ISSN 1335-8715

12-04-2006   Dušan Mihálik   Komentáre   verzia pre tlač

HVIEZDNE VOJNY – mýtus či realita?

Hviezdne vojny sú známym slovným spojením a každý asi pozná ich filmovú podobu v stvárnení Georgea Lucasa. Práve od neho si Ronald Reagan vypožičal názov pre svoju politiku zastrašovania Sovietskeho zväzu. Reálna, vojenská verzia Hviezdny vojen je menej známa, ale o to tajomnejšia i desivejšia. Tu je podrobný výber z udalostí, ktoré mali a majú vplyv na náš svet.

Pridať nový príspevok

par poznamok
autor: Peter Spáč
webstránka: http://www.spac.blog.sme.sk
pridané: 13-04-2006 11:47


To mnozstvo technickych udajov dost clanok skomplikovalo, ale par poznamok mam predsa.
...
Nazov "Hviezdne vojny" - nemam ten pocit, ze prave Reagan bol jeho presadzovatelom. Tento pojem zaviedli demokrati spolu s americkymi mediami a mal sluzit skor ako pejorativne pomenovanie SDI.
...
Fiasko SDI - Reaganov projekt bol skutocne vsetkym moznym, len ine fiaskom. Po prve, skutocne prispel ku kolapsu ZSSR a po druhe, aj vdaka technickym poznatkom ziskanym pri jeho vyskume sa balisticke strely postupne stavaju menej efektivnymi. Na com je predsa zalozeny sucasny projekt NMD? Predovsetkym na tom, co prinieslo SDI.
...
Ak niekto povazuje SDI za fiasko, tak potom neviem, ako by sa dali hodnotit protiraketove systemy USA a ZSSR alebo projekt Busha st. Brilliant Pebbles.

RE: par poznamok
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 13-04-2006 13:51


1. Máš pravdu. Slovné spojenie "Hviezdne vojny" nezaviedol v súvislosti s SDI Reagan, ale novinári. Ja som To ani netvrdil a ten úvod mi zrejme pri korekcii mojej gramatiky upravil niekto iniciatívny z PS. Za korekciu gramatiky mu ďakujem, za tú zmenu už nie.
Tu posielam pôvodný úvod:
"Hviezdne vojny sú známym slovným spojením a každý asi pozná ich filmovú verziu. Ich vojenská verzia je menej známa, ale o to tajomnejšia i desivejšia. Tu je stručný výber z udalostí, ktoré mali a majú vplyv na náš svet."
2. Na tom fiasku SDI si trvám. I keď nejaké výsledky projekt dosiahol, hlavný cieľ sa nepodarilo vôbec naplniť. NMD je i napriek určitým zhodým prvkom úplne iný projekt s úplne iným cieľom. Ku kolapsu ZSSR určite viac prispela napr. nízka cena ropy na svetových trhoch v osemdesiatych rokoch. Tých vojenských technológii, ktorými sa USA snažili technologicky predbehnúť ZSSR, bolo vo vývoji mnoho a mnohé skončili úspechom - napr. projekt "neviditeľného" bombardéra F-117.
3. Protiraketových systémov je mnoho a predpokladém, že hodnotíš protiraketové systémy pre obranu pred balistickým raketami. Protiraketové raketové systémy
boli limitované "Zmluvou o protiraketovej obrane" z roku 1972 medzi ZSSR a USA o protiraketovej obrane, ktorá vymedzila dve bránené územia (hlavné mesto + základňa odvetných balistických rakiet) a niekoľko skúšobných strelníc. Tieto systémy sú dodnes aktívne i keď problematiku ochrany riešia len na obmedzenej ploche. Preto administratíva vypovedala túto zmluvu. NMD sa spolieha hlavne na raketové systémy umiestnené na viacerých miestach i hladinových plavidlách.
Určitú ochranu pred balistickými raketami poskytujú i výkonné protilietadlové/protiraketové sytémy ako americký Patriot PAC-3 a ruské S-300V, S-300PMU a najnovší S-400, alebo izraelský Arrow.
Družice Brilliant Pebbles boli vyvíjané v rámci SDI. Mali na nízkej obežnej dráhe vo veľkom počte
(4 000 ks) ničiť zistené sovietske balistické rakety. Ich vývoj bol ukončený v roku 1993 administratívou prezidenta Clintona.

