ISSN 1335-8715

14-11-2005   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Kto z koho?

V čom spočívala v minulosti veľkosť Európy a v širšom zmysle slova, celej západnej civilizácie? Prevezmú hegemóniu nad svetom v 21. storočí Číňania? Nie je ďaleko väčšou výzvou ako Čína občianska vojna, zvádzaná v srdci Západu?

Pridať nový príspevok

Cortés, Pizarro
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 14-11-2005 10:31


Španielsky dobyvatelia Nového sveta Cortés a Pizarro boli mimoriadne schopní ale i bezohľadný dobyvatelia. Boli to vyslovený dobrodruhovia, ktorí sa snažili o jedno - zarobiť. Či už bola ríša Inkov a Aztékov taká, alebo onaká to nebolo pre dobyvateľov dôležité. Najdôležitejšie bolo zlato. A urobili všetko preto aby ho získali. Využili rozbroje v indiánskych ríšach, našli si spojencov a svoj cieľ - zlato dosiahli. Neštítili sa pritom ani zrady, úkladných vrážd a vyvražďovaniu obyvateľstva.
Porovnávať spoločenský systém indiánskych kultúr a vtedajších "západných" krajín je dosť ťažké a určite to nie je jednoznačné. V tých časoch bol rozhodujúcim faktorom panovník a jeho schopnosti. Veľkú dôležitosť mali i "štátne" náboženstvá. V čase v pádu španielov do indiánskych kultúr tam boli "populárne" ľudské obete pre španielov (i nás) v nepredstaviteľnom rozmere. V Európe sme však v tom čase už mali prenasledovanie "nesprávnych" náboženstiev, inkvizíciu a mnohé infekčné choroby spôsobené katastrofálnymi hygienickými pomermi. Na ďalekom i blízkom východe nás považovali len za smradlavých barbarov. Mestá v 16. storočí v Európe a v Oriente sa nedali porovnávať. Londýn a Paríž boli v porovnaní s Pekingom, alebo indickými mestami len špinavé stoky.

A ešte k otázke prečo podľahli indiáni dobyvateľom:

Nebolo to spôsobené ani štátnym zriadením, ani náboženstvom a nebolo to určite výťaztvo ľahké ako sa naznačuje v článku. Európania sa "vďaka" vyvražďovaniu medzi sebou v rámci konfliktov v Európe, dostali na vysokú úroveň vojenského umenia. Brnenia, železné meče, muškety, delá a kone boli pre indiánov vážnou prekážkou. Indiáni bez ohľadu na svoj režim bojovali veľmi statočne a v celých húfoch sa vrhali na španielov. Pre prvotriedne vycvičených dobrodruhov s dobrou výzbrojou, silne motivovaných zlatom, nebol problém poraziť masy indiánov. Veľkú úlohu v tom hrali hlavne kone a strelné zbrane, ktoré indiáni nepoznali.
To bolo i počiatkom úspechu misionárov. Indiáni usudzovali, že španieli majú lepších bohov, ktorí im pomáhajú víťaziť a bolo lepšie mať za chrbtom nového silnejšieho boha, ako starého slabého.

RE: Cortés, Pizarro
autor: peter
pridané: 14-11-2005 11:12


to je hlúposť.

Cortéz dobil Inkov s asi 200 Španielmi. To, čo si však zabudol povedať je to, že sa k nemu pridali aj utláčané kmene. Inkovia totiž neboli takí mierumilovní, ako sa píše. Boli to bezohľadní dobyvatelia, ktorí mali množstvo vazalov a kolónií ktoré bezohľadne vykorisťovali. Preto podrobení „inkovia“ iných národností sa k Španielom pridali veľmi radi a bojovali za nich.

RE: Cortés, Pizarro
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 14-11-2005 11:36


čo je hlúposť? veď som písal to isté. Nepísal som, že boli mierumilovný a španieli mali spojencov (vazalov Inkov).
Súhlasím, že ríša inkov bola klasický prípad expandujúcej ríše, ktorá si podrobila čo sa dalo a podrobení hľadali každý spôsob ako sa dostať s pod ich nadvlády. Nič nové - na celom svete v rátane Európy sa dialo to isté.
Cortéz nebojoval len s inkami, ale porazil i silnejšiu španielsku jednotku, ktorá mala spacifikovať jeho svojvoľný dobrodružný podnik. I to svedčí o jeho veľkom vojenskom umení.

