ISSN 1335-8715

13-01-2006   Václav Klaus   Slobodný trh   verzia pre tlač

Před patnácti lety se u nás začal rodit kapitalismus

Prvého januára 1991 sa spustila československá ekonomická transformácia. Málokto si dnes uvedomuje, že radikálna reforma nebola samozrejmá. Oponovali jej najrôznejší zástancovia "tretích ciest" a gradualistických koncepcií. Pohľad Václava Klausa, vtedajšieho federálneho ministra financií a hlavného architekta našej transformácie, prinášame v jeho eseji.

Pridať nový príspevok

nostalgia
autor: Lukas Krivosik
pridané: 13-01-2006 19:44


Je dobre si vtedajsie udalosti pripomenut. Na Slovensku existovalo obrovske mnozstvo ludi, ktori boli proti sokovej terapii, ziadali gradualisticku transformaciu. V podstate na Slovensku slobodny trh nechcel nikto. Vsetci tuzili (a mam podozrenie, ze dodnes tuzia) po juhoslovanskom modely alebo po nejakom dubcekovskom demokratickom socializme.

Dnes, po 15 rokoch sme uz dost daleko, aby sme mohli posudit, kto mal vtedy pravdu a kto nie. Krajiny V4 sa vydali cestou sokovej terapie, dnes su v NATO, v EU, zije sa tu pomerne dobre a mame typicke problemy zapadoeuropskych krajin.

Pozrime sa vsak na krajiny, kde sa v tom zaciatocnom klucovom obdobi presadili zastancovia gradualizmu: Srbsko, Bielorusko, Moldavsko...

Do detailov ekonomickeho vyvoja tychto krajin asi ani ist nemusim. Stihli sa zmobilizovat zaujmove skupiny a najma stare struktury. Hyperinflacia, niekde az rozklad vlastnej meny, obrovska nezamestnanost, vypinanie prudu niekolkokrat denne, politicka diktatura ex-komunistov.

Takze vidime, ze ked sa lieci vytknuty clenok, tiez sa neda liecit "gradualisticky", ale len sokovo. Radsej rychly koniec s trapenim ako trapenie bez konca.

RE: nostalgia
autor: Viliam Petras
e-mail: headcom@szm.sk
pridané: 20-01-2006 12:17


Nie ja ale temer vsetci ekonomia vycitaju sokovu terapiu profersorovi, cestnemu, Klausovi a to nehovoriac o kuponovej privatizacii, tak sa ukazal totalny amaterizmus tzv.ekonoma, ktoremu ale zase az tak o ekonomiku neslo ale o politiku a jeho karieru, ktoru tak zakoncil na prezidentskom poste, inac jednym hlasom a na druhy krat? Aj ked mu vela ekonomov neverilo, nakoniec rozvratit ekonomiku Ceskoslovenska mnohym ludom a firmam vyhovovalo. Tento jesitny a nafukany karierista, co je moj neotrasitelny nazor a skoda, ze sa nemoze pridat aj nebohy Simek, ten by mu to vedel vysvetlit, sa v uvedenom clanku neopodstatnene vychvaluje, co je temer komicke, ked muz, ktory rozmlatil co sa dalo ma tu drzost vobec sa na tuto temu vyjadrovat. Nuz, tak napr. Slovinsko vobec nepotrebovalo ani kuponku ani sokovu terapiu a vysledok, trikrat vyssie platy, no a dokonca v Cine, tej stale komunistickej Cine ekonomika rastie uz vyse 20 rokov, uz mnohi ekon. experti radili pred 15 rokmi, ze sa ekonomika prehreje, no moc ich nepocuvali a dobre urobili, ekonomika stale rastie a americke firmy si idu nohy zodrat, ako sa tlacia do Ciny,zato Klaus zrejme nacuval az moc, tak to aj dopadlo.
Transformacia
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 13-01-2006 21:27


Gradualistická terapia je nezreformovateľná. V tom s Lukášom súhlasím. KOniec-koncov, potvrdzuje to aj česká transformácia, teda tá jej časť, ktorá nestihla byť sprivatizovaná rýchlo a nie je sprivatizovaná dodnes (napr. sieťové odvetvia).

Neviem, či je na tomto fóre tolerované vyjadrovanie sa v ekonomických termínoch, ale risknem to a tvrdím, že sa opäť raz ukázalo, že nič nie je zadarmo. Začali sa formovať záujmové skupiny a silnieť odbory, mravná stránka transformácie zaostávala. Napriek všetkým nedostatkom však česká transformácia prebehla relatívne hladko a s akceptovateľnými nákladmi. Tá naša sa po oddelení začala veľmi rýchlo uberať cestou do tretieho sveta, z ktorej nás terajšia vláda čiastočne, ale nie úplne, odklonila. Cesta z otroctva bude ešte dlhá, na Slovensku a v Česku a tým viac v krajinách, ktoré menoval Lukáš.

RE: Transformacia
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 14-01-2006 0:59


Vitaj na PS a uz sa tesim na tvoje dalsie prispevky (pozeral som tvoje blogy ked na ne Lukas upozornil). Co sa tyka tolerancie, zavisi ci tym myslis kritiku alebo cenzuru. Cenzuru som si zatial nevsimol. Su tu vsak aj ludia, ktori ekonomicky liberalizmus v laske nemaju a od nich mozes cakat kritiku.

S pozdravom,
Peter

RE: Transformacia
autor: Metod
pridané: 14-01-2006 10:25


Idealizujete si veci a namiesto rozmyslania sa opierate o svoju ideologicku barlicku.
Slovensko len teraz s namahou dosahuje uroven ekonomiky z 1989. V tom roku sme mali 57% urovne EU,dnes mame 52% urovne povodnej patnastky.
To nie je o socializme/kapitalizme ale o krachu sokovej terapie.
Stary pan Edmund Burke povedal "Ver skutocnosti okolo seba aj ked je v rozpore s tvojou ideologiou".
Preberte sa pan Krivosik a dalsi.Tak ako komunisti natahovali skutocnost na skripec komunizmu,vy robite to iste len ten skripec je kapitalizmus.Nevidite ako sa ta skutocnost okolo vas brani a trepe?
Trocha chladneho rozmyslania a viac vzdelanosti vam treba a nie ideologicke tlachanie.

RE: Transformacia
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-01-2006 12:16


Metod, ja vidim vzmahajucu sa krajinu a to nie som z Bratislavy, ani okolia. Takze ak realita nie je v sulade s ideologiou, tak potom s tou vasou.

Ano, kazdy zaciatok sa rodi v porodnych bolestiach a nie vsetko je dokonale, ale krajina ekonomicky napreduje. Anna Malikova pred minulymi volbami tvrdila, ze Slovaci hladuju a jej strana navrhovala rozdat podu mladym nezamestnanym. To som si len klopkal na celo. Je toto alternativa ku kapitalizmu? Kto pojde na zaciatku 21. storocia, ked dominuju sluzby, robit na pole? A kto vobec u nas hladuje?

Pytam sa vas, su na tom krajiny, ktore isli gradualistickou cestou lepsie? Pokial viam, odchodu do Bieloruska alebo Srbska vam nic nebrani.

A este k tomu "dosahovaniu urovne z roku 1989". Presne tejto teme sa venuje tento skvely clanocek:

http://petrovic.blog.sme.sk/c/32069/Mame-sa-zle-alebo-Nakup-vrokoch-osemdesiatych.htm...

RE: Transformacia
autor: Ondrej Jombik
e-mail: nepto@platon.sk
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 14-01-2006 19:57


Velmi pekny clanok, doporucujem!
RE: Transformacia
autor: D
pridané: 15-01-2006 19:43


Dominuju sluzby? V istom zmysle mozno, ale bez tovarov to nepojde ani v 25 storoci.
RE: Transformacia
autor: Jozef Filko
pridané: 15-01-2006 21:43


Rozdelenie HDP SR:
3,5% polnohospodarstvo
30,1% priemysel
66,4% sluzby

Nepisal tu uz niekde PeterS, ze: "Spekulativne objemy tvoria mozno 95% vsetkych objemov s ktorymi sa denne na svete pracuje. Cize na normalny obchod a vyrobu zostava 5%." Tak potom naco tovar?

RE: Transformacia
autor: D
pridané: 16-01-2006 9:33


Tie cisla nie su ziadnou novinkou Jozef. Bez tovarov to nejde. To ze napr. cenu tovaru tvori niekde az 50% reklama nic na fakte nemeni. Produktivta prace vyznamne stupla vo vacsine odvetvi za posledne storocie a taketo casto nicotnosti aspon vytvaraju zamestnanost. To je ciastocne cele oslavovane caro sluzieb. Druhe spociva v tom, ze sa casto to, co si ludia doma vedeli zabezpecit lepsie a nikdy sa nedostalo do statistik, nikdy nevystupovali takto produkovane spotrebne predmety ako tovary a cinnosti ako sluzby, sa dnes dostavaju mimo domacnosti. To je dalsi rozmer, ktory treba vidiet pri oslave ekonomickeho rastu v ostatnych rokoch.

Zjavne nechapes tych 95% vs. 5%. Skusim uz naozaj jednoducho. Tych 95% nesluzi na zobchodovanie nicoho realneho / hmatatelneho v ekonomike, ani sluzieb ani tovarov, su to vsetko vymeny na urovni vyssich penaznych mas.(Peter tam zahrnul nelegalny obchod, ale obavam sa ze ten je v tych 5% a v konecnom dosledku je to len mala ciastka v porovnani s celym objemom) Samozrejme skpekulacia, pod slov. spojenie, ktore bolo pod cely objem zahnute, nemusi mat nutne negativny nadych, ale cele cislo vypoveda o tom, co sa deje nad hlavami obycajnych ludkov vdaka peniazom odtrhnutym od hodnoty, tvoriacich hodnoty, sporiacich si na hoci na dochodok, produkujucich nieco hmatatelne...
Skusme premenit cely objem tychto penazi na tranzakcne peniaze(to su tie za ktore si kupis chlieb a rozky, nechas sa ostrihat u kadernika) a budu sa diat divy. Cierny stvrtok je popri tom len prechadzka ruzovou zahradou.

RE: Transformacia
autor: Jozef Filko
pridané: 16-01-2006 10:09


V poriadku. Neverim sice, ze spekulativnych obchodov je 95%. Aj keby, museli by sme tam zapocitat obchody napr. s ropou a jej derivatmi, lebo ani tam sa nekupuje skutocna ropa. No preto to este nie je spekulacia. Za spekulaciu povazujem napr. niekotre investicie na penaznych trhoch (kurzove riziko...). Skutocne cisla nepoznam, ale urcite si ich overim.
Ale ake ine peniaze mame pouzivat? Zlatom kryte? A ked ano tak ake? Uplne kryte alebo ciastocne kryte? A ak uviazeme cenu penazi na konkretnu komoditu, nebude moznost aby na ne posobila inflacia/deflacia?

RE: Transformacia
autor: D
pridané: 16-01-2006 11:39


S ropou nie s derivatmi ano, su v tom. Derivaty spadaju pod spekulativne penazne produkty, peniaze v sirsom vyzname(kvazi peniaze), vyssia penazna masa, samozrejme presne ako pises a ako som naznacil predtym, za normalnych okolnosti je to forma poistenia, pre penazneho hraca ruleta. Mozem si to overit, s tymto cislom som sa stretol vo viacerych zdrojoch.
"Ale ake ine peniaze mame pouzivat? Zlatom kryte? A ked ano tak ake? Uplne kryte alebo ciastocne kryte?"
Uplne, samozrejme ale je otazka co si predstavujes pod ciastocnym krytim.
"A ak uviazeme cenu penazi na konkretnu komoditu, nebude moznost aby na ne posobila inflacia/deflacia?"
Budu, zlato ma relativne konstantny a obmedzeny prirastok, takze bude do urcitej miery korespondovat s ekonomickym rastom.
Ale co nechapem, preco by sa mal ktokolvek obavat takejto deflacie ci inflacie.(predvidatelnej,nezavislej od politickych rozhodnuti,"postihujucej" vsetkych rovnako)

RE: Transformacia
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 16-01-2006 14:03


Aha takze ked niekto vyuziva hedging na zaistenie svojich potrieb nejakej komodity, tak je to neproduktivna spekulacia?

Predtym nez tu budes nieco o derivatoch pisat, skus si pozriet nejaku jednoduchu ucebnicu o tejto teme.

S pozdravom,
Peter

RE: Transformacia
autor: D
pridané: 16-01-2006 14:50


Peter, precitaj si ten prispevok este raz, skor nez mi zacnes odporucat ucebnice, ktore mam prestudovane.
RE: Transformacia
autor: Jozef Filko
pridané: 16-01-2006 22:41


Mat peniaze uplne kryte zlatom nie je mozne. Kazda banka, kazda pobocka, kazda filialka by musela mat zasobu zlata. A keby som prisiel co i len s 1000SKK a ziadal zamenenie za zlato, museli by mi ho v danej hodnote vydat. Neviem si predstavit bezpecnostne opatrenia na taketo skladovanie.
Bavil som sa uz niekolko krat s ludmi z banky na tuto temu a viem velmi dobre, ze nieco take je uplne nerealne. Proste sa to neda zrealizovat a naklady by boli nepredstavitelne.

Dalsi problem. Ak by boli peniaze kryte len ciastocne, teda ludia by nemali pristup k zlatu (ale zlato by bolo ulozene v centralnej banke), je tu dalsia rada problemov. Ako uspokojit trh pri zvyseni dopytu po takychto peniazoch? Neda sa to, kedze sa neda lubovolne zvacsovat zasoba zlata. Alebo, napriklad na zaciatku tohto tyzdna sa zvysila cena zlata o 3%. A to ani nehovorim na previazanost ceny zlata s objemom dolarov v obehu. Dalsi problem je zmena medzi fiat peniazmi a krytymi peniazmi. Ak jedny sa drzia ceny zlata a druhe su volne obchodovatelne, tak zmena ich kurzov je takmer nepredvidatelna. V pripade obchodnych partnerov tak dochadza k zvysovaniu transakcnych nakladov. Narast zlata je mozno takmer kontinualny, ale nie je kontinualna jeho spotreba, najma v elektrotechnickom priemysle.

A nakoniec. Tak ako boli meny kryte, ci uz uplne, fiduciary media (ciastocne) alebo fiat money (vobec), neda sa uplne zabranit depreciaci meny. Zlaty standard sa odbural najma preto, ze vlady zacali svoje zasoby defraudovat. Vydavali viac penazi ako mali zlata. Zaroven sa zlato cim dalej tym menej pouzivalo ako platidlo. Vo vseobecnosti sa nakoniec z tohto schyzofrenickeho stavu preslo na nicim nekryte peniaze (ako samostatnu komoditu).

Mne je de facto i de jure uplne jedno ci su dane peniaze kryte, nekryte, ciastocne kryte, viazane na akukolvek komoditu ci inu menu. Podstatne pre mna je, aby existovala dostatocna konkurencia medzi menami. Tak aby si najma obycajny ludia mohli volit medzi "zlymi" a "dobrymi" respektive "vyhodnejsimi" a "nevyhodnejsimi" peniazmi. A zaroven, aby vlady nemali moznost menu monopolizovat a vyuzivat inflacnu politiku alebo defraudaciu zasob krycej komodity.

