh: najzávažnejším problém vzťahov medzi národmi sú jednoznačne odlišné historické skúsenosti na tie isté udalosti. Ten istý problém bol medzi Čechmi a Slovákmi."

Zase vykopnutie otvorenych dveri. Ved aj ja pisem, ze popri civilizacnej identite a casto zmiesanych partnerstvach alebo rodinach, je tu rozdiel v historicko-kulturnej stope alebo odtlacku v nasich hlavach.

"Preto jedným z riešení problému by mohlo byť, aby sa detičky na školách učili viacero interpretácií dejín, t.j. aby sa dokázali pozrieť na daný problém aj zo strany toho druhého národa. Aj keď pre správneho konzervatívca je toto asi neprípustný relativizmus."

Myslim, ze to nie je relativisticky, ale utopicky pohlad. Si vezmi ako je dejepis u nas vyucovany. Casto je problem naucit deti jeden pohlad. Nieto este niekolko pohladov.

RE: S konzervatívnym pohľadom na večné časy a nikdy inak!
autor: Alexios Komnenos
pridané: 31-08-2006 16:08


Asi tu nie je priestor na totálne rozpitvanie celého problému, takže sa pokúsim zhrnúť svoju odpoveď do niekoľkých bodov.
Za prvé je to podieľ šľachty. Bohužiaľ nemám teraz veľmi možnosť listovať v literatúre, koniec-koncov tento údaj som čítal vo veľmi všeobecných prácach (ak sa nemýlim, tak to boli Dejiny Európy od kolektívu európskych historikov), podstatné je, že podiel šľachty v Poľsku a Uhorsku dosahoval podobné cifry a ak ma pamäť neklame, pohybovalo sa to okolo dosť neuveriteľných desiatich percent. Presné čísla v danej chvíli nie sú podstatné, dôležité skôr je, že zrejme nemal tento relatívne vysoký podiel zásadný vplyv na "kultúrnosť" týchto národov (Poliakov, Maďarov a Slovákov). Problém bol skôr v tom, že absolútna väčšina tejto šľachty boli práve sedmoslivkári a na prelome 19. a 20. storočia stála otázka asi tak, čo bude s touto poloospalou skupinou obyvateľstva (spomeň si na niektoré prozaické diela slovenskej literatúry z tohto obdobia). Západné národy, ktoré zďaleka nedosahovali taký vysoký podieľ šľachty sú, myslím si, omnoho kultúrnejšie.
Otázka vyučovania dejepisu nie je nejaký utopický pohľad. Koniec-koncov tento nápad nebol môj, ale názor didaktikov dejepisu na Slovensku. Utopický je snáď v krátkodobom horizonte, ale myslím si, že z dlhodobejšieho hľadiska by sme sa mali oň snažiť, pretože by prispel k lepším vzťahom medzi národmi. Nakoniec, vždy je fajn pozrieť sa na jeden problém z viacerých strán.
Plebejskosť slovenského národa nevymyslel Mináč, je omnoho staršieho dáta a súvisí s tým, že slovenská šľachta sa až na výnimky (akou bolo napr. zhromaždenie v Martine 1867) nezapojila do národnoobrodeneckého hnutia v 19. storočí. Preto sme dospeli k tvrdeniu, že Slováci sú plebejský národ. Prijali to za svoje zahraniční publicisti, českí historici a nakoniec aj marxistickí historici. Táto téza bola v rozpore nielen s tým, že na Slovensku bol vysoký podieľ šľachty, ale dokonca sa tu nachádzala aj vrstva kapitalistov a podnikateľov (hovorím o období posledných desaťročí Uhorska). V tvojom príspevku je úplne jasná ozvena tohto tendenčného pohľadu.
Zložky národov, ktoré si spomínal (etnická a občianska) nie je o tom istom, ako situácia okolo konštituovania moderných národov. Tam bol problém v tom, že tzv. etnické národy (ako napr. Slováci, Slovinci, ale aj Nemci) si museli svoje právo na "vlastný" štát zdôvodňovať "prirodzeným" právom každého národa na sebaurčenie. Keďže však národ nemohli definovať skrz existujúce štátne celky, tak sa tento národ definoval cez jazyk, kultúru, vlastné územie apod. Takýto národ vlastne existoval "prirodzene" - t.j. nezávisle na vtedajších hraniciach. Politický národ (hovorí sa mu aj historický: Česi, Maďari, Rakúšania, Francúzi...) sa definoval cez vlastné dejiny, t.j. takýto národ vždy mal vlastný štát. Nemá to nič spoločné s nejakým občianskym princípom. Aj keď sa samozrejme dá súhlasiť s rozvíjaním etnického i občianskeho princípu v danom národe.
Inak paradoxne Trianon do istej miery prevrátil tieto formy národov naopak: Maďari sami seba začali chápať viac etnicky a Slováci viac politicky...
Ale to je aj celá pointa. Na Trianon zabudnúť netreba, bolo by to dokonca škodlivé. Ale treba, aby sa Maďari naučili realisticky (radšej však nie konzervatívne) hľadieť na Uhorsko (po maďarsky je to bohužiaľ Magyarország, magyar állam) kriticky a s odstupom. To je však beh na dlhé trate.

RE: S konzervatívnym pohľadom na večné časy a nikdy inak!
autor: Muad'Dib
pridané: 03-09-2006 15:53


Len sa tak pripojím do diskusie...
Ten článok je naozaj veľmi dobrý,... i keď by sa v ňom našlo zopár vecí, voči ktorými by som mal menšie výhrady.

Ináč, čo sa týka tej šľachty, tak áno, to je fakt, že podiel šľachty tu bol pomerne vysoký, miestami možno až 10-15 % (to len tak "strieľam" z pamäti) obyvateľstva - preto aj nie je problém stretnúť niekoho, kto má "šľachtický pôvod" (ako napr. aj ja - z Poľska). Totiž, fenomén zemianstva u nás je, myslím si, každému dobre známy. Bol to takpovediac regionálny fenomén Strednej Európy, pretože podobná situácia bola v Poľsku.
Avšak tvrdenie to tvrdenie, že vraj z maďarskej šľachty ich spôsoby prešli aj na pospolitý maďarský ľud, kým Slováci vraj často svojimi maniermi pôsobia ako genetickí vidláci, je absolútne nezmyselné.
Okrem toho, že ho autor nedokázal ničím podložiť - a že je až príliš šovinisticky zafarbené na to, aby článok, v ktorom je, by mohol byť považovaný za seriózny - je aj absolútne neopodstatnení.
To, akí sú vidláci na "oboch stranách Dunaja" sme sa už mohli veľakrát presvedčiť...
No mám taký pocit, že toto je skôr onen výplod maďarskej propagandy, ktorá - keďže sa v podstate nemohla o nič iné oprieť, nemala iný vzor - zvolila si za predstaviteľov národa maďarskú šľachtu; z jej predstaviteľov si vytvorila ten svoj novodobý politický národ a v tom duchu sa začali aj vymedzovať.
Vidíme to aj na ich interpretácii dejín, kedy napr. Františka II. Rákociho stavaú to polohy akéhosi národného hrdinu a priam oslobodzovateľa národa, pričom on v skutočnosti nebojoval za národ, lež za seba a seberovných, teda príslušníkov šľachty.
Treba si však uvedomiť, že do 19. storočia vlastne ešte žiadne takéto národy neexistovali - teda aspoň nie z právneho hľadiska, z hľadiska písomných dokumentov. Novodobé národy sa sformovali vlastne až potom, čo sa Napoleon prehnal Európou a exportoval myšlienky revolúcie, ktoré - obrazne povedané - na popole feudálneho zriadenia umožnili vznik národných hnutí a následne národných štátov.

Jediný rozdiel je akurát v tej rozdielnej propagande, ktorá sa vedie na oboch stranách Dunaja: uhorské = maďarské. Pokiaľ sa tejto stigmy nedokážeme zbaviť - no to platí hlavne pre Maďarov, ktorí si Uhorsko a jeho dejiny akosi priveľmi privlastňujú - najmä stotožňovaním Uhorska a Maďarska.
Isteže, za nástupnícky štát môžeme (aj my) považovať Maďarsko, no tam by akákoľvek podobnosť mala končiť. Pokiaľ Maďari nie sú ochotní najmä vo svojej mysli pripustiť, že v Uhorsku žili aj iné národy a že dokonca tvorili väčšinu, nikdy sa táto patová situácia okolo našich vzťahov nevyrieši. Kľúč však majú zatiaľ v rukách Maďari - mali by prestať jatriť (predovšetkým *naše*) staré rany a prestať vyvolávať duchov Trianonu a oživovať hriechy minulosti. Pokiaľ sa oni neprestanú dovolávať akéhosi *jednostranného* historického vyrovnania (namiesto úsilia a zmierenie), tak tu pokoj nikdy nebude, pretože každý máme svoju pravdu, no "len naša je tá pravá".
Pokiaľ sa táto interpretácia nezosúladí a neznormálni, tak navždy tu budú prevládať stereotypy "zhrbeného Slováka", ktorý je v podstate nanajvýš akýmsi dedinským sedliakom bez histórie a sebaurčenia (a teda núteného utiekať sa k tej plebejskej cti), a "hrdého Maďara", ktorý tu ovládal Karpatskú kotlinu "od nepamäti". A budeme tu mať aj naďalej také priam až paranoidné a nevraživé postoje. Treba sa voči tomu rázne vzoprieť a nekompromiste postaviť hrádzu maďarskému šovinizmu a iredente. Poklonkovaním ich iba utvrdíme v ich obraze a v tom, že "konajú efektívne".
Možno to bude znamenať aj ráznu konfrontáciu - hoci aj na medzinárodnej politickej scéne - a tiež zrejme proslovenskú, nacionálnu (resp. "protimaďarsky" - ako by to vnímali maďaróni) propagandu. Potom by Maďari museli ustúpiť, pretože sú to oni, ktorí môžu stratiť viac.
Bolo by to niečo ako mať atómovú bombu pri mierových rokovaniach...

