ISSN 1335-8715

02-04-2005   L. Krivošík, M. Demko, P. Frišo   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Ďakujeme, Karol Wojtyla!

Pápež Ján Pavol II., svedomie ľudstva, skonal. Už vyše jednu dekádu ho novinári a komentátori pochovávajú. Vyše dekády sa však Svätý otec držal na Petrovom stolci a krížovú cestu svojho úradu si vytrpel dokonca, aj keď ho mnohí vyzývali medzičasom k abdikácii. Trochu sa zdalo, že niektorí chcú mať toho staromódneho starca, čo neochvejne trvá na prekonaných pravdách, už konečne z krku.

Pridať nový príspevok

Svedectvo z Námestia sv. Petra
autor: Emil
pridané: 03-04-2005 7:01


Svedectvo z Námestia sv. Petra
V autobuse bola tlačenica, mnoho ľudí išlo bdieť a spolucítiť s trpiacim Svätým otcom. Mnohí sme vystúpili z autobusu ešte pred mostom cez rieku Tiber vzhľadom na dopravnú zápchu a nasledne pomalé napredovanie vozidiel. Asi desať minut mi trvalo, kým som sa v dave ľudí dostal na Via Conciliazione, ktorá vedie k Namestiu sv. Petra. Tam som začul modlitbu ruženca z dodatkom „Odpočinutie večné...“ po prvom desiatku. Tu som si náhle uvedomil, veď oni sa modlia: „Odpočinutie večné daj MU Pane...“. Nemohol som uveriť vlastným ušiam, vari Ján Pavol II už zomrel? Rýchlym krokom som prišiel na námestie, ktoré bolo plné mlčiacich a modliacich sa ľudí, poniektorý aj plakali iní držali zapálené sviece. Vtom som si všimol, že zvoní zvon, ktorý sa používa iba na ohlásenie úmrtia pápeža. „Tak je to predsa tak, véľký muž, plný Ducha Svätého už odišiel k Pánovi“. Mimovoľne som sa pridal k modlitbe ruženca a pozorujúc rozsvietené okná papežského paláca som si uvedomil, že Ján Pavol II sa z nich už neprihovorí k veriacim. Po modlitbe ruženca sa jeden z kardinálov v krátkosti prihovoril k zhromaždeným, po čom sestry zahájili spev hymnu „Magnificat“. Veľmi som sa tomu potešil, veď Svätý otec určite pred trónom Najyššieho velebil Pána spolu s Pannou Máriou a tešil sa, že my sme sa ku nemu pripojili. Potom som sa pridal ku skupine ľudí, ktorí harali na gitarách a spievali veľkonočné piesne o zmŕtvychvstaní Krista a o štastí človeka, ktorý prichádza do neba. Týmito piesňami sme sa snažili odprevadiť Jána Pavla II do domu Nebeského Otca, tešiť sa spolu s ním a taktiež dať si navzájom svedectvo kresťanskej nádeje a viery vo večné spoločenstvo s Kristom. Smutok nám bol vzdialený ale zato bolo kde tu vidieť slzy ľutosti z toho, že odchádza drahá osoba.
O pol noci sa začala Bohoslužba slova s liturgickými textami z Nedele Božieho milosrdenstva. V homílii ten istý kardinál čo aj predtým pripomenul, že Svätý otec dostal zvláštnu milost odísť na Slávnosť Božieho milosrdenstva – slavnosť, ktorú sám ustanovil. Poto nás kardinál vyzval zatlieskať na počesť Jána Pavla II a aj ako prejav vďaky. Bol to pre mňa najdlhší potlesk v živote, trval takmer 10 min, až ma ruky začali bolieť. V tých chviľach sa mi začali tlačiť slzy do očí, ale že som chlap a aj som sa hambil tak som sa ovládol, škoda lebo potom som banoval, že som si nepoplakal. Na koniec potlesku sme všetci kričali „Giovanni Paulo“, až kým nas neprerušil kardinál a udelil nán požehnanie.
Po pobožnosti, ďalej pokračovali spevy najmä mladých ľudí sprevádzané hrou na gitare. Utvorilo sa takto niekoľko skupiniek na celom namestí, okolo ktorých sa zhromaždovali ku spevu a modlitbe aj iní ľudia. Poriadková služba a karabinieri sa však snažili utišovať spev, a vtedy sa prešlo na hovorenú modlitbu. Najmä maládež v nej ďakovala Pánu Bohu za pontifikát Jána Pavla II, za jeho osobu otvorenú na všetkých ľudí, za jeho svedectvo vytrvylej viery v protivenstvách. Bolo to veľmi dojímavé a krasne pozorovať ako Ježiš žije v týchto mladých ľuďoch. Na koniec modlitby a spevu v skupine s ktorou som sa modlil, začali mladí volať a hľadať kňaza, aby im udelil požehnanie, ich snaženie nebolo márne. V inej skupine po príchode karabinierov sa modlili breviár. Poliaci sa tiež modlili vo svojej skupine, keď som išiel popri nich práve spievali Čiernu Madonu. Ku tretej hodine sa počet ľudí na Námestí sv. Petra trochu preriedil. Mne taktiež začalo byť chladno a tak som sa pobral pešo domov, vďačný Pánovi za možnosť duchovne odprevadiť do neba muža, ktorého si veľmi vážim. Podľa mňa bol veľkým darom pre Cirkev v pokoncilovom období a hlasom spravodlivého pre celý svet. Vďaka Ti Ján Pavol II!

dojmy z diskusii
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-04-2005 16:14


Prave som cital internetove debaty k smrti papeza na SME online. Bola to zaujimava psychologicka sonda. Tych ludi by som rozdelil na tri casti.

Jedna skupina si papeza vazila a vyjadrila mu vdaku bezpodmienecne. Bez ohladu, ci sami boli veriaci alebo ci to boli prislusnici inej viery.

Druha cast boli primitivni ateisticki sekularisti, ktori povazovali za nutne aj po smrti ukazat svoju bezmedznu genialitu a nadradenost nad papezom. Ich prispevky sa niesli v duchu ironie a vysmechu papeza i celej cirkvi.

Najzaujimavejsia bola ale tretia skupina. To boli tiez ateisti a sekularisti a ich postoj sa da vyjadrit takto:

"Som neveriaci, katolickych fundamentalistov povazujem za nebezpecnych, ale papeza si ako jedineho z tych darebakov vazim".

Zda sa, ze v prostredi tejto tretej skupiny ozilo to, co sme tu naposledy mali za Rakusko-Uhorska, teda vieru v "dobreho mocnara, ktory len bol obklopeny nehodnymi a zakernymi poradcami".

Tento treti postoj voci papezovi sa mi zda osobitne pokrytecky. Predsa tych kardinalov, ktory zastavaju urady v ramci cirkvi vymenoval tento papez. On bol po cele tie roky hlavou Cirkvi, bol za nu zodpovedny a nepochybne ju riadil pri plnom vedomi. Je to cirkev Jana Pavla II., vtlacil jej svoju nezmazatelnu tvar. Je absurdne teraz, v hodine jeho smrti jedneho od druheho oddelovat.

