ISSN 1335-8715

05-08-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Späť do 19. storočia

Jeden americký inžinier nedávno zverejnil štúdiu, podľa ktorej bolo 19. storočie ďaleko bohatšie na originálne technické vynálezy, ako to dvadsiate. Po roku 1870 to vraj so svetom ide dolu vodou a odvtedy viac-menej len rozvíjame vymyslené. Pre nás konzervatívcov a čitateľov Stefana Zweiga to nie je nič prekvapujúce.

Pridať nový príspevok

mechanika v 19. stor.
autor: Jozef Filko
pridané: 06-08-2005 1:34


Pravda je, ze dodnes sa na VS skolach inzinierskeho smeru (a najme strojarskeho) vyucuju veci objavene este pred Kristom. Napr. deskriptivna geometria, alebo napriklad aj obycajny zavit ma uz 2500 rokov. Osobne povazujem za najlepsi vynalez 19. storocia tepelny stroj, ci uz parny alebo neskor spalovaci motor. Ale aj rozvoj noriem, teda zjednotenia mierok, a vyvoj presnych obrabacich strojov, ktory zacal uz v 18. storoci. Minimalne pokial sa tyka klasickej mechaniky tak to bolo pravdepodobne obdobie, kedy sa dosiahlo najvacsieho pokroku v dejinach ludstva.
technologia
autor: Firstborn
pridané: 06-08-2005 10:32


poprosil by som link na tu zmienenu studiu a stranku na ktorej vysla.
RE: technologia
autor: Lukas Krivosik
pridané: 06-08-2005 18:35


Pokial ide o ten link, clanok vysiel v Die Welt, ale neviem, ci je aj na internete. Ja som ho cital pred par tyzdnami v tlacenej verzii. Ale to je len poznamka na uvod, v clanku sa inak na tu americku studiu neodvolavam. To by som chcel zdoraznit!
Sweden after Swedish model
autor: Firstborn
pridané: 06-08-2005 10:48


inac viem ze je to off-topic ale na strankach svedskeho think-tanku Timbro je zaujimava 90-stranova studia Sweden after the Swedish Model s velmi zaujimavymi grafmi na konci. Doporucujem precitat ( alebo minimalne kuknut grafy, specialne ten so zamestnanostou v sukromnej a verejnej sfere ).

http://www.timbro.se/mail/20050621...

inac www.timbro.com

Informačná revolúcia
autor: mir
pridané: 06-08-2005 11:47


20-te storočie nám však prinieslo vynález zvaný počítač a takisto vynález zvaný internet. To je podľa mňa najväčší technologický pokrok 20. storočia. Možnosti, ktoré ponúka internet a výpočtová technika významnou mierou prispievajú k informovanosti spoločnosti. Snáď to pomôže pri odstraňovaní predsudkov v spoločnosti, globálnej komunikácii a samozrejme ekonomickej efektivite.
RE: Informačná revolúcia
autor: Martin Hanus
pridané: 06-08-2005 19:08


Vaša viera o morálnom pokroku ("snáď to pomôže pri odstraňovaní predsudkov v spoločnosti..."), ktorý prinesie internet, je čistou ilúziou a radšej sa rýchlo zbavte. Práve internet je dnes hlavným náborovým strediskom mladých džihádistov v Európe, ktorí tu nasávajú nenávistnú ideológiu aj technológiu, ako sa v jej mene odpaľovať do povetria.
Každý nový vynález má svoje pre a proti, a nie som si vôbec istý, aký bude ich vzájomný pomer v bilancii internetu.

RE: Informačná revolúcia
autor: Firstborn
pridané: 06-08-2005 19:23


kto tu kedy hovoril o moralnom pokroku? (ja urcite nie)
Technologicke inovacie nemaju s moralnym pokrokom nic spolocne, ved je to logicke. Clovek ma v sebe prilis mnoho nanosov dob minulych aby sa ich len tak zbavil.

Ludia boli hlupi v stredoveku, boli hlupi aj v 19.storoci a su snad este hlupejsi aj teraz. Vysledky vidno vsade okolo. Staci sa len pozriet ako politici ignoruju ekonomicku teoriu ( overenu praxou ) a ako sa cele narody ( nas nevynimajuc ) nevedia kriticky vysporiadat s ich minulostou.

Inac plati moja stara "rada" Martin - precitaj si toho Hoffera, je to skvela vec. O ludskej hluposti.

RE: Informačná revolúcia
autor: Lukas Krivosik
pridané: 06-08-2005 19:50


V nazore, ze vacsina ludi su dobytok sa utvrdzujem kazdy den. Myslim, ze vzdy to tak bolo a ze to tak je prirodzene, co mi vsak vadi je fakt, ze moderna (socialna) demokracia dava hlupym ludom taku uzasnu moc viest spolocnost do pekla.
RE: Informačná revolúcia
autor: Firstborn
pridané: 06-08-2005 20:30


Pekne o tom pisal aj Frantisek Sebej v zbierke eseji O plameni a nocnych motyloch.

otazkou je, co s tym?
zeby vzdelanie?
preco musi byt svet tak hnusne komplikovany! ;-(

jednym z hrubych omylov dnes je podla mna absencia dobreho ekonomickeho vzdelania. Ale to je na dlho...
Ludia su az podivuhodne nachylni verit mytom a bludom.
Such is the human nature.

