ISSN 1335-8715

14-06-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Koho voliť?

Cez víkend sú voľby a natíska sa tradičná otázka: komu dať svoj hlas? Keďže toto je Pravé Spektrum, predpokladáme aj vzhľadom na zloženie našich čitateľov, že možností nie je veľa. Koho teda voliť: SDKÚ? KDH? OKS? A ísť vôbec voliť?

Pridať nový príspevok

ach jaj
autor: jednokto
pridané: 14-06-2006 14:59


"Sympatické je napríklad odmietanie skupinových práv na úkor práv individuálnych. Už menej sympatická je inkonzistencia, keď SDKÚ pripúšťa registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia (po náležitej spoločenskej diskusii), čo je učebnicový príklad pozitívnej diskriminácie a nadraďovania skupinových práv na úkor práv individuálnych. "

ach jaj a co manzelstva alebo medzinarodna zmluva, ktora by davala tym, ktori tak chcu, uspesne sa beztrestne vyhnut uz raz zavazne prijatemu zavazku? to nie su priklady pozitivnej diskriminacie a nadradovania prav na ukor prav individualnych? ak nie, cim sa lisia od tvojho prikladu?

RE: ach jaj
autor: jg
pridané: 14-06-2006 17:20


Musel som to zavesit sem, lebo mi to z nejakeho dovodu nedovoli pridet novy prispevok.

Doteraz jeden z najhorsich Lukasovyvh clankov. Ani sa mi uz nechce rozoberat to mnozstvo demagogickych nezmyslov, vyslovenych nepravd a rozporov, ktore v tejto volebnej agitke naplodil.
V kadom pripade tiez nema najmensie ponatie, co je to rovnost prav. A financovaniu parazitickej cirkvi statom sa opat farizejsky oblukom vyhol, ale takych nezrovnatelnosti je tam podstatne viac. Inym vycita nejasne pojmy ako "vzdelanostna" ekonomika, ale naprosto nejasny mystifikujuci pojmem nejakej "konzervativnej kultury" tam bali do nepriehladnej slovnej vaty na celej strane taranin ako nejaky voodoo saman alebo marxisticky namotavac.

RE: ach jaj
autor: Miso II
pridané: 14-06-2006 23:17


Predpokladam, ze si zabudol vyplnit predmet prispevku :)
RE: ach jaj
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 14-06-2006 23:40


He, he, dobre predpokladas.:-) Ale co ma este pomylilo, ze mi to vtedy sucastne aj nejako padalo - nebola odozva, takze som ten predmet asi na treti pokus zabudol vyplnit.
co to ma spolocne s liberatarianmi alebo klas.liberalmi?
autor: jednokto
pridané: 14-06-2006 15:10


"Ľudské práva pre opice, pedofilná strana, neriešiteľné problémy s neprispôsobivými farebnými prisťahovalcami – po páde komunistov nastupuje nová generácia ideologických bláznov, ktorý chcú zmeniť civilizačné gény Západu. A na týchto bláznov potrebujeme niekoho, kto sa im odvážne postaví. "

preco tieto problemy vycitas klasickym liberalom alebo libertarianom? tieto veci su agendou socialistov a nie liberalov, tak to nemiesaj lukas... to je taka aista blbost ako vycitat odrezavanie hlav v iraku nasim fundamentalistom, lebo nahodou obidva tabory maju spolocnu silnu vieru...

inak ma sokuje, ked nabadas KDH k vacsieu ekonomickemu liberalizmu..to slovo ta nestrasiLukas? ked mas problem (ako mnohi co maju Palkov slovnik) rozlisovat medzi socialistami (ucelovo ich nazyvas socialni-liberali) a liberalmi, ak je to mozne, ze uz uzasne presne rozlisujes medzi kulturnym a ekonomickym liberalizmom? nebude to matat tetky, ktorym sa furt bije do hlavy ze "ti hnusni neznabohovia liberali" a zrazu sa KDH odporuca ekonomicky liberalizmus?

kdh nebude moju stranou zrovna preto, ze okrem tych dobrych veci (ekonomicky liberalizmus) ma v sebe aj tu zatuchnutu fundamentalnu pachut. kebo ho nebolo, maju moj hlas...

RE: co to ma spolocne s liberatarianmi alebo klas.liberalmi?
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-06-2006 20:02


"preco tieto problemy vycitas klasickym liberalom alebo libertarianom? tieto veci su agendou socialistov a nie liberalov, tak to nemiesaj lukas..."

Asi som sa nevyjadril dostatocne jasne. Ja nevinim libertarianov zo snahy udelovat ludske prava opiciam. To robia socialni liberali. Ja libertarianom vycitam, ze tieto veci podcenuju.

"inak ma sokuje, ked nabadas KDH k vacsieu ekonomickemu liberalizmu..to slovo ta nestrasiLukas?"

Nie, nestrasi ma to slovo. Pretoze rozlisujem medzi lavicovym liberalizmom a klasickym liberalizmom. Nejde o to iste. Staci si vziat pripad z CR - lavicovy liberal Havel a jeho vztahy s klasickym liberalom, Klausom.

Na strane druhej, ani pojem socialny liberal a socialista nie je celkom to iste. Napr. na Slovensku je namieste rozlisovat medzi socialistami (zvacsa normalizacni karierni komunisti ako Fico) a socialnymi liberalmi (zvacsa byvali komunisti - idealisti, ktorych zo Strany vyhodili v roku 1968 ako Kusy).

"nebude to matat tetky, ktorym sa furt bije do hlavy ze "ti hnusni neznabohovia liberali" a zrazu sa KDH odporuca ekonomicky liberalizmus?"ň

Nebude, lebo tetky internet nemaju a Prave Spektrum necitaju.

"kdh nebude moju stranou zrovna preto, ze okrem tych dobrych veci (ekonomicky liberalizmus) ma v sebe aj tu zatuchnutu fundamentalnu pachut."

Moj hlas KDH mat bude, prave preto, ze tam ma tu "fundamentalnu pachut";-)

RE: co to ma spolocne s liberatarianmi alebo klas.liberalmi?
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 14-06-2006 20:43


V niečom je to dobré, ale výhradu mám nasledovnú. Ako sám a správne píšeš veľkí liberálny myslitelia ako Hayek či Mieses, jasne chápali dôležitosť "kultúrneho backgroundu" pre fungovanie kapitalizmu - ako systému, ktorý minimálne v 18. storočí aj napriek určitým nedostatkom vyjadroval myšlienku klasického liberalizmu. Súčasne však chápali, že klasický liberalizmus môže síce vytvoriť podmienky hmotného blahobytu, ale nemôže zmeniť či dokonca donucovať ľudí vo veciach ako majú myslieť. Kultúrna vojna nie je vecou klasických liberálov z prozaického dôvodu - o svojich vlastných hodnotách by mal človek rozhodovať sám, čo samozrejme nevylučuje možnosť diskusie o nich. Z pohľadu histórie sa to môže zdať možno nezodpovedné, ak sa klasický liberál nevyjadruje k deštrukcii hodnôt západnej civilizácie, sloboda však pre neho je a musí zostať vyššou hodnotou, alebo inak povedané O DUŠI ROZHODUJE KAŽDÝ SÁM.
RE: co to ma spolocne s liberatarianmi alebo klas.liberalmi?
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-06-2006 20:57


Ale ved nikto nespochybnuje, ze v sukromi si kazdy moze zit hodnoty ake chce. Moze spat kazdy vecer s inym partnerom alebo aj s partnerom inehopohlavia. Problem je, ked sa vyznavaci tychto trendov snazia (mozno aj aby mali ciste svedomie) nanucovat svoj zivotny styl vo forme zakonov vsetkym ostatnym.

O tomto je kulturne vojna. Z pozicie konzervativcov je to obranny boj proti snahe lavicovych liberalov nanutit vo forme zakonov ostatnym svoje hodnoty a svoj zivotny styl.

Dobry priklad je Homokunde, nauka o tolerancii k homosexualom, co v Nemecku presadzuju Zeleni a FDP. Ja nechcem, aby sa mojim detom vymyvala hlava falosnou toleranciu k zivotnemu stylu, ktory povazujem za neprijatelny.

Ale ak by som chcel v Nemecku vyucovat dieta formou domacej skoly, nemozem, lebo Nemecko ma v tomto snad najtuhsiu regulaciu v Europe.

RE: co to ma spolocne s liberatarianmi alebo klas.liberalmi?
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 14-06-2006 23:14


Ti tvoji "konzervativci" bojuju proti snahe lavicovych liberalov nanutit vo forme zakonov ostatnym svoje hodnoty a svoj zivotny styl podobnym nanucovanim svojich hodnot a svojho zivotneho stylu. Je to presne, o com tu stale hovorim. Vstci vrieskate, ze chcete nejake "vseobecne dobro" a robite vsetkym naokolo z toho titulu zle - inicializujete nasilie. Tvoja KDH je exemplarny priklad - dane na cirkev. Na zachovanie hodnot a opravneneho zivotneho stylu (bez skodenia druhym) uplne postacuje princip neinicializacie nasilia, cize nerobenia si zle a hned by sa dalo lahsie dychat. Ale take nieco sa akosi do tych zadubenych bigotnych hlav nezmesti, ani lavych ani pravych.
RE: co to ma spolocne s liberatarianmi alebo klas.liberalmi?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 15-06-2006 8:05


L.K.:
"O tomto je kulturne vojna. Z pozicie konzervativcov je to obranny boj proti snahe lavicovych liberalov nanutit vo forme zakonov ostatnym svoje hodnoty a svoj zivotny styl.
...nauka o tolerancii k homosexualom, .....Ja nechcem, aby sa mojim detom vymyvala hlava falosnou toleranciu k zivotnemu stylu, ktory povazujem za neprijatelny. "

-Konzervativci vedu UTOCNY boj, pretoze BRANIA INYM v ich zivotnom style. Ziadny liberal netlacil konzervativca do registr.partnerstva.
Konzervativci inym reguluju ich sposob zivota. (Zakaz nedelneho predaja, zakaz spania na lavickach, danove prerozdelovanie, zasahy statu do pracovnopravnych zmluv, ..... ).

Tvoje tvrdenia su v priamom rozpore s realitou.

RE: co to ma spolocne s liberatarianmi alebo klas.liberalmi?
autor: D
pridané: 16-06-2006 14:14


Pocit ohrozenia, jasne klasika. Co Tebe kto chce nanutit prosim Ta? Kto Ta nuti uzvriet reg. partnerstvo, ake dosledky okrem Tvojho vkusu a predsudkov bude mat pre Teba ak dvaja ludia uzavru RP?

Reg. partnerstvo nie je (iba) agenda socialistov a soc. demokratov, ako by si rad nahovoril, ale agendou vsetkych liberalne zmyslajucich ludi, ktori veria v to, ze je spravne odstranovat, legislativne vytvorene, nezmyselne prekazky kladene jednotlivcovi do cesty alebo odstranovat negativne dosledky niektorych zakonov, ktorych dosledkom je nezmyselne obmedzovanie niekoho konania. O nic ine nejde ani tu.

Zase prispevok plny snahy prekrucat fakty, ale zjavne si ich aspon uvedomujes a vies v prospech coho hovoria, ked ich mas potrebu prekrutit.

.
autor: hayek
pridané: 14-06-2006 15:31


Touto výhradou je skutečnost, že konzervatismus vzhledem ke své pravé podstatě nemůže nabídnout žádnou alternativu ke směru, kterým se ubíráme. Svým odporem vůči současným tendencím může dokázat zpomalit nežádoucí vývoj, ale vzhledem k tomu, že nenabízí jinou cestu, nedokáže zabránit jeho pokračování. Proto je neměnným osudem konzervatismu být zavlékán na cesty, které si sám nevybral.

toto je citat z http://www.liberalnistrana.cz/show.php?co=filos_hayek...

ano mas pravdu hayek je velmi vystizny
tato jeho myslienka je presne obrazom kdh
spomalovat trendy a neprinasat nove- podporit Tradicne hodnoty, Tradicne sposoby zivota, Spomalit postup novych trendov ako reg.partnerstvo a ja neviem co
to ci je to spravne alebo nie to riesit nechcem, to by bolo na dlho

klucove je ze konzervativci vo vseobecnosti na trendy REAGUJU a NEVYTVARAJU ich
mnoho ludi chce mat ciel co treba dosiahnut,
nie mat v ciel v tom co dosiahnut nechcu.
nechat sa unasat prudom a prud spomalovat
toto mna osobne nepresvedci

predvolebny romco, a zase dovidenia:)

p.s. odporucam vsetkym precitat si celu tuto hayekovu esej.

RE: .
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-06-2006 20:11


Vtip je v tom, ze Hayek tu trosku frivolne naraba s pojmom "konzervativec". Ta esej by sa kludne mohla volat "Preco nie som spiatocnik". Hayek tam konzervativizmus chape ako konzervovanie akehokolvek sucasneho stavu.

Kazdemu naozaj odporucam, aby si esej (mimochodom, prelozenu Romanom Jochom) precital. Ak by sme Hayekovo chapanie slova "konzervativec" chceli premietnut do slovenskych pomerov, tak by mu zodpovedal postoj SDL, Smeru a KSS. - Teda ludi, ktorych programovou naplnou je konzervovat co najviac z toho, co tu zostalo spred roka 1989.

Mohol by som citovat mnoho Hayekovych vyrokov, ktore jednoznacne implikuju, ze "konzervativizmus" ako ho chapeme na tejto stranke, mu bol velmi blizsky.

Inak, ked Hayek videl ako sa slovo "liberal" sprofanovalo, zacal sam seba oznacovat ako "stary whig, s dorazom na slovo "stary" "

Zaujimava reakcia na tuto Hayekovu esej je tu:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?15...

RE: .
autor: LIBERTARIAN
pridané: 15-06-2006 8:09


L.K.:
"Hayek tu trosku frivolne naraba s pojmom "konzervativec". ".

- Uz som nespocetne krat dokazal na roznych pripadoch, ze konzervativizmus maju samotni jeho zastancovia zadefinovany absolutne rozdielne, rozporne, .... Konzervativcov asi spaja IBA MOTLITEBNA KNIZKA. Vase postoje siahaju od prvkov klasickeho komunizmu az po prvky klasickeho fasizmu.

RE: .
autor: jednokto
pridané: 15-06-2006 11:39


osobne mam problem dat OKS hlas kvoli Osuskeho vyroku pod lampou "Bez Boha je dovolne vsetko". ja viem ze je to mozno malicherny dovod, ale stavat pravo a regule spolocnosti vylucne na tomto postoji sa mi zda trosku nebezpecne. boh je ako odvolavka na dovod a pricinu regulacie taka imaginarna podstata ako bol "narodny zaujem" v roku 1933 alebo "socialna spravodlivost" pocas celeho 20. storocia

asi zatnem zuby, lebo neexistuje dnes strana ktora by mi fakt vyhovovala..OKS mi vadi najmenej :)mozno preto ze zatial nemala sancu robit velku Realpolitik :)

RE: .
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 15-06-2006 17:20


Ja som bol zase hlboko otraseny vystupenim P. Zajaca Pod Lampou, kde sa jednalo o STV a koncesionarskych poplatkoch. Bol tam asi z 20-tich jediny, od ktoreho som ocakaval, ze sa zastane koncesionarov a danovych poplatnikov. Vsetci ostatni boli jasna cvarga - z ministerstva kultury, privilegovani umelci, clenovia rady STV .. (tomu S. Hrib dufam nehovori vyrovnana diskusia). P. Zajac sa vsak z nich ukazal ako jeden z najhorlivejsich zastancov totality a pokracovania sociku v kulture. Ten bolsevicky grc, co tam plodil ma nechal v naprostom uzase. Ale co cakat od cloveka, ktory bol cely zivot ako clen privilegovanej kulturnej lobby plateny statom. A on nie je taky jediny v OKS. Ich dalsi kandidat Guldan je este horsi. Zakazdym sa necha pocut, ze stat by mal na kulturu platit 10-krat viac. Niet si co vybrat.
RE: .
autor: D
pridané: 16-06-2006 14:33


"Ak by sme Hayekovo chapanie slova "konzervativec" chceli premietnut do slovenskych pomerov..."
teda aj minimalne Tebe - milovnikovi monarchie.

"Mohol by som citovat mnoho Hayekovych vyrokov, ktore jednoznacne implikuju, ze "konzervativizmus" ako ho chapeme na tejto stranke, mu bol velmi blizsky."

Je to v podstate jednoduche - chapal ho v podstate v najuzsom zmysle slova. Tak ho chapes aj Ty?

RE: .
autor: Peter Frišo
pridané: 25-06-2006 16:34


Krivosik je milovnik monarchie?
opice
autor: singer
pridané: 14-06-2006 15:34


http://www.project-syndicate.org/commentary/singer11/Czec...
preco nevolit
autor: LIBERTARIAN
pridané: 14-06-2006 15:48


Takyto (vzdy) aktualny clanok by si zasluzil komplexnejsiui reakciu, ale zatial aspon 1 pripomienku :
PRECO NEVOLIT !

Donekonecna mozme diskutovat , co je DOBRO, a co je ZLO. Koho volit, kto bude presadzovat VACSIE DOBRO ???
Vacsina sa asi nikdy celkom nezhodne. Jedno dobre riesenie tohto sporu vsak existuje >>>

DOBRO ani ZLO sa nemaju VNUCOVAT !!!.
Lenze demokracia je o vnucovani !!! VACSINA sa dohodne, co je DOBRO , a potom to dobro vnucuje VSETKYM. A od tych bohatsich si vacsina nasilim odoberie peniaze na presadzovanie toho dobra. Takto funguje demokracia.

Riesenie : NELEGALIZOVAT vnucovanie DOBRA !
Ziadny politik nedostane MOJ hlas , aby v MOJOM MENE mohol vnucovat dobro .
Nemam pravo robit inym zlo, takze nemam pravo vnucovat inym svojun predstavu dobra ! Ani im brat peniaze na podporu dobra. Vnucovanie dobra je ZLO !


Klasicka demokracia bola o spravovani veci VEREJNYCH. Dnes sa vecou verejnou stali aj nase penazenky, nase postele, nase sexualne vztahy. VACSINA preto poverila politikov, aby zasahovali do nasich VEREJNYCH (!?) posteli, penazeniek, sexu.

KDH nesuhlasi s reg.part. osob rovnakeho pohlavia. Ja , libertarian, suhlasim, ak sa niekto ozeni trebars aj s hadicou od vysavaca. Ale odmietam prispievat na ich spolocne deti !
Suhlasim, ak ma niekto sex s orangutanom (pokial ten orangutan suhlasi, a ak mna nevolaju “do trojky”).

VOLIT v SLOBODNEJ spolocnosti je spravne, potrebne, rozumne.
VOLIT v demokracii tohto typu je zlocinne spolupodielanie sa na nasili. Neucastou to nezmenim, ale nasilnici aspon nemaju odo mna legitimitu.

Ucastou vo volbach volic formalne AKCEPTUJE akekolvek vysledky volieb. V pripade, ze nezvitazi jeho strana, akceptaciou pravidiel akceptuje buduce NASILIE NA SEBE !!! Akceptuje vitazstvo ZLA. Volic (napr. KDHak ) straca moralne pravo kritizovat buduce zlociny vitaza volieb (napr. Fica). Ved Fico zvitazi(L) v legalnych volbach.

Ja neakceptujem ZLO. Budem asi porazeny, nebudem PONIZENY !

RE: preco nevolit
autor: LIBERTARIAN
pridané: 14-06-2006 16:03


Doplnok.
A este malu otazocku etatistom ohladne moralky a zodpovednosti >

Hitler zvitazil v legalnych demokratickych volbach. Na zaklade svojho vitazstva napachal tie zname zlociny tisicrocia.
Moja OTAZKA :

Aku maju mieru zodpovednosti jeho volici na konani statu, ktory on riadil a ktory vykonal to ZLO ???

Ja tvrdim, ze maju. Kazdy Nemec , volic Hitlera je spoluvrahom na tych milionoch mrtvych. A jeho Nevolici ? Aj tyto akceptovali svojou ucastou, ze NAJSILNEJSI berie vsetko. Hitler bol najsilnejsi. Jeho nevolici akceptovali pravidlo, ze VITAZ MOZE VSETKO !!!!!

RE: preco nevolit
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 14-06-2006 16:18


> Aku maju mieru zodpovednosti jeho volici na konani
> statu, ktory on riadil a ktory vykonal to ZLO ???
> Ja tvrdim, ze maju.
Nesies zodpovednost za kazdy svoj cin. Aj za cin nevolenia. To je uplne jedno, ze sa ohanas odnatim legitimity a ze si moralny vitaz. Faktom je, ze po volbach tu stale bude parlament a v nom 150 parazitov. Ak im uz chces odnat legitimitu, tak to urob poriadne: odmietni zaplatit dane. Teraz bud principialny macher ;-)

S pozdravom,
Peter

RE: preco nevolit
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 14-06-2006 16:51


Dane mu predsa zoberu nasilim bez jeho suhlasu.
Za nevolenie je zodpovedny asi tak ako by bol zodpovedny, keby neexistoval. Necinnost neimplikuje zidnu zodpovednost, ak sa clovek k nicomu dobrovolne nezaviaze.

RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 14-06-2006 21:24


" Dane mu predsa zoberu nasilim bez jeho suhlasu. "

Ved to p. Surda vie . Principialnost je postavit sa hoc aj nasiliu . Skratka aby si konal ako libertarian nielen recnil .

RE: preco nevolit
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-06-2006 21:26


"Skratka aby si konal ako libertarian nielen recnil"

Presne tak. Ako spievaju Black Eyed Peas v piesni Where is the Love: "Can you practice what you preach?"

RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 14-06-2006 22:25


Inak, je to odo mna nezmysel pozadovat na "jg" , nakolko nech kona akokolvek vzdy moze povedat, ze je to jeho slobodne rozhodnutie tym padom kona libertariansky .
RE: preco nevolit
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 14-06-2006 23:01


Vy dvaja sa do toho libertarianstva rozumiete asi ako husy do piva. Nemozem konat akokolvek. Ale nekonat mozem vzdy a je to naprosto konzistentne, ked ziadne spravne riesenie nevidim. Taki mentalni vypalnici ako ste vy, ktori chcete prave druhych nasilim donucovat, aby vam platili na vasich bozikov maju najmenej co otvarat zobak a hovorit druhym nieco o nejakych povinnostiach.
RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 14-06-2006 23:17


Ja som nechcel zasiahnut nedotknutelne libertarianske kruhy .
Ale teraz vazne . Nemozes konat akokolvek . Preco ? Podla mna skor nechces . Ak by si bol priputany vo vazani chapal by som to ale predpokladam , ze nie si .
Tej poslednej vete som nerozumel . Ten kto niekoho k niecomu donucuje nesmie sa vyjadrovat ? Kto moze hovorit druhym o jeho povinnostiach ?

RE: preco nevolit
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 14-06-2006 23:30


Este raz a pomaly, aby aj tato porozumel.
Ako Libertarian nemozem konat akokolvek. Ak by som porusil ich zasady, uz by som nebol libertarian. Tam to nefunguje tak, ako u katolickych farizejov, ktori sa vyspovedaju a ide sa robit bordel dalej.
Vyjadrovat sa vyjadruj kolko chces, ale dostanes aj zodpovedajucu odpoved.
Staraj sa o svoje povinnosti. Ja voci tebe povinnosti nemam ziadne.

RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 14-06-2006 23:48


Som rad, ze beries na mna ohlad . Predsa len moj vek a mentalny stav to potrebuje :-).
" Ak by som porusil ich zasady, uz by som nebol libertarian. "
O.K. Co je na branenie sa nasiliu, proti libertarianske ?
" Tam to nefunguje tak, ako u katolickych farizejov, ktori sa vyspovedaju a ide sa robit bordel dalej. "
A ako to tam funguje ?
" Ja voci tebe povinnosti nemam ziadne "
A ? Povedat si snad mozem , ci nie ?

RE: preco nevolit
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 15-06-2006 0:07


Hovoril si "akokolvek". To je dost podstatny rozdiel. Zda sa ze som tvoj mentalny stav precenil.
Branenie sa nasiliu nie je proti libertarianske, ale libertarian nema ani povinnost sa nasilu branit.
Fungovat to ma konzistentne, ale to je pre bigotnych mystikov dost nepochopitelny pojem.
A? Aj ja som si len povedal.

RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 15-06-2006 9:49


Omluvam sa za moju nepresnu formulaciu . Tym "akokolvek" som mal na mysli to Tvoje " nema ani povinnost " .Cize ci zaplati dane alebo sa brani ich zaplatit je to vzdy libertarianske .

" Aj ja som si len povedal. "
Spravne, treba si hovorit , inak by sme sa o sebe nic nedozvedeli .

RE: preco nevolit
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 15-06-2006 16:57


A je v tom nejaky problem? Nehovoriac pre ovce, ktore ked im niekto da zaucho radia nastavit aj druhe lice, alebo ked do nich niekto hodi kamenom, tak maju donho vraj hadzat chlebom a zbozne oslavuju cloveka, ktory sa nechal ukrizovat bez odporu. Ale to je zjavne zase iba to typicke pokrytectvo.
RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 15-06-2006 21:20


" A je v tom nejaky problem? "
Ved, Ty tu zvysok sveta obvinujes z pokrytectva ,ale vlastny alibizmus nevidis . Ale to nevadi, ten clovek , ktory sa nechal ukrizovat bez odporu miluje aj Teba mozno raz na to prides .

RE: preco nevolit
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 16-06-2006 2:12


Pocuvaj, pokrytecky farizej. Ja som nikdy netvrdil, ze proti daniam je nutne bojovat nasilim. Nikoho som k tomu nevyzyval ani neprovokoval, ako to robis ty. Tak tu neklam. Svojho ukrizovaneho bozika si nechaj pre podobnych blbeckov a mna s nim neotravuj.
RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 16-06-2006 9:32


Ja, pokrytecky farizej, som ani nemal nikdy na mysli, ze by si tvrdil, ze je to nutne, ale ze je to mozne . Ani som netvrdil,ze si k tomu niekoho vyzyval to si si ma s niekym splietol . Ja som chcel len poznat nazor ortodoxneho libertariana co mu v tom brani (myslim vnutorne) .
Ani ma len nenapadlo otravovat Ta s Ukrizovanym ja len , ze si ho sam spomenul .
Je mi nesmierne luto, ze som sa od Teba nedozvedel co Ti brani sa vzopriet nasiliu, ktore myslis, ze sa Ti kona . U takych pokryteckych ferizejov, ako som ja, mi je to jasne. U Teba nie . Samozrejme ked nechces odpovedat nechcem Ta k tomu provokovat .

RE: preco nevolit
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 16-06-2006 16:09


Jasne, ty sa nakoniec vzdy tvaris ako nevinny hulibrk. Toto si napisal ako prve:

"Principialnost je postavit sa hoc aj nasiliu . Skratka aby si konal ako libertarian nielen recnil."