Momentálne je to však SMK, ktorá neustále vyťahuje maďarskú kartu.
Napr. Ján Slota, na požiadanie istého českého mienkotvorného denníka, len vyjadril svoj osobný názor na problematiku okolo maďarskej menšiny a ich vzťahu voči väčšinovému národu. Bol to rozhovor určený predovšetkým pre českých čitateľov, a aj preto použit také príklady, aké použil. Snažil sa vysvetliť, že ČR by zrejme mala podobné problémy, keby neodsunula sudetských Nemcov. Keby tu neboli, ani problém by tu nebol - alebo aspoň nie v takom rozsahu a v takej polohe. Boli to však Spojenci, ktorí vyhlásili, že "Maďari nie sú Nemci" - a tak tu Maďari zostali - a s nimi tu zostal aj "živný" (zásobný) koreň problémov a voda na mlyn maďarským iredentistom, ktorí svoju legitimitu odvádzajú od 7% maďarskej menšiny (a takmer 12% volebného zisku).
To SMK pôsobí prakticky výlučne na etnickom princípe - čo je, mimochodom, úplne nezlučiteľné s princípmi tzv. občianskej spoločnosti, na ktorú sa veľmi radi odvolávajú, keď sa im to hodí.
To, čo Ján Slota sem tam povie, tak niečo podobné trúsi Duray v podstate neustále, lenže o tom sa nehovorí, pretože je tu 2-aký meter - a keďže o tom v podstate pokojní a mierumilovní Slováci nehovoria (rozumej: oficiálne stanoviská vlády) a nerozmazávajú to po celom svete, tak ako sa to môže niekto dozvedieť, ako tu - aby som sa zviezol na športovej vlne článku - maďari zákerne faulujú a následne ešte filmujú (na politickej scéne)?!
Okrem toho, jeho výroky sa častokrát celkom účelovo vytrhávajú z kontextu - dokonca aj časti viet - a potom sa zneužívajú na propagandistické ciele. Treba rozlišovať, čo je takpovediac "miestny folklór" a čo sú vážne mienené stanoviská pre médiá a širokú verejnosť.
Uvedomme si, že zhruba vyše 1/2 "útokov" na Maďarov predstavuje vlastne iba poukazovanie na výraznú majoritu MOL-u v Slovnafte a jeho roztrpčenie nad takýmto stavom, kedy v strategickom podniku nemá štát majoritu. To, že pritom používa "maďarskú zásterku" "nevidia" iba štváči a provokatéri. Mimochodom, práve aj veci okolo Slovnaftu sú zrejme 1 z dôvodov, pre ktoré si "slovenský Janko" a "otec národa, Veľký Muftí" memôžu prísť na meno....
Z ďalších ďalších vyjadrení - o tom, že starí Maďari boli škaredí a mali krivé nohy - alebo také niečo - je nutné upresniť, že išlo o jeho reakciu na vraj "slávne činy a hrdinskú bojovú minulosť starých Maďarov", na glorifikáciu - v podstate, podľa dnešných meradiel - vrahov, ktorých nenávidela celá Európa, kam len "zavítali".
Myslím, že tie otrepané "tanky" netreba spomínať - len trochu inteligentný a rozhľadený človek sa rozpamätá alebo si to zistí. Ono, vyťahovať ako argument nejaký 8-ročný neoficiálny výrok... je minimálne infantilné. Ale aspoň vieme, kam zaradiť tých, čo ním šermujú.

Ale za značné škody mohlo aj to "moderné svetoobčianstvo" živené neoliberálnym kapitalizmom, ktoré nám už niekoľko rokov vtĺka do hlavy, že národné cítenie prejavené inde ako pri športových udalostiach je odsúdeniahodný šovinizmus, ak nie priam (následne) xenofóbia.
A potom, takíto "zmrzačení", nevieme ako máme reagovať na útoky dobre vycvičených šovinstických veteránov...

A taktiež by sme nemali zabudnúť, že to boli práve "pravičiari", čo svojou absurdnou politikou "bratríčkovania sa" priviedli vzťahy tam, kde momentálne sú. Ján Slota iba prišiel a "dal veci do normálu", "obrátil kormidlo aj na opačnú stranu" - teda povedal v mnohých veciach pravdu (aj keď často politicky nekorektnú) - a mal úspech, pretože pred ním bolo niečo také jednoducho tabu. Ľudia to vnímali, no v médiách a u politikov bola akási absurdná autocenzúra.

Celkom slusny clanok.
autor: Zolo
pridané: 31-08-2006 16:59


Dobry clanok, Lukas.

Madari su prevazne krestania a my takisto. Predpokladam, ze aj v clanku casto spominani Zidia spolupracuju. Tak preco tie rozbroje? Asi kvoli snahe o ekonomicke vyhody. Tu snahu nie je treba riesit. Treba v nej pokracovat. Sutazivost, je dobra vec.

Jednou strategiou v sachu je obetovanie materialu za ucelom iniciativy a konecneho vitazstva. Vzdy to vsak nevyjde. Poslednych osem rokov nasi sachisti obetovavali material na oltar SMK a nic z toho neziskali. Nechali sa vydierat. Treba zmenit strategiu.

Problem na hraniciach nebude ani pri ustupe americkeho liberalizmu. Preco? Kvoli vnutornym pravidlam EU. Nas suboj s Madarmi nie je medzistatny ani medzinarodny. Je to suboj medzi etno-ekonomickymi zaujmami pol miliona Madarov a pol miliona Slovakov na zmiesanom uzemi. My musime zaujmy tych pol miliona jednotlivcov podporit. Preco? Pretoze sme v tejto sachovej hre na tahu.

Väčšinový systém
autor: Richard_BA
pridané: 31-08-2006 17:05


Pre Slovensko je veľmi dôležité aby tu bol zavedený väčšinový systém. Nie len, že by prestali existovať celonárodný populisti ako Fico, ale zanikol by aj problém zo SNS (Žilinčania by začali zrejme voliť niekoho kto by riešil ich problémy a neriešili by problémy juhu Slovenska).

Tiež by to pomohlo Maďarom na Slovensku, pretože momentálne majú na výber len z jednej strany.

RE: Väčšinový systém
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-08-2006 17:54


Vacsinovy system na Slovensku netreba v ziadnom pripade zavadzat. Mozno sa raz vytvori prirodzene, ale v dnesnom stadiu by to bolo socialne inzinierstvo, ktore by prave naopak zabetonovalo nacionalno-socialisticku volicsku vacsinu.

Nehovoriac o tom, ze na Slovensku nie je politicky spor rozdeleny podla jednej osy (ekonomicko-socialnej) ako napriklad v CR, ale aj cez os konfesialnu (krestanski konzervativci verzus lavicovi liberali) a prave tu etnicku.

Bez podpory Madarov a KDH by sa tu ziadny reformny zazrak z Dzurindovych dob neodohral.

RE: Väčšinový systém
autor: D
pridané: 04-09-2006 0:30


Konflikty zaujmov obcanov, ktore sa tykaju urovne narodneho statu maju len z mensej casti nejaky regionalny charakter. A ak to zacne zohravat nejaku vyznamnu ulohu v politickych vztahoch, bude to len dalsie minus nasej realnej demokracie.
Argument o dosahu volica, ktory sa casto spomina je pochybny, staci si uvedomit, aky dosah ma volic toho predstavitela, ktory neuspeje alebo vo vacsom meste.
Vo vacsinovom systeme je uslapana pestrost zaujmov, pestroj politickych stran, politickeho boja. Samozrejme vacsinovy system, moze mat mnohe prakticke podoby, aj to treba riesit, ked sa ponuka.
Na slovensku uz neexistuju nejake jasne ohranicitelne
prirodzene regiony, ako boli staty USA a onen vacsinovy volebny system bol jedinou moznostou, ako na tak velkom uzemi riesit volby v minulosti. Dnes nema opodstatnenie. A myslim, ze ked Chomsky hovori o babkovej demokracii, minimalne v tejto veci je trefny. Cize v podstate sulasim s Tebou Lukas.

Ak chce niekto vacsi dosah na svojho zastupcu, nech vstupo do politickej strany a politicky sa angazuje.

P.S. Lukas, preco sa pohravas zase so slovickami - "nacionalno-socialisticka" vacsina.

"os" - "krestanski konzervativci verzus lavicovi liberali"
lavicovi liberali, 150ty krat sa pytam, kto to je, uz to konecne ohranic, alebo prestan to nezmyselne spojenie pouzivat, lebo inak asi bude adekvatne zacat mavat pojmami lavicovi konzervativci(tak sa hned poponahlam Ta oznacit a budem napr. argumentovat v zmysle, ze mas pramalo spolocneho s krestanskym ale aj klasickym konzervativizmom, takze musis byt nieco ine - jasne, to laviciari zbastardili konzervativizmus a krestanstvo do dnesnej podoby, cize mame krestansych socialistov, krestanskych socialistov, nadordno-socialistickych krestanov konzervativcov(volici SNS?) a mozeme pokracovat, kolko nas pusti fantazia, ale na co je to dobre, zial netusim.
Na drazdenie ludi a myslim, ze na ine to ani velmi nepouzivas, mylim sa? :-)

RE: Väčšinový systém
autor: Richard_BA
pridané: 04-09-2006 15:46


1. Prirodzene nemoze vzniknut. Jeho vznikom by zanikli sucasne polititicke strany a minimalne by sa velmi znizil ich vplyv. To znamena, ze tieto politicke strany NIKDY neodhlasuju zmenu volebneho zakona.

2. Socialne inzinierstvo je pomerny volebny system, pretoze medzi volicov a poslancov v parlamente bola vlozena este jedna umela entita - politicka strana. Boli vari prve parlamenty (Island, Anglicko, Francuzsko, Ceskoslovensko - 1918) s pomernym systemom ??

RE: Väčšinový systém
autor: D
pridané: 04-09-2006 21:29


Politicke strany existuju bez ohladu na vacsinovy system, povedz priklad krajiny, kde to tak nie je.
Prve systemy boli vacsinove, ale to skor z praktickych dovodov, ktore su zname.

Zaujimave
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-08-2006 20:33


Velmi zaujimave:

"Rozdiel medzi Slovenskom a Maďarskom podľa Gönczovej spočíva v tom, že extrémizmu sa na Slovensku dostáva podpory aj od vedenia krajiny."

A o par riadkov nizsie:

"Gönczová tvrdila, že v Maďarsku nemohli proti futbalovým fanúšikom s protislovenskými transparentmi zakročiť tak, ako v podobnom prípade zakročila polícia na Slovensku. Zdôvodnila to odlišnými zákonmi."

To ale znamena, ze na Slovensku su take zakony, ktore efektivne umoznuju zakrok proti extremistom, kym v Madarsku taketo zakony chybaju. To ale znamena, ze kym Slovensko proti extremizmu efektivne bojuje, kym Madarsko proti nemu bojovat nechce.