RE: Informačná revolúcia
autor: LIBERTARIAN
pridané: 08-08-2005 14:11


" V nazore, ze vacsina ludi su dobytok sa utvrdzujem kazdy den. Myslim, ze vzdy to tak bolo a ze to tak je prirodzene "

Myslim si, ze to percento hlupakov sa zvysuje. Tazky zivot v minulosti nutil ludi rozmyslat , hlupaci vacsinou neprezili. Dnes prezije kazdy ( pokial nezije v afrike ). Navyse sucasny socializmus zvyhodnuje hlupakov - takze aj niektori sikovni si povedia, ze lepsie je kaslat na vsetko a nenamahat sa .

RE: Informačná revolúcia
autor: Zolo
pridané: 08-08-2005 17:08


Jaaaaj, keby sme len my mudri dokazali tych sprostych presvedcit o nasej mudrosti! Vsak? Ale potom nie sme az taki mudri ako si to o sebe myslime.
RE: Informačná revolúcia
autor: Martin Hanus
pridané: 09-08-2005 1:01


Ale ved ja som na teba ani nereagoval, patrilo to nicku mir.
RE: Informačná revolúcia
autor: Firstborn
pridané: 10-08-2005 18:09


ja viem, ale nemohol som si pomoct ;-)
RE: Informačná revolúcia
autor: Martin Hanus
pridané: 10-08-2005 18:15


Mile od Teba, prvorodeny synu:-))
RE: Informačná revolúcia
autor: Firstborn
pridané: 12-08-2005 18:48


Neeeeeeeeestoji za rec.
RE: Informačná revolúcia
autor: Maros Sokol
e-mail: Maros99@post.sk
pridané: 06-08-2005 21:18


"Každý nový vynález má svoje pre a proti, a nie som si vôbec istý, aký bude ich vzájomný pomer v bilancii internetu."
S prvou castou bez problemu suhlasim, vsetko nove ma svoje pre a proti. Podla mojho nazoru ale internet priniesol ovela viac pozitivnych veci ako negativnych. Uz vela krat som pocul ze internet sa povazuje za jeden z novodobych divov sveta. Okrem toho ze ulahcuje komunikaciu, ponuka rozptylenie, takisto aj predstavuje bezproblemovi pristu ku vsetkych informaciam ktore si clovek zaziada. Denne ho v pozitivnom zmysle vyuziva nespocetne mnozstvo ludi(vy vsetci kto si toto cita). Pochybujem ze keby nebol internet tak by bolo teroristickych utokov znatelne menej alebo ze by teroristi zodpovedny za 11 sept. nepouzili iny sposob komunikacie. Je auto zly vynalez len preto pretoze ho vyuzivaju aj kriminalnici? Je vysoko pravdepodobne ze percentualne sa internet vyuziva k "zlu" ovela menej ako auto. Ja jednozacne hovorim: "God, save the internet"

Temny stredovek
autor: Firstborn
pridané: 06-08-2005 12:40


na nejakej predchadzajucej diskusii sme sa s Frisom bavili o tom ci stredovek bol ci nebol vekom temna. ( teda ani nie ze bavili len som sa ho pytal na zdroje a pod. ) Nuz, tu je nazor historika, aj ked sa priamo nezaobera tym obdobim:

"Naozaj sa specialne nezaoberam dejinami europskeho stredoveku. Ak by som Vam
dal kontakt na stredovekarov, a taky kontakt si mozete bez problemov najst
cez www.dejiny.sk, ti by iste nezdielali nazor o dobe temna. Vseobecne
povedane: hodnotenie procesov v dejinach je zlozita vec a iste v tom vždy
hra ulohu hodnotiaci subjekt, jeho nazor na svet a jeho pozicia v
spolocnosti. Preto nie je mozne spoliehat na nejake vseobecne platne
hodnotenie, každý si musí urobit analyzu, a teda aj hodnotenie sam. Pokial
ide o Voltaira a osvietencov vobec, ich pozicia bola jasna. Boli to
propagatori modernizacie spolocnosti, advokati ludskych prav a myslitelia,
ktori kladli doraz na slobodu osobnosti a jej jedinecnost. Z toho hladiska
bolo ich hodnotenie stredoveku negativne, pretoze v nom nenachadzali uvedene
hodnoty a ich myslenie sa formovalo k opozicii k stredovekemu mysleniu. V
sucasnosti viac prevlada vyvazenejsi pohlad na stredovek, ale aj na
osvietestvo. Historici i filozofi sa usiluju oba fenomeny vidiet v
historickom procese, ako nieco, co z niecoho vznika a postupne sa
transformuje.Moderna historiografia vobec sa usiluje viac veci pochopit a
vysvetlit ako ich apriori hodnotit. Ale aj tento nas sucasny pohlad je
historicky limitiovany a vyplyva z nasich historickych skusenosti."

Dusan Kovac, historik SAV


takze asi na tom nieco bude, a "temny stredovek" je zrejme poriadne prehnane tvrdenie a do urcitej miery aj mytus, skoro nieco ako ony "urban myths" o lumikoch ktore sa vrhaju do mora a pachaju masovu samovrazdu... ;-) ( inac vymysel a fabulacia Walta Disneya ).