Si ubohy pokrytec a klamar.

RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 16-06-2006 18:53


Ja, ubohy pokrytec, klamar a hulibrk (to uz ani neviem co je ) som naozaj, nenasiel v tom mojom vyroku, ze by si Ty tvrdil, ze je to nutne .
RE: preco nevolit
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 17-06-2006 3:39


Dokazal som ti, ze si ma provokoval a k niecomu povzbudzoval, a ze si klamal, ked si tvrdil, ze si sa iba nevinne pytal. Si vychcany klzky had.
RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 17-06-2006 14:17


Moj najdrahsi "jg" ,ja nepopieram, ze som Ta chcel na zaciatku vyprovokovat k odpovedi na moje otazky , ked si mi na ne neodpovedal podla mojho nazoru dostatocne tak som Ti napisal: "Samozrejme ked nechces odpovedat nechcem Ta k tomu provokovat . " Mozno tam malo byt este slovicko nadalej alebo stale ... aby bolo uplne jasne , ze chcem s tymi slizkohadnymi provokaciami skoncit . Uznavam mea kulpa, mea kulpa, mea maxima kulpa .
RE: preco nevolit
autor: D
pridané: 18-06-2006 22:50


;-)No bolo Ti to treba Tato?
RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 19-06-2006 23:24


Ano . ;-)
RE: preco nevolit
autor: Katarina
pridané: 19-06-2006 21:50


Tato, ja viem, ze to ustojis ale neda mi to, prizerat sa, ako do teba ta hystericka postavicka busi, nedaj sa :-)
Inak mna by velmi zaujimalo, kolko prispieva do statneho rozpoctu, nakoniec to bude nejakych par korun a reci ma ako B. Gates :-)

RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 19-06-2006 23:28


Dakujem :-)
RE: preco nevolit
autor: jg
pridané: 20-06-2006 2:31


Husicka, ked si uz pozbierala odvahu, premohla mindraky a vyliezla spoza pavuciny z kuta, co tak este zagagotat aj nieco k veci? Co je teba do toho, kolko prispievam? To akoze toho, kto nie je zrovna B. Gates je v poriadku orabovat?
RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 20-06-2006 19:59


Nech sa Ti akokolvek nepaci co povedala "Katarina" je nedostojne a nehanebne aby si zene nadaval . Pacilo by sa Ti ak by niekto takto sa vyjadroval o Tvojej manzelke, dcere, alebo matke ? Toto je moje posledne upozpornenie na Tvoje nechutne chovanie sa voci zene .
RE: preco nevolit
autor: jg
pridané: 20-06-2006 20:28


Trhni si nohou. Ja som za rovnopravnost a kazdemu odpovedam tak, ako si zasluzi. Poucuj svoju manzelku, dceru, alebo matku. Mentalny vypalnik ako si ty mi tu nebude davat lekcie zo slusneho spravania.
RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 20-06-2006 22:01


Uz som si trhol .
Nemam problem poucit kohokolvek .
Uz sa stalo, a ako som Ti napisal , bolo to posledny krat .

RE: preco nevolit
autor: jg
pridané: 20-06-2006 22:45


Ty si mal dojem, ze ja konverzaciu s tebou nejako vyhladavam? Ja ti predsa iba odpovedam a takym sposobom aky si zasluzis.
RE: preco nevolit
autor: tato
pridané: 20-06-2006 23:27


Si mi zas neporozumel, ja som hovoril o mojom poucovani .
RE: preco nevolit
autor: D
pridané: 21-06-2006 12:57


Co ma elementarna slucnost a ucta ku hocikomu, aj ked ma iny nazor s (ne)rovnopravnostou? A specialne, ak ide o zenu.
RE: preco nevolit
autor: jg
pridané: 21-06-2006 15:37


Ta zena nedodrzala elementarnu slusnost voci mne ako prva. A arogantny nazor, ze je v poriadku orabovat niekoho, kto nic zle nerobi je taktiez porusenie elementarnej slusnosti. K mentalnym zlodejom a vypalnikom ziadnu slusnost ani elementarnu nemienim dodziavat. To je moj nazor. A ty sa nauc konecne co je to rovnopravnost, blbecek. Rovnopravnost ziadne "specialne ked ide o zenu" nepozna.
RE: preco nevolit
autor: D
pridané: 22-06-2006 15:55


"Rovnopravnost ziadne "specialne ked ide o zenu" nepozna.Rovnopravnost ziadne "specialne ked ide o zenu" nepozna."
Asi by si mal este raz precitat co som napisal vratane otazky. Opakujem. Co ma rovnopravnost spolocneho so slusnostou? Co ma ucta voci zene, starsiemu, komukolvek spolocneho s pravnym systemom?
Rovnopravnost radsej nechajme tak, skoda casu.

RE: preco nevolit
autor: jg
pridané: 23-06-2006 5:45


No predsa to, ze ked je neslusna, tak sa s nou zaobchadza rovnako.
RE: preco nevolit
autor: oksan
webstránka: http://www.oks.sk
pridané: 15-06-2006 17:30


a to sa tu uz argumentuje i uryvkami textov z dielne ludi, co na trickach v klipoch propaguju che guevaru a cccp?
RE: preco nevolit
autor: LIBERTARIAN
pridané: 15-06-2006 7:44


Tato :
"Skratka aby si konal ako libertarian nielen recnil . "

- Ty si o libertarianskych principoch informovany ako hus o pive. A nemas ani zaujem ich spoznat a pochopit, iba proti nim bojovat.

RE: preco nevolit
autor: LIBERTARIAN
pridané: 15-06-2006 7:55


Peter Surda :
"Nesies zodpovednost za kazdy svoj cin. Aj za cin nevolenia. To je uplne jedno, ze sa ohanas odnatim legitimity a ze si moralny vitaz. Faktom je, ze po volbach tu stale bude parlament a v nom 150 parazitov. Ak im uz chces odnat legitimitu, tak to urob poriadne: odmietni zaplatit dane."

- Od teba som veru necakal takuto demagogiu.
NEvolenie je NEkonanie. A pretoze som zdovodnil, ze volby v dnesnej podobe vidim ako ZLO, tak NEvolenie vidim ako DOBRO. Toto nie je zbavovanie sa zodpovednosti.

"Odmietnut platit dane" - A ako mam prestat platit dane ??? Dan z prijmu, DPH ? Ty to dokazes ??? Preco strielas do vetra.
Libertarianstvo NIE JE revolucny marxizmus. Nefunguje PROTI voli vacsiny.

RE: preco nevolit
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 15-06-2006 20:30


> Od teba som veru necakal takuto demagogiu.
Asi som nevhodne zvolil slovo "zodpovednost". Zamenme to slovami "moznost" a "kauzalita". Volby ti ponukaju moznost jednoduchym ukonom jemne ovplyvnit vyvoj Slovenska, napriklad smerom k menej etatizmu. Ty o tejto moznosti vies. V tomto kontexte ma nejaky efekt aj ked niekoho volis, aj ked nevolis nikoho, t.j. tvoja cinnost/necinnost kauzalne ovplyvni vysledok. Ktora konkretna volba naozaj z dlhodobeho hladiska dospeje k menej etatizmu je diskutabilne, ja si vsak myslim, ze je treba sa snazit aj o kratkodobu redukciu.

> A ako mam prestat platit dane ??? Dan z prijmu,
> DPH ? Ty to dokazes ?
Povedzme, ze mam kreativnu danovu poradkynu a platim dost nizku dan z prijmu, a obrat udrzujem dostatocne maly aby som nemusel odvadzdat DPH ;-).

Islo mi len o aplikovanie toho isteho principu na inu oblast aktivit statu na ukor obcanov. Nechcem tvoj postoj kritizovat, len som chcel poukazat na to, ze hranica znasania etatizmu nie je taka jednoznacna, ako to prezentujes.

S pozdravom,
Peter

RE: preco nevolit
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 16-06-2006 2:28


Ty si presvedceny, ze nevolba nemoze dlhodobo prispiet k zmenseniu etatizmu? Trufam si povedat, ze v extremnom pripade, keby k volbam neprisiel nikto, tak by etatizmus vobec nemohol existovat.
RE: preco nevolit
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 16-06-2006 14:26


> Ty si presvedceny, ze nevolba nemoze dlhodobo
> prispiet k zmenseniu etatizmu?
Ved presne o tom som hovoril. Ano, mozne to pochopitelne je, ale dlhodoby vyvoj sa nepredpoveda lahko.

Podla mna existuju ucinnejsie metody "boja" proti etatizmu ako nevolit.

S pozdravom,
Peter

RE: preco nevolit
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 16-06-2006 16:16


Cize z dlhodobeho hladiska je to iba netestovatelna hypoteza a je iracionalne na jej zaklade vyvijat nejaku cinnost. Necinnost je default a v takych pripadoch perfektne racionalna.

To ze existuju ucinnejsie metody "boja" proti etatizmu ako nevolit je celkom kludne mozne, akurat je zjavne dost tazke hodnoverne ukazat, ktore to su.

RE: preco nevolit
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 16-06-2006 20:00


> Necinnost je default a v takych pripadoch perfektne
> racionalna.
Aj ano aj nie. Mozes definovat dalsie kriteria hodnotenia ako dlhodoby vyvoj. Napriklad kratkodoby vyvoj.

S pozdravom,
Peter

RE: preco nevolit
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 17-06-2006 3:36


Urcite mozes. Myslim, ze tvoj "risk management" je prave snaha o nieco take. Vtip je v tom, ze kratkodobo napriklad pri investovani funguje risk management najnespolahlivejsie. Vtedy sa tie pravdepodobnosti odhaduju najtazsie. V politike sa ta pravdepodobnost (volby) odhaduje lahsie, ale zisk (miera etatizmu) je na druhej strane velmi vagny a neisty, pretoze stoji iba na nezavaznych sluboch.
RE: preco nevolit
autor: Tomas Sikorsky
e-mail: sikorsky.tomas@centrum.sk
pridané: 14-06-2006 23:46


suhlasim ,no nevolit z praktickeho hladiska nie je riesenie, v USA je ucast na volbach 20%-25%, a niejaky posun k libertarianizmu nevidno
skor sa da povedat opak, pretoze cim menej ludi sa o politiku zaujima, tym väcsie svinstva politici pachaju

z moralneho hladiska je to uz ina vec

Koho budem volit
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 14-06-2006 16:05


> Ešte viac je však problém väčšine klasických
> liberálov vysvetliť to, čo Hayek chápal na sto
> percent: a to je dôležitosť kultúry (v širšom
> zmysle ako súbor hodnôt, prítomných v spoločnosti)
> a dobou overených tradičných princípov pre udržanie
> slobodnej civilizácie.
Lukas, cital si ty skutocne "Democracy, the god that failed"? Lebo ak hej, tak ti nedosli dve podstatne tezy, ktore vyvracaju nasledovne myty:

Mytus 1: Ak je nieco dobre, je treba na to spravit monopol a vynucovat to silou.
============================

Pravny pozitivizmus, je uplne jedno ci podporuje flakacov alebo rodiny, je zly. Je zly nielen z moralneho hladiska, ale aj preto, ze jeho collateral damage prevysi ocakavane pozitiva. Aj ked si napriklad mozem mysliet, ze spravna rodina pozostava z otca, mamy a deti, stale z toho nevyplyva, ze zakon ma takuto rodinu protezovat. Podobne ako podla tvojej oblubenej vety dovodom pre absenciu hladomoru nie je stat kazuci pekarovi piect, rovako ani zodpovedne rodiny nebudu dosiahnute, ked im to stat bude prikazovat. Pochopit to je tak trochu mentalnym skokom, na ktory sa musis odhodlat.

Slovami Hoppa: pravy konzervativec musi byt libertarianom.

Mytus 2: voleni predstavitelia zastupuju predstavy svojich volicov.
========================================

Kedysi to mozno platilo. Keby vsak slo o zastupovanie, musel by mat predstavitel priamu zodpovednost. t.j. keby nieco dobabral, tak jeho kompetencie sa navratia volicovi (!!!). Napriklad, ked sa stat nedokaze postarat o skolstvo, musel by sa tejto kompetencie vzdat a napr. sprivatizovat ministerstvo skolstva. Nijaky presun kompetencii sa vsak nedeje, ak poslanca odvolaju, jeho miesto zaberie iny a stat ma stale monopol.

A co s tym teda urobit? Je evidentne, ze stat tu este nejaky cas pobudne. Rovnako je evidentne, ze tu bude parlament a v nom 150 ludi, a tito budu rozkazovat. Kazdy z nas ma malicku (dobri recnici mozno aj vacsiu) sancu toto zostavenie ovplyvnit. Preto sa ako libertarian budem snazit ho ovplyvnit tak, aby sa minimalizoval etatizmus.

Etatizmus v principe reprezentuju vsetky strany, niektore viac a niektore menej. Situacia, kde by som teda mohol jednoznacne povedat, ze ta ci ona strana reprezentuje moje nazory, nenastala. Napriek tymto cisto kvantitativnym rozdielom vsak existuju aj kvalitativne rozdiely: niektore strany nerespektuju individualitu obcanov vobec (rozni Lenoni, ozajstni Slovaci, socialisti a komunisti). Preto sa budem snazit aspon tymto stranam zabranit dostat sa do vlady tak, ze pomozem dostat sa do vlady tym ostatnym, ktore individualitu respektuju aspon trocha.

Preto budem volit SF. Stranu, ktora moze posunut jazycek vah o 5 percent, podla toho, ci sa do parlamentu dostane alebo nie. Stranu, v ktorej su ludia mi nesympaticki, demagogovia a klamari. Taka je vsak realita demokracie. Je cas si zvyknut a zabudnut na moralnych politikov. Ludia ich nechcu.

S pozdravom,
Peter

RE: Koho budem volit
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-06-2006 20:24


"Pravny pozitivizmus, je uplne jedno ci podporuje flakacov alebo rodiny, je zly. Je zly nielen z moralneho hladiska, ale aj preto, ze jeho collateral damage prevysi ocakavane pozitiva"

Peter rozlisuj filozoficku a pragmaticku rovinu. Ved si aj libertarianovi napisal, ze nech je frajer a nezaplati dane.

To iste pravny pozitivizmus. Ja s tebou a Hoppem vo filozofickej rovine suhlasim, ze pravny pozitivizmus nie je dobry. Mozem v ramci svojho studia hladat a navrhovat alternativy, pisat o nich a podobne, ale naozaj neviem, co mozem urobit proti pravnemu pozitivizmu viac.

Neviem, ale podla tvojej logiky by som mal prestat studovat pravo, lebo ved slovensky system prava je rydzo pozitivisticky.

"Slovami Hoppa: pravy konzervativec musi byt libertarianom."

Chapem, preco si to Hoppe mysli, ale nie som este tak daleko, aby som tuto jeho myslienku akceptoval bez vyhrad.

"Preto budem volit SF. Stranu, ktora moze posunut jazycek vah o 5 percent, podla toho, ci sa do parlamentu dostane alebo nie. Stranu, v ktorej su ludia mi nesympaticki, demagogovia a klamari. Taka je vsak realita demokracie. Je cas si zvyknut a zabudnut na moralnych politikov. Ludia ich nechcu."

Tak toto citajuc som skoro odpadol. Ja som tiez myslel, ze pravicove strany by teoreticky mohli SF vyuzit ako ANO. Bohuzial, polcas rozpadu tejto strany je taky rychly a program tejto strany tak nevypocitatelny, ze sa moze stat, ze svojim hlasom len pomozes Ficovi do premierskeho kresla.

RE: Koho budem volit
autor: D
pridané: 18-06-2006 23:02


K tej jednotke nema zmysel sa vyjadrovat, aj ked si to adresoval Lukasovi. Ak hento ma byt vecna diskusia o tzv. "pravnom pozitivizme", tak to pardon.

Peter, ale chyba mi alternativa zastupitelskej demokracie. Sam sice hovoris o tom, ake je to fuj, ale v tomto prispevku mi to skor pride alibisticke - svojim sposobom som si z toho precital, ze si si sam vedomy odpostatnenosti demokracie, nech uz pokulhava akymkolvek smerom a ze si sam uvedomujes, ze cesta vedie skor cez je "budovanie"(vylepsovanie,smerovanie,participaciu na nej) ako demontaz.
Ano, kompetencie by sa mali presuvat vsade, kde je to znamena vacsi dosah volicov a vacsiu moznost kvalitativne ovplyvnovat. Ale bolo by ovela lepsie, keby si zacal konkretizovat, pretoze toto je dolezita agenda a hlavne liberalnych stran, nielen vseobecne kecat do vetra.

RE: Koho budem volit
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 19-06-2006 1:23


Konkretizovat? Uplne idealne samozrejme je absencia statneho monopolu vseobecne a nahradenie trhom (poistovanami atd, vid H-H Hoppe). Ale aj ked stat mas, tak sa to da vylepsit. Napriklad zmenit ustavu, aby stat automaticky stratil monopol v tej ci onej oblasti aspon vtedy, ked nesplni nejake kriteria. Nezda sa mi to sice realne presadit, je to cisto spekulacia, ale chcel si odpoved tak tu ju mas.

Statu jednoducho nemoze zo zakona vyplyvat perpetualny monopol v tej ci onej oblasti. Potom totiz chybaju druhe ponuky, a bez tych nielenze nemas moznost si vybrat, ale ti chybaju aj kvalitativne a kvantitativne parametre, podla ktorych by si vykon funkcii mohol ohodnotit. Takze vlastne ani nemas sancu zistit, ci je stat viacmenej uspesny alebo viacmenej neuspesny.

S pozdravom,
Peter

RE: Koho budem volit
autor: D
pridané: 19-06-2006 9:50


Tak to hovorime o dvoch veciach. Viem, na co narazas, takze to konkretizovat nemusis. Ja som mal chvilu pocit, ze hovoris o prenose kompetencii na samospravu.
RE: Koho budem volit
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 19-06-2006 13:47


> Ja som mal chvilu pocit, ze hovoris o prenose
> kompetencii na samospravu.
Konieckoncov aj to by bola ista vyhra. Sanca, ze sa niekto prestahuje v ramci regionov jedneho statu je vacsia ako ze sa prestahuje do ineho statu, t.j. monopol by bol slabsi a tlak konat v zaujme obyvatelov vyssi. Aspon troska ;-).

S pozdravom,
Peter

RE: Koho budem volit
autor: D
pridané: 19-06-2006 13:58


Hlavne by bol vacsi dosah a moznost kontroly. Ale momentalne su problemy rozvnako zavazne aj na urovni samosprav. Ale perspektiva na pozitivnu zmenu je v tomto smere ovela lepsia.
OKS
autor: june
pridané: 14-06-2006 16:07


fajny clanok, aj ked budem volit asi OKS.
Voci KDH mam niekolko vyhrad: myslim, ze z vlady mali odist pre iny dovod ako pre vyhradu vo svedomi; ekonomickych odbornikov pre seba stale len hladaju, a ak sa u nich niekto len nazorovo presuva doprava, je to malo; maju malo dinamickych mladych ludi, Lipsic je vynimka, stale sa orientuju na starsiu generaciu uz presvedcenych volicov; nezobrali OKS na kandidatku - a to je pre mna vazna vyhrada, vysvetlenie ohrozenia svojich miest na kandidatke nestaci; su medialne a retoricky slabi.. dalo by sa najst toho aj viac

Dakujem pekne za kompliment
autor: m€
pridané: 14-06-2006 17:03


Povodne som chcel reagovat len na xenofobnu poznamku o Cvargianoch, ale dokazali ste ma prekvapit este viac. Doteraz som o netusil, ze som "slizky eurokrat", a preto som aj vydychol, ze sa nepozname:) Uz mi teda zostava len dufat, ze sa nestaneme Európou Václava Klausa, zvolenene za prezidenta rozhodujucim hlasom komunistov..

A ked pojdem volit, urcite nebudem kruzkovat cloveka, ktory v negacii zakladnych krestanskych hodnot exhumuje trest smrti, ako ani cloveka, ktoremu sa s pomocou aparatu svojich spolustranikov podarilo pozoruhodne mnozstvo nedopatreni vo verejnom obstaravani... Hoci pripustam, ze opakovane zmienky o nich boli zasadene do sprav stv nejakym zahradnikom viac nez ucelovo.

Lukas,
autor: Jan Gonda
e-mail: janygonda@recesia.sk
webstránka: http://www.recesia.sk
pridané: 14-06-2006 20:28


a teda na osobe Zajaca ti neprekaza, ze okrem byrokratickeho zuctovania ma na konte aj prointerrupcnu politiku? Ja by som to mozno dal na OKS, ak by ich protiinterrucpna iniciativa nespala na vavrinoch. Teda ak by bol hlas Dostala v tomto bode aj hlasom OKS, bol som relativne pokojny.

Kazdopadne, odporucanie je to krajsie a lepsie ako od .tyzdna, kde sa medzi KDH a OKS uslo miesto aj SMK (alebo strane madarskych komunistov, ako ich si ich pekne nazval). Ta strana na mna posobila v uvodniku ako studena sprcha.

RE: Lukas,
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-06-2006 20:36


Jano, toto o interrupciach je nejako velmi dobre utajene. Ja som o tom pocul nieco od Frisa, ale nic blizsie neviem. Cele Zajacovo posobenie ma naplna miernymi rozpakmi.

SMK by ma prijemne prekvapilo, keby vzali ten Sulikov koncept. Paradoxne, Jaro Daniska mi v poslednej dobe dost pise, ze by o tom rad vedel viac. Takze nadej niekedy prichadza z najneocakavanejsej strany.

RE: Zajaz a RZP
autor: Jozef Filko
pridané: 14-06-2006 20:39


BTW. Suhlasim, ze Zajac ako minister zdravotnictva nesie zodpovednost za RZP. ALE ak mam byt naozaj spravodlivy, tak su to najma ludia zo strany (bez)NADEJ, ktori RZP vytvorili (tak komplikovane a birokraticke ake je). A ktori dnes o dusu hlasaju, ze RZP urcite zrusia.
RE: Zajaz a RZP
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-06-2006 20:42


Mne to prislo vcera luto, ked som sa dopocul, ze Frantisek Toth zomrel pri autonehode. Pripajam sa k tomuto clanku:

http://devan.blog.sme.sk/c/51892/Frantisek-Toth-muz-s-odvahou-robit-spravne-veci.htm...

Ale je pravda, ze strana Nadej (ktoru by som podla politickeho supermarketu mal volit za OKS a pred KDH) je presne ten pripad strany, ktora ma liberalnu retoriku, ale malo doveryhodnych osobnosti, ktorym by sa dalo verit, ze ho budu naplnat.

Brrr!
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-06-2006 20:38


Fico mal dnes v Petrzalke miting, kde mu bravcova hlava a Gottwaldova dvojicka, Jiri Pablbek, zazelal uspech nasledujucimi slovami:

"Želám bratskej Slovenskej republike tú najlepšiu budúcnosť a verím, že so sociálnou demokraciou na čele ju dosiahne."

Libertarian, jg a Peter Surda! Vas z toho nemrazi? V roku 1946 by ste tiez nesli volit?

http://www.sme.sk/c/2763836/Fico-na-mitingu-potvrdil-odhodlanie-zmenit-dan-z-prijmov.htm...

RE: Brrr!
autor: Jozef Filko
pridané: 14-06-2006 22:33


Clanok Fedora Gala v .tyzdni charakterizuje komunistu Paroubka uplne presne. Je to nas stary dobry Meciar len na cesky sposob. A Fico je len Meciarom 21.stor., s lepsim outlook-om, cool-ovejsim slovnikom a vdaka Bohu mensim statnym majetkom.
Pablb s Ficom si preto velmi dobre rozumeju, obaja nemaju problem s komunizmom, obaja oportunisti par excellence a obaja s minimalnym (ak nie ziadnym) vztahom k realnej ekonomike.

Vid Paroubkov citat o "Unoru 1948" a ine.
http://www.eportal.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=72...
http://www.volebnifakta.cz/?action=search&query=Paroubek&x=0&y=...

Hold su to bratia.

RE: Brrr!
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 14-06-2006 23:23


Mna to mrazi asi tak, ako ked si predstavim, ze by vladnut mohol Palko alebo Hrusovsky. Takze mi je jasne, ze nic diametralne rozdielne nemam sancu volit. Aby som ti pravdu povedal, tebe by som toho Fica kludne doprial, lebo ty mne zjavne rad doprajes toho Palka a Hrusovskeho, takze u mna spojenca tazko najdes.
RE: Brrr!
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 14-06-2006 23:50


> Libertarian, jg a Peter Surda! Vas z toho nemrazi?
Jasne ze mrazi. A preto volim SF, lebo tam moj hlas moze zavazit 5% (alebo -0.0002%), kdezto keby som volil SDKU, ktoru som volil doteraz, tak zavazi len 0.0002. Je to vlastne taka investicna uloha: vyberies si isty maly zisk alebo riskantny velky? Na hodinach ekonomiky sa to vacsinou prezentuje ako akcia versus dlhopis a potom sa pocitaju pravdepodobnosti atd.

Ako dlho pripadna protificovska vlada vydrzi je druhorade a zatial sa mi zda zbytocne o tom spekulovat.

A teba nemrazi pri pomysleni, ze zmluva o vyhrade svedomia umozni svojvolne porusovanie pracovnych zmluv? Nie? Tak si kludne vol KDH.

S pozdravom,
Peter

RE: Brrr!
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 15-06-2006 0:29


Cize ak tomu dobre rozumiem, na samotnej strane nezalezi? Ak by bola namiesto SF na hranici parlamentnej prezencie napriklad SNS, tak by si volil aj ju, lebo by vtedy tvoj hlas najviac zavazil?
Risk management je bezpochyby uzitocna teoria, ale pri jasnej definicii zisku.

RE: Brrr!
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 15-06-2006 0:45


Sorry, az teraz som si precital tvoj predchadzajuci prispevok. Z neho je jasne, ze zisk je vlastne zaporna miera etatizmu. SNS je urcite etatistickejsie ako SF. Ale aj tak by som musel pri takejto strategii asi poriadne skripat zubami. Na to treba mat aj zaludok, ale musim uznat, ze to ma kus racionality, az kym by nedoslo rozhodovat sa kto je menej etatisticky medzi fasitami, komunistami a nejakymi feudalmi. Tam by sa ten "zisk" dost tazko porovnaval.
RE: Brrr!
autor: Lukas Krivosik
pridané: 15-06-2006 10:45


"A teba nemrazi pri pomysleni, ze zmluva o vyhrade svedomia umozni svojvolne porusovanie pracovnych zmluv?"

Neviem o tom, ze by si podla sucasneho pravneho poriadku mohol uzavriet akukolvek pracovnu zmluvu. Podla takejto logiky je aj zakonna podmienka, ze niektore zmluvy musia byt uzavrete pisomne zasahom do zmluvnej slobody.

