ISSN 1335-8715

27-03-2005   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

John D. Rockefeller - kapitalista a filantrop

Brániť kapitalizmus pred jeho nespočetnými odporcami nie je možné bez spomenutia vynikajúcich mužov, ktorí svojím pôsobením vôbec umožnili, aby systém fungoval. Tento článok o Johnovi Davisonovi Rockefellerovi je prvý z dlhého radu portrétov o veľkých podnikateľoch. Článok vyšiel v časopise .týždeň 12/05. Tu je v neskrátenej podobe.

Pridať nový príspevok

Dalsi podnikatelia
autor: Ondrej Jombik
e-mail: nepto@hot.ee
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 28-03-2005 11:50


Pekny clanok. Mohol by si naznacit ake podnikatelske osobnosti pripravujes pre dalsie diely serialu?

Budu aj nejaki "podnikatelia" zo slovenskeho prostredia? :-P

jasne
autor: Lukas Krivosik
pridané: 28-03-2005 12:29


Jasne, uz dlhsie rozmyslam nad clankom o Mojsejovcoch;-)

Ale nie! Tento serial je pisany pre casopis .tyzden. Najblizsie by mal byt Ray Kroc, zakladatel firmy McDonald's. Dalej by islo o klasiku ako Onassis, Ford, Hilton, Vanderbildt, Morgan , atd. Rozmyslam aj o Fuggerovcoch ci Rothschildovcoch.

Pokial ide o slovenske "podnikatelske" hviezdy, casom by sme sa mohli prepracovat k Batovi, Palffymu, ci Manderlovi. O tych ale nemam tolko informacii ako o vyssie zmienenych. Modernym "podnikatelom" zo Slovenska sa myslim dost podrobne venuje casopis Plus7dni;-)

Monopol
autor: Filip Glasa
pridané: 30-03-2005 13:34


Tak ako Deway?Toto je téma, kde máš určite opačný názor, a príspevok žiadny.
Je potrebné brániť občanov (a jeho konkurenciu) pred monopolom, ktorý vyšiel z konkurenčného prostredia, a stále je konkurenciou tlačený(mohol by to byť Microsoft, čo je ale sporné - tiež si tu tuším vynucoval miernu podporu štátu)?
Alebo je to potrebné len v prípade štátnych monopolov kotré vznikli, alebo nezanikli, len pre neprezieravosť politikov(Slovnaft, ST)?

RE: Monopol
autor: Dewey
pridané: 30-03-2005 14:57


Vacsina vtedajsich trustov nebola vysledkom ziadneho konkurencneho boja. Monopoly vznikali a upevnovali svoje postavenie v prepojeni na skorumpovanu statnu moc a ekonomickou mocou boli podmanene vsetky tri zlozky moci. Samozrejme, za kazdym uspechom v businesse musi byt kus umu a vynaliezavosti, hoci sa moze spajat aj so spinavostami a prekracovanim hranic, ako komparativnej vyhody, ktore ini nemaju odvahu, alebo maju zabrany, prekrocit.
Problem Microsoftu a dalsich je napriklad v standardoch a porovnavat situaciu dnesnu - Microsoftu, ked sa pohybujeme v zasadne inom charaktere ekonomiky ako pred storocim, moze viest len k hlupym zaverom.
Mimochodom, Microsoft posobi v oblasti kde je velmi silne (potencialne) konkurencne prostredie, tlak a existuje konkurencne prostredie.(a tvori sa vysoka pridana hodnota prostredie trustov z pred sto rokov bolo prave charakteristicke nizkou pridanou hodnotou) Samozrejme, ze svoje trhove postavenie udajne zneuzivaju a upevnuju si svoje postavenie prostrednictvom statu, tak ako to udajne dost necisto robia aj dalsi.(a nielen u nas). Opat, skoro monopolu pomaha u nas vyrazne stat. Statny rozpocet je dobrym zdrojom prijmov v nasich koncinach a casto vystupuju len v rovine dodavatela, kde gro prace vykonava subdodavatel, ktory je odpileny molochom od koryta a radsej akceptuje zohnuty chrbat ako prefackanie vo vystreti. Statnu zakazku vyhrava firma, ktora ako dodavatel nema na vykonanie objednavky ludi a cela zakazka sa neuveritelne predrazi.(lebo to robi v skutocnosti robi niekto iny, kto chce tiez trhnut a v molochovi je tiez byrokracia a rozhodovaci aparat, cize ludia) Ale nic z toho sa nevylucuje s genialitou ludi ako Gates,Ballmer,Ellison,Jobs...
Ale zase sa nedaju robit kategoricke sudy, pretoze inde to naopak vedie k efektivite vdaka sieti, kde je tlak na kazdu bunku a tam kde sa tvori vysoka pridana hodnota, lahko sa vytvara nova bunka. Potom je zaroven tazke stanovit hranice akejkolvek firmy. Dokonca uz dochadza k tomu, ze korporacia je vnutorne clenena tak, ze jednotlive bunky si smerom na vonok vzajomne konkuruju a smerom do vnutra su vystaveny konkurencii z vonka. Ale toto nie je na povedacky o rockefellerovi a hladani odpovede typy "monopoly dobre", "monopoly zle"...tie necham radsej antiglobalistom a anarchokapitalistom na transpaty.
S. je presny opak ako MS, nizka pridana hodnota, monopol, ktory vznikol historicky a uradnicky, monopol, ktory ma postavene regulacne bariery, monopol, kde funguju udajne zaujmove skupiny a kamaratsafty a okrem vlastnikov sa udajne nabaluju aj dalsi(ako v kazdej velkej byrokratickej institucii, nie len v state), monopol ktoreho posobenie ma akutny dosah na vsetky sfery ekonomiky.
Priklad. MS zacne predavat novy produkt o 20% drahsie. Co sa stane? Nic, uzivatel bude pouzivat starsi sotware a markteri v MS dostanu po nose.(uzivatel nebude chciet inovovat za tychto okolnosti) Navyse trh dokaze vo vztahu ku charakteru produktu pruzne zareagovat. A je tu silna konkurencia v pozore.
Slovnaft zvysi ceny o 10%. Do prace treba ist, tovar treba rozviest, konkurencia nakupuje od molocha, pruzne zareagovat vo vztahu ku charakteru produktu nestihne a aj keby, riskovat, ze moloch zmeni politiku a investicie pojdu do hada vdaka vyssim nakladom velmi nebude chciet. Maju svoju marzu, ziju, nevystrkuju rohy. Neexistuje tlak existuje len zaujem udrzat dominantnu poziciu, tlacit cenu na hornu hranicu a to nie je, ako vieme za tychto okolnosti problem.

