Rád siahnem po nahrávkach pánov L+S z čias ich zlatej éry, kde komentujú princíp masovej televíznej zábavy: show je jedno vypočítavé umenie, ktoré k nám kolportujú zo západu. Kto vie akého komentára by sme sa dočkali dnes, kedy jeden televízny kanál v snahe konkurovať prebratému produktu (z tejže svetovej strany), siahne po produkte ešte príšernejšom, produkte domácej proveniencie. Ale poďme pekne po poriadku.
Keď chcem zhliadnuť kvalitný televízny humor, prepínam na nemecké stanice. I stalo sa, že som pred tuším dvomi rokmi čakajúc na ktorúsi obľúbenú zábavnú reláciu resp. sit-com, zaznamenal upútavku na akési Deutschland sucht den Superstar. To málo čo som videl mi bohato stačilo a hrial ma pocit že niečomu takému môžu holdovať fakt len (čo do ľudovej zábavy svojrázni) Nemci.
Keď sa onedlho na to objavila česká mutácia „superstáru“, tušil som že je zle. Lebo v našom priestore je príchod niektorých udalostí a počinov akosi historicky naprogramovaný na postupnosť (Nemecko – Česko – Slovensko). Ešte aj to nevoľníctvo zrušili najprv v českých zemiach a až potom v Hornom Uhorsku. Zlé tušenie sa vyplnilo. Len ma zarazilo že miestom činu je verejnoprávna televízia. Českého superstára si skutočne neviem predstaviť na ČT 1.
Môj vzťah k tomuto programu je negatívny. Nakoľko sa však jeho sledovaniu pokiaľ možno vyhýbam, moje pamäťové neuróny sú ušetrené znalosti čo len jediného mena aktérov. Pre zachovanie duševného zdravia mi to stačí. Treba však uznať že na koncepcii superstárá si jeho autori dali záležať, obsahovo resp. dejovo ho (ťažko hádam priliehavejší výraz) vypiplali, produkt marketingovo ošetrili a úspešne vrhli na mediálny trh hneď niekoľkých štátov.
To však nepredchádzalo a export za hranice určite nečaká ani jednu z oboch našich provinčných rýchlokvasených odpovedí na prvú lastovičku slovenských reality-show. (A ak by sa v budúcnosti odrazu prestali na tomto portáli objavovať moje články, vedzte že som sa vo svojom proroctve mýlil a dostal mozgovú mŕtvicu... po náhodnom objavení programu Die Moisei-familie na RTL.
Ukazuje sa teda, že kým sieť fast foodov dokáže globálne opásať zemeguľu unifikovaným imidžom, koncept reality show sa prispôsobuje majoritnému vkusu domáceho etnika.
Neviem či je pravdou, že v Číne vysielajú akt trestu smrti v televízii. Pokiaľ áno, programoví pracovníci čínskej televízie už dozaista črtajú scenár Popravy za milión a severní Kórejci zas pripravujú casting na domácu verziu Big Brother – non stop prenosu z väzenskej cely.
Martin "Penďo" Pener