Tak bud papeza a Cirkev uznavam alebo ju nenavidim, ale vypchat ho, vybrat jeho schranku, tu uznavat a to, co bolo programom a svetonazorom Jana Pavla II. odhodit ako temne machinacie ludi okolo neho, to je dost nekonzistentne.

Obavam sa ale, ze toto bude postoj, ktory v najblizsich dnoch ovladne lavicovo-liberalne media ako je napr. dennik SME. Hold, lavicovi liberali su falosnejsi nez hadi!

RE: dojmy z diskusii
autor: andrej
pridané: 03-04-2005 21:40


Mas totalnu pravdu. Diskusie na domene SME su totalny kulturny odpad. Kedysi mi to bolo luto a snazil som sa tym dezorientovanym uboziakom podobne veci vysvetlovat, ale rychlo som rezignoval. Nepotrebujem, aby ma ti citatelia SME urazali.
RE: dojmy z diskusii
autor: tino
pridané: 03-04-2005 22:17


sa spametaj!!!
Odkedy je sme, lavicovo-liberalne medium? Myslis preto, ze sa tam pisu ideologicky nezatazene clanky? Podla teba by asi mali radsej omielat stale dokola tie neokonzervativne sracky krestanskych hodnotach, upadku moralnych hodnot, o tom ako socialisti mozu za vsetko zle, este aj za to ze hovna smrdia?
Inak tie diskusie tam nepovazujem za shit, uz len preto ze sa tam vyjadruju ludia vsetkych politickych orientacii. povedal by som dokonca ze je tam mierne viac pravicakov.
A Krivosik ty lepsie vol slova!!! Som lavicovi liberal a som hrdy clovek, co si za svojimi nazormi a slovom stoji, to ze si ma nazval falosnym si vyprosujem. Takym ako ty by som naplul do tvare

RE: dojmy z diskusii
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-04-2005 22:47


"Som lavicovi liberal a som hrdy clovek, co si za svojimi nazormi a slovom stoji"

-Jasne a preto sa podpisujes celym menom;-)

"Odkedy je sme, lavicovo-liberalne medium? Myslis preto, ze sa tam pisu ideologicky nezatazene clanky?"

-Pockaj, takze lavicovy liberalizmus nie je ideologia??? Nuz ano, ludia ako Kusy (taktiez lavicovy liberal) naivne uverili vo svojom zivote komunizmu a ked sa ukazalo, ze komunizmus zlyhal, tito pani, aby zakryli svoj omyl vzapati vyhlasili, ze zlyhali vsetky ideologie...

A ideologicky nezatazene clanky v SME? Minuly tyzden napisal Hvorecky clanok o Mojsejovcoch, kde sa totalne od veci najskor obul do katolikov, to iste par dni pred tym Javurek s KDH. Schutza si v SME drzia ako ich alibi-praviciara, aby sa nahodou nepovedalo. Poznam vela rozhorcenych ludi, ktori si prestavaju kupovat SME vdaka tym ich iracionalnym utokom na KDH a krestanstvo.

V SME ta uverejnia, nech pises o comkolvek, ak sa obtries aspon jednou vetou o cirkev alebo o KDH.

RE: dojmy z diskusii
autor: Viktor Petrasovsky
e-mail: petrasov@zoznam.sk
pridané: 04-04-2005 10:46


Presne tak. Suhlasim s Vasou reakciou. Apropo, i ja som pre uvedene zalezitosti prestal citat dennik SME (i online SME).
RE: dojmy z diskusii
autor: vlako
pridané: 04-04-2005 10:48


Vazeni,
konzervativizmus ani liberalizmus nie su ideologie, neboli, nie su a ani nebudu.

RE: dojmy z diskusii
autor: Stefan Hocko
pridané: 04-04-2005 7:52


"Podla teba by asi mali radsej omielat stale dokola tie neokonzervativne sracky krestanskych hodnotach, upadku moralnych hodnot, o tom ako socialisti mozu za vsetko zle, este aj za to ze hovna smrdia?

Takym ako ty by som naplul do tvare"

Nemusel si pisat, ze si levicovy liberal, clovek to spozna podla reakcie... Veru, lavicovy liberalizmus sa prajavi.
Tie diskusie na SME povazujes za normalne, hej? Povazujes prispevky s nadpismi napr: "Katolici do plynu!" alebo "Smrtom Zidom" za normalne? Prispevky v tomto style su 90% diskusii na temu o krestanstve a Izraeli a ked sa hovori o Americanoch, tak samozrejme aj tych posielaju do plynu alebo ich obvinuju z imperializmu a krestanov nazyvaju rodenymi dementmi. To povazujes za normalne, hej?

RE: dojmy z diskusii
autor: PeterS
pridané: 03-04-2005 22:35


A to ste este pozabudli, ze Fidel vyhlasil trojdnovy smutok, pokrytec.
RE: dojmy z diskusii
autor: juraj adamica
pridané: 04-04-2005 18:59


...este si zabudol na stvrtu skupinu...je to skupina neveriacich, ktorim je boh uplne cudzi a aj niektore zakladne zasady(alebo ako to mam nazvat) cirvi sa im nepacia(napriklad otazka rozvodov a antikoncepcie)...a naopak v niektorych veciach sa s cirkvou zhodnem(interrupcie, eutanazia)...najdolezitejsie ale je, ze papeza som si vazil a povazoval za jedneho z najvacsich ludi na svete nielen za to, ake zasady zastaval, ale aj preto, lebo tieto zasady boli prenho niecim, na com trval a nemienil ich zmenit ani po takom velkom tlaku aky bol nepochybne na neho vyvijany(hlavne prostrednictvom medii a poliikov "liberalnej" europy)... mna osobne by nikdy ako ateistu nenapadlo prehovarat cirkev k tomu aby zmenila svoj nazor na antikoncepiu(aj ked s nim nesuhlasim) a uz vobec by ma nenapadlo ju kvoli tomu urazat
...mozno som nejaky zmiesanec alebo nieco podobne, ale za svoje nazory sa nehambim a aj preto som sa podpisal:))

...a podla mna osobne, bola tam este dalsia skupina...veriaci, ktorym je ale absolutne jedno co cirkev hovori o potratoch, eutanazii, rozvodoch a antikoncepcii...tzv. "papierovi" veriaci...aj tych sem treba doplnit, pretoze neviem aky mate pocit, ale ja vo svojej blizkosti poznam viac takychto ludi ako cistych
ateistov
...asi tolko:))

And winner iiiiisss
autor: PeterS
pridané: 03-04-2005 22:39


mister Kardinal Christoph Schoenborn!