RE: Transformacia
autor: D
pridané: 17-01-2006 11:23


Ciastocne krytie zlatom, ak to mam zjednodusit, bezne znamena, ze banka niesluzi len ako depozit, kam si ludia odkladaju drahe kovy a dostavaju potvrdenku o ich ulozeni(ktore moze putovat z ruky do ruky), ale moze "ulozene peniaze poziciavat". Problem/rozdiel teda nespociva v zabezpeceni zlata, ani v technickom realizovani vymeny bankovky a existujuceho zlata, ktore nemusi byt vobec hned k dispozicii na danom mieste, dolezite je ze k dispozicii je a bude, nemoze vzniknut problem nelikvidity. Ten sa objavuje prave v suvilosti s ciastocnym krytim, ktore je v podstate ekvivalentom povinnych rezerv.Ziadne krytie a ziadne rezervy = moznost nekonecnej expanzie penazii. To je podstata ciastocneho krytia a nie to, ze by kazda banky mali problem ochranit zlato. Chranit svoje pobocky musi aj dnes a nikto netvrdi, ze kazda pobocka ma drzat zlato. O plnom kryti mozno hovorit aj vtedy. Plne krytie znamena, ze ziadne peniaze sa nemozu natlacit/vyrobit bez toho, ze by pribudlo adekvatne mnozstvo zlata.

"Ak by boli peniaze kryte len ciastocne, teda ludia by nemali pristup k zlatu"

Ale oni by ciastocne kryte neboli, ako ti to mam uz povedat, pretoze potom vznika problem likvidity a odtrhnutia penazi od hodnoty presne ako dnes. Cela dalsia uvaha ktoru dalej vedies je bezpredmetna.
Ale co by sa stalo v takom pripade na aky sa pytas?(ciastocne krytie). "Nic" ine ako sa deje dnes. Inflacia. Jedna bankovka by sa nevymienala nie za kilo zlata, ako predtym, ale len hoci len za pol kila, teda zaposobil by trh kym by sa nedosiahla rovnovaha.

"Neda sa to, kedze sa neda lubovolne zvacsovat zasoba zlata."
Ved prave o tom ide. Nie nestabilita ale stabilita a relativne predvidatelny a stabilny vyvoj hodnoty penazi je vysledkom tohoto faktu.

"napriklad na zaciatku tohto tyzdna sa zvysila cena zlata o 3%"
Jozef, prosim Ta, ale zlato dnes nie je evkivalent "bankoviek". Je obycajnym tovarov ako akykolvek iny. Cudujes sa, ze maslo islo hore o 5% minuly tyzden? Ale o "coho" 5% moze ist z tyzdna na tyzden hore zlato, ked mnozstvo mnozstvo penazi zodpoveda prave mnozstvu zlata?

"A to ani nehovorim na previazanost ceny zlata s objemom dolarov v obehu"
Ale kludne hovor, rozober to pekne.

" Zlaty standard sa odbural najma preto, ze vlady zacali svoje zasoby defraudovat. Vydavali viac penazi ako mali zlata."
Ved to som ti napisal minule. Konkretne zasadila tomu posledny klinec do rakvy jedna vlada, vlada spojenych statov.

"Mne je de facto i de jure uplne jedno ci su dane peniaze kryte, nekryte, ciastocne kryte, viazane na akukolvek komoditu ci inu menu. Podstatne pre mna je, aby existovala dostatocna konkurencia medzi menami."

Cize babylon. Zaujimave, ze neriekas nad nakladmi ktore to vyvola. Je ti jedno, ci si niekto bude moct svojvolne(beztrtestne v podstate) natlacit peniazky do obehu? Majsky & co si uz madli ruky. Neuvazujes o tom, ci je vobec efektivna konkurencia mozna bez toho, aby vznikol neuveritelny bordel cca 20-30 roznych "mien". Ze moc ktoru bude mat kazda takto banka, pretoze dosleky toho, ze niekto pusti do obehu v jeden den obrovske mnozstvo penazi, strategia, ktora sa pouzivala dokonca pocas druhej svetovej vojny su katastrofalne a neda sa im predchadzat a hned na ne zareagovat. A staci len mensi pocet hracov, katelova dohoda mimo akejkolvek kontroly a bude sa tlacit, preco by sa netlacilo?...preberu moc statu, ktora je aspon pod demokratickou kontrolou, aj ked nedokonalou. Ja po takejto moci nad sebou a tym co je okolo mna netuzim.

RE: Transformacia
autor: Jozef Filko
pridané: 21-01-2006 22:29


Skoda ze nemam cas reagovat na vsetko.

Prave ze ked uviazes peniaze na maslo (ako ty hovoris), tak ich cena bude lietat hore-dole spolu s cenou masla. Uzasne peniaze.
A neodpovedal si mi, ako budes pokryvat dopyt? Co ked pride na trh (s korunou krytou zlatom) velky hrac a stiahne velku cast obeziva? Co potom? Ako doplnis dopyt po peniazoch? Tvoja odpoved ja jasna. Nijak, ze? Pripomeniem ti ale, ze toto sa stalo v 97 roku. NBS mala neskutocne malo rezer a tak musela stahovat peniaze za kazdu cenu. Hodnota zakladnej overnight sadzby bola 60% p.a.!!!! Aj ostatne sadzby boli rovnako sialene. Toto ty povazujes za stabilnu menu? Toto je BORDEL ako ty pises.

Ja nehovorim o Babylone. Freebanking sa nerovna anarchobanking!!! Jasne pravidla dane statom tu musia byt. Mne je jedno ci si banku zalozi pan Majsky & co, pokial splni pravidla (o com pochybujem), tak nech si prachy vyda, ak mu ich niekto bude pouzivat (o com pochybujem este viac).
A ako si prisiel na tych 20-30 mien? To by som rad videl tu ekonomicku uvahu, na zaklade ktorej to tvrdis.

RE: Transformacia
autor: D
pridané: 21-01-2006 23:05


"Prave ze ked uviazes peniaze na maslo (ako ty hovoris), tak ich cena bude lietat hore-dole spolu s cenou masla. Uzasne peniaze."
Skus sa radsej zamysliet nad tym ake uzitkove vlastnosti ma zlato a maslo. Zlato si nemozes dat na veceru, aj ked tak ako v minulosti ma urcite uplatenie aj mimo bankovnictva. Zlato sa nevyraba, zlato sa tazi a vytazi sa relativne konstantne mnozstvo.

"A neodpovedal si mi, ako budes pokryvat dopyt?"
Odpovedal som ti myslim velmi jasne. Tvoja otazka je nezmyselna.
Ako stiahne cast "obeziva", ked "obezivo" zodpoveda presnemu mnozstvu zlata v depozite? Spolu s obezivom sa stava vlastnikom adekvatneho mnozstva zlata v depozite. Vyrobi a preda zazracne mnozstvo tovarov a sluzieb v nejakom kratkom case?
Jozef, nemyslim to v zlom, zamysli sa na tym poriadne, rozmyslas stale v rovine penazi odtrhnutych od hodnoty.

"Ako doplnis dopyt po peniazoch? Tvoja odpoved ja jasna. Nijak, ze?"
Co to znamena dopyt po peniazoch? To znamena ze niekto chce vymenit vyssie penazne masy za tranzakcne peniaze, (povedzme) ktore jedine sa daju vymenit za TVaS. Bez schopnosti premenit tieto kvazi peniaze nema v rukach nic. Nic take ale neexistuje v pripade (uplnej) viazanosti na zlato. Kedykolvek mozes vymenit peniaze za zlato v depozite. Bankovky sa nestavaju v tejto rovine vecou ponuky a dopytu tak ako tranzakcne peniaze dnes.

A ake to budu pravidla? Pocet klientov ako v pripade DSS? Statny dohlad nad likviditou? Bud konkretny prosim.

"A ako si prisiel na tych 20-30 mien?"
To je cislo, kedy zacina byt tazka kartelova dohoda a konkurencia sa stava efektivnou a kedy sa eliminuje aspon ciastocne schopnost jedneho subjektu zasadne destabilizovat trh neobmedzenou emisiou.(ale uz aj 5-10 mien je zabavne a "nakldne" babylon cislo).

Inak priklad o NBS hovori prave v prospech penazi krytych zlatom ;-)

RE: Transformacia
autor: Jozef Filko
pridané: 21-01-2006 23:30


"Co to znamena dopyt po peniazoch? To znamena ze niekto chce vymenit vyssie penazne masy za tranzakcne peniaze, (povedzme) ktore jedine sa daju vymenit za TVaS."

To ze ich nie je dostatok v obehu. Znova sa pytam, ako by si doplnil peniaze do obehu v pripade, ze by ich bol nedostatok, tak ako sa to uz stalo.
Alebo by si akceptoval tak vysoke urokove miery, ktore aj tak su len kratkodobym riesenim?

Uz som ti napisal, ze cena zlata stupa, ale aj klesa nepredvidatelne (ako tento tyzden). To ze sa tazi stabilne nie je podstatne, lebo spotreba najma v el.priem. kolisa. Okrem toho, je cena zlata dost zavisla od dolara a inych drahych kovov.
Teda zlatom kryte peniaze urcite nie su stabilne peniaze.

RE: Transformacia
autor: D
pridané: 22-01-2006 3:39


Na moje otazky neodpovedas, kladies svoje znova. Ok. Nevadi.
"To ze ich nie je dostatok v obehu."
Presne ako hovoris, ale zaroven nie aj to, ze ich "je vela" vo vyssich penaznych masach?

"Znova sa pytam, ako by si doplnil peniaze do obehu v pripade, ze by ich bol nedostatok, tak ako sa to uz stalo."

A znova ti odpovedam, ze take nic nie je v pripade krytia zlatom problemom. Ziadne vyssie penazne masy(kvazi peniaze), ktore treba vymienat za tranzakcne peniaze, neexistuju. Obrazne, banka je 100% likvidna v akomkolvek momente, bez ohladu na to, kolko si kto v danej sekunde chce vybrat.(a vybrat si moze akurat zlato, ktore zodpoveda presne bankovkam "v obehu")

"Uz som ti napisal, ze cena zlata stupa, ale aj klesa nepredvidatelne"
A ja som spominal, ze je to preto, ze zlato je (dnes) obycajnym tovarom. Zlato "je cena". Kilogram zlata sa vymiena za kilogram zlata, resp. za bankovku, ktora tuto hodnotu zastupuje. Ak by sa spotrebovalo viac zlata ako jeho prirodzeny prirastok a vo vztahu narastu/poklesu produktivity prace, nastala by deflacia.(za kilo zlata by si kupil viac tovarov, ale takto deflacia ci pripadna inflacia by nikoho neposkodila, nebola by to inflacia "na ukor" niekoho ako dnes).
Spotreba zlata mimo bankovnictva vzdy v urcitej miere "kolisala".

RE: Transformacia
autor: Jozef Filko
pridané: 26-01-2006 18:27


Ospravedlnujem sa, ze som neodpovedal na tvoje otazky. Momentalne nemam moc casu na diskusiu, ale aj tak slubujem, ze sa sem vratim a zodpoviem aj ostatne.

Pre nedostatok casu sa drzim pre mna toho najdolezitejsieho a sice dovodu preco zlatom kryte peniaze uz de facto nie su. A to preto, ze sa neda regulovat mnozstvo penazi na trhu bez defraudacie.

Je pravda ze zlato pribuda priblizne stabilne. Rovnako je pravda ze su prilis velke vykyvy ceny kvoli roznej spotrebe zlata v priemysle a kvoli pohybu dolara (dolar dole -> zlato hore a naopak). Problem ale je, ze pokial ekonomika rastie, rastie aj mnozstvo tovaru a sluzieb na trhu. Teda v skutocnosti nepotrebujeme ani velkeho ("zleho") hraca na trhu, ktory nas oberie o obezivo. V skutocnosti staci rast objemu trhu. Potom je jasny problem zvysovania mnozstva penazi. Bud defraudujeme alebo zacnu peniaze chybat na trhu (pri zlatej mene). Zakonite sa dvihaju aj sadzby. Dalsi velky problem je nakup zlata. Ak chceme zvysit objem zlata aby sme mohli zvysit mnozstvo zlata potrebuje centralna banka zlato nakupit. Kedze nedisponuje zlatou banou, je namieste otazka ako take zlato kupit? Dalej ani cena takej meny by nebola rovna cene zlata. Nemoze sice klesnut pod hodnotu zlata, ale jej cena moze stupat, kedze sa s menou obchoduje. Preto ani pre ludi nemusi znamenat istotu, pretoze hodnota penazi moze oscilovat nad hodnotou zlata.

Zlata mena je sice kryta a "cenna", ale ani to ju nerobi stabilnou a uz vobec nebrani defraudacii. Naopak zvazuje centralnej banke ruky pri udrzovani stability meny.

Spomenul si aj deflaciu. Ale to snad vies, ze viac ako inflacia je nebezpecna prave deflacia. Znizenie ceny tovarov a zvysenie ceny uverov sa rovna okamzitemu spomaleniu rastu, krachu casti podnikov, zvyseniu nezamestnanosti a nakoniec zastaveniu rastu ekonomiky (min stagnacii).

Ako najvacsi problem teda vidim rast trhu a nebezpecenstvo deflacie.

RE: Transformacia
autor: D
pridané: 05-02-2006 4:18


"Ospravedlnujem sa, ze som neodpovedal na tvoje otazky. Momentalne nemam moc casu na diskusiu, ale aj tak slubujem, ze sa sem vratim a zodpoviem aj ostatne."

To je v poriadku.

"Pre nedostatok casu sa drzim pre mna toho najdolezitejsieho a sice dovodu preco zlatom kryte peniaze uz de facto nie su. A to preto, ze sa neda regulovat mnozstvo penazi na trhu bez defraudacie."

Ale to je relativne jednoduche, preto, ze spojene staty velkou emisiou bankoviek kryli vojnovy deficit a neboli schopny garantovat vymenu dolara, co vyplivalo z Bretton-woodu za zlato, co bola podstata onej dohody.

"Je pravda ze zlato pribuda priblizne stabilne. Rovnako je pravda ze su prilis velke vykyvy ceny kvoli roznej spotrebe zlata v priemysle a kvoli pohybu dolara (dolar dole -> zlato hore a naopak)."

Zase tie pohyby dolara, opat hovoris o dosledku nekrytia, neviazanosti penazi na hodnotu.(hoci ona deklarativne existuje, to su one vzorceky v ucebnicaich hospodarskej politiky)

"Problem ale je, ze pokial ekonomika rastie, rastie aj mnozstvo tovaru a sluzieb na trhu."

Jasne.

"Teda v skutocnosti nepotrebujeme ani velkeho ("zleho") hraca na trhu, ktory nas oberie o obezivo."

Ale razi sa aj nove zlato.

"V skutocnosti staci rast objemu trhu."

Ktory existoval aj v minulosti a nic sa nedialo.

"Potom je jasny problem zvysovania mnozstva penazi."

Aky? Deflacia - trh, to vyriesi, ak by narasalo mnozstvo tovarov rychlejsie
ako produkt.


"Bud defraudujeme alebo zacnu peniaze chybat na trhu (pri zlatej mene)."

Nie.

"Zakonite sa dvihaju aj sadzby."

Ake sadzby?

"Ak chceme zvysit objem zlata aby sme mohli zvysit mnozstvo zlata potrebuje centralna banka zlato nakupit."

Aka centralna banka, ake nakupy zlata? Zabudni. Chces tranzakcne peniaze? Uloz zlato do komercnej banky. Nechces? Drz ho doma v trezore. Je to uplne jedno. Zmysel CB by bol jedine v nejakom dohlade a vydavanim penazi rovnym prirastku zlata v depozite KB.(ktore KB hned odovzdava klientovi)

"Kedze nedisponuje zlatou banou, je namieste otazka ako take zlato kupit?"

Zlato mozes kupit(vymenit) za zlato, aky to ma zmysel?

"Dalej ani cena takej meny by nebola rovna cene zlata."

Aka mena? Zlato je "mena". Kilo zlata je "mena". Jedine bankovky v jednotlivych krajinach mozu znamenat rozdielne mnozstvo zlata, ale vymenny pomer je jasny, je dany prave tym pomerom mnozstva zlata, ktore zastupuju.


"Preto ani pre ludi nemusi znamenat istotu, pretoze hodnota penazi moze oscilovat nad hodnotou zlata."

Znova? Ako moze oscilovat, ked zlato = peniaze? 1 "depozitna koruna" = 1gram zlata. Ako moze hodnota "depozitnej koruny"?

