Platené školstvo a zdravotníctvo, vojny a jadrové zbrane, USA a NATO, podnikatelia a privatizácia. Totálny nesúhlas, odmietanie, okná v pamäti alebo úplne chýbajúce poznatky z histórie, ekonomiky či absolútne zvrátená predstava o takej primitívnej veci, akou je sloboda. Kto za to môže a dá sa s tým niečo robiť?
Väčšina mne známych publicistov, ktorých si mimochodom veľmi vážim, si myslí, že za to môže úpadok a premena západnych (európskych) hodnôt a rôzne somariny o relativizme prúdiace k nám z Paríža, Berlína či Bruselu. S tým súvisí, alebo skôr príčinou týchto smutných udalostí, je rozširovanie sa rôznych pseudohumanistických strán a zoskupení, ktoré si dávajú nálepku socialistické, sociálnodemokratické a pod.
Súhlasím s komentátormi, ktorí to považujú za dôsledok toho, že západná Európa „staré časy“ nezažila a kto sa predsa poučí z cudzích chýb? Nemôžem ale súhlasiť s názorom, že títo falošní spasitelia a chlebodarci sú schopní ovplyvniť myslenie a názory slovenskej mládeže. Aspoň nie vo všetkom a všetkých.
Groteskné argumenty
Po páde železnej opony nám mohli byť príkladom politiky, ekonomiky či ostatného verejného života jedine Spojené štáty. To, že boli o 20 rokov dopredu pred ostatnými krajinami, hovorilo niečo o správnosti ich cesty. Napriek tomu, z čias komunizmu nejakým zvláštnym spôsobom (myslím že sa tomu hovorí totálna hlúposť a zaslepenosť), dopravilo sa na Slovensko stelesnenie zla v podobe hore spomínaných strán.
Okrem toho veľa ľudí považovalo totalitný režim za celkom správny a jedinou chybou, ktorú mal, bolo podľa nich 40 rokov dlhé „zlyhanie ľudí, nie formy vlády“. Mladí a natešení stranníci mali tesne pred revolúciou veľa detí, ktoré o 10 rokov neskôr pochytali od svojich rodičov veľa zlého.
Učili ich, že za komunistov sa žilo lepšie, lebo mlieko stálo 2 koruny a teraz stojí 20, že predtým museli pracovať všetci a teraz podnikatelia nepracujú, iba sa vyvážajú v drahých autách a že poľnohospodárom treba dávať peniaze, lebo lekár, vedec ani ekonóm ich nenakŕmi. A že robotník či murár si zaslúži vyšší plat, lebo robí viac ako učiteľ alebo právnik.
Deti chodili do školy, a stále sa presviedčali o pravde, ktorá vlastne pravdou nebola. Učitelia ich predsa učia iba 5 hodín, a otec – sústružník sa vracal z roboty až po ôsmich. A v dome býval aj jeden vykorisťovateľ chudobných – pán podnikateľ, ktorý mal mercedes a všetci mu závideli.
Riešenie – školy. Zodpovednosť za úpadok – školy.
Áno, závideli. Nečítali zahraničných ľavicových publicistov. Ani nečítali program Smer-u. Hlavný podiel viny na hlúposti mladých nesie závisť. Závisť ich neúspešných rodičov, ktorí ju preniesli na deti. Väčšina z voličov či z budúcich voličov Smeru, KSS alebo HZDS v živote nečítala zahraničnú tlač alebo preklad zahraničného autora, noviny čítajú len občasne, aj to tie nesprávne a radšej si pozrú iné denníky.
Najviac ich zaujíma vtip. Ani nie tak vtip ako obrázok, na ktorom je vtip vytlačený. Knihy takisto nie sú lákadlom. Prečo aj, keď rodič si veľa kníh tiež neprečítal. Nedostanú sa k nim články a diela Hayeka, Johnsona, ale ani Asha či Eca. A preto nemôžu porovnávať. Nemajú pohľad z oboch strán. Nemajú dokonca objektívny pohľad ani jednej strany. Nemôžu vedieť, ani čo sa deje v Česku a kto je Paroubek, nieto čo je v Anglicku alebo Amerike.
Spravodlivosť je pre nich Jánošík. Bohatým brať a chudobným dávať. Bohužial, asi si zmýlili dobu. V súčasnosti sú bohatí bohatými len vlastnou zásluhou, a nie vďaka okrádaniu chudobných. Sloboda je pre nich právo vybrať si školu. Samozrejme, zadarmo. Nech nám to zase zaplatia tí šikovnejší. Nevadí im však, že čím viac od štátu (alebo hocikoho iného) očakávajú, tým viac mu musia obetovať.
Chcú, aby im štát (najschopnejší podnikatelia zo svojich daní) platil vysoké školy, dôchodky, dávky v nezamestnanosti, aby mlieko stálo 2 miesto 20 korún, aby boli vysoké platy v štátnom zdravotníctve a školstve? Musia mu na oplátku niečo dať. Slobodu. Ale nik z tých, ktorým sa stále cnie po socializme, si pravdepodobne nepamätá devízové prísľuby ani drámy na hraniciach, keď boli nekompromisne strieľaní od chrbta všetci, ktorí chceli zdrhnúť.