RE: Cortés, Pizarro
autor: Jožo Šebest
e-mail: jojosebo@zoznam.sk
pridané: 14-11-2005 12:40


Neviem ako ostatní, ale ja som sa v škole učil, že Cortéz porazil Aztékov a Pizzaro Inkov. To len tak na osvetlenie.
Ale inak je čosi pravdy na každom tvrdení, ktoré tu zatiaľ odznelo - keď sa to dá všetko dokopy, je to celkom realistické.

RE: Cortés, Pizarro
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 14-11-2005 13:29


Je to možné a priznám, že mne sa títo dvaja významný dobyvatelia indických civilizácií pletú. Je to dané i tým, že obaja mali dosť podobné osudy. Obaja mali dosť schopností (a šťastia) aby sa zapísali do dejín.
RE: Cortés, Pizarro
autor: Peter Friso
pridané: 14-11-2005 23:17


A napriek tomu neboli identicky ani nahodou, Cortes mal od spupneho Pizzara rovnako daleko, ako mali inkovia od potomkov maleho kmena Tenockov, neskor znamych ako Aztekov, ktori zacali svoj pobyt v Mexiku tym, ze z dcery jedneho miestneho nacelnika stiahli kozu a urobili z nej bubon.

Mimochodom inkovia prehrali aj preto, ze boli po znicujucej obcianskej vojne.

RE: Cortés, Pizarro
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 17-11-2005 20:51


to bol zamer alebo si sa sekol s tymi indickymi civilizaciami:)
RE: Cortés, Pizarro
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 21-11-2005 13:20


Odpusť - americkými.
RE: Cortés, Pizarro
autor: Richard
pridané: 16-11-2005 13:02


Londýn a Paríž možno neboli tak krásne mestá ako niektoré orientálne mestá ale má to svôj dôvod. V kresťastenskej Európe kde bola moc rozdrobená medzi panovníka, šlachtu a cirkev, nemal nemal nikto takú moc a peniaze aby si nechal postaviť obrovské paláce. Na druhú stranu v tom čase už existovali nádherné Talianske mestá.
Iny spolocny menovatel.
autor: Zolo
pridané: 14-11-2005 14:47


Uspech vyzaduje risk. K ochote riskovat potrebujeme optimizmus. Staci zabit optimizmus a zabijete uspech.

Vzhladom na autorovo nadsenie k zabijaniu europskeho optimizmu, mali by sme sa mu zlozit na sifkartu a poslat konkurencii. Napriklad do Ciny... s medzipristatim v USA.

Asi som to nepochopil
autor: krtko
pridané: 14-11-2005 21:28


Asi som to nepochopil, preto prosim Vas mozete mi ozrejmit o co vlastne autorovi clanku islo ? Nech to citam kolkokrat chcem, vidim tam iba hodinu dejepisu a na konci nejake predpovede, ci prognozy. Fakt neviem o com je v clanku rec. Je to moj nazor ale, vzdy som chcel mat tu vlastnost hovorit hodinu a nepovedat nic. Naramne by sa mi to zislo pri mojom studiu na VS. Ibaze tam som musel hovorit fakty a k veci. DAKUJEM
RE: Asi som to nepochopil
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-11-2005 22:56


Myslim, ze clanok je nabity informaciami a o com je, je jasne. Bolo to uverejnene v .tyzdni, v tematickej kritickej prilohe o buducnosti Ciny vo vztahu k Zapadu.

Inak, ak chces vediet o com je clanok, precitaj si perex. V clanku sa snazim dat odpovede na tie tri otazky v uvode.

RE: Asi som to nepochopil
autor: krtko
pridané: 14-11-2005 23:22


No kazdopadne bez ohladu na to, co je tam napisane moj nazor je ten, ze Cina raz bude velkou ekonomickou velmocou a proti tomu sa neda nic robit. Jedine ze by sa rozpadla, ale ak sa udrzi pokope nic jej nemoze konkurovat a mali by sme sa na to pripravit. Darmo 1,3 miliardy ludi to uz je naozaj masa. A pri ich lacnej pracovnej sile jej svet dlho konkurovat nevydrzi.
RE: Asi som to nepochopil
autor: Jozef Filko
webstránka: http://yaw.host.sk
pridané: 14-11-2005 23:53


Cina ma privela vnutornych ale aj vonkajsich problemov, aby mohla rast dalej tempom ako teraz, dlho to nepotrva. Ja sa Ciny nebojim, skor sa obavam toho, co sa bude diat az sa tieto problemy prejavia naplno.
RE: Asi som to nepochopil
autor: krtko
pridané: 15-11-2005 0:27


