ISSN 1335-8715

14-09-2005   Wolfgang Ockenfels   Slobodný trh   verzia pre tlač

SOCIÁLNÍ POLITIKA A KŘESŤANSKÝ OBRAZ ČLOVĚKA

Má sociální stát v Evropě budoucnost? Na tyto otázky odpovídá ve své studii německý dominikán a profesor na univerzitě v Trevíru P. Prof. Wolfgang Ockenfels. Dochází přitom k závěru, že systém sociálního státu směřuje ke zvyšování závislosti lidí na státu a ke snižování úlohy nižších přirozených společenství - rodiny, charit apod. Chce-li evropská civilizace přežít, musí se zbavit tohoto přežilého a jí cizího modelu sociálního státu blahobytu.

Pridať nový príspevok

viac hodnôt...
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 15-09-2005 7:29


profesor Ockenfels ma pravdu, čo sa týka pomenovania problémov, ale domnievam sa, že len ekonomické a sociálne reformy nie su zárukovau vyliecenia xoroby, ktorá požiera nie len NSR, ale aj celú Európu. Tou xorobou je strata pravýx hodnôt, ideálov a princípou. Spomínané soc-ekonomické reformy, by mohli byť vnímané nie ako výsledok ideového vyzretie a dania vecí na pravú mieru, ale ako ďalší pragmatický kapitalistický ťahna udržanie relativného blhobytu vyššíx vrstiev, ktoré do určitej miery kontrolujú politiku v každej krajine a teda majú určitý potenciál tieto zmeny si vynútiť...
to čo je úplne nepostrádateľné je zmena zmýšľania. Staro-nové hodnoty overené 2000rokmi.A to sa nedá dosiahnuť nejakými politickými ťahmi a reformami. Je jediná cesta a tá sa nedá naprogramovať. Zmeniť sa musíme vo svojom vnútri. Sami musíme opäť objaviť pravdu, ktorá je v nás!

RE: viac hodnôt...
autor: PeterS
pridané: 15-09-2005 11:31


Ktore su to tie stare a nove hodnoty? Vymenujte konecne uz niekto tie 2000 rokov stare osvedcene hodnoty. Tie uplatnovane pre bohatu bielu strednu vrstvu i tie uplatnovane pre cernoskych otrokov, indianov, cinanov, indov a pod. Alebo ked najdete tak jednu jedinu uplatnovanu vseobecne na cele ludstvo za poslednych 2000 rokov. UPLATNOVANE!!! Nie vagne skandovane ako nezabijes (otroka, heretika?!), nezosmilnis (poddanu novomanzelku ?!), nepokradnes (zidovsky majetok !?).
Dufam ze sa nebudeme opet bavit o tom, ze to nejaki jednotlivci... ale cirkev a veraiaci ti nie.
Jednu jedinu!
A pridajte aj pravo vyhrady svedomia, napr. po dohode, ze protestantsky panovnik ma pravo zaviest protestantizmus a katolicky katolicizmus.

RE: viac hodnôt...
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 15-09-2005 22:36


ak cakas nieco jednoduxe ako citacie z desatora tak to ta sklamem, lebo tieto najmocnejsie piliere su (zatial, akotak) akceptovane "modernym" obcanom. ALe k hodnotam ktore existovali a teraz sa rucaju pod vplyvom napr. mohutnyx "volnomyslienkarskyx", feministickyx a inyx televiznyx kampani patri napr. rodina. Rodina bola vzdy nieco po com ludia tuzili....konkretne zeny spravidla xeli mat deti. teraz nielenze je rodina casto obetovana na oltar karieri, ale dokonca zeny v zaujme vacsej peerspektivy uspexu su sxopne zabit vlastne dieta....zbavit sa ho ako smetia alebo nexcenej xoroby. toto ja povazujem za stratenu hodnotu....
RE: viac hodnôt...
autor: Dewey
pridané: 16-09-2005 12:08


Vzdy (vsetky) tuzili? Jasne, asi preto sa oblast potratov udomacnila v ludovom liecitelstve a samozrejme ty vidis do ich hlav, ci tie zeny neboli len prilahnute niekym, s kym zili v jednej domacnosti a komu sluzili pod dohladom dediny a ked uz nemali inu moznost len deti vychovat.