RE: Brrr!
autor: jednokto
pridané: 15-06-2006 11:57


Lukas, vatikanska zmluva o vyrhade svedomia vytvori velmi siroky priestor na vyhybanie sa zavazkom v tych pracovnopravnych zmluvahc, ktore sucasny pravny poriadok UMOZNUJe. teda tvoja odpoved je o niecom inom. nebavima sa o dovolenom a nedovolenom predmete pracovnopravnej zmluvy (nemozno prijat do zamestnania niekoho s naplnou prace "najomny zlodej"), ale sa nebavime o forme uzatvorenia pracovnopravnej zmluvy.. tieto vsetky nalezitostiurcuje stat a obidve strany ju musia respektovat, teda nieco ako deus ex machina system.

naopak vatikanska zmluva dava do ruk jednemu zo subjektov do ruk paky, ako sa vyhnut zavazku. to je ten velky rozdiel. obmedzenie predmetu a urcenie povinnej formy su obmedzenia, ktore musia dodrzovat obidve strany bez moznosti ich jednostranne obist. vatikanska zmluva dava prav jednej strane sa ucinne a bez pravnej zodpovednosti JEDNOSTRANNE zbavit uz prijateho zavazku odvolavkou na nieco, na co mal mysliet dotycny este pred podpisom zmluvy..

vatikanska zmluva je taka ista hlupost, ako keby som ja mal pravo povedat banke, ze aj ked som si zobral uver moje presvedcenie mi to nedovoluje a teda im vraciam po troch rokoch zvysok istiny a nemaju pravo mi dat penale za predcasne splatenie (nahrada urokoveho nakladu), ani nemaju pravo odo mna ziadat nic ine, aj ked som s tympodpisom zmlvy suhlasil.

alebo keby som podpisal zmluvu so stavebnikom, aby mi postavil barak a dam mu prachy pri kolaudacii a ked tak neucinim penale je x% kupnej zmluvy - den pred kolaudaciou mu poviem ze barak nechcem a prachy mu nedam a budem zbaveny pravnej zodpovednosti teda mu neadm ani tu zmluvnu pokutu :) a stavebnik sa moze ist past...

pacta sunt servanda Lukas! tento princip vatikanska zmluva ignoruje, lebo dava jednej strane do ruky nastroj ako sa beztrestne vyhnut uz prijatemu zavazku

RE: Brrr!
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 15-06-2006 14:20


> Neviem o tom, ze by si podla sucasneho pravneho
> poriadku mohol uzavriet akukolvek pracovnu zmluvu.
Lukas, to fakt chces byt pravnikom? Je totiz rozdiel medzi UZAVRETIM a PORUSENIM zmluvy. Ked je uz zmluva raz uzavrena, je pokial viem mozne beztrestne ju porusit len so suhlasom druhej strany. Pokial zakon zmluvu neumoznuje (napr. porusenie ineho zakona, v nesulade s dobrymi mravmi, fakticka nemoznost, ...), tak je VOPRED NEPLATNA, nie PO ROZHODNUTI JEDNEJ STRANY. Ani sud ju nemoze nariadit porusit, moze ju bud prehlasit za (vopred) neplatnu alebo obmenit (pokial sa to javi zmysluplnejsie ako vyhlasit za neplatnu). Tento jav sa vola PRAVNA ISTOTA: zmluvu, ktoru zakon nezakazuje, je mozne uzavriet a nie je mozne beztrestne porusit.

Toto ti jednokto vysvetluje uz od nepamati, a ty to s prehladom ignorujes.

S pozdravom,
Peter

RE: Brrr!
autor: LIBERTARIAN
pridané: 15-06-2006 8:27


Lukas Krivosik :

"Libertarian, jg a Peter Surda! Vas z toho nemrazi? V roku 1946 by ste tiez nesli volit?"

Vo svojom prvom prispevku som velmi jednoznacne zdovodnil, preco by KAZDY slusny clovek nemal v terajsich volbach volit.
Samozrejme, ak niekto povazuje ZA SPRAVNE, ze ostatni su povinni sa jemu skladat na jeho potreby, tak ide volit tu stranu, ktora mu toto zabezpeci, a ostatnych PRINUTI platit.

RE: Brrr!
autor: LIBERTARIAN
pridané: 15-06-2006 9:44


A drobny doplnok >
V 1946 slubovali komunisti, ze po vitazstve vo volbach budu KAPITALISTOM BRAT A ROBOTNIKOM ROZDAVAT.

V roku 2006 slubuju KDHaci, ze po vitazstve vo volbach budu BEZDETNYM BRAT A VIACDETNYM RODINAM DAVAT.

Az taky principialny rozdiel nevidim. Aj Fico bude BOHATYM BRAT A CHUDOBNYM DAVAT.

Lukas, a nepis uz tu hlupost, ze danova ulava NIE JE rozdavanie penazi. JE !

Vsetci su to zlodeji.

RE: Brrr!
autor: D
pridané: 17-06-2006 20:05


Problem nie je ani tak v detoch, na to sa da pozriet z tocha ineho uhla a to s Tebou riesit s pochopitelnych dovodov povazujem za zbytocne, ale problem je v tom, a mozno sa v tom zhodneme, ze oni chcu brat tym co MAJU PAPIER a davat tym, co PAPIER NEMAJU, inak povedane, cast svojej pomoci vobec neviazu na dieta a ak aj viazu, tak nie preto, aby vytvorili detom podmienky bez ohladu na sikovnost/nesikovnost rodicov, ale preto, aby socialnoinziniersky podporili ich "produkovanie", myslim, ze tento rozmer v oboch smeroch je dobre citit z programu.
Slota
autor: ACMilan
pridané: 14-06-2006 22:29


Mám síce vrodený odpor voči demokracii a voľbám, ale keď som sa dopočul, že vo vláde by mohol sedieť spolu s nazikomunistom Ficom aj ožran a extrémistický klerofašita Slota mám nutkanie ísť voliť, a napriek tomu že nie som Maďar ani eurosocialista hlas dám pravdepodobne SMK. Veľmi sa mi akt volenia hnusí no nechcem aby sa z priestoru v ktorom žijem stala rozvojová krajina typu Zimbabwe.
RE: Slota
autor: LIBERTARIAN
pridané: 15-06-2006 8:43


ACMilan :

Trochu inymi slovami, ale presne ,si popisal moj postoj k terajsim volbam.
K tvojim slovam iba tolko, ze NEVOLIT. a tym mozno podporit vitazstvo tebou menovanych darebakov, ma este jednu vyhodu :

Mohlo by to prospiet serioznejsim vztahom v tej slusnejsej casti spektra. MOZNO by KDHaci prestali vydierat, praviciari by prestali robit socialisticke kompromisy, mozno... mozno. Mozno by aj obcania cosi pochopili. A za 8 rokov by mozno .... mozno.

USA a sloboda
autor: Tomas Sikorsky
e-mail: sikorsky.tomas@centrum.sk
pridané: 14-06-2006 23:43


ako Lukas tvoja predstava o USA je sice pekna ale bohuzial je uz minulostou
posun k zaobstaravaciemu statu je aj v USA, ma rovnaku rychlost aj smer ako EU, jediny rozdiel je ze USA zacali trochu neskor ako Europa

demokrati davaju EU za vzor a republikani uz davno nie su pravicovou stranou

1964 - kandidad na prezidenta Goldwater, bol posledny republikan ktory sa verejne postavil protinajv§csiemu antidiskriminacnemu paskvilu v dejinach USA "civil rights act", bol posledny republikan ktory tvrdil ze je nespravne aby vlada nasilim nariadovala ludom s kym sa maju bavit a spolupracovat a ktory tvrdil ze slobodna spolocnost vie tento problem vyriesit lepsie a statna byrokracia ho len a len zhorsi

amerika sice nemina miliardy na socialne programy, zato si to pekne vynahradza v minani na armadu(ktore je neskutocne prehnane a predrazene), vojna z terorizmom ktora je do velkej miery zamienkou na rozmach vladnej moci(patriot act)

od zavedenia socilil security v roku 1933, kazde dva roky ked idu volby do kongresu tak strana ktora ma v kongrese väcsinu prijem niejaky socialny program ktorym si kupi volicov, vid spoplatnenie liekov na predpis v roku 2003, presadene republikanmi

ako tak sa to zlepsilo za Reagana, ale trebard taky G. W. BUSH(republikan) je od cias Johnsona a jeho "Great society" najlavicovejsi prezident

a aj samotni americania su socializmom nafetovany mozno viac ako slovaci, o rovnej dani nechce prosty lud ani pocut, o sprivatizovani skolstva deto, ked som im povedal ze Social security treba sprivatizovat tka na mna pozerali ako na blazna, a 85% americanov si mysli ze bohaty by mali platit este väcsie dane ake platia dnes, dnes je dan zo mzdy najbohatsich 35% + dalsie rozne typy dani ktore bohaty platia, a miera prerozdelovania USA sa pomaly blizi ku 50-tim percentam

RE: USA a sloboda
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 14-06-2006 23:57


A to nie je vsetko. V podstate kolektivisti a monopolni korporativisti zvitazili uz v 1914, ked vytvorili sukromnu monopolnu spolocnost na falsovanie penazi FED a tym umoznili financovanie statneho molocha aj prostrednictvom fractional reserve banking podvodu a roztocili rekurzivny system expandovania creditu a meny, ktory tym viac obhajuju, cim vacsiu krizu sposobi.
RE: USA a sloboda
autor: LIBERTARIAN
pridané: 15-06-2006 9:16


Tomas ,
Tym, co si napisal o USA , sa v mojom chapani dalej posiluje jedna velmi nenapadna, ale asi velmi dolezita politologicka a filozoficka uvaha :

V boji proti socializmu a etatizmu nema vyznam bojovat proti vonkajsim prejavom spcializmu a etatizmu, ale treba jasne odsudit ZAKLADNE ideje etatizmu a socializmu > a to "povinnost prispievat na spolocne dobro, na chudobnych, na "mlade rodiny", na polnohospodarov, na kulturu, na ...." .
Pokial sa statnej byrokracii dari udrzovat v obcanoch pocit, ze uvedene oblasti su USTREDNYMI MORALNYMI POVINNOSTAMI , tak dovtedy budu politici pod ZAMIENKOU realizacie tychto moralnych zakladov spolocnosti nadalej humplovat a rozkradat spolocnost a obcanov. A pomahat im v tom budu uprimni nadsenci(ako tunajsi konzervativci na PS , ako odchovanci kultury v OKS , ...)

RE: USA a sloboda
autor: Tomas Sikorsky
e-mail: sikorsky.tomas@centrum.sk
pridané: 15-06-2006 15:50


a realita v USA je dokonca este horsia
ako uz JG poznamenal zacalo to zavedenim centralnej banky roku 1913
pokracovalo to vladnimi opatreniami pocas prvej svetovej vojny
najväcsie obratky to nabralo pocas hospodarskej krizi za Roosvelta kde vlada "riesila" hospodarsku krizu
ked si porovname ameriku z roku 1913 z amerikou v roku 1945 - najdeme obrovsky posun k socializmu
dalsim velkym krokom boli 60-te roky a vlada Lyndona Johnsona, kde si americka vlada zaumienila boj z chudobou, dnes vidime ze tento boj vlada prehrala, no zaroven vidime z roka na rok sa prostriedky do tohto boja len a len zvysuju, a cim su ludia chudobnejsi tym viacej socializmu ziadaju, co ich chudobu len a len prehlbuje
a poslednym velkym milnikom bol 11/09/2001, Federalna vlada rastie po 11-tom septembri väcsiou rychlostou ako nikdy predtym, americka vlada ma totizto v rukach truimf - vojnu z terorizmom, ktora jej sluzi ako zamienka na tie najnezmyselnejsie zakony a opatrenia, dnes minaju americania na armadu viac ako minali na vrchole studenej vojny, a federalna vlada sa na ukor miestnych vlad rozrastla tak ze uz mozme pomaly hovorit o SPOJENYCH PROVINCIACH AMERICKYCH

o tej poslednej faze som nedavno cital zaujimavy knihu
http://www.amazon.com/gp/product/0945999569/sr=8-1/qid=1150378824/ref=pd_bbs_1/104-2109452-6772733?%5Fencoding=UTF...
z ktorej niektore kapitoly najdeme prelozene v nedavno vydanej knihe
http://www.konzervativizmus.sk/article.php?95...

Kultura
autor: LIBERTARIAN
pridané: 15-06-2006 10:07


Lukas Krivosik :

„ Čo libertariáni nechápu
Mnohí konzervatívci sú slepí na jedno oko a neuvedomujú si dôležitosť ekonomiky. Ešte viac je však problém väčšine klasických liberálov vysvetliť to, čo Hayek chápal na sto percent: a to je dôležitosť kultúry (v širšom zmysle ako súbor hodnôt, prítomných v spoločnosti) a dobou overených tradičných princípov pre udržanie slobodnej civilizácie. Veľa klasických liberálov a libertariánov je zase slepých na toto oko. “
-------------------------------------
Čo konzervativci nechápu :
A tu je ZAKLADNY omyl konzervativcov . Konzervativci nechapu rozdiel medzi PRICINOU a DOSLEDKOM. Kultúru (v širšom zmysle ako súbor hodnôt, prítomných v spoločnosti) chapu ako PRICINU pozitivneho vyvoja spolocnosti. Lenze takto chapana kultura nie je PRICINOU, ale je DOSLEDKOM roznych inych faktorov a okolnosti. ZAKONOM vnutena „kultura“ nezabezpeci automaticky pozitivny vyvoj. Zakonom vnutena "kultura" ludi skor nastve, a moze mat presne opacne dosledky.
Nasilim (zakonom) vnutena “CHARITA” ludi odradzuje a oduca skutocnej charite.
Povinna navsteva skolskych “vychovnych koncertov” za socializmu odradila mladych od vaznej hudby, POVINNA literatura na skolach znechutila mnohym citanie. Povinne zvyhodnovanie narodnostnych mensin sposobuje narodnostne odcudzenie voci nim.
Nasilne zavadzanie cohokolvek ja najspolahlivejsim sposobom, ako ten ciel NEDOSIAHNUT.

Len tak dalej, sudruhovia z KDH. Zavedte povinne modlenie na vsetkych skolach – a aj tu Cirkev sa vam podari v ociach slovakov znicit. !

RE: Kultura
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 15-06-2006 17:35


Vsak preto su konzervativci, lebo kauzalitu nechapu. Vidia korelaciu a pricinu si kludne zamenia s nasledkom. Oni si mozno myslia, ze kultura nam bola dana panbozkom uz hotova a nemanna ma aj zostat. Taky kulturny kreacionizmus. A to chcu do ludi natlct aj nasilim.
Jan Langos
autor: Lukas Krivosik
pridané: 15-06-2006 11:55


Prave som sa dozvedel, ze rano zahynul pri dopravnej nehode Jan Langos:-(

Najskor Toth, teraz Langos. A v sobotu ma meniny "Adolf". Znamenia cias funguju naplno.

Stava sa z toho pekne skurveny tyzden. A bohuzial este neskoncil...

RE: Jan Langos
autor: jednokto
pridané: 15-06-2006 12:00


R.I.P Janko

kde su tie bozie mlyny? stavim sa, ze tie svine co sa na nas skeria z parlamentu a niektorych billboardov sa doziju v klude aj 90 rokov.

RE: Jan Langos
autor: Lukas Krivosik
pridané: 15-06-2006 12:10


Jadnokto, mas pravdu, spravodlivost na tomto svete neexsituje. Hajzli tu budu strasit este velmi dlho. Ako sa hovorilo uz pri Stefanikovi: Koho bohovia maju radi, umiera mlady.
RE: Jan Langos
autor: june
pridané: 15-06-2006 12:02


Jeden z najlepsich ludi v svk politike. smutne
+

RE: Jan Langos
autor: LIBERTARIAN
pridané: 15-06-2006 16:11


Ano. Cestny, uprimny, prirodzeny. Nezapadol do slov.parlamentu.
Cest jeho pamiatke.

RE: Jan Langos
autor: Smutný človek
pridané: 15-06-2006 12:08


"Stava sa z toho pekne skurveny tyzden. A bohuzial este neskoncil..."

Obavm sa, že po tomto víkende z toho budú pekne skurvené štyri roky:(

RE: Jan Langos
autor: Starý známy
pridané: 18-06-2006 12:13


"A v sobotu ma meniny "Adolf"."
A čo má byť?
Čo si tým chcel povedať?
Že sa už nikto tak nemá nikdy nikde volať?

pre zmenu dobra sprava!
autor: jednokto
pridané: 15-06-2006 12:28


Prave som sa dozvedel, ze dnes o 15:45 sa na namesti SNP v BA uskutocni ZAVERECNY MEETING KSS! za ucasti vselijakych bolsevikov aj z Bruselu atd atd

ale hlavne je, ze ide o ZAVERECNY!!!! :) teraz to bliakalo nejake auto chodiace po meste..

RE: pre zmenu dobra sprava!
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 15-06-2006 13:27


Komunisti podľa mena možno končia ale komunista srdcom smeruje na Úrad vlády. A antikomunista zas do kráľovstva nebeského. Pripomína mi to obraz ako vystrihnutý z nejakého príbehu o Sokratovi: "Rozlúčil sa s žalárnikom a povedal: Ja idem v ústrety smrti, vy v ústrety životu, kto kráča za lepším osudom ťažko posúdiť."

Až také dramatické to asi nebude, ale pointa zostáva rovnaká...

RE: pre zmenu dobra sprava!
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 15-06-2006 17:23


Keby som vedel, ze bude ZAVERECNY, tak by som aj prisiel.:-)
Ja volim podla programu
autor: Miso
webstránka: http://balagan.blog.sk
pridané: 15-06-2006 12:49


Som za obciansky charakter statu, som za odluku cirkvi od statu (americky model), som za spoplatnenie vysokeho skolstva, som za vyraznu decentralizaciu a historicke regiony v SR, som za znizenie odvodov a dani na minimum, som za rovnu dan, som proti plosnemu vyplacaniu rodicovskeho prispevku, som proti vyplacaniu akejkolvek podpory pre ludi, co su schopni pracovat, bez pracovnej nahrady (obecne prace a pod.), som za vyrazne zredukovanie statnej a verejnej spravy, som za zrusenie minimalnej mzdy....
PRETO VOLIM OKS!!!!
Ze mi prepadne hlas?
Nic hrozne sa nestane, nenastane koniec svete a Fico bude tak ci tak vo vlade (zazraky sa nedeju kazdy den),
vyjadrenim podpory OKS podporim ich program a dalsiu chvalihodnu pracu v buducnosti.
OKS je jedina strana, kde si skutocne a uprimne vazia kazdy jeden hlas, inde sa to strati v mase.
Odkaz pre Lukasa k clanku: KDH patri tiez z politologickeho hladiska medzi strany s narodnou a socialnou orientaciou, z hladiska tradicnych bas HSLS v rokoch cca 1928-1945 vsetky tieto regiony, ktore vyrazne svojho casu podporovali HSLS v sucasnosti tvoria volici HZDS, SNS a KDH.

RE: Ja volim podla programu
autor: Lukas Krivosik
pridané: 15-06-2006 12:58


KDH nepatri k stranam s nacionalno-socialistickou orientaciou! Uz len preto, ze v 90tych rokoch, v boji s tymito silami, tvorilo prave KDH oporu a bastu antimeciarizmu.

Co sa tyka HSLS, tato strana mala viacere svoje kridla. Narodna myslienka v podani Andreja Hlinku mi nie je nesympaticka. A podobne je to aj s predvojnovou (!!!) HSLS. Predtym, nez sa tam nastahovali madaroni typu Tiszo Jozsef alebo Tuka Bela.

HSLS mala za 1. CSR podobny problem ako dnes lavicove strany. Do socialnej demokracie sa nasackovali komunisti a estebaci - ludsky proste ZMRDI. A do HSLS sa nasackovali byvali madaroni, ergo zase ludski ZMRDI.

Zmrdi su schopni otravit kazdu stranu. Ale od volby OKS ta urcite nebudem odradzat.

Maďaróni
autor: Marcel4
pridané: 15-06-2006 14:55


Je to celkom sila nazvať niekoho, vďaka komu sa naša krajina takmer 5 rokov priamo vyhýbala druhej svetovej vojne, maďarónom a ľudským zmrdom. A teraz ma všetci zožerte...
RE: Maďaróni
autor: Dušan
pridané: 16-06-2006 12:14


Podielal sa na predasledovaní a zmasakrovaní 70 000 Sk. Rozpredal slovenské podniky za babku nemeckým spojencom a vyznamenával nemeckých vojakov po potlačení povstania. Fakt sympaťák.
RE: Maďaróni
autor: Dušan
pridané: 16-06-2006 12:15


Samozrejme ľudí - Židov nie Sk, už som myslel na tie peniaze.
RE: Maďaróni
autor: Starý známy
pridané: 18-06-2006 12:21


Ale vystihol si tú previazanosť Žid-prachy aj keď nechcene, ale presne.

A veci, ktoré urobil Tiso, ktoré sa Ti tak nepáčia - nuž, keď by si chcel dopadnúť ako Čechy, či Holandsko, (priama okupácia) alebo byť súčasťou Gen.Gouvern, či Maďarska (podľa toho, na ktorej polovici Slovenska bývaš (či severnej, či južnej), tak potom máš právo nadávať. Inak čuš, na jeho (Tisovom) mieste by si sa posieral pri každom nádychu.

RE: Maďaróni
autor: Marcel4
pridané: 18-06-2006 13:28


Židov prenasledovali a masakrovali Nemci, Tiso mnohým Židom pomohol, ak to bolo možné. A vyznamenaním tých vojakov sa Brezno, Zvolen a Banská Bystrica vyhli bombardovaniu. Čo z toho je horšie?
RE: Ja volim podla programu
autor: D
pridané: 17-06-2006 19:55


Prosim Ta pekne. Nie, HSLS nebola uniformnou stranou a nie vsetci prijimali vsetky jej totalitne praktiky.
Co je podobne s predvojnovou HSLS? Je Ti sympaticka? No keby si povedal, ze Ti je sympaticky konkretny jej clen alebo hoci aj predstavitel, tak je aspon o com diskutovat. Tak co do pekla Ti je na tej strane take sympaticke? Odkedy bol Tiso v strane, odkedy v nej zaujimal vyznamne postavenie a odkedy boli zname jeho nazory? Co si mysliet o takych, co stali po jeho boku?
Jeden z najdolezitejsich motivov, preco sa tu udiali cistky, okrem vziteho antisemtizmu a zavisti, bola ambicia okradnut spoluobcanov.
Do socialnej demokracie sa nasackovali "stbaci", aspon v zmysle retoriky vtedajses HSLS, ked poslala po uchopeni moci do politickeho lagra takmer 7000 politikych vaznov a dalsie tisice prenasledovala.
Demokraticku stranu radsej nespomenies.
Komunista - to bolo strasiak, ktorym sa legitimizovali represie, presne tak, ako bol pre komunistov neskor podobnym strasiakom "burzuj".
Dokedy sa tu budu produkovat tieto romantizujuce reci? Mimochodom, tym komunistom strasili a legitimizovali politicke cistky aj fasisti. To ze sa sem nasackovali nakoniec prave komunisti, na tom maju nemalu zasluhu aj pani z HSLS, SNS a ich bratia z mensinovych stran, najma tej fesistickej s ktorymi vytorili totalitny rezim, ktory vyborne posluzil fasistickemu nemecku.

RE: Ja volim podla programu
autor: Starý známy
pridané: 18-06-2006 12:17


"A do HSLS sa nasackovali byvali madaroni, ergo zase ludski ZMRDI."
Kto je to "maďarón"?
Ak je to ten typ človeka, ktorého si myslím, že máš na mysli, práve som sa dozvedel, že som synom zmrdov.
A Ty si kto, Krivošík, že vynášaš takéto súdy?

RE: Ja volim podla programu
autor: jednokto
pridané: 15-06-2006 13:07


proti plosnemu vyplacania rodicovskeo prispevku? tak si za ake vyplacanie? chudobnemu ano a bohatemu nie? chudobnemu dame (nechame) a bohatemu zoberieme? men to znie ficoidne.

bud plosne, alebo ziaden. to je jedina spravodlivost aku poznam. akonahle sa zacne stat pozerat inak na chudobneho a inak na bohateho, je to v riti kamarati a mame tu socializmus.

RE: Ja volim podla programu
autor: Plepo
pridané: 15-06-2006 13:32


Pred vhodenim listka do urny sa treba spytat aj takto: Kto vedie tie ktore strany? A bohuzial KDH aj SDKU tu maju velke resty. SDKU estebaka Kukana a KDH neschopneho Fronca a Palka, ktory je zodpovedny za peklo vo Svätom Jure spred 3 rokov, kedy komado kuklacov bezdovodne zmasakrovalo hudobny festival Ramus podobne, ako Valek svieckovu 1988. A takmer bez zaujmu medii...A prave pre Palka a Fronca mi asi listok pre KDH ostane. Mozem ho niekomu darovat :-) P
RE: Ja volim podla programu
autor: LIBERTARIAN
pridané: 15-06-2006 14:16


jednokto :

No to si pekne zamotal. Rodicovsky prispevok vyplacany z ulupenych penazi (z dani) je VZDY nehoraznost a socializmus. Ak sa bude vyplacat VSETKYM, bohatym aj chudobnym, tak je menej socialisticky ? Presne chapem tvoj pohlad na vec, ale robit obhajobu niecomu co je zalozene na lupezi, je dost pohyb na tenkom lade !

RE: Ja volim podla programu
autor: jednokto
pridané: 15-06-2006 16:16


nuz pokial sa pozrieme na vsetky dane ako na ulupene prachy tak samozrejme plati to co si napisal...
RE: Ja volim podla programu
autor: PeterS
pridané: 15-06-2006 14:54


Ja hlavne nevolim vojnovych stvacov a tou je OKS, najme pan Sebej. Aktualna spravicka, kam vedie stvanie vasich oblubencov je nizsie, len ako priklad.
Dnes o 0,45 (teda v piatok) opakuju na CT2 britsky dokument Válka podle médií WMD: Weapons of Mass Deception. Jedine slovo z medii nebolo pomaly pravdou. Prosim pozrite si to a zamyslite sa, komu dvoverujete, ked si tito nevedia dat dokopy jedna a jedna, co su velmi elementarne pocty. Bud su to amateri, alebo klamari alebo politicke prostitutky.
Ono to je zrele na trestne oznamenie voci vsetkym ktori nas posuvali do vojny. Ako sa politik moze rozhodovat podla zmanipulovanych sprav? (CNN su proste profici. Nie nadarmo vytvarali styri verzie sprav pre kazdu cast sveta ine. Potom to vyzeralo, ze existuju styri vojny. A tak.)