RE: Zaujimave
autor: vychodnar
pridané: 01-09-2006 15:09


ked som videl bugara osem rokov vo vlade-nebolo mi to prijemne,ale bral som to
ked som po volbach videl bugara,ako sa tlacil do vlady s fickom-bolo mi na blutie
ked vidim bugara,ako vymysla problemy preto,ze nie je vo vlade-tvrdim,ze ludia z tejto strany su pre SVK velmi nebezpecni

Shit
autor: ACMilan
webstránka: http://www.anti-state.com/
pridané: 01-09-2006 0:39


Pre (väčšinu) nás Slovákov je typická nenávisť nielen k Maďarom, ale inakosti všeobecne. Lukáš to veľmi pekne demonštruje vo svojich antiislamských článkoch. Ktorý Slovák nemá nič proti Maďarom ten nenávidí Židov, Arabov, Čechov, východniarov, Angličanov, Američanov imperialistov atd. Proste náš národ nikdy nič nedosiahol tak si svoj komplex(alebo ako to nazvať) kompenzuje závisťou a nenávisťou - ktorá mimochodom nemá logický základ: Kto sa narodil v Žiline musí byť automaticky dobrák aj keď sa živý ako výpalník alebo nájomný zabijak, ale beda! ak sa niekoho rodisko nachádza 150km južnejšie je Maďarský hajzel zlodej a lump, len preto, že používa iné dorozumievacie prostriedky aj keby to bola samotná matka Tereza. Prosím vás čo je to jazyk, čo je to jazyk? je to zhluk samohlások a spoluhlások nič viac! Neviem prečo by som si mal na niečom takom zakladať veď je to nezmysel! Ja osobne by som bol najradšej keby sme sa stali Americkou kolóniou(aj keď mi je tlčhuba Bush značne nesympatický). Čo sa týka tolerancie máme sa od Amíkov čo učiť. Týmto chcem oficiálne prehlásiť že sa vzdávam Slovenskej národnosti, a budem robiť všetko preto aby Slovensko ako štát zaniklo.
RE: Shit
autor: tato
pridané: 01-09-2006 12:18


" Ktorý Slovák nemá nič proti Maďarom ten nenávidí Židov, Arabov, Čechov, východniarov, Angličanov, Američanov imperialistov atd. "

Presne ako si napisal, Slovak nielen, ze nema rad inych, ale ani vlastnych . Povestne bitky medzi susednymi dedinami, do konca hornymi a dolnymi koncami tej istej dediny kvoli dievcatam, alebo len tak z frajeriny. Folklor : - jedna z najznamejsich pesniciek, ked Svako Ragan (J. Kroner) spieva "Dockajte Myjavane vyndete na ulicu ...."
Slovak nema rad ani sam seba .

RE: Shit
autor: vychodnar
pridané: 01-09-2006 15:00


sranda vec,aki su Slovaci kriticki sami k sebe
to by som chcel raz pocut aj od madara,zeby priznal,ze najnacionalistickejsich ludi na km2 je prave v magyarsku.

RE: Shit
autor: tato
pridané: 01-09-2006 20:21


A je ? A ozaj, preco by si to chcel pocut ?
RE: Shit
autor: vychodnar
pridané: 03-09-2006 20:20


to bolo myslene obrazne :-)
RE: Shit
autor: D
pridané: 02-09-2006 11:38


Vies, problem je len v tom, ze ked sa hodnotia nase vztahy a snazi sa robit generalizacia prislusnikov toho druheho naroda, tak sa vyberie vzdy to nahorsie a zovseobecni. Ide len o to, aby sa ludia, ktori rozmyslaju inak neocitli v izolacii. Ide o to, aby sa prestali hladat nazmyselne charakteristicke "charakteristiky narodov", aby sa prestal zivit rozmer "dedicneho hriechu".
Samozrejme, nenavist, ktora je v skutocnosti tym najvacsim problemom, vzdy najde svojich priaznivcov. Ostatne to Milan pekne napisal a vobec si nemyslim, ze je to problemom len nasim, mozno vacsim ako inde vzhladom na kulturne, vzdelanostne zazemie velkej casti obyvatelstva. Slovensky narod doslova vznikal az v 19tom storoci a mnoho zludovenych povier o postaveni slovakov bolo nafuknutych pocas romantizmu, v casoch, ked sa prebudzali narodne hnutia v celej europe a spolu s nimi aj taki, co sa silou-mocou snazili nieco vytesat na svoj buduci nahrobny kamen.
Najvacsi narodny utlak vzdy bol samozrejme niekde na severe slovenska, ale doteraz nikto nevysvetlil, ako je mozne, ze sa v okoli bratislavy udrzali cisto slovenske "dediny" a ze v bratislave spokojne spolu nazivali slovenska,madarska,nemecka,chorvatska ... komunity a uplne prirodzene sa snazili hovorit vsetci vsetkymi jazykmi, problem nebol v obchodoch, problem nebol na uradoch. Dnes je problemom aj hlupa dvojjazycna tabula s nazvom obce. Bratislava si ju zasluzi minimalne v spominanych styroch jazykoch...
A nebyt druhej svetovej, komunistov a masoveho stahovania za pracou "z narodne uvedomelych oblasti", dodnes by z toho zial zostalo ovela viac.

RE: Shit
autor: vychodnar
pridané: 03-09-2006 20:35


no tak co ja viem,tak v bratislave zili zaciatkom 20.stor. hlavne Madari,Nemci a Zidia :-) a o slovakoch takmer nechyrovat

ja takisto odmietam keci typu 1000-rocny utlak a pod.
to je jasne,ze Slovaci "vedeli" o sebe az od 19. stor.

budem sa opakovat,ale pri kazdej generalizacii su vynimky...

no ale ja zas "nechapem" to,ze problemy napr. na Spisi medzi Slovakmi a Nemcami neboli,ale medzi Slovakmi a Madarmi boli a su

jednoducho nech sa Madari zmieria s Trianonom a potom bude v strednej Europe klud,nic viac z ich strany nechcem

RE: Shit
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 03-09-2006 22:30


To by som netvrdil, že neboli.

Nemcov na území dnešného SVK nebolo tak veľa ako Maďarov a postupne sa asimilovali(predovšetkým medzi Maďarov - napríklad Budapešť bola z cca 66% nemecká ešte na začiatku 19. storočia). Okrem toho treba brať do úvahy, že pre Slovákov boli hlavný antagonisti vždy Maďari a Židia, Nemcov začala Slovač nenávidieť až počas a po WW2.

Okrem toho Nemcov z ČSR po WW2 vyhnali/vyvraždili takže problémy s nimi automaticky prestali. Podobne ako so Židmi, ktorí emigrovali/holocaust takže aj antisemitizmus na SVK je takmer nebadateľný z toho jednoduchého dôvodu, že tu žiadny Židia (skoro) nie sú.

RE: Shit
autor: Alexios Komnenos
pridané: 04-09-2006 9:17


Slovenskí Nemci sa po prvej vojne cítili byť "Uhrami" (snáď s výnimkou Spišiakov), ich nemecké cítenie začala podporovať oficiálna ČSR, aby oslabila maďarskú iredentu. Ale inak s nimi až do druhej vojny problém nebol.
RE: Shit
autor: D
pridané: 03-09-2006 23:36


Na Zidov som neumyselne "zabudol", rozmyslal som skor v rovine jazyka. Po prvej svetovej vojne tu zilo okrem toho dost cechov. S tymi slovakmi je to otazka toho, co "sa zoberie" za Bratislavu, ak jej cele dnesne uzemie, tak sa myslis, inak mas samozrejme pravdu, ale dominovali myslim vzdy nemci.
RE: Shit
autor: vychodnar
pridané: 04-09-2006 9:54


ked hovorim o bratislave na zaciatku 20. storocia tak myslim samozrejme uzemie blavy takej,aka bola vtedy a nie dnesnej,to je snad logicke
RE: Shit
autor: D
pridané: 04-09-2006 21:24


To nie je uplne logicke ale nebranim sa tomu., lebo to znamena odpilit Racu,Petrzalku,Vajnory,Podunajske atd...ono to uz vtedy vystupovalo ako region a vacsina vtedy obci sa viezla na privilegiach priznanych Bratislave.
ciele a prostriedky
autor: msarkozy
pridané: 01-09-2006 14:52


Získať územie druhého štátu nie je legitímny ciel demokratickej vlády - to nikdy nebude šachová partia, ale súboj národných primitivizmov - z takého súboja nikdy nebudú "vyšachovaní" primitívi na oboch stranách, ale práve "šachisti" s drastickými balkánskymi dôsledkami pre obe strany. Vlády by sa mali v prvom rade dohodnúť na ignorancii akcií primitívov na protilahlej strane - nech si každá urobí poriadok so svojimi - ak bude mať každý chmulo istotu, že keď zmláti maďara, alebo nastrieka debilný nápis na stenu hneď získa svojich 5 minút slávy a konflikt na vládnej úrovni potom budú také akcie eskalovať - a to sa práve deje.
RE: ciele a prostriedky
autor: D
pridané: 02-09-2006 11:56


Pekne si to povedal.
toto je trochu prehnane
autor: Ivan Pomian
e-mail: ipom@post.sk
pridané: 01-09-2006 21:46


Maďarom sa dá pripísať veľa dobrých i zlých národných vlastností. Kedysi mali najvyššiu koncentráciu šľachty v Európe. Išlo často o hrdých, noblesných, vkusných a šľachetných ľudí a ich vyberané spôsoby prešli napodobňovaním aj na pospolitý maďarský ľud.

Človek si tieto veci v kontakte s Maďarmi často všimne. Naopak Slováci často pôsobia svojími maniermi ako genetickí vidláci, ktorým sa zíde dať do rúk už len cepy a hajde na pole.

Pozitívne vytŕča aj maďarská literatúra. No prehnaný rešpekt nie je na mieste. Kto trochu sleduje maďarskú politickú scénu a zápolenie nacionálno-socialistického Fideszu s postkomunistami, musí nevyhnutne prísť k záveru, že tento národ nijakým spôsobom nevytŕča z medzí všadeprítomného stredoeurópskeho marazmu. Sú to prosto takí istí mamľasi, ako sme my, Česi alebo Poliaci, v niečom možno lepší, v inom však oveľa horší.