PS. rozsirujem obzory

hm
autor: Firstborn
pridané: 04-04-2005 12:03


No tak ja SME určite neprestanem čítať. Niekedy až názorový extrémizmus KDH, proti ktorému je väčšina spoločnosti ( vid volebné prieskumy ) treba utlmovať. Je zábavné dívať sa ako ľudia z PS označujú každého kto nie je NABOŽENSKÝM konzervatívcom za ľavicového liberála - čo je mimochodom oxymoron, ale čo už. A mimochodom, nebol náhodou pápež proti trestu smrti?
K tomu trestu len taká drobnosť - nie je náhodou v Biblii niekde napisané Nezabiješ? A kto do teba kameňom, ty doňho chlebom. Je príznačné že tam, kde je doktrína jasna, existuje jasná tendencia ju robiť zložitou, zahmlievať, hladať všelijaké tajné významy apod. Viď stredovekú scholastiku. Nezabiješ nemá žiadne výnimky, žiadne interpretácie. Jeho význam je absolútny. Aké pekné je vidieť kresťanov, ktorí to nechcú pochopiť ( aka PS ). To len tak na okraj.

RE: hm
autor: Filip Glasa
pridané: 04-04-2005 13:06


"Niekedy až názorový extrémizmus KDH, proti ktorému je väčšina spoločnosti ( vid volebné prieskumy ) treba utlmovať"

Podľa prieskumu by Smer získal 51 poslaneckých mandátov, ĽS-HZDS by zastupovalo 22, SDKÚ 20, SMK 18, KDH 16, SNS 14 a ANO 9 poslancov.

Na základe prieskumov, by potom treba bolo ešte všeličo utlmovať.

RE: hm
autor: Alexander Botev
e-mail: alexander.botev@odm.sk
webstránka: http://forum.odm.sk
pridané: 07-04-2005 21:28


je pekne vidiet neveriacich, ako sa snazia vystierat spendlik...

keby si cital text nielen v Ex 2,20 ale aj o dve kap. dalej, zistil by si, ze humanizmus je vlastnost ludska a Hospodin prostrednictom napr. proroka Mojzisa uklada absolutne tresty za viacere preciny a s tym neurobi nic ani najfundovanejsi nazor akehokolvek cloveka, nech sa vydava za koho chce.

ale to len tak k tvojmu okraju

Dakujeme za co?
autor: Zolo
pridané: 04-04-2005 15:52


Ja som mal moznost Svatemu otcovi nazriet do tvare pomerne z blizka. Vyzarovala z neho (v tom case) obrovska pozitivna energia. Tu energiu pouzival pri sebavedom presadzovani svojich nazorov.

Nerobme z neho nepochopeneho mucenika. Jeho oponenti boli vsade, ale sa kvoli jeho popularite plizili pri zemi. Neodvazili sa na neho vybehnut priamo.

Co sa tyka diskusii na SME, ti co su negativne naladeni su casto napaleni na KDH a urcite prvky nasej cirkevnej hierarchie, s ktorymi by mozno aj zosnuly obcas nesuhlasil.

RE: Dakujeme za co?
autor: Tomas
e-mail: azazelo@pobox.sk
pridané: 05-04-2005 10:49


Za co dakovat? Za to ze bol, ze vedel povedat ze komunizmus je zlo a moralne podporoval podzemne hnutia v Polsku, u nas i nasich susedov.

Ale nema zmysel aby mu dakovali taki, co tento pocit nemaju.

Pokoj
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 04-04-2005 19:04


Ludia, musite sa hadat uplne vsade? Pri tomto clanku by ste sa snad vynimocne mohli krotit.

Na Jana Pavla II. budem spominat ako na cloveka stojaceho si za svojim presvedcenim, ako to uz v prispevku naznacil Lukas.

S pozdravom,
Peter

tak toto je sila
autor: Lukas Krivosik
pridané: 05-04-2005 11:50


Nezvyknem ludi urazat, myslim, ze od kazdeho sa mozem nieco naucit, ale toto je fakt sila:

http://smirnov.blog.sme.sk...

Uz dlhsie sledujem tohto typka a jeho dost divne nazory. Typek je geolog a zije v USA, kde ho povazuju za komunistu. Ked si precitate jeho clanky, tak zistite, ze preco. Typek ale nechape, preco ho povazuju za komunistu, ked on je "LIBERAL".

Myslim, ze to je clovek, ktoremu chyba minimalne spolocensko-vedne vzdelanie, inak by nemohol vo svojich clankoch tvrdit, co tvrdi. Napr.:

"preco papeza povazuju teraz za antikomunistu, ked pred par mesiacmi takto oslavovali Reagana? To porazili komunizmus obaja? V skutocnosti to aj tak bol Gorbacov, ktory s demontazou zacal ako prvy... Nabozenstva a armady su zbytocnost, povie mi niekto naco ich treba v 21. storoci? Ved mame vedu. Mam rad Michaela Moora. Nemam rad GW Busha. Americania su hlupaci..."

Zacinam rozumiet tomu, co raz povedal Frantisek Sebej, ze vzdelanie a lavica, to nejde dohromady.

RE: tak toto je sila
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 05-04-2005 13:48


Podla toho clanku o papezovi, co pisal, si skor myslim, ze problem tohto typka je v nepochopeni principov konzervativneho praviciarstva (co samozrejme neznamena suhlasenie s nim) a zvalovani svojej nespokojnosti na druhych. To s lavicou nemusi mat nic spolocne, svedci to skor o nezrelosti (hmm, aj ked by sa dalo argumentovat, ze byt laviciarom svedci o nezrelosti :-))). Musim vsak s nim v jednej casti suhlasit, a sice ze boj proti kondomom je kontraproduktivny. Na druhej strane, davat to do suvislosti s papezom je nezmysel.

S pozdravom,
Peter

RE: tak toto je sila
autor: PeterS
pridané: 05-04-2005 14:36


A v com je vlastne problem? Ved je to taky blog kec v norme, pospominal vsetky medializovane cirkevne hriesky a to je vsetko.
Alebo mate pocit, ze uplne vsetkym na svete musi spadnut sanka, zato ze zomrel rimsky biskup? Sice je to v dobe medialneho pokrytia divne, ale stane sa.

BTW, 25% zapadnych nemcov je za to, aby sa opet postavil berlinsky mur, nehovoriac o omnoho vecsom pocte vychodnych.

Papez bol normalny, uplne normalny, taky, ako by papez mal byt. Tiez by som z normalnosti a ludskosti nerobil devizu, najme nie v tomto urade. Alebo sa od predchodcov tak strasne odlisoval? To si neviem predstavit, co to tam muselo predtym byt.

Okrem ludskeho tepla bol aj svojsky s tym svojim marianskym kultom. Voci biblii je to trosku pohanske. Ale to uz je otazka na teologov.

A samozrejme v dobe takeho rozmachu, pokroku a slobody mal vela prace, ostat na pulze dna a nenechat si znicit cirkev. Tato konzervativna obrana bude este dlho obsahom komentarov, ako by mala cirkev reagovat na zmeny casov.

Prezervativy a ospravedlnovanie homosexualnych knazov su len nepodstatne signifikanty, zlozitejsie otazky su pod povrchom.

RE: mariansky kult
autor: Andrej Skoda
e-mail: askoda@szm.sk
pridané: 09-04-2005 0:12


"bol aj svojsky s tym svojim marianskym kultom. Voci biblii je to trosku pohanske."

