ISSN 1335-8715

02-03-2005   Michal Mertinyák   Slobodný trh   verzia pre tlač

Malý krok správnym smerom

Dokončenie reformy vysokých škôl sa stalo témou posledných dní. Jednotlivé reprezentácie vysokých škôl sa vyjadrujú už k štvrtému návrhu zákona o študentských pôžičkách z dielne Ministerstva školstva Slovenskej republiky. Minister školstva Martin Fronc, poučený najmä posledným neúspechom v parlamente, začína oslovovať všetkých poslancov s predstihom.

Pridať nový príspevok

K podstate problemu.
autor: liberal
pridané: 03-03-2005 9:53


„Reforma “ skolstva je typickou ukazkou absurdnosti viacerych slovenskych „reforiem“ . Podstata reformy je v tom, ze to, co doteraz platil z nasich dani stat na skoly (zdravotnictvo, kulturu, socialne veci, ....) sa odrazu prenasa na obcana, LENZE peniaze, ktore doteraz stat platil , sa na obcana NEPRENASAJU. Stat si ich ponechava na ine “bohumile” potreby. (Nepovazujem danovu “reformu” za reformu znizujucu danove zatazenie , ale to by bolo na samostatnu diskusiu).

Zakladom reformy skolstva mali byt kroky :
1. Vycislit doterajsie platby statu na skolstvo a zrusit ich vyplacanie.
2. ZNIZIT dane obcanov o uvedenu sumu
3. Zaviest priame platby na skolstvo od obcanov v uvedenej miere.

Nasledne pripadne zmeny velkosti platieb ponechat na dobrovolnej dohode STAT - OBCANIA .

RE: K podstate problemu.
autor: Ondrej
pridané: 03-03-2005 14:13


Len taka otazka, nemalo byt na konci nahodou SKOLY - OBCANIA namiesto STAT - OBCANIA?
Vec pohľadu
autor: Michal Mertinyák
pridané: 03-03-2005 16:22


Vies liberalny pohlad na vec beriem, vcelku sa mi paci aj to, co si napisal, len realizovatelnost Tvojho navrhu reformy by nebola velmi velka..

V kazdom pripade ocakavam, asi ako vacsina, co tu diskutuje, ze zatazovanie nasich penazeniek zo strany statu bude, co najnizsie. Urcite sa to odvija od reformy verejnej spravy, ci znizovania odvodov a celkoveho danoveho zatazenia.

Vo vysokoskolskom priestore by zodpovednost mala prejst v co najvacsej miere na univerzity. Musia sa naucit s peniazmi robit a urcovat si svoju vlastnu politiku. V jednej casti som napr. naznacil, ze agenda stipendii (aj socialnych) by mala prejst do ich kompetencie.

Apropo pozicky
autor: Michal
pridané: 01-11-2005 7:54


tak ako pise liberal, bolo by to riesenim vycistit nekontrolovatelne toky penazi. zaraza ma ale to slovenske pokrytectvo, preco by mal stat poskytovat studentom pozicky? je to v zmysle budovania tzv novej spolocnosti v protiklade a nik z intelektualov sa tejto otazky nedoktne. mozeme sa opytat akym pravom, a kde je garancia, ze skolu dokonci a pozicku splati. podotykam, ze niet asi garancie, ktorou by mohol rucit za pozicku! ani banka vam bez garancii splatnosti uver neposkytne. tak co chceme, raz tvrdy kapitalizmus, alebo humanny socializmus. dalej je to dalsia zivna poda pre korupciu. kydame si do vlastnych radov a nik ako danovy poplatnik s takouto reformou suhlasit nemoze. uvediem absurdnu paralelu, ak skrachuje podnikatel, stat by mu mal dat na zaklade rovnosti sanci a solidarity tiez sancu na uver. trochu komicke.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group