"Zlata mena je sice kryta a "cenna", ale ani to ju nerobi stabilnou a uz vobec nebrani defraudacii. Naopak zvazuje centralnej banke ruky pri udrzovani stability meny."

Aka stabilita? Mena je stabilna, je jasny vymenny pomer voci inym menam, ktory je dany presne tym, ake mnozstvo zlata jednotlive meny zastupuju.

"Spomenul si aj deflaciu. Ale to snad vies, ze viac ako inflacia je nebezpecna prave deflacia. Znizenie ceny tovarov a zvysenie ceny uverov sa rovna okamzitemu spomaleniu rastu, krachu casti podnikov, zvyseniu nezamestnanosti a nakoniec zastaveniu rastu ekonomiky (min stagnacii)"

Povedal Keynes. Pokym sa nenarodil, ekonomiky nerasli?

Znizenie ceny tovarov? Nie je cena len vymenny tovaru a sluzby voci inemu tovaru ci sluzbe. Ma deflacia v pripade penazi krytych zlatom vplyv na to, za kolko ostrihani vlasov si mozes kupit mercedes? Nie meni sa len to, za kolko gramov zlata dostanes za ostrihanie vlasov a v rovnakom pomere aj to, za kolko gramov zlata si kupis mercedes.

RE: Transformacia
autor: Jozef Filko
pridané: 05-02-2006 20:23


D, netrhaj moj text na kusky ale skus reagovat v kontexte toho co som ti napisal. Jasne som uviedol ake ma zlata mena rizika. Uz len zmena krytej meny na fiat menu je problem (kurz).
Ale jedna vec je asi najdolezitejsia. Nepresvedcis ani jednu komercnu banku aby drzala zlato v trezore. To neurobi ani jedna jedina banka na Slovensku.
Deflacia je vec pre studenta ekonomickej vysokej skoly. Ja som proti inflacii, ale povazujem za rozumne stanovit si inflacne kriterium (hranicu) a na zaklade toho dokazem robit predikciu ceny. Rovnako dobre viem, ze deflacia je este vacsie riziko prave kvoli zastaveniu investicii. Keynes vystupoval proti deflacii, ale na druhu stranu preferoval inflacnu spiralu napriek tomu, ze sposobila napriklad krizu 29.10.1929.

RE: Transformacia
autor: D
pridané: 09-02-2006 22:52


"D, netrhaj moj text na kusky"
Ja ho netrham, snazim sa reagovat na vsetko.

"Uz len zmena krytej meny na fiat menu je problem"

Ale o tom sme sa nebavili. To samozrejme problemom je, ale nie inym, ako dnes.

"Nepresvedcis ani jednu komercnu banku aby drzala zlato v trezore. To neurobi ani jedna jedina banka na Slovensku."

Ked to neurobi, tak skrachuje. Banka nebude bankou, nebude robit to, co je jej ulohou.

"Ja som proti inflacii, ale povazujem za rozumne stanovit si inflacne kriterium (hranicu) a na zaklade toho dokazem robit predikciu ceny."

"Deflacia je vec pre studenta ekonomickej vysokej skoly."
Nerozumiem tejto poznamka, ale dobre.

"Keynes vystupoval proti deflacii, ale na druhu stranu preferoval inflacnu spiralu napriek tomu, ze sposobila napriklad krizu 29.10.1929"

Joj, tak to sme si ale toho chudaka Keynesa zjednodusili a aj krizu v 29tom ;-)

RE: Transformacia
autor: Lukas Krivosik
pridané: 15-01-2006 22:49


V tom linku na clanok v .tyzdni o Druckerovi to vysvetlujem. Tovarov bude stale viac a dokonca tovary site namieru nahradia dnesne seriove vyrobky. Ale vdak vyssej produktivite prace sa bude priemyslom zaoberat stale menej ludi ako dnes.

Taky isty vyvoj prebehol aj v polnohospodarstve. Roman sa myli, ak pise, ze Tofflerovci pisu o buducnosti.

Tofflerovci pisu o sucasnosti!!!

Presne tieto trendy, ktore su uz v USA viditelne, predpovedali aj oni. My na Slovensku mame obrovsku prilezitost v tom, ze sme akoby posunuti v case. Co je na Zapade dnes, k nam pride zajtra a to je velka sanca pre kazdeho jedneho z nas, byt pripraveny. Lebo stastie praje pripravenym;-)

RE: Transformacia
autor: D
pridané: 16-01-2006 9:43


Ano, suhlasim, ostatne toto som uz rozpisoval na tychto forach davnejsie. Aj ohladom tej prilezitosti.
Neviem zial, kto je Drucker, ale ked si otvoris knihy takeho "lavicaka"(tvoj pohlad) ako napr. Robert Reich najdes tam nielen toto, ale dalsie zaujimave postrehy.

Ale este je tu jeden faktor, presuvanie vyroby tam, kde dosahuje nizsiu produktivitu, takze proti tejto vizii posobi aj tento fakt a pokym nebude nezamestnanost dostatocne nizka, tak sa bud tlak na narast produktivity spomali alebo bude mat coraz viac ludi problem. Lebo vymyslat nove nicotnosti na urovni sluzieb je sice fajn, ale aj ich akceptovanie ma urcite hranice.

Kwame
autor: Samir
e-mail: tyrone@yahoo.com
webstránka: http://www1776.sanguinante.com/acquistoautogermania/
pridané: 23-06-2006 5:41


oreficeriapiombino http://www2671.stampabile.net/pitbull... albergoasuncion direct http://www2755.maniinsu.com/haydenchristensen... cdnavigatore deagostiniedicola http://www2350.soddisfare.com/luanaborgiait... poesiadamicizia mulinelloshimano http://www2040.soddisfare.com/articoloregalocatania... albaniacom manigliecolombo http://www285.maniinsu.com/bagnoturcopistoia... cheapaccommodationibiza macchinafotograficaantiche http://www2475.maniinsu.com/websitesecrets... aduc driverstampantehp1100 http://www1455.maniinsu.com/chubbysex... miniitalia italianospagnolo http://www415.maniinsu.com/giochidazione... villaggioturisticirivaangelo 710A707E65E7B4E094B30AD2F5DC009AA0DA1859
Jessie
autor: Johnathon
e-mail: lucas@royalmail.com
webstránka: http://www2007.nubibianche.com/articoloastrologia/
pridané: 23-06-2006 5:42


sexygirls http://www2120.soddisfare.com/acciaioinossidabile... calvizia sitocalciomercato http://www1835.maniinsu.com/felisi... sfondoimmagine ricettacinesi http://www858.uomodelferro.com/albergoeconomicofrancia... robinson corsiinsegnantisostegno http://www155.maniinsu.com/verbatim... lgu8180scarica storiaamore http://www99.attesa.net/testdintelligenza... sfondihalloween legacalcioit http://www2217.nubibianche.com/candidcamera... accessoriobagnoarredo malattiaanimali http://www1580.soddisfare.com/masterizzarecdmp3... playerxdvdfreeware autovettura http://www2268.uomodelferro.com/licenziamento... enzojannacci 710A707E65E7B4E094B30AD2F5DC009AA0DA1859
Sean
autor: Brett
e-mail: taylor@hotmail.com
webstránka: http://32.disperatestrida.com/fioreprimavera/
pridané: 30-06-2006 10:53


programmazionesale http://70.mioautore.com/calendarioporno... libreriafeltrinelli agriturismoborgosandalmazzo http://115.volontieri.com/orologioaste... sexycam termeacquapia http://8.volontieri.com/targaauto... spaziowebbanner motorolac550 http://46.disperatestrida.com/chapter7bankruptcy... campionatoregionalicalcio finanziamentovinci http://79.grandiserto.com/covercd... vignettaumoristiche calcolatriceinteressilegali http://29.masapienza.com/sqlserver2000download... agriturismotrento listinoprezzorolex http://132.masapienza.com/sonyericssont68i... riduzionecosto fotogaynudi http://105.pocoqueta.com/lastminutevillanovatulo... minuteriebigiotteria f4dd026ac39b9e2fa576404ae93f215c
Darrin
autor: Alexis
e-mail: javier@e-mailanywhere.com
webstránka: http://11.mp3liede.org/indexoffortminorftmp3/
pridané: 29-07-2006 9:47


98e7887cbadf64760f3bd49e1a5b734f 512mbmp3playeroledfarbdisplay http://16.mp3liede.org/lecteurmp3ipodnano4... mp3grandin musiqueformatmp3gratuit http://15.mp3deutsch.org/simplesongoffreedommp3domainezfolk.com... nomadeobaladeurmp3minik creativemp330gb http://15.freiemusik.org/philipsmp3179... mp3recorder20gb mp3spelareirivert301gb http://10.mp3deutsch.org/helmutlottibesamemuchomp3... vonmpeg4zump3umwandeln cdmp3umwandelnfreeware http://19.mp3freie.org/realaudiomp3... heystpeterflashthepanmp3 samsungmp3ypu1x512mo http://7.mp3liede.org/telechargermusiquejeuvideomp3... vinogriegomp3 convertirwmvmp3 http://19.mp3deutsch.org/convertirandfichierandoggandenandmp3... thecorrsoldtown.mp3 lecteurdivxprodvdmp3usboggkaraoke http://6.freiemusik.org/kumikodamp3song... mp3geraeuschdownloads c9551bfed82d85381e7fd1deb6fef0af
Kristoffer
autor: Uriel
e-mail: rafael@mail.ru
webstránka: http://17.peccatatolle.com/20xdvd/
pridané: 06-08-2006 6:01


9c1f1fcb41c1ec300563293541664d5f homeequityloanlowestrate http://18.colpidiventura.com/agriturismogualdotadino... razzegatti glucomannano http://16.internastampa.com/cheapwebhosting... mobileanticovenditaveneto ocmediasetit http://12.colpidiventura.com/fotocucciologatti... massimofini mp3index http://5.cospettoetterno.com/volocharter... commentopoesiaarano ricettatortacocco http://3.internastampa.com/portodigenova... dimagrirepochigiorno zuccherofornaciari http://14.cospettoetterno.com/smsgratisexcite... secretwebsite europacroazia http://13.colpidiventura.com/modelliporsche... aereoportoparma cellulitecurare http://20.peccatatolle.com/polyesterrecycling... processoriathlon f005eb0fc8b9ed3938637eb9ead63ec2
RE: Transformacia
autor: marian
e-mail: roman@skylan.sk
webstránka: http://zoznam.sk
pridané: 29-01-2006 16:08


K tej urovni z roku 1989 Aka je dnes kvalita zivota ? Vybavenost domacnosti , Ake je zaostavanie technikou napr. pocitacmi ? Ake bolo v roku 1989 ? Kolko percent tvori dnes tienova ekonomika , ktora sa v statistikach nevyskytuje . Kde sa v HDP objavi predany produkt bez dokladu ? Co sa dnes neda kupit bez papiera ? Cesta je jasne dalsie znizovanie aj nepriamych dani
RE: Transformacia
autor: Ondrej Jombik
e-mail: nepto@platon.sk
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 14-01-2006 19:53


Prosim vas, pan Metod, nato aby som videl vzmahajucu sa ekonomiku mi staci jedna cesta do roboty. Vsade sa nieco stavia, buduje, opravuje. Na kazdu Aviu ktoru predbehnem sice nadavam, ale som rad, lebo ked sa vela prenasa a premiestnuje (aj ked zatial na starych autach), znamena to vela tovarov a sluzbieb... ekonomika ide jednoducho dopredu a nevidia to len ti, co to vidiet nechcu.

Co mna osobne viac znepokojuje je fakt ako uvazuju niektori ludia na Slovensku. Nedavno som bol na vychode nasej krajiny a ludia tam lamentovali, ze nemaju pracu a vsetky investicie idu len do Zapadu. OK, to beriem, ale z ich rozpravania som dalej pochopil, ze ich snom a cielom je tam mat druhu VSZtku. Alebo iny velku fabriku. Proste vyrobu. Stat za pasom zapajat suciatky. Prosim vas, co je toto za pracu? Vyroba je predsa najpodradnejsia pridana hodnota zo vsetkych a nechapem preco ludia tuzia prave po tom. Keby tak chceli aby tam prisla japonska firma a zalozila fabriku na vyrobu mikrocipov, nerealne sice, ale aspon rozumne. Kym bude myslenie ludi taketo, nikam sa nedopracujeme...

po dlhom case...
autor: Tomas Cunik
e-mail: tomocici@centrum.sk
webstránka: http://www.skifreestyle.sk
pridané: 14-01-2006 21:20


Pocujem ako tu niekdo kyda na vychod? :-) Ja mam z vychodniarmi opacnu skusenost. Napr. sme si aj napriek relativne najhorsej zivotnej urovne zvolili vo volbach do VUC DS-SDKU-KDH. To svedci o tom, ze to tu nie je az take zle. Samozrejme, najdu sa aj taki, ktori nariekaju, ale skor si myslim, ze nadava Ruzomberok, LM, ci zbytok stredneho SVK. Su na tom lepsie ako vychod, ale maju utopisticku predstavu o tom, ako skoro by mohli dobehnut BA, keby ich neokaslievala.
RE: po dlhom case...
autor: Ondrej Jombik
e-mail: nepto@platon.sk
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 15-01-2006 13:20


To myslenie o druhej VSZtke a vyrobe s nizkou pridanou hodnotou je blizke ludom z celeho Slovenska. Ludia z vychodu ale opravnene pridavaju bonus o investiciach na zapade. To zapadniari nemozu ;-)
RE: Transformacia
autor: D
pridané: 16-01-2006 19:59


Ondro, uz si bol na exkurzii vo fabrike na mikrocipy? A snad si nemyslis, ze cela VSZtka je o ufulanych robosoch a snad necakach, ze ludia, ktori nemali moznost zachytit vsetky vydobytky modernej doby budu rozmyslat o pridanej hodnote. Pridana hodnota...mas pravdu, clovek kvasiaci za pocitacom a vymyslajuci novy software je vdaka pridanej hodnote, ktoru tvori ovela hodnotejsim clovekom, jeho produkt prace pre kazdodenny zivot nevyhnutnejsi ako produkt sikovneho majstera a jeho ucna v stolarskej dielni. Ja som si myslel ze spolocenska delba prace je dolezita a ze kazdy poctivo pracujuci clovek v ramci nej si zasluzi uctu, ale vidim ze glorifikovanie pridanej hodnoty uz zne svoje ovocie a ze ideal je, aby vsetci kvasili za pocitacmi, tvorili software, vymyslali reklamu ...
Jaj a ze niektori z tych "slahnutych vychodnarov" vidia, ze nie nezaujimava cast tej "pridanej hodnoty" tvoriacej sa v hlavnom meste je zalozena na tunelovani statneho rozpoctu alebo v lepsom pripade nadhodnoteni sluzieb, do ktoreho prispievaju aj oni?

RE: Transformacia
autor: Ondrej Jombik
e-mail: nepto@platon.sk
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 18-01-2006 21:39


Isteze nema kazdy sediet za pocitacom a tvorit software. Spolocenska delba prace je dolezita, lenze niekam musime smerovat. Zapajat suciastky za pasom nie je uz vobec "in" a robi sa to nas len preto, ze ti ludia su lacnejsi ako stroj, ktory by sem museli priniest. Musime ist s dobou, naco vcera stacili styria dnes zmakne jeden. Je to tak umelo to drzat nepomaha ani ludom, ani fabrike, ani statu.

Neplati to len pre VSZtku ci fabriky; trochu si sa do mna oprel s tym software, ale vedz ze to plati aj u nas. Naco som mal kedysi cely tyzden musim dnes zvladnut za dva dni. Doba je raz taka, aj *toto* je ekonomicky rast!

