ISSN 1335-8715

30-11-2005   redakcia   Rôzne   verzia pre tlač

Alternatívy politického a ekonomického vývoja Európy (prednáška CEQLS)

V rámci cyklu prednášok Conservative Economic Quarterly Lecture Series (CEQLS), ktoré štvrťročne organizuje Konzervatívny Inštitút, bude dňa 8. decembra 2005 v Bratislave prednášať významný americký ekonóm William A. Niskanen...

Pridať nový príspevok

Zaujimave
autor: Praviciar
pridané: 30-11-2005 14:29


Znie to zaujimavo... kto tam idete?
RE: Zaujimave
autor: Lahvac
pridané: 30-11-2005 16:33


Podla toho, ktora lavicka v parku bude volna:)
RE: Zaujimave
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-12-2005 0:34


Ja asi pojdem;-)
vyznamny...
autor: D
pridané: 01-12-2005 7:37


Vyznamny ekonom este vyznamnejsieho Cato institute, ktory si na tej istej pode podava ruku s rovnako vyznamnym dvornym posluhovacom vyznamneho diktatora a vraha Pinocheta, dokonca spolu svorne "sefuju" tejto vyznamnej organizacii.
vyznamny..., co?
autor: PeterS
pridané: 01-12-2005 8:49


Mrknite na clanocek Proti Prudu, co sa moze skryvat za "vyznamnym"... Uz chapem, preco sa tu hovori o upadku civilizacie, oslavovat militantne strategie je skutocne upadok. Ale, co uz, ked NC dostal aj Arafat.

POHLAD NA DVOCH NOSITELOV NOBELOVEJ CENY

Dvaja nostitelia Nobelovej ceny Thomas C. Schelling a Robert J. Auman dostali cenu za ich príspevok k „Teórii hry.“ V skutočnosti bol Thomas C. Schelling vojenským teoretikom očas vietnamskej vojny a v súčasnosti ospravedlňuje rozhodnutie USA, aby nepodpísali Kjótsky protokol a ignoruje správu OSN známu pod názvom Ciele milénia (Millenium Objectives). Robert J. Auman je talmudistom, ktorý vypracoval teórie o použití kolektívneho trestu na urláčanie Palestínčanov.

Robert J. Auman, teoretik vojenského útlaku
Jeho hlavný prínos ľudskosti sa zdá byť v aplikácii Teórie hry k čítaniu Talmudu, najmä časti o krutej diléme distribúcie majetku mŕtveho manžela medzi tri vdovy. Stal sa tiež známym svojim výskumom tajných kódov Torah.
Robert J. Auman teoretizoval tiež o aplikácii princípu „nútenej spolupráce“ cez „strach z trestu“ pri zaobchádzaní s Palestínčanmi, čo je metóda, ktorá zavádza kolektívny trest a je v rozpore s medzinárodným právom. Auman je členom extrémisticej organizácie Profesori za silný Izrael a sám napomáhal sabotovaniu dohôd z Osla. Robert J. Auman obhajuje vytvorenie Veľkého Izraela, je proti vzniku palestínskeho štátu a v súčasnosti sa zúčastňuje kampane proti Arielovi Šaronovi za anexiu pásma Gazy.

Thomas C. Schelling, teoretik vojenskej eskalácie
Narodil sa v roku, vyštudoval ekonomiku na Univerzite v Berkley počas II. sv. vojny. Pracoval v Paríži s veľvyslancom Averelom Harrimanom nad zavedením Marshallovho plánu.

Rodina Harrimanovcov sa po postavení pacifickej železnice stala jednou z najbohatších v USA. V 30-tych rokoch poskytol Averell finančnú podporu Hitlerovi, s ktorým zdieľal jeho eugenické a antikomunistické presvedčenie. V roku 1942 však zmenil názor po tom, čo začal nacistický imperializmus považovať za hrozbu anglo-saskej dominácii. Harrimanov obchod viedol jeho zástupca Prescott Bush (strarý otec Georgea W. Busha) a jeho obhajcom bola Allen Dulles (budúci šéf CIA).