RE: Temny stredovek
autor: Braňo
pridané: 06-08-2005 18:11


Tu je nazor z rozhovoru 3 odbornikov:

Michal Slivka:
Doteraz sme všetci ovplyvnení politickým dianím 20. storočia, takže sú aj samozrejme preferované dejiny tohto obdobia. Dúfajme ale, že postupne dostane priestor aj ten stredovek. Pre nás je však podstatnejšie niečo iné: totiž či ho ponímame v tom našom klasickom zmysle – a to znamená ako uhorský stredovek – alebo potom v širšom rámci, t. j. rokom 476 – formálnym ukončením rozkladného procesu Rímskej ríše. Historicko-civilizačný medzník poznamenal i náš včasný stredovek, nesporne obdobie veľkomoravskej štátnosti s postupným prijímaním kresťanskej idey a ideológie vôbec. Sám termín ???stredovek“ vymyslel nemecký pedagóg Krištof Kellner až v roku 1675, aby ním oddelil starovek od novoveku s jeho glorifikáciou rozumu. Na druhej strane toto medziobdobie dostalo svoj prívlastok ???temný“. Ale racionálny novovek nám priniesol rovnako veľa ???temnôt“ a tým aj lektúr, ako s rozumom narábať a uplatňovať ho. Aj z takéhoto pohľadu bude stredovek vždy zaujímavý a platný aj ako ???učiteľka života“.

Vincent Múcska:
Možno si spomínate, že svoje prvé prednášky som začínal zamyslením nad tým, čo nám stredovek z hľadiska inštitucionálneho a štátneho zanechal. Keď už máme ísť zoširoka: dnešná tvár Európy sa v podstate zrodila v 11. storočí. Vezmite si ďalej inštitúciu, na ktorej pôsobíte: aj univerzita predsa vznikla práve v stredoveku. V rovnakom čase sa sformovala aj podoba dnešnej rímsko-katolíckej cirkvi a jej hierarchická štruktúra nadväzuje na predstredoveké obdobie iba v malej miere. Pozostatky stredoveku sú dnes takto prítomné na každom kroku. Inou otázkou je, čo dnešnému človeku môže stredovek povedať. Podľa mojej mienky sa to vzťahuje skôr na zmysel dejín ako takých. Myslitelia 19. storočia ho definovali ako postupný a zároveň prirodzený progres k čomusi dokonalejšiemu, napr. k lepšej organizácii spoločnosti. V súčasnosti však prevládajú skôr opačné názory. Pre mňa osobne je veľmi príťažlivé napríklad stredoveké ???ordo“, resp. jeho výstižný český ekvivalent ???řád“, čiže systém usporiadania a fungovania spoločnosti. Ťažko však tento pojem osloví dnešného človeka, pretože vo svojej pôvodnej podobe nesie so sebou v prvom rade povinnosti a isté determinácie, ktoré vtedajší človek ani nemal ako ovplyvniť. To by bola pre súčasného človeka neveľmi príťažlivá perspektíva. Na druhej strane ho ale stredovek môže osloviť tým, ako mu túto epochu my historici ???skonštruujeme“. Faktom totiž ostáva, že my ju prerozprávame do zrozumiteľnej podoby. A práve toto prerozprávanie v sebe skrýva schopnosť zaujať ľudí modernej doby. Môžu v ňom hľadať prenasledovanie kacírov, blčiace hranice, učených univerzitných magistrov, križiacke výpravy. To sú tie pútavé, i keď romantizmom zaváňajúce témy, ktoré v dnešnej spoločnosti stále rezonujú.

Ján Steinhübel:
Po stredoveku je ľudstvo bohatšie o istú skúsenosť. Ono to vlastne vyzerá, akoby stredovek neskončil, pretože ľudstvo nie je z neho poučené tak, aby sme mohli povedať, že život, ktorý teraz žijeme, je o inej kvalite ako v stredoveku. Ľudská hlúposť a bolesť stále pretrváva a je to len vec kvantity, čím sa líši naša hlúposť, bolesť, múdrosť, či naša radosť od tej stredovekej. Takže akoby ten stredovek pokračoval plynule do súčasnosti a akoby nový ľudský vek bol až vecou budúcnosti. Je tu však istá skúsenosť, ktorá stále trvá a časom narastá.

Takze nejde o vyvracanie nejakeho prehnaneho tvrdenia ci dokonca "mytu", ale skor ide o akusi skepsu pri porovnani temneho stredoveku so sucasnym o nic svetlejsim novovekom.

Vynalezy
autor: tomocici
e-mail: tomocici@centrum.sk
webstránka: http://www.strana-smer.sk
pridané: 07-08-2005 11:18


Clanok sa mi paci, ale k tym vynalezom, technologickemu pokroku... - aj telefon, co vymyslel Bell zo zaciatku nebol povazovany za nieco prevratne. Ked to vymyslel, trvalo niekolko rokov, kym sa zacal relativne hojne vyuzivat, a vela rokov, kym sa dostal do vacsiny domacnosti. Tak ako je to aj z dnesnymi vynalezmi. Mozno este nemame informacie o tom, ako budu za 20-30 rokov uzitocne.
Napr. taky pocitac, vdaka ktoremu bol Armstrong (mimochodom dnes oslavuje 75. narodeniny) na mesiaci. Alebo taky tank. Atomova bomba. Supravodice. Nadzvukove lietadlo. Europska unia :-)
Tymto som samozrejme nechcel vyvratit pravdivost celeho clanku. To je len taky kratky dodatok.

RE: Vynalezy
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 07-08-2005 16:21


Inac pokial si dobre spominam, na Apolle 11 (prva mesacna misia) bol prvykrat pouzity databazovy system. Dnes su databazy takou samozrejmostou, ze sa nad tym ani nepozastavujeme, aj PS ma zrejme v backende MySQL :-).
Technicky pokrok
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 07-08-2005 16:48


> Technický pokrok, ktorý so sebou prinieslo 19.
> storočie, bol ďaleko markantnejší ako to, čo zažívame
> dnes.
Osobne nemozem suhlasit. Vezmime si napriklad taky internet. Vdaka internetu sa vzdelavam, zarabam si aj zabavam sa. S trochou nadsazky mozem povedat, ze bez internetu by som bol nikto :-).