Jun 5, 2006, 07:13
Military commanders in the field in Iraq admit in private reports to the Pentagon the war "is lost" and that the U.S. military is unable to stem the mounting violence killing 1,000 Iraqi civilians a month.
Even worse, they report the massacre of Iraqi civilians at Haditha is "just the tip of the iceberg" with overstressed, out-of-control Americans soldiers pushed beyond the breaking point both physically and mentally.
"We are in trouble in Iraq," says retired army general Barry McCaffrey. "Our forces can't sustain this pace, and I'm afraid the American people are walking away from this war."
By DOUG THOMPSON

The wife of a staff sergeant with Kilo Company, the Marine Unit charged with killing civilians at Haditha, tells Newsweek magazine that the unit was a hotbed of drug abuse, alcoholism and violence.
"There were problems in Kilo company with drugs, alcohol, hazing violent initiation games, you name it," she said. "I think it's more than possible that these guys were totally tweaked out on speed or something when they shot those civilians in Haditha."
...

RE: Ja volim podla programu
autor: PeterS
pridané: 15-06-2006 14:56


Aby sme nepodlahli matohe konspirativizmu, dajme si este irackeho premiera:
Prime Minister Nuri Kamal al-Maliki says the murder of Iraqi civilians has become a "daily phenomenon" by American troops who "do not respect the Iraqi people."

"They crush them with their vehicles and kill them just on suspicion. This is completely unacceptable," Maliki said. The White House tried to play down Maliki's comments, saying the prime minister was "misquoted" although Maliki himself has yet to made such a public claim.

moja voľba
autor: manager
pridané: 15-06-2006 14:53


Mne osobne sú sympatické dve strany, KDH a OKS.
KDH pre svoje jasné hodnotové zakotvenie a OKS pre svoj program k minimalizácii štátu a zväčšeniu priestoru pre jednoltivca.

Presonálne fandím v KDH Palkovi, Lipšicovi ale na druhej strane nepoznám politika, ktorý jasnejšie formuluje postoje (mne blízke) ako je Fero Šebej.

Z dlhodobého hľadiska majú OKS persoektívu vzhľadom ešte na mladú a nevyprpfilovanú (neštandardnú) politickú scénu. Svoj hlas dám OKS. To ich povzbudí a KDH možno ukáže o čo prišli.

Ach, tá sloboda voľby.

RE: moja voľba
autor: LIBERTARIAN
pridané: 15-06-2006 15:56


manager :

"Mne osobne sú sympatické dve strany, KDH a OKS. KDH pre svoje jasné hodnotové zakotvenie a OKS pre svoj program k minimalizácii štátu a zväčšeniu priestoru pre jednoltivca"

Obe strany su strany slusnych ludi. Ich programy su vsak vyrazne navzajom v rozpore. (horevyssie som to dokazoval).
Okrem toho - KDH je silne etatisticke, OKS opacne.
OKS na Slovensku nema sancu. Slovensko je krajina socialistov, bulov, hulvatov, ... Mozno o sto rokov....
KDH ma oporu vo veriacich. Ale dokedy ? Ak sa tu objavia ine slusne strany, KDH pride o volicov.

RE: moja voľba
autor: Koloman
pridané: 19-06-2006 9:29


OKS je etatisticka rovnako ako vsetky ostatne strany. Len co Dostal zasadol v miestnom zastupitelstve, inicioval znovurozsirenie pamiatkovej zony (cize vnucovanie vlastnych estetickych kriterii cudzim ludom) a tym rozsiril buzeraciu malych stavebnikov.
Viem o com hovorim, moji znami teraz mozu ocakavat mastnu pokutu za nedodrzanie pokynov pamiatkoveho uradu (cize dalsich prizivnikov).

KDH a socializmus
autor: Tomas Sikorsky
e-mail: sikorsky.tomas@centrum.sk
pridané: 15-06-2006 18:16


dnes vecer v STV, zastupca KDH Julius Brocka obhajoval zakon, ktory zabrani aby obcan zaplatil za zdravotnictvo viac ako 10% z mzdy, Brocka tvrdil ze, vsetko nad bude hradit stat, a spolocnost sa podla Brocku bude s tymito ludmi solidarizovat

Lukas, teba z toho nemrazi???

RE: KDH a socializmus
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 15-06-2006 18:39


To vies, pripravuju sa na koaliciu so Smerom.:-) Co by uz dobry krestan nepodstupil v mene vrucnej radosti z konzervativnych hodnot?
jpII
autor: off
pridané: 16-06-2006 8:18


pred nedavnom tu bola diskusia o vede-viere
jeden z fragmentov k tejtu diskusii:

http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=276560...

RE: jpII
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 16-06-2006 15:43


Anglicky original spravy:
http://www.nwfdailynews.com/articleArchive/jun2006/hawkingpope.ph...

S pozdravom,
Peter

Hodnotenie
autor: lubo
e-mail: lubo@lamcom.sk
pridané: 16-06-2006 9:15


Vcelku dobrá a najmä užitočná stránka. Diskusia na slušnej úrovni. Pôsobí ako balzam, keď človek číta napr. diskusie na Bleskovkách. Mám ale dve výhrady. Prvou je pomerne malá frekvencia doplňovania príspevkov a článkov. Druhou výhradou je prílišný akcent na religiozitu. Tak ako farebné spektrum zahŕňa viac farieb, tak by nemalo "Pravé spektrum" preferovať len "konzervatívnu" pravicu, akokoľvek je blízka jeho redakcii. Autor tohoto príspevku sa považuje za pravičiara,zároveň by sa ale zmieril s registrovanými partnerstvami a nevadia mu ani práva opíc, práve naopak.
RE: Hodnotenie
autor: jednokto
pridané: 16-06-2006 10:34


pravo opic na co? to je dost potrebne vediet :)

vlastnicke pravo k nehnutelnostiam? pravo na socialne davky? pravo na zivot?

debata o nositeloch prav je jedna z najpodstatnejsich debat z filozofickeho aj pravneho hladiska - ved o tom je napr. spor o interrupcie.

opice
autor: singer
pridané: 16-06-2006 11:24


http://www.project-syndicate.org/commentary/singer11/Czec...
RE: Hodnotenie
autor: lubo
e-mail: lubo@lamcom.sk
pridané: 16-06-2006 12:06


Stačilo by to právo na život.
RE: Hodnotenie
autor: jednokto
pridané: 16-06-2006 12:58


ja nevidim dovod preco by mali mat zvierata priamo pravona zivot zakotvene v nasich zakonoch, teda by boli nositielia tychto prav. ako by sa opica - nositel prava - domahal svojho prava? cez porucnika na sude ? :) :) opica a ine zivocichy su chranene dostatocnym sposobom ako objekty prava - teda niekto nemoze tyrat zviera atd atd. teda zviera je v pozicii veci, napr. ako auto, lebo ani auto nesmies len tak z pasie rozbit. vynimka je to, ze svoje auto rozbit mozes, ale svojho psa utyrat nie. taketo obmedzenie vlastnickeho prava aj z liberalneho hladiska chapem.
budem volit
autor: Slota
pridané: 16-06-2006 22:49


Krivosika, lebo je to fasachalan, spravny clovek, na spravnom mieste, vzdelany, inteligentny a celkovo na pokakanie
Preo pojde volit SIMECKA
autor: Lukas Krivosik
pridané: 17-06-2006 0:16


Velmi dobry komentar o tom preco ist k volbam od Simecku:

http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=276718...

RE: Preo pojde volit SIMECKA
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 17-06-2006 3:43


Simecka je len dalsi slizky elitar. Ked som cital jeho obhajovanie zachovania socialistickej kultury, tak mi stacilo.
v minulých voľbách
autor: alfaomega
pridané: 17-06-2006 1:08


som sa zahral na romantika, a po výmene predvolebného mailu s Tatárom som volil OKS. Tí chlapíci sú mi jednoznačne a bez debaty stále najbližší, ale hroziaca trojkombinácia adolfov (fico, mečiar, slota) ma núti konať pragmaticky - ráno si teda chytím nos aby som necítil smrad palackov, prokopovičov, kubovičov a spol., a hodím to tam výlučne kvôli miklošovi - je to bohužiaľ jediný človek, ktorého som bol schopný bez rozčúlenia počúvať pri všetkých predvolebných debatách, keď prišla na pretras ekonomika a financie. Škoda, že napr. také KDH nemá k dispozícii žiadneho schopného ekonóma, a vadí mi na ňom aj to, že už dnes večer bude robiť štafáž najväčšiemu z troch adolfov - v závere kampane som nadobudol dojem, že sa na to vyslovene trasie. Keď mi žena oznámila, že bude voliť KDH, tak mi v podstate iná racionálna voľba ako zadržanie dychu a chytenie nosa nezostala...
RE: v minulých voľbách
autor: Lukas Krivosik
pridané: 17-06-2006 1:37


Len aby vsetci ti, co tvrdia, ze KDH pojde so Smerom a preto budu volit SDKU, neboli prekvapeny koaliciou Smer-SDKU.

Klaus pred osmimi rokmi tiez vyhlasoval "mobilisaci" a po volbach uzavrel s CSSD opo-zmluvu.

RE: v minulých voľbách
autor: alfaomega
pridané: 17-06-2006 1:54


...tak to sa na SK skutočne nemôže stať (vzhľadom na fakt, že teórie pravdepodobnosti mi v matematike celkom išli); a nevravím ani, že mi bude nejakým zásadným spôsobom vadiť pôsobenie KDH ako (dúfam účinnej) brzdy nastolovania ekonomických nezmyslov hlásaných smerom. Mňa ale po ekonomickej stránke zo strán, čo sa dostanú do parlamentu, v celej kampani oslovil výlučne Mikloš - je iné keď o ekonomike a číslach vraví on, ako keď to vraví napr. Minárik (aj keď voči nemu nič nemám, ale za skutočného ekonóma ho nepovažujem). Takže asi tak. Vždy lepšie pragmatický hlas pre zapáchajúcu SDKÚ (ale s absolútne akceptovateľným Miklošom), ako prepadnutý pre mojich názorových lieblingov z OKS.
RE: v minulých voľbách
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 17-06-2006 3:55


Miklos predsa urobil taku dymovu clonu namiesto reformy. Nieco velmi blizke "zero sum game". Namiesto, aby znizil rozpocet a naozaj odstranil zbytocnosti, tak akurat preskupil prerozdelovanie. Ja vobec nechapem, ako mu na to mohol vobec niekto naletiet a povazovat ho za dobreho ekonoma. A ked som potom este pocuval tie jeho socialnoinzinierske zvasty akymi obhajoval statne podpory pre zahranicnych investorov, tak ma definitivne presvedcil, co je za mystifikatora. Ale co cakat od chlapa, ktory nikdy na volnom trhu nemusel ukazat, co v nom je. Cely zivot sedel bud na skole alebo ministerstve plateny statom.
RE: v minulých voľbách
autor: alfaomega
pridané: 17-06-2006 7:59


...a potom si na vesmírnej lodi priletel na Zem zo sektora Paralaxa Fí, a všetci sme si nažívali spokojne až do smrti...:) ...teraz troška vážnejšie - napriek tomu, že s Tvojimi výhradami v podstate súhlasím, s ohľadom na to, že žijem na tej Zemi, považujem za zázrak už len to, že niekto kto na začiatku volebného obdobia s rovnou daňou nesúhlasil, si ju napokon predsa len osvojil a zaviedol do praxe - keby som čakal, že to zavedie nejaký môj oblúbenec z OKS, tak by som sa okamžite musel dať hybernovať. Miklošovi možno vyčítať milión vecí (počnúc napr. rozbitím DS, alebo Devínbankou) - ale keď sa porozhliadam po iných stranách a hľadám niekoho, kto by mal aspoň takú mizernú úroveň ako on, tak si zakaždým môžem akurát tak poplakať. Ja som mu neskonale vďačný už len za to, že umožnil aj tým rozumnejším, schopnejším a pracovitejším spomedzi slovákov, ktorí nedostali zadara žiaden privatizačný balíček alebo štátnu zákazku bez výberového konania, že môžu teraz trebárs hoci aj z úplnej nuly naštartovať, a začať rýchlejšie kumulovať kapitál - a nie sú na svojej ceste brzdení napr. číslom 38 (predtým dokonca ešte aj vyšším), ale iba číslom 19, ktoré by sa mohlo dokonca ešte aj znížiť. Vlastne ma napadol ešte jeden človek (slovenský praotec rovnej dane Sulik), ktorého nápady ma oslovujú ešte viac ako Mikloš - bohužiaľ presadzovanie dobrých ideí cez (Bez)Nádej je ešte zúfalejšie, ako očakávanie realizácie ideí cez mne názorovo blézku OKS...
RE: v minulých voľbách
autor: jg
pridané: 17-06-2006 15:03


Ja ti verim, ze ta tesi, ked ty platis mensie dane. Problem je, ze ak chcel zachovat rozpocet nemenny, tak musel s najvacsou pravdepodobnostou tie peniaze zobrat niekde inde. Napr zvysenim DPH a presunutim nejakych poloziek do odvodov. Co mnohi ini ludia urcite opravnene za profresivne pravicove riesenie pre nich prospesne povazovat nemozu, ale iba za ekonomicky zonglersky podvod a maju naprostu pravdu. Co je dobre na zvysenej miere efektivneho zdanenia pre tych chudobnejsich?
Cize s tou jeho ekonomickou genialitou to nebude take vazne. Tvrdenie, ze asi narobil najmenej skody spochybnovat nebudem. Reagoval som na tvoje pochvalne tvrdenia, ze je dobry ekonom.

RE: v minulých voľbách
autor: Jozef Filko
pridané: 17-06-2006 17:04


V roku 2002 stat prerozddelil 48% HDP, v roku 2005 39% HDP.
Este 4-8 rokov podobnych statnych rozpoctov a miera prerozdelenia bude na urovni 25% HDP.

RE: v minulých voľbách
autor: jg
pridané: 17-06-2006 18:20


Odraza to aj odvody?
Pokial viem Miklos testne pred reformou to sam explicitne prehlasil, ze rozpocet sa nebude menit. Cize jedine, co mohlo sposobit zmenu percenta prerozdelovania od zaciatku reformy mohol byt rast HDP v pomere k rozpoctu, ktory sa nezmenil. Ale ako sa to da potom prisudit reforme? Ak by neurobil absolutne nic, akurat by nezvysil rozpocet, ako vieme s istotou povedat, ze HDP by sa nezvysilo podobnou mierou aj vtedy? Uspechy tejto "roformy" su iba hypoteticke, pretoze sa spoliehala iba na rast HDP, vsetko ostatne bolo iba presuvanie prerozdelenia, a ak by HDP nevzrastol, tak by to bola cista zero sum game. Myslim ze nazvat nieco take reformou je naozaj odvazne a neexistuje pre to ziaden racionalny podklad, aj ked aj nezvysenie rozpoctu mozno v kontexte vypalnickeho statu povazovat za pozitivum.

RE: v minulých voľbách
autor: Jozef Filko
pridané: 17-06-2006 19:52


Ano.

Keby bolo keby, boli by sme ...
Ze by bolo rastlo HDP aj pri 45% dani s prijmu? Ze by rastlo HDP v krajine, kde sa o prave len rozpravalo? Ze by rastlo HDP, kde vacsina bank je statna? Ze by rastlo HDP aj keby sme nemali volny pristup na europsky trh (a naopak)? Ze by rastlo HDP aj pri vysokej inflacii (napriek tomu ze ceny energii boli regulovane)? Ze by rastlo HDP aj pri vysokej miere zadlzenia statu (a najme pri urokovych sadzbach za tieto statne pozicky - bezne 20-30% p.a.)? Ze by rastlo HDP a zahranincne sukromne investicie vdaka medzinarodnym ekonomickym raitingom na urovni Bieloruska?
V kontexte tych "hypotetickych" otazok, si dovolim tvrdit, ze tato vlada dosiahla rast HDP, ale nie tym, ze by ho sama vytvorila, ale tym, ze dala slobodny priestor trhu (i ked netvrdim, ze moze byt este slobodnejsi).

Vychadzajuc zo slov R.Reagana: "... vlada nie je riesenim nasich problemov, vlada je nasim problemom," si myslim, ze tato vlada postupovali vcelku rozumne. Zmensila svoje vlastne zasahy do ekonomiky (znizenim najma dani z prijmu - v rokoch 98-02 na max 25%, potom na 19%) a naopak mierne posilnila ulohu a vplyv prava (mensie sudne prietahy, systemove pridelovanie podani, zriadenie specialneho sudu, reforma v policii ...). O vsetko ostatne sa postaral a postara slobodny trh, pokial ho nova vlada nezacne opat skrtit.

RE: v minulých voľbách
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 17-06-2006 22:19


Ak to odraza aj odvody, tak to nebol len podiel rozpoctu z dani na HDP. Ake bolo rozlozenie percent na odvody, a ake na rozpocet dani?

Za vlady R. Reagana doslo k enormnemu narastu dlhu. Podobne ako Miklos sa tvaril, ze ide urobit to, co treba urobit, ale vysledok zaostaval daleko za retorikou. Je zbytocne medzi nami argumentovat, ze vlada je problemom a ze slobodny trh vedie k prosperite. Moj problem s touto vladou je, ze celkovu mieru zdanenia neznizila ani zdaleka tak ako si pripisuje kredit. Presunutie zataze z jedneho typu dane na druhy alebo na povinne odvody je podvod na blbych a nie zmensenie zasahov vlady do ekonomiky ani oslobodenie trhu. Martin Chren uviedol na svojom blogu celkovu mieru zdanovania. Uz si nepamatam presne cisla, ale nebolo to nic impresivne. Priemerny obcan, ktory plati 19% dan z prijmu a minie vacsinu svojich penazi, z coho zaplati 19% DPH a este musi zaplatit nejake odvody na nemocensku a socialnu poistovnu urcite pod hrozbou statneho nasilia plati viac ako 40%. Tak kde pocitil tu obrovsku zmenu svojej ekonomickej slobody?

RE: v minulých voľbách
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 17-06-2006 23:02


BTW, tu su nejake cisla o raste HDP, ktory nijako nepreukazoval pocas tych uzastnych zmien v "ekonomickej slobode" nic mimoriadne oproti minulosti. Dokonca prve roky (ked podla teba doslo k tomu 45%-25% zazracnemu oslobodeniu) rast HDP za dost znizil. Pouzil som dva zdroje, co tvrdia, ze je to zo statistickeho uradu:

94 95 96 97 98 99 00 01 02 03 04 05
4.8 6.7 6.2 6.2 4.1 1.5 2.0 3.8 4.6 4.5 5.5 5.1?

2005 bol este iba odhad.

RE: v minulých voľbách
autor: alfaomega
pridané: 17-06-2006 17:16


tu nejde konkrétne o mňa, že platím menšie dane, tu ide o princíp - súčasné daňové zaťaženie umožňuje oveľa rýchlejšiu kumuláciu kapitálu, a to aj pre jedincov, ktorí nedostali nič zadara, a začali od piky - poznám zopár takých prípadov zo svojho okolia...mne sa to zdá maximálne férové, a to že je spotreba zdanená vyššou DPH, je v tejto chvíli až druhoradé...ja by som samozrejme tiež radšej videl ministra, ktorý by dokázal výdavky silne zrezať, a dane skutočne razantne reálne znížiť - ale bohužiaľ na to nejsou lidi...a keď porovnávam ekonomické špičky zo všetkých 21 kandidujúcich strán, tak mi mikloš predsa len vychádza ako dobrý ekonóm - pretože dočkať sa ekonóma akého opisuješ Ty, znamená ako som už uviedol, dať sa aspoň na sto rokov zhybernovať - alebo mi z tej dvadsiatky iných kandidujúcich strán nebodaj vieš uviesť človeka, ktorý by Tvoje "vcelku nenáročné" kritériá spĺňal???
RE: v minulých voľbách
autor: jg
pridané: 17-06-2006 18:04


Pre ludi s moznostou kumulovat kapital je to jasne. Pre vacsinu ludi, ktori vacsinu toho, co zarobia aj minu je to neferove a je pre nich prvorade nieco ine. To je hochstaplerstvo, ked tvrdis, ze kumulacia kapitalu je dolezitejsia ako prijmy konzumentov. To su hypoteticke nezmysly, ktore nemas najmensiu sancu podporit falzifikujucimi testami nieto este dokazat. Ak konzumenti nebudu viac kupovat, kapital sa nemoze rychlejsie kumulovat. Dobry ekonom si to ma uvedomit, a nemystifikovat klamstvami. Ak to nemoze zrealizovat koli tej zberbe v parlamente, tak to aspon moze pravdivo povedat a nevymislat si demagogicke nezmysly. Nieto ho nuti nasilim, aby to podaval ako uspesnu reformu?
RE: v minulých voľbách
autor: alfaomega
pridané: 17-06-2006 21:03


na tieto Tvoje nezmysly už ani nebudem reagovať - veľmi dobrá reakcia je uvedená vyššie o 19:52.
RE: v minulých voľbách
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 17-06-2006 22:29


Ta reakcia az taka dobra nebola. Kolko musi platit vacsina ludi, ktori nemaju moznost "kumulovat kapital" v tomto state dokopy na vsetkych daniach a odvodoch statu si dokaze spocitat aj decko na zakladnej skole. Ty s tym zda sa mas problemy. Aby bolo jasne, ja nemam problem s tym, ze ty mozes kumulovat kapital a kludne ti doprajem aj nulove dane, ale preco si ty myslis, ze je nejake vitazstvo slobodnej ekonomiky, ked vacsina ludi plati stale celkove vysoke dane (38%+) je pre mna naozaj nepochopitelne. Co je ekonomicky prospesne na tom, ked ti chudobnejsi su viac okradani (a to dokazatelne su)? Darmo sa durdis, ked to co obhajujes nedava zmysel.
RE: v minulých voľbách
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 17-06-2006 3:47


He, he, to sa teda asi uplacam od smiechu, ako sa chlapci budete potom vyhovarat, ake je to dobre ze s tym SMER-om, z ktoreho vas az tak "mrazi" vladne KDH. Vy si predsa viete kazde svinstvo tak pekne zdovodnit. Hlavna vec, ze KDH volite, lebo je take zasadove.
RE: v minulých voľbách
autor: alfaomega
pridané: 17-06-2006 8:03


úprimne - nebude Ťa tešiť aspoň fakt, že to KDH dokáže možno zablokovať nejaký úplný socialistický nezmysel smeru vo vláde?? - mňa osobne poteší aj takáto maličkosť keď sa vyskytne (asi som neprirodzene skromný v očakávaniach)...
RE: v minulých voľbách
autor: jg
pridané: 17-06-2006 14:50


Ale ano. Asi tak, ako by ma tesilo, keby Smer zablokoval financovanie cirkvi statom. Ale zasadovymi by som ich zrovna nenazyval.
amen
autor: D
pridané: 17-06-2006 20:33


Tieto volby nedopadnu dobre. Volil som DS resp. SDKU-DS, nieco ako rozluckovy hlas, nemaju ako ;-) Radsej nerozmyslam o tom, koho som takto popritom podporil. Nech Vam padne na uzitok(Jozef?), bolo to posledny krat.
RE: amen
autor: Jozef Filko
pridané: 17-06-2006 23:41


"Nech Vam padne na uzitok(Jozef?), bolo to posledny krat."

Hm. Som trochu v rozpakoch. To malo byt pre mna?

RE: amen
autor: D
pridané: 18-06-2006 11:53


Nie. Mal som silny pocit, ze sem obcas zabludil isty Jozef.
povolebne vysledky a kalkulacie
autor: jednokto
pridané: 17-06-2006 22:44


SMER+SNS+HZDS+KSS= dovidenia priatelia beriem zenu dieta a odchadzam ze tejto primitivnej krajiny gadzov a principialistickych politickych naivistov - jedni volia KSS a smer, druhi volia strany co nemaju ani najmensiu sancu dostat sa do parlamentu - vdaka obidvom tymto skupinam si to VY (ja nie, ja to v pripade hentej koalicie zabalim a adios) poriadne vyzeriete
RE: povolebne vysledky a kalkulacie
autor: PeterS
pridané: 17-06-2006 23:44


No, rozobera sa i moznost koalicie Smer, HZDS, KDH. V podstate jedinou politikou KDH je zmluva s Vatikanom, ktora sa udiala za HZDS. Smeru to moze byt jedno. Jedinym viditelnym rozporom je rovna dan, s ktoru prislo KDH. Mozne este ten Lexa, Meciar ho hodi cez palubu a bude vymalovano. Ak sa na tomto dohodnu, mame tu lavicovych konzervativcov.
RE: povolebne vysledky a kalkulacie
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-06-2006 0:16


Smer-HZDS-KDH je ten najnepravdepodobnejsi variant zo vsetkych. Ak by KDH uz uznalo HZDS, tak preco nie v koalicii s SMK a SDKU?

Proste jedovata nenavist voci KDH tu u niektorych diskutujucich sposobuje uplne zatmenie mysle.

RE: povolebne vysledky a kalkulacie
autor: PeterS
pridané: 18-06-2006 0:44


Jedovatu nenavist preberali na TA3. Iba reprodukujem "Prebera sa..." je jasna formulacia.
Argumenty neboli nezaujimave. oi Smer potrebuje niekoho do vlady kto ich bude legitimizovat v zahranici. Tym nie je ani SNS ani HZDS. Z moznosti vychadza KDH.
Osobne by som za nich nedal ani prs do ohna a to nie je nenavist ale nazor.

RE: povolebne vysledky a kalkulacie
autor: Jozef Filko
pridané: 18-06-2006 0:55


"Smer potrebuje niekoho do vlady kto ich bude legitimizovat v zahranici."

Otazkou je, co to znamena: "legitimizovat v zahranici". Presne ako to Peter Schutz na TA3.

RE: povolebne vysledky a kalkulacie
autor: PeterS
pridané: 18-06-2006 1:09


Meciar sa este mohol vykaslat na zahranicie, lebo rozdaval domace majetky. Ale aktualna garnitura (jedno ci Smer) profituje na zahranicnych investiciach. Naco je byt Smeru vo vlade v izolacii od proviziek a uplatkov zahranicnych investorov? Aby prehadzoval jednu korunu z jedneho mesca do druheho?
Tolko, co asi Schutz myslel pod legitimizaciou. Ale pocul som to v bedni od niekoho ineho.

RE: povolebne vysledky a kalkulacie
autor: D
pridané: 18-06-2006 23:18


Pretoze moze pomoct svojim(nebudem to rozpytvavat, kto pozna zazemie Smeru, vie, o com hovorim) a v tom mu rad pomoze Slota, ktory sa tym ani netaji. Naco bude nakupovat zahranicne (hotove) veci, ktore su dobre, daju to zbastlit svojim kamosom, nech to je akykolvek humus a nech to stoji co to stoji. Ano, je za tym boj zaujmov, lenze ak vyhraju tie, co stoja za Smerom, bude to mat horsie dosledky.
RE: povolebne vysledky a kalkulacie
autor: PeterS
pridané: 18-06-2006 23:55


Hm, potrebuju zahranicie. Kto im tu co kupi. Nepotrebuju konkurenciu v niektorych oblastiach. Zname su energetika, voda, a tak. Dalej by som typoval nehnutelnosti, ale len do bodu, kedy sa ich treba zbavit. A velmi zaujimave budu dotacie do vyroby a polnohospodarstva. Iste sa so SNS zhodnu ze treba nacpat prachy do krokodylov.
RE: povolebne vysledky a kalkulacie
autor: Jozef Filko
pridané: 18-06-2006 0:29


Myslim, ze sa este vobec neda hadat kto s kym.
Ale, preco by SMER isiel do koalicie s HZDS a KDH? Ved namiesto KDH moze zobrat SNS a ma to vybavene. Programy su si ovela blizsie a ma cisto lavicovu vladu(ak sa to tak vobec da nazvat).
A z pohladu KDH, najma vo vztahu k ich stabilnym volicom, by to bola politicka samovrazda.