"lebo tieto najmocnejsie piliere su (zatial, akotak) akceptovane "modernym" obcanom"
Piliere budu prave tym, co v danom momente budes povazovat za rozumne. Nieco budes velebit z hladiska tradicie, nieco zatracovat...

RE: viac hodnôt...
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 17-09-2005 15:07


nie nevidim im do hlav....a nedokazem citat myslienky.... ale nebolo to vseobecne akceptovatelne riesenie problemov.... a dovolim si tvrdit ze to nebolo v takom rozsahu ako dnes...

a k tym pilierom len jedna vec: ak su pre teba "piliere" len niecim co sa prisposobuje stale tvojmu pohladu na svet a tvoju situaciu, tak ta mozem len a len lutovat....

RE: viac hodnôt...
autor: Dewey
pridané: 23-09-2005 8:07


Ale v tom pripade musis lutovat aj seba, pretoze nicim inym nie su tie piliere u nikoho, vzdy zodpovedaju pohladu na svet toho, co sa k nim hlasi, velebi ich alebo zatracuje, aj ked niektori maju ambiciu tvrdit(dokazovat), ze tie, ktore velebia oni, su akosi dane a nespochybnitelne a nezavisle od jednotlivca, nadradene, tym padom jedine a nutne spravne a to aj bez ohladu na niekedy zhubne dosledky, ktore ma casto konanie sa nimi legitimizujuce.
RE: viac hodnôt...
autor: neferankh
pridané: 27-09-2005 9:53


ano ja si myslim ze tie moje piliere su to najlepsie k comu som za svoj zivot dosiel.... ked stretnem niekoho kto tiez ma nejake piliere tak sa ix snazim poxopit .... on by sa mal tiez poxopit moje... a ak dospejem k tomu ze nieco z jeho presvedcenie je spravne alebo dokonca ze je to prave tak ja mam za povinnost to priat....
....pretoze jednym zo zmyslov zivota je podla mna hladanie toho absolutneho ....absolutnej pravdy....univerzalneho principu....

a to ze ma kazdy na neho tropxu iny pohlad tak to je len spravne....kazdy vidi inu cast tej pravdy absolutnej alebo ju nevidi vobec.... a tym ze sa ludia oboznamia s roznymi interpretaciami tej pravdy tak by mali dospievat stale k presnejsiemu a presnejsiemu pohladu-poznaniu absolutny....

toto je moj nazor

RE: viac hodnôt...
autor: neferankh
pridané: 27-09-2005 9:55


a preto podla mna je tvoja filozofia pragmatizmu oportunizmu a relativizmu zvratena...
RE: viac hodnôt...
autor: tato
pridané: 17-09-2005 16:05


Dewey , to si naozaj prehnal . Neviem co Ta vedie k ponizovaniu zien z minulosti . Ty si o ich asi predstavujes ako nesvojspravne skrotene zvieratka ?! Pokial ide o potraty ,(a to Ty dobre vies ) tie boli spolocensky akceptovane cize " udomacnene " az v tzv modernej medicine .
RE: viac hodnôt...
autor: Dewey
pridané: 23-09-2005 8:01


Nikoho neurazam, poukazujem na ich ubohe postavenie, ktore sa da ilustrovat aj na zaklade vtedajsej legislativy.(mrkni sa do millovho poddansta zien ak ti chyba sudoby pohlad)
Neviem, co znamena "spolocensky akceptovane", ale viem, ze zivot v minulosti zacinal u tych istych neomylnych kruhov napr. kopnutim a nie pocatim. Takze opak toho, co tvrdis je pravdou a ono kopnutie ma blizsie k liberalnej definicii a pohladu na zivot a teda aj v otazke ake potraty su neprijatelne.

RE: viac hodnôt...
autor: tato
pridané: 23-09-2005 20:41


Ty si neuvadzal ziadne " ubohe postavenie " , ale si si vymyslel dohlad dediny a pod.
No ak nevies co je spolocensky akceptovat tak to prespecifikujem na pravne ukotvenie . K tej tvojej poznamke , priam Umberto Eccovskej , by som len dodal , ze ak uz moderna medicina vie , ze spojenim spermie a vajicka vznika novy jedinec tak by mala tlacit na cirkev , aby to zacala akceptovat .

RE: viac hodnôt...
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 20-09-2005 18:01


Predpokladam, ze dodrziavanie pravopisu k tym overenym hodnotam asi nepatri.