Podla mna je teda Lukasove tvrdenie zjednodusene. Vynalezov je omnoho viac a vznikaju omnoho castejsie, ale jednotlivo maju pomerne maly efekt. Vynalezy su casto do takej miery navzajom prepojene, ze oddelene su prakticky nepouzitelne. Nielen v dosledku toho sa zmeny deju viacmenej kontinualne, a ludia si uz na tento proces trocha privykli.

V com vsak ma Lukas pravdu je, ze mnohi v technike hladaju "oslobodenie" od zauzivanych hodnot alebo "ospravedlenie" svojich nedostatkov. Sloboda vsak vyzaduje zodpovednost a kriticke hodnotenie, a realita nasvedcuje, ze rovnako ako v minulosti aj nadalej su tieto velkemnu mnozstvu ludi cudzie. Technika tieto suplovat nedokaze.

Treba si teda uvedomit, ze technologia nesposobuje taku ci onaku moralku. Moralku sposobuju ludia. Technologia je len nastrojom. Podobne ako nozom si mozes odrezat platok syra alebo nim niekoho bodnut, rovnako aj pomocou internetu mozes poslat peniaze armade spasy alebo al-kaide.

S pozdravom,
Peter

RE: Technicky pokrok
autor: Martin Hanus
pridané: 09-08-2005 17:41


No, spor o to, ci vacsi technologicky pokrok prinieslo 19. storocie alebo 20. storocie, neviem celkom uchopit. Internet je urcite velka vec, je to vsak dolezitejsi vynalez nez ziarovka? Alebo koleso? Z hladiska hranicnych ziskov, ktore nam priniesol, urcite nie.

Urcite ma Peter pravdu v tom, ze technologie rovnako ako internet nemaju moralku, tu im davaju svojim sposobom vyuzitia ludia. Ja len namietam proti glorifikacii internetu a prehliadaniu nemalych negativ. Kolko ludi napr. naozaj internet ucelne vyuziva a nemrha len tak cas browsovanim (tym sa nijak elitarsky nevyclenujem, mna sa to tiez tyka, na nete som uz premrhal mnoho hodin, ktore by som inak - mozno - venoval zmysluplnejsim veciam). Vidim to aj na skolach, kde internet znicil tradicnu vyuku informatiky, decka "sietuju" v lepsom pripade na chatoch atd., ucitelia maju z hodin prestavky... Takisto - nestraca sa v prude atomizovanych informacii zmysel pre hladanie kontextu, suvislosti? Este na to neviem celkom odpovedat, len mam trochu obavy. Tymto nespochybnujem desiatky inych dobrych veci (ktore su u mna v stonasobnej prevahe), len sa mi nepaci jednostranne a nekriticke zvelebovanie - to iste sa tyka televizie...

slusne
autor: june
pridané: 08-08-2005 12:08


slusny clanok.. mohol by mi niekto povedat, ci stranka kdmstt je spoplatnena, nemozem sa tam dostat
RE: slusne
autor: Lukas Krivosik
pridané: 08-08-2005 16:31


Spoplatnena nie je, ale maju na svojej stranke firewall a neda sa tam dostat kliknutim na ikonku z Praveho Spektra. Dostanes sa tam tak, ze natukas priamo do okienka www.kdmstt.sk
Treba ist dalej do minulosti.
autor: Zolo
pridané: 08-08-2005 14:41


Devatnaste storocie malo urcitu sarmantnost. Ale nam by asi viac vyhovovalo deviate. Vtedy sme objavili pozitok z kontroly nad vlastnym osudom a osudom nami porobenych narodov.

V devatnastom storoci mal slovensky vidiek ameriku, tym, ze bol v zavetri. Ale skutocni machri boli Anglicania a Francuzi. A ku koncu storocia aj Nemci. Ti pretlacali mechanicke a hmatatelne zalezitosti.

Porovnajme s dvadsiatym storocim, kde islo o boj nehmatatelnych nezmyselnych konceptov, teda ideologii. Nastastie ideologie su v novom tisicroci na ustupe. Prichadza sila penazi. Aspon na chvilu. Tak sa na to sustredme!

off topic - tip pre Krivosika gratis
autor: jednokto
pridané: 09-08-2005 12:22


damjeden dorby tip gratis (boze aky som to ja len altrusita)

http://www.timbro.se/bokhandel/pdf/9175665891.pd...

je to clanok svedskeho ekonoma o tom, ako krachol svedsky model...este som nevidel taku kompaktnu studiu.

nemam cas zachranovat svet a preto by som bol rad, keby niekto urobil z toho vycucovy clanok a fukol to povedzme do SME, aby si ludia uvedomili, ze ficova modla svedskeho modelu je len propagandisticka bublina.

RE: off topic - tip pre Krivosika gratis
autor: Firstborn
pridané: 10-08-2005 18:14


no ja ti kamos nechcem kazit radost ale ten link som uz dal hore aj ja ! chacha...
Najprv si pekne precitaj diskusiu aby sa nam tu nevyskytovala redundancia...