Co ja kritizujem nie je vychod (ospravedlnujem sa, moja partikularna skusenost bola z vychodu), ale sposob uvazovania typu: dajte mi robit cokolvek nezmyselne, hlavne nech je zato nejaky plat. Musime niekam aj napredovat, ludia jednoducho musia uvazovat ako tomuto svetu nieco priniest, ci uz nieco inovativne alebo ked aj nie inovativne, aspon vacsiu konkurenciu na existujucich trhoch. Musia prejavit viac snahy, iniciativy, tuzby po vzdelani, novych poznatkov a obohacovani vlastnych schopnosti a skusenosti. Na cele s pasivitou a nezaujmom je toto presne to, co kritizujem.

RE: Transformacia
autor: D
pridané: 18-01-2006 23:33


Ty si bol optimista, ja skusim priliat pesimizmus.

"Musime ist s dobou, naco vcera stacili styria dnes zmakne jeden."
Kiez by to bola pravda naozaj sirsie, ako len v kontexte vymeny narastu produktivity clovek/stroj.
Ten narast produktivity je casto kompenzovany nabalovanim nicotnosti na produkt, takze celkova produktivita sa nezmeni. Ak v roku 1980 bola produktivita 1 a na cene vyrobku sa podielala reklama 10% a v roku 2005 bola produktivita 1,5 a reklama sa podielala na cene vyrobku 50%, aky je celkovy narast bohatstva a produktivity v sirsom zmysle? Existuju priklady, ked sa vyroba fyzicky sice zlahcuje, je potrebneho menej ludskeho usilia ale v konecnom dosledku sa produktivita zvysila len mierne ak sa zohladni co je na zvysenie tej produktivity v danom obore potrebne vynalozit v inych oboroch. Napriklad IT je velmi dobry priklad, ked firmy po niekolkych rokoch "zaslepeneho minania", zacali o prinose IT uvazovat ovela realistickejsie a prestali verit casto nafuknutym marketingovym blabolom o zazranom naraste produktivity, ktora bola sice draho zaplatena, ale nedostavila sa, dokonca niekedy to bolo aj naopak.
Kedze si spominal mikrochipy, to ze niekto stoji pri pase a robi hlupucku cinnost, netusi o nadupanej technologii na pozadi nic, podla mna nejakou zmenou okrem toho, ze nechodi v monterkach ale bielych plastikoch a sledovat ci sa rucicka, resp. palicka na obrazovke nedostala do cerveneho. Akurat skor chytia obezitu a na to, aby doma zakrutili ziarovku budu volat elektrikara ako ja.(inak toto sa prejavi na raste HDP, lebo pokym si ju zakrucal sam, nikde to nevyskocilo)

"Je to tak umelo to drzat nepomaha ani ludom, ani fabrike, ani statu."

Statu a fabrike - tie nechajme tak. Ludom? Pokym tu je 17% nezamestnanost, ktora sa urcite zasadne neznizi tym, ze sa tu postavia laboratoria...pokym by narast produktivity konzervoval tuto nezamestnanost, resp. velky previs ponuky a dopytu, tak "ludia", resp. velka cast z nich, z toho nebude mat nic. Lebo jedna vec je produktivita prace a druhou vecou su mzdy a tieto dve veci tym viac suvisia, cim sa dopyt viac blizi ku ponuke.(moze ju dokonca niekde predcit a potom moze aj casnik zarobit ako radovy "brain", takze ak by vznikol opacny vztah dopytu a ponuky, moze vzniknut aj takato paradoxna, z hladiska "produktivity" a "priadnej hodnoty" situacia)

Mat z toho bude ten, ktory vlastni kapital a v mnohych oblastiach ide produktivita prace ruka v ruke s koncentrovanim kapitalu a narokmi na kapital, ktoremu sa z pozicie cloviecika s pravidelnym priemernym prijmom alebo bez neho, asi tazko postavis. Esteze tu mame Cinu.

"dajte mi robit cokolvek nezmyselne, hlavne nech je zato nejaky plat."
OK. Rozumiem co chces povedat. Na druhej strane ked sa pozries na to ocami menej kvalifikovaneho cloveka, ktory ma problem zohnat pracu, je ta "poziadavka" logicka. Ostatne, nie je lepsie, ked moze sluzit ostatnym aspon nejako, hoci nebude dosahovat vrchol produktivity, akoby mal sediet doma na zadku a bude to za neho robit stroj? Nema takto sancu sa dostat skor ku motivacii vzdelavania sa? Nie kazdy investor prichadza so zamerom nechat sa technologicky uslapat konkurenciou a zosat v dobe kamennej spolu s tunajsimi Flinstoneovcami.
Nie je ti to ako spotrebitelovi jedno pokym je dost volnej pracovnej sily?
Vycerpajme zasobu volnej pracovnej sily a nemusime nic riesit, otazka produktivity sa stane existencnou zalezitostou kazdeho zamestnavatela. Ale ako vycerpat, ked z azie a celeho sveta sa usmievaju zastupy sikovnych, pracovitych, hoci zatial menej vzdelanych a zvacsa aj produktivnych ludi? OK, vysoka pridana hodnota tu, nizka zatial do azie. Co budu robit nasi menej kvalifikovani ludia? OK, ziarovku mi nepride asi zakrutit cinan, ale topanky mi usit moze. Jedine, ze nieco, co si budem ochotny platit ale predtym sa bez toho zaobisiel - oper,pranie a zehlenie,upratovanie,donaska pizze,nakupy,narodeninove party pre deti,santaklausovia,ziva reklama a samozrejme ziarovka .... - aka to pridana hodnota a produktivita. Pokrok nie? Sluzby stupnu na 80% podiel. Bude medzi nimi aj moja zakrutena ziarovka. HDP bude statisticky rast, ale to aj s pricinenim narastu dlzky pracovnej doby vsetkych "brainov". A realne?

"Na cele s pasivitou a nezaujmom je toto presne to, co kritizujem."
Pockaj, ale Tvoj kvazy citat hovori o niecom inom.

V preklade

- Dajte mi robit hocico, cim budem niekomu uzitocny, lebo nechcem sediet doma na zadku.

A Tvoja vyhrada
- Hohoho bratku, preco si taky pasivny a nehladas cestu, ako sluzit inym svojim brainom a nie len rukami, to je o nicom.

- Nie je to jedno, pokym ma niekto zamestna, tak asi niekto moj produkt potrebuje, pokym sa udrzi na trhu, tak moja produktivita nie je asi az taka mizerna, samozrejme za podmienky, ze mojmu zamestnavatelovi neexternalizuje stat velku cast nakladov.(To je jedna z dobrych vyhrad, ked sa narieka nad tym, ze stat sa nestara o prichod kapitalistu na spravne miesto)

"Musia prejavit viac snahy, iniciativy, tuzby po vzdelani, novych poznatkov a obohacovani vlastnych schopnosti a skusenosti"
Ale to nie je recept pre vsetkych, lebo keby bol, tak by mi nemal kto zakrutit ziarkovku, jedine a aby to bol narast produktivity, ze by na to vynasli robota, na ktoreho vyrobu treba menej hodin ludskej prace ako na zakrutenie ziarovky paprcou.

RE: Transformacia
autor: Ondrej Jombik
e-mail: nepto@platon.sk
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 21-01-2006 17:41


Len velmi v skratke, lebo nemam moc casu ;-)

Pokial bude dopyt po ludoch vacsi ako ponuka, bude to len dobre. Takato situacia je pozorovatelna uz dnes, ked v niektorych odvetviach (napr IT) je malo kvalifikovanych ludi, ale dopyt je stale velky. Partikularne u nas uz niekolko mesiacov hladame na jedno miesto cloveka (vlastne uz ani nehladame...)

Co budu robit nekvalifikovani? Zakrucat ziarovky... spravne... lenzep okial su tu cele zastupy zakrucacov ziaroviek, tak je celkom logicke, ze mnohi z nich nemaju pracu a ti co ju maju dostavaju mizerny plat.

Preto radim zmenu: preorientovat sa zo zakrucaca ziaroviek trebars na odkrucaca (chcem tym povedat na profesiu, ktorej je nedostatok a zvysit si tym poziciu na trhu prace). Potom aj samotnym zakrucacom ziaroviek stupne hodnota, aj ked ta bude nizka vzdy, lebo zakrutit ziarovku vie aj vysokokvalifikovany clovek.

Pasivita a cakanie na fabriku proste nie je kluc k uspechu.

Viem, je to frustrujuce, ked si niekto so sucasnou kvalifikaciou nevie najst pracu. Nevidi ziadne pole posobenia, nic kde by sa vedel uplatnit. Je to paradox, niekde bude pes zakopany, pretoze ja tych moznosti uplatnenia vidim az prilis a ludovo povedane "niekedy neviem do coho skor pichnut" ;-)

RE: Transformacia
autor: D
pridané: 21-01-2006 23:22


"Pokial bude dopyt po ludoch vacsi ako ponuka, bude to len dobre. Takato situacia je pozorovatelna uz dnes, ked v niektorych odvetviach (napr IT) je malo kvalifikovanych ludi, ale dopyt je stale velky. Partikularne u nas uz niekolko mesiacov hladame na jedno miesto cloveka (vlastne uz ani nehladame...)"

Jasne, ved o tom pisem. Ale upozornujem na opacnu situaciu.

"Co budu robit nekvalifikovani? Zakrucat ziarovky... spravne... lenzep okial su tu cele zastupy zakrucacov ziaroviek, tak je celkom logicke, ze mnohi z nich nemaju pracu a ti co ju maju dostavaju mizerny plat."

A co s nimi, postrielat? Ich praca je potrebna, lenze problem je v tom, ze v cine a podobnych krajinach ich je prebytok tiez. A ked sa pozries na okolo kolko len kvazi produktivnych novych odvetvi vznika, lebo ludia nenachadzaju (a to nemusi byt len o subjektivnych dovodoch) uplatenie...

"Preto radim zmenu: preorientovat sa zo zakrucaca ziaroviek trebars na odkrucaca (chcem tym povedat na profesiu, ktorej je nedostatok a zvysit si tym poziciu na trhu prace)."

V ktorej okrem IT a telecom, co tiez nebude trvat vecne, pretoze to je oblast kde doslo k prudkemu rastu a trh nedokazal pruzne zareagovat? (plus technologicke zaostavanie slovenska v 89tom)

"Potom aj samotnym zakrucacom ziaroviek stupne hodnota, aj ked ta bude nizka vzdy, lebo zakrutit ziarovku vie aj vysokokvalifikovany clovek."

Ale mozno ten vyskokvalifikovany nevie opravit auto, vysustruzit nabytok, polozit parkety, urobit rovny mur, nalepit dobre billboard ci reklamu na auto atd. zijes v svete IT a nevies si predstavit zrejme kolko oblasti zivota potrebuje, ak nie vysoku kvalifikaciu v zmysle nasavania vedomosti, tak aspon dlhorocnu prax.

"Pasivita a cakanie na fabriku proste nie je kluc k uspechu."

Ale o tom nikto nehovori.

"Je to paradox, niekde bude pes zakopany, pretoze ja tych moznosti uplatnenia vidim az prilis a ludovo povedane "niekedy neviem do coho skor pichnut" ;-)"

Verim vzhladom na to, ze si naznacil oblast v ktorej posobis. Ale je nezmyselne ocakavat ci ponukat to ako zazracny recept, ze do onej oblasti, s ktorou musi clovek zit od malicka(to je moja naivna predstava, oprav ma kludne) prenikne 50tnik, ja neviem, zamocnik. Jednoducho si mlady clovek, ktory vidi okolo seba moznosti, ja ti to prajem, gratulujem ti, narodil si sa v spravnej dobe so spravnymi zaujmami, predispoziciami a mozno oplyvas vynimocnymi volovymi vlastnostami(ale to aj ini ludia, ktory taketo vychodiska pred sebou nemaju). Ale pochybujem o tom, ze ked si k tomu prvykrat pricuchol prave preto, ze si mal ako dieta viziu o tom, ze tam bude sanca zarobit na zivobytie a inde nie.

RE: Transformacia
autor: Lukas Krivosik
pridané: 22-01-2006 19:13


Ved tam je problem. Ze nase statne skolstvo ponuka jeden subor faktov, vyucovanych jednym sposobom pre vsetkych. Prave plne sukromne, zakaznicky orientovane skolstvo by viedlo k vyhladavaniu talentov, ktorymi kazdy disponuje a potom v sustredeni sa pri vyucbe prave na tuto oblast.

Ja nie som IT specialista, ale tiez viem, ze keby ma vyhodili z prava, nestratim sa. A teraz nehovorim, ze by som si nasiel nejaku pracu okolo politiky.

RE: Transformacia
autor: D
pridané: 22-01-2006 22:15


Mas k dispozicii sukromne skoly a nielen u nas. Stale nechapem na co sa stazujes. Vidim medzeri v systeme vyuky, pristupu, ale pokial sam nemas zaujem rozvyjat sa nejakym smerom, sebalepsie podmienky v skole z Teba odbornika v danej oblasti automaticky neurobia. Cesta k vedomostiam je zlozitejsia, ale na kazdej skole sa najde dost ludi, ktory nie len v ramci vyuky ale aj vo volnom case su ochotni sa ludom so zaujmom venovat. O tomto ma nikto nepresvedci a verim, ze na skolstvo kategoricky odsudzujes aspon z pozicie cloveka, co tieto moznosti vsetky vycerpal.
Ved ani napr. kvalifikovani cinania v europe sa nestratia, kym sa naucia jazyk dru v kuchyniach dvanast hodin.
Zabudnime na to, ze mas kontakty aj vdaka svojej angazovanosti, zabudnime na to, ze ich maju mozno tvoji rodicia, zabudnime na to pravo, premiestnime Ta geograficky trochu na vychod, kde je nezamestnanost na urovni 20+ percent a kde sa lepsie miesta vychytaju po znamosti a predstavme si, ze zacinas chodit po konkurzoch v oblastiach, kde je n ludi s dlhsou praxom, lepsimi referenciami, povedzme ze v oblasti na ktoru mas kvalifikaciu aj prax zdochol pes. To su vychodiska pred ktorymi stoja mnohi. Okrem toho deti, stari rodicia na krku. Nejaka tvrda bokovka popri nezamestnanosti, nech je aspon na stravu a najom, uspory ziadne, ziadne socialisticky dotovane rekvalifikacne kurzy k dispozicii...Ak si zozenies potencialny flek, na ake naroky na plat, pracovny cas a system odmienovania budes mat cas a ake pracovne podmienky budes mat guras pozadovat?
Nech mame aj opacny priklad ako uviedol Ondro, obor v ktorom doslo k fantastickemu rastu, obor do velkej miery prikrmovany zo statneho rozpoctu, obor kde chyba minimalne jedna generacia, , obor kde firmy hltaju absolventov aj este studentov a davaju im sancu ucit za pochodu, lebo inu moznost nemaju, obor na ktory mas kvalifikaciu a dokonca ja prax, lebo to robis od malicka ako hobby(mylim sa v niecom Ondro?).
Este aby sme si rozumeli, neospravedlnujem sedenie na zadku doma pri peci a nariekanie nad vlastnym osudom. Len by som bol rad, aby sme videli prekazky, ktore stoja v ceste inym, ktore na viac musia prekonavat, ked ponukame recepty a kategoricke zavery.

RE: Transformacia
autor: Ondrej Jombik
e-mail: nepto@platon.sk
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 22-01-2006 21:56


Isteze som ako dieta neuvazoval zistne, ze toto bude ta spravna cesta ako si zarobit na zivobitie. Konieckoncov mal som byt futbalistom, nie IT expertom, ale prislo zranenie kolena... tak som sa preorientoval.

Toto presne vravim. Iked uznavam, ze sa lehsie meni pole posobnosti mlademu cloveku, ktory ma na krku 50ku.

