„Toto je vzrušujúce obdobie britskej politiky. Veci sa menia“
-David Cameron, predseda Konzervatívnej strany
Tak sa to konečne prevalilo. Stalo sa, čo sa muselo stať. Britská konzervatívna strana, celé desaťročia brániaca pozíciu takzvaného sekulárneho konzervativizmu, to nakoniec vzdala. Necelé dva týždne po zvolení svojho nového lídra verejne ohlasuje definitívny príklon na stranu ľavicového liberalizmu.
Mladý, tridsaťdeväťročný David Cameron sa rozhodol podniknúť zásadné kroky k zmene tváre svojej strany. Je presvedčený, že jeho voľbou za predsedu si Konzervatívna strana vybrala „moderný, súcitný konzervativizmus“. Jednou z priorít jeho politiky preto bude ukončiť škandalóznu diskrimináciu žien a zvýšiť počet čiernych a iných etnických menšín v parlamente.
Všetkým liberálnym demokratom: Oddnes sme na rovnakej strane
Toto posolstvo odznelo v prejave v Hereforde, desať dní po zvolení Camerona za lídra konzervatívcov. Najzaujímavejšia na tejto komédii je skutočnosť, že zmeniť tvár Konzervatívnej strany hodlá jej predseda za pomoci Liberálnych demokratov. Dni, keď konzervatívci a liberáli zastávali odlišné postoje sú podľa neho preč. Pri témach, ktoré kedysi tieto strany rozdeľovali, odteraz panuje zhoda.
Nová Konzervatívna strana si želá, aby sa Británia stala „pozitívnym“ členom EU a „šampiónom liberálnych hodnôt“. Jej novou misiou bude postaviť „zelenú politiku“ na vrchol národnej a medzinárodnej agendy. Deliacou čiarou minulosti bol aj postoj k vojne v Iraku – dnes však Cameron odkazuje liberálom: odteraz sme na rovnakej strane: „...Želáme si, aby sa v Iraku (...) ustanovila demokracia (...) garantovala bezpečnosť (...) a aby sa naše sily stiahli domov tak rýchlo, ako je to len možné“.
Pokiaľ niekto náhodou pochyboval o ideologickej orientácii nového predsedu Konzervatívnej strany, v Hereforde sa dočkal vyjasnenia: „Som liberálny Konzervatívec (v zmysle: člen Konzervatívnej strany – Conservative) ...A verím, že v nasledujúcich týždňoch, mesiacoch a rokoch sa bude veľa Liberálnych demokratov chcieť pridať k nám...“.
Nový predseda sa totiž domnieva, že nastal čas, aby sa všetci liberálne zmýšľajúci ľudia – poslanci, regionálni zastupitelia a voliči - stali súčasťou jeho novej Konzervatívnej strany:
„Odteraz majú voliči liberálnych demokratov nový domov (...) Ak sa k nám pridáte, môžeme spolu vybudovať modernú, pokrokovú, liberálnu, mainstreamovú opozíciu Labouristom (...) Môžeme budovať toto moderné mainstreamové hnutie, viac než kedykoľvek predtým, pretože prekážky, ktoré stáli v tejto ceste, už neexistujú“. Na webovej stránke www.libdems4cameron.com, ktorú s týmto účelom založil, sa Cameron nevinne pýta, prečo nepodporiť stranu, ktorá verí v politiku zelených a v sociálnu spravodlivosť.
V reakcii na Cameronove slová sa Liberálni demokrati začudovane spytujú: „Máme skutočne veriť, že po dvoch týždňoch urobili Toryovci otočku o 180 stupňov v takmer každej oblasti politiky?“ Stranícky vodca liberálov Charles Kennedy sa vyjadril: „Pokiaľ si David Cameron skutočne myslí to, čo hovorí, mal by sa stať Liberálnym demokratom a Konzervatívci by si mali hľadať nového lídra.“ V každom prípade, liberáli túto ústretovosť neocenili. Nazdávajú sa, že Cameronov prejav je falošný a že Konzervatívci si pod jeho vedením osvojili tie najhoršie prvky Blairovej novej ľavice.
Je koniec...
Vlajková loď, vzor a argument všetkých, ktorí skutočne verili, že konzervativizmus bez Boha môže dlhodobo pretrvať, sa potápa. Zvolenie Camerona za predsedu je možno smutným koncom britskej konzervatívnej strany. Niekto povie, že nezaslúženým. Osobne však toto vytriezvenie vnímam pozitívne. Sekulárni konzervatívci totiž dnes svojich obdivovateľov stavajú pred jasnú, pre niekoho možno novú voľbu. Konzervativizmus - obrana učenia Svätej cirkvi - alebo viac či menej radikálna forma ľavice. Jeden z pokusov o tretiu cestu práve končí fiaskom ...
Braňo Jáger