RE: off topic - tip pre Krivosika gratis
autor: jednokto
pridané: 12-08-2005 9:47


ked je nieco off topic tak to asi nebud citat diskusiu k topicu, to da rozum, nie? a okrem toho je len lepsie, ze si to vsimlo viac ludi...

tu nejde o to kto je prvy, toto nie su preteky kamo, ale som rad, ze si toho vsimlo viac ludi :)

RE: off topic - tip pre Krivosika gratis
autor: Firstborn
pridané: 12-08-2005 18:38


ja som ten link videl tusim niekde na www.isloboda.sk, asi....tam maju take skvele clanky s hrbou odkazov vzdy
Cierny stvrtok (nie piatok)
autor: Ondrej Jombik
e-mail: nepto@platon.sk
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 09-08-2005 14:47


Velmi zaujimavy a poucny clanok. Len jeden detail:

Cierny piatok, o ktorom sa u nas s oblubou hovori, bol v skutocnosti Cierny stvrtok:

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Thursda...

Tazko povedat preco sa stale hovori o piatku. Preto, ze u nas dosledky hromadneho zufaleho davoveho predaja bezcennych akcii prejavili az na nasledujuci den, teda v piatok? Ano, vplyv to malo nielen na nas, ale na celu svetovu ekonomiku. Ale ten dovod sa mi aj tak nezda...

Dodam azda, ze okrem toho, ze sa tymto dnom nastartovala velke obdobie recesie, boli tiez prijate normy zabranujucemu hromadnemu predaju akcii. Preto potom kazdy z dalsich prepadov, ako bol napriklad Cierny pondelok v roku 1987, nebol az taky dramaticky ako slavny Cierny stvrtok resp. piatok.

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Monday_%281987%2...

RE: Cierny stvrtok (nie piatok)
autor: Zolo
pridané: 10-08-2005 16:45


Cierny piatok sa stal v 19tom storoci. Sposobil ho do velkej miery isty pan Gould, inak gauner jak hovado, ktory sa pokusil o kontrolu ceny zlata. Viac sa o nom nepochybne dozvieme z oslavneho clanku casom zrejme publikovanom v .tyzdni.
Hehe
autor: sisi
e-mail: misiran@math.sk
pridané: 11-08-2005 16:55


Teda, to co su za porovnavania 19 a 20. storocia z technologickeho hladiska? Hovori Lukasovi nieco slovo internet? Ved to je absolutne najvacsia revolucia v dejinach - na kazdu vec najdes na internete x pohladov, nie len jeden, dva ako dovtedy, a mozes si sam podla svojho vybrat, ktory povazujes za spravny. Nehovoriac, ze internet je jedna giganticka kniznica s ktorej mozes cerpat. Kam sa na to hrabe telefon .)

Co sa tyka vedy samotnej, tak radim Krivosikovi, nech zostane u svojho prava, lebo nevie o com hovori. 20 storocie pokrocila veda obrovskym skokom, klasicka geometria bola nahradena diferencialnou a dostali sme vseobecnu teoriu relativity. Kvantova fyzika ukazala, ze svet je zalozeny na diskretnych hodnotach. To su vsetko veci, ktore Lukas nemoze pochopit, ale ja snad trosku viem o com hovorim, ked poviem, ze veda sa v 20. storoci rozvija daleko prudsie nez v 19. Iste matematika prudko isla hore uz v 19. storoci (Riemann, Galois - Krivosikov "lavicovy liberal" a asi najvacsi genius matematiky za celu dobu, schvalne, ak poviem ze jeho preukazanie neriesitelnosti cez radikaly polynomickych rovnic 5 stupna, tak Krivosik asi nielenze nevie o com hovorim, ale uz vobec nevie, ake dosledky to malo pre matematiku a neskor aj pre fyziku)
Ale prave vdaka vypoctovym technologiam ma matika enormne rychly rast v 20 storoci.

Piste o nieco o com mate aspon trosku predstavu .)

RE: Hehe
autor: Lukas Krivosik
pridané: 11-08-2005 20:58


"Co sa tyka vedy samotnej, tak radim Krivosikovi, nech zostane u svojho prava, lebo nevie o com hovori."

Vzdy ma potesi, ked ma ludia podcenuju. A tvoj prispevok ma velice rozosmial, najma to priatelske potlapkavanie, aby som zostal pri prave a nemiesal sa do prirodnych vied, o ktorych vraj nemam ani paru. Zotrvaj vo svojom milom postoji aj nadalej a ja sa budem len sibalsky usmievat.

RE: Hehe
autor: sisi
e-mail: misiran@math.sk
pridané: 12-08-2005 1:36


No nemas o nich paru. To si preukazal v tom clanku. Citovat "jedneho" inziniera je uzasne, to zacnem rovno citovat Bolsteina. A kvalita objavov a poznatkov > kvantita, nemyslis?

A vsak mi osvetli co s prirodnych vied ovladas, menovite matematika, fyzika. Lebo (nebudem sa podcenovat) v matike som myslim ze na 100% lepsi nez ty. :) Ale vsak si rad vypocujem nejake tvoje poznatky.

Lukas, toto je tvoj system co stale pouzivas. Zvolis si temu, a potom fitujes vsetko do nej, aj to co s nou nesuvisi.

RE: Hehe
autor: sisi
e-mail: misiran@math.sk
pridané: 12-08-2005 1:57


Este by som rad povedal, ze kludne pod do prirodnych vied (podla mna omnoho produktivnejsie pre teba, nez dost pasivne studium prava (to citujem inych pravnikov teraz, podobne ako toho inziniera :) ). Ale myslim, ze mas zromantizovanu predstavu o matematike a fyzike, to totiz nie je o tom precitat si 2 popularne knizky o vesmire a kvantovej gravitacii, to by som skor povedal, ze je krok spat.

Svet (a fyziku) bez matematiky nepochopis. A bez velmi dobrej matematiky zdoraznujem. Ziadne upravovania zlomkov, derivovanie a integrovanie. To je len najnizsie stadium.