Marshallov plán bol projektom na vybudovanie Európy, ktorého cieľom bolo poistenie americkej investície cez vytvorenie vnútorného trhu a ovplyvnenie politických procesov na zabránenie komunistov dostať sa k moci.

V roku 1958 sa dostal do Rand Corporation, čo bol think-tank, z ktorej prezident Eisenhower neskôr vytvoril „industriálny a vojenský komplex.“ Táto inštitúcia sa zameriavala na nové zbraňové systémy a strategické myšlienky s pomocou intelektuálov ako Herman Khan a Albert Wohlstetter (svokor Richarda Perleho). Tam sa Schelling stretol s matematikom Robertom J. Aumanom.

Schellind začal študovať aplikáciu svojej teórie a napísal knihu Stratégia konfliktu. Podľa neho odhováranie by nemala byť hra v ktorej sa každý hráč bojí, že prehrá rovnako ako oponent ale zmes súperenia a taktickej spolupráce. Ako sa vodič pokúša viesť iné auto po ceste, ktoré ho sleduje bez toho, aby havarovalo, rovnako je možné vyhrať studenú vojnu na úrovni periférnych operačných frontov bez toho, aby sa začala nukleárna apokalypsa. Táto teória vedie k osvojeniu si stratégie postupnej odozvy namiesto zničenia súperových veľkých miest, ku koncepcii a výrobe množstva rôznych zbraní.

V roku 1964 John McHaughton a Thomas Schelling zhodne radili vytvorenie postupnej stratégie, t.j. scenára, ktorý zahŕňa provokácie, ktoré by umožnili eskaláciu vojny. Radili použitie zvyšujúceho počtu bômb. Prvá takáto akcia známa pod menom Rolling Thunder sa konala od 2. do 24. marca 1965. Keďže nemala vplyv na odhodlanie vietnamského ľudu, po nej nasledoval ďalších šesť. Zhodených bolo 6 miliónov ton bômb, čo spôsobilo smrť dvoch miliónov ľudí.

Po tejto katastrofe začal Schelling učiť na Harvarde, naďalej však pôsobil ako poradca CIA. V roku 1990 prestal učiť na univerzite a pridal sa k Inštitútu Alberta Einsteina, ktorý sa zameriaval na zhodenie režimov „nenásilnými“ metódami. Tu sa zúčastnil na príprave pseudo-revolúcií v krajinách pod vplyvom bývalého Sovietskeho Zväzu. Medzi posledné patrili najmä Gruzínsko a Ukrajina.

Kým sa práca Thomasa C. Schellinga ukázala byť neúčinná a teda vedecky nesprávna, znamenala pre súčasný svet značný príspevok, keďže ukázala, že americká vláda používa rovnaké nástroje pri vojne a medzinárodnom obchode.
Pokiaľ ide o jeho bývalého kolegu Roberta J. Aumanna – tento obrátil izraelské zločiny do matematických formúl, za účelom dokázať, že izraelskí osadníci môžu utláčať Palestínčanov.

RE: vyznamny..., co?
autor: D
pridané: 01-12-2005 20:08


Vdaka za info Peter, je tam mnozstvo informacii s ktorymi som sa nestretol/netusil.
RE: vyznamny..., co?
autor: PeterS
pridané: 02-12-2005 0:52


V zavere sa pise o eskalacii vojny vo Vietname, co teda je myslienka von Clausewitza (kazda vojna eskaluje a general major sa v hrobe obracia, ak niekto tvrdi ze v Iraku to nebude inak), ale s novym obsahom. Novy obsah, to bola aj nova us strategia, vyplyvala zo skusenosti II. sv. vojny. Tento obsah hovoril, ze je potrebne totalne znicit protivnika a jeho zdroje (masivne bombardovanie) az si sam uvedomi svoju prehru. Tato vsak vo Vietname zlyhala, Vietnamci si totiz zabudli vsimnut, ze su totalne zniceni a bojovali dalej...
Kedze neocons tazko prezivali tento neuspech, vytvorili dalsie, lepsie strategie. Teraz plati uz tretia v poradi z roku 2001 vyplyvajuca z projektu PNAC. Vzhladom na fenomen "terorizmu" sa pripravuje stvrta. Je to celkom zabavna natahovacka medzi tymi vojakmi a priemyselnikmi. Samozrejme o miliardy. Ked niekto strati slovo pri rozpocte, ma po ptacich. A do srotu idu tony zeleza a miliardy dolarov. Napr. zname Minutemany, co s nimi, nakoniec skoncili na zeleznici. Alebo bombarder A-1, nastastie z neho spravili B-1A a B-1B a stihli dostat do operacnej prevadzky tyzden pred prvou vojnou v zalive. Tam mu nasli uplatnenie. Inak ma stale silnejsie slovo skupina okolo modernizacie a prestavby B-52 a z A-1 by bola len kopa srotu. A tak podobne. Preto je ten obranny rozpocet us taky nafuknuty.