;-)

S pozdravom,
Peter

RE: viac hodnôt...
autor: neferankh
pridané: 22-09-2005 17:46


....no pravdu povediac v ceskoslovenskom prostredi kde momentalne som nejde bokom len pravopis ale aj moj prizvuk a slovna zasoba:)...

ale pokusim sa to napravit...

Fajn článok
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 15-09-2005 22:30


Celkom dobrý článok, ale Nemci sa v súčasnosti (mám taký dojem z volebnej kampane) skôr boja reforiem ako sociálneho kolapsu. Napriek tomu že SPD na plnej čiare zlyhala si prajú viac "sociálnych výhod".

V každom prípade keď príde kolaps na západe tak to bude veľkolepé divadlo, budem sa na tom náramne baviť. Hlavne na tých všetkých ľavicovo-liberálnych politikoch čo budú nariekať :-) Bude to proste sranda keď všetci pôjdu dole hajzlom.

RE: Fajn článok
autor: PeterS
pridané: 16-09-2005 0:24


Minuly tyzden sa stala nemecka ekonomika najvecsim jednotlivym exporterom na svete. Predbehla US. Je toto zlyhanie?
Podobne este doplnim, asi pred mesiacom a pol Slovensko dosiahlo platovu uroven v reali (nie nominali) z roku 1989. Konecne sme dobehli a predbehli socik. (Sprava zo SAVky) Myslim, ze o par mesiacov skor sme tiez prekrocili HDP roku 1989.

RE: Fajn článok
autor: Lukas Krivosik
pridané: 16-09-2005 0:33


Zda sa, ze nemecka a slovenska nezamestnanost sa zachvilu stretnu, nasa stale klesa na tusim 12-13%, nemecka je 11%... Vsetky tie pracovne miesta sa prekladauju do cudziny.

Ale neviem, co bolo cielom tvojho prispevku, PeterS? Tvrdis azda, ze Nemecko je na tom s Gerhardtom dobre? Tvrdis azda, ze Nemecko na tom nebude lepsie s vladou CDU? Bude na tom Slovensko lepsie ako dnes, ked tu bude Fico?

Nejak mi unikla pointa tvojho prispevku.

RE: Fajn článok
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 16-09-2005 7:13


ta pointa unikla aj mne

vazne si niekto mysli ze CDU/CSU zmeni situaciu.....ja o tom poxybujem....aj napriek ix nazvu geneze a povodu su teraz taktiez ustraseny ako SPD a nesiahnu ludom na socialne zabezpecenie..... na ktore "maju pravo"

RE: Fajn článok
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 16-09-2005 8:59


Ešte doplním: Nemecký export je to čo na čom je nálepka Made in Germany, no a to nemusí byť celé a bezo zvyšku vyrobené len v Germany. Krásny príklad: "Nemecké" Volkswageny. Podľa jedného údaja 55% "Nemeckého" exportu je vyrobených mimo Nemecka.

Preto im nerastie hospodárstvo a ani zamestnanosť.

RE: Fajn článok
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 20-09-2005 18:09


> Zda sa, ze nemecka a slovenska nezamestnanost sa zachvilu stretnu ...
Prave dnes v SME-Online pisali, ze slovenska nezamestanost v auguste klesla na uroven 10,8%, najnizsie za 8 rokov.

S pozdravom,
Peter

RE: Fajn článok
autor: Dewey
pridané: 23-09-2005 7:57


Mna zaujima aj zamestnanost, neviem ako Teba.(vacsinou sa zaokruhluje a nie odsekava desatinne miesto, takze evidovana nezamestanost je potom 10,9% :-) ). Zda sa, ze ta restie tiez, ale nie tak zazracne.
RE: fajn clanok
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 15-09-2005 22:39


suhlasim....len s tym rozdielom ze sa bojim aby nas so sebou nestiahli....
a takato kriza zapadu moze byt dobrou prilezitostou pre ine kultury na to aby zapad bol vytlaceny alebo modifikovany na nieco co nestoji na jeho zakladnyx pilierox...

RE: fajn clanok
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 15-09-2005 22:48


Ja mám trocha vinice čo zdedím, domček na dedine. Prikúpim pár hektárov a začnem chovať prasce :D prinajhoršom.

Nejako to už prežijem.

Kríza bude, či sa to niekomu páči alebo nie. To čo tu vidíme je kríza jednej ideológie - socializmu. Jeho pád sa nenávratne blíži. A na to sa ja strašne teším. Konečne dojde aj na týchto hajzlov. Po tých strašných desiatkach rokov čo páchali zlo na tejto zemi príde trest.