RE: toto je trochu prehnane
autor: Ivan Pomian
e-mail: ipom@post.sk
pridané: 01-09-2006 22:03


Nepacia sa mi tieto vety. Preco si vecne musime kajucne spinit na seba? Autor by si mal trosku viac precitat dejiny, najma za poslednych 200 rokov, zvlast statistiky. Uz len keby si zobral do ruk slov. klasiku Restauracia, tak by sa dozvedel, kolko slachty sa na Slovensku nachadzalo. Nizsej aj vyssej. Ciastocne o tom hovoria aj nazvy dedin, ktore maju vo svojom nazve slovo zemianska, co zanmena, ze tam bola vysoka koncentracia nizsej slachty - zemanov. Z nej vzislo aj hodne slovenskych osobnosti v minulosti aj sucasnosti. Vyssia bola menej pocetna, ale to ma ine hlbsie dejinne suvislosti. Zludovela slachticka kultura prebrataprave od nizsej slachty, ako to bolo v Polsku a na uzemi Madarska zanikla vdaka KOMUNIZMU, ktory cielene nicil inteligenciu, ktora ju prenasala medzi ludi. Ked prijatelna bola pren iba robotnicka trieda, ktora mala od kulturnych prejavov daleko. Netreba zabudat, ze v Polsku a Madarsku uplne sukromne vlastnictvo nezaniklo, najma v Polsku, takze aj vztahy, tkore zachovali tetnto typ kultury pretrvali a ziju medzi ludmi dodnes. V zivej pameti mam, ako sa prejavovala tato kultura u nas v rodine, kde vzajomna ucta, slovny prejav, urcita hierchia fungovala a este funguje doteraz. Velky negativyn vplyv maju aj media. Ale to je uz na inu debatu a parketa pre historikov.
Takze, ze na slovensku prejavy kulturnosti nie su, ako to je v prvom odstavci sa neda suhlasit. Ani s pojmom geneticky vidlaci sa neda suhlasit. Za to ze autor sa doma s nicim inym nestretol to nemusi prenasat na cely narod. Je pravda, aze mame co roboti sa slusnost a dodrzavanie urciteho bontonu znovu obnovilo, tak ako to bolo v minulosti a co vdaka Komunizmu vymizlo. Autor, rovnako zabuda, kolo autor Madarskej klasicky bolo skutocnymi Madarmi a kolki boli povodom z ostatnych narodov Uhorska. Celkovo autor by mal prehodnotit niektore konstrukcie svojho clanku, pretoze su chybne a hovoria neznalosti minimalne spominanej problematiky

RE: toto je trochu prehnane
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-09-2006 22:25


"Restauracia, tak by sa dozvedel, kolko slachty sa na Slovensku nachadzalo. Nizsej aj vyssej. Ciastocne o tom hovoria aj nazvy dedin, ktore maju vo svojom nazve slovo zemianska, co zanmena, ze tam bola vysoka koncentracia nizsej slachty - zemanov. Z nej vzislo aj hodne slovenskych osobnosti v minulosti aj sucasnosti. Vyssia bola menej pocetna, ale to ma ine hlbsie dejinne suvislosti."

Tento prispevok je pre mna osobne smiesny. A to poucovanie o mojej udajnej neznalosti dejin alebo realii, este viac.

Este raz! Ja si nemyslim, ze Slovaci su narod proletarov. Tento minacovsky koncept som ja sam dost vela krat v minulosti vyvracal. Zaujimave, ze vtedy som bol napadany z neznalosti kadejakymi typkami, co bagatelizovali vyznam slachty, zemianstva a burzoazie v slovenskych dejinach.

Ja sam mam takyto "burzoazny povod" aj z matkinej aj z otcovej strany rodiny. Ja sam ked vidim take tie typicke dedinske filmy na slovenskej dedine, tak mam pocit, ze je to o niekom inom, nie o mne.

Kazdopadne, Slovaci Minacovi uverili. A ked pisem "Slovaci", nemam namysli sto percent slovenskeho naroda. Ale kriticku vacsinu (mozno dve tretiny ludi), ktora staci, aby sa tato "vidlackost" prejavovala na politickej urovni.

Prave tito "geneticki sedlaci" tvoria jadro nacionalno-socialistickej volicskej zakladne. Su to ludia, ktorym chyba kulturnost. Najma tu absetnuje zmysel pre politicku kulturu.

Samozrejme, to neznamena, ze KAZDY Slovak je taketo hovado. Mozem menovat vela kultivovanych ludi v mojom okoli, ktori by mohli byt pre ostatnych vzorom. I ked ja si zakladam na tom, ze mam kamaratov v roznych vrstvach spolocnosti. A vdaka tomu si zachovavam prehlad o tom, kto su Slovaci a aku maju mentalitu.

Inak, obvinovat ma z nejakej neznalosti slovenskych dejin alebo realii povazujem za uplne neodovodnene. Slovenskej dusi sa venujem dost dlho a intenzivne a odporucam dalsie moje clanky v rubrike Slovenska otazka.

RE: toto je trochu prehnane
autor: PeterS
pridané: 02-09-2006 13:44


Iba poznamka, i J.Ferko v spominanej knihe pise, ako sa po vyrovnani uhorske institucie snazili vyrobit v nemadarskych narodov nizsiu slachtu za kus pola a madaronstvo. Poznam take rodiny, ktore paradoxne doteraz si kreslia erb z tej doby a rodokmen a supnu k tomu slovensky znak...
Ferko este spomina, ze najvecsi uspech s rozdavanim zemianstva bol medzi zidovskym obyvatelstvom.

Ale ine som chcel, k rozvoju slovenskej spolocnosti by prospelo, keby sa iste obdobie dejin uchopilo co najpragmatickejsie. Poviem to zjednodusene, ak pocas feudalizmu a jeho ekonomike bolo slovensko a vobec stredna europa ekonomicky prosperujuca, minimalne zaujimava (napr. na slovenskych baniach zila cela monarchia), tato vyhoda sa rozvojom namornej expanzie straca. A vznika faza, kedy je tazko konkurovat napr. britskym ostrovom s pristavmi, riekami, rovinou, uhlim... A s tym presunom na periferiu prichadzaju aj vsetky tie problemy, ktore dodnes citime. Ziadna restauracia monarchie a staromilstvo, treba urobit hrubu jasnu ciaru a vyuzit novy vietor v ekonomike, kedy uz netreba presuvat tovary a peniaze cez pristav ale cez droty... obrazne povedane. Proste technologie prekrocili geograficke obmedzenia a treba to vyuzit. Prec od periferie a nie sa v tom donekonecna rypat (polohospodarstvo, tazka vyroba, narodnostne spory, uplne odlokalizovana elita, stare bolesti a ozivovanie starych mrtvol).
Chce to radikalny rez, trochu socialneho inzinierstva. Propagovat biotechnologie, informatiku, mikrotechnologie, materialove technologie, pritiahnut peniaze, vychovat ludi.
Inak sa tu budeme stale tocit s jednou nohou vo feudalizme.

RE: toto je trochu prehnane
autor: Ivan Pomian
e-mail: ipom@post.sk
pridané: 02-09-2006 20:36


Potom treba popisat veci jasne a strucne, vratane priciny javu. Tie vety sa mi videli fakt prehnan. Ospravedlnujem za tu nevedomost, trochu som to zapale prehnal
RE: toto je trochu prehnane
autor: LIBERTARIAN
pridané: 04-09-2006 12:18


Ivan Pomian :

"Netreba zabudat, ze v Polsku a Madarsku uplne sukromne vlastnictvo nezaniklo, ..."

- Ved prave.
A na slovensku sa komunizmus ujal a rozkvital. A dodnes su v cele statu bolsevickle strany a bolsevicke ideje. Typicky slachticka krajina..........
Slovaci si moze kludne nahovarat, aki su slachtici - o to dlhsie zostanu sedliakmi. Patica najoblubenejsich slovenskych politikov je nazornou ukazkov tohto naroda. Gasparovic, Fico, Meciar, Slota, ....Luptak, Cupper, Malikova, Lexa, .......

Slovenski Madari do rebricka dodali Bugara. Chudak, v takej spolocnosti.

Linky pre Ivana
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-09-2006 22:43


Ivan, tu sa tebou nacrtnutym temam venujem viac:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?19...

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?19...

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?18...

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?34...

A toto je pre Alexiosa Komeniosa, tu spominam aj ten etnicky a obciansky narod, o com ma poucoval ako keby som o tom v zivote nepocul:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?39...

RE: Linky pre Ivana
autor: Alexios Komnenos
pridané: 04-09-2006 9:48


Za prvé som sa stretol s termínom politický a nie občiansky národ, ale to je v poriadku, terminológia nie je až taká podstatná. Problém je v tom, akým spôsobom tieto dva typy národov ty rozlišuješ. Rozdiely medzi týmito dvoma typmi národov sú čo do ich vzniku, nie ich charakteristiky.
Som však rád, že si o tom všetkom počul a dokonca aj písal. Aj keď by sa to zaobišlo aj bez tých omylov.

4 body
autor: Peter W
e-mail: Peter.Walter@centrum.sk
pridané: 02-09-2006 17:28


V zasade si myslim, ze autorovo prirovnanie slovensko-madarskych vztahov k sachovej partii je spravne. Madari nie su nepriatelia ale superi. Vazne nas zacnu brat az vtedy, ked preukazeme, ze sme dostojni a kompetentni superi. Zacat by sme mali 4 vecami : 1. prestat tarat o tisicrocnej porobe v Uhorsku a pozriet sa na svoju ulohu v dejinach objektivnejsie, 2. ustupit v zalezitostiach, ktore v skutocnosti nijako neohrozuju uzemnu celistvost statu a ani symbolicky nemaju pre vztahy velky vyznam (napr. vazne neviem, preco nemozu mat mesta pomenovane po nasich narodnych dejateloch aj madarsky napis pred obcou) 3. jasne, konzistentne, nekompromisne a napriec politickym spektrom odmietat tie poziadavky, ktore mozu slovensky juh ohrozit (napr. akekolvek formy co i len sa priblizujuce uzemnej autonomii) 4. konat aktivne a vnutit superovi vlastne temy a nie len reagovat na jeho akcie (napr. otvorit na medzinarodnej urovni a tvrdo presadzovat vratenie ulupenych predmetov kulturneho dedicstva). Dnes je to tak, ze nevieme aky je rozdiel medzi otazkami pod bodom 2 a 3, vobec neplnime bod 4 a zaciname sa zaoberat bodom 1.
RE: 4 body
autor: tato
pridané: 02-09-2006 19:15


Myslim, ze pozadujes nemozne .