same kecy...
autor: killroy
pridané: 04-12-2005 20:35


PeterS, fakt ze od teba by som cakal trochu viac, snad nemam mrhat drahocenny P-S miestom na toto:

...v súčasnosti ospravedlňuje rozhodnutie USA, aby nepodpísali Kjótsky protokol a ignoruje správu OSN známu pod názvom Ciele milénia (Millenium Objectives). Robert J. Auman je talmudistom, ktorý vypracoval teórie o použití kolektívneho trestu na urláčanie Palestínčanov.
- Odhliadnuc od toho ze Proti Prudu je typicke svojim osobitnym vykladom, su tu veci ktore su zavadzajuce sami o sebe. Uz uvod: nepodpisanie Kjota, ignorovat spravu skorumpovaho “tribunalu rezimov” OSN neni a priori zla vec. Nemyslim ze kolektivny trest typu – zburame dom rodine samovrazedneho atentatnika ja zla taktika. “zucastnuje sa kampane proti Saronovi za anexiu pasma Gazy” – ako vieme, prave Saron inicioval a vsadil svoju politicku buducnost za evakuaciu Gazy.

Marshallov plán bol projektom na vybudovanie Európy, ktorého cieľom bolo poistenie americkej investície cez vytvorenie vnútorného trhu a ovplyvnenie politických procesov na zabránenie komunistov dostať sa k moci.
- “poistenie politickej investicie” = Marshallov plan??? Ved prave to bola investicia sama o sebe. Skor filantropicka ako ekonomicka. Aj tie dalsie kvazi info su bullshity. zli amici cez marshallov plan boli proti tomu aby sa dobri komousi v Z.Europe dostali k moci!

...bez toho, aby sa začala nukleárna apokalypsa. Táto teória vedie k osvojeniu si stratégie postupnej odozvy namiesto zničenia súperových veľkých miest, ku koncepcii a výrobe množstva rôznych zbraní.
- huh? Uspech sam o sebe je vyhnutie sa nuklearneho uderu za vyrobu mnozstva konvencnych zbrani a perifernych konfliktov.

Keďže nemala vplyv na odhodlanie vietnamského ľudu, po nej nasledoval ďalších šesť. Zhodených bolo 6 miliónov ton bômb, čo spôsobilo smrť dvoch miliónov ľudí.
- kecy. Autor je mimo obraz. Bombardovanie ako odpoved na “odhodlanie Serovietnamskeho ludu” pre anexiu Juhu za ucelom komunistickeho zriadenia je teda fakt spinava taktika:)

Kým sa práca Thomasa C. Schellinga ukázala byť neúčinná a teda vedecky nesprávna...
– naopak! Severny Vietnam podpisal primerie v 1973 iba preto ze bombardovanie bolo extremne intenzivne a ani ten ich dzunglovy priemysel ho nemohol zniest. Chudaci komousi, ved oni tym na Juhu chceli tak dobre!

RE: vyznamny...
autor: PeterS
pridané: 01-12-2005 10:07


Dajme si trosku uzitocnych infos. Zastavam totizto nazor, ze aj na hranici moze mat clovek jasnu predstavu o tom, kto tu hranicu podpaluje.

