ISSN 1335-8715

15-08-2001   Sergej Danilov   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Film Juliana Schnabela: Kým sa zotmie (Before the night falls)

Hrajú: Javier Bardem, Johny Depp, Sean Penn. Rok 2000, distribúcia Tatrafilm

Film je nakrútený podľa spomienkového románu kubánskeho spisovateľa Reinalda Arenasa(Javier Bardem). Zavedie vás do exotického prostredia “ostrova slobody”. Kubánska revolúcia a mladý náruživý spisovateľ, zahorí za jej ideály. Korením filmu je však láska muža k mužovi, priateľstvo a zrada. Režim je len stále viac rastúcim a dotieravejším komárom. Ak nie ste pripravení na homosexuálne ladený film, tak môžete byť prekvapení,(slabé slovo) s akou otvorenosťou a humorom režisér narába s tak (na Slovensku určite) citlivou témou. U konzervatívcov z KDH film homosexuálom body pre registrované partnerstvo neprinesie.

Vlasť, umenie a porevolučný život je k hlavnému hrdinovi veľmi krutý. Vo Francúzsku sa jeho román stáva bestsellerom, doma ho však za tento úspech prenasledujú a nakoniec ho Castrov režim zavrie. Tu sa stretne s Johnym Deppom, o ktorom je známe, že si rád zahrá aj malé postavy v nezávislých filmoch. Má tendenciu ohúriť. V jednej scéne má na sebe len biele “tangáče” a na krku ozdobu boa.

Spisovateľ Arenas nepočúvol v detstve starého otca a nevyliečil sa z choroby. Z lásky k poézii. Režim ho lieči väzenskou kúrou až kým neprizná, že nie je spisovateľ. Neskôr, po úspešnej emigrácii do New Yorku, však ochorie na inú chorobu, no rovnako nevyliečiteľnú. Umiera, paradoxne na slobode.

Kuba ako ju nepoznáte. Neuveriteľné. Na porovnanie. Oscarový film Philadelphi s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe, je oproti tomuto “kinu” stále len obranou heterosexuálnej spoločnosti s predsudkami. Hlavne sa dobre pozrite, kto sedí vedľa vás, kým sa (v kine) zotmie.

Sergej Danilov

  sergej
   oskar 19-09-2002 12:30

   

 

Kultúrna vojna

Kresťanstvo je tepelnou izoláciou kapitalizmu i západnej civilizácie a kultúrna vojna je vojnou o dušu Západu. Ide v nej o to, či židovsko-kresťanské dedičstvo bude naďalej pre našu civilizáciu smerodajné, alebo či nad morálkou života zvíťazí pudová pseudomorálka smrti. Kultúrna vojna je bojom o zachovanie kultúrnosti západného človeka. Ak zničíme našu civilizačnú tradíciu, nepovstane z jej popola žiadny „nový človek“, nezaťažený poverami a predsudkami, ako si namýšľa liberálna ľavica. Kultúrnosť je to, čo človeka odlišuje od zvieraťa. Zničenie kultúrnosti povedie len k vyslobodeniu zvieraťa, ktoré sa pod tenkou vrstvou civilizácie skrýva v každom z nás.

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group