1. bod je neuskutocnitelny . Neda sa zakazat tarat o comkolvek a dobrovolne sa to dosiahnut, predpokladam, asi tiez neda .
2. bod je tak siroko koncipovany , ze sa z toho da vytazit cokolvek . Napriklad, kto urci co este ohrozuje a co uz nie celistvost ? A s tymi nazvami miest, naozaj neviem preco sa Sturovo nevola Parkany . Cize otazky znie ci by si bol aj za zrusenie nezmyselnych nazvov obci a vratenie sa k povodnym ?
3. bod je podobny len obrateny , ktore formy su tie ze smeruju uz k autonomii a ktore este nie ?
4. bod ktore predmety mas na mysli ? A co ak ich druha strana povazuje za este vacsie kulturne dedicstvo ? A bude ziadat navratenie Komaromu, Parkany, Petrzalky,....?

Myslim, ze Tvoj zaciatok je zly .

RE: 4 body
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 03-09-2006 6:48


Bod 1 je veľmi jednoduchý. Slovo "Slovák je staré len okolo cca 200-300 rokov takže Slováci nemohli, žiť v "tisícročnom" útlaku.
A národnooslobodzovacie hnutie vznikli tiež pomerne neskoro (tiež približn 200 rokov dozadu) a dovtedy na národnostiach až tak nezáležalo. Takže národnostný útlak tak ako ho chápeme dnes neexistoval pred vznikom silného národného povedomia.
Hovoriť preto o tisícročnom útlaku Slovákov v Uhorsku je preto z niekoľkých strán nezmysel.

RE: 4 body
autor: tato
pridané: 03-09-2006 8:17


" Hovoriť preto o tisícročnom útlaku Slovákov v Uhorsku je preto z niekoľkých strán nezmysel. "

To je mozne, ale ako chcete zabranit aby sa o tom taralo ? Neviem ci je 1. bod jednoduchy , ale urcite neuskutocnitelny .

RE: 4 body
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-09-2006 19:00


"Slovo "Slovák je staré len okolo cca 200-300 rokov takže Slováci nemohli, žiť v "tisícročnom" útlaku."

Hovorit o tisicrocnom utlaku je naozaj scestne, ale vidi sa mi, ze slovo "Slovak" je listinne zachytene prvykrat uz v 15. storoci, v zilinskej mestskej knihe. Takze nie iba 200-300 rokov.

RE: 4 body
autor: vychodnar
pridané: 03-09-2006 20:40


mne sa zda,ze to,odkedy sa o *Slovakoch* ako takych hovori, je zbytocne. Slovak,Slovenka je pomenovanie,ktore pouzivame dnes,cize ide podla mna iba o technicku stranku veci,je to len forma
RE: 4 body
autor: Martin
pridané: 04-09-2006 16:14


Slovo Slovák pochádza z prvej polovice 15. storočia. Teda nie 200, ale takmer 500 rokov. Predtým sa Slováci nazývali Sloveni, ale to že sa nazývali ináč samozrejme neznamená že tu dovtedy nežili.
RE: 4 body
autor: Zolo
pridané: 05-09-2006 22:28


Kolko sme zili pod utlakom zalezi na tolerancii jednotlivca voci utlaku. Podla toho niekto moze tvrdit, ze sme boli utlacani (dnes uz vyse) tisic rokov, nula rokov, alebo 179 rokov, dva tyzdne a pat minut. Ze niekto tvrdi, ze slovensky narod neexistuje tisic rokov nevyvracia fakt, ze Madari nedavno oslavovali 1100 rokov ich existencie. Ked vezmeme do uvahy, ze aj my sme mohli oslavovat podobne obdobie (vsak sme tu boli pred nimi), teda ze tych jedenast storoci boli plne uniknutych prilezitosti. Dnes este stale musime riesit veci, ktore ine narody vyriesili uz davno. Podla tejto definicie sme stratili jedenast storoci. Mozno to nazvat aj utlakom... tisicrocnym.
RE: 4 body
autor: Peter Walter
e-mail: peter.walter@centrum.sk
pridané: 03-09-2006 12:06


Ad 1: Nejdem nikomu nic zakazovat. Ako jeden z mnohych prikladov uvediem: Pre zaciatok napriklad vymazat z preambuly Ustavy SR nezmyselne slova "My, narod slovensky, ... pamatajuc na ... starocne skusenosti zo zapasov o narodne bytie a vlastnu statnost" Ziaden starocny zapas nebol. Takisto zmenit ucebnice dejepisu.
Ad 2: To je vec spolocenskej diskusie, nebude ziaden jeden clovek, ktory to urci.
Ad 3: Je to vsetko to, co smeruje k tomu, aby Madari podla moznosti nemali nic spolocne s tymto statom, aby si mohli zit sami pre seba, pripadne sa blizsie integrovat s Madarskom. Napr.: Preco chceli univerzitu a nestacili fakulty s madarskym vyucovacim jazykom (trebars so sidlom v Komarne a s pomerne nezavislym postavenim voci materskej univerzite)? Pretoze univerzita vzdy bola vyrazom a symbolom narodnych aspiracii, je to poda slobody, kde statne organy - okrem vynimocnych pripadov - zasiahnut nemozu bez ohladu na to, co sa tam prednasa. Studentovi moze byt uplne jedno ci to, kde studuje sa vola "Bohoslovenska fakulta univerzity X" alebo "Bohoslovenska fakulta univerzity Y"
Ad 4: Pozri clanok 11 Parizskych mierovych zmluv, 1947, kde sa zavazuju vratit predmety kulturneho dedicstva. Pre podrobnosti sa obrat na Ministerstvo kultury SR.

RE: 4 body
autor: tato
pridané: 03-09-2006 13:18


" Pre zaciatok napriklad vymazat z preambuly Ustavy SR nezmyselne slova ..." " Takisto zmenit ucebnice dejepisu. "

Tak to poviem mierne, to je naivne . koniec koncov to mat nejaky vyznam na sireni "taranin" mat nebude .

" nebude ziaden jeden clovek, ktory to urci. "

V poriadku, ale spolocenska diskusia si myslim, zase nic nevyriesi . Vysledok takejto diskusie bude, ze cast bude s nim spokojna a cast nebude, tak ako doteraz . Alebo este raz, si zato aby sa premenovane obce volali tak ako 300 rokov predtym ?

" Napr.: Preco chceli univerzitu a nestacili fakulty s madarskym vyucovacim jazykom (trebars so sidlom v Komarne a s pomerne nezavislym postavenim voci materskej univerzite)? "

A preco by ju nemali chciet ? Maju ju Trencania, Ruzombercania, Nitranci.... Koniec koncov Madarov je cca 10 % . Ak je na Slovensku 15 univerzit v slovencine, vychadza mi ze 1,5 univerzity by malo byt v madarskom jazyku . Platia tak isto dane, takze aky problem ?

" kde statne organy - okrem vynimocnych pripadov - zasiahnut nemozu bez ohladu na to, co sa tam prednasa. "
To ti vadi? Mas obavu, ze tam budu viest protistatne reci ?

" Pre podrobnosti sa obrat na Ministerstvo kultury SR. "

Ale, no tak ! Ved snad si mohol uviest dva-tri priklady ukradnuteho dedicstva bez ktoreho si nevieme predstavit nas dalsi zivot .

RE: 4 body
autor: Muad'Dib
pridané: 03-09-2006 16:11


Ach jaj... aký plytký pohľad na svet... a ns vzdelávací systém...
Ozaj, kresťanoia-rímskokatolíci tu predstavujú takmer 3/4 z celého obyvateľstva. Vychádza mi teda, že zhruba 3/4 univerzít by mali by kresťanské, rímskokatolícke.
Preto keby vystúpil predseda Konferncie biskupov Slovenska a žiadal by, aby zhruba 3/4 univerzít boli kresťanské... tiež by si povedal, že veď vraj: "...takisto platia, takže aký problém?!"

RE: 4 body
autor: tato
pridané: 03-09-2006 20:03


" Preto keby vystúpil predseda Konferncie biskupov Slovenska a žiadal by, aby zhruba 3/4 univerzít boli kresťanské... tiež by si povedal, že veď vraj: "...takisto platia, takže aký problém?!" "

Nuz ved by to bolo take demokraticke , nie ? ;-)

RE: 4 body
autor: vychodnar
pridané: 03-09-2006 21:02


rad by som od teba pocul racionalne dovody,preco by mali mat madari na SVK svoju univerzitu
RE: 4 body
autor: D
pridané: 03-09-2006 23:49


Ja by som chcel poznat racionalne argumenty v prospech toho, preco by ju mat mali resp. preco by mala vzniknut akakolvek nova statna "univerzita". V kazdom pripade ju maju(teda aspon to, co sa u nas univerzitou oznacuje). Dovtedy mali "len" fakulty. Lenze univerzit tu mame uz dost, kazda vlada si ich zakladala jednoznacne podla politickych chutok a tak vznikla napr. Trencianska(HZDS), "Mardarska"(SMK), "Katolicka"(KDH) atd ...
Kym jednym chybali peniaze, na ine, nove, sa stedro rozdavali a stavali, aby sa postavili na zelenej luke podla politickych chutok.

RE: 4 body
autor: D
pridané: 03-09-2006 23:57


Lenze to by nebola Univerzita, ale "univerzita", teda nieco, kde je mozne poslapat nieco tak elementarne, ako akademicke prava a slobody, si ten nazov nezasluzi. Ostatne, toto boli vychodiska, za akych sa moderne univerzity formovali s nastupom osvietenstva a liberalnych idei. Prislusnost a podriadenost jednej ideologii je popretim vsetkych idealov, ktorych nositelom ma byt a bola univerzita.
RE: 4 body
autor: Peter W
e-mail: peter.walter@centrum.sk
pridané: 03-09-2006 19:32


Ad 1: Myslim, ze urcity vyznam to mat bude, prinajmensom to vsak uz nebude sucast "oficialnej ideologie" statu. Ale tych veci je samozrejme viac.
Ad 2: "Spolocenska diskusia". Dobre, ale alternativa k tomuto je, ze Slovaci maju vo vztahu k Madarom akysi nejasny pocit ze "ti Madari si dovoluju" ale vlastne casto ani nevedia povedat, co im vadi. Alternativa diskusie o tomto je nediskutovat. Nehovorim, ze to bude nejake zavazne desatoro.
Ad 3: Osobne som za zrusenie Tebou spominanych novych univerzit. Nebojim sa protistatnych reci (i ked nejake reci of "Trianon diktatum" by mi dost vadili). Ta univerzita vznikla na cisto etnickom principe. Je to snaha fungovat uplne mimo struktur tohto statu vo vzdelavacom systeme.
Ad 4: Preco ziadaju Greci naspat reliefy z Parthenonu? Preco ziadali Etiopcania od Talianov Axumsky obelisk? Samozrejme, ze bez toho mohli zit. Ale mas pravdu vykaslat sa na to, budeme prvy narod na svete, ktory sa takto bude na veci pozerat (a vlastne uz teraz je nam nase kulturne dedicstvo ukradnute ...)

