ISSN 1335-8715

20-09-2001   Martin Hanus   Rozhovory   verzia pre tlač

„Rozhodujúci test pre prezidenta Busha“

Vyrovnanie sa s teroristickými útokmi na symboly americkej moci a sily spolu s primeranou a odôvodnenou odpoveďou vystavia skúške nielen Bushovu vodcovskú schopnosť ale aj solidaritu atlantickej aliancie. Niekdajší americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger zastáva názor, že táto dvojnásobná skúška dopadne úspešne.

Pán Kissinger, aké dopady budú mať teroristické útoky v New Yorku a Washingtone na Ameriku?

Politicky zavládne v krajine veľká jednota a vláda si získa podporu pre každý rozumný krok, ktorý podnikne pri pokuse zakročiť proti terorizmu.

Ako by mala vyzerať rozsiahla stratégia proti terorizmu?

V každom prípade nemožno viac šetriť krajiny, v ktorých si teroristi vydržujú svoje hlavné pozície. Tieto štáty sa už nemôžu vyhovárať, že sa oni sami, alebo teroristi ničoho nedopustili.

Ráta sa s vojenskými útokmi?

Áno, ale to nebude prvý krok. Treba ich vopred varovať, že im hrozia vážne konzekvencie. Taktiež by sa malo okamžite začať s vyvíjaním tlaku, nielen hospodárskeho. Pod tlak by sme mali dostať aj krajiny, ktorých verejná propaganda podporuje útoky na civilistov.

NATO v stredu vyhlásilo pripravenosť na spoločnú obranu. Čo očakáva Amerika od svojich spojencov?

Myslím, že naša vláda očakáva okamžitú politickú podporu, ktorú napokon aj dostala. Musíme spoločne energicky postupovať, aby sme nielen vystopovali organizácie, ktoré prichádzajú do úvahy ako vinníci, ale aj krajiny, ktoré im poskytujú útočisko. Potom treba pokojne a vecne, ale energicky prejednať a podniknúť protiopatrenia.

Viete si predstaviť, že by Bushova vláda požadovala od spojencov militaristickú podporu?

To by záležalo na okolnostiach. Nie je to vylúčené, ale ani nutné. Americká vláda však určite očakáva porozumenie. Nemeckej vláde môžem vyjadriť len najhlbšiu pochvalu za jej solidárny postoj k útokom.

Aké dôsledky bude mať tento bezpríkladný útok na transatlantický zväzok?

Domnievam sa, že transatlantické spojenectvo získa nové spoločné smerovanie. Debata, či ešte vôbec existuje niečo, čo by sme mali robiť spoločne je tým ukončená. Pretože to, čo sa udialo v Amerike, sa mohlo pokojne udiať aj v Berlíne alebo Londýne. Každý videl, že máme oveľa viac spoločného než rozdielneho.

Ako sa odrazia utorňajšie udalosti vo vnútroamerickej debate o pláne protiraketovej obrany?

Ešte viac sa posilní presvedčenie, že isté oblasti jednoducho nemožno nechať zraniteľné, o to viac, že súčasne existujú aj iné opatrenia, ktoré môžeme vykonať, aby sme predišli novým formám ohrozenia.

Ako vyjde prezident Bush z tejto zložitej situácie?

Bude to rozhodujúci test jeho prezidentovania. Bush ho zvládne. Tým sa ukončia debaty o jeho schopnostiach ako vrcholného člena vlády.

Preložil Martin Hanus

Diskusia k článku „Rozhodujúci test pre prezidenta Busha“ zatiaľ neobsahuje žiadne príspevky.

 

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group