Čo potom zostane je len na nás. Problémov bude viac než dosť. Niekto bude musieť začať znovu a od nuly. Takže zlaté časy západnej civilizácie sú nenávratne preč a ani tak skoro nebudú.

RE: fajn clanok
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 15-09-2005 22:53


keby to bolo na "nas"tak by som sa nicoho nebal.... ale buducnost bude na typkox ako blair, fico, grebenicek, Sarkozy...., alebo v lepsom pripade na obcanox....ktoryx vacsina su nevihnutne....ci xeme abo ne ... hlupaci...ti isti ktori socializmus dostai tam kde je...
RE: fajn clanok
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 15-09-2005 22:56


tiez sa mi prieci povedat ze nastane koniec zap. civ. Lebo som doposial nespoznal kulturu ktorej korene by boli blizsie k mojej predstave dobra a objektivnej pravdy. aj napriek tomu ako sa zmenila by mala zap. civ. prezitj....a dostatj sa opat k hodnotam....viz hore:)
RE: fajn clanok
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 15-09-2005 23:09


Pokiaľ tí čo zostanú budú dosť silný na to aby prežili tak prežijú. Skratka: Silnejší prežije. Či sa to niekomu páči alebo nie.

Žijeme podstatne lepšie než 99% celého sveta, a preto sme spohodlneli a zmäkli. Dnešný politici čo kričia za sociálne práva by nikdy neboli schopný žiť ako sebestačný roľníci. Aj keby prácu zvládli tak by sa nedokázali prekonať a dajme tomu vykrútiť sliepke krk keď majú chuť na hydinu. Alebo zarezať prasa keď majú chuť na bravčové. Takisto by nedokázali všetky tie slobody v prípade ohroznenia brániť zbraňou. Proste by sa posrali, takisto ako sa posrali Španieli keď im vyhodili do vzduchu metro ... (nie som za vojnu v Iraku, uvádzam to len ako ilustráciu).

Idú problémy, ide búrka, ide kríza ... cítiť to všade. Keď počúvaš správy, keď počúvaš ľudí. Uvidíme čo bude.

RE: fajn clanok
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 15-09-2005 23:52


95percent by bolo asik presnejsie.

Zarezat svinu by som nedokazal ani ja to sa kludne a bez okolkov priznam.

Spanieli sa posrali to je pravda. aj ked newem ako by take nieco dopadlo u nas?.... vlastne viem....tak isto ak nie horsie....(a apropo...vojna v iraku mala byt ci tymto sposobom a teraz tak to uz je ina ve, ale nieco sa urobitj muselo)

a co sa tyka zakona dzungle.... ano plati ale povinnostou....moralnou a dobrovolnou je sa co najviac snazit pomoct tym ktori si to zasluzia a to potrebuju.... o tom je vlastne ten clanok profesora Ockenfelsa...

RE: fajn clanok
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 16-09-2005 0:13


Silný neznamená že má viac svalovej hmoty, silný znamená že má viac chrbtovej kosti. Aspoň teda v mojom ponímaní sily.

Keď musím tak musím, niet iného východiska. Keď treba rakovinu vyrezať tak to treba urobiť čo najskôr, keď treba sociálny systém odbúrať tak to treba urobiť čo najskôr.

Nie som zástancov radikálnych riešení, ale keď treba niečo riešiť tak to treba urobiť hneď. O tom že sociálny systém na západe nie je v poriadku sa vie už dosť dlho. Zatiaľ sa okolo problému len kecá a čaká keď bude situácia taká kritická že ten vred buď praskne alebo niekto ho konečne vyreže. Ale všetko má svoju cenu a tí čo sú za to (ideologicky) zodpovedný si pripisujú na svoj účet ďalšie a ďalšie položky. Raz ho ale budú musieť zaplatiť .... A som na to nááááramne zvedavý ako to spravia.
Irak: Ešte to neskončilo, je to dlhá téma. Ja to tam teraz vidím tak na občiansku vojnu v krátko až strednodobom horizonte. Otázka: Je lepší despot, ktorý tam za cenu tisícok mŕtvych udržuje poriadok alebo "demokratická" vláda ktorá je za cenu tisícok mŕtvych udržuje neporiadok? Ťažká otázka. Uvidíme ako to budú hodnotiť od 20-30 rokov historici.