RE: 4 body
autor: tato
pridané: 03-09-2006 20:22


" Ad 1: Myslim, ze urcity vyznam to mat bude,..."

Ja nehovorim o vyzname , ale o sposobe cesty . Skratka nevidim sposob (nerealizovatelnost) ako toto, alebo nieco podobne dosiahnut .

" Alternativa diskusie o tomto je nediskutovat. "

Ved ale ono sa diskutuje - niekedy vulgarnejsie, niekedy menej , ale ustupit nechce nik . Respektive ustupuje ten kto nema momentalne moc .

" Ad 3: Osobne som za zrusenie Tebou spominanych novych univerzit."

Mali by sme menej univerzit, alebo by sa formalne zlucil pod dve-tri ?

" Preco ziadaju Greci naspat reliefy z Parthenonu? "

Lebo bez toho nevedia zit ! Ja som chcel vediet, seriozne, co nam chyba ? (odpust moju kulturnu vydedenost)

RE: 4 body
autor: Lukas Krivosik
pridané: 04-09-2006 13:30


Nieco o kulture a muzejnictve viem a musim povedat, ze nevidim tu poziadavku, aby nam Madari vratili ukradnute umelecke exponaty, tak jednoznacne. "Slovac" a "svoloc" su dve mnoziny, ktore sa velmi silne prekryvaju, minimalne vo vztahu k umeleckym pamiatkam.

O mojich zazitkoch so slovenskymi turistami na bojnickom zamku a v SNM sirsie by som mohol napisat niekolkozvazkove dielo. Slovaci su chamrad a asi jedina kultura, ku ktorej maju vztah je ludovy skanzen v Martine. To je to ich. To je to slovenske.

Pozrite sa ako vyzera v Ganovciach to miesto, kde sa nasiel odliatok lebky neandertalca. Obycajna zumpa. Len nech pamiatky zostanu pekne v rukach Madarov, urcite tam bude o ne lepsie postarane ako u nas.

Inak, nie je to len moj nazor, zastavaju ho viaceri popredni slovenski historici.

RE: 4 body
autor: LIBERTARIAN
pridané: 04-09-2006 15:42


Podla cerstvych SME pripada na jedneho slovaka MENEJ ako jedna navsteva muzea (galerie) za rok. Menej, mozno 0 .
RE: 4 body
autor: D
pridané: 04-09-2006 0:04


Nie, skor my sme si ho nechali ukradnut resp. mnohi z nas sa ho vzdali. Ostatne, je mi jedno, ci pojdem za kulturou do Kosic, Budapesti, ci Viedne.
ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: Lukas Krivosik
pridané: 02-09-2006 22:09


Nasiel som kratku animaciu, ktora polopatisticky a velmi nazorne ukazuje hodnoty anarchokapitalizmu:

http://www.isil.org/resources/introduction.sw...

Vrelo odporucam kazdemu. Minimalne kvoli informativnej hodnote.

RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: Lukas Krivosik
pridané: 02-09-2006 22:10


A este jedna rozpravka o socanoch:

http://video.google.com/videoplay?docid=537400871575650822...

RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: avatum
pridané: 03-09-2006 15:02


If you liked the last one you might want to see these as well:

http://video.google.com/videoplay?docid=-149793542534982631...
http://video.google.com/videoplay?docid=-223964049972092076...
http://video.google.com/videoplay?docid=-490671914490528982...

RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: BeBe
e-mail: bebe@ragtime.sk
webstránka: http://www.adarena.blogspot.com
pridané: 03-09-2006 3:08


super muzička.
RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: BeBe
e-mail: bebe@ragtime.sk
webstránka: http://www.adarena.blogspot.com
pridané: 03-09-2006 3:13


Myslím hudbu k linku vyššie.
RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: D
pridané: 03-09-2006 17:03


Hodnoty ano, tie su OK, ale aj to, akymi pochybnymi konstrukciami su obhajovane.(Dualisticky vraj "vlastnis" svoj zivot, akoby "tvoj" zivot bolo nieco ine ako "ty" sam, cize subjekt vlastnictva bol iny ako objekt). Potom opraseny a rovnako Lockeovsky ideal v podobe prirodzeneho vlastnictva, ze vlastnictvo je produktom tvojho zivota(=seba,svojej prace) a slobody. Trochu zakamflovane Lockeovske osvojovanie si neosvojeneho a prostrednictvom prace vznik vlastnictva, co si zrejme uvedomili, ze dnes uz nieje velmi co osvojovat.
A potom uz len klasicke utopisticke reci o tom, ze si mozes vybrat leadra, ale nesmies podriadit pravidlam inych, akoby realne nevznikali siroke konflikty zaujmov, ktore treba riesit a ze sa asi vyriesia sami. Neviem, kto mal by cielova skupina tej animacie, ale ten zvysok mi skor pride ako propaganda typu vesmirni lide.

RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: jg
pridané: 03-09-2006 19:09


Asi sa budes musiet zmierit s tym, ze cielovou skupinou tej animacie nemoze byt chmulo, ktory nedokaze rozpoznat ani kontradikciu medzi demokraciou a volnym trhom. Skratka ty si zdaleka nedorastol ani na uroven audiencie tych detskych kresbiciek.
RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: D
pridané: 03-09-2006 20:00


Ani na utopiu anarchokapitalizmus ani jej partnera komunizmus - chvalabohu. Jedine co ma na tom mrzi je nepriama diskreditacia Lockea a jeho sucastnikov.
RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: jg
pridané: 04-09-2006 3:35


Jasne, hnup ktory zjavne nechape co je to protiklad urci, co vraj diskredituje Lockea.
RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: D
pridané: 04-09-2006 21:12


Ten hnup nema ambiciu to urcit, ten hnup vyjadril svoj nazor. A ten hnup kedysi stravil vela casu s niekym, kto sa nevie vymanit z elementarnych omylov logickeho pozitivizmu a teraz nema na viac, ako davat podpasovky. Odporucam hoci Hayeka v tejto suvislosti.
RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: jg
pridané: 05-09-2006 0:55


Hnupe, ty nemas narok nikoho poucovat o dualizme, pozitivizme a o elementarnych omyloch logickeho pozitivizmu ani nehovoriac, pretoze si jasne ukazal, ze vobec nechapes ani co je to protiklad. Odporucam elementarnu logiku zo zakladnej a strednej skoly.
RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: D
pridané: 05-09-2006 21:41


Dakujem za odporucanie, asi by to bol lepsie straveny cas ako diskusia(ak si to vobec taketo oznacenie zasluzi) s clovekom, ktoreho jedina motivacia spociva v dobrom pocite z urazania, diskreditovania a ktory detinsky podsuva nejake nezmyselne obvinenie ako male urazene dieta a caka na potlapkanie podobneho dietata, miesto rozumnej diskusie a argumentov. Naco sem chodis, su aj ine diskusie, kde si urcite lepsie prides na svoje.
RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: jg
pridané: 06-09-2006 17:01


Nezmyselne obvinenia? Ty ubohy vypatlany klamar, je velmi jednoduche citovat presne, co za nezmysel si napisal o demokracii a volnom trhu.
RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: LIBERTARIAN
pridané: 04-09-2006 15:36


D:
Vy socialisti nie ste schopni ani len pochopit principy anarchokapitalizmu, a tak ho porovnavate s vlastnym bratrancom- komunizmom, s ktorym ste docasne pohnevani.
Pokial socializmus a komunizmus su iba dve altenativy jednej ideologia - makka a tvrda verzia, anarchokapitalizmus odmieta prakticky vsetky socialisticko-komunisticke principy a metody.

RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: Richard_BA
pridané: 04-09-2006 16:00


Medzi komunizmom a socializmom nie je ziadny rozdiel. Komunizmus je vzdialeny a presne neurcitelny ciel, ktory nemoze byt nikdy naplneny. Socializmus je cesta, ktora ku komunizmu vedie.
RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: D
pridané: 04-09-2006 21:14


"Socializmus je cesta, ktora ku komunizmu vedie."
Ona podla skusenosti vedie uplne niekam inam, ako sa deklarovalo :-)

RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: D
pridané: 04-09-2006 21:09


Neviem preco to adresujes mne a zaroven hovoris o socialistoch, ine ako liberalne postoje aj vo vztahu ku anarchokapitalizmu nezastavam. Zaujimave, ze na vecne vyhrady vecnu vyhradu nedostanem. Mozno niekedy od Petra. Na to iste ako Ty teraz sa stazovali aj Marxisti, "Nie, vy to nechapete, lebo keby ste to chapali, tak by vam to muselo byt jasne a museli by ste to prijat." A fakt, ze vacsina z nich nevedela podat ani to vysvetlenie, ktore mozno najst u Marxa a Engelsa a neskor sa to cele dalej potvorilo je dalsim faktom. Nenechali navod ako sa ku komunizmu dopracovat, podobne ako ho nedava Rothbard ani Hoppe, akurat Marx na sklonku zivota podlahol revolucnej euforii.

Problem so socializmom a komunizmom je v tom, ze medzicasom ziskali dalsie vyznamy. Ale ak hovorim o komunizme v tejto suvislosti, tak hovorim o utopistickej spolocnosti bez (demokratickeho) statu, kde su vztahy organizovane uplne dobrovolne a uplne slobodne, nech to uz znamena co chce, kde existuje prirodzena kooperacia, kde je zbytocna policia atd.
Takze ak hovoris o "principoch a metodach" tak neviem, v com takom zasadnom ten rozdiel vidis. Marx akurat tvrdil, ze sukromne vlastnictvo VP sa stane zbytocnym vzhladom na produktivitu prace, ked sebarealizacia jednych postaci zdaleka pokryt potreby tych (iracionalne) lenivych a v celkom dostatku sa stratia.

RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: LIBERTARIAN
pridané: 05-09-2006 8:27


D :

" Zaujimave, ze na vecne vyhrady vecnu vyhradu nedostanem."