Mimochodom sedembolestna panna Maria je patronkou Slovenska a odjakziva patrila mezdi zazracnych svatych orodovnikov. To uznava katolick aj ortodoxna cirkev, pravoslavna cirkev a grekokatolici. Nechcem kritizovat postoj niektorych cirkvy voci svatym, len by si tento nadherny prvok vztahu k Bohu, nemusel tak ostro skatulkovat.

Ide totiz o to, ze ked sa clovek modli ruzenec, nemodli sa k panne Marii, ale prosi ju, aby sa ona modlila za neho k Bohu.
Musis uznat ze na tom nieje nic pohanske.

RE: mariansky kult
autor: PeterS
pridané: 09-04-2005 2:04


1 Boh hovoril všetky tieto slová:
3 Nebudeš mať iných bohov okrem mňa!
4 Neurobíš si vyrezávanú modlu ani podobu ničoho, čo je na nebi hore, čo je na zemi dolu, alebo čo je vo vode pod zemou!
5 Nebudeš sa im klaňať ani im slúžiť, lebo ja som Hospodin, tvoj Boh, Boh horliaci, ktorý trestám neprávosť otcov na synoch, do tretieho a štvrtého pokolenia tých, ktorí ma nenávidia,
6 a preukazujem milosť tisícom, ktorí ma milujú a zachovávajú moje prikázania.

Az na horlivy.. ma byt ziarlivy, je to Exodus 20:3-17 alebo teda zdroj prikazani.

Vzývanie kráľovnej nebies
16 Ty sa však nemodli za tento ľud, nevysielaj zaň prosbu ani modlitbu, a nenaliehaj na mňa, lebo ťa nevypočujem. 17 Nevidíš, čo vystrájajú po judských mestách a po jeruzalemských uliciach? 18 Deti zbierajú drevo a otcovia zakladajú oheň, kým ženy miesia cesto, aby pripravili koláče kráľovnej nebies a obetujú úliatby iným bohom, aby ma zarmucovali. 19 Či ozaj mňa zarmucujú - znie výrok Hospodinov - či nie skôr seba samých na vlastnú ha

RE: mariansky kult
autor: PeterS
pridané: 09-04-2005 2:05


Sorry este raz:

1 Boh hovoril všetky tieto slová:
3 Nebudeš mať iných bohov okrem mňa!
4 Neurobíš si vyrezávanú modlu ani podobu ničoho, čo je na nebi hore, čo je na zemi dolu, alebo čo je vo vode pod zemou!
5 Nebudeš sa im klaňať ani im slúžiť, lebo ja som Hospodin, tvoj Boh, Boh horliaci, ktorý trestám neprávosť otcov na synoch, do tretieho a štvrtého pokolenia tých, ktorí ma nenávidia,
6 a preukazujem milosť tisícom, ktorí ma milujú a zachovávajú moje prikázania.

Az na horlivy.. ma byt ziarlivy, je to Exodus 20:3-17 alebo teda zdroj prikazani.

Vzývanie kráľovnej nebies
16 Ty sa však nemodli za tento ľud, nevysielaj zaň prosbu ani modlitbu, a nenaliehaj na mňa, lebo ťa nevypočujem. 17 Nevidíš, čo vystrájajú po judských mestách a po jeruzalemských uliciach? 18 Deti zbierajú drevo a otcovia zakladajú oheň, kým ženy miesia cesto, aby pripravili koláče kráľovnej nebies a obetujú úliatby iným bohom, aby ma zarmucovali. 19 Či ozaj mňa zarmucujú - znie výrok Hospodinov - či nie skôr seba samých na vlastnú hanbu? 20 Preto takto vraví Hospodin, Pán: Ajhľa, vylejem svoj hnev a svoju prchkosť na toto miesto, na ľudí aj na zvieratá, na poľné stromy a na plodiny pôdy. Bude horieť a nezhasne.

Ezekiel (7:18) tu hovori o baalizme, konkretne o kralovnej nebies, Semiramis, ktora bola nanebovzata. Odpadlici idu piect kolac - paschu ("Hot cross burns").

Podla Biblie je Boh Bohom zivych a nie mrtvych. Kazda dusa ktora hresi zomrie. Ziadne nebo, ziadne peklo, az pride Boh, budu vsetcia vyzdvihnuti z hrobu s telom. Ani Jezis na tom nic nemeni, len hovori, aby sme zili aj duchovne. Bodka. (Je zaujimave, ze medzi ludmi su najrozsirenejsie a najpopularnejsie prave tie pohanske vsuvky, resp. tradicie o nebe, pekle, dusi, ocistci a pod.)

Ono, moc sa nedivte, tych paralel je strasne vela, od narodenia Tamuza 25.12. cez IHS na oplatke (Isis, Horus, Seb) az po nedelu co je siedmy den v baalizme, ale prvy podla biblie (teda opet porusenie prikazania). Sunday - den slnka. Je signifikantne, ze JP2 sa narodil a bol pochovany v den zatmenia mesiaca, cize vitazstva slnka. Biblia spaja 4 zakladne pohanske kulty a snazi sa ich prekonat, no adopcia rimskou (ako risa) mocou s vyraznou slnecnou tradiciou vratila pokus o prekonanie pohanskych kultov spet k slnku.

Ono jedna vec je tvrdost Biblie, druha potreby ludi. Nejaky ten kompromis nezaskodi, inak by sa ovecky rozutekali.

A dajme si nieco aktualne (podla biblia.sk):

6 Veď stojí v Písme:
Ajhľa, kladiem na Sione
uholný kameň, vyvolený, vzácny,
a kto verí v Neho,
nebude zahanbený.

7 Tak vám, veriacim, je chválou, nevercom však je kameňom, ktorý zavrhli stavitelia, ale ktorý sa stal uholným kameňom, 8 kameňom úrazu a skalou pohoršenia, lebo oni, slovu neposlušní, sa urážajú; to je teda ich určenie.
Druha kniha Petrova, a kto je tym kamenom?

42 Riekol im Ježiš: Či ste nikdy nečítali v Písmach:
Kameň, ktorý zavrhli stavitelia,
stal sa uholným kameňom;
Pán to urobil
a je to divné v našich očiach!

43 Preto vám hovorím, že odníme sa vám kráľovstvo Božie a dá sa národu, ktorý bude prinášať jeho ovocie. 44 Kto padne na ten kameň, doláme sa, a na koho ten (kameň) padne, rozdlávi ho.
45 Keď veľkňazi a farizeji počuli tieto Jeho podobenstvá, porozumeli, že hovorí o nich. 46 A usilovali sa zlapať Ho, lenže sa báli zástupov, lebo (tieto) Ho pokladali za proroka.
Matus

Kristus – základ cirkvi
10 Ja ako múdry staviteľ, podľa milosti Bohom mi danej, položil som základ, ale iný stavia na ňom; každý však nech si dáva pozor, ako naň stavia! 11 Lebo nik nemôže položiť iný základ okrem toho, čo je položený, a tým je Ježiš Kristus.
I.Korintanom

Je to Peter?
18 A ja ti hovorím: Ty si Peter, a na tej skale postavím svoju cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. 19 Dám ti kľúče kráľovstva nebeského, a čokoľvek zviažeš na zemi, bude zviazané na nebesiach, a čokoľvek rozviažeš na zemi, bude rozviazané na nebesiach.
Matus, (Pozri Peter na TEJ skale...) ale hned nizsie je Petrovo pokaranie:
23 On sa však obrátil a riekol Petrovi: Choď za mňa, satan, na pohoršenie si mi, pretože nemyslíš na veci Božie, ale na ľudské.
Dokonca ani Pavol si na Petra nespomenul.

