ISSN 1335-8715

03-02-2005   Peter Frišo   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Šoa v našich dušiach

Šoa sa nedá opísať, našťastie som ho nezažil, ale otriasol mnou. Ukázal neľudskosť, ktorá je vlastná len človeku. Znamenal absolútne opustenie človeka človekom, tak nekonečne vzdialené onému opusteniu človeku Bohom v Getsemani.

Pridať nový príspevok

Židia a odmietnutie Krista
autor: Jaro Daniška
pridané: 03-02-2005 12:08


Zaujímavý článok. Aj keď niektoré časti by azda žiadali trochu viac rozobrať, prípadne opatrnejšie a citlivejšie (pre)formulovať (napr. väzba medzi Lutherom a Protokolmi sionských mudrcov), rád by som v diskusii zareagoval na časť, kde autor s ľútosťou tvrdí, že židovský národ "nebol schopný uveriť" v Krista.

Nuž, ako kto. všetci zakladatelia Cirkvi boli Židia. Vrátane sv. Pavla a mnohých konvertitov. Namiesto dlhšieho rozpisovania uvediem citát z komentovanej recenzie otca Neuhausa, šéfredaktora First Things, na knihu David Klinghoffera Why the Jews Rejected Jesus: The Turning Point in Western History.

Neuhaus píše:

"The very title of the book, Why the Jews Rejected Jesus, is highly problematic. Scholars generally agree that in the first century there were approximately six million Jews in the Roman Empire (for some reason, Klinghoffer says five million). That was about one tenth of the entire population. About one million were in Palestine, including today’s State of Israel, while those in the diaspora were very much part of the establishment in cities such as Alexandria and Constantinople. At one point Klinghoffer acknowledges that, during the life of Jesus, only a minuscule minority of Jews either accepted or rejected Jesus, for the simple reason that most Jews had not heard of him. Some scholars have noted that, by the fourth or fifth century, there were only a few hundred thousand, at most a million, people who identified themselves as Jews. What happened to the millions of others? The most likely answer, it is suggested, is that they became Christians."

zdroj: http://www.firstthings.com/ftissues/ft0502/public.htm...

Záver: o odmietnutí Krista Židmi hodno písať opatrnejšie. Je totiž celkom možné, že väčšina Židov v prvých storočiach v Krista uverila.

J. Daniška

RE: Židia a odmietnutie Krista
autor: Peter Frišo
pridané: 03-02-2005 12:40


Malo to znamenať len toľko, že neprišlo ku jednotnej konverzii Židov na kresťanstvo. Neznamenlo to pre Židov to isté ako keď dostali Zákon a predsa to mohlo znamenať oveľa viac, asi tak by som to vysvetlil to neprijatie, ktoré neplatilo samozrejme individuálne na každého Žida osobne
RE: Židia a odmietnutie Krista
autor: vlako
pridané: 03-02-2005 23:39


Az do prvych pogromov.
Soa, diel druhy.
autor: Zolo
pridané: 03-02-2005 14:42


Navstevnik Washingtonskeho baru neveri svojim ociam. Na konci baroveho pultu sedia Bush a Rumsfeld. Pyta sa barmanky, "je to naozaj Bush s Rumsfeldom?" "Samozrejme!" Odpoveda ona.

Zakaznik sa teda prihovori Bushovi... "ake mate plany, pan prezident?"
Bush chvilu rozmysla a potom z neho vyhrkne "zabit 140 milionov moslimov a jednu atraktivnu blondinu".

"Preco blondinu?" Pyta sa zakaznik.

Zrazu sa ozve Rumsfeld... "vidite pan prezident, nikto sa o moslimov nezaujima".