RE: povolebne vysledky a kalkulacie
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 18-06-2006 11:13


> SMER+SNS+HZDS+KSS= dovidenia priatelia
Ved to bolo uz dlhy cas jasne ze budu mat vacsinu (KSS sa do parlamentu nedostalo, ale na druhej strane ani SF takze sa to vykompenzuje). Tento udaj prekvapivy nie je. Skor je pozitivne, ze v parlamente bude len 6 stran a nie 7-8.

S pozdravom,
Peter

Pat ?
autor: tato
pridané: 18-06-2006 0:29


Je mozne, ze by aj na Slovensku zavladol pat ?
RE: Pat ?
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-06-2006 0:34


Kazdopadne, na dost percent pre Smer-KD to nevzyera. SMK ma ist podla Fica do dochodku, takze este to bude zaujimave.

Pojde o to, ci sa tam nakoniec dostane KSS a SF, ci sa potvrdi fenomen skryteho volica HZDS (teda ti by mohli mat este o nejake percento viac) a ci sa potvrdia vysoke vysledky SDKU (19%). Kazdopadne, ak vznikne koalicia Smer-HZDS-SNS, Prave Spektrum asi prejde na partizansky sposob boja.

RE: Pat ?
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-06-2006 0:38


Inak, este je tu niekto, kto si mysli, ze vseobecne volebne pravo je dobry napad?!
RE: Pat ?
autor: alfaomega
pridané: 18-06-2006 1:03


nebuď taký skeptický, sleduj statistics.sk, ako sa to priebežne, pomaly ale isto mení k havlíkovi prezentovaným číslam...ak sdkú-kdh-smk budú mať aspoň takých 67-70 hlasov, tak to bude lepšie ako mohli včera čakať aj tí najväčší optimisti - presne ako vravel štulajter, ak budú nepriestrelne držať spolu, tak treba rozbiť hzds, prípadne malú časť smeru - a je tu minimálne to čo bolo doteraz (mohlo byť aj oveľa horšie)...
RE: Pat ?
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-06-2006 1:06


Ved pozeram, pozeram, ale stupa nielen SDKU, ale aj Smer, ten ma uz nad tridsat. Mna najviac stve, ze SNS ma 12% a namiesto jednej sliepky, ktora sa do parlamentu nedostane, tam budeme mat snad kralovnu medzi sliepkami, Ancu z jarku.
RE: Pat ?
autor: alfaomega
pridané: 18-06-2006 1:17


nerob paniku, smer klesá - začínal po polnoci cca o 3až4pct vyššie...
RE: Pat ?
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 18-06-2006 1:34


Asi taky blby napad ako monarchia a vlada elit.
RE: Pat ?
autor: Jozef Filko
pridané: 18-06-2006 0:48


Urcite nie. Neviem si predstavit, ze by HZDS-LS bola strana vylucne centro-lava (pripadne centro-prava). HZDS je proste len "centro" strana, priamo uprestred je nesmrtelny Guru.
droga zmiesana zo slubov a hluposti
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 1:12


celkom trefne k tomuto casu na stv1 davaju film kokain..

tieto volby su ako ten kokain - kolko ludi sa nechava opajat kokainovymi recami, skvelymi slubenymi vyhliadkami a stabilitou a prosperitou a ruzovymi zajtrajskami, ale nevidia alebo nechcu vidiet tenzvysok - pride abstak a ten si odskace cela rodina a okolie, aj ked si ku kokainu ani necuchla...

fico je taky johnny depp, co dealuje kokain po celom state :(

otazka
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 1:19


ktoru tretinu okrskov scitali? geograficky?
RE: otazka
autor: alfaomega
pridané: 18-06-2006 1:25


podľa mňa sú to predovšetkým menšie okrsky a hlavne z vidieka (kto prv zráta, ten prv dodáva výsledky - takže posledné pôjdu najväčšie mestské okrsky)...
RE: otazka
autor: PeterS
pridané: 18-06-2006 1:32


Na statistike pod tabulkou s vysledkami mate odkaz na situaciu podla okrskov a obvodov.
Nastastie Ba je scitana iba na 13,92%, preto stale rastie sdku. Vidiek je zratany omnoho viac, akoby sa islo od vychodu. Stropkov cez 90%.
Je pekne pozerat, ako sa to postupne meni... ked si predstavim ako niektorym politikom kysnu postupne usmevy.

RE: otazka
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 1:55


o ktorej stranke hovoris? hod link prosim
RE: otazka
autor: Jozef Filko
pridané: 18-06-2006 1:59


http://www.statistics.sk/nrsr_2006/slov/obvod/results/tab11.js...
http://www.statistics.sk/nrsr_2006/slov/obvod/results/grafPV.js...

RE: otazka
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 2:06


vdaka chvilu mi trvalo kym som na SU SR preklikal na tieto stranky a potom som ich nasiel aj tu :) ..keby mali rozum tak to nalinkuju na hlavnu stranku... ale co uz, je to statny urad a tam racio nehladajme...
RE: otazka
autor: Jozef Filko
pridané: 18-06-2006 2:13


Praveze ma akurat napadlo, aky zaujimavy moze byt taky urad. Normalne cumim na tu vysledkovu stranku uz asi dve hodiny a uz ma prst boli, co stalacam F5. Neviem sa dockat, kedy SMER pokori 30% tym spravnym smerom.
RE: otazka
autor: alfaomega
pridané: 18-06-2006 2:19


here we are - 2:16:44...:)) no konečne, to to trvalo!!!!
RE: otazka
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-06-2006 2:27


Oukej, idem spat. Zatial to vyzera, ze Smer je pod 30, este keby KDH malo aspon o desatinu viac ako HZDS. Predsa len, bolo by to pekne psychologicke vitazstvo.

Ak sa hlasy naozaj spocitavaju od vychodu na zapad, Blava by mohola este cosi zmenit.

Bru noc!

RE: otazka
autor: Ondrej
e-mail: nepto@platon.sk
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 18-06-2006 2:51


KDH uz dotahuje HZDS, teraz je to prave 8,42 ku 8,56... mohlo by sa to podarit, nech nie sme posledni z vitazov...
ROMCO
autor: OKRSKY
pridané: 18-06-2006 4:35


BOL SOM V KOMISII, TAK ba ESTE ZAOSTAVA MAJU V TOM TROCHU CHAOS A MESKANIE, BA ESTE NIE JE CELKOM ZRATANA. TAKZE MODRI POJDU HORE ESTE O KUSOK
VED UVIDIME

Mandáty
autor: Dominik Baco
pridané: 18-06-2006 1:20


Mandáty po sčítaní asi jednej tretiny hlasov

Smer 53
SDKU 29
SNS 20
SMK 18
HZDS 15
KDH 15

Aby si nakoniec Smer s SNS nevystačili sami...

RE: Mandáty
autor: alfaomega
pridané: 18-06-2006 1:56


ožran s vdovicou začal konečne pomaličky klesať - ja si snáď pôjdem na dobrú noc niečo naliať :)
RE: Mandáty
autor: tato
pridané: 18-06-2006 2:08


Na zdravie :)
...
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 2:23


podal toho co vidim na tabulkach podla okresov tak bratislavsky kraj je tak z cca 40% scitany, ale pomer hlasov SDKUDS-Smer je cca 2:1, teda to znamena, ze Smer 30% rozhodne neprekroci a SDKU-DS ma realnu sancu mat nad 18%
RE: ...
autor: alfaomega
pridané: 18-06-2006 2:26


máš recht, a myslím že ten druhý spresnený havlíkov odhad z cca jedenástej bude veľmi blízko realite...
Carnogursky na TA3:
autor: PeterS
pridané: 18-06-2006 4:21


alternativa c.3 SMER, SNS, KDH
????!
a je sidlo z vreca vonku

RE: Carnogursky na TA3:
autor: mima
pridané: 18-06-2006 11:22


Do "toho" KDH nepôjde, myslím si a dúfam. Bol by to ich koniec ...
RE: Carnogursky na TA3:
autor: PeterS
pridané: 18-06-2006 14:16


Na tom prehlaseni Carnogurskeho je zaujimava jedna vec a to hlas bohatnuceho kdh volica. Stary i mlady C. su v slusnom baliku, pravo, stavby, developerstvo, investicie... Su to ludia, ktori vedia, ze politika doteraz chranila ich investicie a investicie ich priatelov - povedat, kto stoji za vami, znamenalo povedat ze za vami je aj policia a sudy. Doteraz to bol velmi silny argument.
Doteraz. Preto tie slova, nakoniec, co ine by podnikatel mal hovorit? Nechat sa priputat idealizmom tzv. "zasad"? Aby na nich skocili vsetcia ti mafianikovia a strpcovali im zivot? A co rozbehnute investicie? Kde treba veci vybavovat po vladnej linke? Tato zmena v kreslach bez moznosti kontroli len rodinu C. moze stat stovky mil.
Viem o com hovorim, takze naivni nemusia reagovat.

Oi. pred kdh evidentne tato vyzva bude stat a pravdepodobne si konecne vydiskutuju svoju pravu tvar. Spomenme si, kto odisiel predcasne z pravicovej vlady? KDH! Pre drvivu vecsinu ludi kvoli prkotine. KDH zneprijemnilo zivot celemu slovensku na 4 roky kvoli svojim 8% volicom (200.000 ludi)!!!! Uvedomte si to pani a dami pravicovi. A to este svojou ortodoxiou odplasilo kopec volicov k SNS. Skvela politika. A to nie je po prvy krat. Spomenme si na to ako HZDS "muselo" (cit. podla Meciara) zdvihat moc zo zeme, ked ju tam KDH nechalo. Cize, kdh vyznamne spoluposobilo tak pri stvoreni epochy HZDS a dnes spolustvorilo epochu Smeru!

Diskusia o realistickej tvari bude asi tazka ale pocitam, ze mala sanca tu je. Proti diskusii pragmatikov voci fundamentalistom hovori to, ze ich je malo. Viac je prestarnuceho elektoratu, ktory nema podnikatelsky zaujem a etatistickych struktur ako notari, pravnici a ini uradnici, ktori profituju za kazdej vlady a profituju zo statu. Tot odpoved na otazky na tomto fore, preco je KDH etatisticke. Lebo z toho ziju ich struktury! Druhym problemom je, ze pragmatici nemaju vodcu. Carnogursky je potvora, on len nadhodil myslienku, ze by potreboval ochranit svoj majetok, ale otvorene to nesmie asi povedat.
No uvidime, kazdopadne i kdh sa casom posunie k modernejsej verzii, akceptujucel realnu situaciu, len to straaaasne dlho trva.

RE: Carnogursky na TA3:
autor: jg
pridané: 18-06-2006 14:49


Carnogursky je znamy oportunista. Staci si spomenut na jeho hlasky, ze zakladatela statu (bula) nemozno postavit pred sud. A vobec by som sa neprekvapil, keby KDH do vlady so Smerom islo. Je to perfektne konzistentne s ich pokrytectvom. Na rozdiel od ich proklamovanej principialnosti realita ich zakazdym, ked je to potrebne pre "vseobecne dobro" vrati na zem. A to bude na tom aj najhorsie. Vladnut budu lavicovi a nabozenski mystici. Tazko si predstavit horsiu kombinaciu.
RE: Carnogursky na TA3:
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 15:12


postoj kdh s podoba opstoju dedinskej babky - kazdemu na pockanie urobi prednasku o tom, ako sa treba spravat a ko treba byt principialny, ale akonahle sa to ma tykat jej samej, vzdy v zaujme dobra alebo v nejakom inom vyssom zaujme ustupi z principialnych pozicii, "obetuje sa" a urobi nejaky ten poklesok...

preto by som sa necudoval keby v zaujem veci si podali ruky s ficom - "ved dakto musi fica vo vlade strazit, no nie?"

RE: Carnogursky na TA3:
autor: PeterS
pridané: 18-06-2006 15:13


Ved podla KSS bol Jezis prvym komunistom, tak nevidim dovod, preco by si nepadli do narucia...
Carnogurskeho "oportunizmus" treba desifrovat podla reality. V zasade do roka od revolucie sa musite zbavit revolucionarov, pretoze revolucionari (VPN) by chceli stale cosi prerabat. Do roka mate na svete kruhy, ktore maju ine zaujmy nez permanentnu revoluciu a tie potrebuju pokoj. (Vid. napr. revolucionarov z OKS ci LU, DU ci co to je. Zacali tym ze rozlozili VPN a zatial znicili kazdu stranu a prehrali kazde volby. Bezne sa revolucionari strielaju aby neprekazali, len nasi nie a nie si to uvedomit. Pekne slova a prd z toho, vsetcia im tlieskaju a nikto ich radsej nevoli.)
Tuto stabilitu pre nove kruhy priniesol Meciar. Vieme, ze po 1989 neboli ziadne kadre na vedenie statu, preto tie polokomunisticke vlady. Revolucionari nedokazu vladnut. A preto aj tie Meciarove kruhy - kapitani socialistickeho priemyselu, pripadne kseftari zo sedej zony. Dolezite ale bolo, ze asi vedeli sformulovat svoj zaujem o majetok a nasli si Meciara. Na rozdiel od KDH, ktore sa sice s DS a SNS tiez hned pustili do delenia koristi, ale Meciar zoskupil okolo seba fikanejsiu bandu. A precikal ich. Carnogursky vsak vyjadruje iny KDH zaujem, bacovat so svojimi oveckami, oddelene od ateistickych ceskych baranov. Preto ocenuje na Meciarovi vytvorenie samostatnej slovenskej provincie, ktora sa takto lahsie upisuje Vatikanu. Sucasne je vdacny za to, ze vlastne to bolo HZDS, ktore sa zazmluvnilo s Vatikanom. Preto tie slova o zakladatelovi. A to nie je ziaden oportunizmus ale vychadza to zo zakladnej politiky KDH (katolicke Slovensko) a vyjadruje to vdacnost inym za kroky, ktore KDH pomahaju tuto politiku naplnat.

RE: Fico dnes:
autor: PeterS
pridané: 18-06-2006 14:53


Smer + KDH + SNS, Smer + KDH + SMK alebo Smer + HZDS + SNS
Bez HZDS s krestanskym SNS by uz KDH do toho mozno islo. Otazka je, ci si Fico uvedomuje, co hovori. SNS je nevypocitatelna a v zahranici len vyvola krik madarov a skusenost s KDH hovori, ze strany, ktore su s nou v koalicii casom zlikviduje.

RE: Fico dnes:
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-06-2006 17:23


PeterS, nevedel som, ze v Pezinku sa internet pouziva ako terapeuticky prostriedok pre liecenie paranoje. Ako to vobec dokazes tolko pisat s rukami zviazanymi zvieracou kazajkou? Alebo mas k dispozicii nejaku zdravotnu sestru, co tie zlataniny natuka za teba?!

Kazdopadne, KDH s HZDS nepojde, ale myslim, ze nepojde ani so Smerom. Smer a KDH sami nemaju dost hlasocv a v koalicii s SMK by boli najslabsou stranou s rizikom, ze Smer ma vzdy v zalohe SNS a HZDS, ktore im v parlamente zahlasuju za cokolvek.

Opozicia je pre tuto stranu najpravdepodobnejsi variant. Este je vsetko otvorene. Bolsevikovi sa ale uz asi nevyhneme. Uvidime ako veci dopadnu.

RE: Carnogursky na TA3:
autor: tato
pridané: 18-06-2006 15:27


Ak su Tvoje kuloarne informacie tak pravdive ako tie ktore su vseobecne zname (a ty si ich uplne otocil naopak) potom mozno ich len povazovat za bludy .
Mozno si v tom case este len sa ucil citat alebo pisat
tak by Ta to mhlo ospravedlnovat , ale aj tak si najskor nieco over az potom hovor .
Pr.:
"Spomenme si na to ako HZDS "muselo" (cit. podla Meciara) zdvihat moc zo zeme, ked ju tam KDH nechalo. Cize, kdh vyznamne spoluposobilo tak pri stvoreni epochy HZDS a dnes spolustvorilo epochu Smeru!"
To bolo prosim Ta kedy ? Bolo to presne opacne v roku 1991 . Ten vyrok povedal Carnogursky pri rozpade VPN ked Mecier bol odideny do opozicie . Cize HZDS este neexistovalo (vznikalaVPN-ZDS) a KDH nikdy ziadnu moc pohodenu nenechalo .
K tomu nezmyslu so Smerom sa mi ani nechce vyjadrovat ako keby pred januarom nemal Smer 30% preferencie .
Podstatne je kopat bez ohladu na pravdu !

RE: Carnogursky na TA3:
autor: PeterS
pridané: 18-06-2006 18:59


Kopat? Novosad v knizke Alchymia dejin hovori, ze spor liberalizmu, kozervativizmu a socializmu na Slovensku je formou obcianskej vojny. Dodavam, ze skrytej a teda dost zakernej. Inak, doporucujem precitat, velmi poucne.
Takze niekto robi kulturnu revoluciu (aka obciansku vojnu) a niekto nemoze ani povedat ako to je, lebo hned kope.
Meciara som to pocul hovorit dva krat a na 99% ironicky hovoril o situacii kedy nastupila docasna vlada Moravcika z vole KDH a SDL. Meciar to vnimal tak, ze tieto dve strany upustili moc. A ani KDH ani SDL nemali o nu zaujem... nevladli, iba vypisali nove volby. Tak ju Meciar zodvihol. Ide o vladu z 1994 so SNS a ZRS. Ironicky tak komentoval svoj triumf. Zaciatkom roka 1994 mali Meciara na lopate, SNS s nim nechcelo ist, stiepilo sa HZDS. Lenze KDH s SDL (mozno je na vine viac SDL, ktore ratalo s vecsim volebnym vysledkom) moc neprevzali a vypisali predcasne volby. Do tej doby vladol Moravcik.
Meciar sa za ten cas spametal a potom nam to ukazal. KDH malo moznost zaciatkom roku 1994 reagovat. Prijate riesenie sa ukazalo ako velmi nestastne.

Dnes opet KDH blblo vo vlade a naco? Co ziskali? Co ziskali najme ostatni obcania? Nic, iba Fica vo vlade. Normalne volby by boli az na jesen, strany mohli este zapracovat, vid. Radicovu, mozno by sa nasiel nejaky Radic miesto Zajaca a mohlo to vyzerat o nieco lepsie.

RE: Carnogursky na TA3:
autor: tato
pridané: 18-06-2006 20:09


Ja som bol v tom , ze hovoris o niekom serioznejsom . Ale O.K.
" Meciar to vnimal tak, ze tieto dve strany upustili moc "
To neviem ci to tak vnimal a je to v podstate irelevantne , pretoze to tak nebolo . Ziadna moc na zemi nebola .
" A ani KDH ani SDL nemali o nu zaujem... nevladli, iba vypisali nove volby. "
Skus si precitat politologicke komentare z tych cias . Najserioznejsie riesenie bolo vypisanie predcasnych volieb aj ked je pravda, ze vacsmi do toho tlacila SDL .
" Zaciatkom roka 1994 mali Meciara na lopate, "
Skus si pozriet oblubenost politikov zaciatkom roka 94 . Kto myslis , ze hlboko viedol .

" Meciar sa za ten cas spametal a potom nam to ukazal. " Toto je tiez nezmysel ak by bol dlhsie v opozicii uuz by sa nespamatal ?
Toto co vytykas KDH sa pred tym nieco podobne udialo v roku 91, ked Carnogursky vystriedal Meciara a pockalo sa az do volieb v 92 a Meciar ich s prehladom vyhral . Vtedy sa naopak zas vytykalo, ze keby sa vypisali okamzite volby Meciar by nemal cas ziskat dostatocne percenta a neprislo by k rozbitiu republiky .
Cize akekolvek rozhodnutie , ktore spravi KDH je zle lebo ... kto chce psa bit ...
Predovsetkym narod ma taku vladu aku si zasluzi . Ludia 16 rokov si museli vyckat kym sa zbavili Meciara , aby si zvolili mladsieho, vytalnejsieho, podobne sa chovajuceho, tlchubu .

RE: Carnogursky na TA3:
autor: PeterS
pridané: 18-06-2006 22:38


OK, museli by sme sa spytat Meciara, kedy co povedal. Ja dam krk na to, ze hovoril o roku 1994. Ale nevylucujem, ze sa nevyjadroval aj k roku 1992. Meciar uz narozpraval tolko vseliakych verzii vselicoho, najme teraz pred volbami som oci otvaral s cim prisiel o Lexovi a privatizacii, ze je mozne, ze mame obaja pravdu.
Ja si vsak pametam ten dojem z tych rokoch (1991 - 1994), a nielen ja sme mali velmi zly pocit z tej radikalizacie KDH. Fakt sme si hovorili s kolegami, ze ak vyhra KDH, tak bude visiet kriz v kazdej skole a kancelarii. Vnimal som v okoli, ze toto vyrazne plasilo ludi k novinke typu Meciar.
A do toho Radiozurnal!!! Na tom sa Meciar zahojil a vybudoval. V 1994. Vsade sa o 12,00 pocuval Radiozurnal. A k tomu Twist, prave zacinal.
Radiozurnal, to bola totalna sila. Bez nej, neviem, neviem... Meciar by sa nestal vitazom volieb.

(Vtedy som volil z osobnych sympatii a znamosti, len uz neviem ci tie osoby boli v DS alebo medzi zelenymi.)

Ze mame Smer vitaza volieb nie je dobra sprava. Slovensko je vsak male, tu nie je priestor pre ideologiu, bolo by dobre analyzovat situaciu skor z hladiska zaujmov a penazi. Len to je, vzhladom na neexistenciu schopnych publicistov, dost tazke.

S tymi volicmi suhlasim, ale podobne tahy sa podaria hocikde inde, vid napr. pat v Cechach. Skor ide o to, ze tych 5 stredopravych stran (aspon sa ohanaju takymi heslami) by sa malo jednoznacne vyprofilovat a zredukovat na tri - narodno konzervativnu, obciansko demokraticku a vsehochutmadarsku. Proti by stala jedna lavicova. Dnesne volby mozno tomu procesu pomozu, vytvaraju tlak na KDH ako rozriesi cirkevnu agendu (zaradenie s SDKU) na vsetkych tlaci, ci prijmu HZDS a na HZDS tlaci tym, ci sa zbavia osob z minulosti. SNS je asi tak sebastredne a amorfne, ze nebude nic riesit.

Ale ako vravim, skor by ma zaujimali prieniky inych zaujmov nez politickych.

Osud nam nadelil v podstate opet bod nula. Ja by som si zelal, keby sa skor riesilo spolocenske prostredie, nez ekonomika. Myslim tym pravny ramec, sudy, korupcia, statny aparat a pod. Taky ten backround. Akusi zakladnu. A potom znalostnu nadstavbu, vedu, vyskum, skoly, technologie. Dalej infrastruktura a informacie. Tu by som nechcel vidiet ideologiu ale siroky konsenzus. Potom by sa mala rozlusknut dolezita otazka energetickej politiky a vody. To su veci, ktore nas pohnu dopredu. Vlastnictvo nejakej okresnej zachranky TAZ 1203 je sice tiez dolezite ale uplna prkotina oproti zakladnym veciam. Ak by sa toto doriesilo, potom sa mozu politici hadat o daniach a "buzikoch".
A este treba dosiahnut aspon trochu uvedomenia naroda si svojho osudu. Najlepsie na osvietenie je disciplina a poriadok, mysel sa zbavi chaosu a lenivosti a rozjasni sa.
Bohuzial je to utopia, skor sa budu hadat o redistribucii penazi nez o kreativnych napadoch. Ale od toho su to politici. Sociologia hovori, ze ide o vyrazne priemernych ludi. Inak by ich dav nezral.

RE: Carnogursky na TA3:
autor: D
pridané: 18-06-2006 23:29


Tato, politika vs. bohatnutie Carnogurskych, to spochybnujes? Ved si zisti, kde, ako, za akych okolnosti zacala ich podnikatelska kariera.(nie nebolo to ani pred rokom ani pred dvoma) Nie je to az taky velky problem. Pomocka: zisti si, kde je v BA dlhodobo KDHacke zastupitelstvo.
RE: Carnogursky na TA3:
autor: tato
pridané: 19-06-2006 20:02


" Tato, politika vs. bohatnutie Carnogurskych, to spochybnujes? "

Myslim, ze rec je o niecom inom . Mne je bohatnutie Carnogurskych ukradnute . Pre mna za mna nech tu bohatne kazdy komu sa zapaci dokonca budem sa tomu tesit . Ak nekonaju legalne a mas nejaky dokaz konaj ! Ak nie potom plati : Kde niet zalobcu tam niet sudcu !

RE: Carnogursky na TA3:
autor: D
pridané: 20-06-2006 10:52


OK, mal som pocit, ze si spochybnoval toto.
Ale ved nejde o bohatnutie samotne, ide o sposob.
Podla podobneho kriteria by som asi nemohol moralne odsudit Meciara & co(to len ako priklad). Cize moralny sud mozem zaujat a ak ma/mas pocit, ze som poskodil jeho dobre meno, nech sa brani.
Mimochodom, keby bolo take jednoduche dostat sa ku dokazom v podobnych pripadoch, aky som nacrtol, ako zrejme mas pocit, uz by takyto ludia sedeli.

RE: Carnogursky na TA3:
autor: tato
pridané: 20-06-2006 20:17


" Ale ved nejde o bohatnutie samotne, ide o sposob. "
V poriadku , ale ja som jasne spochybnil prvy odstavec vid naslednu diskusiu . Skratka, ked podla mna, da niekto pochybnu informaciu spochybnuje aj svoje dalsie prispevky .
" Cize moralny sud mozem zaujat a ak ma/mas pocit, ze som poskodil jeho dobre meno, nech sa brani. "
Mozes , ale napr. dnes som cital, ze zastavili stihanie Martinku a?
" Mimochodom, keby bolo take jednoduche dostat sa ku dokazom v podobnych pripadoch, aky som nacrtol, ako zrejme mas pocit, uz by takyto ludia sedeli. "
Ked, ale vacsinou sa potom take informacie podobaju jedna babka povedala . A hlavne jedine moralne kriterium tam hraje vacsinou ludska zavist (teraz nemyslim Teba).