No pravdu povediac do Ciny az tak dobre nevidim, ja vidim len to, ze ked som zil na Slovensku tak tam bolo 70% vyrobkov z Ciny. Teraz zijem v Kanade a je to to iste. A ak Cina dokaze zasobovat takmer cely svet svojimi vyrobkami tak tam musi prudit neprestavitelne mnozstvo penazi a zisku. Podla mna sa to skor ci neskor prejavi v ich ekonomickej sile a potom aj geopolitickej.
RE: Asi som to nepochopil
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 17-11-2005 20:59


tam je aj mnozstvo inych faktorov...

oni neprodukuju kvalitu... ak budu americania ci europania natolko bohaty....ze si budu chciet kupovat iba kvalitu tak bude musiet aj cina investovat do vyrobnych prostriedkov....plus hranica pokial bude moct ekonomicky rast a zaroven byt neslobodnou nie je podla mna vzdialena... ked sa zrusi detska praca... zvysi sa uroven zivota (a to aj na vidieku, co moze trvat aj cele storocie) a otvoria sa plne trhy zahranicnym investorom tak cina neostane taka uspesna....proste cinu budu vlastnit zapadne firmy... cena pracovnej sily sa zvysi...budu mat nenormalne problemi s vidiekom...

nie podla mna cina ekonomicky bude sice prosperovat ale nehrozi ze by nas prevalcovala...

europa sa bude musiet vyrovnat s tym ze textilny priemysel bude u nas upadat...a ze sa budu musiet pracovne sily preskupit do ineho odvetvia... tot fsio...

RE: Asi som to nepochopil
autor: libertarian
pridané: 18-11-2005 13:57


"....europa sa bude musiet vyrovnat s tym ze textilny priemysel bude u nas upadat...a ze sa budu musiet pracovne sily preskupit do ineho odvetvia... tot fsio... "
Cina - to nie je iba textil. V hypermarketoch je hadam polovica vyrobkov z Ciny. Najnovsie sa ocakava dovoz cinskych aut do europy. Cina dnes robi spotrebny tovar, potraviny, elektroniku, textil, auta,... Zapadna europa je na najlepsej ceste do ekonomickej priepasti. A my s nou, ak pristupime na smerovanie EU.
Musime iba dufat, ze aj v Cine maju svojho Meciara a zvolia si ho do cela statu.

RE: Asi som to nepochopil
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 18-11-2005 14:16


no dobre....textil ber ako priklad.... ide o to ze nemoze zapad klesat priamo umerne s tym ako bude cina stupat....

ona ma mnozstvo problemov ktore nezmyznu zo dna na den....ani z desatrocia na desatrocie....

RE: Asi som to nepochopil
autor: libertarian
pridané: 15-11-2005 9:13


krtko :
" No kazdopadne bez ohladu na to, co je tam napisane moj nazor je ten, ze Cina raz bude velkou ekonomickou velmocou a proti tomu sa neda nic robit. Jedine ze by sa rozpadla, ale ak sa udrzi pokope nic jej nemoze konkurovat a mali by sme sa na to pripravit. Darmo 1,3 miliardy ludi to uz je naozaj masa. A pri ich lacnej pracovnej sile jej svet dlho konkurovat nevydrzi. "

- Trend, ktorym ide Cina , som si uvedomil uz pred cca rokom. Nasledna ropna kriza je evidentne dosledkom prudkeho rozvoja vyroby v Cine a jej nakupov ropy.
Cely zazrak cinskeho vyvoja je v tom, ze komunisticka strana Ciny ponechala Cinu kapitalistickym pravidlam ekonomiky, ale v politickej sfere nepripustila demokraciu a jej zakonite dsledky – nastup populistov do cela statu .
Ak v Cine vydrzi uvedena kombinacia > kapitalisticka ekonomika a statna moc nepripustajuca „demokraciu“ , tak onedlho bude EU daleko za Cinou.
Lukasova historicke paralely su mozno zaujimave, ale trend urcuju peniaze a ekonomicka sila.

RE: Asi som to nepochopil
autor: krtko
pridané: 15-11-2005 15:16


Veru tak s tym sa neda nesuhlasit. Uz je navyssi cas zacat sa ucit cinsky. :-)))
RE: Asi som to nepochopil
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 17-11-2005 21:02


len existuje jedna otazka....

Je mozne aby vydrzali v jednom state vedla seba politicka nesloboda a ekonomicky kapitalizmus?

myslim si ze nie....a predpokladam ze za pravdu by mi dali aj dalsi...

