ISSN 1335-8715

29-05-2005   Peter Frišo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pohľad na ekonomiku

Americkí katolícki laici prišli v 80.rokoch s inšpiratívnym pohľadom na ekonomiku. Odlišoval sa tak od manicheisticko-gnostických keynesiánskych, či marxistických pohľadov ako aj od toho libertariánskeho.

Pridať nový príspevok

Vive le France!
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-05-2005 0:47


Nikdy som si nemyslel, ze to poviem, ale Boh zehnaj Francuzsku!

Francuzi s prehladom odmietli europsku ustavnu zmluvu. To je dovod na radost pre tento vecer, aj ked dovody odmietnutia boli totalne opacne, nez skutocnost. Teraz este Holandania a uz sa tesim ako Blair a Kwasniewski oznamia, ze u nich sa referendum konat nebude.

Ten arogantny sviniar Chirac dostal konecne na frak. Treba uznat, ze Francuzi sa nenechali zastrasit celymi kohortami eurotajtrlikov, co im tam cestovali, aby ich postrasili, co bude, az EUstava neprejde. Uz som cakal len Dzurindu ako na Champs Elysse presviedca Francuzov.

Podla predpovedi Chiraca a spol. zajtra minimalne nad Francuzskom nevijde Slnko.

Mohol by to byt koniec jednej generacie politikov. Prvej povojnovej generacie politikov, 68karov, ktori uz nepamataju vojnu a tak ju viac nez principy generacie Kohl-Thatcher-Mitterand zaujima skor politika ako technologia moci.

Hoci referendum nevyslo, mozno by sme sa nemali tesit predcasne. Euroverchuska nam totiz oficialne oznamila, ze odteraz mame v Europe krizu a tak je namieste tvarit sa smrtelne vazne.

Uz sa tesim na smrtelne vazneho Dzurindu ako s Kukanom pustaju z ust svoje prazdne frazy o Europe a zmarenych svetlych zajtrajskoch. Hoci Francuzi su vacsinovo komunisti a darmozraci, konecne sa raz tieto vlastnosti prejavili ako pozitiva pre Europu a svet.

Tak si teraz spolocne zaspievajme Mersailleisu...

RE: Vive le France!
autor: PeterS
pridané: 30-05-2005 1:53


No, francuzi maju aspon charakter, hrdost a zjavne aj nejake hodnoty. Rovnost, bratstvo, sloboda sa opet po 200 rokoch prejavili v revolucnom NIE instalacii zbyrokratizovaneho socfasizmu.
RE: Vive le France!
autor: PeterS
pridané: 30-05-2005 1:55


TŘI DNY V NOVÉ EVROPSKÉ UNII (PO PŘIJETÍ EVROPSKÉ ÚSTAVY)
1. DEN:
Crrr, crrr
Praha: Tady Praha.
Brusel: Tady Brusel. Tak jak jste oslavili vznik nové unie?
Praha: No bylo to hustý. Ještě teď nám tu po ulicích leží spousta ožralých. Brusel: To je bezva. Tak dokud jsou ožralí, tak jim řekni, že vystupujete z NATO.
Praha: Jak to? My chceme v NATO zůstat.
Brusel: Vyloučeno! NATO je na Unii příliš nezávislé - to by nedělalo dobrotu.
Praha: A my nevystoupíme!
Brusel: Víš co? Otevři si Ústavu EU na článku I-16. Máš?
Praha: Jo.
Brusel: Tak. A teď ho přečti.
Praha: “Členské státy aktivně a bezvýhradně podporují společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Unie v duchu loajality a vzájemné solidarity a respektují činnost Unie v této oblasti. Zdrží se jakéhokoli jednání, které je v rozporu se zájmy Unie nebo může snižovat účinnost jejího působení.” Brusel: Tak vidíš. A my jsme se tady v Bruselu shodli, že členství v NATO je jednání, které je v rozporu se zájmy Unie. Už je to jasné? Tak zatím...

2. DEN:
Crrr, crrr
Praha: Tady Praha.
Brusel: Tady Brusel. Tak co? Že to jde i bez NATO?
Praha: Hmm...
Brusel: Volám Ti, protože včera jsme optimalizovali produkci v EU. Vás se týká to, že zavřete elektrárny a zrušíte zemědělství.

Praha: A kde seženu elektriku a co budou naši lidi žrát?! Brusel: Nerozčiluj se! I nad tím jsme přemýšleli. Elektriku budeš kupovat od Francouzů a potraviny si budete kupovat u Poláků.

Praha: Prdlajs! Nic takovýho!
Brusel: Že ty sis pořádně nepřečet Ústavu? Podívej se na článek I-14/2, písmeno d) a i).
Praha: No tam je napsáno, že “Sdílená pravomoc se uplatňuje v těchto hlavních oblastech: za dé) v zemědělství a rybolovu a za í) v energetice.

Brusel: Už Ti to došlo?
Praha: Nedošlo - to jsou totiž sdílené pravomoci. A do těch podle Ústavy máme co mluvit.
Brusel: Krucinál! S jakým materiálem my tady musíme pracovat! Podívej se na článek I-12/2. Co tam je?
Praha: Tady se píše, že “Svěřuje-li v určité oblasti Ústava Unii pravomoc sdílenou s členskými státy, mohou v této oblasti vytvářet a přijímat právně závazné akty Unie i členské státy. Členské státy vykonávají svou pravomoc v rozsahu, v jakém ji Unie nevykonala nebo se ji rozhodla přestat vykonávat.” Brusel: Aspoň, že umíš číst! Ta druhá věta je důležitá. My jsme se totiž rozhodli ty pravomoci vykonávat v plném rozsahu. Takže to sdílení je tak, že Vy sdílíte 0 procent a my ten zbytek.

