16-07-2006
Ivan Vojtaššák
Ideológia
verzia pre tlač
Žijeme v Európe 21. storočia a sme aktérmi a svedkami vytvárania nových vzťahov v rámci našej spoločnosti, ako i budovanie nebývalých väzieb tak v hraniciach tohto kontinentu, ako i v planetárnom priestore. Medzi nami sú ľudia, ktorí sledujú tento postup radosťou a nadšením, ale sú i takí, u ktorých prevláda nedôvera, sklamanie a odstup. Rovnako i prístup kresťanov k týmto novotám nie je jednoznačný. Pre ľudí prejavujúcich konzervatívne hodnoty, brániacich tradíciu je to pochopiteľné, že z javov prinášaných modernou dobou majú skôr obavy, ako naplnenie nadšením.
Krestan a veci verejne.
autor: obranca
pridané: 16-07-2006 21:07
Podla mna by mal krestan v prvom rade zit podla Evanjelia-Dobrej zvesti, to jest podla Jezisovho ucenia, kde nam kaze lasku a pomoc bliznym. A hned v druhom rade by mal krestan ohlasovat svojmu okolitemu svetu tu Dobru zvest. Mozno keby sme sa My krestania takto spravali, snad by to nase Slovensko, zapadny svet, alebo cela aj nasa modra planeta, vyzerali uplne inac. Ja verim ze ano.
|
"Kazdy podla svojho" liberalizmus
autor: Tomas Sikorsky
pridané: 17-07-2006 1:11
dokoncenie diskusie z predosleho threadu
libertarian tu casto kritizuje konzervativcov(hlavne krivosika) za to ze nevie presne pomenovat co to konzervativizmus znamena, a ma pravdu, za konzervativcov su dnes povazovane rozne skupini ludi z mnohokrat protichodnymi nazormi
no ja sa vsak domnievam ze to iste plati aj o liberalizme, kde od klasickeho liberalizmu, sa za liberalov hlasaju aj socialisni demokrati aj libertariani
definovat liberalizmus je asi tak isto tazke ako definovat konzervativizmu, a mozno este tazsie
cize dnes nemame "Kazdy podla svojho" konzervativizmus ale aj "Kazdy podla svojho" liberalizmus
|
RE:
autor: D
pridané: 18-07-2006 9:43
Socialni demokrati sa ku liberalizmu pochopitelne nehlasia, socialna demokracia vzisla zo socializmu resp. jeho umiernenej aplikacie v kontexte demokracie. Postupne prislo ku akceptovaniu mnohych liberalnych idei, tak, ako sa to stalo pri najma pri politickom konzervativizme.
Napriek tomu mas pravdu v tom, ze liberalizmus predstavoval vzdy aj znacne protichodne idei resp. este castejsie protichodnu aplikaciu tych istych idei, co samozrejme nie je problem ako taky, pretoze liberalizmus nikdy nebol vyhranenou doktrinou, aj ked tie ktore skupiny liberalov mali trochu pocit, ze objavili nieco nadcasove(ale to bolo skor citit z kontextu vzdy).
Naopak, konzervativizmus, ak odhliadneme od velikanov pohybujucich sa na hranici liberalizmu a konzervativizmu, mal vzdy ambiciu ponuknut nieco univerzalne a vecne platne. V tomto kontexte vsak konzervativizmus, najma politicky, co som uz ilustroval na anglicku, prechadzal takymi zemetraseniami a radikalnou zmenou kurzu, ze je mozno este tazsie ho ohranicit ako liberalizmus. Aj tu doslo ku akceptovaniu a osvojeniu si mnohych liberalnych myslienok, napriek tomu, ze prezivaju stale radikalne skupiny, ktore sa v tej ci inej miere snazia ozivovat starsie konzervativne postoje, absolutizovat ich bez kontextu doby atd. Mozno by bolo zmysluplnejsie diskutovat nie o tom, co je konzervativizmus, ale skor aky bol a aky ma byt dnes. Co je len mala rada pre ludi, ktori sa citia byt konzervativcami.
|
RE:
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-07-2006 16:52
Tomnas :
Problem je v niecom inom >
Pokial liberali roznych typov sa jasne diferencuju a jasne definuju svoje zasady, konzervativci navonok vystupuju "ako jeden muz" . A pohasteria sa iba ak v sukromi, mimo pohlad inovercov. Mozno, mozno ani nie.
Liberali lavicovi, pravicovi, libertariani - su IBA PODOBNI NAZVOM. Inak sa jasne diferencuju. Aspon ti rozumni. Lavica, pravica, slobodni - jasne rozdiely.
Ak sa za liberalov hlasia socdemaci, nemozno im v tom zabranit. Mozno ich vsak diferencovat.
|
Svedomie
autor: Dušan
pridané: 17-07-2006 8:47
"Človek spoznal hranicu dobra a zla, ktorú má vrodenú."
Človek nemá vrodené žiadne definície zla a dobra. Tieto veci získava výchovou a neskôr i svojim vlastným poznávaním.
|
RE: Off topic
autor: Milton
pridané: 17-07-2006 18:50
Tak toto je nechutne! I ked musim priznat, ze ta cas kde spominaju Bruca Willisa ma pobavila.
|
K článku
autor: gejza_n
e-mail: arturt@post.sk
pridané: 19-07-2006 17:37
Zaujímavý článok. Páčil sa mi hlavne záver ktorý pekne popisuje kam má smerovať naše snaženie k zodpovednému životu.
Snáď mešie pripomienky by som mal k pohľadu na dejiny rozvoja spoločnosti.
- vnímanie opodstatnenosti vlády autority v minulosti ľudia aj vládcovia vnímali ako niečo prirodzené a prirodzené to aj v tedy bolo. Presne tak, ako je to po v súčastnosti neprirodzené.
- to že ľudia v súčastnosti vnímajú moc autority inak ako v minulosti nie je znakom deformácie ľudí, ale rozdielnosti medzi tým, aké boli úlohy jednotlivca v spoločnosti vtedy a dnes. Môžeme povedať že dnešná doba si vyžaduje od jednotlivca väčšiu zodpovednosť (a väčší podiel na moci)ako v minulosti.
- Ako sa spoločnosť vyvíja, tak sa jednotlivec stáva slobodnejším a sloboda so sebou prináša úlohy väčšej zodpovednosti.
- Táto sloboda (zodpovednosť) jednotlivca však prináša so sebou aj sociálne úlohy. Musíme na seba prebrať aj zodpovednosť ako pomôcť aj druhým. Napríklad doba si už vyžaduje, aby sme riešenie sociálnych problémov postupne preberali na seba a nespoliehali sa iba na štát, alebo inú autoritu.
Zatiaľ toľko.
|
nazor
autor: pieksamaki
e-mail: lorencova3@hotmail.com
pridané: 24-07-2006 10:49
jeden z clankov, ktory hovori vela.
|
|
|
|
|
Upozornenie
Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov.
Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.
Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.
O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.
|
|