To nie je o tom v ktorej sfere kto posobi. Poznam vela ludi, ktory o IT maju asi tolko vedomosti, ze vedia napisat dokument vo Worde a zavolat si z mobilneho telefonu. Napriek tomu su velmi uspesni vo svojich oboroch - pravo, predaj, poradenske cinnosti, atd. A je naozaj dobre, ze tomu IT nerozumeju, lebo inak by som nemal zakaznikov ;-)

RE: Transformacia
autor: D
pridané: 22-01-2006 22:40


Mozno by si sa preorientoval aj tak, vela deti strieda rychlo zaujmy, az postupne sa profiluje.

Nuz ti zakaznici rozumeju minimalne do tej miery, ze vedia, ze nieco potrebuju od Teba ;-) A sam asi vies, ake tazke je predavat zakaznikovi, ktori nepatri k tym, co len tak pustia balik, ktori sice tusia, ze by nieco potrebovali, ale nemaju o tom ani konkretnu predstavu, ani doveru tie rozhodnutia v jeho prospech nechat na Teba. Vedia ze nieco treba, mozno preto, ze to ma konkurencia. Nehovoriac o tom, ze casto maju problem docenit potom aj Tvoju pracu.
A tazko predas technologiu cholchoznikovi z lazu, hoci ty vies, ze mu zvysi produktivitu v mastaly o 30%, ked si ani len nevie predstavit, ako mu to pomoze, nehovoriac o tom, ze to nebude vediet pouzivat a ze sa toho boji ;-) Takze medzi cholchoznikmi velky business asi neurobis. Ale to sme uz kusok mimo temy.

Typicky Klaus
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 14-01-2006 21:40


V prvom rade vsetci vieme v akom stave bola CR v roku 1997 a boli to prave ekonomicke problemy, ktore viedli k padu Klausa. Co sa tyka clanku, mam k nemu mnozstvo namietok, pokusim sa byt vecny.

1. Cisty kapitalizmus nikde nebol, predstava cisteho kapitalizmu je utopiou, nie realne existujuce zmiesane systemy.

2. Odmietanie zmysluplnosti politickych stran? Ale ved dnes tu mame obrovsky problem partokracie, politicke strany maju nebezpecne vysoky vplyv.

3. Nerozumiem o aku uplnu zmenu ekonomickeho systemu panovi Klausovi ide? Preco sa o nu nepokusil, ked bol premierom? Navyse v tejto casti graduje taky ten postoj, ze politici boli dobry, bolo treba vymenit ludi:D

4. Idealisticka koncepcia zahranicnej politiky? To bola vzdy len teoria a jej ucelom bolo len maskovat skutocne, mocenske ciele zahranicnej politiky. A co sa tyka zahrenicnej politiky stredoeuropskych statov je to cisty "rektalny alpinizmus" velmociam. Snad s vynimkou Polska. Ved aj ten Havel podporil vojny, hovoril o humanitnom bombardovani.....

5. A uz sme pri "vysoce kompromisnim dokumentu". Tak zrazu uz Klausovi nevadili kompromisy. Btw. z toho rozkradania vsetkeho, co malo aspon aku-taku cenu ludmi ako Kozeny, Chobot a spol sa CR dodnes spamatava. Take ekonomicke projekty liberalizacie a privatizacie sme mali v este vulgarnejsej(ideologicky cistejsej) verzii aj my za Meciara. Uz nikdy viac!

6. Jasne, J-krivka, nizka infalcia....a potom preco je Klaus ako ekonom na posmech...

7. Cenou za vyrovnanu obchodnu bilanciu bolo, ze si ludia zo zapadu kupovali nase vyrobky za cast ich skutocnej hodnoty a my sme tak dotovali ich ekonomiky.

8. Tunelovanie a rozkradanie sa da nazvat akokolvek. Aj novy lepsi, aj ked narocnejsi svet.

RE: Typicky Klaus
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-01-2006 22:11


No Lahvac, samozrejme, ze ty, keby si bol federalnym ministrom financii, by si tu transformaciu zvladol lepsie ako Klaus. Ja tiez nehovorim, ze Klaus vsetko urobil perfektne. Vela veci, co urobit mal, neurobil. Ale ukaz mi postkomunisticku krajinu, ktora zvladla transformaciu lepsie ako Ceska republika? Ano, banky sa mozno mali privatizovat ako prve, vcera to Klausovi odporucal aj Peter Schutz. No co, po bitke je kazdy generalom.

A teraz k tvojim namietkam:

1. Klaus predsa nie je ziadny anarchokapitalista. On hovori o parlamentnej demokracii, narodnom state a trhovej ekonomike bez privlastkov. Takze mi uniklo, kam tvoja vyhrada smerovala.

2. Lavicovy liberal Havel mal akusi koncepciu "nepoliticke politiky". Klausovo stanovisko bolo take, ze ked nieco chces vnutit spolocnosti, demokraticku legitimitu to ma, ak prejdes volbami. Take tie akcie ako snaha Kocaba vyvesit na Hradcanoch modry vechet, su bohapustou snahou o svojvolne vnucovanie svojho nazoru, mozno s aktivnou pomocou medii, ale mimo institucii parlamentnej demokracie.

A k tej partokracii, politicke strany budu mat vzdy len taku moc, aku moc bude mat stat. Chces menej partokracie? Tak zmensi vplyv statu na rozne oblasti. Mimochodom Lahvac, uz si si nastudoval tie linky o odstatneni skolstva, ktore som ti dal??? Nejako si o tejto teme zmlkol.

Kazdopadne, skolstvo je typickou oblastou, kde stat nebotycne skodi a ak nechceme, aby boli Slovaci za par rokov uplne tupi, musime ho co najskor odstatnit.

Ale musim povedat, ze tento vyrok ma uplne zhodil zo stolicky:

"Take ekonomicke projekty liberalizacie a privatizacie sme mali v este vulgarnejsej(ideologicky cistejsej) verzii aj my za Meciara. Uz nikdy viac!"

To akoze Meciar bol nejaky liberal??? Meciar, bol prave ta "tretia cesta" na Slovensku. Inak o absurdnosti slovenskej onanie nad "tretimi" a "zlatymi strednymi cestami" pisem okrem ineho tu:

http://magazin.station.zoznam.sk/servlet/Satellite?pagename=CMS_Page&childpagename=Magazin/CMS_Container&c=Page&cid=1118753701921&aid=1136206311327&rid=1124791349575&pi=...

RE: Typicky Klaus
autor: marian
e-mail: roman@skylan.sk
webstránka: http://zoznam.sk
pridané: 29-01-2006 16:21


Vela veci, co urobit mal, neurobil. Ale ukaz mi postkomunisticku krajinu, ktora zvladla transformaciu lepsie ako Ceska republika?


Slovinsko

RE: Typicky Klaus
autor: Jozef Filko
pridané: 29-01-2006 17:16


Slovinsko ale malo trosku inu poziciu na zaciatku 90. rokov. Jeho trh bol otvoreny, i ked aj tam bola regulacia atd, ale bol urcite liberalnejsi ako v CSSR, PLR, MLR ci NDR.
RE: Typicky Klaus
autor: D
pridané: 14-01-2006 23:46


Lahvac ta vyhrada Klausovi v 1. mohla byt taka, ze nehovori o kapitalizme ale anarchokapitalizme, pojem "cisty kapitalizmus" je nezmysel, 1. kapitalizmus je definovany ako ekonomika s PREVLADAJUCIM sukromnym vlastnictvom kapitalu a pody 2. snaha o zavedenie anarchokapitalizmu by viedla k potlaceniu kapitalizmu, slobodnych trhovych vztahov
RE: Typicky Klaus
autor: Milton
pridané: 15-01-2006 0:25


"1. Cisty kapitalizmus nikde nebol, predstava cisteho kapitalizmu je utopiou, nie realne existujuce zmiesane systemy."

Cisty kapitalizmus bol napriklad v USA v 19. storoci a fungoval velmi dobre. Nemyl si kapitalizmus s anarchokapitalizmom, nie je to to iste.

RE: Typicky Klaus
autor: romco
pridané: 15-01-2006 9:38


noo ci fungoval velmi dobreee by som bol opatrny.
hovorim o vysvetleni zmeny.
keby bol taky dobry ludia by ho neodstranili alebo neobmenili ze?
to su take tie klasicke spomienky na stare dobre casy ktore nikdy nevysvietlia preco ked bolo ludom tak fantasticky a system fungoval skutocne skvelo tak preco to ludia casom zmenili.
nechcem sudit ekonomicke faktory, tie mohli byt akekolvek. faktom zostava ze ludia sa rozhodli to zmenit.
z tej doby sa stava mytus- koniec koncou ako z kazdej doby po urcitom case.

RE: Typicky Klaus
autor: Lukas Krivosik
pridané: 15-01-2006 13:54


"preco ho odstranili, ked tak dobre fungoval?"

Ale to je velmi jednoduche, Roman. Ludia si mysleli, ze statna regulacia im prinesie este viac benefitov ako minimalne regulovany slobodny trh. To, ze sa z tejto cesty stala slepa ulicka je uz druha vec. Lavica vzdy tvrdila, ze viac regulacii a vyssie dane "su pokrokove". A pravica im casto uverila a jedine na co sa zmohla bolo kricat "nie az tak daleko a nie az tak moc".

Az Ronnie s Maggie mali dost kuraze povedat, ze to, co lavica povazuje za pokrokove je v skutocnosti slepa ulicka a mrtva ratolest civilizacie.

RE: Typicky Klaus
autor: romco
pridané: 15-01-2006 14:18


neviem je to slaby argument, keby to tak bolo ludia by sa zbadali a vratili by sa spet. ale vyvoj niekam smeruje, preto si myslim ze poukazovat na 18-19 storocie a davat ho za priklad dnesku je trosku scestne.
ludia to opustili lebo neboli spokojny, keby spokojni boli system by nemenili. Citujem sam seba:
Ľudia túžia po spokojnom a naplnenom živote a ak opustili konkretnu historicku epochu, tak preto, že im tento život neposkytovala.

a este k tomu zalesaka
Môžeme tento zánik ľutovať, ale nemôžeme dva razy vstúpiť do tej istej rieky, ani vrátiť sa do detstva. Rieka, ktorá netečie, nie je rieka. A tradícia, ktorá už netrpí rozpormi, nerieši otázky a neadaptuje sa na nepredvídateľné, môže byť iba mŕtva tradícia.

kapitalizmus ktory funogval v 18/19 storoci mohol fungovat len vtedy.
mylne predstavy o dokonalej minulosti a skazenej pritomnosti nerepsektuju fakt, ze aj v tej super minulosti by ste nasli X percent ludi, ktori by hovorili o super predminulosti a o skazaneej sucasnosti(v nasom pripade minulosti)

roman

RE: Typicky Klaus
autor: Lukas Krivosik
pridané: 15-01-2006 15:12


Ale ja to nepopieram, ale prave dnes by napriklad slobodnejsi trh fungoval este lepsie ako v 19. storoci. Uz nim nakyva robotnicka otazka, pretoze dominuju sluzby, vynalezy ako internet zmensuju aj nedokonalost trhov...

Takze my sa do tej ery urcite vraciame. Smerujeme pomaly k vacsej ekonomickej slobody a mojim zaujmom je, aby to pokracovalo. Lenze zavedenie eura a vznik europskeho statu bude znamenat zvratenie tohto trendu minimalne v Europe.

A este k tym spekulantom: Goerge Soros napadol v 1996 britsku libru prave kvoli tomu, ze bola v tejto cakarni na euro. Briti sa poucili, pochopili, ze euro zmensuje ich manevrovaci priestor a do spolocnej meny sa velmi nehrnu.

RE: Typicky Klaus
autor: romco
pridané: 15-01-2006 15:35


Ale ja to nepopieram, ale prave dnes by napriklad slobodnejsi trh fungoval este lepsie ako v 19. storoci. Uz nim nakyva robotnicka otazka, pretoze dominuju sluzby, vynalezy ako internet zmensuju aj nedokonalost trhov...

si priaznivcom tretej vlny?;)

RE: Typicky Klaus
autor: Lukas Krivosik
pridané: 15-01-2006 15:57


Poznam nazory Alvina Tofflera a myslim, ze je na nich vela pravdiveho i podnetneho. Sam o tychto trendoch pisem v suvislosti so smrtou Petra Druckera, tu:

http://www.tyzden.com/index.php?w=art&idart=4388&idiss=8...

Ale tejto paradigme nepripisujem vacsiu ani mensiu platnost ako paradigmam Paula Kennedyho, Samuela Huntingtona, Patricka Buchanana, Francisa Fukuyamu a dalsich spolocenskych myslitelov, zaoberajucich sa sucasnostou a blizkou buducnostou.

Kazdy z tychto autorov opisuje realitu a trendy z isteho uhlu pohladu a kazdu z tychto paradigiem by mal poznat kazdy publicista, politik i clovek, ktory chce proste existovat v 21. storoci.

RE: Typicky Klaus
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 15-01-2006 17:35


Co sa tyka odstatnenia skolstva, nepovazoval som dalsiu diskusiu za funkcnu, pretoze zacala byt privelmi podrobna a na nu nemam vedomosti. Nechcel som sa zbytocne kompromitovat nefundovanou argumentaciou. Linky som si samozrejme precital.

1. Co znamena kapitalizmus bez privlaskov? D hovori, ze sucastny sytem kapitalizmom je a ja s nim suhlasim.

2. V liberalnej demokracii maju svoju ulohu aj media a vobec treti sektor, nie len priamo mocenske organy statu. Paradoxne su to prave nasi vladni politici, ktori casto argumentuju hodnoteniami nevolenych pravicovych ekonomickych analytikov atd. To je pre mna vacsi problem ako vlajka EU. Btw. jej nevyvesenie povazujem za mimoriadne infantilny, pateticky a neefektivny prejav "odporu". Nieco podobne ako Castrove manifestacie proti vykoristovaniu.

Nemyslim, ze napriklad znizovanie ulohy statu v oblasti socialneho zabezpecenia bude viest k znizeniu neumernej moci stran. Prave naopak-dovod vzniku partokracie je rezignacia ludi v politickej oblasti, kedze nemaju pocit, ze im stat nieco dava.

Mecar a Klaus robili v zasade to iste. Pod heslom "stat je najhorsi hospodar" rozdali statny majetok roznym tunelarom. V tom vidim podobnost.

Meciar nebol liberal, tak ako nim nebol, nie je a zrejme ani nikdy nebude Klaus. Dahrendorf tvrdil, ze liberal sa musi snazit zvysit ludom zivotne sance. Obaja spominany pani sposobili iba ich znizovanie v oblasti opravneni i zaopatreni.

RE: Typicky Klaus
autor: Jozef Filko
pridané: 15-01-2006 18:57


"1. Co znamena kapitalizmus bez privlaskov? D hovori, ze sucastny sytem kapitalizmom je a ja s nim suhlasim."

To akoze na Slovensku? Skoda, ze som sa s nim este nestretol. Ja vidim regulovanie trhu, prerozdelenie, zasahovanie statu do kazdej moznej oblasti. Nariadenia, prikazy, zakazy, smernice... To ze si mozem otvorit firmu a podnikat nepovazujem za kapitalizmus. To bolo aj pocas nazicmu v 3.risi a tiez to nebol kapitalizmus, ale socializmus.

"2. V liberalnej demokracii maju svoju ulohu aj media a vobec treti sektor, nie len priamo mocenske organy statu. Paradoxne su to prave nasi vladni politici, ktori casto argumentuju hodnoteniami nevolenych pravicovych ekonomickych analytikov atd. To je pre mna vacsi problem ako vlajka EU. Btw. jej nevyvesenie povazujem za mimoriadne infantilny, pateticky a neefektivny prejav "odporu". Nieco podobne ako Castrove manifestacie proti vykoristovaniu."

Tak spomeniem "len povrchne" mimovladky, ktore sa pravidelne vyjadruju k temam. Transparency international, Amnesty international, Greenpeace, Ludia proti rasizmu, Aliancia zien, Nadácia InfoRoma, Sloboda zvierat, SFPA, ...
A media: Narkoza, Dojka, Smeti, Plavda, Minus 7 dni...
BTW. minimalne je otazne, ci je opodstatnene vyvesovat eurohandru v krajine, ktorej obcania su druhoradymi obcanmi eurohappylandu. A este dlho nimi budu.