A co s tym "otvaranim":
1 Vtedy hovoril Ježiš zástupom a svojim učeníkom: 2 Na stolicu Mojžišovu posadili sa zákonníci a farizeji. 3 Čokoľvek by vám hovorili, konajte a zachovávajte, ale podľa ich skutkov nerobte, lebo hovoria a nekonajú, 4 zväzujú ťažké bremená a nakladajú ľuďom na plecia, ale sami nechcú ich pohnúť ani prstom. 5 A všetky svoje skutky konajú, aby ich ľudia videli. Širšími si robia modlitebné remienky a zväčšujú strapce na rúchu; 6 obľubujú si predné miesta na hostinách, prvé miesta v synagógach, 7 pozdravy na námestiach, a to, keď im ľudia hovoria: Majster! 8 Vy si však nedajte hovoriť: Majster! lebo jeden je váš Majster a vy všetci ste bratia. 9 A nikomu na zemi nehovorte: Otec! lebo jeden je váš Otec, ten nebeský; 10 a nedávajte si hovoriť: Vodcovia! lebo jeden je váš Vodca, Kristus. 11 A kto z vás je najväčší, nech vám je služobníkom. 12 Kto sa povýši, bude ponížený, a kto sa poníži, bude povýšený.

13 Beda vám, zákonníci a farizeji-pokrytci, že zatvárate kráľovstvo nebeské pred ľuďmi; sami nevchádzate do neho, a tým, čo by chceli vchádzať, nedovolíte vojsť.

14 [Beda vám, zákonníci a farizeji-pokrytci, že vyžierate domy vdov pod zámienkou dlhých modlitieb; preto prepadnete prísnejšiemu súdu.]

15 Beda vám, zákonníci a farizeji-pokrytci, že obchádzate more i zem, aby ste získali jedného novoverca, a keď sa ním stal, urobíte z neho syna pekla, dvakrát horšieho, ako ste sami.

16 Beda vám, slepí vodcovia, ktorí hovoríte: Kto by prisahal na chrám, to je nič, ale kto by prisahal na chrámové zlato, to ho viaže. 17 Blázni a slepci, čože je viac: či zlato, a či chrám, ktorý posväcuje to zlato? 18 A zase: Kto by prisahal na oltár, to je nič; ale kto prisahá na dar na ňom, to ho viaže. 19 [Blázni a] slepci! Čože je viac: či dar, a či oltár, ktorý ten dar posväcuje? 20 Kto teda prisahá na oltár, prisahá naň aj na všetko, čo je na ňom; 21 a kto prisahá na chrám, prisahá naň aj na Toho, kto prebýva v ňom; 22 a kto prisahá na nebo, prisahá na trón Boží aj na Toho, kto sedí na ňom.

To co "otvara" je pismo svete. Nakopcil som toho viac, aby bolo vidiet co si Biblia mysli o pozemskych Otcoch a oltaroch.

Jednoducho, podla mojho porozumenia textu je kamenom Kristus a na nom je zbudovane spolocenstvo veriacich. Klucom od nebies je Biblia. Jasne ako facka. Ziadne zbytocne cacky okolo.

RE: mariansky kult
autor: PeterS
pridané: 09-04-2005 5:42


Este drobnost, Petros (Peter) - kamen - skala, ide o dost dolezite hranie sa s prekladom slova petros, co sa ma prekladat ako kamen a nie ako skala. V greckych textoch je podla vsetkeho jednoznacne rozlisene roznymi nazvami skala a kamen.
Este mozno spomenut, ze cirkev mal i Simon Mag, dokonca prisiel za Petrom do Rima, neuspel, ale nejaki nasledovnici su doteraz. Pavol bol lepsi marketingovy manager, aby prerazil medzi otrlou grecko-hebrejskou komunitou musel svoje vypravania riadne podfarbit a nakoniec vsetkych sokoval a uspel.

RE: mariansky kult
autor: Peter Frišo
pridané: 11-04-2005 8:35


Tento príspevok je výborný argument prečo Písmo vykladá len Cirkev. Citáty diabla, či PetraS totiž zväčša dobrým smerom nezavedú.
RE: mariansky kult
autor: PeterS
pridané: 11-04-2005 17:54


No, az ma nahodou niekto bude sudit, tak sa aspon obhajim sam. Je to duchovnejsie, ako vyhovarat sa, ze som sa skriabal po chrbtoch inych a teda nech sa sudca spyta inych.
Ale kazdemu podla jeho gusta. Ja kult slnka nemusim.

RE: mariansky kult
autor: Peter Frišo
pridané: 12-04-2005 11:54


Na to, ze nemusis vyzeraju tvoje zdroje podozrivo okultne... Ale nakoniec o com inom ako o bezmedznej pyche je aj ten tvoj posledny prispevok... Vtaka poznas po peri? A figovnik po ovoci?
RE: mariansky kult
autor: PeterS
pridané: 12-04-2005 16:32


Trosku otrepane klise, ako jehovisti stale o pyche. Vyjadrit nazor je pycha?
A vy z akeho dovodu porusujete prikazanie svetit siedmy den? Siedmy den je sobota. Nedela je prvy den tyzdna a sucasne den svetenia v baalovom kulte, sun-day. Nie je to pycha, ze vy s RKC mate najlepsie infos ako na to? Funkcia je vo veciach vierouky neomylna, to je tiez solidna pycha. Sadnem na funkciu a som neomylny. Ono, ako sa to vlastne preveruje, ta neomylnost?

Moje zdroje prave naopak upozornuju, kde sa baalov kult zaviedol. BTW sam cisar Konstantin bol stary baalista a to s tym zjavenim kriza nic neznamena, kriz je symbolom aj v slnecnom kulte. Konstantin sa nenechal pokrstit az do svojej smrti, aj to ho nakoniec pokropili, ked uz dodychal.

Inak, cele by som to bral iba ako "naokraj", keby sme sa v tom vrtali, a nasli nejake kriteria, chtiac -nechtiac by drviva vecsina musela priznat, ze su baalisti, ci slnco-kulti.

Nakoniec aj uplna pravda o hone na carodejnice je v mnohom o tom, ze cirkvi sa ich vlastne carodejnictva a baalizmus vymkol z ruk a tak to prepuklo medzi ludom, ze sa tieto veci dali zastavit za cenu milionov obeti.

Podobne i vsetky tie izmove uchylky, ktore tu kritizujete su o tom. Kritizujete spravne, len placete na nespravnom hrobe. Clovek nema prave poznanie ani jasnu vieru. Ale nie preto, zeby odmietal RKC, ale preto, ze mu RKC praveze sprostredkovava deformovany pohlad. A tak clovek nie je pysny voci bohu ale voci nazorom jednej organizacie. A to je uplne prirodzene.