RE: fajn clanok
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 16-09-2005 0:22


samozrejme si myslim ze zmena soc systemu neznesie dlhy odklad....ale nic nieje natolko akutne aby sa to muselo diatj revolucnou zmenou....teda v momentalnej situacii...a o tyx uctox....ak si mal na mysli jednotlivcou tak poxybujem ze ti sa dostanu k nejakym uctom...ak mas na mysle ideologicke hnutia tak to musi byt debakel na celej ciare inac ta zmena a platenie uctov budu len docasne....
RE: fajn clanok
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 16-09-2005 0:27


a k iraku.... najlepsie riesenie by bolo tu krajinu rozdelitj....co je vsak takmer nemozne kedze turci by mali nasledne nenormalne problemy s vlastnymi kurdmi...
ta obcianska vojna je sice celkom realna moznost ale to neznamena ze to moze dopadnut aj inak.... vo vojne by potreboval "Zarkháví" viac ako 16000 mužov.
Dalsim dovodom na vojnu v iraku je ze aj napriek tomu ze sme vymenili krviprelievanie a poriadok za krviprelievanie a xaos (podla teba)stale mame moralnu povinnost snazit sa dosiahnut stav ktory by sme povazovali za akceptovatelny, spravny a spravodlivy...

RE: fajn clanok
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 16-09-2005 8:57


Protiotázka: Nie je niekedy lepšie ako niečo zlé nerobiť nič? Máme svojích problémov dosť aj bez toho aby sme sa museli snažiť riešiť problémy celého sveta.

Urobiť inváziu do Iraku bolo zlé, podľa mňa to tam už U.S. Army nezachráni (málo mužov, málo motivácie, málo zdrojov ...). Keď už nič nemôžu robiť tak radšej nech stade vypadnú, takto len dávajú Arabom stále viac dôvodov na to aby nás všetkých nenávideli.

Ale posledný vývoj je celkom zaujímavý. Šiíti vs. Sunniti. O Amíkov sa nejako nestarajú, žeby ich začali považovať za bezpredmetných?

RE: fajn clanok
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 17-09-2005 15:17


...problemi s ktorymi sa potykame my a nas "svet" su v porovnani s problemammi krajin "tretieho sveta" uplne banalne a nepodstatne...

a myslim si ze by som nedokazal zit spokojne v relativnom blahobyte "nasho sveta" ked ini ludia trpia hladom vojnami a inymi katastrofami...

no a ten vyvoj bude naozaj zaujimavy....

Nerozumim.
autor: Zolo
pridané: 15-09-2005 23:06


Nem beszelek Csehul.
RE: Nerozumim.
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 15-09-2005 23:11


Olvasd el németül (www.google.com - keresztül). Általában egésszen jól fejezi ki a professzor hogy milyenek a jóléti állam alapvető problémái.
RE: Nerozumim.
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 15-09-2005 23:22


Mekleptet engemet. hat it mindenky tud magyarul?...
RE: Nerozumim.
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 15-09-2005 23:27


Szerintem igen :-)

Járok más fórumokra is, ez itt engem egy cseppet meglepet. Nem gondoltam hogy ennyi inteligens ember van ebben az országban hogy képesek legyenek egy ilyen oldalt létrehozni.

De minden esetre kellemes meglepetés.

RE: Nerozumim.
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 15-09-2005 23:39


Én nemtudom anyire jól magyarul mint te de koszonom hogy montál hogy szerintet inteligens vagyok:)...aj ked o niektoryx osobax co sa tu obces ozvu sa to da povedat asi tazko....
RE: Nerozumim.
autor: neferankh
e-mail: suc.ondrej@zoznam.sk
pridané: 15-09-2005 23:43


de te és vagy...ha én vagyok kompetens valamit ijent mondani
RE: Nerozumim.
autor: Abendland
pridané: 16-09-2005 15:25


Örülök, hogy rátok lehetett találni és „szóhoz jutott egy-két magyar mondat is”. Nem gondolnám, hogy ennyi magyarul beszélő van itt. Csak nehogy megint új „magyarizálásról” beszélnek majd a mi szlovák barátaink.
RE: Nerozumim.
autor: Abendland
pridané: 16-09-2005 15:27


Hogy hogy?
Hiszen a cseh nyelv nem nagyon különbözik a szlovaktol !