Ehm...
autor: PeterS
pridané: 04-02-2005 22:00


toto tu su nejake povinne texty?
Viete kedy vznikol pojem "zidia" ?, ked uz teda hovorime o narode? Bol by ste asi prekvapeny, ze to bolo nedavno a iba tak mimochodom, pri prekladoch Biblie bolo potrebne zvolit slovo na oznacenie tych ludi... este vobec nie v zmysle naroda.
Narod sa vytvaral az hnutim sionizmu v minulom storoci. Nakoniec, ako mnoho inych narodov...
Ak hovorite o ludoch z biblickych cias, tak sa iste docitate o skrumazi mnozstva kmenov a rodov... to co dnes berieme ako zidia su askenazi - potomkovia z chazarskeho chanatu, viacmenej turkotatarske kmene, ktore prijali zidovske nabozenstvo.
Originalni rasovi semiti - zidia su sefardim, asi 10% zidovstva, akurat, ze maju paradoxne menejcenne postavenie v izraeli...
Atd.
Sorry, ale v tom clanku su zakladne historicke nepravdy. Ideologicky iste nie, ako propaganda je to dobre, ale z historickeho pohladu by ostala z textu len desatina.
Abraham a jeho boh jeho otca (rodinny bozik), Mohamed, nie ako eklektik, ale ako odpoved na krestanske filozofovanie o troch (trojjedinnosti) bohoch - niet ineho boha iba Alaha - niet aj otca, aj syna aj ducha !!!!!!!!!! budte uz prosim vas chlapci historicky korektni a nepiste stale len propagandu !!!!! Kedy konecne Vatikan rozsekol tento spor? Kedy prislo k prijatiu vyznania viery? Mam obavu, ze to trvalo 300 rokov filozofovania a koncilov. Ved jednym z trojice sa na chvilu prehlasil aj cisar Konstantin.
Co kvitujem, ze predpokladate, ze Jezisa prijalo viac zidov... ano, dokonca zorganzovali delegaciu do Rima, ze oni su prava cirkev a pravi posluchaci Jezisa, nie nasledovnici Pavla... nuz Rim si to nemyslel.
A tak. Nepredpokladam, ze sa nieco na tejto propagande zmeni, snad len niektori citatelia sa skusia pozriet hlbsie nez len na povrch ludovej medialnej pseudohistorie.

RE: Ehm...
autor: maja
pridané: 05-02-2005 14:59


PeterS...
nepochybne mas obrovsky prehlad, si nadpriemerne inteligentny a mas vysoku schopnost analyzovat...napokon tak ako vacsina tunajsich prispievatelov ci uz clankov alebo diskusnych prispevkov...ale, mozes mi vysvetlit jednu vec?
preco neustale relativizujes?

RE: Ehm...
autor: Peter Frišo
pridané: 09-02-2005 8:29


A mohol by si prosim Ta uviest pramene pan historik? aby sme nemuseli tonut v tej povrchnosti!!! dufam len ze sa neprehlasis za Pilatovho vratnika
Lipšic a osvienčimská lož
autor: Jano
e-mail: jano@whoever.com
pridané: 07-02-2005 19:19


V novom Týždni je rozhovor s Lipšicom, v ktorom sa vyjadruje aj k trestnosti osvienčimskej lži. Zaujal k tomu skoro matfyzácky postoj, lebo vychádza z definície princípu slobody prejavu, ktorá podľa neho znie: Podľa mňa princíp spočíva v tom, že sloboda prejavu neumožňuje stíhať za hanobiace výroky voči akejkoľvek spoločenskej skupine, pokiaľ neiniciujú protiprávne konanie. Potom sa pýta: Aký je iný princíp výkladu slobody slova? Peťo, vedel by si mu odpovedať?
RE: Lipšic a osvienčimská lož
autor: Peter Frišo
pridané: 09-02-2005 8:39


viera na tzv. "slobodu prejavu" a "slobodu slova" patria liberalom, cize mi nie je jasne preco mam davat principy tomuto nezmyslu ja
gdo@prave-spektrum.sk
autor: gdo@prave-spektrum.sk
e-mail: gdo@prave-spektrum.sk Content-Type: multipart/mixed; boundary="===============0607118537==" MIME-Version: 1.0 Subject: 3d2f174d To: gdo@prave-spektrum.sk bcc: Homerragtime@aol.com From: gdo@prave-spektrum.sk This is a multi-part message in MIME format.
webstránka: http://gdo@prave-spektrum.sk
pridané: 28-09-2005 16:54


gdo@prave-spektrum.sk
soa je zlocin
autor: stan
pridané: 13-10-2005 23:01


Spochybnovanie holokaustu je zlocin????
Pan Friso - odkial ste vyliezli a kam mate namierene. Predpokladam, ze to bol pokus o zly vtip, inak sa to chapat neda.

příšerné
autor: Jakub
webstránka: http://cz.altermedia.info
pridané: 26-05-2007 21:10


Pravé spektrum si čas od času rád přečtu, ale tohle je strašnej blábol.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group