"Nemyslim, ze napriklad znizovanie ulohy statu v oblasti socialneho zabezpecenia bude viest k znizeniu neumernej moci stran. Prave naopak-dovod vzniku partokracie je rezignacia ludi v politickej oblasti, kedze nemaju pocit, ze im stat nieco dava."

Znizi to vplyv statu na zivoty ludi, hlavne ten negativny. O motivacii ludi volit je zlozite hovorit, je to na dlhu diskusiu. Ale uz sa na PS rozoberala.

"Mecar a Klaus robili v zasade to iste. Pod heslom "stat je najhorsi hospodar" rozdali statny majetok roznym tunelarom. V tom vidim podobnost."

Zatial co Meciar je neodsudeny kriminalnik, Klaus je minimalne vo svete respektovany ekonom a politik. Ako dopadla privatizacia v Cechach sa mozme hadat. Ale fakt je, ze zatial co cesi mali priamy prospech z privatizacie, Meciar slovakov uplne otvorene okradol jeho "nahradou" za 2.vlnu kuponovej privatizacie a rozdal majetok po "1SKK" svojim priatelom, ktory mu spatne platili z tychto podnikov kampan atd.

"Meciar nebol liberal, tak ako nim nebol, nie je a zrejme ani nikdy nebude Klaus. Dahrendorf tvrdil, ze liberal sa musi snazit zvysit ludom zivotne sance. Obaja spominany pani sposobili iba ich znizovanie v oblasti opravneni i zaopatreni."

Nuz Meciar je ex-komunista (alebo post-komunista) a sprosty zlodej, nic viac. A Klaus, je mi srdecne jedno ako ho budeme skatulkovat, pre mna su podstatne skutky, ktore v ceskej ekonomike vykonal a tie smerovali k liberalizacii trhu.

RE: Typicky Klaus
autor: Zolo
pridané: 16-01-2006 15:54


Aj Klaus je neodsudeny kriminalnik. Kvoli svajciarskym kontam ho Cesi, ktori si stale udrzuju urcity antitrhovy zmysel pre poriadok, v roku 1997 vyhodili z vlady. Dnes je sice prezidentom, ale je to viacmenej vdaka nepriamemu volebnemu systemu. Teda, Klausa za prezidenta Ceska zvolilo niekolko sto poslancov, ktori maju viac pochopenia pre svajciarske konta, ako priemerny Pepa z Depa.

Meciarov najvacsi ekonomicky priestupok bol, ze i ked tvrdil, ze preferoval "miestny talent" namiesto zahranicnemu kapitalu, nejako si nevsimol, ze aj Cesky kapital je zahranicny. Cast rozdielu v zivotnej urovni medzi CZ a SK je kvoli Meciarovi. Dal priestor roznym kvazi dcerskym Ceskym firmam na Slovensku. Preto je u Klausa popularny.

Dalsim zdrojom uspechu ceskej ekonomiky je fakt, ze sa riadi do velkej miery zdravym rozumom. Klaus sice protestuje ako osamostatneny Don Quijote, ale socialisti riadia akonomiku. Je to krasna reklama pre Cechov. Jeden predava myty, druhy na tom zaraba. My na Slovensku sa hasterime a zaostavame.

RE: Typicky Klaus
autor: marian
e-mail: roman@skylan.sk
webstránka: http://zoznam.sk
pridané: 29-01-2006 16:34


Ale treba brat do uvahy aj tu skutocnost , ze Slovensko tu vdaka komunistickej industrializacii malo kopu fabrik s vysokou materialovou a energetickou narocnostou a prakticky nepredajnym tovarom Chybala predsa finalna vyroba produktov Slovenska ekonomika bola koncipovana ako doplnkova k Ceskej Myslite si co chcete ale mozno treba dakovat Bohu , ze nie sme na tom na Slovensku este ovela horsie . Staci mozno porovnat ceske regiony , ktore maju podobnu skladbu vyroby napr . ostravsko , alebo mostecko a porovnat nezamestnanost a ine problemy A zistime , ze su velmi podobne
RE: Typicky Klaus
autor: Jozef Filko
pridané: 29-01-2006 17:23


Neviem cim zaostavame. Som zvedavy kde budu Cesi o 10 rokov alebo o 20 s vladou CSSD a KSC. Zelam im vela uspechov na kruhovom objazde.

A Klausa nezvolilo 100 poslancov. V CSSD Klausa nechceli, ved kolko krat sa zopakovala volba? A vzdy to "prezil" len Klaus. Chceli ho tam ludia a CSSD neostalo nakoniec nic ine, len sa prisposobyt prieskumom verejenej mienky. Ak by bola priama volba (ako to chcelo ODS), tak tam Klaus dnes urcite je.

RE: Typicky Klaus
autor: Lukas Krivosik
pridané: 15-01-2006 22:41


"Co znamena kapitalizmus bez privlaskov?"

Trhova ekonomika bez privlastkov alebo tiez bez zbytocnych adjektiv ako "socialna" a "ekologicka". To su tie tretie cesty. Stary dobry Ludwig Erhardt vymyslel ten pojem, aby lepsie predal transformaciu v ramci CDU. Ako to dopadlo, vidime dnes.

"D hovori, ze sucastny sytem kapitalizmom je a ja s nim suhlasim."

V principe je to tak, ze tu mas trhovu ekonomiku, kde produkcne prostriedky su v sukromnych rukach a mas centralne planovanu ekonomiku, kde su produkcne prostriedku zospolocenstene (teda patria statu).

Z tohto pohladu sme trhova ekonomika.

Lenze problem je ten, kolko z toho, co sa vyrobi v sukromnej sfere si privlastni (cez dane) stat, aby to nasledne prerozdelil a naco sa potom tie peniaze minu.

Pises o "znizovani ulohy statu v oblasti socialneho zabezpecenia". Nuz, prave rozne pojistenia by sa dali velmi dobre robit na sukromnej baze, skolstvo by mohlo byt sukromne uplne a o zdravotnictve pisem tu:

http://veda.azet.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=197&Itemid=...

Problem tych socialnych transferov je v tom, ze len cast ide na skutocny boj proti chudobe, vela z toho zozerie neefektivny byrokraticky stroj a mnohe socialne programy maju velmi demotivujuce nasledky. Napriklad v USA znicili cernossku spolocnost vlastne lavicovy prezidenti ako Kennedy a Johnson. Pisal o tom v jednom z prvych cisel .tyzdna Bill Baker.

Cele je to o tom, ze ked podporujes chudobu, budes mat nakoniec viac chudobnych.

"jej nevyvesenie povazujem za mimoriadne infantilny, pateticky a neefektivny prejav "odporu"."

Tak protestuj aj u Gaspiho, ten ju tusim tiez nevyvesil a myslim dokonca, ze sa za tym neskryvaju ani nejake hlboko filozoficke dovody ako v Klausovom pripade.

"Nemyslim, ze napriklad znizovanie ulohy statu v oblasti socialneho zabezpecenia bude viest k znizeniu neumernej moci stran."

Napriklad privatizacia znizila moc politikov tym, ze ich vyhnala z dozornych rad a tak uz nemozu nerusene ryzovat zo "spolocneho" ako doteraz. To je ale na dlho.

"Dahrendorf tvrdil, ze liberal sa musi snazit zvysit ludom zivotne sance."

a pre toto nikdy nebudem liberalom. Ja si myslim, ze ak to takto Dahrendorf povedal, tak je to blbost. Ked si liberal tak niekomu zvysujes/znizujes sance? Alebo je mysleny "liberalny politik", ktory prostrednictvom statu zvysuje ludom sance? Ale potom sa pytam, ktorym ludom zvysuje a ktorym znizuje? Zavana to konceptom "rovnosti sanci", co je opat len nejake dalsie prerozdelovanie prav, povinnosti a penazi.

Ak chces zvysit pocet prilezitosti v spolocnosti, tak prave liberalizacia je cestou. To je ten vztah medzi istotou a slobodou. Napriklad v USA mas velku neistotu, ci neprides o pracu. Je to nasledok slobodneho trhu. Ale vdaka slobodnemu trhu je tam aj velmi nizka nezamenstnanost a ked prides o pracu, velmi lahko si najdes dalsiu.

Istota sa da udrzovat len na velmi nizkej urovni pre vsetkych. Sloboda je neista, ale prinasa ovela viac prilezitosti. A cim vacsia sloboda, tym viac tych prilezitosti. Viac na tuto temu tu:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?19...

RE: Typicky Klaus
autor: romco
pridané: 15-01-2006 18:17


no buchanan je prilis pesimisticky a tak trosku mimo,

fukuyama sa tak trosku sekol(zaujimavy je staroveky filoyof a polihistor poseidonios- povedal ze v rimskej republike nastal koniec dejin a nic lepsie sa uz nevymysli a podla neho nastal koniec historie-potom caesar prekrocil rubikon)

huntington je fajn ale tak trosku precenuje kulturny aspekt, nerata s kulturnou vymenou prilis

kennedyho som necital

tofflerovci mi prisli ako najrealnejsi, ta ich predpoved trendov sa docela vyplna,

uvidime ako to dopadne, u mna ale najviac zabodovali tofflerovci, aj to ze mozme takto diskutovat je vysledkom tretej vlny:)

RE: Typicky Klaus
autor: romco
pridané: 15-01-2006 18:29


jo a ten drucker vyzera zaujimavo. vyslo od neho nieco v slovencine?
RE: Typicky Klaus
autor: Jozef
pridané: 16-01-2006 8:02


V slovencine nie, ale v Cechach to vydava Management Press a na Slovensku to kupis na www.elita.sk. Inak by som privital este nejaky clanok od neho.
RE: Typicky Klaus
autor: D
pridané: 15-01-2006 11:19


Mozes to ohranicit aspon priblizne rokmi Milton?
RE: Typicky Klaus
autor: Milton
pridané: 15-01-2006 11:37


Su rozdieli medzi juznymi statmi konfederacie a medzi severnymi statmi unie to treba povedat.Rokmi by som to obmedzil takmer od zalozenia USA az po prve regulacne zakony ako bol napr. Shermanov antitrustovy zakon. Z tohto obdobia samozrejme vylucujem obciansku vojnu a prve roky ktore po nej nasledovali a par rokov ktore viedli k jej vypuknutiu.
RE: Typicky Klaus
autor: D
pridané: 15-01-2006 19:24


Milton dost si to idealizujes. V casoch jeffersonovych to bolo predovsetkych polnohosporadarstvo, pomerne rovnostarska spolocnost, plus remeslo. Postupne vsak doslo ku koncentracii obyvatelstva v mestach bez dosahu na podu, az vtedy sa da hovorit ozajstnom kapitalizme. Kapitalizme, ktory ma mozno aj idilicke stranky ale rozhodne nie len tie, aj neludske utrpenie, tazku detsku pracu, pracovne podmienky daleko prekracujuce ludsku dostojnost. Preto som sa pytal na obdobie. Nuz a trusty mali politicke pozadie, neboli (len) obrazom slobodneho trhu, moc trustov bola uzko previazana so vsetkymi tromi zlozkami politickej moci. A ze taketo problemy mozu prist Jefferson tusil a Lincoln na sklonku zivota vedel.
RE: Typicky Klaus
autor: Milton
pridané: 15-01-2006 20:42


Nemyslim si, ze si to moc idealizujem, ja netvrdim ze vtedy to bolo ako v nebi. Pod pojmom kapitalizmus si predstavujem moznost slobodneho podnikania bez zasahov statu. A to v tej dobe platilo. Niekto pestobal kukuricu, niekto mrkvu, niketo zemiaky a niekto fazulu, niekto vyrabal noze, iny choval dobytok a potom s tymito komoditami volne medzi sebou obchodovali. Ziadne dotacie, ziadne dane, ziadne regulacie. Je pravda ze "market revolution" nastala az po roku 1815 a to najme ako si spominal koncentraciu ludi v mestach a nasledne s rozvojom zeleznic, ale slobodny trh bez regulacii bol uz predtym. To je pre mna kapitalizmus, ja netvrdim ze kapitalizmus vedie k bezstarostnemu zivotu, ziadny system k nemu nevedie.
RE: Typicky Klaus
autor: D
pridané: 16-01-2006 16:18


Prekazkou pre rozvoj kapitalizmu bola nabozensky podnietena setrnost, ktora sa len pozvolna lamala. Charakteristickym znakom americkej spolocnosti na prelome storoci bola stale pomerne vysoka miera rovnosti, s vynimkou cierneho obyvatelstva a indianov, ktora vytvorila jedinecne podmienky pre vznik demokracie.
Amerika dokazala absorvovat relativne dlho pristahovalcov, mali k dispozicii vyrobny faktor podu. To ich robilo existencne nezavislych jeden od druheho a kooperacia nebola v podstate nevyhnutna, ale ak existovala, spokojne mozno suhlasit s tym, ze musela byt vtedy len vyhodna. Mimochodom na tomto je vidiet, ze prirodzena je ista miera rovnosti. Ze takato miera rovnosti je dosledkom slobodnych vztahov medzi jednotlivcami a slobodnej kooperacie a ak hladat niekde prirodzene rozdieli, ktore spomina klasicky liberalizmus, tak tu.
Len velmi tazko sa tu da hovorit ale o kapitalizme, da sa hovorit o slobodnom trhu a slobodnych vztahoch medzi jednotlivcami(az na cierno cervenu vynimku).
Ta zasadna zmena charakteru suvisi s koncetraciou obyvatelstva a vycerpavanim v podstate dovtedy volne dostupnej pody. Spociatku predstavovala tovarenska vyroba slusnu alternativu voci pomocnej praci v polnohopodarstve. Znamenala narast produktivity. Neskor vsak narast koncetracie obyvatelstva sposobil obrovsky tlak na znizovanie miezd, zhorsovanie podmienok pracujucich, detsku pracu, narast zlocinu.
Napriek tomu, ze narast produktivity prace napr. vo vztahu k detskej praci mal znamenat opacny trend, rozmer detskej prace dosiahol uroven miestami az otrokov. Koncetracia ekonomickej moci, ktorej pricinou a dosledkom bolo zaroven aj prepajanie ekonomickej a politickej moci zaroven znamenala vyraznu ranu predtym zakorenej demokracii.
Samozrejme ani tu demokraciu netreba velmi idealizovat, existovali oblasti kde bola tradicne vyrazne potlacana v prospech najvplyvnejsich jednotlivcov, ale tieto zlyhania neboli nicim voci arogancii akym bola zneuzivana / korumpovana moc s nastupom trustov. Takze slobodny trh bez zasahov statu v tomto neskorsom obobi je mytus, kapitalizmus v idilickom obdobi casov jeffersonovych len naozaj v zarodkoch.

"To je pre mna kapitalizmus, ja netvrdim ze kapitalizmus vedie k bezstarostnemu zivotu, ziadny system k nemu nevedie."
Ale podobne poziadavky ani nikto resp. ja urcite nekladiem.

Kuponova privatizacia - omyl
autor: Pol
pridané: 15-01-2006 19:02


Vo vtedajsej ponuke bol Klaus asi jedinou rozumnou alternativou. Ale ked by sme si mohli dovolit byt generalmi po bitke, musime skonstatovat, ze jeho najvacsi projekt - kuponova privatizacia - bol nestastnym zlyhanim. Ludom sa dostalo par odrobiniek, no skutocne na nej zbohatlo len niekolko sikovnych marketerov, ktori podniky rychlo vytunelovali, nechali skrachovat alebo ich vyhodne predali a prestahovali sa na Bahamy. Meciarova privatizacia "poctivym slovenskym privatizerom" bola este okatejsia kradez. Ukazalo sa, ze jedinou spravnou privatizaciou mali byt od zaciatku standartne transparentne tendre, v ktorych by jednak stat zarobil a zahranicni investori by priniesli know-how a kapital. Negativne dopady reforiem mohli byt omnoho nizsie. Na Klausovych aj Meciarovych pokusoch by sa mali poucit buduce dalsie tranzitivne ekonomiky (napr. Kuba).
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 15-01-2006 19:40


A ludia by z toho mali este vacsie, ved vies co. Riesenim mali byt zamestnanecke akciovky v kombinacii hoci aj s kuponmi, vsade, kde to islo.
Zahranicni investori kapital zacali postupne privazat, mnohokrat stacilo sadnut do lietadla v pokrcenom balonaku a presvedcit. Ale samozrejme, ze by aspon taky predaj bol lepsi ako vlna odcerpavajucich domacich "investorov"- po slovensky - tunelarov.