RE: Monopol
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 30-03-2005 23:14


> MS zacne predavat novy produkt o 20% drahsie. Co sa stane?
> Nic, uzivatel bude pouzivat starsi sotware a markteri v MS dostanu po nose.
Velky prd. Uzivatel bude nadalej pouzivat verziu, ktoru si napali od kamarata :-).

S pozdravom,
Peter

Mozno aj ine motivy
autor: PeterS
pridané: 03-04-2005 13:58


Keby som zarobil 200 mil. USD na I. sv. vojne tiez by som mal mozno zle svedomie a nieco rozdal.
J. P. Morgan, Rockefeller, Warburg a Schiff pozicali GB a F celkom 3 mld. USD na vojnu, plus 6 mld. cez nesplatene exporty.
Ak je 200 mil. urok pri povedzme 10%, tak sam Rockeffeler mal vo vojne slusnych 2 mld. USD.
Cela tato ciastka je inak uz hodna toho, aby tito dobri podnikatelia donutili USA ist do vojny a istit ich investicie.
Dalsim motivom bude mozno aj to, ze podcenil Lenina.
Lenin v roku 1919 ponukol obrovske uzemia CCCP (Ruska) - 4/5 rozlohy vymenou za uznanie jeho komunistickej vlady a ekonomicku pomoc. Lenin slubil vytvorit nekomunisticke staty v baltickom regione, v oblasti Archangelska, zapadneho Bieloruska. Ponukol polovicu Ukrainy, Krym, Ural celu Sibir (spomente na historiu CS legii).
Pani US podnikatelia (bankari) a politici odmietli... stacilo, ze Romanovci boli odstraneni a pre Rusko mali ine plany.
Atd. Opet aspirujeme na Dobsinskeho cenu.

RE: Mozno aj ine motivy
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-04-2005 15:24


Pockaj, a bolo by pre svet lepsie, keby USA nevstupili do 1. svetovej vojny??? Mali Americania radsej podporovat Nemecko? Boli by Slovaci na tom lepsie, keby vyhralo Nemecko?

Mas, pravdu, zase aspirujes na Dobsinskeho cenu, Peter. Prilis sa oddavas serialu Akty X.

A to, ze dal Rockefeller uvery dohodovym statom je zasluznou cinnostou. Bez americkych penazi by sa vojna proti Nemecku nedala vyhrat.

A to s tym Leninom, to si si asi pomylil rok. Tie uzemia nielen ponukol, ale v marci 1918 aj postupil... a to Nemecku, brest-litovskym mierom. Kedze ten mier vyjednaval Trocky, urobili z neho obetneho baranka.

Ale musim povedat, ze som cakal takyto konspiracny prispevok. To by si nebol ty.

