28-10-2005
Lukáš Krivošík
Kultúrna vojna
verzia pre tlač
Historický román Egypťan Sinuhe, ktorého autorom je fínsky spisovateľ Mika Waltari, sa nachádza v knižniciach mnohých slovenských rodín. Príbeh zo 14. storočia pred Kristom o lekárovi, márne hľadajúcom dobro, ľudskosť a obyčajné ľudské šťastie, dodnes svojím príbehom oslovuje mladých ľudí. Tento rok si pripomíname 60. výročie jeho vydania.
Gut vec
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 29-10-2005 20:32
Čítal som Sinuheho, ako oddychové čítanie to vrele doporučujem každému. Ľahko sa to číta a tých cca 400 strán alebo koľko to má ubehne raz dva. Kniha má hlavu aj pätu, zaujímavý dej a popisuje nám veľa každodenných vecí z doby spred tisícročí.
Ostatné diela Waltariho nepoznám, ale pokiaľ by som mal troška viacej času tak by som možno zbehol do knižnice. Uvidíme.
Ohľadom kresťanského hrdinu: Dá sa to aj takto povedať, tento typ je určite dôveryhodný, ale niekedy ak sa to preháňa tak z toho mám zlý pocit. Povedzme pri čítani Quo Vadis som po skončení knihy musel skonštatovať, že to nebolo oveľa viac ako kresťanská propaganda.
|
RE: Gut vec
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-10-2005 0:09
Na Waltarim je pritazlive prave to, ze ukazuje cloveka takeho aky je, v celej jeho sirke, to znamena aj ako hriesnika, aj ako svatca. A najcastejsie ako pytajucu sa bytost. Rozhodne je v jeho dielach ukryta velka zivotna mudrost.
|
RE: Gut vec
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 30-10-2005 7:24
To uznám, ale pre mňa to bolo viacmenej oddychové čítanie. Oveľa viac ako charaktery ma zaujímali historické reálie, zvyky, kultúra ... Niekedy je až zarážajúce ako sú si ľudia podobný, či už žijú teraz alebo pred tisícročiami.
Pokiaľ sa jedná o charaktery tak sú aj lepší autori, mne sa strašne páči Dostojevskij.
|
komentar
autor: doktor
e-mail: antonfarkas@gmail.com
pridané: 30-10-2005 9:56
Waltari je vynikajuci, doporucujem precitat si jeho
knizku, poctom stran nevelku, Styri zapady slnka.
|
RE: komentar
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-10-2005 10:49
Styri zapady Slnka nepoznam. Asi mam este medzery, pokial ide o Waltariho;-)
A este jedna vec. Waltari je vynikajuci aj preto, ze sa da citat na viacerych urovniach. Na jednej strane oddychove citanie, na strane druhej, dost hlboke temy, casto okorenene aj dobovou filozofiou. Clovek proste pochopi, o co v tej dobe islo.
|
politicko/spolocensky e-zin
autor: jednotko
pridané: 04-11-2005 20:48
chlapci dajte si konecne do poriadku stranku, vy ste krestansky e-zin, nie spolocensko-politicky, vacsina clankov je tak alebo onak o nabozenstve...
|
RE: politicko/spolocensky e-zin
autor: Lukas Krivosik
pridané: 04-11-2005 23:32
Nerozumiem celkom tvojej namietke. Prave Spektrum sa venuje politike, ekonomike a spolocnosti. Cinime tak z konzervativnych pozicii.
Nazyvat to web o nabozenstve je pomylene. To by sme sa tu venovali vylozene teologickym veciam. To nerobime, takze neviem na zaklade coho toto tvrdis.
Tvrdit, ze sme nabozensky web je asi rovnako spravne ako tvrdenie Petra Frisa, ze sme liberalny web.
|
RE: politicko/spolocensky e-zin
autor: tato
pridané: 05-11-2005 1:33
Ved je to tak jednoduche ak Ti vadia clanky o nabozenstve tak ich necitaj .
BTW , ja si myslim , ze nabozenstvo sa vzdy tak alebo onak dotykalo spolocnosti a v konecnom dosledku sa verejnosti bude dotykat vzdy .
|
RE: politicko/spolocensky e-zin
autor: Lukas Krivosik
pridané: 05-11-2005 1:46
A je to tak dobre. Spolocnost neoslobodi vypudenie nabozenstva zo spolocenskeho diskurzu, ale naopak vtiahnutie viac nabozenstva do verejneho priestoru.
|
Sinuhe
autor: Peto
pridané: 08-11-2005 18:38
Vlastne je to jedine Waltariho dielo, ktore som si (zatial) precital a musim sa pripojit k chvale. Skvely, strhujuci dej plny zaujimavych postav a udalosti. Len ma nepotesilo zistenie, ze nema presny (priam zavadzajuci) historicky zaklad - vid V. Zamarovsky, Sinuhe.