- A to povazujes za vecnu vyhradu nasledovnu hlupost? :

"Ani na utopiu anarchokapitalizmus ani jej partnera komunizmus - chvalabohu"

- Na takuto obsahovo aj formalne hlupost je zbytocne argumentovat. Ty proste len strielas naokolo a predpokladas, ze cosi trafis.
Ak sa stavias PROTI anarchokapitalizmu (ktory je postaveny na zakladnych principoch kapitalizmu) , tak ty sam seba stavias do pozicie socialistu. ANCAP vychadza zo zasady absolutnych majetkovych a osobnych práv. Je teda OPAKOM socializmu aj komunizmu.

RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: jg
pridané: 05-09-2006 14:23


To by ten idiot najprv musel chapat, co je to "opak". Na kazdom kroku dokazuje, ze o takom jednoduchom koncepte z elementarnej logiky nema ani paru. Strata casu sa mu vobec nieco snazit vysvetlit.
RE: ANARCHOKAPITALIZMUS polopate
autor: D
pridané: 05-09-2006 21:57


Nestrielam vobec naokolo, vecne vyhrady som tu neraz formulovat a dost obsirne, ale reagovat na to, ze ma niekto bez kuska argumentu oznaci za socialistu, sa asi inak neda.

"Ak sa stavias PROTI anarchokapitalizmu (ktory je postaveny na zakladnych principoch kapitalizmu) , tak ty sam seba stavias do pozicie socialistu."

Ak sa staviam proti anarchokapitalizmu, tak sa staviam proti utopii, ktorej pokus o naplnenie by znamenal katastrofu, uplny konstrast so vznesenymi s idealistickymi predstavami, ktore anarchokapitalisti hlasaju. A ak by som sa postavil za takuto utopiu, hocaku snahu o jej naplnenie(zacnime len pri predstave rusenia monopolu donucovacich prostriedkov demokratickeho statu, rusenie sudnej a zakondarnej moci), tak by som sa postavil proti slobode (vratane slobodneho trhu), teda toho najpodstatnejsieho, na co liberalizmus daval kedy doraz.

"ANCAP vychadza zo zasady absolutnych majetkovych a osobnych práv. Je teda OPAKOM socializmu aj komunizmu."
Naco sem pchas zase socializmus, ja som ho nespominal. Komunizmus resp. predstava komunistickej spolocnosti je sotva v protiklade, ked ta o vlastnictve neuvazuje, jednoducho predpoklada take slobodne vztahy medzi jednotlivcami, ze pojem sukromneho vlastnictva, minimalne vyrobnych prostriedkov, zanikne. Kradez sa udajne stane iracionalnou, prestane byt pre nu motivacia. Netvrdim nikde, ze rozdiely v tych predstavach nie su, dolezitejsie je vsak otazka, co maju spolocne.

Maďari, Slováci a uhorská šľachta
autor: Martin
pridané: 04-09-2006 10:43


Článok obsahuje viacero evidentných historických nezmyslov, ale jeden z najväčších sa týka šľachty. Napísať že Maďari mali najväčšiu koncentráciu šľachty je zavádzajúce. Fakt je že Maďari mali jednoznačnú prevahu v rámci vyššej šľachty, ale v rámci nižšej a strednej šľachty bola situácia trochu iná. Pravdepodobne najvyššia koncentrácia šľachty v pomere k ostatnému obyvateľstvu v rámci Uhorska bola v etnicky čisto slovenských župách ako Turiec, Liptov alebo Trenčianska župa. Napríklad v Turci to bolo šľachticov zhruba 10 percent z celkového obyvateľstva župy. Pričom drvivá väčšina šľachty bola slovenského pôvodu. Slovenská šľachta výrazne prevažovala aj v niektorých ďalších župách hlavne na severe Slovenska. Takže koncentrácia šľachty bola u Slovákov minimálne taká ako u Maďarov.
RE: Maďari, Slováci a uhorská šľachta
autor: LIBERTARIAN
pridané: 04-09-2006 12:06


Hej. A slachticki potomkovia Slota, Cupper, slachtic Meciar, Tothova, ...... su zive dokazy. Čo Slovak, to slachtic.
RE: Maďari, Slováci a uhorská šľachta
autor: Martin
pridané: 04-09-2006 12:36


Ja som len opravil autorove nesprávne údaje ohľadom šľachty. Neveim čo do toho ťaháš Mečiara a Slotu. Nikto z nich nie je potomkom šľachty. Nenapísal som čo Slovák to šľachtic. Medzi Slovákmi bola za feudalizmu väčšina nevoľníkov rovnako ako medzi Maďarmi. Ale to nič nemení na tom, že medzi Slovákmi bolo aj dosť šľachty. V Turci zhruba 10 %. Na celom Slovensku to mohlo byť nejakých 4-5 percent. Ináč lepšie by si urobil keby si si namiesto vypisovania takýchto hlúpych poznámok radšej naštudoval históriu ohľadom tejto problematiky.
RE: Maďari, Slováci a uhorská šľachta
autor: LIBERTARIAN
pridané: 04-09-2006 13:17


Martin :

"....radšej naštudoval históriu ohľadom tejto problematiky. "

V knizkach najde kazdy to, co chce. Knizky nie su argumentom.
Pre mna "slachtic" je pojem eticko-moralny, nie geneticky. Syn slachtica nemusi byt automaticky SLACHTICom. Dnesna slovenska realita - a konkretne aj volebne vysledky- su najlepsim indikatorom vzdialenosti slovakov od slachty. Keby sa volebne vysledky "ocistili" od vplyvu genetickych "NEslovakov", tak by sa este vypuklejsie ukazala uroven genetickych slovakov.
Nepoznam madarsky parlament, ale NEVERIM, ze by tam bola taka haved ako v nasom.

RE: Maďari, Slováci a uhorská šľachta
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 04-09-2006 14:21


Neviem skade čerpáš info, bol by som fakt zvedavý (bez irónie).

Čo sa týka šľachty: V Poľsku to bolo viac než v Uhorsku, Uhorsko malo tuším okolo 7%šľachty a Poľsko okolo 10%. Neviem aká bola situácia čo sa týka jednotlivých žúp, jeden môj kamarát je maďarský historik a on tvrdil, že najvyššia koncentrácia šľachty bola vo východnej časti krajiny.

Problém nie je v tom, koľko šľachty malo slovenské korene, problém je v tom, že Slováci majú a mali ku šľachte vždy negatívny postoj, ako v 19. storočí tak v 20. storočí. Zober si ako vykresľuje šľachtu slovenská literatúra - za základ národa sa pokladá "slovenský ľud".

U Maďarov je situácia čo sa týka šľachty diametrálne odlišná, maďarská (teda uhorská) šľachta stála na čele každého odboja, ktorý sa kedy v Maďarsku konal. Svoje pozície si dokázala sčasti uchovať až do konca 2 sv. vojny. Napríklad aj koreň maďarského slova pre národ (Nemzet) je dosť podobný koreňu slova šľachtic (Nemes), v slovenčine takáto podobnosť nie je.

RE: Maďari, Slováci a uhorská šľachta
autor: Martin
pridané: 04-09-2006 14:47


Veľká koncentrácia šľachty bola aj v severných župách a drvivá väčšina šľachtických rodov bola slovenského pôvodu. Väčšina slovenských osobností do 18. storočia bola zo šľachty. Ale v 19. storočí sa väčšina šľachty až na malé výnimky pomaďarčila a vtedy sa aj začala presadzovať koncepcia Slovákov ako plebejského národa a došlo k rozchodu národného hnutia so šľachtou. Ale robíš chybu, že posudzuješ všetko 19. a 20. storočím, 19. a 20. storočie neznamená vždy. Čo storočia pred tým? Kde zostali?
RE: Maďari, Slováci a uhorská šľachta
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 05-09-2006 7:23


Kde zostali? Ťažko povedať :)

O nejakom nacionalizme pred 19. storočím ťažko hovoriť, ľud bol vtedy len "ľud" a národ bola šľachta a tento národ bol "uhorský" pričom úradným jazykom bola latinčina a to, že kto ako rozprával doma bola jeho vec.

Problémy nastali, keď Štúrovci vytvorili slovenský národ - vytvorili ho na ľudovom základe a na šľachtu sa pozerali prinajmenšom s dešpektom. Jednoducho im nesedelo, že sa cítila byť "uhorská" no a šľachta na to reagovala tým, že bola čím ďalej tým viac "uhorskejšia". Malá a stredná šľachta v roku 1848-49 podporovala Kossutha, ktorý presadzoval reformy v krajine no a keďže Štúr bojoval na strane cisára proti nemu tak je hádam jasné, že časom slovenská šľachta nechcela mať so slovenským "národom" nič spoločné a slovenský "národ" nechcel mať nič spoločné so slovenskou "šľachtou".

RE: Maďari, Slováci a uhorská šľachta
autor: Martin
pridané: 05-09-2006 10:11


Ledy, to že boli v prvom rade uhorskými šľachticmi neznamená, že nemohli byť zároveň aj Slovákmi. Úradnou rečou bola samozrejme latinčina, ale väčšina šľachtickej korešpondencie na Slovensku bola od 15. storočia v predspisovnej slovenčine alebo v češtine. Je dosť veľa dochovaných listín, ktoré to jednoznačne dokazujú. A po slovensky nepísali len slovenskí, ale aj mnohí maďarskí šľachtici. A nie všetka nižšia a stredná šľachta stála za Kossuthom, našli sa aj slovenskí zemania, ktorí podporovali Štúra. Nebolo ich veľa, ale boli aj takí. A v predchádzajúcich generáciách národných buditeľov bolo dosť veľa zemanov. Aj Bernolák bol zeman, pochádzal z oravského šľachtického rodu Bernolak de Szlanicza. Slanica bola oravská dedina zatopená priehradou.
RE: Maďari, Slováci a uhorská šľachta
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 05-09-2006 10:34


Práveže za Štúrom stálo minimum ľudí, za cisára šľachta nešla bojovať. Tuším dohromady na troch výpravách zozbieral okolo 2000 ľudí, ak dobre viem, tak šľachta k nim nepatrila. Zato napríklad Kossuth mal na hornom Uhorsku pomerne slušnú podporu, aj medzi Slovákmi, viď. napríklad Hurbanovu reč v Žiline kde nazval Žilinčanov hovädami zato, že podporovali Kossutha, to isté sa opakovalo aj na Orave, kde miestny dedinčania zabili dvoch slovenských dobrovoľníkov.
realita
autor: LIBERTARIAN
pridané: 04-09-2006 10:51


Lukas Krivosik :
I. Ziadna VYSOKA HRA PATRIOTOV sa tu nehra. To iba slovenski nacionalisticki politici ziskavaju vnutropoliticke body hrou s "madarskou kartou".