RE: Hehe
autor: Chytrolín
pridané: 11-08-2005 21:43


A sisi, ty si typická ženská, čo sa do vedy rozumie ako ja do večere. Môžeš nám láskavo vysvetliť ako by sa vyvíjal internet, keby na začiatku nebol Belov telefon? Ja to tu píšem cez telefónnu linku. Na to, aby sme dnes mali internet, musela na začiatku byť telefónna linka, nie!?

Logika jak u starej Blažkovej.

RE: Hehe
autor: sisi
e-mail: misiran@math.sk
pridané: 12-08-2005 1:32


A ty chytrolin, si nielenze zle urcil moje pohlavie, ale taka logika jak u starej blazkovej nas dovedie az k tomu, ze objav napr. ohna kdesi davno, davno je omnoho dolezitejsi ako telefon.

Ja myslim ze sa do toho trosku rozumiem, mam za sebou 2 roky fyziky, a momentalne som na matematike.

RE: Hehe
autor: Martin Hanus
pridané: 12-08-2005 9:36


V poriadku sisi: ako by sa zmenil nas svet, keby zrazu nebol internet? Ako by sa zmenil nas svet, keby zrazu nebola elektrina? Odpoved na kazdu z otazok ti napovie, ci je internet "najvacsim vynalezom v dejinach ludstva".
RE: Hehe
autor: sisi
e-mail: misiran@math.sk
pridané: 12-08-2005 14:50


Martin, toto vsak vedie prave k tomu, s cim ja nesuhlasim, a to sice, ze dostavame postupnost vynalezov, objavov, pricom kazdy dalsi ma mensiu prioritu (ako hovorim ohen kdesi davno bude zrejme najvacsi objav, telefon uz nadvazoval na mnoho dalsich, cize je to uz mensi objav, a internet nadvazoval na mnozstvo dalsich, cize je uplne maly)

To znamena, ze 19 storocie muselo byt lepsie ako 20, ale bolo suvix oproti 18, etc. co celkovo straca vyznam porovnavat storocia s hladiska pokroku, s cim ja nesuhlasim. Taky boom aky zazila veda v 20. storoci vdaka vypoctovej technologii (a aky zaziva teraz vdaka internetu) tu este nebol.

Ja sa nepozeram na vynalez z hladiska jeho prerekvizit, lebo potom fakt asi uzname, ze kazdy novy ma mensiu hodnotu, ako ten predosly. A predsa si dovolim poznamenat, mozeme o tom kludne debatovat, ci mal pre ludstvo vacsi vyznam inet, elektrina, alebo telefon.

RE: Hehe
autor: Tana
pridané: 12-08-2005 15:28


A co takto knihtlac? Internet si do postele nevezmes, knihu hej :-)
RE: Hehe
autor: sisi
e-mail: misiran@math.sk
pridané: 12-08-2005 18:26


Nepochybne knihtlac tiez beriem ako obrovsku revoluciu.
RE: Hehe
autor: Lukas Krivosik
pridané: 12-08-2005 18:26


Dva roky mat-fyzu a uz rozumies vesmiru? Nuz a to som si vzdy myslel, ze my pravnici sme domyslavi. Na tvojich prispevkoch sa dobre bavim, sisi. Moj nebohy stary otec z otcovej strany bol profesorom matematiky a fyziky. Stari rodicia z matkinej strany su obaja chemici. Rozmyslam, co by na tvoje prispevky povedali...

Inak, nosnou temou mojho clanku nie je vyrok toho americkeho inziniera, ale to, ze 19. storocie bolo daleko lepsim storocim po vsetkych strankach (aj vzhladom k moznostiam tej ery) ako to dvadsiate. A mas pravdu. Objav ohna je daleko zasadnejsi ako objav internetu. Bez neho by nebolo metalurgie. Bez metalurgie by nebolo nastrojov na opracovanie hornin, atd. Proste bez ohna by nebolo civilizacie.

Existuje dokonca jedna odvazna teoria, podla ktorej delfiny nevyvinuli nikdy civilizaciu, pretoze vo vode nie je mozne horenie, nevyhnutne pre vznik metalurgie. Uz si sa dostal blizko rieseniu, ale tvoja nafukanost ti to znemoznila vidiet.

Ano, v zasade najvyznamnejsie boli tie najstarsie vynalezy. Koleso, ohen, knihtlac alebo telefon boli daleko dolezitejsie ako vynalez internetu. Bez tychto predpokladov by totiz ludstvo internet nevynaslo.

Proste vidno, ze si o ludskej spolocnosti este nic nepochopil, aj ked mas za sebou uz druhy rok fyziky;-)

RE: Hehe
autor: Lukas Krivosik
pridané: 12-08-2005 18:35


Aha, az teraz som si vsimol sisiho reakciu na Martina hore.

Inak, musis sa divat na technologicky pokrok aj ako na umenie mozneho. I ked uznavam, ze sa to neda kvantifikovat. Ale pozri si zdroje a moznosti 19. a zdroje a moznosti 20. storocia. Zda sa mi, ze s existujucimi zdrojmi sa vdaka ekonomickej slobode dosiahlo viac v tom 19. ako v 20. storoci. Kym vacsina vynalezov 19. storocia bola produktom trhu, vynalezy 20. storocia ako raketova technologia, atomova energia, pocitace a internet su produktom vypatia moznosti statu pocas totalnej vojny.

RE: Hehe
autor: Ohniva Gula
pridané: 12-08-2005 18:36


pravnik=najnizsie stadium ludskej existencie cheche
RE: Hehe
autor: sisi
e-mail: misiran@math.sk
pridané: 12-08-2005 18:42


>Dva roky mat-fyzu a uz rozumies vesmiru?