Nik z nich si nepamätá rady na mandarínky. Nik z nich si nepamätá políciu, ktorá zatvárala tých s opačným názorom do stráženejších ciel ako vrahov. Asi preto to nehovoria ani svojim deťom. Hlavná premena by mohla začať v školách. V súčasnosti ale nemožné. Málo súkromných škôl zapríčiňuje monopol tej štátnej. A učitelia v štátnej škole, ktorí sú platení zo štátnych peňazí, až na malé výnimky, nepredkladajú žiakom fakty, z ktorých si každý určí svoj vlastný názor, ale svoje argumenty.
Logicky si predsa nebudú píliť konár pod vlastným zadkom. Okrem toho existencia osnov, ktoré sa nedajú nejakým spôsobom prispôsobovať, neposkytuje ani priestor na diskusiu na hodinách. Strašné ponáhľanie sa potom vedie k hlúposti.
Amerika – spasiteľ alebo Veľký Satan?
Lenže z čoho pramení nenávisť voči Amerike? Američania prišli vo viacerých momentoch 20. storočia na pomoc ostatným národom, na pomoc, nie že by sa „pchali kde ich netreba“. Pomohli vyhrať 1. SV, 2. SV vyhrali prakticky len oni a Briti, chceli nám pomôcť po vojne Marshallovým plánom. Stačí si porovnať Južnú a Severnú Kóreu a dá sa zistiť, ktorý smer je lepší. Pomáhajú Izraelu, asi ako jediní na svete. Pomohli nám aj v 80. rokoch. Len vďaka nim sme teraz slobodní. Pomohli v Juhoslávii, pomohli Kuvajtu, v súčasnosti pomáhajú Iraku a Afganistanu. A spolu s nimi pomáhajú celému svetu. Tak kde je problém?
Závisť? Možno. Skôr prirodzený odpor človeka k násiliu. Ako je ale potom možné, že je niekto (nie v Palestíne, môj spolužiak !!!) schopný povedať po útoku na Dvojičky že tak im treba, nemali sa hrnúť, kde ich nevolali. Aj vygumovaný chudák si predsa musí uvedomiť, že tí ľudia v mrakodrapoch boli presne takí istí ako on.
A aj vygumovaný chudák si musí uvedomiť, že Američania pri odvetných vojnách nepoužili lietadlo plné cestujúcich na to, aby zničili symbol Iraku či Afganistanu. A ani neodrezávajú hlavy ešte žijúcim novinárom a potom sa tým nechvália v CNN. Nikdy nedokážem pochopiť, ako niekto môže odcudzovať USA za to, že vlastní jadrové zbrane, ale je mu úplne ľahostajné, že ich má Pakistan alebo Severná Kórea.
Možno to je tým, že Amerika je v súčasnosti jediná veľmoc. Boja sa, že by Amerika mohla ovládnuť aj nás? A aj keby, bolo by na tom niečo zlé? Potom ma len zaujíma, či im nevadí EÚ, ktorá nám mimochodom už zobrala riadny kus slobody, napríklad tým, že si nemôžem kúpiť pekné čínske tričko namiesto škaredého francúzskeho? Na druhej strane sa ale po strednej alebo vysokej škole chystá polovica mladých do Ameriky, zarobiť si peniaze. Na prachy im je dobrá, čo?
Fico – spasiteľ alebo Veľký Satan?
Všetky hore spomenuté veci smerujú k Ficovi. Červenie sa nám od rána do večera. Svojimi výkalmi je schopný oblbnúť 30 percent voličov. Z toho vyplýva, že 30 % voličov nepoužíva svoj mozog na nič viac, ako na riadenie základných životných funkcii. Každý normálny človek musí predsa pochopiť snahy o falošnú solidárnosť, orezávanie slobody a populizmus zo strany člena Socialisickej internacionály a nemusí pritom ani veľmi vedieť čítať medzi riadkami. Posledná stávka s Dzurindom je toho len dôkazom. Ale o ňom sa toho už predsa popísalo.
Všetky bludy sa nám akosi podozrivo často spájajú s ľavicou. Ľavica sa nám akosi podozrivo často spája so štátnym školstvom. Školstvo sa nam akosi podozrivo často spája s mladými. A mladí sa nám akosi podozrivo často spájajú s ľavicou. Bludný kruh, niekoľko konštánt, jedna premenná. Tou je školstvo.
Pokiaľ nebudú prevažovať súkromné školy nad štátnymi, nebude prevažovať ani slušná mládež nad tou zdeformovanou názormi učiteľov živených štátom. Jediná zmena vedie cez mladú generáciu, ktorá sa však až na malé výnimky nevie dostať zo zajatia červenej. Preto treba niečo robiť ešte kým je čas, kým nie sú hlúpi všetci voliči. Potom nám už nezostane nič iné, ako sa zase spoliehať na USA.
Tomáš Cuník
(autor je gymnazista)