RE: Mozno aj ine motivy
autor: Dewey
pridané: 04-04-2005 8:42


"A to, ze dal Rockefeller uvery dohodovym statom je zasluznou cinnostou."
S nozom na krku na jednej strane su vyjednavacie podmienky zainteresovanych dost nevyvazene, co povies?
Zasluznou by to bolo v pripade, ze by to robil pre nieco ine ako zisk resp. keby obetoval aspon cast potencialneho zisku, to ostatne je business...

RE: Mozno aj ine motivy
autor: PeterS
pridané: 05-04-2005 2:49


Ach jaj, co sa nehodi do rozpravky je konspiracne. Vojna je biznis a nie rozpravka o dobre a zle. Prava ruka podporuje jednu stranu lava ruka druhu. Apropos, aj na Slovensku plati pravidlo opatrnosti: neotvaraj si ucet u tej banky, kde ho ma otvoreny konkurencia.
Dajme si teda pokracovanie z velmi vymakanej knizky. Po prvej svetovej hor sa do druhej:

Since 1924, the Dawes Plan flooded Germany with a tremendous amount of American capital, which enabled Germany to build its war machine. The three largest loans went into the development of industries, such as I. G. Farben Co. (the German company which became the largest corporation in Europe, and the largest chemical company in the world, after a $30 million loan from the Rockefeller’s National City Bank after World War I, and who created a process of making high grade fuel from low quality coals) and Vereinigte Stahlwerke (who produced about 95% of Germany’s explosives). In 1939, Standard Oil of New Jersey sold I. G. Farben $20,000 worth of high quality aviation fuel. I. G. Farben’s assets in the United States were controlled by a holding company called American I. G. Farben Chemical Corp. On the Board of Directors of this corporation was Edsel Ford (President of the Ford Motor Co.), Charles E. Mitchell (President of National City Bank in New York City), Walter C. Teagle (President of Standard Oil of New York), Paul Warburg (Chairman of the Federal Reserve), and Herman Metz (Director of the Warburg’s Bank of Manhattan). Several Germans on this Board were found guilty of war crimes at Nuremburg. A U.S. War Department investigation revealed that without Farben’s support, “Germany’s prosecution of the war would have been unthinkable and impossible.”

RE: Mozno aj ine motivy
autor: PeterS
pridané: 05-04-2005 3:20


Bez IG farben by sa nemcom tazko masirovalo na vychod a bez Rockefelera by sa tazko z IG farben stal super kartel s 2000 firmami.
Taky moloch zozerie prachov, co by nemecki pracujuci fasisti neusporili za rok, nastastie sa okolo IG farben tocili ludia so slusnym balikom pod zadkom, napriklad Warburg z FEDu.
Mozeme sa sporit, ze nie, ale stale ostane otazka, odkial sa vzali prachy na financovanie takej masinerie?
Predvcerom som sa pytal znamej z istej banky, ci by sa nenaslo nejakych 100 mil. Ze naslo, ale by sme museli byt klient s pobockami v zahranici a teda aj uctami otvorenymi u nich. Treba k tomu viac?
A sikovny lopotiaci sa podnikatelko sa este vela krat musel uhnut pred ohnivym dychom draka-monopolistu az prisiel na diamantovu horu do banky kde mu dobry kral-riaditel dal pol trezoru pozicky a k tomu najmladsiu z dcer. A tak si spolu ziju vo svojej dielnicke v skromnosti bez mercedesov pokial nepomreli. A zazvonil zvoniec a rozpravky bol koniec.

RE: Mozno aj ine motivy
autor: PeterS
pridané: 05-04-2005 10:40


BTW, co takto clanocek o novej hviezde korupcneho neba - AIG (znama ..., nezamienat za American Investment Group), nech mame aktualny prehlad o top kapitalistoch. O par rokov sa totizto o nich bude ako o filantropoch.
Prevalilo sa, ze maju 1.7 mld. usd "nevhodne" zauctovane. Nejaki financnici uz odstupili, vzhladom na velkost firmy a vplyv sa asi nebude kriminalizovat, vytvara sa tlak na vysokych predstavitelov, aby sa zistilo, co vsetko vedeli. Napr. investicny guru W.Buffet (podla Forbesu 2. najbohatsi muz so 41 mld. aktivami)...
Mozno novy Enron v poistovnictve.

Uz som pisal o tych offshore triaskach a lietajucich ex-premierov, takze opet sme doma:

The investigation is likely to also expand overseas. AIG has operations offshore, particularly in Bermuda where it has used a company to provide financial rewards for its executives. "It's common for insurance companies to use offshore companies and not be public about it," says Gass. "There is nothing illegal about it unless there is misuse."