Propaganda
Definicia pojmu "propaganda" je rozna podla zdroja. Pojem a obsah pojmu propaganda zaviedla katolicka cirkev v roku 1622 v ramci "Sacra Congregatio de Propaganda Fide" z poverenia papeza Gregory XV.
Jeden z papezovych uctovnikov prisiel totizto k zaveru, ze je omnoho efektivnejsie katolicizmus vyucovat, nez financovat invazie a bojovat o konverziu. Uctovnik mal vynikajuci postreh a rozpoznal, ze teritorium moze byt zabrane omnoho lacnejsie zmenou v mysliach ludi. Zaberie to viac casu, ale "ked zmenite mysel, telo uz bude nasledovat mysel samo. A, zmena mysle je omnoho lacnejsia ako fyzicke presadenie novej suverenity".

RE: vyznamny...
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-12-2005 19:32


Ako vzdy, totalne od veci reakcia, Dewey. A pokial ide o Pinocheta, bol to najvacsi statnik Latinskej Ameriky v 20. storoci. Staci si Cile porovnat s ostatnymi krajinami Latisnkej Ameriky.

Ale viem, ty mas radsej Kubu a jej Fidela Castra. To je ten pravy ostrov slobody pre teba a dalsich komunistov. Mimochodom, vies ze okolo roku 1950, teda dlho pred Fidelom bola Kuba 23. najbohatsia krajina na svete a Taliani a Spanieli tam chodili si zarobit asi ako nasi ludia si dnes chodia zarobit do Anglicka?!

RE: vyznamny...
autor: D
pridané: 01-12-2005 20:05


Od veci a v com?

"pokial ide o Pinocheta, bol to najvacsi statnik Latinskej Ameriky v 20. storoci."

Vyznamny to moralny relativizmus. Nemam potrebu hladat najvacsieho...(Inak. ked sme pri tej vyznamnosti, okrem vrazdenia a vaznenia politickych oponentov patri k nej aj korupcia, budovanie oligokracie? Vyznamny to prejav lasky k demokracii a slobodnemu trhu?)

"Ale viem, ty mas radsej Kubu a jej Fidela Castra."

treba nieco podsunut, nieco, preco nemas najmensiu oporu...vyznamna to argumentacia

"vies ze okolo roku 1950, teda dlho pred Fidelom bola Kuba 23. najbohatsia krajina na svete a Taliani a Spanieli tam chodili si zarobit asi ako nasi ludia si dnes chodia zarobit do Anglicka?!"

A? Znizuje to snad zverstva, ktore Batista napachal, skorupmovanost jeho vlady? Pokracovanie v moralnom relativizme? Fidel je zly, lebo je komunista - boh zehnaj Batistovi?
Skor nez si napisal tie nekriticke ovacie ohladom ekonomickej situacie na Kube, profitovali z toho bohatstva domorodci nejako vyzrazne? (tie cierne alebo zmiesane papule ak chces)
Nuz a ako to vyzeralo v Spanielsku a Taliansku styri roky po vojne?(inak s touto informaciou som sa nestretol, v kazdom pripade vdaka, len nechapem relevanciu k vyranzmemu moralnemu relativizmu pana Niskanena a jeho spolustolicnika Pinochetovho poskoka Pineru.(to je ten pan, co nam pomahal reformovat dochodky a usmieval sa z televizie, doviezli ho k nam pani z NFAH(zase jedna malickost ktoru maju spolocnu niektori tunajsi konzervativci a libertariani)).

RE: vyznamny...
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-12-2005 20:46


Aky moralny relativizmus? Pinochet povrazdil ludi, z ktorych by sa inak stali cilski Castrovia, Che Guevarovia a Gottwaldovia. Pinochet zlikvidoval nieco vyse dve tisic komunistov, Castro zabil len pri prevzati moci asi 17 tisic ludi, plus dalsi co sa utopili v snahe preplavat na malej plti na Floridu a co dodnes sedia vo vazniciach. A to este nevravim, ze Pinochet zanechal svojim demokratickym nastupcom prekvitajucu krajinu, kym Castro Kubu uplne zbedacil.

Spytaj sa vacsiny obyvatelov Cile. Vacsina je rada, ze im vdaka Pinochetovi nebeha po Andach komunisticka guerilla.

Mojou poznamkou o Kube som len chcel povedat, ze krajina bola pred Castrom vyspelou krajinou a ked ziska slobodu, pravdepodobne sa velmi rychlo vysvihne na jednu z najvyspelejsich krajin.