RE: Nerozumim.
autor: Zolo
pridané: 16-09-2005 17:18


Tizenket eve utan elfeljtettem Csehul. Ok is Szlovakul. Lehett hogy az Angol nyelv kirugta a fejunkbol.
STOP
autor: Firstborn
pridané: 17-09-2005 11:22


What the bloody smegging hell is going on?
Stop your unintelligible gibberish right now, lest I go utterly and irrevocably mad!

Sir Humphrey : Minister, I strongly advise you NOT to ask a direct question.
Jim Hacker : Why?
Sir Humphrey : It might provoke a direct answer.
Jim Hacker : Never has yet...

Popletene myslienky
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-09-2005 15:47


Autor stoji na platforme ETATISTU , a kritizuje etatisticke maniere. Ved ktoze tento socializmus zaviedol v nemecku ? Zacalo to Bismarckom , pokracovalo cez Htlera, Kohla ( krestanska CSU ) az po Schrödera. Vsetci to chceli, a teraz to kritizuju.


„ .... nespravedlnosti, jimiž rodiny s dětmi stíhá daňové právo a systém sociálního zabezpečení. Tyto rodiny jsou oproti bezdětným lidem trojmo znevýhodněny: Zaprvé mají podstatně menší příjmy, které za druhé musí ještě několikrát dělit – přičemž za třetí na oplátku později dostanou nižší důchod. Zato ale vychovali pozdější daňové poplatníky, z nichž těží lidé bezdětní. “
- toto snad nemysli naozaj. A kto asi plati za deti skolstvo, zdravotnictvo, ..... A nemaju snad Nemci danove ulavy za deti ? Neberu zeny materske pridavky ? Nemaju snad bezdetni vacsie dane ?


„ Státu je zatěžko skoncovat s privilegiem nesezdaných jedinců, protože ti ....“
- akeze to maju privilegia ?

„ Jako smysluplný, avšak těžko prosaditelný se jeví návrh, aby se rodina politicky posílila tím, že i děti získají volební právo, které mohou zohlednit rodiče.“
- Takze by rodic mal vlastne DVA volebne hlasy . resp. este viac. Mozno by sa malo zrusit volebne pravo bezdetnym.


Autor citi, ze socialna korupcia, ktoru stat robil, je skodliva, ale sucasne tvrdi, ze "bezdetni, nezosobaseni, su zvyhodnovani" .

Autor chce ZRUSIT , znizit, socialne zvyhodnovanie, ale zaroven navrhuje ZVYSIT politicke prava - napr. viac volebnych hlasov rodicom deti.
ALE - NA CO MAJU MAT rodicia viac hlasov - asi aby si presadili VACSIE socialne prava . Autor je v bludnom kruhu - vie, co je zle, navrhuje to zmenit, ale nepriamo sa k tomu povodnemu vracia z druhej strany.

Takymito absurdnostami sa prehlusia aj niektore dobre myslienky.

RE: Popletene myslienky
autor: LIBERTARIAN
pridané: 20-09-2005 12:01


Este k "zvyhodnovaniu" bezdetnych :

V SR plati bezdetny dan z prijmu 19 % . Rodic s niekolkymi detmi si odpocita danove ulavy na deti a NEPLATI ZIADNE dane z prijmu. Pri rovnakej mzde.

Kto potom plati za deti skoly, zdravotne poistenie, dopravne zlavy, rodinne pridavky, ....? Ked rodicia maju nulovu dan ????????????????
Kto plati VSETKY OSTATNE vydavky statu ZA RODICOV viacdetnych rodin ?
Autor clanku evidentne KLAME.

Ak sa terajsi socialisticky danovy system a socialne prerozdelovanie zrusi, to sa potom budu niektori cudovat !!!

RE: Popletene myslienky
autor: neferankh
pridané: 22-09-2005 17:54


no tie hlasy pre rodicou su urcite len extremom.... u nas by to dopadlo absolutnym vitazstvom ROI vo volbax....
a k tomu plateniu skolstva....to co tvrdis je sice pravda.... ale na slovensku sa uz deju kroky k spoplatneniu co najviac skolstva.... + ohromne mnozstvo vydavkov na skolske potreby to vyrovnava...
plus je len a len zaujmom spolocnosti udrziavat vysoku uroven vzdelania aby sa ta(teda spolocnost) mohla rozvyjat a byt konkurencie sxopna....

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group