II. To, ze sa slovaci daju tak ochotne nachytat na nacionalisticku udicku - je dokazom intelektualnej malosti, menejcennosti , ktoru si sami nositelia najlepsie uvedomuju, lenze ju nikdy nepriznaju.

III. O kvalite slovenskeho naroda nemam ziadne iluzie. Staci si pobehat po slovenskych a ceskych diskusnych (a podobnych) www a jasne vidiet , co sme zač. Doporucujem hlavne SME diskusie.

IV. Antimadarizmom (antičechizmom) ukazuju slovaci vlastnu ubohost aj pred okolitym svetom.

"...my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov "

-My tam nominujeme predstavitelov podla vlastneho obrazu. Nasi celni politici su TYPICKOU VZORKOU slovenskeho naroda.

RE: realita
autor: LIBERTARIAN
pridané: 04-09-2006 11:11


Este doplnam k tvojim slovam :

"S tymto plebejskym chapanim Slovakov prisiel Minac. Slovaci mu uverili. Teda hovorime tu zhruba o dvoch tretinach nacionalno-socialistickych Slovakov. ..........ale je fakt, ze velmi vela Slovakov sa takto samoidentifikuje a myslia si, ze im ich plebejskost sluzi ku cti. "

- Dve tretiny Slovakov ?. Zvysna tretina pravdepodobne nie su SLOVACI, ale potomkovia Poliakov, Nemcov, Cechov, Zidov. Takze aspon 90% Slovakov je plebs. A oni sami toto povazuju za PREDNOST, az pokial ich takto nepomenuje niekto iny. Vtedy sa zrazu urazia. V zahranicnych reklamach robia zo seba narod pastierov, a potom su urazeni....

RE: realita
autor: Lukas Krivosik
pridané: 04-09-2006 13:40


"V zahranicnych reklamach robia zo seba narod pastierov, a potom su urazeni...."

Inak, toto lezie aj mne dobre na nervy, ze ked vidim nejaku reklamu na Slvoensku alebo nejaky stanok zo Slovenska na nejakom workshope turistickeho ruchu, tak furt len nejaki junaci v krojoch a drevene domceky na plagatoch.

Vazeni, s folklorom (pri vsetkej ucte) neurobime dieru do sveta. Folklor maju aj v Keni. Aj Aboriginovia maju svoj folklor. Ked som kritizoval sedliacku (ani nie nutne "dedinsku", lebo ak je niekto z dediny, nemusi byt este sopliak) samoidentiikaciu Slovakov, mal som namysli prave toto.

Len maly test pre miestnych rodolubov, ktori si myslia, ze Slovakov podcenujem:

1. Viete od coho pochadza nemecke slovo "Husarenstuck"?

2. Viete, ktora krajina ma v Europe najvacsiu hustotu hradov, zamkov a kolka v Europe je kvantitativne?

3. Viete, kto zapichol americku vlajku na Iwo Jime, na zaklade coho vznikol jeden z najznamejsich washingtonskych vojnovych pamatnikov?

Ak na tieto otazky odpovede nepoznate, nemate prave byt sa do hrude a vyhlasovat svoju slovenskost. Respektive, ak to neviete, asi vam nic ine ako buchat sa do hrude nezostava ako sposob dokazat svoju slovenskost.

Ak na tieto otazky

RE: realita
autor: jg
pridané: 04-09-2006 14:33


Ani ked na tieto otazky odpovedat viete, tak to neznamena dovod na buchanie sa do hrude a vystatovat sa narodnostnou prislusnostou. Nebude to predsa znamenat, ze tie hrady postavila do hrude buchajuca sa gorila, ani ze tu vlajku na Iwo Jime zapichla ona.
Byt hrdy na prislusnost k nejakej skupine ludi (narodu) len preto, ze sa tam clovek narodil je iracionalny nezmysel, pretoze ten dotycny na tom nema najmensiu zasluhu. To uz mozem byt hrdy aj na hodnotu svojho telefonneho cisla (moje je vyssie ako priemer).
BTW, ked obcas citam kto sa teraz hlasi k slovenskej slachte, tak mi akekolvek romanticke a nostalgicke tuzby konzervativcov po monarchii pripadaju obzvlast uhle. Kazdy druhy socialisticky herec stvrtej cenovej skupiny objavil zrazu nejakeho slachtickeho predka (podobne ako este nedavno svoj robotnicky povod) a ostentaivne sa s tym pre istotu chvali, ved chudacik nevie ake privilegia to moze v buducnosti priniest.

RE: realita
autor: vychodnar
pridané: 04-09-2006 21:08


no nechcem sa chvalit,ale viem odpovede na vsetky tri
pricom mam vyhrady k tretej otazke,pretoze to so slovenskostou ma len malo spolocne :-)

Brussels Journal
autor: AD
pridané: 04-09-2006 15:31


zatiaľ čo krikľúň slota dáva rozhovory po novinách, maďarský historici navodzujú pocit všeobecného ohrozenia chudákov maďarov na slovensku, vrelo odporúčam prečítať http://www.brusselsjournal.com/node/128...
RE: Brussels Journal
autor: Lukas Krivosik
pridané: 04-09-2006 16:36


To najlepsie, co mozes urobit, je dobrou anglictinou a inteligentnym sposobom na clanok zareagovat a vyvratit nezmysli uvedene v tom clanku.

Ak by to ale niekto robil, tak treba mat napamati, ze aj tym prispevkom clovek reprezentuje Slovensko v sachovej partii a nebolo by dobre, aby mal nejaky nezainteresovany zapadoeuropsky citatel dojem, ze Slovaci su naozaj blazni a nacioanlisti.

pravopis
autor: a.m.
pridané: 05-09-2006 0:54


priatelia...pekne si tu kecate, len ten pravopis...viem, ze to nie je velmi dolezite, ale nezivotne podstatne mena muzskeho rodu v mnoznom cisle piseme s tvrdym a zivotne s makkym...materialY, serialY, listY, dva psY...A dvaja psI, ako dvaja chlapI...napriklad dvaja mudrI a nevyslovitelne uslachtili vychodniarI...
osol
autor: Politológ
pridané: 02-10-2006 19:47


Myslím si , ze uvedeny clanok je ksutocnym obrazom aky hotentoti sa zapodievaju danou otazkou..... myslim si ze nema ziadnu vypovedaciu hodnotu a je iba provokacnou a dobre cielenou provokacnou sondou.... je to prílis magoricke....az nevkusne....
vztahy
autor: muf
e-mail: backagain@centrum.sk
pridané: 09-10-2006 12:42


uz dlhsie to hladam a nikde nenachadzam. Preco v suvislych clankoch, v ktorych sa spomina SNS vo vlade, nikto, podla mna, ich ucast neodovodnuje ako logicky vysledok. To uz sa zabudlo na nitrianske krajove problemy, na formovanie narodnej koalicie voci SMK v tomto kraji v regionalnych volbach? SMK si zrovna tiez svojim madarskym principom nepomohlo. Vlastne, prave SMK svojim prilisnym "šponovanim" dostalo SNS do vlady. Tak ako SDKU dopomohlo SMERU. (pred volbami osobne invektivy, neriesenie podozreni...)
Co sa tyka vztahov madari-slovaci, potesilo by ma aj obycajne pozadovanie reciprocity, caplovicov navrh na vyrovnanie-zosuladenie interpretacie dejin a jasne definovanie hranic komunikacie na tuto temu zo strany inych statov. Ostatne by mali odkazat na medzinarodne institucie.
Inak Slovensko ma otrasnu reklamu aj doma. Nechapem, v com je problem trochu masirovat tv klipom o Slovensku s dobrym zaciatkom min. od 9. storocia. Preco nekupit reklamny cas v HU telke,... Malo by sa to donekonecna vysielat aj v statnej tv. A ked ma niekto pocit, ze sme historicky malo "kruti", citat na pokracovanie o technikach boja v obdobi pred rokom 1000. Pokial viem, tak maloktory narod mal takych krvavnickovych srandistov partizanskeho boja ako prave my.

toto považujem za dôležité
autor: ppp
pridané: 09-10-2006 20:35


Toto považujem za dôležité: “ Je možné, že po páde liberálneho amerického impéria nastúpi éra autoritatívnych korporativistických štátov. Slovensko-maďarská hranica sa takmer s istotou premení z dnešného korza na miesto napätia a mocenského stretu.“
Dvojjazyčné názvy obcí, stále rastúci počet maďarských pamätníkov... Nepripomína Vám to značkovanie si svojho teritória? Nie je to príprava na budúci mocenský stret?
Zvážme rozumne čo stým. Nepreceňujme ale ani nepodceňujme tieto veci. Vážne by sme mali začať otvárať otázku reciprocity vo vzťahoch k národnostným menšinám na Slovensku a v Maďarsku.

bariera
autor: Problem zostava
pridané: 04-11-2006 7:39


Na celom probleme je jasne len jedno.Pokial sa bude tolerovat vytvaranie jazykovej bariery na u nas tym,ze sa bude umoznovat vyucba madaronom v madarskom jazyku a historiu podla madarskeho podania,tak sa situacia bude nadalej zhorsovat.Preco?Absolvent akejkolvek skoly na Slovensku co neovlada slovencinu ma obmedzenu moznost sa zamestnat.Zostane sediet doma v madaronskej oblasti a samozrejme nepojde hladat pracu do Ziliny.Tym padom vznikne zvysena nezamestnanost na juhu a zase sa budu madaroni citit diskriminovani.Okrem toho,kazdy stat umoznuje cudzincom,aby u nich studovali zahranicni studenti.Jasne preco,naucia sa rec statu a potom su uz naviazane buduce obchodne kontakty a podobne.Je zistene,ze to prinasa velke vyhody a su to dobre investovane peniaze.Na madarskej univerzite u nas studuju madaroni z Rumunska a pod.Studuju v madarskom jazyku.Co nam to prinesie,za nase peniaze?
Je to už na smiech
autor: Stopárka
webstránka: http://42.bloguje.sk
pridané: 05-06-2007 18:04


Nejaká študentka presne vie, kto a prečo ju napadol, nevie však už kedy, kde a ako sa to stalo. A skupina novinárov, resp. takzvaných analytikov, píše o tom, ako strašne sa vyostrili vzťahy Slovákov a Maďarov. Lenže spor pána skladníka z Levitexu Czákyho a Slotu nie je sporom Maďarov a Slovákov.

Nuž ale, chápem, ste platení za to, aby ste vytvárali nejakú mienku, tak vám to prepáčim. Ale nezožeriem.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2025 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group