ISSN 1335-8715

04-08-2001   Pavol Tóth   Rôzne   verzia pre tlač

Prvá letná univerzita mládežníckych politických organizácií V4

V dňoch 9. až 13. júla sa v hoteli Šachtička pri Banskej Bystrici uskutočnila Višegrádska letná univerzita pravicových mládežníckych organizácií zo štyroch stredoeurópskych krajín, Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska. Toto podujatie nadviazalo na tradíciu pravidelného stretávania sa štyroch mládežníckych organizácií (Mladí konzervatívci, Fidelitas, Mlodzi konserwatysci, Občiansko-demokratická mládež), na ktorých sa účastníci venujú diskusiám o prebiehajúcom procese európskej integrácie a účinkovaní stredoeurópskych krajín v euroatlantických štruktúrach.

V priebehu seminára zástupcovia jednotlivých organizácií predstavili nielen svoje aktivity, ale prezentovali aj postoje svojich materských a partnerských strán k súčasnému procesu vyjednávania stredoeurópskych vlád s EÚ. Pri diskusiách o integračnom procese do únie panovala medzi účastníkmi jednoznačná zhoda v otázkach „kvality“ členstva i v tom, že rýchlosť nášho vstupu do EÚ by nemala byť na úkor tejto kvality.

Miroslav Lopata, predseda Občiansko-demokratickej mládeže vyjadril svoje obavy z podliehania tlaku zo strany Európskej únie v procese vyjednávania. „Unáhlené uzavretie kapitoly o voľnom pohybe osôb vládou Slovenskej republiky je fakticky zmierením sa s členstvom druhej kategórie v Európskej únii, keďže sme sa týmto dobrovoľne vzdali jednej zo základných slobôd únie.“

Účastníci podujatia si od vstupu svojich krajín do EÚ sľubujú možnosť plnohodnotného využívania všetkých štyroch základných slobôd, ktoré sú jedným z pilierov EÚ. Zároveň dúfajú, že odmietavé stanoviská niektorých krajín Európskej únie vyvolávajúce umelý strach z lacnej pracovnej sily z krajín strednej Európy budú tvárou v tvár skutočnej realite prehodnotené.

„Napriek tomu, že naša vláda vo vyjednávaní s EÚ pristúpila na sedemročné prechodné obdobie v otázke voľného pohybu pracovných síl, domnievame sa, že toto rozhodnutie najviac negatívne postihne generáciu mladých ľudí, odborne a jazykovo vybavených, schopných konkurovať na trhu práce aj v západnej Európe.“, poznamenal k tomuto problému Balász Széchy, zástupca Fidelitas, mládežníckeho krídla vládnucej strany v Maďarsku, Fidesz.

David Rýc, predseda Mladých konzervatívcov, vysoko ocenil úroveň diskusií ako aj prípravu tohoto podujatia zo strany slovenských organizátorov: „Sme veľmi radi, že po minuloročnom seminári, ktorý sa uskutočnil v Olomouci, máme možnosť pokračovať v našom stredoeurópskom dialógu. Napriek tomu, že nasledujúce stretnutie pripravujú naši maďarskí kolegovia, už teraz vieme, že na budúci rok na jeseň bude táto iniciatíva smerovať opäť k nám, keď sa aj s ďalšími európskymi organizáciami stretneme na podujatí, ktoré sa uskutoční v Prahe pri príležitosti summitu NATO. Nielen týmto podujatím ale aj spoločnou konferenciou Mladých konzervatívcov a Občiansko-demokratickej mládeže na tému „Perspektívy ďalšieho rozšírenia NATO“ chceme vyjadriť svoju podporu vstupu Slovenska do Severoatlantickej aliancie“.

Prostredie hotela Šachtička priamo vyzývalo nielen k diskusiám na vážne témy, ale aj k športovým a spoločenským aktivitám. Zaujímavým spestrením spoločenskej časti programu bola projekcia česko-poľského koprodukčného filmu „Je třeba zabít Sekala“ i večer pri cigánskej hudbe spojenej s ochutnávkou maďarských vín. Aj keď by medzi stredoeurópskymi krajinami v otázkach vstupu do EÚ nemali existovať konkurenčné vzťahy, národné tímy si na športovom ihrisku nič nedarovali. Slovenské družstvo jednoznačne dominovalo v nohejbalovom turnaji a maďarský tím sa stal jasným víťazom pivnej štafety.

Pavol Tóth
podpredseda ODM

Diskusia k článku Prvá letná univerzita mládežníckych politických organizácií V4 zatiaľ neobsahuje žiadne príspevky.

 

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group