Vidis, prave si mi vlozil do ust nieco co som nikdy nepovedal. Tak neviem kto si tu domysla :) Keby som rozumel, tak by ma to asi nebavilo, nepoznane a jeho objavovanie je to krasne.

>Moj nebohy stary otec z otcovej strany bol profesorom >matematiky a fyziky. Stari rodicia z matkinej strany >su obaja chemici. Rozmyslam, co by na tvoje prispevky >povedali...

Fajn, moji stari rodicia, profesor geologie, geografia, moji rodicia chemia, matematika. A kludne si priznam, ze o geo/chemii nemam ani paru. Este som si nevsimol ze by sa to dedilo. Kludne ich doved pred internet nech nieco na moje prispevky povedia.

>Inak, nosnou temou mojho clanku nie je vyrok toho >americkeho inziniera, ale to, ze 19. storocie bolo >daleko lepsim storocim po vsetkych strankach (aj >vzhladom k moznostiam tej ery) ako to dvadsiate.

Suhlasim, ze to nie je nosnou temou, vsak som ti aj pisal, ze je to tvoj postup, najdes temu, apotom do nej vsetko, aj to co s nou nesuvisi napises.

>A mas pravdu. Objav ohna je daleko zasadnejsi ako >objav internetu.

>Ano, v zasade najvyznamnejsie boli tie najstarsie >vynalezy. Koleso, ohen, knihtlac alebo telefon boli >daleko dolezitejsie ako vynalez internetu. Bez tychto >predpokladov by totiz ludstvo internet nevynaslo.

Pozri prispevok v reakcii na Martina Hanusa. Co je to 'zasadnejsi'? Na tuto temu asi medzi nami nema zmysel diskutovat, lebo nemame spolocnu definiciu zavaznosti. Pre mna totiz nezalezi len na prerekvizitach vynalezu, ale aj na dopade na spolocnost, a v tom je internet, najma z hladiska prirodnych viet obrovska, obrovska revolucia. Tym nijako nezhadzujem vynalez ohna, elektriny (co je to elektrina, ze ano? trenie nejakeho chvostika o ebonitovu tyc? elektrostatika? elektrodynamika? a co tv a radio, to chce tranzistoriky a diodky, a polovodice su zase 20 storocie) a dalsich.

Tymto ti nebranim mysliet si, ze telefon mal vacsi dopad na vedu a ludstvo ako internet. Ja si myslim opak. A zase, neberiem do uvahy len prerekvizity ako ty. Ale to je asi vec pohladu, len potom ti hovorim, ze je absurdne porovnavat 19 s 20 storocim, lebo to 20 nemoze prekonat predosle storocia.

Co sa tyka myslienkoveho bohatstva vo vede, tak si dovolim pokojne tvrdit ze 20 storocie je na tom lepsie nez 19, take pokroky ake sa urobili, to je snad zbytocne hovorit. A vela z nich sa stalo vdaka technologii.

>Proste vidno, ze si o ludskej spolocnosti este nic >nepochopil, aj ked mas za sebou uz druhy rok fyziky;-)

Iste asi uznas, ze fyzika ta nema co ucit o ludskej spolocnosti, takisto ako pravo ta nebude ucit o n-rozmernych hladkych varietach. Alebo si mame zase pisat do indexov ako za komunistov nejake predmety o spolocnosti? .)

RE: Hehe
autor: Lukas Krivosik
pridané: 12-08-2005 18:53


"Iste asi uznas, ze fyzika ta nema co ucit o ludskej spolocnosti, takisto ako pravo ta nebude ucit o n-rozmernych hladkych varietach. Alebo si mame zase pisat do indexov ako za komunistov nejake predmety o spolocnosti?"

Som rad, ze sme dospeli k spolocnemu konsenzu;-)

RE: Hehe
autor: sisi
e-mail: misiran@math.sk
pridané: 12-08-2005 18:56


;-)
RE: Hehe
autor: Martin Hanus
pridané: 12-08-2005 20:49


Sisi, ja sa nepustam do sutaze v merani "co bol najvacsi vynalez", len ma trochu vytocila tvoja suverennost, s akou si vyhlasil internet za najvacsi objav v dejinach. Tomu ja hovorim internetologia. To, ze internet zhromazduje na milionoch stranok rozptylene informacie, je samozrejme velmi velka vec, ktora dost zasadne zmenila napr. novinarsku profesiu. Kym predtym by som za ucelom pisania clanku napr. o Venezuele musel stravit desiatky hodin v kniznici, resp. by som si musel systematicky a strasne pracne tvorit archiv, teraz staci zadat prislusne hesielko do Google, a uz len citat... Ano, pre charakter mojej profesie je internet revoluciou. Nie vacsou, ako bola knihtlac a vznik novin, ale revoluciou. Ako som uz pisal vyssie, pre mnoho inych ludi nema zdaleka tuto pridanu hodnotu. Navyse, mat rozptylene informacie na kope, nie je hodnota an sich. Podstatne je vediet ich vyuzit, vediet ich triedit, davat do suvisu atd. Internet zvysil mieru informacii, ale urcite nezvysuje mieru mudrosti, skor naopak, ako som uz naznacil vyssie... Ocenujme teda jeho vyhody, ale nezvelebujme ho.
RE: Hehe
autor: sisi
e-mail: misiran@math.sk
pridané: 12-08-2005 21:06


Aj ked uznavam, ze slovo najvacsia mi asi uletelo (skor by som povedal jedna z najvacsich), mozno ste si vsimli, ale nenazval som internet najvacsim vynalezom v dejinach, ale najvacsou revoluciou v dejinach.