RE: mariansky kult
autor: Andrej Skoda
e-mail: askoda@szm.sk
pridané: 12-04-2005 17:34


Verim, ze si cital aj Salamunove Prislovia:
"Hovorit mnoho nebyva bez hriechu, ale ten, kto zdrzuje svoje pery ma rozum" (Pr 10,17)

A nemyslis, ze prilis nenavydis ludi ktory miluju toho isteho Boha co ty?
Z toho co si pisal mam pocit ze si ani necital moj prvy prispevok. Uplne si ignoroval co som sa snazil povedat. Aky iny bohovia ? A nepovedal Jezis svojmu milovanemu ucenikovi: "Muz, hla tvoja matka"?
A nemali by sme spravit to co milovany ucenik :
„A od tej hodiny si ju učeník vzal k sebe – prijal ju za svoju“ – Totus tuus (porov. Jn 19,27).

Svaty Otec prijal tieto slova za adresovane jemu a od Ježišovej matky sa naučil podobať sa Kristovi.

A pamataj si ze Salamun napisal:
"Ten, kto pohrda svojim bliznym, je bez rozumu, ale rozumny clovek mlci."(Pr 11,12)

RE: mariansky kult
autor: PeterS
pridané: 13-04-2005 2:43


Pravdepodobne to bude o tom, o com hovori jeden budhisticky koan, ze nepozerame na mesiac ale na prst, ktory na ten mesiac ukazuje, ci skor europskejsie: pre les "pravej viery" nevidime strom "boha". To je prvy bod, co chcem povedat. Ale opet hovorim, proti gustu ziaden disputat, ak sa niekto potrebuje pseudocitmi az gycovo sa prizivovat na nejakom obraze "idealneho zivota" nech sa paci, stupne tzv. nabozenskeho zivota su rozne a najme tie davy su aj medialne zaujimave. Ja im to neberiem.
Boh, teda ziadni elohim-ovia, ci jahveovia, je pre nas nadzmyslova existencia a preto nevypovedatelna. Nema vobec zmysel hovorit, co si myslim, co nemyslim, pretoze to bude len vztah mysle k nejakemu myslenemu subjektu. Nespoznaneho Boha z tohoto dovodu nemozno ani milovat, mozem milovat iba predstavu vytvorenu z nejakych hodnot. Jednoducho, boh je uchopitelny iba mimopojmovymi prostriedkami. Nejake miestne vytrzenie je iba zadusanie sa nad svojou naboznostou, nad svojim ja. A aj naopak, nasilne potlacanie ja je opet len iluzia. To nakoniec kazda duchovna skola vie a upozornuje, ze akekolvek nadobudnute schopnosti, ci cielena extaza, ci umrtvovanie zivota je skor naskodu pravej ceste.
Ale, opet, asi je potrebna aj ta "siroka" cesta, problemov je vela a dlhodobo nerozhodnuta mysel je viac na skodu ako na uzitok, preto su jednoduche riesenia tak potrebne. Radost i nestastie vznika z tuzby po zivote, z vitalnej sily. Z naplnenia vznika chvilkova radost, z nenaplnenia smutok. Tak sme konstruovani, biochemia, ale i stari mystici o tom nieco vedia. Opet je tu otazka uchopitelnosti tejto vasne. Cez hriech? Cez hriesnost nezbozneho zivota? Cez hriesnost zenskeho tela? Dufam, ze toto tmarstvo uz mame za sebou. A tak sa dostavame k druhej veci co chcem povedat. Ze nevidim dovod pre akychkolvek prostrednikov v mojom uchopovani Boha a ani v uchopovani mojej vis vitalis. Co dokonca tito prostrednici tvrdia, ze uchopenim nasej vitalis podla ich predstav sme lepsie uchopili boha.
Ta nevypovedatelnost Boha nakoniec ostala v prikazaniach - nebudes si robit modly. Proste vsetko sprostredkujuce je modla, nikam to nevedie, skor odvadza. Uchopenie boha bud pride, alebo nie, to je proste "milost". Tento akt je svety a posvetny a nie je ho mozne nicim nahradit ani sprostredkovat.
Modlarstvo, zastupnost proste nie je priama cesta k uchopeniu a najme pomocou zastupnosti je mozne spolupracovat s entitami, ktore nemusia byt vzdy len tie dobre. A to uz je pohanstvo. Ale opet nech sa paci, existuje prava i lava cesta. Lava cesta byva dokonca rychlejsia, len zvecsa malokto odola zvodom a nastraham, ktore na tejto lavej ceste lezia. Pohltenie v dave, strata sudnosti a zaslepenost, to su tie najmienejsie prejavy lavej cesty. Nech je to pod akymkolvek "duchovnym" heslom. Pre cloveko je "duch" i "hmota" zvod z jeho podstaty, jeho podtstatou je stred, vnorenie sa do stredu. Tak ako to pitoreskne predvadzaju vo svojom cviceni dervisi, rozrocia sa, tak ako je okolo cloveka roztoceny svet hmoty a duchovna a cakaju, ze sa v tom vire vnoria do nehybneho stredu. Clovek v strede, v tazisku ma zablesk videnia, pretoze vidi veci bez antaganizmu, resp. bez dualnosti a vtedy moze uchopit realitu ako celok jednotlivosti, nie len ako hru protikladov (ci Sivov tanec). A to mu otvara cestu k uchopeniu neuchopitelneho.
Brahma, Visnu a Siva, - Osiris, Horus a Seth, - Stvoritel (Jahve, Boh?), Duch a Jezis. V preklade vznik, udrzovanie a zanik so znovuozivenim. "Resurection". Znama trojka. Avsak dodnes je Siva nepochopeny nicitel, podobne Seth je na urovni Satana - opozicie. Az Jezis je viacmenej tym uplnym resurection - znovuozivenim. Aj ked sa zdorazuje utrpenie a najme zmrtvychstanie. Ale treti clen musi byt najprv v opozicii, potom musi stare a nezive znicit, aby sa zdrave mohlo ozivit na novej urovni. Inak sa kolobeh zastavi. Jezis je v opozicii k hriechu, nici stare a hriesne svojim utrpenim a zostavajuce zdrave opet vyrasta, je znovuozivene aby sa to stretlo s prvym clenom tejto postupnosti - zrodom. Toto je potrebna trojica, ale az nad nou je ten neuchopitelny, skutocny Boh. Drobna poznamka. Uz som to tu nakoniec spominal, ze anagram JHWH znamenal povodne dokopy bozsku stvoricu:
J - Éla ako otec
H – Aštoret ako matka
V – „Ten“ ako syn
H – Anat ako dcéra
Proste, trojica je odkukana pocas muzskej hegemonie, preto zensky prvok bol v kazdom prvku z trojice potlaceny. Astoret je pomimo Ela, Isis len tak naokraj k Osirisovi, Kali horsia od Sivu. Stvorica je nakoniec prvok harmonie a teda do muzskeho sveta moc nepatri. Nam akosi prebyva Maria matka a Maria Magdalena. Nech je to akokolvek, Nebesia vzdy oplodnili zem, takze prvok "stvoritel" bola vzdy dvojica. JHWH ako walking talking god, aka demiurg je odfilozofovany dokonca z kompletmnej stvorky. Preto sa moze javit ako najvyzsi, neuchopitelny boh. Nepriem sa, len treba vediet, na ktoru verziu sa prave mysli.
Ale spet k tomu, co tymto odstavcom chcem povedat. Proste, az na jeden prvok, vsetko ostatne su nepodstatne detaily. Tento trojprvkovy system je zakladom, kardinalnou otazkou je, ako ho rozviniem, ci do kruhu, po grecky, resp. pohansky - slnecno, teda, ze Zeus, resp. slnecny kotuc vzdy na konci roka zomiera a opet sa rodi, alebo ho rozviniem v nejakej dialektickej linearite, kazda dalsia uroven pokracuje dalej (ci uz pomaly evolucne alebo revolucnym skokom), alebo to rozviniem v relacii k niecomu, napriklad k bohu, ci ukonceniu kolobehu zivota, alebo, a to je pripad Noveho Zakona, to rozviniem ako jedinecny akt, kedy ma byt linearita nemenneho hriechu dana do relacie s najvyssou urovnou, absolutnom, cez instrument sudu. Proste do tej linearity raz a navzdy zasiahne absolutno, zrusi akykolvek vyvoj a rozluskne otazku, ci sme pochopili znovuozivujucu funkciu tretieho prvku (Jezisa). Vela je okolo toho povedane, ale je aj napisane, ze az v den sudu budu tela vyzdvihnute z hrobov a vynesie sa konecne stanovisko. Viera mozno je nutnou ale rozhodne nie postacujucou podmienkou pre dalsi priaznivy osud. Da sa to povedat aj tak, ze bude zavisiet od bozej milosti ako kto dopadne a neda sa dnes nielenze povedat, ze to ma niekto uz za sebou, ale ani to, ze dopadne dobre. Vsetky tie reci okolo su naozaj len zbytocny sum.