RE: Carnogursky na TA3:
autor: D
pridané: 22-06-2006 15:48


Ale v akej inej rovine to moze byt, ako "jedna babka povedala". Dokonca aj keby to bolo publikovane v tlaci a to by mohlo byt len za okolnosti, ze maju v zalohe slusne dokazy, aj tak by tu bola diskusia o tom, ze to niekto "nasil". Nie, nie to pochybovanie nie je vzdy na skodu a to malo, co tu padlo si pri troche snahy mozes overit. Nemusis. Mozes to ignorovat. Ja som zaujal moralny postoj a naznacil, z coho prameni.
Ano zavist hraje casto dolezite kriterium, ale niekedy sa naopak, opravneny hnev odbija prave odvolavanim sa na zavist. Proste zdravy rozum...a nikomu neberiem pravo urobit si nazor aj o mne na zaklade toho, co som kedy napisal a v tomto pripade bez pochyb sa hanbit nemam za co.

RE: Carnogursky na TA3:
autor: tato
pridané: 22-06-2006 15:55


"Ale v akej inej rovine to moze byt, ako "jedna babka povedala". "
Ale taka to rovina je pre mna nezaujimava .

"... co tu padlo si pri troche snahy mozes overit. Nemusis. Mozes to ignorovat. "
Vazne sa mi nechce . V podstate ani neviem o co ide a ani co by som mal overovat .
" hnev odbija prave odvolavanim sa na zavist. "
Tomu nerozumiem, to bolo ako na mna ?

RE: Carnogursky na TA3:
autor: D
pridané: 23-06-2006 16:21


"Ale taka to rovina je pre mna nezaujimava."
A co by si potreboval, aby to bolo zaujimave, rozsudok?
"Tomu nerozumiem, to bolo ako na mna ?"
Nie, konstatovanie, ze bezne sa stava aj to, ked si to uz podrobil kritike z jednej strany.

RE: Carnogursky na TA3:
autor: tato
pridané: 26-06-2006 11:02


" co by si potreboval, aby to bolo zaujimave, rozsudok? "
To je vacsinou postacujuca podmienka . Mozno by mi tiez stacilo dokaz (nazor) doveryhodnych osob , urcite nie JPP .

" ze bezne sa stava aj to "
To by som povedal, ze je menej bezne .

RE: Carnogursky na TA3:
autor: Ondrej
pridané: 22-06-2006 21:32


Bullshit. Keby boli volby o 3 mesiace neskor (z toho 2 mesiace dovoleniek), nedopadli by dramaticky inak. Takze odchod KDH z vlady bol OK. Aspon vidiet na Slovensku konecne niekoho, kto aj drzi slovo (ked nieco slubi).
havlík bol včera predsa len
autor: alfaomega
pridané: 18-06-2006 7:51


optimistickejší ako "krutá realita", nonetheles:
- za prvé absolútne pozitívum považujem vyhodenie komoušov a slobodného fóra do iracionálnej množiny
- za druhé, v krajine, kde podľa fica a paroubka z občanov "teče krev" - 38,35pct voličov prosí o jej ďalší odber (v toto percento som ešte v piatok absolútne nedúfal, a pri najlepšej konštelácii som čakal max. 33-35 pct)...
-kolegom som celý minulý týždeň vravel, že tieto voľby prinesú rehabilitáciu hzds (aj keď sa mi to z duše bridí, bohužiaľ je to jedna z krutších realít týchto volieb)
- s hzds bude "pohodlných" 80 hlasov (65 trojkoalicia, 15 hzds ak som dobre porátal..) - takže jasná vládnuca väčšina; pri tejto konštelácii a "slabosti" mečiarovcov si nič iné ideálnejšie neviem predstaviť - treba iba vymyslieť, akým spôsobom a kam odstaviť mečiara (mohol by vyvodiť osobnú zodpovednosť z výsledkov volieb..). Každá iná konštelácia by bola iba väčšou, a ešte väčšou katastrofou - vrátane tej prezentovanej Lipšicom (odchod kdh do opozície - absolútne nič by im to neprinieslo, je vidieť že viac ako 8-10 pct nemajú v podstate nikdy šancu získať...). Takže, hor sa do rehabilitácie mečiara (je to síce děs po morálnej stránke - ale po ekonomickej predsa už nejaký ten rôčik podporoval trojkoalíciu - a veteška a taký galbavý, alebo hort je prašť ako uhoď...). Ja som celkom spokojný, mohlo to byť oveľa horšie (v predvolebných prieskumoch určite bolo).

RE: havlík bol včera predsa len
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 18-06-2006 11:10


Mam podobny pocit. Podla mna je to prave HZDS ktore rozhodne o konstelacii vlady a zavisi od toho, kto mu poskytne atraktivnejsiu ponuku, ci smer alebo sdku. Smer+hzds+sns by bola katastrofa, bohuzial sa nepodarilo zabranit aby mali vacsinu, na druhej strane kedze je Slovensko uz v EU, ryzovanie uz nie je take jednoduche. HZDS moze vo vlade s doterajsou koaliciou ziskat istu legitimitu (nepouzil som slovo "naspat" lebo ju nikdy nemali :-)). Na pokracovanie reforiem ustavu menit netreba takze staci jednoducha vacsina.

Iste sa moze este stat, ze so smerom pojdu niektore strany doterajsej koalicie. Potom sa viacmenej potvrdi, co hovoril jg :-).

S pozdravom,
Peter

RE: havlík bol včera predsa len
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-06-2006 11:31


Pani, nezabudajte, ze otazke je nielen, ci KDH bude chciet ist do koaly s HZDS. Ale bude chciet ist s Meciarom SMK? Bude chciet ist HZDS s pravicovymi stranami bez toho, aby to zabilo reformy, lebo HZDS ma velmi etatisticky program a jeho salonne sposobili podpredsedovia Veteska a Mikus su silni intervencionisti.

Dalsi aspekt je, ze HZDS je extremne nestabilna strana, ktora by ako clen koalicie s pravicovymi stranami intrigovala tak, ze by taka koalicia nemusela mat dlhe trvanie.

Takze vsetko je este otvorene. Ale zda sa, ze Fico uz nebude moct ist do tych svojich nezmyslov. Nezabudajte, ze tato strana este nezazila vnutorne stiepenie. A divil by som sa, keby v pripade Smeru stiepenie nenastalo.

RE: havlík bol včera predsa len
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 18-06-2006 11:49


> Bude chciet ist HZDS s pravicovymi stranami bez
> toho, aby to zabilo reformy ...
No, ono by bolo vcelku pozitivnejsie zakony nezmenit vobec ako zmenit ich k etatizmu. Dotiahnutie reforiem je podla mna skor vecou exekutivy ako legislativy. Stale je teda lepsi bezmocny parlament ako etatisticky.

> A divil by som sa, keby v pripade Smeru stiepenie
> nenastalo.
Vidis, to ma este nenapadlo. Ak sa nedostane do vlady, da sa ocakavat podobny vyvoj ako pri HZDS.

S pozdravom,
Peter

RE: havlík bol včera predsa len
autor: alfaomega
pridané: 18-06-2006 12:09


všade vypisujú možnosť cca 6 koalícií, ja myslím, že sú realistické iba púhe 2:
1) hzds-smer-sns
tento extrém čaká pomerne rýchly rozpad do 1 roka(odchod podnikateľov zo smeru a hzds), už len kvôli tomu že podnikateľské krídla budú napr. blokovať smerácke rušenie daňových reforiem...
2) HZDS-kdh-sdku-smk
-hzds predsa podporovalo koaliciu pocas väcsej casti posledneho volebneho obdobia - kolkokrat zabezpecilo potrebne hlasy aj na presadenie reforiem
3) ina koalicia je podla mna absolutne nerealna - chyta sa ma smiech pri predstave, ze smer s kdh a smk bude vo vlade, a sdku sa bude rehotat v opozicii a hlasovat so svojimi pravicovo orientovanymi programovymi suputnikmi vo vlade, a robko bude od zlosti cerveniet...
4) HZDS malo iba 2 možnosti: vsadiť na extrémistickú volebnú kampaň zameranú na kritike vlády, získať veľa percent a zostať naveky extrémnou stranou (ale s pomerne rýchlym koncom) - alebo druhá cesta - keďže neraz dzurindu podržali keď potreboval, vsadiť na umiernenú kampaň, stratiť síce percentá, ale stať sa akceptovanou stranou - je úplne evidentné na čo vsadili, a podľa mňa v tom budú pokračovať. Vlado nenadarmo povedal pred volbami, že sns nie je pre nich partner..podľa mňa, rehabilitácia hzds by bola schodnou cestou už s ohľadom na to, ako sa v tomto zmysle cez vetešku, mikuša, urbániho a ďalších už pekne dlhú dobu pravičiarom podkladá...

RE: havlík bol včera predsa len
autor: D
pridané: 18-06-2006 18:52


1. To zdovodnenie nema opodstatnenie, ak si pridu na svoje mozu okaslat tych par stotisicov/milionov na daniach a Fico si tiez nedovoli "radikalny rez", pretoze sa to okamzite prejavi na vyplatnych paskach pomerne velkej skupiny ludi

Nema zmysel spekulovat, skoda casu a kreativity.

RE: havlík bol včera predsa len
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 23:19


fico ma "pomerne velku skupinu ludi" na haku, lebo luza ma rovnaky hlas ako "ta pomerne velka skupina ludi" a ficko ziska tri hlasy a strati jeden, ked tomu "jednemu" zvysi dane na vyplatnej paske... pre fica to je good deal anyway
RE: havlík bol včera predsa len
autor: D
pridané: 19-06-2006 9:36


Mam pocit, ze neziska hlas na viac ani jeden, resp. ak, tak len kratkodobo do prieskumov, viac strati, lebo napriek vsetkemu, poznam dost ludi, ktori mu boli odovzdat hlas resp. chceli a ekonomicky boli daleko nad (BA)priemerom.
re
autor: Jan Gonda
e-mail: janygonda@recesia.sk
webstránka: http://www.recesia.sk
pridané: 18-06-2006 11:32


Volil som OKS, od buducej moznej pravo-lavej koalicie mam ruky ciste (od SMER-HZDS-SNS samozrejme nie), nakoniec, je to vzrusujuce byt v 0,27%-nej skupine vyvolenych:)
RE: re
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-06-2006 12:08


Priznam sa, ze som pre OKS dufal aspon 0,5 az 1 percento. Mam pocit, ze v absolutnych cislach je to este menej ako tych "hornych desat tisic" pred styrmi rokmi. Co je skoda.
RE: re
autor: Jozef Filko
pridané: 18-06-2006 12:14


OKS ma 6262 hlasov. SDKU pravdepodobne stiahla volicov vacsiny pravicovych stran.

Kto ma zaujem o vysledky svojho vlastneho okrsku, tu:
http://www.statistics.sk/nrsr_2006/slov/obvod/results/tab_okrsok.jsp?p_obvod=...

RE: re
autor: alfaomega
pridané: 18-06-2006 12:18


a aký by to malo význam please, keby mali aj dve percentá? - tí ľudia sú v celom SK politickom spektre moja srdcovka, napriek tomu som ich tentokrát nevolil - snažil som sa redfickovi postaviť do cesty reálnu politickú hrádzu - a keďže som to pochopil nielen ja, ale aj kopa iných, tak som s reálnymi výsledkami volieb podstatne spokojnejší, ako s predvolebnými prieskumami.
RE: re
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 15:08


100% suhlas alfaomega
emigrácia
autor: vik
pridané: 18-06-2006 13:19


Zorganizujeme nejakú spoločnú emigráciu aby nám tam vonku nebolo smutno osamote? :))
volby
autor: june
pridané: 18-06-2006 14:57


Ja to vnimam tak, ze konecne su v SK volby, ked clovek nemusi volit mensie zlo. Volil som OKS a nelutujem, toto povazujem za skutocne slobodne volby. VELMI som sklamany z SNS, 12 perc. a 3. "najlepsi" to je moc:(.. ku KDH si myslim, ze to vyzera na pre nich velmi tazku a VELMI, velmi dolezitu otazku, ci ist so smerom alebo nie. Priklanam sa k Lipsicovi, nech pojde so Smerom ktokolvek, jednoznacne sa zaspini, Fico nebude vediet robit serioznu politiku. Prajem vela rozumu.
RE: volby
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 15:07


vy vsetci urazene principialne intelektualsky hrdi volici mozte byt radi, ze velka cast ludi si uvedomila, ze politika je umenim mozneho a nie idealneho, inak by ste tu uz dnes naobed mali pohodlne vacsinovu populisticku koaliciu...

zase situaciu zachranili ludia co si uvedomili ze aj tak treba zatat zuby a volit proti ficovi a nie pre svoj idealny stav... dufam ze postupom vekov sa u nas vyvinie system dvoch maxi stran smer a sdku, plus narodnostne orientovane dve stranicky... kdh splynie s sdku po case (nevravim ze hned toto volebne obdobie).

kto je uz unaveny ze furt treba volit proti niecomu - raz proti meciarovi a teraz proti ficovi - si neuvedomujue, ze to je beh na dlhu trat, kde cielom je standardizacia politickeho spektra - a ja to vidim este tak na dve tri volebne obdobia....

RE: volby
autor: june
pridané: 18-06-2006 15:25


pre mna nie je oks ideal; ale odmietam podriadovat moju volbu kvoli akemusi standardizovaniu polit. spektra, ktore urci samozrejme ze vacsinovy vkus a nevkus. z tychto stran, ktore tu boli, som bol jednoducho sklamany, myslim, ze opoziciu si zasluzia, a moze im velmi pomoct (aj v tom, aby som ich nabuduce mohol volit). nevolim proti niecomu, nebolo tak ani predtym, volim za nieco, a to, co tu bolo teraz, to pre mna jednoducho nesplnalo. odhovaral som ludi od volenia fica, meciara aj slotu, pri rozhodnuti volit niekoho z vladnej trojky som to nerobil. nemyslim si, ze je to salonne.
RE: volby
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 17:10


nech sa paci, nemusis sa sklanat pred realitou a stale mozes volit tie stranicky, aby si bol kosher alebo salonfahig. len potom nebud prekvapeny, ked ti fickova uderka narobi z tvojho salonika bufet na stojaka a zdani ti este aj dedicstvo...
RE: volby
autor: jg
pridané: 18-06-2006 17:27


To je velmi pravdepodobne, ale vobec to nemusi byt ficova uderka, kto dedicstvo zdani, pretoze dan z dedicstva sa pokial viem plati v mnohych krajinach, ktore sa dokonca na Slovensku davali za vzor kapitalizmu a pravicovosti. Je to len otazka casu, a aj keby boli vo vlade nasi "pravicovi reformatori", tak sa na tie peniaze nakoniec ulakomia a budu to odovodnovat tym, ze tak je to predsa aj inde. Ak este planujes odist, tak si dobre zisti, ako je to tam, kde chces imigrovat.
RE: volby
autor: june
pridané: 19-06-2006 13:23


nno, tak to ja by som mohol vycitat vsetkym tym prezieravym volicom SDKU, preco ich volili, ked vsetky reformne vizie vykradli od inych, ze mozu ocakavat znarodnenie ich majetku v prospech nejkaej dalsej superinvesticie, teraz sa mozu vsetci cudovat, ako kazdy bacuje s kazdym, ze priorita vsetkych debat je fascinacia mocou...
RE: volby
autor: jg
pridané: 18-06-2006 15:27


Standardizacia politickeho spektra bude znamenat striedanie sa vlady tych viac "lavych" a tych viac "pravych" etatistov. Da sa sice od toho ocakavat neschopnost jednych aj druhych natrvalo ubranit nejake extremisticke vystrelky, ale nic viac by som od toho neocakaval. Na mnohych existujucich modeloch je mozne vidiet, ze etatizmus v takej konstelacii prekvita a ludia tam statu platia aj polovicu toho, co zarobia.
RE: volby
autor: D
pridané: 18-06-2006 22:45


Co ine to moze znamenat. "Keby" tu bola akakolvek forma anarchia, ziadna vlada ani politicke strany by stratili zmysel.
RE: volby
autor: tato
pridané: 18-06-2006 16:28


" dufam ze postupom vekov sa u nas vyvinie system dvoch maxi stran smer a sdku, plus narodnostne orientovane dve stranicky... kdh splynie s sdku po case (nevravim ze hned toto volebne obdobie). "

Obavam sa ze dufas marne . Dovody su minimalne dva .
1. dovod preco tu nevzniknu dve velke jasne protichodne strany je , ze sme prilis mala krajina na to . Kazdy kazdeho pozna, kazdy s kazdym je tu nejaka rodina, a vies ze skor sa dohodnes s neznamym ako stym koho "dobre" poznas a on pozna Teba .
2. dovod uzko suvisi s prvym . Doteraz kazda strana vznikala z ambicie stat sa predsedom . Nechce sa mi vsetky vymenovavat len namatkovo . Meciar(Gal), Carnogursky(Klepac,Dzurinda), Knazko,Moravcik,Gasparovic,Tkac(Meciar), Fico(Migas), Panis,Moric, Malikova (Slota), Simko(Dzurinda, Martinakova)....V zatvorke su povodny predsedovia , bez zatvorky neuspesny kandidati , ktori si vytvorili novu a nasledne ich proti kandidati dalsiu stranu .
Cize Smer caka nieco podobne zalezi akovelky bude polcas rozpadu .
Co sa tyka splynutia vylucit sa to neda , ale tiez neviem ci sa toho dozijeme .

RE: volby
autor: D
pridané: 18-06-2006 22:48


Suhlasim, dalsim faktorom je nevacsinovy volebny system. Navyse existenciu viacerych politickych stran, bez ohladu na tie nase, ktore mozu zasiahnut do diania, nevnimam ako negativum, ale prave naopak.
Moje silne tusenie
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-06-2006 22:57


Inak, mam jedno silne tusenie. A to, ze ak KDH pojde do koalicie so Smerom, budu vsetci na nich nadavat. Ale stavim sa, ze ak KDH koaliciu so Smerom odmietne, pojde do opozicie a vznikne kvoli tomu koalicia Smeru so SNS a HZDS, budu tu zase vsetci na KDH nadavat. A ked pojdu s HZDS a SDKU, zase sa bude na KDH nadavat.

Nech teda KDH urobi cokolvek, ocakavam, ze vsetci "tolerantni liberali" budu nadavat na KDH.

RE: Moje silne tusenie
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 18-06-2006 23:08


Ano, to mas uplnu pravdu a v kazdom tom pripade na nich budu nadavat pravom, pretoze za tento bordel nesu obrovsky kus zodpovednosti svojimi stupidnymi feudalnymi zmluvami s Vatikanom. Vnasaju do spolocnosti iba nepriatelstvo a spory, lebo sa snazia ziskat privilegovane postavenie.
RE: Moje silne tusenie
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 23:39


neviem ci hardcore jadro z kdh neopuzilo horliveho mladika lipsica aby rozohral svoju srdcovu temu do extremu a tak sa blysol a tym aby kdh malo sancu opustit lod pred koncom a nemuselo stat s kapitanom na mostiku, ked sa zacne potapat... mozno naozaj viacero ludi z kdh by podla mna mohlo takto kalkulovat, ze elegantnou velkou rosadou vymenia sdku za smer a nakoniec aby nebol lipsic sklamany ze stari harcovnici k jeho nevoli si podaju ruky so smerom a on im k tomu nechtiac pomohol....

koalicia smeru, kdh a smk sa mi vidi ako realna, ved preco inak uz hned dnes hrusovsky musel dementovat to, ze by smer oslovil kdh s ponukou spoluprace ako prvych?? viete, bez vanku sa ani listok nepohne :)

RE: Moje silne tusenie
autor: Miso
pridané: 19-06-2006 1:21


Zeby Misia 22? :)
RE: Moje silne tusenie
autor: jg
e-mail: jg@jg.com
pridané: 19-06-2006 1:58


Ja by som sa teda vobec necudoval, keby to tak dopadlo. Ti kotri boli schopni koli vyslovene neetickej a iracionalnej zmluve s feudalnym Vatikanom hodit za hlavu vsetko to "principialne", o co sa dovtedy vraj snazili sa s velkou pravdepodobnostou nezastavia ani pred kolaboraciou s komunistami.
RE: Moje silne tusenie
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 23:09


nie. ak by slo kdh so smerom, tak to by znamenalo, ze vladu s sdku rozbilo oficialne len kvoli takej (zo statnickeho pohladu) prkotine ako je zmluva s vatikanom, aby sa spojila s vacsim zlom, teda so smerom!!! raz na jar urobia prazdne gesto a odidu z vlady kvoli moralistickym principialistickym zakonnickym dovodom a nasledne ich o par mesiacov ich poslapu aby isli do valdy so smerom???

ako by si chcelo kdh udrzat tvar, ked kvoli zmluve s vatikanom rozbije vladu, privola predcasne volby a nasledne pojde do vlady so smerom???? teda kdh odhodi z vlady sdku len preto, aby do nej islo so smerom a dosiahlo vatikansku zmluvu? to je pre kdh zmluva s vatikanom dolezitejsie ako vsetky reformy co sa tu udiali???????? pre nich je dolezitejsie vatikanska zluva vo vlade so smerom ako reformy vo vlade s sdku??

lukas akym dusevnym a morlanym salto mortale chces teraz obhajovat to, ze by kdh slo do koalicie so smerom, ked predtym sdku odhodili kvoli tupine? ... nie - kdh musi urobit vsetko preto aby bola koalicia sdku+kdh+smk+hzds. proste ak by to vyslo tak by sa vydarila jedna grandiozna megapoliticka kalkulacia - hzds by sa dostalo do vlady (miki by rehabilitoval viacerych z hzds, meciar by asi siel do kelu - pokial nebude tvrdit, ze pojde on do vlady, alebo sa obrati na smer a sns) ako ustupok voci tomu, ze by smer bol mimo diania dalsie styri roky a teda reformy by mali viac casu sa plne ukazat...

RE: Moje silne tusenie
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-06-2006 23:18


Nikto tu nic neobhajuje. Z tvojho prispevku ma clovek dojem, ako keby KDH uz podpisalo koalicnu zmluvu so Smerom. Nezabudaj, ze tieto dve strany nemaju dost poslancov na vytvorenie vacsiny.

Ja vidim ako najrealistickejsiu moznost odchod KDH do opozicie. Do koalicie s Meciarom by totiz isli, len ak by odstupil Meciar alebo nieco podobne. A to je extremne nepravdepodobne.

Ak by ale KDH naozaj islo do koalicie so Smerom, tak by som sa nad mojim vztahom k tejto strane musel vazne zamysliet.

Inak, snad si nemyslite, ze ak by sa volby odohrali o dva mesiace, ze by bol vysledok dramaticky iny?!

RE: Moje silne tusenie
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 23:23


samozrejme ze cela moja reakcia bola namierena na tvoju alternativu "keby kdh islo so smerom"

nuz nemaju vacsinu ale smk pojde s kazdym, kto im zagarantuje nedotknutelnost ich zaujmov na min podohosp, min vystavby a naviazanych fondov (pozemkovy fond a sfrb), envirofondu atd..

nezabudaj co furt opakoval podpredseda smk pod lampou (ten fuzkaty, meno mi vypadlo), ze oni boli mimo sporov, nemaju spor ani s kdh, ani s ano, ani s nikym, ze oni si hladia svojeho a nechcu davat na stol konflitken temy...proste smk je taka erzika, ktora pojde s kazdym, kto jej slubi prstienok

RE: Moje silne tusenie
autor: D
pridané: 19-06-2006 10:03


Je to tak, navyse sa nemusia obavat volicskeho poklesu u "na principialnost" nasratych volicov. Maximalne mozu prist kratkodobo o 1-2%. Dotacie treba. Veeela dotacii pre kamosov treba.
RE: Moje silne tusenie
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 23:28


je odchod meciara nevidim az tak nepravdepodobne..podla mna ho zvnutra ludia k tomu mozu dotlacit..svedci o tom aj absencia meciara v debatach, niekto mu iste poradil, aby sa neukazoval, lebo mu vo vypatych situaciach zvykli praskat nervicky - 1. ked zmizol za "medvedmi" a v kuchyni motela ho svoji presviedcali, aby zrusil svoju demisiu, ktoru naarbal na papier 2. jeho spevacke vystupenie urazeneho decka, ktora teatralne udchadza z pieskoviska ?3?. terajsie volby...
KDh uz karha mladeznika Lipsica za odmietnutie smeru :)
autor: jednokto
pridané: 18-06-2006 23:47


teda nakoniec predsa len az tak o principy nejde a ked to moze byt moralne-relativisticko-utilitaristicky prospesne, mozno zazmurit oci nad principmi,hlavne ze budeme inych moralisticky karhat.. neviem co si mam pocat s tou myslienkou, ze kdh nejak fakt pouzilo politickeho eleva cisteho moralneho lipsica, aby rozohral svoju srdcovu temu,ktoru vyuzili ako bail-out z vlady, aby ho nakoniec sprdli a potriasli si rukou s tymi, ktorych principialisticky lipsic odmietol... mlady horlivy skautik lipsic dostal od starsich lekciu z politiky :)

BRATISLAVA 18. júna (SITA) – Nočnými výrokmi podpredsedu KDH Daniela Lipšica na adresu možnej spolupráce kresťanských demokratov so Smerom-SD sa dnes zaoberalo predsedníctvo KDH. Lipšic po zverejnení priebežných výsledkov parlamentných volieb totiž uviedol, že spoluprácu KDH so Smerom-SD si nevie predstaviť. Lipšica na rokovaní predsedníctva podľa informácií agentúry SITA kritizovali za to, že predniesol pred médiami osobný názor bez konzultácie v orgánoch strany.

Predsedníctvo KDH dnes v Bratislave rokovalo s menšími prestávkami takmer sedem hodín. Kresťanskí demokrati sa zaoberali aj možným povolebným vývojom. Ich stanovisko však doteraz nie je známe.

Podľa hovorkyne strany Anny Andrejuvovej hnutie ešte nedostalo od Smeru-SD ponuku na rokovanie a zástupcovia víťaznej strany zatiaľ nekontaktovali žiadneho predstaviteľa hnutia.

RE: KDh uz karha mladeznika Lipsica za odmietnutie smeru :)
autor: PeterS
pridané: 18-06-2006 23:57


Ved to vravim vyssie, salonni politici versus biznismeni.
RE: KDh uz karha mladeznika Lipsica za odmietnutie smeru :)
autor: Lukas Krivosik
pridané: 19-06-2006 0:35


Pockajme si, pockajme si. Ak rokovali sedem hodin, tak je jasne, ze vedenie je rozpoltene, pokial ide o nazor na dalsi postup. Okrem toho v KDH je este niekolko problemovych otazok, ktore ale nebudem vytahovat.

Na strane druhej, takyto postup im moze dat takticku vyhodu v rokovaniach o zostaveni novej vlady, nech pojdu s kymkolvek.

