Jeden izraelský politik raz múdro povedal: „Palestínčania nikdy neprepásli možnosť prepásť príležitosť získať vlastnú suverenitu a samostatný štát.“ Dnes sa im ponúka pravdepodobne posledná šanca. Je paradoxom, že vzišla práve z tragédie, ktorá sa odohrala 11. septembra 2001.
V tomto prípade trošku morbidný výrok vraví, že všetko zlé je na niečo dobré. Aj keď je absurdné rozmýšľať nad tým, čo je dobré na smrti piatich tisíckach nič netušiacich ľudí. No možno ich obeť prinesie mier tým, ktorí sú za ich smrť sčasti zodpovední. Spočiatku mierne vyhlásenia Bieleho domu o úvahách zaoberajúcich sa samostatnou Palestínou vystriedala otvorená podpora prezidenta USA Georga Busha vytvoriť Palestínsky štát. Základom je plán mierového procesu od bývalého senátora Georga Mitchella, o ktorom bude George Bush postupne rokovať s izraelským premiérom Arielom Šaronom a na pôde OSN s palestínskym lídrom Jásirom Arafatom. Už vyše rok trvajúci konflikt medzi Izraelom a Palestínou vyčerpáva ekonomicky a psychicky miestne obyvateľstvo, ktorého hlavný zdroj obživy predstavujú príjmy z turistického ruchu. Občasným rozptýlením sú pre nich demonštrácie, streľba na územie Izreala, teroristické atentáty a následná vojenská odveta izraelskej armády.
Megateroristický útok na Spojené štáty však posunul mieru akceptovateľnosti teroristických útokov nadol a naopak nahor sa posunula hranica tolerancie voči odvetným akciám. Jásir Arafat, otrasený útokmi na New York a Washington, si pravdepodobne uvedomil, že jediná cesta k riešeniu izraelsko-palestínskeho konfliktu vedie cez rokovací stôl. Najťažšie rokovania ho čakajú s fundamentalistickými teroristickými hnutiami Hamas a Islamský Džihád. Bude ťažké presvedčiť ľudí, pre ktorých je zbraň občianskym preukazom, aby v záujme života v mieri a vo vlastnom štáte zľavili zo svojich požiadaviek, uznali právo na existenciu Izraela a vrátili sa do normálneho života. Rovnako Ariel Šaron, u ktorého sa zatiaľ naplno neprejavili jeho radikálne názory na riešenie palestínskej otázky, bude musieť najprv presvedčiť svojich voličov o nevyhnutnosti ponechať Palestínu vlastnému osudu, prípadne uvoľniť násilne zabraté palestínske územia. Vzájomné rokovania sa budú niesť vo väčšej ochote k ústupkom oproti minulosti, najťažším bodom bude štatút svätého mesta Jeruzalem. V prípade, že sa palestínskemu lídrovi nepodarí zastaviť terorizmus na izraelskom území, Izrael nepristúpi k akejkoľvek dohode, čo by mohlo mať pre Palestínu zničujúce dôsledky. Nielen vďaka tvrdším odvetným opatreniam izraelskej armády, nad ktorými bude svetová diplomacia privierať oči, ale aj vplyv ekonomických dôsledkov a negatívny postoj k palestínskym utečencom v okolitých krajinách, bude rozširovať hranice utečeneckých táborov.
Palestínčania dnes stoja na svojej križovatke osudu. Buď sa vyrovnajú s faktom, že ich susedom je Izrael, a ako odmenu príjmu vlastnú samostatnosť, alebo budú trvať na svojich historických požiadavkách, ktoré by ich mohli vymazať z mapy sveta.
Matúš Mládek