Nepochybne so sebou prinasa aj negativa (to pokial viem, slovo revolucia nejak nevylucuje), a tie moznosti ktore vdaka nemu rastu (a urcite aj tie negativne, ktore zmienujete vyssie) su natolko obrovske..

Ja som napriklad do skoly za tie roky uz nechodil vobec (som inak A,B ckar v znamkach), skoro vsetko mam z knih z internetu, ktore sa na Slovensku nenajdu. To ani nehovorim o tom, ako mi to umoznilo hrabat sa vo veciach, ku ktorym by som mozno nenasiel cloveka, ktory by sa v tom na skole orientoval. To ako mi internet v matematike rozsiril obzory, to sa neda opisat.

Akakolvek vedna disciplina silne profituje s internetu. Prud informacii, volny prud informacii je pre vedu najlepsim palivom. Druha vec je, ze sa da zneuzit, ale to nespochybnujem, a ani ho nezvelebujem.

RE: Hehe
autor: Martin Hanus
pridané: 15-08-2005 13:20


Inak pardon, ze som Vam zacal svojvolne tykat, ale nikdy neviem, ako komunikovat s nickom, zvlast ked sa vola sisi...

No, najvacsou revoluciou v dejinach bola bezpochyby ta francuzska:-)

To, ze ste internet tymto sposobom vyuzili vo svoj prospech, je skvela vec. Len ma trochu zarazilo, ked ste napisali, ze uz vobec nechodite do skoly. Tie vizie, ze skoly/univerzity ako kamenne budovy sa rozpustia, lebo bude daleko efektivnejsie komunikovat cez virualny priestor, mna osobne trosku desia. Niet nad bezprostredny kontakt s clovekom, kontakt studenta a profesora, a nemali by sme dopustit, aby sa v mene akejsi efektivnosti normalna medziludska komunikacia vytratila a stali sme sa len kdesi v cyberpriestore poletujucimi a infomaciami nabitymi atomami...

RE: Hehe
autor: Lukas Krivosik
pridané: 15-08-2005 18:48


Nech mi je odpustene, ale ja to vidim s buducnostou internetu takto: dnes je internet medium, kde si mozes citat s webstranok a mozes si povedzme stiahnut nejaky film alebo hudobnu skladbu, ktoru si potom pustis.

Casom sa prenosova rychlost zvysi zrejme natolko, ze cez internet bude bezne komunikovat v realnom case ako cez videotelefon. To znamena, ze v .tyzdni uz nebudete musiet mat redakciu a redakcne rady budu mozne cez internet. Je to uz mozne aj dnes, ale ja mam teraz na mysli siroke vyuzitie.

A dalej v buducnosti by som videl dokonca spojenie virtualnej reality a internetu a potom budes moct ist na redakcnu radu .tyzdna do nejakeho virtualneho prostredia cez VR hardware bez toho, aby si musel opustit svoj dom.

Ale samozrejme, mozno to bude vsetko inak;-)

RE: Hehe
autor: sisi
e-mail: misiran@math.sk
pridané: 15-08-2005 20:09


"Casom sa prenosova rychlost zvysi zrejme natolko, ze cez internet bude bezne komunikovat v realnom case ako cez videotelefon."

Mozno som mimo, ale to sa da robit uz dneska .) S headsetom sa ta vcelku usetrit za telefonny ucet.

"Inak pardon, ze som Vam zacal svojvolne tykat, ale nikdy neviem, ako komunikovat s nickom, zvlast ked sa vola sisi..."

Hehe, to vobec nie je problem, inak je to shishi (makcene).

K tym obavam - je urcite pravda, ze spolocnost sa coraz viac upiera ku komunikaciu nie z oci do oci, a to mi mozete verit, ze som prvy kto taku komunikaciu odmieta (neznasam napriklad riesenie veci (sukromnych) telefonatmi a smskami, co vyvrcholilo v radikalne riesenie, ze som sa na mobil vykaslal). Na druhej strane ja osobne take puto ako vy k univerzite necitim; mozno je chyba vo mne, ale ked som sa kazde rano ospaly potacal na prednasku, dosiel som tam, a vyvaloval sa po lavici s myslienkou "kedy to skonci" (a zda sa mi, ze som nebol sam), tak som mal dojem ze zbytocne plytvam casom (aj mojim aj profakovym). To asi je vo mne, ale ja ked si nieco vypocujem, tak mi to da omnoho menej, ako ked si posedim nad knihou, a najdem to sam, a casto ma to navyse "zaveje" do veci, na ktore na prednaske cas nie je. Moj attention span na ucenie ak ho pocuvam je ohromne maly, kdezto, ak ho citam je obrovsky. Mozbyt je to specificky dane oblasti v ktorej som, alebo je to proste len moj pripad.

Navyse je viac casu na stretnutia s ludmi .)

RE: Hehe
autor: Martin Hanus
pridané: 16-08-2005 14:42


Ja vas tu obvinujem z nekritickeho klanania sa technologickym modlam, a Vy ste pritom daleko vacsia konzerva nez ja - ja totiz mobil pouzivam, staci, ked dve hodiny mi neprichadza sms, uz som nervozny, ze ma nikto nema rad:-)

S tou vasou univerzitou mate asi pravdu, ja mam rovnake skusenosti - to je vsak skor argument v prospech reformy skolstva, nie v prospech jeho internetizacie...

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group