28-01-2005
Jozef Kučerák
Kultúrna vojna
verzia pre tlač
Jozef Kučerák bol ponovembrovým podpredsedom vlády SR pre ekonomiku. Tento reformátor ozrejmuje vo svojom texte postoj klasického liberalizmu k tzv. kultúrnej vojne. Jeho zásadný článok je písaný s nadhľadom a komplexne hodnotí celú problematiku.
Správa z TK KBS
autor: TKKBS
pridané: 28-01-2005 23:22
Rakúsko: Socialisti plánujú útok proti ochrancom života
Publikované dna 28. 01. 2005 12:08
Viedenská samospráva plánuje zaviesť opatrenia proti ochrancom života, ktorí protestujú pred klinikami, čo vykonávajú potraty - teda obmedziť slobodu názoru. Informovali o tom rakúsky rozhlas a televízia. Najneskôr v apríli 2005 sa má schváliť toto obmedzenie slobody názorov pre skupiny ochrancov života.
„Želala by som si, aby existovala príslušná celorakúska úprava, ale nechcem už dlhšie čakať,“ vyhlásila socialistická členka mestskej rady Sonja Wehselyová. Zdôraznila, že socialisti chcú konkretizovať ďalší postup v tomto smere.
Šírenie jednoznačných predmetov ako embryí z umelej hmoty sa má zakázať. Údajne má zakročiť aj polícia, keď budú aktivisti v okolí zdravotníckych zariadení oslovovať osoby.
|
ten clanok je priserny
autor: tino
pridané: 29-01-2005 13:48
Hlavne to je absolutne nepochopenie slova sloboda, ktorym sa tak autor strasne ohana.
Kazdy slobodny clovek ma pravo vybrat si, ci sa desatorom riadit bude a ci nie. "Slobodný človek môže konať dobro len vtedy, ak má možnosť výberu medzi dobrom a zlom" Presne tak. A zaroven musi kazdy prist sam k tomu co dobro je a co nie je. Nikto nema pravo vnucovat mu svoje hodnoty, ani cirkev ani stat.
"lepší svet, svet slobody, tolerancie, rovnosti všetkých ideí, náboženstiev, kultúr, pohlaví, rás, sexuálneho zamerania, svet hodnotového relativizmu a nihilizmu"
Ano presne to je svet, v ktorom chcem zit. Nechcem aby sa na mna hladelo ako na hovado, len preto, ze som "iba" slovak, ako sa mi to casto stava v zahranici. A nechcem byt diskriminovany len preto ze mam iny nazor.
A co sa homosexualov tyka, tak pokial viem sa ludia s touto orientaciou takymi narodia. Nemozu za to a napriek tomu su za to nenavideni ludmi, ktory maju z nich strach. Pretoze su iny,a napriek tomu ze nikomu nublizuju. Autor toho clanku obhajoval istu pani, ktora sa "celkom úprimne priznala, že má odpor voči homosexualite a že by homosexuálovi nemohla podať ruku" Je to to iste ako keby povedala, ze telesne postihnutemu by nemohla podat ruku. Tym som nechcel povedat ze homosexualita je telesny postih, ale ze ludi treba brat takych aky su.
"nenávisť ku kapitalizmu a kresťanstvu majú v mentálnej výbave" Pokladam sa za lavicoveho liberala a som presvedceny ze kapitalizmus (v nevyhnutnej miere obmedzeny statnymi zasahmi) je najefektivnejsi sposob fungovani ekonomiky spolocnosti. Okrem toho verim v Boha, ale neverim v predsudky
|
RE: ten clanok je priserny
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 30-01-2005 0:59
Aj ja by som chcel, keby boli vsetci tolerantni a nemali predsudky. Lenze zakon resp. stat to vyriesit jednoducho nedokazu. V tomto sa laviciari mylia.