Dnes som mal tu cest s tromi kubanskymi disidentmi. Ti by ti o Castrovom rezime porozpravali zaujimave veci.

RE: vyznamny...
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 01-12-2005 21:23


Predpokladam, ze cilski disidenti, ktori si vyskusali na vlastnom tele praktiky pana najvacsieho statnika latinskej ameriky ako napriklad elektricke soky do genitalii, vyhadzovanie z lietadiel bez padaka, bitie, ponizovanie, prepustanie z prace pre nazory, strielanie do demonstrantov atd. tiez maju co povedat.
RE: vyznamny...
autor: D
pridané: 01-12-2005 21:29


Nuz a ze tisice z tychto buducich "che guevarov" utekajucich pred Pinochetom dostali politicky azyl, ale neviem o tom, ze by sa prehanali dzunglami s gulometmi...
RE: vyznamny...
autor: D
pridané: 01-12-2005 21:24


Ano moralny relativizmus v ktorom pokracujes aj nadalej.(jedna vrazda dobra ina vrazda zla, jedna vrazda ospravelnena tym,ze ini zavrazdil 5tich?

Popravil(!) viac ako 3000 ludi a dalsie tisice boli zavrete. Co na tomto fakte menia Tvoje konstatovania o Kube? Ospravedlnuje to snad nieco? Ak ano, potom sa obavam, ze nasi komunisti budu podobne moct pred tebou mavat "vyznamnymi" prezidentami CSSR, hoci aj tym Gottwaldom. Ale ak takto hladas vyznamnych ludi 20teho stor. mam pre Teba este jeden lepsi tip - Suharto.

Dobry komunista, mrtvy komunista
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-12-2005 21:47


"Ano moralny relativizmus v ktorom pokracujes aj nadalej.(jedna vrazda dobra ina vrazda zla, jedna vrazda ospravelnena tym,ze ini zavrazdil 5tich?"

Ano, pretoze ked zavrazdis vraha a tym mu zabranis zavrazdit niekoho dalsieho, je to v podstate spravne. Cile bolo na pokraji komunistickeho pucu, ktoremu predisiel prave Pinochet. Ja nehovorim, ze to bolo vsetko OK, co urobil, ale jednoducho Pinochet bol v tom case MENSIE ZLO. Ty by si sa ako vlastenec dokazal pozerat ako ti Allende zbedacuje tvoju krajinu? Niekedy, ked vidim vyvoj preferencii rozmyslam, ze Pinocheta mozno budeme potrebovat po volbach na Slovensku. Rozhodne by Pinocheta potrebovala dnes Venezuela, ktorej vladne lavicovy cvok Hugo Chavez, Castrov spojenec, financujuci z vynosov z ropy jeho rozpadavajuci sa ostrov slobody.

Dnes sa o Pinochetovi nespravodlivo hovori, ze bol fasista. Je to uplny nonsens. Nedavno sa odhalili vazby a sympatie Allendeho k nacistickemu Nemecku a jeho antisemitskej politike, pocas druhej svetovej vojny. No lavica robi z Allendeho svatca a z Pinocheta fasistu.

Ostatne, ked ti unika suvis medzi Pinochetom a Kubov, mne zase unika suvis medzi clankom a tvojou reakciou o Pinochetovi.

RE: Dobry komunista, mrtvy komunista
autor: D
pridané: 02-12-2005 0:08


vrahom sa clovek stava,aspon v civilizovanom svete az vtedy,ked niekoho zavrazdi a tato vina mu je dokazana.r0vnako ak sa aplikuje aj trest smrti,a vo vacsine krajin onej euatl civilizacie trest smrti neexistuje,tak len v najzavaznejsom pripade.kritika na pinochetovu hlavu zo strany 'human rightistov' z z mnohych krajin ,ktora sa na jeho hlavu zosypala bola zrejme obrazom komunistickej spolupatricnosti.nuz ved len zabudol niekolko rokov vypisat dem. volby.lud ho miloval,preco by ho nevolil?