Cize, mozem za svojho zivota sa spajat z bohom, vnarat sa do stredu, ale telo neprekonam. Par prorokov bolo vzatych do neba, ale najme ako zivi. Co sa stalo dalej nevieme. Jednoducho telo neprekoname bez posledneho sudu, az tam sa rozhodne, ci budeme oziveni do noveho duchovneho „tela“ (formy), najskor teda do nejakej kompletnej formy. Pravdepodobne bez tejto formy nie sme kompletne bytosti v tejto sfere, iba nejaki zahrobni bezdomovci. Ci spiaca entita. Dusa nie je vsetko a to je nakoniec aj otazka, ci je dusa nesmrtelna. Mam obavu, ze Biblia hovori nieco ine. Ale opet, je to jedno. Dokial nepride k tomu poslednemu aktu, vzkriesenie nie je kompletne.

A sme teda pri zavere. Akekolvek zahravanie si s tym, co zo zivej bytosti ostane a deje sa medzi umrtim na tomto svete a tou zavercnou „kompletizaciou“ je nebezpecne a pohanske. Podobne su vsetky ine predstavy mozno spravene, napr. ten kolobeh dusi, ale opet, bez zaverecneho aktu zmeny formy a obsahu to nie je kompletna predstava.
Niet predurcenosti, niet prostrednictva (obradu, predaja odpustkov, modlenia sa), niet predstavy, niet zasluh, niet viery. Je len prijatie Boha alebo odmietnutie. Jednorazovy akt ci teraz alebo pocas „sudu“. Tak ako sa Jezis az „vnucuje“ – prichadzam az k vam som tam, prijmite ma (nasledujte, zite, verte), proste uchopte. Ale nie ako vonkajsiu cinnost, ako napodobnujuce opice, ale ako vnutorne poznanie.

PS. A preco mam o.i. problem so sprostredkovanim? Napr. aj kvoli tomu, ze som si nie isty, ci sprostredkovatel, ci sprostredkujuce skutocne vedie k deklarovanym cielom. Co napriklad nemecka vojnova generacia mnohych ludi, dostali sa blizsie k cielu? Alebo dostali este nejaky opravny zivot :

V knize Catholiques d´Allemagne Robert d´Harcourt z Francouzské akademie píše:
”Nejzranitelnější bod ve všech biskupských vyhlášeních, která následovala po vítězných volbách 5. března 1933, leží v prvním oficiálním církevním dokumentu, který obsahuje podpisy všech německých biskupů. Máme na mysli pastýřský dopis z 3. června 1933, který se týká celého německého biskupství.
Jak tento dokument vypadá? Jak začíná? Optimisticky, s tímto radostným prohlášením: »Lidé ve vedení této nové vlády nám k naší veliké radosti dali ujištění, že oni sami i jejich práce stojí na křesťanských základech. Tak hluboce upřímné prohlášení si zasluhuje vděčnost všech katolíků.« ” (Plon, Paříž, 1938, str. 108)

RE: mariansky kult
autor: Peter Frišo
pridané: 19-04-2005 16:21


Áno a z podobne komických konštrukcií založených na podobne okultnom poznaní histórie poskladal komunista Záviš Kalandra i keď nesporne erudovanejší ako PeterS dva zväzky nazvané České pohanství, v ktorých o.i. dokazoval, že sv.Václav nikdy neexistoval... Mimochodom pred rokom iný ateistický historik Dušan Třeštík Kalandrove nazeranie na dejiny veľmi podobné optika PetraS vyvrátil... a korektnejšie je prečítať si keď už k tomuto sovietskeho historika Gureviča, pretože hoci tiež komunista jeho poznatky o stredoveku sú ďaleko rozumnejšie ako virtuálne dejiny PetraS z internetu, ktorými si potrebuje upevňovať svoj ateistický náhľad... keby nám ešte dekonštruoval sv.teréziu z Lisieux, sv.pátra Pia, či sv.Jána z Kríža na to mu už však jeho povrchné a mylné ateistické znalosti stačiť nebudú, tam už okultná história akosi nefunguje
RE: mariansky kult
autor: PeterS
pridané: 20-04-2005 9:21


Tak toto je dobre!!! Len ste zmeskal dobu, ako redaktor Pravdy ci Prava ste sa mohol takymto stylom pisania dopracovat k Leninovmu radu.
Ale schvalne, povedzte teda, co sa ma diat po smrti. Ako prichadza k spaseniu? Upozornujem, ze nikto z veriacich intenzivne navstevujucich kostol mi nevedel odpovedat. Konzultacia s teologmi tiez nedopadla dobre. Som zvedavy na vase moudra a nie na tieto antiodpovede.
Existuje peklo pre posmrtne duse? Ak ano, citujte Bibliu. Kto prevzal vsetky slnecne sviatky a pohanske zvyklosti, to nie som ja.

RE: mariansky kult
autor: Peter Frišo
pridané: 25-04-2005 14:14


He, v každom prípade váš humor beriem. A uisťujem vás, že mne by Leninov rád nedali.