RE: par poznamok
autor: Peter Spáč
webstránka: http://www.spac.blog.sme.sk
pridané: 13-04-2006 17:21


1. takze to je OK :)

2. zavisi od toho, co chapes ako fiasko. ucelom SDI bolo okrem samotneho "fungovania" aj dopomoct k definitivnemu kolapsu ZSSR, co sa aj podarilo. Ja netvrdim, ze nebyt SDI, tak Sovietsky zvaz si veselo funguje dalej, ale SDI nan malo velky vplyv - staci si najst niektore interne informacie, ktore sa neskor odtajnili (nemam ale link)

3. z tych protiraketovych som mal na myslis konkretne systemy Safeguard (USA), Leningradsky a Moskovsky system (ZSSR), pricom vsetky boli absolutnym zlyhanim. Ale s tym ich sucasnym fungovanim by som bol opatrny - Americania Safeguard demontovali takmer okamzite po dobudovani a Sovieti/Rusi boli nuteni mam dojem dva krat cely system prebudovat, aby vobec za nieco stal. To, ze USA zmluvu ABM vypovedali sa ani velmi nedivim, kedze obmedzovala iba ich a ZSSR neskor RF.

O tych ruskych a izraelskom systeme som nepocul, ale Patriot PAC-3 ma v porovnani napr. s NMD dost obmedzeny charakter, nie? Pokial viem, tak ma sluzit iba ako ochrana vojenskych jednotiek pred raketami kratkeho doletu, strelami s plochou drahou letu a lietadlam.

No a Brilliant Pebbles - ono to je na pohlad fakt skvela myslienka (nie som fyzik, takze nemam predstavu nakolko zrealizovatelna), ale sam vidis, ze jej uplatnenie zarazili samotni Americania, takze ak SDI je fiasko, co je BP?

RE: par poznamok
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 19-04-2006 13:03


2. Účel uzbrojena sa objavil až po krachu SDI. Určite i SDI pomohla k rozpadu ZSSR, ale určite by som našiel plno iných technológií ktoré pomohli viac (elektronický boj, stealth, AWACS atď) pri podstatne nižších nákladoch. A tie Brilliant Pebbles boli zrušené hlavne k astronomickým nákladom a veľkým technickým problémom. Takže úspech to nebol.

3. Systémy stabilnej raketovej protiraketovej obrany sú dnes dinosaurami, ktoré sú určené na bránenie statických cieľov (dve oblasti podľa zmluvy o protiraketových raketových systémoch) pomocou jadrových hlavíc. Ich ďaľšie dlhšie využívanie je v dnešnej podobe v podstate vylúčený. Boli určené na obranu pred hromadným útokom a ten je dnes už prakticky vúlúčený a i bránená oblasť štátu je veľmi malá. Prednosť dostávajú flexibilnejšie systémy ako je projekt NMD súčastnej Bushovej administratívy, ktorý je určený na obmedzenú obranu (pár rakiet), ale bránená oblasť je omnoho väčšia. I to je však značný technický problém.

4. Systémy S-300PMU (má ho vo výzbroji i Slovensko), S-300V, S-400, Patriot PAC-3 a Arrow sú určené primárne na ničenie vzdušných cieľov v rátane balistických rakiet, ale len s kratším doletom. Medzikontenálne rakety (majú ich vo výzbroji i tak len veľmoci) majú príliš vysoké rýchlosti hlavíc pri zostupnej dráhe.

RE: par poznamok
autor: orm moreplavec
pridané: 21-04-2006 2:10


2. Ked je rec o raketovych systemoch za miliardy USD ktore pomohli kolapsu ZSSR, co spomenut aj rakety Stinger 'za par drobnych'.Ved fiasko v Afganistane (spolu s Cernobylom) boli mozno ten klinec do rakvy povodneho ZSSR.

Inak, zaujimavy text.

Ad : kontrola
autor: andrej beňo
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 13-04-2006 13:58


"Možné ohrozenie súkromia a komerčnej sféry, ktoré predstavujú systémy elektronického prieskumu, vzniká z toho, že sú prevádzkované v oblasti, ktorá takmer vôbec nie je regulovaná právom. Systémy na sledovanie medzinárodných komunikácií obyčajne nie sú namierené proti obyvateľom vlastnej krajiny. Osoba, ktorej správy boli zachytené, by nemala proti tomu žiadnu právnu ochranu vo svojom vlastnom štáte, keďže nemá trvalý pobyt v štáte, ktorý komunikáciu sleduje. Takáto osoba by bola vydaná na milosť a nemilosť systému.