RE: Asi som to nepochopil
autor: Krtko
pridané: 21-11-2005 18:20


Vsak uvidime. Mozno sa naozaj deju zazraky. :-))
Demografia
autor: viab
e-mail: ystredd@orangemail.sk
pridané: 15-11-2005 16:52


EE, som zvedavá, ako sa budú Číňania vyrovnávať s fatálnym nedostatkom čínskych žien - lebo, pri jednom dieťati chcel mať každý syna - aby rodinné meno nezaniklo. a teraz sa patriarchálny systém podvrátil - synov celá hromada, ale niet neviest, takže... nebudú vnuci. a okrem toho je tam taká móda, že čím vyšší funkcionár, tak tým viac oficiálne vydržiavaných mileniek. minimálne jedna, čo najkrajšia....
no, bude to veľmi zaujímavé, ako to s tou Čínou skončí.

RE: Demografia
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 17-11-2005 21:03


pravda..na to som zabudol...

do ciny si nevesticku so sikmimi ocickami hladat nepojdem:)

Toto je naozaj dobre.
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 15-11-2005 22:25


"Nie je vylúčené, že pokračujúci vnútorný rozklad najmä európskych spoločností povedie k vývoju, podobnému tomu počas zániku Rímskej ríše. Totalitná ríša a jej aparát sa zrútili aj preto, lebo občania nechceli už znášať bremeno, ktoré im ukladala. A nešlo len o nebotyčné dane.

Jednoducho, tí ľudia si zrátali, že pod barbarmi budú na tom lepšie ako pod svojou nihilistickou a totalitnou ríšou"

Len som chcel poukazat na tuto cast textu. Myslim, ze si zasluzi pozornost

RE: Toto je naozaj dobre.
autor: Lukas Krivosik
pridané: 15-11-2005 22:42


Prave som si vsimol jeden srandovny fakt. Pisem prave clanok o Petrovi Druckerovi pre .tyzden a citam o Druckerovych viaziach informacnej spolocnosti, o akej pisal aj Alvin Tofler.

Proste ako principialne demasifikovana spolocnost informacneho veku nahradi masovu spolocnost veku priemyselneho. Vyzera to tak, ze nove storocie dava zaujimave prisluby narastu bohatstva. Samozrejme, Slovensko je sto rokov za opicami, co je vsak dobre, lebo sikovni sa na zmeny, ktore v USA a inde uz bezia mozu pripravit...

Ale tak ako nasa civilizacia zase zrejme dosiahne materialny vrchol, nie je vylucene, ze aj tak zanikne. Vidim totiz v tej demasifikovanej spolocnosti par problemov, i ked je to zrejme lepsie, nez korporativna spolocnost industrialneho veku.

Lenze Rimska risa tiez zanikla v obdobi, kedy bola na vrchole Kondratievovho cyklu...

Su to zaujimave veci a uz len preto, aby sme poznali trendy zajtrajska, sa tym oplati zaoberat.

Budúcnosť Európy vidíme v Kosove
autor: jano
pridané: 16-11-2005 10:20


Prevažná väčšina prisťahovalcov z Afriky a Ázie prišla do západnej Európy v 50-60 rokoch. Dnes sú s nimi a ich potomkami problémy. Bývalá Juhoslávia urobila túto chybu ešte v 20 rokoch. Do Kosova s dominanciou kresťanského Srbského obyvateľstva si pustili moslimských Albáncov pretože tam boli lepšie podmienky pre poľnohospodárstvo ako v hornatom Albánsku. Dnes po 80 rokoch zberajú trpké ovocie tohto kroku. Albánci sa premnožili ako myši, ilegálne tam prišli tisíce ďalších, dnes sú už vo väčšine a kričia: my sme tu doma. Domáci Srbi žijú v rezerváciách ako Indiáni a keď si chceli spraviť poriadok vo vlastnom dome boli zasypaní bombami.
Dúfam že USA nezasypú bombami francúzskych vlastencov ktorí sa o 30-50 rokov postavia na odpor nadvláde arabského obyvateľstva vo vlastnej krajine.

RE: Budúcnosť Európy vidíme v Kosove
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 17-11-2005 21:08


to ze albanci neboli v kosove povodnym obyvatelstvom...neznamena ze teraz to uz ich domov nie je....

samozrejme suhlasim s tym ze to bola chyba ... ale teraz nepomoze jednostranna nenavist voci albancom...

a ten tvoj vyraz urobit si poriadok...-pod nim si predstavujes taky isty poriadok aky nastal v srebrenici???