Praha: Neblbni! Když máme kupovat elektriku i potraviny, tak za co? Brusel: Neboj! Vydupáváme tady pro Vás skvělý kšeft. Zatím prodejte všechno co máte.

3. DEN:
Crrr, crrr
Praha: Tady Praha.
Brusel: Tak se to nakonec podařilo. Našli jsme pro Vás perfektní džob. Ani prstem nebude muset pohnout a peníze se Vám jen pohrnou! Praha: Nejvyšší čas - právě jsme museli prodat Hradčany. Co to je?

Brusel: Budete skladovat odpad z celé Evropy.
Praha: ......
Brusel: Vy nemáte radost?
Praha: Vystupujeme z Unie.
Brusel: Vystupovat můžete nanejvýš v Moulin Rouge.
Praha: Podle článku I-60 Ústavy dobrovolně vystupujeme z Unie. Brusel: Přečti si druhý bod. Je tam napsáno “Členský stát, který se rozhodne vystoupit, oznámí svůj záměr Evropské radě. S ohledem na pokyny Evropské rady Unie sjedná a uzavře s tímto státem dohodu o podmínkách jeho vystoupení. Tuto dohodu uzavře Rada, která rozhoduje kvalifikovanou většinou po obdržení souhlasu Evropského parlamentu.”. Přece si nemyslíš, že takovou dohodu parlament nebo Rada schválí? Kam bychom vozili odpad?

RE: Vive le France!
autor: Lukas
pridané: 30-05-2005 22:50


Aj napriek tomu, ze som spokojny, ze euroustava vo francuzskom referende nepresla, vobec nie som nadseny dovodmi.
Francuzi zalozili svoje "nie" na odpore voci nam. "Nechceme prist o svoje socialne istoty, o svoje platy, nechceme tu ludi z vychodu..." taketo dovody podla mna nie su na oslavu.

CHAAAA
autor: Firstborn
pridané: 30-05-2005 9:04


No nie je to krasny den? Nasi krasni, mili francuzi odmietli EUstavu! Ked mi to dnes rano na hodine povedala jedna studentka tak som sa skoro nahlas rozosmial...
A k tomu taka ironia osudu, ze zrovna francuzi, ktorym by ten socialisticky vyplod najviac pomohol ho trucodmietli! What a wonderful day.
Aj ked predpokladam ze sem za chvilu dorazi nejaky typek co nam zacne vytykat aky sme malo proeuropsky a nehladime na buducnost. Ale viete co? Dnes mi den nepokazi, veruze nie.
A uz sa tesim na tie komentare v nasich novinach a od politikov aka strasna skoda to je.

Teraz v SME:

"Hrozí však, že škody a následky prehry, ktorú utrpel európsky integračný proces môžu byť však oveľa väčšie. Európe chýba najnovšie jasný cieľ a perspektíva, ako ďalej."

pekny vtip. A o tych politikoch 68karoch, to bolo pekne a trefne pan Oberredaktor.

pekny den,
Firstborn

a teraz k veci
autor: jednokto
pridané: 30-05-2005 9:44


zaujimavy clanok. neviem, preco ma neprekvapuje skutocnost, ze p. Friso znovu nasiel ekonomicke panaceum v biblii..asi by bolo rozumnejsie pozahadzovat na univerzitach vsetkych tie hlupe knihy co sa volaju ucebnice a hospodarstvo aj ekonomiku vyucovat rovno z biblie..

priklad matky terezy je skutoce velmi posobivy a inspirativny...nikdy nebolo dolozene to, ze by dala dolar z vlastneho vrecka, vsetko , co rozdala, jej dali ini ludia... napriklad krvave paniaze od monstrozneho diktatora "Doc" Duvaliera, svojho casu vladcu Haiti, kde isla za peniaze hlasat haitanom, ze ich diktator ich miluje...dalsi zaujimavy financny zdroj matky terezy bol Charles Keating, slavny to podvodnik, ktory vybrakoval fondy v Lincoln Savings and Loan Company, pricom milion libier z ukradnutych penazi zaslal matke tereze (mozno vycitky svedomia). Napriek pisomnym vyzvach anglickych statnych organov, ze peniaze su ukradnute a maju inych vlastnikov, ktorym tie peniaze chybaju, krestanka matka tereza ani len neodpovedala a ani nemala zaujem kradnute peniaze vratit. Vzor novej ekonomie....

RE: a teraz k veci
autor: Peter Frišo
pridané: 30-05-2005 18:50


Jednokto, len 2 upresnenia:
1. nie ja som nasiel, ale autori dokumentu
2. v texte je vyslovne uvedene, ze knihy z ekonomie nemusis vyhadzovat, pretoze biblia nedava odpovede na vsetky ekonomicke otazky

Memorial day
autor: Jozef Filko
pridané: 30-05-2005 21:58


Dnes je fakt fajn den,
za prve, Francúzsko odmietlo EUstavu (co dodat :),
za druhe, kto to bol dnes na STV2 o 21:45 v Spravach a komentaroch ???,
a za tretie, dnes maju (ak sa nemylim) sviatok v USA, tusim sa vola Memorial day,
tak to nemoze byt nahoda.

RE: Memorial day
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-05-2005 14:23


Dufam, ze som nebol velmi od veci;-)
RE: Memorial day
autor: Jozef Filko
pridané: 31-05-2005 17:18


Ale nie. Zaujimavy bol postoj moderatorky, mal som pocit, ze tam bola namiesto "oponenta", respektive prisla mi trosku zmatena. Len skoda, ze na tu diskusiu bolo tak malo casu. Inak to bolo fajn.
Nebol tam potom aj pan nezavisly poslanec Polka?

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group