S pozdravom,
Peter
|
RE: ten clanok je priserny
autor: Dewey
pridané: 31-01-2005 18:23
Ano, stat to nema ako vyriesit, stat moze byt len nastrojom na ochranu slabsich pred silnesimi alebo teror.
Inak ten postreh s predsudkami je skvely. Presne o to tu ide. Niekto (Kucerak) obhajuje pravo na sirenie a obhajobu predsudkov ktore su namierene proti roznym skupinam ludi, na druhej strane je vsak rozcarovany, ze sa proti nemu zdvihne silna vlna odporu. On ma po ruke tradiciu a smahom ruky odmietne - liberal! - rozumovy nahliadanie na problem.
O svata tradicia, tys nositelkou liberalnych hodnot, dakujeme Ti a nie Lockovy, ze si nas zbavila predstavy od boha povolanych vladcov, ze si nas zbavila predstavy od boha danej ulohy zien drzat varechu a krok, dakujeme ze si nas zbavila abnormalnosti akou bol zakaz a trestanie mastrubacie, dakujeme za nabozensku toleranciu...
|
RE: ten clanok je priserny
autor: Martin
pridané: 22-12-2007 19:33
Caute.
Nikdy v zivote som do ziadneho fora nepisal, ale tento Kucera ma normalne vyprovokoval. Tak dementny clanok som v zivote necital. Nechcem sa vyjadrovat vulgarne, ale to sa inak neda nazvat. Navonok posobi ako inteligentny clovek, ale taku netolerantnost a obmedzene myslenie som uz davno nevidel. Vari chce ludom nanutit aby sa rozmnozovali? Len preto, aby sa rodili deti tak sa budu homosexuali zenit a privedu do druheho stavu zenu, s ktorou sa aj tak neskor rozvedie? Neviem ako dotycny autor mysli, ale asi si neuvedomuje, ze to je vec, s ktorou sa clovek rodi a neda sa s tym nic robit. Pripustme, ze to nie je normalne, ale na svete existuju aj veci, ktore sa vymykaju normalu. Inak by to tu bola strasna nuda. A je potrebne sa navzajom respektovat. Akoby sa asi autor clanku citil keby mu niekto nakazoval mat pohlavny styk s muzom? To iste je pre homosexuala ak ho nutia pohlavne zit so zenou. To je prilis zlozita tema na taketo forum, chcelo by to asi niekolkohodinovu zivu diskusiu. Len chapem ak to nechape niekto s IQ = 50, ale nepochopim ak taketo nazory ma niekto vzdelanejsi. Castokrat naozaj jednoduchsi ludia su vnimavejsi a chapavejsi ako vysokoskolsky vzdelani profesori.
|
pekna veta z internetu
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-01-2005 0:00
Toto je zaujimava veta, ktoru som zachytil na nete:
"sovietsky vedci zistili, ze heterosexualita je len deviacia, sposobena tradiciami, spolocenskymi a moralnymi predsudkami a cirkevnym tmarstvom"
|
RE: pekna veta z internetu
autor: Alexander Botev
e-mail: alexander.botev@odm.sk
webstránka: http://forum.odm.sk
pridané: 30-01-2005 15:50
heh, ti vedci prisli k tomuto usudku urcite po dlhorocnom skumani vplyvov HTC a opia v tajnych laboratoriach na severe Ukrajiny
:)
|
Anekdota
autor: Zolo
pridané: 31-01-2005 15:04
Anekdota so symfonickym orchestrom je z cias romantickeho obdivu zapadu, ktory sme ako obete komancov samozrejme a pochopitelne mali.
Faktom je, ze v USA sa etnicita sleduje velmi pozorne. Napriklad niekto povazoval za dolezite zistit, ze 70% Zidov volilo Kerryho.
Z nasho hladiska je dolezite, ze Slovaci z Ohia "uhadli" vitaza a pravdepodobne rozhodli o tom, kto sedi dnes v Bielom Dome.
|
nuda
autor: Dewey
pridané: 31-01-2005 18:12
Pekne zabalene nic. Nuda. Ziadna myslienka.