|
RE: Sinuhe
autor: Quend
pridané: 09-11-2005 14:41
Podobne, jedine dielo od Waltariho, ktore som cital a bolo uchvatne, asi jedna z najputavejsich knih co mi presla rukami... Mne osobne sa zas pacilo ze pribeh je oprety o historicke realie - iste, je vymysleny, ale to relativne malo co sa o skutocnych postavach stareho egypta vie je pouzite majstrovsky a na to je nasadeny putavy pribeh, ktory sa nemusel ale i mohol stat. Je fajn, ked clovek pozera dokumenty zo stareho egypta: predtym to bola informacia ako kazda ina, teraz, ked archeolog spomenie amon-atonovsky konflikt, ci hrobky Tutanchamona ci Haremhaba v udoli kralov, dava to cloveku uplne iny pocit, vie si to dat do nejakych suvislosti aj ked zalozenych na fiktivnom pribehu. stary egypt ma stale vela otazok, podhcvilou sa objavuju nove teorie, takze pravdupovediac, co napisal Zamarovsky o tejto knihe ma naozaj netrapi - necital som to a osobne (ale to je len moj zaujaty nazor) by som asi skor veril finskemu nez zamarovskemu sinuhetovi :))). ale mozno sa mylim, mozes poiskytnut nejake referencie na to co v.z. o tom sinuhem tvrdi?
|
RE: Sinuhe
autor: Peto
pridané: 14-11-2005 16:32
Pointa je v tom, ze je to skutocny pribeh, resp. existuje staroveky egyptsky zivotopis (cca 2000r.pr. K.) o kralovskom hodnostarovi Sinuhetovi ( Sinuhet = S-nht = "syn sykomory").
Tento historicky spis sa od Waltariho diela lisi uz len tym, ze sa odohrava ovela skor (12. dynastia, Waltariho pribeh - 18. dynastia, rozdiel vise polstorocie). Podla spisu bol Sinuhet kralovsky hodnostar a nie lekar a do cudziny utiekol kvoly palacovemu prevratu a nakoniec urcite neskoncil vo vyhnanstve.
V. Zamarovsky dokonca popiera existenciu funkcie "kralovskeho otvaraca lebiek" v Egypte a "dni falosneho krala" v Babylone.
Tymto nechcem znizit literarnu hodnotu Waltarovho Sinuheta, len upozornit na historicke nekorektnosti. A jedinym mojim zdrojom je kniha V. Zamarovskeho - Sinuhet, takze este ma niekto moze doplnit pripadne opravit.
|
RE: Sinuhe
autor: cervik28
pridané: 13-08-2009 20:13
Precital som oboch Sinuhetov a Zamarocskeho Sinuheta ako prveho.
Vo Waltariho Sinuhetovi je spomenuty aj Sinuhet ktory zil pred nim a rovnako nepoznal svoj povod.
Rozdiel je ten ze Zamarovskeho Sinuhet existoval a je to vlastne prerozpravany pribeh o ktory sa Waltari opieral.
|
Waltari
autor: papageno
e-mail: papageno@pobox.sk
pridané: 16-11-2005 17:37
Len dodam ze tento skvely spisovatel je tiez aj autorom detektiviek...
|
Waltari
autor: Ivanhoe
pridané: 30-12-2005 18:07
Velmi odporucam Waltariho knihu "TAjomstvo Bozieho kralovstva". Prave som ju docital a je vynikajuca.
|
Egypťan SINUHE.
autor: kuko
e-mail: monikakoln@pobox.sk
pridané: 16-06-2007 11:43
Ľudkovia, túto knihu som dostala na meniny. Historické knihy však nečítam, preto sa chcem opýtať, či nepoznáte niekoho, kto by knihu kúpil. Predala by som ju za 300 Sk plus poštovné, na dobierku.
Prosím Vás týmto o pomoc, ak o niekom viete, nech mi napíše na e-mail. Ďakujem. Pekný deň!
|
Fín Waltari
autor: Andrej Rády
e-mail: andrej.rady@volny.cz
pridané: 22-09-2008 12:44
Pán Krivošík, ono to nie je také jednoduché s tými zmätenými pomenovaniami Waltariho historických románov, ako sa na základe povrchného pozorovania nazdávate. Prekladateľ a redaktor - verte, že v úcte k autorovi - rozmýšľajú, či zachovať názov v doslovnom preklade, alebo použiť - a ak áno, tak prečo a aký - iný preklad. Preklad je totiž čosi viac ako zámena slov či fráz, ako to učia študentov iných vied ako translatológia.
Keby ste chceli na túto tému diskutovať, máte môj e-mail - rád Vám vysvetlím, prečo som v prekladoch z fínčiny použil zdanlivo iné názvy ako Mika Waltari.
|
|
|
|
|
Upozornenie
Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov.
Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.
Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.
O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.
|
|