ISSN 1335-8715

19-05-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Několik poznámek k metodologii společenských pseudověd

Když vysvětluje Paul Johnson v dnes již legendární knize Intelektuálové metodologický přístup Karla Marxe k realitě píše...S použitím Hegelovy dialekty došel ve všech elementárních základech k závěrům, týkajícím se osudu lidstva, již na konci 40. let…(19.století)... Jediné, co ještě musel udělat, bylo najít fakta, která by tyto závěry doložila...

Pridať nový príspevok

euroideologie a la Vrchlabí
autor: Peter Frišo
pridané: 19-05-2006 17:28


žeby mali aj svoj song? "Přes všechen čas, všechny ty dny, přes všechno trápení, pořád sou to voni! Tým neohroženejch euroideologů!"

inak, dobrý článok

Off topics
autor: Palo Zlatoidsky
pridané: 20-05-2006 10:04


Co hovorite na toto?
http://www.charlesdarwinresearch.org/Race_Evolution_Behavior.pd...

RE: Off topics
autor: jg
pridané: 20-05-2006 22:07


Veru, zaujimave. Skutocne si autori dali zalezat na vybere testov, ktore by ich hyptezy vyvratili, ak by neboli platne. Ak tie data neboli vyfabrikovane, tak tazko oponovat.
RE: Off topics
autor: PeterS
pridané: 20-05-2006 23:21


Taketo nieco na katolickom serveri je sto krat vecsie pichnutie do osieho hniezda ako Dan Brown.
Otvara to totizto otazku, ci reprodukcne strategie z cias neolitickej revolucie a prehnane prizmou nomadskych kmenov arabskeho poloostrova ma este aj po troch tisickach rokoch zmysel stale zdoraznovat.
Reprodukcna strategia je jedna zo zakladnych tez zakodovana obecne v nabozenstve. A da sa dokonca vytiahnut aj na piedestal politickych tem.
Veda a zdravy rozum nam nastastie ukazuje ze procesy maju svoj logicky povod a prirodzeny vyvoj. A najme, procesy posuva z emotivnej roviny na platformu argumentov, podla ktorych sa kazdy moze slobodne rozhodnut, ktora strategia mu je najprirodzenejsia. Bohuzial uz tato platforma neodstrani schizofreniu, ak niekto na jednej strane vnima svoju prirodzenu strategiu prezitia a na druhej pocuva tritisic rocne zakonzervovane strategie.
Nomad si totizto napr. nemusel brat uver na zakupenie stanu, velmi lahko svojim detom usil novy.

RE: Off topics
autor: jg
pridané: 21-05-2006 1:23


Tu je spochybnenie hyptezy o velkosti mozhu u roznysch ras.
http://www.cpa.ca/Psynopsis/petertxt.ht...

RE: Off topics
autor: Lukas Krivosik
pridané: 21-05-2006 1:34


Je to mimo temu, ale objavil som velmi dobry clanok o rozsirujucom sa kulte sracstva:

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=200504020...

RE: Off topics
autor: LIBERTARIAN
pridané: 22-05-2006 11:08


Hm,hm hmhmhm...
S tvojim pro-KDH-ackym a prokrestanskym postojom ten clanok nie je moc kompatibilny. Co na nom obdivujes okrem miernej hrubosti ?

Ja, ako standartny plnohodnotny libertarian kludne uznavam, ak sa slabi jedinci ("sraci") spajaju kvoli vzajomnej pomoci. Ovsem - pokial si ako pomocku nevyberu moju penazenku.

Historici a publicisti
autor: Alexios Komnenos
pridané: 24-05-2006 13:55


Vidím, že článok vyvolal pozoruhodné reakcie. Napríklad kult sráčstva, pričom kvitujem, ak sa ľudia dobrovoľne spájajú na základe jasne vymedzeného vzájomného spojiva. A navyše to povedia nahlas.
Ak sa však bavíme k metodológii, nie je mi jasné, prečo sa autor článku oprel hneď na začiatku k takej pseudoautorite, akou je P. Johnson. Čítal som od neho myslím päť knižiek a citujúc jedného klasika by som o Johnsonovi mohol povedať najlepšie to, že sa jedná o inšpirujúceho autora, ktorý sa mýli.
S bližším pohľadom na tohto "historika" si treba uvedomiť, že Johnson vedome ignoruje metodologické postupy historickej vedy, preto považujem za trúfalé, ak sa on sám, resp. ho niekto týmto označením tituluje. Aj preto nevidím dôvod, aby sa vyjadroval k metodologickej stránke Marxovho diela, keď nezvláda metodológiu ani vlastného "fachu".
Alebo by bolo poctivejšie uvádzať ho trochu všeobecnejším označením publicista, ktoré si nekladie náročnosť vedeckej aureoly. V tom prípade by mi to jeho pindanie na Marxa vadilo o niečo menej.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group