ISSN 1335-8715

22-03-2001   Ivan Poldauf   Rôzne   verzia pre tlač

NDI

National democratic institute (NDI) je nezisková organizácia zriadená Demokratickou stranou USA, ktorej cieľom je podporovať demokratizačný proces vo všetkých regiónoch sveta a tým sa podielať na upevňnovaní demokracie v týchto krajinách.

Uvoľnenie napätia na Slovensku, po voľbách v roku 1998 podnietilo NDI k vypracovaniu projektu podpory mladých v politike. Súčasný stav v SR, kde iba veľmi malé perceto mladých ľudí participuje na dianí v politike je síce porovnateľný s inými postkomunistickými štátmi, no vo vyspelom svete nemá obdobu. NDI, ktorá sa zaoberá väzbami mladých ľudí na politiku preto pristúpila k realizácii projektu prednášok a školení lídrov politických strán s cieľom vyrovnať tieto disproporcie.

Súčasný projekt, ako som uz spomenul sa venuje otázke mladých v politike. Členovia ODM-BA sa zúčastnili na jednom takomto školení ? ,,školení politických lídrov? ? teda nás, ktoré sa odohralo 27.2. v hoteli Devín. Hojnou účasťou sme hravo prečíslili KDMS-ákov a mladých ?soc-demákov? (teda ľavičiarov) a tréning sa mohol začať. Nick a Alan ? (týpci NDI) to do nás začali šiť a nezaberalo ani neprítomné dolievanie pohárov, alebo v krajnej situácii ukusovanie koláčikov v momente, kedy bolo treba odpovedať na položenú otázku. Živá diskusia, ako forma učenia naozaj plnila svoj účel a my sme predebatovali také témy, ako distribúcia informácií v rámci politickej strany, manažovanie akcií, získavanie nových členov. Jednou z tém bola tiež forma politickej mládežnickej organizácie. Otázka či mládežnícka organizácia má byť súčasťou materskej politickej strany, alebo má stáť medzi mimovládnymi organizáciami bola naozaj na hrane noža? Rozdiel v základných názoroch sa tu viditeľne prejavil medzi konzervatívcami (KDMS) a liberálmi (NAMI).

Počas obeda s poslancom Hortom som sa radšej venoval jedlu samotnému, ale sem ? tam som započul niečo o decentralizácii verejnej správy, čiže reč bola práve o tom. Mimochodom, myslím, že p. Hort sa moc nenajedol, lebo v kuse rozprával a rozprával, a keď sme my dojedli, on ešte stále rozprával. Hold, politika sa ku stolu ťahať nemá.

Takže suma sumárom, NDI sa ukázali ako naozaj profesionálna organizácia (mimo iného disponujúca sympatickými tlmočníčkami), ktorá naozaj vie čo a ako.

Ivan Poldauf

Diskusia k článku NDI zatiaľ neobsahuje žiadne príspevky.

 

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group