RE: KDh uz karha mladeznika Lipsica za odmietnutie smeru :)
autor: PeterS
pridané: 19-06-2006 1:27


Problemove otazky??? Jednu by som doplnil - prihovorte sa, prosim vas, nech uz sef tolko nepopija, dnes ziaril na TV ako hviezda - cerveny (trpaslik). Ved si znici pecen.
Btw. zacal sa sirit klep, ze predsa len niekto zo spiciek strany chytil chorobu Dr. Rakusa.
Stale vravim, ked nieco nechces, ani na to nemysli, nieto este o tom hovorit. Sila mysle je sila mysle...

RE: KDh uz karha mladeznika Lipsica za odmietnutie smeru :)
autor: Miso
pridané: 19-06-2006 2:54


Ale naozaj, povedzme si pravdu, kde su tie nekompromisne postoje, den po volbach? Lipsic normalne u mna najprv ziskal bod tym ze priznal neuspech, odmietol hzds aj smer, ale ako jednokto napisal, dostal lekciu. Kde je ta zasadova strana?
RE: KDh uz karha mladeznika Lipsica za odmietnutie smeru :)
autor: Ondrej
pridané: 19-06-2006 12:24


KDH je zasadova strana. Vdaka za takych ako je Lipsic. To ze ho tam niekto napomenul este nie je nic zle. V strane moze byt aj viac nazorov, hlavne nech vyhraju tie spravne ;-)
RE: KDh uz karha mladeznika Lipsica za odmietnutie smeru :)
autor: maros sarkozy
pridané: 19-06-2006 9:45


V KDH nepochybne prebehne boj o profilaciu. Na jeho vysledku zavisi či sa KDH o 4 roky dostane do parlamentu. Nateraz prehralo boj o zásady s SDKU. Bud to zhodnotia tak, že boli málo zásadoví, alebo príliš a podľa toho sa táto strana zmení. Ešte môžu kalkulovať s prebratím nacionalistickej agendy HZDS, ktoré už defacto skončilo.
RE: KDh uz karha mladeznika
autor: PeterS
pridané: 19-06-2006 9:58


Ista pruznost by tu bola, vid pravzor v GB. Na Slovenske pomery sokujuce, ale velmi zaujimave. Kondici v GB chrania sposob pristupu, hodnoty vztahu. Dalo by sa povedat, ze skutocne ludske hodnoty bez nejakej cirkevnej barlicky. Ak by nasi kondici nepresadzovali zmluvu, diktujuci vztah a opatrovatelsko/dohliadaciu ulohu statu, asi by nebol problem.

Šéf britské konzervativní strany:
Gayové by měli dostat daňové úlevy, pokud uzavřou sňatek
Šéf britské Konzervativní strany David Cameron konstatoval, že homosexuální dvojice by měly mít nárok na daňové úlevy, pokud uzavřou sňatek. Cameron se vyjádřil, že Konzervativní strana podporuje sňatky a rodinné hodnoty – ale že podporuje všechny druhy manželských svazků – heterosexuální i homosexuální.

Deník Guardian poukazuje na to, že těmito výroky Cameron zřejmě rozzuří pravicové křídlo své strany. Jenže Cameron zároveň chystá energickou obranu sociálních dávek na podporu výchovy dětí ve stabilním a milujícím rodinném prostředí. Chce zdůraznit, že britská Konzervativní strana dnes podporuje rodinné hodnoty, aniž by "kázala" občanům jak mají žít.

"Je to paradox politiky: politikové by neměli diktovat lidem, jak se rozhodnou žít, ale nemůžeme být indiferentní vůči volbě, jakou občané činí. Nová politika funguje prostřednictvím přesvědčování, nikoliv mocenských prostředků." zdůraznil Cameron.

Podle hlavního Cameronova poradce Olivera Letwina Cameronův příslib nijak neprotiřečí tradičním britským konzervativním hodnotám "Je to o tom, jak interpretujete a aplikuete určité trvalé hodnoty," řekl. "Pokud je Konzervativní strana o něčem, je o tom, že je přesvědčena, že mezilidské vztahy jsou důležité. A jinou konzervativní hodnotou je férovost," konstatoval Letwin. "Pokud považujete stabilitu a férovost za hodnoty a položíte si otázku a co dvojice stejného pohlaví, které nemohou uzavřít sňatek, je to neférové a nelogické, proč by homosexuální dvojice neměly mít tuto alternativu."

RE: KDh uz karha mladeznika
autor: Msarkozy
pridané: 19-06-2006 14:10


ten Cameron je idiot, štat nemôže zohrievať medziludské vzťahy tak že do vzťahu naleje prachy - to je čo za volovinu. Štát ani normálnu rodinu takto nemôže podporovať. Keď počujem o tom že štát má podporovať rodinu, alebo kultúru tak sa mi vyhadzujú vyrážky, to je ako keby invalid mal podporovať zdravého, alebo slepý vodiť vidiaceho po ulici. Čo tu bolo skôr rodina, alebo štát?
RE: Moje silne tusenie
autor: Msarkozy
pridané: 19-06-2006 9:58


Prečo by mal byt o dva mesiace iný výsledok? Inak v KDH sa teraz možno odohra tematicky najzaujimavejši politický rozkol ,inak to bude nasledujuce 4 roky pekna nuda. :)
RE: Moje silne tusenie
autor: PeterS
pridané: 19-06-2006 10:10


Dvojka tema bude asi HZDS - odstrel stareho medveda, asi ho budu strielat cele styri roky.
A ako som videl Anicku, tema cislo tri budu asi opetovne Anickine vajicka.

RE: Moje silne tusenie
autor: sarkozy
pridané: 19-06-2006 10:55


Anca sa meni na hitlika, potrebuje byt radikalnejšia ako Slota, lebo hra na standartnost jej nevysla. Ci stareho medveda odstrelia alebo nie je jedno o styri roky koncia.
RE: Moje silne tusenie
autor: Tomas Sikorsky
e-mail: sikorsky.tomas@centrum.sk
pridané: 19-06-2006 0:03


ja mam skor tusenie, ze nech urobi KDH cokolvek, tolerantny krivosik ho bude obhajovat
Naj podla okresov
autor: PeterS
pridané: 19-06-2006 0:18


Hodil som kukuc na tabulky a vyslo mi, ze z absolutneho poctu volicov za celu SR najviac hlasovali pre: a z okresu: a hlasov a z hlasov za okres:
KDH....Presov.........10,605.....z 66,489
ANO....Presov..........1,261.....z 66,489
SMK....D.Streda.......49,923.....z 57,838
SF.....Bratislava V....3,991.....z 58,211
OKS....Bratislava V......403.....z 58,211
HZDS...Nitra...........7,746.....z 74.152
KSS....Prievidza.......3,319.....z 63,796
SDKU...Bratislava V...22,012.....z 58,211
Smer...Nitra..........24,927.....z 74.152
SNS....Zilina.........15,062.....z 71,911
Celkom hlasov za SR.............2,303,139

Pripominam, ze vitazny okres je pocitany aj s prihliadnutim vahy okresu - poctu odovzdanych hlasov v okrese voci celej SR.
Vitazna strana v percentach v ramci okresu nasleduje.

RE: Naj podla okresov
autor: PeterS
pridané: 19-06-2006 0:30


Vitazna strana v percentach v ramci okresu v pomere percent za celu SR. V podstate je to umele, hovori to iba o tom ako sa ktory okres vyfarbil.
KDH....Namestovo......24,38%
ANO....Gelnica.........5,53%
SMK....D.Streda.......86,32%
SF.....Bratislava V....6,86%
OKS....Bratislava I.....1,23%
HZDS...Ilava...........17,75%
KSS....Medzilaborce....10,03%
SDKU...Bratislava I...44,62%
Smer...Medzilaborce...53,64%
SNS....Bytca..........28,81%

Antinaj podla okresov
autor: PeterS
pridané: 19-06-2006 0:54


A teraz naopak, najhorsie vysledky. Najmenej volicov so zohladnenim vahy okresu na celom Slovensku:
KDH....Medzilaborce......320.......z 5,006
ANO....Stropkov...........58.......z 7,850
SMK....Medzilaborce........9.......z 5,006
SF.....Medzilaborce......118.......z 5,006
OKS....Medzilaborce........4.......z 5,006
HZDS...Medzilaborce......301.......z 5,006
KSS....Medzilaborce......502.......z 5,006
SDKU...Medzilaborce......478.......z 5,006
Smer...Medzilaborce....2,685.......z 5,006
SNS....Medzilaborce......230.......z 5,006
Celkom hlasov za SR..............2,303,139

Ups, Medzilaborce su okres s najmensim poctom volicov a nizsou volebnou ucastou ako dalsie malopocetne obvody. Takze v porovnani dodali najmenej hlasov i v sutazi rovnako malych okresov. Napr. dalsim malym okresom je B.Stiavnica so 7,668 hlasmi.

RE: Antinaj podla okresov
autor: PeterS
pridané: 19-06-2006 1:12


A prepady v ramci okresov v porovnani za celu SR - dosiahnute percento v ramci okresu plus pocty hlasov:
KDH....D.Streda.......0,68%.....392
ANO....D.Streda.......0,42%.....245
SMK....Kysucke N.M...............15
.......Namestovo......0,01%......21
SF.....D.Streda.......0,69%.....400
OKS....Sobrance.......0,05%.......5
HZDS...D.Streda.......1,65%.....954
KSS....D.Streda.......0,56%.....322
SDKU...D.Streda.......4,84%...2,797
Smer...D.Streda.......3,25%...1,879
SNS....D.Streda.......0,71%.....409

??? Zeby ten Slota nekecal?

KDH spolu so SMERom
autor: jozo
pridané: 19-06-2006 1:06


KDH spolu so SMERom si to budu davat spolu uz co skoro do kakaca. bolo mi jasne, ze KDHci zradia a pretransformuju sa na komancov hned ako zacitia moc.
Cha-cha
autor: PeterS
pridané: 19-06-2006 9:18


Zeby ten Ficko nekecal? Len mu to radsej nehovorte:

Realnym vlastnikom Deutsche Telecom je pravdepodobne Aaron Ron Sommer, resp. je to osoba, ktoru je vidiet v popredi izraelskych firiem, na ktore bol majetok DT prevedeny. Chlapec, s dvoma obcianstvami, narobil vraj dlhy za 70 mld. euro, ktora si z firiem uz je v konkurze.
Ipso facto, slovenske DT mu patri tiez, aj so ziskom.

Neviete niekto viac solidnych podrobnosti?

Vidim akurat take pikosky, ako ze DT sa vyhrazalo spolocnosti Web Communications company, Santa Cruz, California ze ich odpoja ak nezlikviduju stranku Zundela. Tak preto ta zmena povodu osoby vo vedeni.

RE: Cha-cha
autor: Ondrej
pridané: 19-06-2006 12:06


Toto bude nejaky bull-shit. Aka je ta stranka tej firmy Web Communications company? Existuje vobec (firma)? Aka je ta stranka toho Zundely?
RE: Cha-cha
autor: Peter
pridané: 19-06-2006 12:21


Neviem, ani to nehladam, aj ked by mal Zundel sto krat pravdu, aj tak ju nema. Islo iba o pikosku. Poznam iba stranky typu "vsetko co sa do hlavnych sprav nedava", ktore mali obcas problem, ale ziadnu este nikto nevypol. U Zundela by som si vsak nebol tak isty.

Skor ma zaujima vlastnicka struktura DT. Lenze akcie su akcie.

smer-kdh :D
autor: msarkozy
pridané: 19-06-2006 10:39


Smer sa s KDH nespojí. To by bolo pre nich samovražedné (pre SMER), buď pôjdu s HZDS a SNS, alebo s SDKU. Fico bude zdržovať dokedy sa bude dať a potom sa aj s Dzurindom spolu "obetujú pre Slovensko" - lebo "Slovensko potrebuje vládu". KDH a SMK sa len svojim koketovaním zosmiešnia. Realita nepustí - záujmy sú jasné a sú rovnaké ako keď sa ODS spojila s ČSSD - čaká nás opozičná zmluva, pretože tá je pre hlavných aktérov najvýhodnejšia. Teraz sa ukáže o čom je naozaj Slovenská politika.
RE: smer-kdh :D
autor: Lukas Krivosik
pridané: 19-06-2006 11:46


Ja to vidim tiez na velku koaliciu.
RE: smer-kdh :D
autor: Peter
pridané: 19-06-2006 12:27


No a potom sa spravi cezhranicna spolupraca SmerSD-KU s ODSSD a zahlasuju za spojenie.
Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jednokto
pridané: 19-06-2006 14:11


Fico ponúkol tri možné varianty koalícií

Koalície Smeru, KDH, SNS, respektíve Smeru, KDH, SMK alebo Smeru, HZDS a SNS prezentoval ako potenciálne varianty povolebného vládneho usporiadania líder Smeru Robert Fico. Dá sa predpokladať, že Smer-SD v prípade získania poverenia od prezidenta začne diskutovať so všetkými politickými stranami," povedal Fico.

Fico zjemnil retoriku, uz nic o rovnej dani:

"Treba komunikovať a hľadať riešenie," poznamenal Fico. Zdôraznil, že Smer-SD neurobí nič, čo by ohrozilo udržateľný hospodársky rast Slovenska. Silnú diskusiu čaká v daňovej oblasti, kde víťazná strana nechce zľaviť zo svojich predstáv zavedenia dvojitej sadzby DPH a ďalších opatrení.

Som zvedavy na ten dopad znizenia dph na cenu rozkov, mlieka a masa :) tipujem dopad bliziaci sa nule :)

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: Msarkozy
pridané: 19-06-2006 14:48


Dufam, že sa mu podari zostavit vladu so SNS a HZDS. Vážne.
RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 19-06-2006 14:49


Ja si naopak myslim, ze kazde znizenie dani je dobre. Potraviny konzumuje kazdy, takze pre kazdeho by to bolo pozitivne (resp. menej toho negativneho). Nechapem, preco to doterajsia clada neurobila. Mohla tym ziskat o nieco vacsiu priazen tych socialne slabsich vrstiev a nevidim na tom nic zle. Prave samotna DPH je zla ako kazda dan. Napriklad v Kanada neplatia vobec ziadnu DPH na potraviny a nijako im to neublizilo, prave naopak.
RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 19-06-2006 15:28


> Ja si naopak myslim, ze kazde znizenie dani je
> dobre.
Ked vsak zavedies 2 sadzby dph, bude to mat nasledovne dosledky:
- vyrobcovia/poskytovatelia sluzieb budu lobovat, aby ten ich produkt/slubza bol v nizsej kategorii
- na tych vo vyssej kategorii bude ekonomicky tlak vyrabat/poskytovat veci z tej nizsej
- obe tieto znamenaju plytvanie energiou na neprodukcne aktivity a teda deformuju trh

S pozdravom,
Peter

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 19-06-2006 15:46


Pozri, ja si myslim, ze cela DPH je blbost. A v podstate z tych dovodov, co si aj napisal, pretoze DPH je v konecnom dosledku zvyhodnovanie tych, ktori "nevyrabaju" a deformuje trh ako kazda dan a samozrejme aj z inych dovodov. Nie je na nej principialne nic spravodlive.
Ten kto napriklad zarobi tolko, kolko aj minie, plati tym padom efektivne 38% dan plus odvody. Takych ludi je na Slovensku velmi vela. Je na tom nieco dobre alebo "pravicove", orabovat chudobnejsich percentualne viac? Preco by mal byt na tych chudobnych vyvinuty od statu vacsi ekonomicky tlak? Ja sa tym chudobnejsim ludom vobec nedivim, ze maju potom tejto koalicie plne zuby. A myslim tym samozrejme tych pracujucich chudobnych, ktori na to najviac doplatia. Myslim, ze robit si tazku hlavu z takejto "deformacie trhu" v trhu uz tak otrasne deformovanom nie je nutne. A ak by DPH celkovo znizili, tak by samozrejme znizili aj deformacie.

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jednokto
pridané: 19-06-2006 16:16


pises "Je na tom nieco dobre alebo "pravicove", orabovat chudobnejsich percentualne viac? " moja odpoved (kvalita odpovede je rovna kvalite otazky": v tomto konkretnom pripade ano.


ako zvyhodnuje DPH tych, ktori nevyrabaju? pod tymi, ktori "nevyrabaju" zrejme myslis obchod a distribucu siet.

mas pravdu v tom, ze nie je na nej principialne nic spravodlive...ale nic spravodlive nevidim ani na jej deleni podla tovaru..

lebo ked uz dan, tak jedina spravodlivost bude taka, ze rovna pre kazdeho bez ohladu na to, kto kolko zaraba... preto si nemyslim, ze je dobre sa tu ohanat tym, ze niekto tu bude rabovat chudobnych. stat tu rabuje, ale aspon v tom orabovani nech sme si rovni...

ja nevidim jediny dobry, pravicovy dovod na to, aby na stolicky, vibratory a ceruzky bola 19%DPH a na kofolu alebo lentilky napr. 9% DPH..ty ano? tak ho daj sem...

ktona to najviac doplati? pracujuci chudobni? co to je najviac? to akoze ked si pracujuci chudobny kupi kilo sunky tak na dani zaplati viac ako ked si ju kupi flasik alebo jakabovic?


"Myslim, ze robit si tazku hlavu z takejto "deformacie trhu" v trhu uz tak otrasne deformovanom nie je nutne. " za tuto vetu by ti Sulaj nohy vybozkaval... ked nam lajno od holuba na hlave pristalo, nech nam spadne aj strecha na hlavu, ze?

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 19-06-2006 16:47


K tej nekvalitnej odpovedi na nekvalitnu otazku sa pytam. Co je na tom dobre?

Nie, pod tymi, ktori nevyrabaju myslim predovsetkym tych, ktori poskytuju statne sluzby. Ktori sa trhu zucastnuju ako kupujuci a DPH platia z dani, co zaplatia ostatni. To je najvacsia deformacia trhu, ktoru dane vytvaraju.

V deleni podla tovaru nie je nic principialne spravodlive. Ja som za kompletne odstranenie DPH, ale urcite mi nebude trhat zily, ak niekto zrusi DPH na tovar, ktory kupuje kazdy.

DPH za potraviny sa tyka kazdeho a dokonca ti, ktori zarabaju viac z jej neplatenia mozu profitovat o nieco viac. Ja sa tym padom neohanam tym, ze chcem viac pre chudobnych. Ja kritizujem, ze chudobny takymto sposobom percentualne platia viac. To ze platia rovnako ako bohati, ktori by takisto nemali platit je nespravodlivost, kde su si rovni.
Problem s DPH je, ze je to tzv. Fantomasova dan za puhy zivot, za prezitie. Ak chces prezit, tak musis nieco konzumovat. Niezeby som chcel obhajovat dan z prijmu - dan za to, ze pracujes. Ale ak mas nejake zasoby, tak pracovat nemusis a neplatis (chvalabohu) ani dan z prijmu.

Niekde som napisal, ze nejaky dobry, pravicovy dovod na DPH na cokolvek vobec vidim? Vidim dobry dovod na zrusenie DPH, nech to je uz na cokolvek, nieto este na potraviny.

Napisal som, ze zaplati zo svojho prijmu percentualne viac. Co je neodskriepitelna pravda. A urcite z tych dani dostane od statu spat menej ako taky Flasik.:-)

Je to prave naopak. Strecha nam pada na hlavu a vzrusujeme sa nad lajnom od holuba. Trochu viac pragmatizmu by ti nezaskodilo.:-) Moc by ta nasralo, keby mal Ficko menej volicov, a aj ty by si platil mensiu DPH na potraviny?

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: Jozef Filko
pridané: 19-06-2006 17:22


DPH nie je v podstate nic ine ako dvojite zdanenie. Najprv ti zdania prijem a potom aj konzum. Rovnako to robi aj spotrebna dan (dan z liehu a tabaku, ci z paliv) a "future eurodan" za emaily a smsky a dan za globalne oteplenie a a a ...
Takze ano DPH je dobra akurat na zrusenie. Ale zavedenie dvojitej, trojitej a ine sadzby DPH nepovedie k nicomu, len k danovym podvodom, zvysovaniu ziskov z tovarov v tej nizsej sadzbe, lobistickym aktivitam vyrobcov a nespravodlivosti typu:
Ak je na mlieko nizsia sadzba DPH, ako urcime co mlieko je a co nie? Je mlieko len to co obsahuje 100% mlieka (a to sa este pytam kolko percent tuku ma amt?). Je to mlieko sterelizovane, pasterizovane, kravske, ovcie, kozie alebo sojove? A co mliecne vyrobky? Kto o tom celom bude rozhodovat? No predsa nejaky statny urad so statnym uradnikom a hned mame priestor na korupciu ako uliaty.
Takze limita efektivity x-tej sadzby DPH pre konzumenta sa blizi definitivne k nule. Vysledkom bude vypadok v statnom rozpocte, ktory sa nam obratom vrati bud vo vyssej spotrebnej dani (kde to nikto samozrejme nevidi) alebo dani z prijmu, pripadne v statnom dlhu.
Dakujem, neprosim. Radsej zaplatim za banany o 5 korun viac, ako zit v bananovej republike.

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 19-06-2006 17:34


Ak by zrusili alebo znizili dan na vsetky potraviny, tak by problem s percentom mlieka vypadol. A myslim, ze na to, aby clovek videl rozdiel medzi tym, co sa jest da a co neda nepotrebuje byt uradnik.
Limita efektivity sa neblizi k nule. Akakolvek zrusena dan (aj ked nespravodlivo voci ostatnym), ktora samozrejme nie je nahradena inou, ma na trh pozitivny dopad. Cim menej penazi ma stat v statnom rozpocte k dispozicii rzflakat tym lepsie pre efektivitu trhu.
V bananovej republike budes zit medzi inym prave aj preto, lebo sa na banany musi doplacat 5 korun.

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: tato
pridané: 19-06-2006 22:10


" Ak by zrusili alebo znizili dan na vsetky potraviny, tak by problem s percentom mlieka vypadol. A myslim, ze na to, aby clovek videl rozdiel medzi tym, co sa jest da a co neda nepotrebuje byt uradnik."

By si sa cudoval . Priklad : Je konzerva pre psov potravina hodna znizenia (zrusenia) DPH ? Pri dvojitej sadzbe DPH svojho casu bolo pre male konzervy (tusim do pol kg) vyssia sadzba pre vacsie nizsia . A co rozne prostriedky na chudnutie ...

"Akakolvek zrusena dan (aj ked nespravodlivo voci ostatnym), ktora samozrejme nie je nahradena inou, ma na trh pozitivny dopad. "
Dobre rozumiem tomu, ze by Ti nevadil navrh KDH na zavedenie danoveho bonusu pre rodiny ?

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 20-06-2006 1:53


K prvemu sa vyjadrovat nebudem. Nestoji to za to.

Precitaj si este raz, co som napisal. Nie je tam ziadne "vadi/nevadi". Pisal som o pozitivnom dopade na trh. Ak by tisicke najbohatsim ludom v republike zrusili vsetky dane, tak to bude mat pozitivny dopad na trh. Neznamena to, ze by mi to nevadilo ako nespravodlivost.

Zrusenie DPH by bolo spravodlive pre kazdeho a navyse by malo pozitivny dopad na trh.

Zo rusenia DPH na potraviny by benefitoval kazdy, bolo by nespravodlive voci vyrobcom inych produktov, ktori by sice tiez benefitovali z lacnejsich potravin, ale by ho nemohli aplikovat na svoje vyrobky. Malo by pozitivny dopad na trh. Mne by to v porovnani s inymi nespravodlivostami (dane na cirkev, kulturu ...) moc nevadilo.

Zavedenie danoveho bonusu pre rodiny by bolo vyhodne pre rodiny. Bolo by nespravodlive pre bezdetnych, tych bez rodin a predpokladam starych. Malo by vsak taktiez pozitivny dopad na trh. Vadilo by mi viac ako zrusenie DPH na potraviny, ktore je pozitivne pre vsetkych. Ale vadilo by mi samozrejme menej ako mnohe dane (cirkev ...), ktore sa platia. Obhajovanie odstranenia dani aj ked nespravodlive mi vadi menej ako obhajovanie zavedenie a existencie akychkolvek dani.

Principialne je samozrejme co sa tyka spravodlivosti aj ekonomiky idealne riesenie - ziadne dane. Z pragmatickych dovodov sa ako kazdy musim prisposobit realite, a preto mi nieco vadi viac a nieco menej. Podla mojho rebricku hodnot. Vadia mi menej dane na zalezitosti, ked ide o zivoty. Menej mi vadi, ak z dani alebo naopak z ich ulav benefituju co najpocetnejsie skupiny ludi, pokial mozno rovnako. Ak vobec nejake dane musia byt, tak mi ich pripadny siroky socialny rozmer samozrejme vadi menej ako keby z nich mala benefitovat iba uzka skupina ludi. Je to stale nespravodlive, ale menej nespravodlive.

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: tato
pridané: 20-06-2006 19:50


" Nie je tam ziadne "vadi/nevadi". "
Prave preto som sa na to pytal, ci som tomu dobre rozumel .

" Zrusenie DPH by bolo spravodlive pre kazdeho a navyse by malo pozitivny dopad na trh "
S tym sa da suhlasit , ale obavam sa , ze sa toho nedozijeme .

" Zavedenie danoveho bonusu pre rodiny by bolo vyhodne pre rodiny. Bolo by nespravodlive pre bezdetnych, tych bez rodin a predpokladam starych. "
Lenze teraz je zas nespravodliva DPH pre rodiny s detmi, ktore ju platia vacsiu ako tie bez deti . Kedze je podla mna priechodnejsie zvysovanie odpocitatelnej polozky za dieta ako zrusenie DPH .

" Z pragmatickych dovodov sa ako kazdy musim prisposobit realite, a preto mi nieco vadi viac a nieco menej. Podla mojho rebricku hodnot. "
O.K. preto som sa pytal .

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 20-06-2006 20:38


DPH je nespravodlive pre kazdeho a ano, pre rodiny je nespravodlive viac. Specificke skupinove danove ulavy vsak danovy system nielen komplikuju, ale vytvaraju dalsie urovne nespravodlivosti. Davam prednost cistejsim, aj ked "udajne" menej priechodnym rieseniam - pre vsetkych, ktore nespravodlivost aj dane jasne znizuju bez dalsieho mutenia vody.
RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: tato
pridané: 20-06-2006 22:10


" Davam prednost cistejsim, aj ked "udajne" menej priechodnym rieseniam - pre vsetkych, ktore nespravodlivost aj dane jasne znizuju bez dalsieho mutenia vody. "

Na to by bolo nutne vystupit z EU netvrdim, ze to nejde, ale je to asi menej priechodne ako kompenzovat to odpocitatelnou polozkou . Hlavne nevidim nikde o nieco take zaujem .