'puc' sa mi vobec nechce znova rozvadzat.aplikujuc doktrinu o mensom zle,chavez je nim zrejme v porovnani s lavicovo-pravicovou oligokraciou zrejme zlom mensim.ale o mensie zlo tu vobec nejde,ide o zlo...fidel,hugo,augusto,jose...v kazdom pripadw vzisiel z dem. volieb,hoci tie v tychto krajinach malokedy nieco znamenali.v tomto pripade puc nevysiel.
suvis je jasny z prveho prispevku
niskanen-cato-pinera-moral relativism quarterly lecture series.kto pride nabuduce,mozno nejaky suhartov patolizac...

ak sa chystas strielat komynistov[nadpis],zoznam sa prosim s trestnymi sadzbami za vrazdu,zrejme sa ti to neprepecie ako pinochetovi

RE: Dobry komunista, mrtvy komunista
autor: Zolo
pridané: 02-12-2005 23:50


Ina moralka ako relativisticka neexistuje. Nase ciny su totiz ovplyvnene casom a priestorom. Preto je ferove porovnavat Pinocheta s Juznou Amerikou a Castra s Karibikom. Samozrejme ferovo v obidvoch pripadoch.

S civilizacnym a technologickym vyvojom mozme predpokladat, ze stupen relativizmu v moralke bude klesat. Nakoniec sa budeme merat metrom planetarnej moralky. Vzdy vsak relativnej, ako nejaka bytost z Alfa Centauri moze podotknut.

Samozrejme, spolocensky silnejsie krajiny nanucuju svoju moralku na inych. Krasnym prikladom bol tlak Francuzov a Anglicanov na USA kvoli otrokarstvu. Americania sa ohanali faktom, ze sa o starych postaraju a otroci aspon pekne doziju na plantazi. To na kontrast s proletariatom, ktory bol pred Bismarckom vyzmykany a vyhodeny na ulicu bez dochodku. Co bolo podla amikov relativne nemoralnejsie.

RE: Dobry komunista, mrtvy komunista
autor: D
pridané: 03-12-2005 11:23


Ale ano Zolo, v tom zmysle mas pravdu. To je jasne.
Ale o moralnom relativizme hovorime aj v tom vyzname, ak niekto ten isty cin spachany A posudzuje inak, nepriek tomu, ze neexistuju nejake relevatne dovody - relativizuje vinu/zodpovednost/hodnotove sudy pri osobnej aplikacii nejakych vseobecnych(neosobnych) moralnych doktrin.

RE: Dobry komunista, mrtvy komunista
autor: D
pridané: 03-12-2005 11:24


posuduje inak pri B
co je lepsie?
autor: killroy
pridané: 04-12-2005 20:45


ANO. Je lepsie zit v skorumpovanom systeme diktatora ktory nepotlaca nabozenske slobody a dava komousov do vazenia. Ty by si bral sucasnost???
Mat takeho Pinocheta na Slovensku uz od 1948, alebo 1968, bolo by tu sveta zit. Dokazal by som ozeliet aj tych komunistov vo vazniciach - prakticky otrokarov keby sa dostali k moci.
Co je zle na tom ze Pinera pracoval s clovekom ktoreho rezim uchoval krajinu nedotknutu od komunizmu???

RE: co je lepsie?
autor: D
pridané: 05-12-2005 8:07


Prosim Ta Killroy. Keby Pinochet "len daval" komunistov do vazenia, asi by sme nemali o com diskutovat. On likvidoval politicku opozociu a nielen komunistov. Nepodsuvaj sem ten moralny relativizmus aj Ty, akoby bol celych 17 rokov odkazany na diktaturu a cistky. Po 48 by nam tu bolo sveta zit aspon tak ako si zijeme teraz, pravda, keby prisiel o moc aspon vtedy, ked komunisti.
Skorupmovanost jeho vlady a oligokracia, ktora sa stihla vybudovat okolo neho bola charakteristicka pre celu juznu ameriku, prehlbovanie prijmovych noznic, ktore bolo ciastocne aj jej dosledkom, ktore sa spomalilo az jeho odchodom, ked nasledovali tak isto niektore "anti-chicago" optrenia, ako obmedzenia pre spekulativny kapital a pod. tiez hovoria za seba. Allendemu mozno vycitat dost veci, ale nemam pocit, ze by priamo potlacal nabozenske slobody, ak si dobre spominam, cirkev si pohneval reformou skolstva. Navyse to nebolo ani jeho zaujmom, pretoze si urcite nechcel postvat proti sebe (lavicovych krestanskych demokratov, ktory mali relativne silnu podporu).