Sikovnici.

haha
autor: oponent
pridané: 05-04-2005 13:01


slo o vynimocnu osobost, ktora napravala nedostatky a
poruchy volneho trhu. Volba medzi ojedinelymi vynimocnymi osobnostami, ktore robia charitu, a socialnym liberalizmom s cielenou socialnou politikou a uznanim socialnych prav je jasna. radsej dzunglu a par ludi, ktori na takom pozadi ziaria ako dostojny zivot pre vacsinu.
mhm

RE: haha
autor: Lukas Krivosik
pridané: 05-04-2005 17:25


Ono je to tak, ze tie tzv. "nedostatky a poruchy trhu" su skor dielom statu. Ked zistujes podstatu javov ako inflacia, nezamestnanost a cyklus, zistis, ze ich sposobuje stat a nie trh.

A co to je ten "dostojny zivot pre vsetkych"??? Akym pravom mi stat skonfiskuje polovicu toho, co zarobim? Aka je efektivnost prerozdelenia na zmiernenie chudoby. Bud budes mat socialne citenie medzi obcanmi a skutocnu solidaritu alebo medzi politikmi, ale nikdy nie obe naraz.

Rockefellerove charitativne aktivity mali vacsi efekt, nez cela "vojna proti chudobe", ktoru odstartovali Kennedy a Lyndon B. Johnson.

RE: haha
autor: oponent
pridané: 07-04-2005 9:45


suhlasim, ze jeho charitatívne aktivity mali väčší efekt ako politika JOhnsona a Kennedyho. v tomto smere výnimočne súhlasím aj s Charlsom Murrayom a niektorými závermi jeho knihy Losing Grounds. Ale: v argumentácii zmiešavate vždy viacero vecí. POdstata inflácie, nezamestnanosti - samozrejme, že ich spôsobuje štát, a ČO? Ekonomické javy nie sú vo svojej povahy len EKONOMICKÉ, ale aj SOCIÁLNE (v zmysle interakcií ľudí - teda v zmysle spoloenských vied, a nie socialistických nezmyslov). Vy ste z hľadiska spoločenských vied ekonomický redukcionista. OK. Príjmam, ale to je už na inú debatu, než je tá o funkčnosti štátnych zásahov a spontánnej samoorganizácii.
VĎaka za odpoveď

RE: haha
autor: Dewey
pridané: 08-04-2005 16:11


"Ono je to tak, ze tie tzv. "nedostatky a poruchy trhu" su skor dielom statu."

Ved iste,Rockefellerovska doba bola prave charakteristicka tym, ze dochadzalo k prepajaniu ekonomickej a politickej moci. Cosi podobne, ako u nas po 89tom...(a hra sa dalej, len nie s takymi odkrytymi kartami)

Ked zistujes podstatu javov ako inflacia, nezamestnanost a cyklus, zistis, ze ich sposobuje stat a nie trh."

Inflacia je uplne jasna a rovnako som presvedceny o spravnosti tvrdenia ohladom cyklov. Nezamestnanost
je uplne z ineho sudka.(uz si sa docital k Smithovi kde celkom pekne a nadcasovo rozobera otazku nezamestnanosti? Uz si sa zamyslel nad novymi ekonomickymi specifikami nasej doby?)

Stary ideovy stereotyp mame zase na taniery...

Nastolme jedine spravne ekonomicke usporiadanie vztahov(tak ako nasi kamosi), zrovnajme so zemou dekokraticky stat, existujuce institucie(tak ako nasi kamosi), ktore su udajne zdrojom vsetkej ludskej neresti a zrovnajme so zemou existujuce usporiadanie vztahov(tak ako nasi kamosi), ktore do velkej miery vytvara dobre vychodiska pre slobodu - teda dava nastroj, ktorym sa da zabranit zneuzivaniu moci jedneho jednotlivca nad inym, bez ohladu na zdroj tejto moci a stary liberalny ideal, ze odmena za pracu bude zodpovedat produktu prace(dokonca aj toto chceli nasi kamosi), teda, ze prirodzene vlastnictvo nebude poslapane, aj plna zamestnanost a mozno dokonca aj moralka, bude na ludi zizat. A kazdemu, kto by si dovolil spochybnit tuto vieru a snazil sa poukazat na to, ze to zial povedie ku podobnej koncentracii moci, aj ked z ineho zdroja, ako ked to tu riesili "nasi" kamosi 40 rokov, lebo boh zial tvori ludi, ktori v globale nesplnaju utopisticke predpoklady a tvori ich do krajiny, ktorej moznosti su daleko od tych, bezhranicnych prerii, ktore by boli ziaduce vo vztahu k obom utopiam, vycapme na chrbat nejaku chrumkavu a na emocie utociacu nalepku...(ale pravda je, ze tu som uz podozrivo dlho, co ma tesi z trochu inej stranky ako vlastnej jesitnosti, ziadnu nedostal)

super
autor: haha
webstránka: http://www.betterworld.wz.cz
pridané: 04-12-2008 4:03


http://img224.imageshack.us/img224/5258/photomontagebyhumanityhd4.jp...

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group