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 20-06-2006 22:42


Mozno ani nebolo, akurat by sa mohlo DPH znizit na EU akceptovatelne minimum a zrusit napriklad na potraviny pre vsetkych. Okrem toho rodiny predsa dostavaju uz nejake pridavky na deti, alebo sa mylim?
RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: tato
pridané: 20-06-2006 23:37


Ja som hovoril o absolutnom zruseni DPH . Akceptovatelne minimum je tusim okolo 17 % . Cize rodiny budu stale znevyhodnovane .
Ano pridavky dnes dostavaju ale tiez su trnom niektorym a chcu ich zrusit .

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 21-06-2006 2:53


Najnizsia v EU je 15% (Cyprus, Luzemburg), co je tak ci tak hroza. To je teda ale spolok socialistov. Mozno by bolo lepsie vystupit. V kazdom pripade znizit na 15% a zrusit na potraviny sa mi stale pozdava ako druhe najlepsie za vystupenim z EU a kompletnom zruseni.
Cize KDH navrhuje zrusit pridavky a nahradit ich danovymi ulavami? To by nakoniec mozno nebolo najhorsie, ale nijako to neriesi problem vysokej DPH, a co je najhorcie, ze sa cela ta politicka haved tvari, ake su to vyborne a prospesne napady.

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: tato
pridané: 21-06-2006 21:03


"Najnizsia v EU je 15% "

Moze byt . Ale bavili sme sa o moznosti priechodnosti realizacie a dost mam pochybnosti o zruseni DPH hoc len aj na potraviny, ze by nam to EU schvalila, hlane ked chcu vsade zaviest jednu rovnaku DPH pre celu EU . Btw niekde, tusim GB, nema DPH na potraviny (alebo na ich cast) a dost to kritizuju .
" Cize KDH navrhuje zrusit pridavky a nahradit ich danovymi ulavami? "
To netvrdim , ze ich chcu nahradit . Dnes su RP rozdelene na fix pridavok a na odpoc. dan. bonus, na ktory ma narok len ten kto plati dane . KDH navrhovalo zaviest na dieta odpocitatelnu polozku z danoveho zakladu .

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 22-06-2006 5:12


Toto je presne vysledok stupidnych kompromisov so zlom. Namiesto odstranenia skutocneho problemu sa nalepuje kopa hnoja za ucelom vyriesit nejake ciastkove nespravodlivosti. To akoze maju byt pridavky na deti, danove bonusy a aj odpocitatelne polozky z danoveho zakladu? Vsak to je totalne uhle. Vymysel chorych mozgov.
RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: tato
pridané: 22-06-2006 10:25


Obavam sa ,ze po vysledkoch ake dosiahli nie len ,ze nebude nic nove, ale vratime sa naspat k vyplacaniu fix pridavkov .Aby zas byrokraticka masina mohla kontrolovat kolko zarobis .
RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 22-06-2006 15:14


Nerozumiem poslednej vete. Pokial viem, tak byrokraticka masina nikdy (za posledne storocie) neprestala kontrolovat kolko zarobis a ziaden seriozny navrh na to ani nepadol, alebo mi nieco uslo?
RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: tato
pridané: 22-06-2006 15:47


Pravdepodobne nemas deti (alebo nie dlho) . Za Meciara (a spol.) ak si chcel dostat pridavky musel si dokazovat , ze nezarabas viac ako x,-SK a ten dokaz si musel odniest na urad k tomu zriadeny . Paradox bol ak nejaky clovek zarobil o 1,- SK nad limit prisil o RP .
RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 22-06-2006 19:41


Aha, ty si myslel na problem, ze jedna byrokraticka ruka zjavne nevedela co robi druha a ty si musel okrem danoveho priznania este specialne dokazovat kolko zarabas byrokratom, ktori rozdavali detske pridavky a boli lenivi alebo neschopni tie udaje ziskat z danoveho uradu. Cize sa jednalo o jednu kontrolu prijmov navyse. To vsak tiez hovori v prospech najjednoduchsieho riesenia - pokial mozno ziadne vynimky a co najnizsie dane.
RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 22-06-2006 20:55


BTW, pozrel som sa trochu po webe a na tejto stranke http://www.ita.doc.gov/td/tic/tariff/country_tariff_info.ht... som sa dozvedel, ze vela europskych krajin ma vynimku na DPH, co sa tyka potravin a urcitych nevyhnutnych tovarov. Niektore dokonca dost drasticku vynimku a silne pochybujem, ze by ju bez velkeho odporu zrusili.
RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: tato
pridané: 22-06-2006 22:16


Problem je , ze podobne vynimky nam dost tazko schvalia . Naopak je aj pravda, ze stare staty s vynimkami sa ich nechcu vzdat .
Ja mam problem s vynimkami na DPH . Nevadi mi na potraviny , lieky ....Predovsetkym mi vadi na sluzbach, stavebnych pracach a pod. tam je obrovsky zdroj na podvody . Cize radsej sa vzdam vynimky na potraviny ... a nech je radsej len jedna sadzba nez zas dajaka stavebna mafia presadi prechod na nizsiu sadzbu .

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 23-06-2006 5:33


Ked som sa na to pozrel este blizsie, tak tam tusim ani nie je stat, ktory by taku vynimku nemal. A ma ju aj Slovenia. Ja mam dojem, ze to je akurat podvod nasich politikov, ktori sa na EU vyhovaraju.
Myslim, ze pre rodiny (aj pre vsetkych) by stacila a pomohla vynimka na tie potraviny, lieky .... Vo vacsine tych krajin nemaju ziadne vynimky pre stavebne mafie. Preco by si specialne na Slovensku mali nieco take presadit? A ake podvody mas na mysli? Pokial viem velke podvody sa robili prave vdaka zavedeniu DPH.

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: LIBERTARIAN
pridané: 23-06-2006 9:55


jg a ostatni :

Ked tak tu vasu zaujimavu diskusiu citam, tak je stale jasnejsie, ze je zbytocna. "Spravodlivost" akejkolvek dane je totiz relativna vzhladom k jednotlivym zdanovanym subjektom.
NAJMENEJ NESPRAVODLIVA je jedine DAN Z HLAVY , teda dan v absolutnej korunovej hodnote od jedneho obcana. Ano , je "nespravodliva" pre chudobnych. Ale ved chudobni maju sancu HLASOVAT ZA JEJ ZNIZENIE. Aleba za zrusenie.
"Chudoba" nie je ziadna kladna obdivuhodna vlastnost, za ktoru ma byt jej nositel odmenovany pridavkami od ostatnych. Samozrejme, charite nik nesmie branit. Ja tiez pravidelne kupujem ten casopis od bezdomovcov.

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 23-06-2006 15:34


Netvrdim, ze chudoba je kladna vlastnost a uz vobec nic o nejakej spravodlivosti. Kazda dan je nespravodliva. V tom sa zhodneme. Tvrdim, ze zivot chudobneho je danou z hlavy viac ohrozeny ako zivot bohateho. Nevidim najmensi dovod, preco by mal byt, a to tiez vyvracia tvoje tvrdenie, ze je to dan najmenej nespravodliva. Ako potom merias nespravodlivost? A okrem ineho aj z tohoto dovodu je dan z hlavy naprosto nerealisticka. Lebo tie masy chudobnych nikdy za dan z hlavy volit nebudu a ja sa im vobec nedivim.
RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: tato
pridané: 23-06-2006 11:22


" Myslim, ze pre rodiny (aj pre vsetkych) by stacila a pomohla vynimka na tie potraviny, lieky ...."

Len sme ju mali ziadat pred vstupom . Bolo by to realnejsie dosiahnut .

" Preco by si specialne na Slovensku mali nieco take presadit? "

Pretoze to tu uz bolo . A uz som pocul sa vyjadrovat (TA 3) kohosi zo Smeru, ze zavedenim znizenej sadzby DPH sa zdvihne konjuktura v stavebnictve .

" A ake podvody mas na mysli? "
Podvody sa robili s odpoctom DPH . Pr. Obchodnik nakupil stavebny material vo vyssej sadzbe , ktory predal - odviest mal Vyssiu sadzbu DPH . Vytvoril fiktivnu pracu, v kt. pouzil akoze dany material a odviedol nizsziu sadzbu .
Bolo zaujimave, ze v jednom dome sa pouzilo tolko materialu, ze v nom nebolo ani pomaly miesta na zivotny priestor . A to nespominam fikivne faktury ...

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 23-06-2006 15:49


Ak by nebola ziadna DPH iba na potraviny, tak k takym podvodom nemoze dojst. Potraviny zo stavebneho materialu nevyrobis.
Opakujem, prave existencia DPH umoznila podobne podvody.

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: tato
pridané: 25-06-2006 11:16


Ano s tymto suhlasim .
Ja som len poukazoval, kade vedie cesta vynimiek (ak ma jeden preco nie druhy ) a hlavne neochotu k nulovej sadzbe .

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 19-06-2006 17:23


Sorry za nepresnosti v druhom odstavci. Nielenze platia DPH z dani ostatnych, ked nieco kupuju, ale uplne vsetko platia z dani ostatnych a navyse na svoje sluzby nikomu ziadne DPH neodvadzaju (cim nechcem povedat, ze by nedajboze mali, lebo aj to by museli zacvakat danovi poplatnici). V kazdom pripade je to radovo neporovnatelna deformacia trhu so vsetkym ostatnym.
RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 19-06-2006 18:06


Este by som doplnil, ze byt "principialny" v takych prkotinach (mlieko, maslo rozky - podla teba sameho nepodstatnych), moze teraz znamenat citelnejsie kompromisy a ustupky v dolezitejsich veciach. To pre porovnanie s "nepragmatickym" KDH, aj ked nespravodlive, pretoze ich principialnost je len predstierana a dokonca velmi casto uplne vadna.
V kazdom pripade vela ludi (tych chudobnejsich platiacich 38%+ dan) sa opravnene pyta, co priniesla reforma osobne a hmatatelne im, a preco by ju mali podporovat. Mam dovodne podozrenie, ze vysvetlovat im ze niekto iny moze kumulovat viac kapitalu je pre nich dost malo pochopitelny a tym irelevantny dovod pre akukolvek podporu reformam a tym padom naivita, ktora nema s pragmatizmom vobec nic spolocne.

co spravi kdh?
autor: marek
e-mail: .
pridané: 19-06-2006 15:34


niekolko myslienok k povolebnej situacii:
myslim, ze ak fico sam spomenul koaliciu smer+sns+hzds treba to vyuzit a dopriat mu ju. sam to povedal, tak sa nemoze vyhovarat, ze tento dream team je z nudze cnost, lebo mu smk a kdh dali kosom. ked to spomenul hned v prvy den po volbach, tak to znamena, ze je to pre neho v pohode. prirovnal by som to k topolankovi - ktory prvy den po volbach nezacal kombinovat debilne zostavy, ale povedal, ze tato je pre neho prijatelna a ak ju nezostavi, dava k dispozicii svoju funkciu. (to ze ods ho na poste potvrdi a neprijme jeho demisiu je stale moznost).
ak kdh nebude postupovat spolu s madarmi a sdku, mozem garantovat, ze nablizsie volby koncia - v zmysle, ze poznam dost vela ludi, ktori im v takomto pripade uz hlas nedaju - co ak zoberieme do uvahy, ze vela starych ludi, ktori kdh volia pomru a mladi sa este viac priklonia k smeru, sns a snad trocha aj k sdku. (to slovensko...)
ja som kdh posielal hlas z frankfurtu (som tu na par mesiacov), no nie preto, aby robili podrztasku a uzitocneho idiota pre fica. ten je presne to (priblizne aj vekovo), co meciar, ked stupala jeho hviezda. drzy a este relativne mlady bujak, ktory sa derie k moci.
slovensko prezilo meciara, bude musiet prezit aj fica. kdh by malo davat velky pozor, aby sa im lipsic na to nevyflakol, resp., aby neodisiel do sdku - mozno nie hned, ale po par rokoch. lipsic je jediny mlady clovek na slovensku, ktory uz nieco dokazal (minimalne reforma tres. poriadku a trest. zakonnika+specialny sud je uspech) a zaroven vie fenomentalne obhajovat konzervativne hodnoty. kdh totalne podcenilo, ze dolezity je nielen obsah (aj ked o obsahu, v pripade hrusovskeho casto pochybujem), ale aj forma. kdh potrebuje lidra a nie predsedu. hrusovsky mal okamzite po volbach rezignovat na post predsedu a ospravedlnit sa lipsicovi, ze jeho laskovanie so smerom bola chyba (vid volebny vysledok - ja som sa tiez musel hecovat, lebo som si nebol isty, aky ma vplyv hrusovsky a ci to nenatlaci do smeru). lipsic je jedniny, ktory moze kdh zachranit pred neparlamentnou buducnostou. palko by mu mal, ako inteligentny doyen a skuseny politik, ustupit a podporovat ho. napriklad tym, ze bude chodit do debat, kde budu starsi politici (ako napr. caplovic, meciar, slota, veteska,...), aby sa tito nesnazili fica skolit, poukazujuc na to, ze su starsi, tak ma drzat hubu. tych by palko v pohode umravnil.
a no a na zaver - ak si niekto v kdh mysli, ze od fica dostanu nieco viac, ako od dzurindu, tak sa sakra mylia. minimalne v konzervativnych hodnotach dzurinda nic nepokazil - v zmusle - nemame tu homopartnerstva ani eutanazie a podobne halusky. co sa tyka interupcii - nebola sanca presadit obmedzenie (rusko). kto neveri, ze dzurinda bol pre slovensko, co sa tyka kozervativnych hodnot lepsi ako je potencialne fico - nech sa pozrie do ciech. tam je jeho vzor. takze tak nejak by sa to malo vyvijat aj na slovensku.
fico je kam vietor, tam plast - este o stupen vyssie ako dzurinda. ten uz ma svoje ambicie naplnene - uz bude len cakat, ake miesto mu prisudi historia a bude tlacit do predu inych. bude z neho cestny predseda sdku ako z klausa v ods (akurat, ze nikdy nebude prezident) - predsedom sdku sa stane miklos. ak nastane stiepenie v smere a v hzds (co sa podla mna stane), tak sa z hmly vynori dzurinda a do predu natlaci radicovu na premiersky post. tento scenar je ale v tomto volebnom obdobi mozny len ak sa spoja sdku+smk+kdh v opozicii. ak by aj smer+sns+hzds vladli cele obdobie (co nepredpokladam), tak zmena pride potom. slovensko si taku vladu zvolilo - tak mu ju treba dopriat. aspon na cas, kym sa nerozpadne sama. nemyslim si, ze by sa volici smeru, sns a hzds nejak poucili. z kazdeho fanklubu zopar clenov umrie a ostatni nepojdu volit, lebo budu nadavat, ze im fico nezabezpecil pecene holuby do huby. motivovani pravicovi volici volit pojdu. otazka je len, ci v buducich volbach bude zostavovat koaliciu sdku s smk, alebo bude pri tom aj kdh. (smk sa kludne s ficom spolcit moze, lebo ich elektorat ich aj tak bude volit. bez kdh si to ale nelajznu. tento all star team by totiz muselo doplnit hzds a to by bola na smk uz tazka presilovka).

RE: co spravi kdh?
autor: marek
e-mail: .
pridané: 19-06-2006 15:54


musim tu este na seba zavesit jeden prisp.
asi som naozaj nasrany - prosim vas o pochopenie pre moje preklepy, trocha som to zamlzil - na zaciatku som samozrejme vetu mienil v zmysle, ze fico na rozdiel od topolanka vybliakol hned aj tu najacsiu brutalitu. v onej vete som samozrejme myslel lipsica nie ficu (aspon tak nas to ucila sklonovat pani ucitelka)

na a este som zabudol. troska si pomozem parafrazou klausa po paroubackovej "prednaske" po volbach. slova, ktore povedal carnogursky vo volebnu noc (koalicia smer+sns+kdh) nemali nikdy zazniet.

RE: co spravi kdh?
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 19-06-2006 22:17


V akom kontexte to Carnogursky povedal? Ako realnu potencialnu moznost?
RE: co spravi kdh?
autor: tato
pridané: 19-06-2006 23:06


Tusim ako 3. alternativu .
Btw, dnes Hrusovsky odmietol s SNS ist do koal. s tym , ze Carn. nie je predseda .

RE: co spravi kdh?
autor: marek
e-mail: .
pridané: 20-06-2006 2:05


carno to povedal ako realnu alternativu. smer+sns+hzds povedal s dovetkom - ak by do toho hzds slo - podla mna naznacil, ze je to nerealne. dalsiu realnu alternativu povedal tusim smer+smk+kdh. co je pre kdh, ako som uz pisal - podla mna samovrazda. jan carnogursky je ako to jeho milovane rusko. neda sa pochopit - len milovat ci nenavidiet. som volic kdh, ci budem aj v buducnosti sa uvidi. tento hammer od carnogurskeho vo mne silne otriasol doverou v kdh.
RE: co spravi kdh?
autor: Ondrej
pridané: 22-06-2006 21:29


Ber to s rezervou. Ludia sa proste nedaju kontrolovat. Kazdy si povie, co sa mu zachce. Vid Carnogursky, vid Lipsic, atd.
RE: co spravi kdh?
autor: D
pridané: 20-06-2006 10:54


Som zvedavy, kolko panov sa vzda viery v boha a da z hlavy pokorny klobuk usluzneho KDHaka, ak sa nedostane KDH do vlady. KDH ma vyhodu, sami pred sebou aj pred clenskou zakladnou si vedia sponzoring/cernasky/bartre obhajit oddanostou viere, akurat uz potom neriesia odplatu, ktora to nesleduje.
Ale snad by to ti KDHaci napr. Gaburovi neurobili, chudacisko, tak sa snazil, robil zo seba cirkusanta a teraz by nesedeli vo vlade? Nie, nie, vlezu do zadku hoci aj Ficovi, pretoze 50 milionov nestaci.

vecernicek
autor: jednokto
pridané: 19-06-2006 16:34


podla najnovsich sprav chce mat fico koaliciu s kdh a sns... ale ani smk nevylucuje...keby bola koalicia smer+kdh+smk, tak to by slotu asi slak trafil, keby fico vymenil sns za smk... hned by to bol janiciar a slota by ho prifaril k tym skaredym s krivymi nohami co sem prisli na skaredych konoch...

bela sa hned nechal pocut, ze este dnes pride k rokovaniu medzi smk a smerom (bela sa ponahla) ..zaroven sa bela nechal pocut, ze postoj smk velmi zalezi na postoji kdh..teda bela po desifracii vravi toto" pocuj pali, idete do toho? lebo my ano, ked aj vy".. pali mu povie "tak podme a ludom povieme, ze sme sa obetovali a budeme fica strazit aby neblbol".. a tym padom tu budeme mat do nedele vladu smer+kdh+smk...

fico imto ulahcuje tym, ze uz nevravi o progresivnej dani a o dani z dividend, ale o znizenej sadzbe dph na potraviny... to mu kdh kludne odklepne, ved socialne-etatisticke je kdh az-az. smk toma na haku, hlavne nech dostane vystavbu a podohospodarstvo..aspon sa bude viac predavat ich rozkov od czucza zo samorina a aj viac papriky a melonov sa preda..

a aj tak ta znizena sadzba dph bude iba tri roky, potom sa musia sadzby dph podla eulegislativy ujednotit...dufam ze sa potom ujednoti na tu nizsiu sadzbu :)

a to je pre dnes vsetko, dobru noc deti...

RE: vecernicek
autor: msarkozy
pridané: 19-06-2006 16:49


Pochybujem, takato koalicia je priliš výhodná pre KDH a SMK a príliš nevýhodná až samovražedná pre Smer. Mne to pripadá ako najneuveriteľnejšie možné riešenie. Skutočne rozprávka.
RE: vecernicek
autor: msarkozy
pridané: 19-06-2006 18:09


Inak ta koalicia KDH-SMK-Smer je koaliciou snov - KDH by mohlo presadit zrusenie amnestií a Palka ako ministra vnutra a s SDKU za chrbtom v parlamente vpohode čeliť,akýmkoľvek návrhom Smeru, ktoré by neboli vyslovene zakotvené v koaličnej zmluve resp. programe vlády - to si ale Fico dá určite dohromady - preto mi to pripadá nereálne, ale pokarhaniu škodlivých výrokov Lipšica sa vôbec nečudujem.
.
autor: marek
e-mail: .
pridané: 19-06-2006 18:03


slovensko si zasluzi koalu smer+sns+hzds. ved si ju vybralo. kazda krajina ma taku vladu, ako si zasluzi (ako povedal svojho casu kocab). rad by som povedal - mohlo to byt horsie - ale akosi ma nenapada.

moj navrh:
prezident: gasparovic

predseda parlamentu: meciar
podpredseda: kalinak

premier: fico

ministri
vnutro: slota
soc.veci: malikova
financie: sulaj
zahranicie: zala
spravodlivost: tothova
obrana: lexa
skolstvo: caplovic
kultura: kramplova
hospodarstvo: flasik

mate niekto nieco lepsie?

RE: .
autor: jg
pridané: 19-06-2006 18:12


Ja by som vymenil tothovu za Lexu. Zda sa mi to daleko efektivnejsie rusit rozsudky a vysetrovanie na sameho seba ako robit zbytocnu byrokraticku okluku cez Tothovu, ktora je tiez urcite vacsi "expert" na armadu ako Lexa. Z kontrarianskeho hladiska to dava vacsi zmysel. Ale inak to sedi.
RE: .
autor: june
pridané: 19-06-2006 19:35


RAd by som vedel, ako by sa citili vedla takychto ludi clenovia KDH, najblizsie styri roky im potlapkavajuc ramena, usmievajuc sa a kryjuc chrbat...

Ak by slo KDH so SMERom, je dost pravdepodobne, ze by to bola ich politicka samovrazda. Pozadie SMERu sa tak ci tak vyjasni velmi rychlo, aj u tych, u koho este je nejasne, spina vyjde napovrch, taky Siroky sa uz ukazuje. KDH prepadlo v pravicovom suboji uplne, ak by bolo SDKU voci nim v opozicii, bolo by to pre KDH este horsie. Ich katolicky charakter staval do istej miery aj na antikomunizme, spolupraca s Ficom to zrusi.

Boze, Boze
autor: tomaas
pridané: 22-06-2006 22:40


ja nechapem ako moze byt niekto taky obmedzeny... taky dlhy clanok, zbytocne vela slov, nic nove akurat zase nezmyselne filozofovanie co a ako.

"Ľudské práva pre opice, pedofilná strana, neriešiteľné problémy s neprispôsobivými farebnými prisťahovalcami – po páde komunistov nastupuje nová generácia ideologických bláznov, ktorý chcú zmeniť civilizačné gény Západu"
totalne vytrhnute z kontextu... si nezasluzi ani komentar. cieno-biele videnie

Preco nevolit KDH? lebo su to pokrytci o nic menej ako ludia z ANO... oni sa schovavaju za krestanstvo a to je na tom najsmutnejsie. Preco tam maju homosexualov a totalne ich odsudzuju? Cela bratislava pomaly vie kto s kym chrape. sak to je ako v kocurkove... hlavne ze chcu podporovat rodinu ale nic sa za tych osem rokov nespravilo. akurat super reformy... pridu sem super velkopodniky a zas sa niekto nabali... budu vyvoleni co sa budu mat super. Nevravim ze Lipsic, Miklosko a ini to nemyslia uprimne, ale tak sa na silu schvavat za krestanstvo... sak tak aj dopadli

po volbach
autor: orm moreplavec
pridané: 23-06-2006 10:35


zaujimal by ma nazro Lukasa Krivosika, ktory radil volit KDH, ale asi caka ako sa to vyvrbi ....
RE: po volbach
autor: Lukas Krivosik
pridané: 23-06-2006 20:17


Moje nazory na povolebny vyvoj su pod clankom Misa Drotovana. Osobne to vidim na velku koaliciu SMER-SDKU.
RE: po volbach
autor: orm
pridané: 26-06-2006 22:58


pozriem, d.
RE: po volbach
autor: orm
pridané: 26-06-2006 23:08


Aha tak, asi som to tu cele zle pochopil.Mozno odzaciatku, mrzi ma to.
RE: po volbach
autor: Marek H.
pridané: 04-07-2006 15:25


Co sa babe chcelo, to sa babe snilo? :)
sklamanie KDH-kov
autor: orm
pridané: 27-06-2006 5:35


Kto je viac hlupy ?

Ovca alebo pastier co si s nou nevie dat rady ?

RE: sklamanie KDH-kov
autor: Lukas Krivosik
pridané: 29-06-2006 21:52


- ??? -
reaction
autor: fuler
pridané: 11-07-2006 19:12


som fakt zvedavy koho by si volil dnes, po tom co sa stalo v KDH...
RE: reaction
autor: Lukas Krivosik
pridané: 12-07-2006 18:24


Opat by som zrejme volil KDH. Ja som kruzkoval Palka, Lipsica a Mikloska. Ti traja nesklamali. O Hrusakovi, Brockovi alebo Froncovi som nemal vysoku mienku ani predtym a musim povedat, ze ma teda ani velmi nemohli sklamat.
NECHAPEM
autor: Roman
e-mail: rroossii@azet.sk
pridané: 23-12-2006 2:32


Povazujem ta za rozumneho cloveka, pacia sa mi tvoje nazory az na posledny, som hlboky zastanca zidovsko-krestanskej tradicie ale nemam rad nabizensku neslobodu alebo obmedzovanie, tazkym kamenom na srdci je spatost ekumenickych cirkvi so statom a s ich rozpoctom,KDH povazujem za vlastizradcov a to vdaka vatikanskym zmluvam, KDH(Carnobursky) vymyslelo zakon o registracii cirkvi, ktory hovori, ze cirkev musi mat aspon 20 000 clenov, aby mohla byt registrovana, su aj cirkvi ktore tento pocet nesplnaju a su registrovane len vdaka tomu ze sluzili komunizmu, neregistrovane su diskriminovane voci tymto vacsim, najdolezitejsim je snad verejne bohosluzby, treba si uvedomit, ze USA, ktore sa pokladaju asi za ideal kapitalistickej spolocnosti vznikli hlavne z europanov - krestanov a to protestantskych, ktori usli pred prenasledovanim katolikov
Niet koho voliť !
autor: Michal Bálik
e-mail: czechoslovakia@post.sk
webstránka: http://www.karelkryl.com
pridané: 06-07-2007 12:43


Pretože táto protiprávne rozdelená,morálne zdevastovaná a rozkradnutá krajina
je v totálnom područí neo-komunistickej,pseudo-demokratickej,
boľševicko-rannokapitalistickej,Štbácko-feudálnej Mafie.


konfucius.webovastranka

Urgentná úver vo výške 300.000
autor: Maria Tomas
e-mail: mariaturpisch@gmail.com
pridané: 20-01-2017 13:23


Dobrý den priatelia.

Ste stále hladá úver, a tie boli zamietnuté bankami alebo podvedení. Dostal som realitný úver vo výške 300.000 eur zo senátor Walter. on je naozaj dobrý a seriózny veritela.

Kontaktovat senátora Walter dalej; senatorrpwalter@hotmail.com

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group