RE: Toto je naozaj dobre.
autor: andrej
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 16-11-2005 15:26


Hod sem linky na tvoje zdroje

THNX

nefarankh :
autor: libertarian
pridané: 18-11-2005 9:39


"len existuje jedna otazka....
Je mozne aby vydrzali v jednom state vedla seba politicka nesloboda a ekonomicky kapitalizmus?
myslim si ze nie....a predpokladam ze za pravdu by mi dali aj dalsi...
"

- Typickou ukazkou takejto kombinacie je sucasna Cina.
Prave vdaka politickej neslobode maju ekonomicke a trzne sily relativne volne ruky. Akonahle da terajsia vlada cinanom politicku slobodu a slobodne volby tak sa stane >

- Vyhra populista, ktory najviac naslubuje a ktory nasledne zacne regulovat ekonomiku
- vyrazne sa zvysia dane a to odcerpa peniaze z hospodarstva
- stat zaruci MINIMALNU velkost mzdy, cim zdrazi vyrobu , znici konkurencieschopnost a exportnu schopnost cinskych vyrobkov.

RE: nefarankh :
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 18-11-2005 14:21


no takze nepochybujem o tom ze si v tejto oblasti viac doma ako ja (nemam na mysli cinu ale ekonomiku:)) ale tato tvoja prognoza nevyvracia moje tvrdenia....

minimalne zapad zavedie embarga a ine hovadinky...cla...

a vymysli si ako dovod zle pracovne podmienky v cine...

a postupne sa toto vsetko zacne riesit...

RE: nefarankh :
autor: libertarian
pridané: 21-11-2005 15:22


Vo svojom prispevku som chcel povedat asi to, ze skutocni trhovy kapitalizmus funguje skor v ramci urciteho druhu diktatury, ako v demokracii. V demokracii sa statna vrchnost dostava k moci vo volbach. A volby vyhrava iba ten, kto naslubuje a potom aj realizuje socialnu a socialisticku etatisticku politiku. A potom v state konci kapitalizmus a trh.

Vynimky su iba obcasne a kratkodobe. Thaetcherova, Reagan , .

planuce oci
autor: vlasto
e-mail: vlasto.sro@pobox.sk
pridané: 05-01-2006 10:56


tento clanok považujem za velmi zaujimavy a mozem povedat, ze zapada do akejsi mojej osobnej nazorovej paradigmy. no v jednom bode by som si dovolil podotknut, ze sa autor mozno odchyluje od podstaty. V odseku o faktoroch uspechu autor popisne vymenuva tieto skutocnosti: „Planúce odhodlanie zmeniť svoj osud, ochota riskovať vlastný život za neistý podnik i misijné nadšenie.“ Ja s nim suhlasim. Mozem dokonca suhlasit aj s backgroundom misijneho nadsenia tej doby, ktore autor uvadza ako: „Oni boli neochvejne presvedčení o správnosti a nadradenosti kresťanskej viery nad poverami pohanov.“ Tu je podla mna vhodne si uvedomit, ze podstatou uspechu bolo nadsenie pre cosi, co bolo v tej dobe objektivne pravdive. Krestanstvo na hranici novoveku bolo pre „pohanov“ prinosom v miere ludskosti, ktoru aj napriek mnohym deformaciam krestanstvo do spolocnosti dokazalo vniest (podobnu ulohu zohralo v europe na prelome staroveku a stredoveku). Podla mna ale v sucasnosti nie je potrebne vytahovat vlajky s krizmi a chapat one misijne nadsenie ako nadsenie pre sirenie krestanstva. Pravda o ludskosti, ktorej krestanstvo napomohlo k preniknutiu do spravovania spolocnosti, je uz dnes vzita a aplikovana (cest vynimkam). Sucasnych nasledovnikov Wasca de Gamu treba vidiet v ludoch pohybujucich sa v roznych oblastiach spolocnosti, stazujucich a pracujucich po krajinach celeho sveta, ktorych spaja cosi ako odhodlanie zmeniť svoj osud, ochota riskovať vlastný socialny život za neistý podnik i misijné nadšenie – ale nie pre sirenie uz raz rozsirenej pravdy o ludskosti, ale pre sirenie pravd z oblasti ekonomie a riadenia spolocnosti. Podstata „moreplavca“ zostava, no institucionalizovaného a elitarskeho krestanstva uz zacinaju mat „moreplavci“ plne zuby ;-)

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group