"Co je zle na tom ze Pinera pracoval s clovekom ktoreho rezim uchoval krajinu nedotknutu od komunizmu???"

Pytas sa, co je na tom zle, ze Pinera profitoval z rezimu, ktory vyvrazdil tisice ludi, dalsich vyhnal z krajiny, dalsich pozatvaral a prenasledoval? Ze vytvoril totalitu svojim charakterom podobnu tej nasej, akurat sa naviac pestovala iluzia o slobodnom trhu?

RE: vyznamny...
autor: Juraj
pridané: 12-11-2006 4:32


Ty si asi fakt psychopat, ked je pre teba najvacsi statnik Latinskej Ameriky v 20. storoci Pinochet. Tie obete rezimu boli vari podla teba horsie,ako obete komunistov??? Ak ano, tak si v mojich ociach obycajny fasisticky chudak. Alebo by si chcel zaviest podobny rezim aj na Slovensku?
A ak chces porovnavat Chile s ostatnymi krajinami Latinskej Ameriky, tak nechod len do sucasnosti. Vies, ako vyzeralo Chile v porovnani s ostatnymi krajiami LA pred Pinochetom? Asi si myslis, ze pred Pinochetom Chilania liezli po stromoch. Mam pocit, ze si nielen psychopat, ale aj bud klamar, alebo nedouk. Asi by si mal najprv zmaturovat :)

Prejav je tu!
autor: Zolo
pridané: 03-12-2005 0:34


Vazeni priatelia zijuci z dotacii nasich sponzorov, damy a pani!

Trosku sme za oceanom z tej vasej Europy znepokojeni. Vyrabate tolko ako my, ale nastastie vase podniky su stale lacne. Preco? Kvoli tomu, ze my dokazeme pripocitat k cene opodstatneny aj neopodstatneny optimizmus, hrdinske ciny nasich filmovych hviezd a dobru pracu nami vyzbrojenej armady frflosov na EUnie.

Ja vam prinasam viac municie. Ti co boli pritomni na prednaske Michaela Novaka vedia co budem hovorit. Vsak sme to pisali spolocne so vsetkymi pravicovymi think-tankami. Akurat vynecham pindovanie na Belgicanov. Uz to nie je moderne. Belgicania sa polepsili. Ich nezavisle sudnictvo pochopilo, ze by nebolo pekne sudit Busha, Sarona a toho generala co ukradol 300,000 dolarov z Iraku v Belgicku, lebo hocikde inde na nasej planete.

Dnes budem radsej pindovat na Cechov. Viem, ze tu na Slovensku vsetci Cechov milujete, ale sused-nesused z mojej pravicovej hrusky dolu. Ti Cesi maju tu drzost, byt uspesni bez nasho trojskeho kona Klausa vo vlade.
inak, Klaus je nas hlavny rozbijac EU tak ho pozorne pocuvajte. Keby ste nerozumeli po Cesky, mame anglicku verziu, nami napisanu, z ktorej Klaus cita, zakazdym ked mu prikazeme.
Teraz k veci. V Europe nastane ochladenie. Vasim futbalistom zamrznu gule. Vasi Moslimovia budu podpalovat auta dotial, kym im neprikazeme prestat. To nebude v tomto kvartali, to si budte isti! Vase podniky su nakocku. Jedine co ich zachrani je, ak ich my kupime. Predsa my nebudeme mrhat cas vyrobou niecoho uzitocneho. Nechajme to na Nemeckych inzinierov a Slovensky proletariat.
Mozno sa vam nebude pacit moja priamost. Ale cely konzervativny institut platime my, tak si drzte hubu. A to doporucujem aj celej Europe.
Takisto doporucujem volit KDH do VUC. Je to vasa posledna sanca. Ak pridu ku kormidlu v USA demokrati, tak budu krestania na Slovensku passe.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group