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 15-01-2006 20:13


"Riesenim mali byt zamestnanecke akciovky v kombinacii hoci aj s kuponmi, vsade, kde to islo. "

Zamestnanecke akciovky je velke riziko pre podnik , ale aj pre samotneho zamestnanca . Za Meciara boli takto privatizovane rozne podniky napr. Hydrostav .

"Zahranicni investori kapital zacali postupne privazat, mnohokrat stacilo sadnut do lietadla v pokrcenom balonaku a presvedcit "

To sa da aj dnes . "Len" musis presvedcit . :-)

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 15-01-2006 20:53


Priznam sa, ze neviem ako to bolo presne s hydrostavom. Naozaj islo o cisto zamestnanecku privatizaciu, alebo zamestnanci posluzili len na ziskanie urciteho kapitalu ale realne nemali ani ogranizovane ziadny dosah na riadenie/moc.

To ano, ale len s balonakom to uz asi nepojde ;-)

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 15-01-2006 21:25


Pokial si spominam v tomto konkretnom pripade boli akcie rozdelene na 3 skupiny . 1. skupinu tvoril vyssi manazment, 2. skupinu stredny manazmant 3. skupinu zamestnanci . Samozrejme radovi zamestnanci s 1 alebo 2 akciami nemali vplyv ani zaujem na riadeni firmy . Zamestnanci nemali sancu v tom case priniest nejaky relevantny kapital.
Myslim, ze pred rokom (v inej suvislosti) boli niektori clenovia vyssieho manazmaentu obvineny z prenevery ...

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 16-01-2006 9:47


Jasne. Presne ako som predpokladal... Takze toto dobry priklad tej nefunkcnosti alternativy rozhodne nebol ;-)
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: Zolo
pridané: 16-01-2006 17:58


Alternativa bola. Stacilo dat podniky zamestnancom. Od riaditelo po nocneho vartasa ten isty podiel. Tym by sme vytvorili miliony majitelov-kapitalistov so zodpovednostou za svoj majetok. Niektori by zkrachovali, druhi prosperovali. Z tych druhych by sa vytvorila kapitalotvorna vrstva bez zvlastnych politickych konexii. SKutocny demokraticky kapitalizmus.
Toho scenara sa vsak obaval zapad. Oni si nezelali konkurenciu. Chceli kupit spotrebitelov. Vyrobne kapacity uz mali. My sme mali opacne zaujmy. Ale Klaus a spol. sa postarali, ze tento kapitalizmus sa u nas nenarodil. Klaus je obycajnym agentom zahranicneho kapitalu. Na domacich kapitalistov kasle.

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 16-01-2006 18:41


Absolutny nezmysel . Ziskanim majetku (este k tomu podielovo virtualneho) sa neziska zodpovednost . Vlastnit akcie vlastneho podniku zamestnancom je dost vysoke riziko pri krachu . Nie len , ze pride o zamestnanie este aj o uspory v akciach vlastneho podniku .
K druhemu odstavcu sa nema ani zmysel vyjadrovat .

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 16-01-2006 19:39


Ta zodpovednost tam je, za seba, za svoje rodiny, kolegov. Zaujimave, ze pokial ide o spravovanie vlastnych veci komunitou alebo cirkvou nemas problem uverit, ze to ide. Zrejme nepoznas priklady(zo zahranicia), kedy zamestnanci prevzali krachujuce podniky, napr. odcerpavajuco "spravovane" managementom a postavili tieto podniky na nohy. A ako clovek ziska zodpovednost? Tak ze bude robit len tolko a v takej kvalite kolko si zamestnavatel s bicom vynuti...ako casto pocut..."za tie prachy co mi dava ja mam..."?
To je o zodpovednosti? Jediny zaujem o to, ci prislo 10teho na ucet dohodnute mnozstvo penazi, alebo skor to, ked sa clovek musi resp. ma motivaciu zaujimat o to, ci je z coho toho desiateho urobit prevody a ak nie je, co sa s tym da robit?
Nie je to ziadna novinka, ale aj maly podiel, ci uz na celkovom zisku, alebo zisku z produktu je motivujcejsim z dlhodobeho hladiska ako vyrazne zvysenie platu - to funguje len kratkodobo.(je to vedecky podlozene)
Nuz a co bolo lepsie, ked sa ludia bezmocne prizerali ako im rozpredavaju pod zadkom podnik? Alebo v trochu lepsom pripade ako "vyvoleni" nechvaju fabriku prezivat, plnia si vrecka a cakaju kedy budu moct podnik strelit niekomu, kto ho bud vie efektivne rozlozit alebo v lepsom pripade rozbehnut?
Ano, mat podiel vo firme kde pracujes je zrejme nebezpecne. Nie motivujuce a nezvysuje to zainteresovanost.
Cize prakticka rada do zivota - predaj podiel vo firme, kde pracujes a kup polovicu firmy niekoho ineho. Lebo ked to krachne, tak prides "o uspory" aj o pracu.
A o akych usporach hovoris? Narpiklad o tych, ktore pominal zamestananci, ked im predavali pod zadkom stroje a nechodili vyplaty, posielali ich na dovolenky, hoci mali zaujem bojovat a robit, boli ochotni sa vzdat aj casti mzdy, dokonca robit zadarmo len aby podnik prezil?
Skus mi to cele vysvetlit/zodpovedat, tentokrat sa naozaj nechytam, nerozumiem co chces povedat alebo na akej skusenosti stavias.

Oprava
autor: D
pridané: 16-01-2006 20:18


...cirkvy = v ramci cirkvy, v ramci farnosti
...vedecky podlozene = podlozene vyskumami

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 16-01-2006 20:46


" Ta zodpovednost tam je, za seba, za svoje rodiny, kolegov "

Ano , kludne moze byt . Ja som ale hovoril o ino fenomene . To ze ak niekto DOSTANE akcie nedostane k nim aj zodpovednost . Vermi je to nieco podobne ako ked niekto vyhra jackpot neziska s nim schopnost peniaze spravovat resp. ich kumulovat alebo hoc aj znovu hovyhravat .

" Skus mi to cele vysvetlit/zodpovedat, tentokrat sa naozaj nechytam, nerozumiem co chces povedat alebo na akej skusenosti stavias. "

To ked bezni zamestnanci (vacsinou v zahranici) v snahe zachranit firmu v ktorej pracuju sa rozhodnu skupit akcie , vyplatit akcionarov , pouziju na to vlastne uspory cim oddialia len bankrot. Pretoze potrebuju investora musia si pozicat z banky. Po roku nie su schopni plnit zavazky a nie len , ze akcie maju nulovu hodnotu este aj prichadzaju o pracu .
Ja netvrdim ze sa nenajde firma ktorej to vyslo resp. dostatocne rychlo nasli investora , ktory od nich znovu tie akcie odkupil.
Ja osobne neodporucam vrazit vacsinu svojich skromnych uspor do firmy pred bankrotom , v ktorej som dokonca zamestnany ,pokial nemam moznost ovplyvnovat chod (ale o tom teraz nehovorime).

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: Dewey
pridané: 17-01-2006 19:25


Nedostane. Bud ju citi a minimalne mu ide o existenciu, alebo na to kasle.

"Po roku nie su schopni plnit zavazky a nie len , ze akcie maju nulovu hodnotu este aj prichadzaju o pracu."
Ano, aj take rpipady existuju. Ale u nas neslo o skupovanie akcii, ale v podstate rozdanie akcii. Islo o podniky, ktore mnohe sancu prezit mali a neboli na pokraji krachu, kym sa do toho nepustil management alebo investor, ktory mal casto uplne ine zaujmy ako zamestanci. Nabalit sa v kratkodobej perspektive a vdaka tomu, ze ziskali kapital, ku ktoremu nemali ani vztah, ani casto nevedeli co s nim, kapital casto nasobne presahujuci to, za co ho ziskali, najlahsie a "najbezpecnejsie" bolo rozpredat. Ale s tym uz nic neurobime, treba ist proste dalej.
Samozrejme vacsinu podnikov bolo treba ozdravit a to nieslo so sebou aj prepustanie, ukoncnenie urcitej neperspektivnej vyroby. Toto je asi ta najzasadnejsia vyzva, s ktorou by sa museli vysporiadat.

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 17-01-2006 20:00


" Bud ju citi a minimalne mu ide o existenciu, alebo na to kasle. "
Blizsia kosela ako kabat .

" Ale u nas neslo o skupovanie akcii, ale v podstate rozdanie akcii. "

No a to kritizujem (nech sa rozdavaju akejkolvek skupine) .

"... kapital casto nasobne presahujuci to, za co ho ziskali, najlahsie a "najbezpecnejsie" bolo rozpredat. "

Suhlasim zaroven, ale nevidim ani riesenie v rozdavani akcii zamestnancom .

"Toto je asi ta najzasadnejsia vyzva, s ktorou by sa museli vysporiadat"

Presne tak . Firma, ani statna ani sukromna, taka-nijaka . Myslim, ze by to skoncilo podobne ako privatizerov a la Majsky .

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 18-01-2006 5:38


Mas dost nizku mienku o ludoch, ked tu koselu a kabat zovseobecnujes.

"No a to kritizujem (nech sa rozdavaju akejkolvek skupine)."
Ale niekomu ten kapital musel pripadnut. A co zostalo ludom, ktori ho pod prislubom pochybnych istot zveladovali a zhromazdovali(povedzme) par desiatok rokov?
Zhrnme to...
Dobrotivy sudruh nie...
Dobrotivy domaci gangster kapitalista nie...
Zahranicny kapital, casto s pozadim oboch skupin tiez nie, hoci toto sme zhodnotli ako asi najlepsiu moznost...
Kupony nie, mali akcionari nie...
Zamestnanci nie...
...a zahranicny kapital, ked je vlastnik daleko od reality svojej pobocky velmi pripomina efektivitou a praktikami stat, statne firmy. Lebo aj toto je o ludoch a nie povode kapitalu. Co sa deje? Asi nepoviem novinku, ked poviem, ze spolupraca je casto hladanim cesticky ako si naklonit niekoho vo vyssom managemente, kto je blizko k peniazom/rozhodnutiam. Oni samozrejme vedia aku maju cenu 10, 20, 30, 40 .... percentna "provizia" na ruku, bez potvrdenky, bez toho, aby pohli prstom naviac a ked to nejde takto, tak aspon nejaka dovolenka, odpredaj firemneho auta po leasingu za smiesnu sumicku, darceky, alebo po par rokoch ked ich nakopnu okrem zalohy, ktoru vtedy dostali "na prezitie", rok dva vystupuju vo firmicke, vyuzivaju este kontakty a nechaju si doplatit zvysok "provizie"...Alebo firma nasadi rovno svojich ludi.
A tu uz zial nehovorime len o prisposobivych sudruhoch...
Takze co, bud sa obradte na obycajnych ludi, alebo na male firmicky, kde ale nebudete hykat nad tym, ako sa vam to alebo ono podarilo nadhodnotit a ked chcete medzi vlkov a prizivit sa na chrbate tychto firmiciek, ktore treba zbavit penazi, opraste stare dobre praktiky voci statnym uradnikom a "statnym managerom"(ano, casto su to ti isti) a ide sa na to...
"Zial" toto sa v skolach neuci a aj keby tak to musi mat clovek v sebe, ale takych sa najde dost...

OK, ale nie o tomto sme...firmu, kde je zodesat spoluvlastnikov, ktori spolu s nejakymi rodinnymi prislusnikmi tvoria podstatnu vacsinu zamestnancov, aj ked samozrejme suhlasim s tym, ze jeden je malo a dvaja su uz vela, urcite poznas. A len tazko ma presvedcis o tom, ze je to mix medzi statnou a sukromnou firmou. Ano su mi jasne prakticke problemy, ktore s tym suvisia. Problemove dalej moze byt riziko prejedania penazi nevyhnutnych na investicie. Ale lepsie mozno prejest ako rozkradnut...o to viac som presvedceny, ze velka firma, kde ma efektivna ruka vlastnika uz len obmedzene moznosti, sa stava "statnym podnikov"(teda podnikom sluziacim urcitej "skupinke") so vsetkymi neduhmi, napriek tomu, ze su jasnejsie urcite mantinely, na rozdiel od tych statnych. Toto by som teda nazval "taka-nijaka" a nie firmu, kde su oci vsade a vsetci maju realny dosah nieco menit, spaja ich spolocny zaujem.

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 18-01-2006 18:53


" Ale niekomu ten kapital musel pripadnut "

To ano ale ked je zadarmo tak sa k nemu tak spravaju .

" Zhrnme to... "

Okrem kuponov suhlasim . Tam som vravel o pociatocnych podmienkach (bez fondov) a hoc aj nasledne kupovanie akcii v SKK (KCS) (dlhodobo ?) .

" A len tazko ma presvedcis o tom, ze je to mix medzi statnou a sukromnou firmou. "

Nie, ale myslim , ze to je podstatny rozdiel . Jednak vacsinou su to "mensie" firmy nie s 3000 zamestnancami . Dalej problem so zamestn. akciami vidim ak zamestnanec da vypoved alebo ak nastupi novy . Urcite akcie mozu sluzit ako motivacia napr. ak sa odovzdavaju (odpredavaju) k platu , ale tu uz tazko hovorit o cisto zamest. akciovke . Dokonca by som jej nakloneny pri ciastocnom podiele max 20-25% zvysok inou formou privatizacie.

" Ale lepsie mozno prejest ako rozkradnut..."
No ono mnohokrat medzi tym hranicu by sio tazko hladal .

Jedno je iste, teraz po vojne sa mi velmi dobre radi a myslim , ze ak by som vedel ako na to (bez ujmy) asi by som bol nositel Nobelovej ceny za privatizaciu - urcite by ju zriadili . ;-)

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 18-01-2006 21:58


"To ano ale ked je zadarmo tak sa k nemu tak spravaju ."
Zadarmo to urcite nebolo, ved na tom odmakali par rokov, aj ked netvrdim, ze taka laska bola u kazdeho. Ale je tu podstatna motivacia, ide o ich zivobytie.

Tych problemov, ktore menujes som si vedomy a priznam sa, ze neviem, ci je mozne akcie viazat na zamestnanecky vztah, asi nie.

"max 20-25% zvysok inou formou privatizacie"
To bolo, ale zvacsa to nebolo na nic, pokym neboli zamestnanci zavazickom medzi par rozhadanymi sudruhmi so zvysnymi akciami.

"No ono mnohokrat medzi tym hranicu by sio tazko hladal."
Jasne, mal som na mysli kontrast medzi tym, ked potrebnu cast zisku miesto reinvestovania rozdelia v podobe v podobe miezd a odmien a casom sa tak dostanu do problemov a tym, ked to niekto zamerne polozi.

"ze ak by som vedel ako na to (bez ujmy)"
:-)
Keby si objavil taky recept a mal moc ho realizovat, tak sa obavam, ze cela nezna revolucia by bola zbytocna a mladeznici by Ta spolu s dalsimi podobnymi zazracnymi riesitelmi spolocenskych problemov - Marxom,Engelsom a Leninom nosili na prveho maja vyobrazeneho na transparentoch.(ale taky osud hrozi dnes skor Rothbardovi, Hoppemu a Simovi) Alebo potom stroj casu...