Čo sa týka diania po smrti, tak nie je celkom jasné, prečo by som vám mal dať presnú odpoveď, sú totiž veci, ktoré sú pre človeka nepoznateľná, ako hovorí Písmo.

V otázke existuje peklo a podobných citovať bibliu ani nemusím, lebo nie som protestant, ak ste si všimol. Celkom mi stačia videnia svätých, sola scriptura je nebiblický princíp. Napriek tomu: "Potom povie aj tým, čo budú zľava: "Odíďte odo mňa, zlorečení, do večného ohňa, ktorý je pripravený diablovi a jeho anjelom!" Mt 25,41

A k tomu prevzatiu sviatkov, etc., my sme prebrali len formu, ktoré možno samotná bola určená na oslavu Boha, už predtým, keď mala nesprávny obsah.

Mariánsky kult vznikol asi v roku 30 v Káane Galilejskej a samotná panna Mária ho potvrdila v mnohých zjaveniach. Napr. pri vzniku karmelitánskej rehole, keď dala svätý škapuliar Simonovi Stockovi

RE: mariansky kult
autor: Radka
e-mail: radka@platon.sk
pridané: 13-07-2008 21:26


Mariansky kult odmietam - uctievanie, zvelebovanie, modlenie sa k Marii, pretoze Boh mi uz vo svojich prikazaniach povedal, ze sa nemam klanat inym Bohom ani im nemam sluzit. Je Boh Otec, Boh Syn a Boh Duch Svaty - k nikomu inemu sa nebudem modlit a nikoho ineho nebudem uctievat. Rovnako odmietam osobu papeza ako Svateho Otca, pretoze jedinym Svatym Otcom je moj Pan - Boh na nebesiach. Nikto iny okrem Pana nema pravo vydavat sameho seba za Svateho Otca. Karol Wojtyla mal dobry marketing - vystupoval celosvetovo, menej sa vsak mozno sustredoval na problemy vo vnutri katolickej cirkvi az kym neprepukli tie nestastne skandaly, v podstate bol liberal a snazil sa o priatelstvo vsetkych so vsetkymi, mormonov s moslimami a krestanmi, saolinmi ci budhistami a vsetkych pekne spriateloval. Ale Jezis povedal: Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)
RE: tak toto je sila
autor: Hyckor
e-mail: hyckor@yahoo.com
pridané: 12-04-2005 12:47


Ty si ho vobec nepochopil.
Mariano
autor: Guy
e-mail: lamont@operamail.com
webstránka: http://17b06.speziazona.com/crohnsdisease/
pridané: 17-06-2006 19:22


ricettamicroondetempocottura http://de30.speziazona.com/armadimetallo... consulenzabroker this daylights is the only thing I remain vacanzamarecalabria http://53ca.unoprincipali.com/fagottiniperadolcedessert... giochigratisbambino in different times in different lives I could make you happy now it is too hard infissointerno http://2824c.speziazona.com/karlmarx... napoletanagas I saw her beaty face before I came that place lavorogiulianova http://784e.speziazona.com/pietrepreziosesemipreziose... sitoinviaresms in different times in different lives I could make you happy now it is too hard vocabolarioitalianoonline http://2358a.speziazona.com/jacksorbetter... fotografiaragazzi and when I put her legs on my shoulders ragazzatarragona http://15e58.unoprincipali.com/scarpaclarks... teennaked I saw her beaty face before I came that place aironeorariovolo http://438a.speziazona.com/orologiopendoloanticomolla... affittovacanzasantostefanomare and when I put her legs on my shoulders sms20 http://189ba.unoprincipali.com/fotocavalloselvaggi... tunisiahotel I hate your tears, they make me feel too alive DC90C9B9588413DF288B9B1315FABD47BD5294B2
Pripájam sa...
autor: Peter Spáč
pridané: 05-04-2005 18:51


...k prvej skupine, ktoru Lukas menoval.

Neveriaci a aj tak papeza obdivujem.

Antikoncepcia
autor: Rasto
pridané: 06-04-2005 18:11


Vela veci na papezovi obdivujem, ale fiha, ze antikoncepcia je zvratenost? (To stoji v clanku). Nie kazdy dokaze zvolit medzi alternativami 10-15 deti alebo mozolami na pravej ruke. ;) Kto tvrdi, ze nepotrebuje ani jedno (sex ani sebauspokojenie, minimalne v urcitom veku), to uz snad ani nie je ludske a teda je to zvratene, lebo pohlavny pud je zial ci nastastie prirodzena vec...
A nech nikto netvrdi, ze zriect sa toho uplne dokazu len ti najmoralnejsi a preto ich treba obdivovat. Zalezi vzdy na motivacii (ziskana vacsinou urcitou vychovou) a stupni frigidnosti, ci naopak vzrusivosti jedinca, ako aj na pevnej voli (vrodene predpoklady).

RE: Antikoncepcia
autor: Tomas
e-mail: azazelo@pobox.sk
pridané: 07-04-2005 10:27


Rasto kde sa v tomto clanku pise ze antikoncepcia je zvratenost?
RE: Antikoncepcia
autor: Andrej Skoda
e-mail: askoda@szm.sk
pridané: 12-04-2005 17:56


Mne to celkom ide a to som v dost kritickom obdobi svojho zivota mam 19. Poviem ti ze ma to stalo vela prebdenych noci. Pravdu povediac, teraz sa mi zda uplne prirodzene ze ani jednu z tych dvoch veci nerobim.

Ak sa pytas co ma k tomu vedie, pripravujem sa tak na manzelstvo.

Inak ak by si sa aj ty chcel vybrat touto cestou,
pozri na (fakt dobra vec):

www.xxxchurch.com

RE: Antikoncepcia
autor: Richard
e-mail: pappa@stonline.sk
pridané: 14-05-2005 23:57


plne sulasim tiez mam 19. a chce to len pevnu volu. Nie som zviera a preto dokazem ovladat svoje pudy. A vlemi sa tesim, ak svojej manzelke budem moct povedat : Tolo krat som mohol ale ja som si to nechal len pre Teba. Bude to krasny dar. A podla mna clovek, ktory nema pevnu volu pred manzelstvom nebudem mat ani v manzelstve. Samozrejme nie je to lahke a i ja obcas masturbujem atd. Ale da sa s tym bojovat! A je to uzasne obohacujuce ked uz terz sa dokazem pozerat na zeny ako na dusu... To ma usi nech pocuva... A kto nechce pochopit nepochopi..
podla mna
autor: bananovcek
e-mail: bananovcek@pobox.sk
pridané: 31-05-2005 19:32


neprecenujme kontifikat a osobnost zosnuleho papeza, predsa len bol to nabozensky fanatik ako vsetci pred nim
peto

oprava
autor: bananovcek
e-mail: bananovcek@pobox.sk
pridané: 31-05-2005 19:35


pontifikat nie kontifikat, ospravedlnujem sa za preklep
peto

mno
autor: Lukaricius
pridané: 01-07-2005 11:46


no toto, setrit sa pre manzelku w 19 rokoch, odwazne, u mna nepochopitelne....

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group