Rovnako parlamentná kontrola v tejto oblasti by nebola efektívna, pretože osoby, ktoré o nej rozhodujú (poslanci), predpokladajú, že kontrola sa týka len osôb v zahraničí, a teda na kontrole nemajú žiadny zvláštny záujem. Volení zástupcovia sa totiž starajú hlavne o záujmy vlastných voličov. Na základe uvedeného vôbec nie je prekvapujúce, že vyšetrovanie amerického kongresu týkajúce sa aktivít v rámci systému ECHELON sa obmedzilo na otázku, či sa sledovanie týka aj občanov USA "

Skôr ako veľkého brata vo vesmíre, tkorý dokáže zistiť aj farbu mojich očí sa obávam slovenského centrálneho registra obyvateľstva - kde je o vás úplne všetko (a to nie som paranoik, stačí si prečítať zákon). Osobné údaje, trvalé bydlisko, najbližší príbuzní, právne relevantné skutočnosti - z tohto je možné omnoho lepšie predvídať a ovplyvňovať konanie človeka ako zo snímok nejakej družice...

RE: Ad : kontrola
autor: Trooper
pridané: 14-04-2006 0:02


Skôr ako veľkého brata vo vesmíre, tkorý dokáže zistiť aj farbu mojich očí sa obávam slovenského centrálneho registra obyvateľstva - kde je o vás úplne všetko (a to nie som paranoik, stačí si prečítať zákon). Osobné údaje, trvalé bydlisko, najbližší príbuzní, právne relevantné skutočnosti - z tohto je možné omnoho lepšie predvídať a ovplyvňovať konanie človeka ako zo snímok nejakej družice...


Nuz vela veci sa da zistit uz aj teraz. register obyvatelstva, tak ako je budovany, toto iba o vela ulahci. netreba zabudnut, ze to moze velaktrat aj pomoct (napr. zistovanie vzdialenejsich pribuznych pri dedickom konani, patranie po hladanych osobach). musi byt ale patricne chraneny. da sa zneuzit, samozrejme, ale to aj vela inych uzitocnych veci, takze by som ho takto okamzite neodsudzoval.

Ked sme pri tych oblakoch,
autor: PeterS
pridané: 16-04-2006 2:01


zajtra (velkonocny pondelok) je najstarsi UFO den na svete. Predpokladam, ze male ufacata, ci ich zastupne symboly budete mat vsetcia na stole. Totizto:

Vejce bylo posvátným symbolem Babyloňanů, podle jejichž pradávné pověsti se u řeky Eufrat sneslo z nebe podivuhodné obrovské vejce hrající všemi barvami. - Podle tohoto pradávného příběhu vystoupila ze zázračného vejce bohyně Astarte (Easter - Ištar). A tak se vejce stalo jejím zástupným symbolem.

Babylonská představa mystického vejce se pak rozšířila do mnoha částí světa. V Římě bylo mystické vejce nošeno v čele procesí k poctě Bohyně Matky. Bylo také součástí posvátných Bakchových mystérií a posvátným symbolem Druidů. K náboženským slavnostem na severu Evropy, Číně a Japonsku byla vejce navíc i vybarvována.

Vejce je rovněž symbolem plodnosti; Ištar (také Semiramis) byla bohyní plodnosti. Velikonoční vejce je symbolem pohanské Bohyně Matky Země a svátek dodnes nese jedno z jejích jmen (anglicky Eastern, německy Ostern).

Co uz, Istar - Ester - Isis alias Ningursah, podla Sumerov vrchna geneticka Elohim - Anunaki doletela s Enkim v nejakom vajcovitom predmete a dala sa do prace. "Hnetenim zeme", co je len literarna skratka pre premiesanie genov pozemstana (zeme, KI) so anunakiovskymi (Elohim) vytvorila z tunajsieho homoida prvych ludi. Najznamejsou trojicou su Adam, Eva a Lilith.
Esteze ti stari babyloncania nepodlahli v takej miere ideologickemu premazavaniu tradicii. Inak by sme si dnes uz nespomenuli, ako to bolo s vajcom v skutocnosti.
Takze, tradicionalisti, popri novodobych tradiciach si zajtra spomente aj na hlbsie tradicie...

Hviezdne vojny
autor: orm moreplavec
pridané: 21-04-2006 2:35


Novinari a demokrati, ktori tento 'pejorativny' (ako pise Peter) nazov vymysleli v podstate pripomenuli jeden dolezity rozmer celej tejto iniciativy i ked to zrejme nemali v umysle.Kazdy kto Hviezdne vojny videl vie, ze v tomto filme ako v kazdej inej rozpravke nejde primarne o nejake vesmirne laserove prestrelky ale hlavne o klasicky boj dobra a zla.A proti tomutu druhu prirovnania (i ked skryteho) nemohol bojovnik s "Risou zla" R.Reagan predsa nic namietat ;-)
uzbrojenie
autor: roman
pridané: 19-10-2010 14:51


uzbrojenie? hm, slovencina, ako sa patri...

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group