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 18-01-2006 5:51


Ozaj, preco sa dnes mlci o tych neduhoch, ktore spominam vyssie? Kritizuje sa kadeco, kapitalizmus, ktory destruuje stat, len o tomto sa mlci. Myslis, ze preto, ze som si to vycucal z prsta alebo preto, ze vacsina kritikov korupcie a statneho socializmu su mladeznici s idealmi, ale chyba im prax? A ked pricuchnu k realite malokedy maju odvahu prehodnotit svoje jednostranne zavery, radsej hladaju kuzelne zdovodnenia ako zostat konzistetnymi alebo mlcia alebo sa sami stanu sucastou systemu...Kto nebol za mladi idealistom, nema srdce, kto sa nestal na stare kolena realistom, nema rozum...
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 18-01-2006 18:59


Neviem . Mozno preto, ze vidia riesenie problemov a ich korene inde ako Ty .
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 18-01-2006 21:32


Nemam pocit, ze ich vidia inde. Vidia alebo chcu vidiet zrejme len jednu stranu mince a tak potom logicky vyzeraju aj riesenia.
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: Zolo
pridané: 19-01-2006 13:59


Dat podiel firmy kazdemu zamestnancovi nie je horsie, ako ich dat iba urcitym, politicky preferovanym zamestnancom. Vieme, ako to nakoniec dopadlo. Keby bolo majitelov viac, konkurencia by bola vyssia, a tlak informovanych na rozhodnutia vacsi.
Najdolezitejsi by bol vsak vplyv na nejaky ten milion zamestnancov-majitelov. Tisice z nich by sa zaujimali o riadenie firiem, nie iba nadavali na manazment. Ticho a poza chrbat. Ako za komunistu.

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 19-01-2006 15:42


Ano, ale potom tu je alternativa privatizacie dobrotivym zahranicnym investorom, prizmurme oci a zidealizujme to, zabudnime na to, ze mnohe podniky by to uz ani nestihli a ani neboli mozno zaujimave okrem odcerpavajuceho investicneho zameru. Takze zamestnanci ale zahranicny kapital?
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 16-01-2006 19:08


Ano, ved o tom som hovoril.
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 16-01-2006 19:22


Ja som reagoval na Zola.
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 16-01-2006 20:08


Ja tiez. (ale netykalo sa to tej casti o sprisahani, neverim na nic take, mozno okrajovo taky zaujem existoval. Agent Klaus? Verim skor tomu jednoduchsiemu vysvetleniu, clovek zahladeny do seba, oddany svojej pravde, bez sebareflexie a schopnosti citlivo vnimat okolie)
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 16-01-2006 20:51


Pardon, niekedy mam chaos kto na koho reaguje :-(
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 16-01-2006 21:53


nic sa nestalo, je to banalita.
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: marian
e-mail: roman@skylan.sk
webstránka: http://zoznam.sk
pridané: 29-01-2006 16:43


Tak ako sa robili zamestnanecke akciovky za meciara ze ? Obratom sa podniky predali zahranicnym investorom pri prvej moznej prilezitosti a namiesto statu zarobili nomenklaturne kadre , na ktore sa akosi pri transformacii pozabudlo
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 29-01-2006 21:49


To, ze ich predali zahranicnym investorom nemuselo byt zle rozhodnutie . Samozrejme lepsia forma, ked by to stat predal priamo. Horsie bolo na "zamestnaneckych" akciovkach, ze tzv. slovensky kapitalisti priviedli firmu k absolutnej likvidacii .

"namiesto statu zarobili nomenklaturne kadre , na ktore sa akosi pri transformacii pozabudlo "

Ak si trosku starsi tak si mozno spomenies na vyrok Carnogurskeho asi z roku 90 ,(necitujem presne) ze vsetci komunisticky riaditelia by mali byt vymeneni . Vysluzil si za to kritiku medii, odborov, lavice, ... ze nemozno hadzat vsetkych do jednoho kosa, ze je tam medzi nimi spusta odbornikov a pod.

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 09-02-2006 23:04


Ale Marianovo konstatovanie je dobre. Inak obvam sa, ze keby boli vymeneni, dopadlo by to presne tak isto.
Staci zakladna otazka, za koho a podla akych kriterii by boli vymeneni? Pozri sa do statnych podnikov a ex stranych podnikov, pozri sa na lepsie posty na ministerstvach a ako to tam funguje. Janov postoj bol principialny a OK, ale nic by to nevyriesilo.
Ked ho uz spominas a pozeram sa na dnesne celebrity KDH(okrem Lipsica) tak mi za nim a Mikloskom zacina byt clivo ;-)

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 11-02-2006 19:34


" Ale Marianovo konstatovanie je dobre. "

Zabudol si napisat v com ?

" Inak obvam sa, ze keby boli vymeneni, dopadlo by to presne tak isto. "

Ale to sa uz nedozvieme , ze ? ;-)

"Staci zakladna otazka, za koho a podla akych kriterii by boli vymeneni? "

To uz je teraz bezpredmetne respektive cira spekulacia .

" Ked ho uz spominas a pozeram sa na dnesne celebrity KDH(okrem Lipsica) tak mi za nim a Mikloskom zacina byt clivo ;-) "

Ja, ked sa pozeram na dnesne mlade celebrity mne je clivo uz aj za tymi Kadehackymi . ;-)

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: Jozef Filko
pridané: 15-01-2006 21:08


Ale ved zamestnanecke akciovky tu vznikali (v SR). Akurat ze Meciar takmer kazdeho privatizera poistil zlatou akciou alebo vacsinou akcii. No ludia (zamestnanci) sa nikdy nepostavili na akysi "odpor", i ked drzali ako zamestnanci velky podiel akcii a mohli ovplyvnovat chod fabriky. Proste im ich osud bol do istej miery lahostajny, nemali predstavu ako svoje akcie pouzit, okrem jednej jedinej a to ako ich cim skor spenazit.
Ale pytam sa (ako general po bitke), bolo by spravodlive ak by majetok podniku ziskali iba jeho zamestnanci? V tomto smere bola kuponova privatizacia "spravodlivejsia", kedze davala podiel na majetku kazdemu obcanovi statu, nie?

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 16-01-2006 20:46


Ja viem Jozef ze vnizkali, ale neviem o pripade, kedy by disponovali kontrolnym balikom a nebola obdarena, tak ako pises, skupinka vyvolenych. Navyse ano, za tychto okolnosti boli akcie len formalitou a ani organizovane usilie, ktore sa nad niekolko stoviek stava obtiaznym, by im sotva v niecom pomohlo. Niekedy sa nechali opit rozkom "starostliveho sudruha" a ked precitli, bolo uz neskoro. Niekedy neprecitli, lebo dobry sudruh dobrodinec aspon dokazal fabriku nechat zivorit(lebo ju aj tak nemohol ani predat ani polozit) a boli radi, ze si kam mali nosit esus. Ale lahostajnost sa rozhodne neda zovsebecnit. Dokonca aj ked neboli akcie.
Ja prvu kuponku nezatracujem, vacsina negativnych emocii sa viaze na fondy a naivne investovanie na zaklade "zazitych pych socialistickej ekonomiky" a na zaklade tychto dvoch veci ju vacsina ludi hodnoti.

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 15-01-2006 20:04


No, na zaciatky I. vlny kuponovej privatizacie si dost dobre spominam . Takze dovolim si malicko oponovat na Tvoje slova :
" . Ale ked by sme si mohli dovolit byt generalmi po bitke, musime skonstatovat, ze jeho najvacsi projekt - kuponova privatizacia - bol nestastnym zlyhanim. "

V prvom rade nebol to Klausov vymysel (to je menej podstatne ).
V druhom rade, ak chceme byt skutocnymi generalmi mali by sme si rozobrat to "zlyhanie". Problem , ktory pri vzniku kuponovej privatizacie riesili lavica v spolupraci s mediami bol nedostatocny zaujem ludi a ich neznalost. A prislo riesenie v podobe "pomoci" tzv. privatizacnych fondov . Dokonca sa na pociatku ratalo s tym, ze ak nevzniknu sukromne tak stat nariadi k vzniku statnym privatizacnym fondom (to je super nazov statny privatizacny fond :-)) napr. bankam . Neustale oddalovanie pociatku, predlzovanie registracie, moznost vzniku PF umoznilo vzniku a prichodu reklamnej kampane mladeho ani nie 30-rocneho p. Kozeneho a jeho istoty desatnasobku . To sposobilo, ze ludia ktori nemali zaujem a dodnes ho nemaju zaujem vlastnit akcie podniku zacali sa hromadne registrovat . I. vlna kuponovej privatizacie zozala uspech a preto ju bolo mozne zopakovat . Efekt, ktory to mal priniest pre podniky, kvoli ktorym sa to vlastne robilo bol, ale iny nez sa ocakavalo . To je uz na odbornejsi clanok a nie iba na moje sukromne myslienkove pochody .

"Ukazalo sa, ze jedinou spravnou privatizaciou mali byt od zaciatku standartne transparentne tendre, v ktorych by jednak stat zarobil a zahranicni investori by priniesli know-how a kapital."

Toto je este zlozitejsia otazka keby bolo keby . Ostatne je len otazne ci by bol dostatok volneho a seriozneho kapitalu , ci by sa nejednalo povacsinou o nepriatelske prevzatia, kto by bol v komisiach tendrov (korupcia?), ako dlho by to trvalo?.... Ja netvrdim , ze by to bolo horsie , lepsie , urcite by to bolo ine . Kazda transformacia prinasa svoje rizika.

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 15-01-2006 20:58


Mas pravdu.
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: PeterS
pridané: 16-01-2006 0:21


Architektom KP z "uzadia" bol uradnik, major StB Dušan Tříska. Spolu s Klausom.
RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: Pol
pridané: 16-01-2006 8:26


"Kazda transformacia prinasa svoje rizika." 100% suhlasim, tuto nestabilnu situaciu vzdy zneuziju rozni StBaci, Kozeni, Rezesovia a pod... No myslim si, ze ked o nejaky cas pride svet napr. o Fidela (nech mu je zem tazka), Kuba by sa mala na nas poucit a privatizovat len:
1. restituciami - to je elementarna spravodlivost
2. verejnymi sutazami pre vsetkych - nielen pre domacich "podnikatelov". Sutaze by sa mali diat (aspon tie velke) pod dozorom renomovanych svetovych auditorskych firiem, kt. by aspon scasti garantovali transparentnost svojou reputaciou a poskodenie mena by im sposobilo vacsie straty ako mozne uplatky.
Akokolvek mohla byt KP dobre myslena, tisice drobnych akcionarov neboli realnymi vlastnikmi (cize nemali motivaciu riadit firmu), nemali vedomosti, ako to robit (know-how) a nemali kapital na investicie do rozvoja. Tento rozdrobeny majetocek sa stal lahkou koristou pre Kozenych (privatizacne fondy). Ludia dostali svoju "istotu 10-nasobku" (10.000 Kcs), no skutocni vlastnici a realne trhove prostredie prislo az o niekolko rokov neskor a s velkymi stratami. Pri standartnej privatizacii by sme svojich jednorazovych 10 tisic nedostali, ale profitovali by sme z lepsie vedenych firiem, lepsej ekonomiky, mensich tunelov a mensieho doplacania za "ozdravovanie" bank, nizsej nezamestnanosti atd. Klaus bol lepsia volba ako Komarek ci hzds-acki Kozlikovia, no skoda, ze ho predstava kuponov tak silno posadla.

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 16-01-2006 13:55


" 2. verejnymi sutazami pre vsetkych - "

Suhlasim a niektore sa udiali aj u nas a je pravda , ze v CZ viac . (pr. SK Figaro - Jacobs-Suchard, Carpathia - Nestle , BAZ - VW ...)
Mas pravdu , ze DIKovia (tak sa volal drzitel invsticneho kuponu ) vacsinou nemali zaujem o chod splocnosti to bolo sposobene chybami na pociatku (vyssie spominane) , na ktore sa neskusena politicka reprezentacia nechala dotlacit .

" Pri standartnej privatizacii by sme svojich jednorazovych 10 tisic nedostali, ale profitovali by sme z lepsie vedenych firiem, lepsej ekonomiky, mensich tunelov a mensieho doplacania za "ozdravovanie" bank, nizsej nezamestnanosti "
Nechcem tu obhajovat niektoru z polit. repr. , ale podniky po 40 rokoch technickeho , marketingoveho, kapitalizacneho zaostavania je otazne ci by sa naslo dostatok volneho kapitalu resp. ci by menej uspesne tendre neprebiehali este dones s vyhladom na ukoncenie do roku 2010 .

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: D
pridané: 05-02-2006 3:49


Kuba vs. restitucie
To by tak jednoznacne platilo, keby tam pred revoluciou zurila demokracia...a v ramci nej mali slusne postavenie domorodci?
Takze napr. Batistovi potomkovia sa stanu restituentami?

Uz aj tu ?!
autor: libertarian
pridané: 16-01-2006 9:14


Uff, hroza.
Pani z PS - Vasa stranka sa pomaly zacina podobat na tie odpadove diskusie v SME a na POST fore. Pred LAHVACOM a podobnymi som zdrhol z POST forum , teraz to zacina tu.
Mala rada zadarmo > Nik nezabrani socialistom vstupovat sem. Ale ignorovanie vacsinou pomaha. Zatial ,zial, ignorujete skor pravicovych liberalov.

Presviedcat socialistov (a navyse aj etatistov) NEMA vyznam. Komunista ostava komunistom !(cit. Bilak).

Asi emigrujem na LIBINST.cz . Tam ked zabludi socialista, tak ho vysokointeligentne vysmeju.

RE: Uz aj tu ?!
autor: D
pridané: 16-01-2006 10:00


Vdaka za tento aspon jeden prikladny a hodnotny prispevok do diskusie.
Pravda je vsak taka, ze to nie je urcite Lahvac a ani ziaden demokraticky zmyslajuci socialista, kto ma k tej najhorsej stranke marxizmu najblizsie. A urcite ma vacsi zmysel diskutovat s clovekom otvorenym diskusii ako clovekom zahladenym do svojej utopie, ktory je ochotny vacsinu energie investovat najviac tak do nalepkovania a zasadzovania podpasoviek.
Pani resp. mladeznici na libinst to tiez robia? Nie. Neviem ci ti teda dobrovolna karantena pomoze, ale urcite neublizi. A je mi luto, ze som neodolal potrebe napisat takyto prispevok...

RE: Uz aj tu ?!
autor: Braňo
pridané: 16-01-2006 11:45


Cudoval som sa, preco na neho niekto vobec zareagoval.

Ale to zahladenie do utopie je vystizne. Je to badatelne vsade. Kazda skupinka sa hra na svojom piesocku, clenovia si cituju a recenzuju svoje blaboly navzajom, podliapkavaju sa a robia posmesky z ostatnych skupiniek. Neprichadza ku konfrontacii nazorov (alebo aspon blabolov), nadajboze nejakeho vyskumu.

Co sa tyka transformacie, nikde som sa nedocital o pouzitej metodike. Podla akych kriterii sme hodnotili? Aku maju vahu? Nikde nic... To si kazda skupinka spravi vlastne hodnotenie transformacie a je to...

RE: Uz aj tu ?!
autor: D
pridané: 16-01-2006 20:25


Nie, ale o to radsej sa tlacia do medii, najma do pozicii, kde nemusia diskutovat, len zaujat "odborne" stanovisko, alebo dodat nejaku statistiku, oslavit nejaku vyznamnu udalost, ktoru by najradsej spojili so silvestrom, aj za cenu toho, ze miesto petard bude na uliciach pocut strelbu z gulometov.
Vyrocie Kuponky
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-10-2007 20:36


Tak a tento tyzden sme mali 16. vyrocie kuponky. Len skoda, ze to Meciar zrusil.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group