Zase kecy o lavicovom liberalizme, zase ziadne ohranicenie. Zase odvolavanie sa na liberalizmus, zase ziadne konkretnosti ani argumenty. Taraniny, motanie vsetkych a vsetkeho do jedneho klbka, anonymne obvinenia na vsetky strany, snaha o vyrobu idealneho a jednoliateho ideologickeho nepriatela - zla(na ktore si vyhradzuje pravo) a dobra(seba).
"koľkí z nich nekoketujú s vidinou novej, lepšej, spravodlivejšej spoločnosti?"
Len blbec netuzi po spravodlivejsej spolocnosti. Ak niekto pise pre nadaciu F.A.Hayeka a vykrykuje o revolucnej prestavbe spolocnosti a socialnoinzierskych projektoch ta cura proti vetru - na vlastnu hlavu.
"Skrátka, aby vo svojej intelektuálnej nadutosti nerobili zo seba inžinierov ľudských vzťahov"
Presne tak, pan Kucerak...podam vam servitku?
"Pre ľavicových "liberálov" neexistujú žiadne všeobecné pravdy, ktoré by stáli nad človekom, nad spoločnosťou"
Pre pravicovych, ktorych zrejme predstavuje pan Kucerak asi ano, lala taketo - styri nohy dobre, dve nohy zle, zapadna civilizacia nadradena, arabi asi menejcenni, krestanstvo prirodzene, anticke a pohanske korene neprirodzene vo vztahu k nasej civilizacii (morena morena)
"Každého, kto prejaví vyhranený názor, kto sa usiluje odlíšiť dobro od zla, civilizovanosť od barbarstva, úctu k životu od terorizmu, preventívnu vojnu od agresie, či samovražedné útoky od ochrany pred nimi, považujú za dogmatika a netolerantného človeka"
Mozno len za hrdinu Orwellovho romanu 1984 - preventivna vojna, mozno by mal pan kucerak popocuvat hlasy zahranicnych libertarianov - kamosov - na tuto temu.
Bud by som panovi Kucerakovi odporucil navstevu psychologie - trpi stihomamom alebo
sa domnieva ze za stokrat opakovany nezmysel mu pripisu autorstvo a zapise sa do dejin.
|
RE: nuda
autor: Martin Hanus
pridané: 31-01-2005 19:55
Dewey, tvoja polemika je az prekvapivo prazdna - vytrhnes vetu z kontextu a nou autora preflaskias. Na pohlad efektne, ale na prazdno. To vie kazdy.
K textu pana Kuceraka: je to jeden z najlepsich textov, aky som kedy o sucasnom (lavicovom) liberalizme cital. Skoda, ze sa Miklos nenaucil viac.
|
RE: nuda
autor: Dewey
pridané: 01-02-2005 8:21
"Dewey, tvoja polemika je az prekvapivo prazdna - vytrhnes vetu z kontextu a nou autora preflaskias."
Ktoru ze vetu som vytrhol z kontextu tak, ze citatel si ju nemoze najst v texte a ziskat obraz o celkom kontexte? Nenapisal si nic konkretne a ani ja som nezachadzal do konkretnosti, onen uzasny clanok nie je nic ine, ako prienik clankov praveho spektra. Dokonca si dovolim povedat, ze autori na pravom spektre si davaju trochu viac zalezat na hladani aspon nejakych argumentov so zavanom vecnosti.
"Na pohlad efektne, ale na prazdno. To vie kazdy."
Mozno. Lukasov clanok som rozobral do detailov. Nemam pocit, ze by som sa dockal protiargumentov alebo nejakej reflexie. Tu nie je s cim polemizovat. Nie su jasny adresati resp. adresatom - zlom - volajme ho lavicovi liberal - je kazdy s kym pan Kucerak nejakym sposobom nesuhlasi.
Intelektualnu namahu a vymedzenie onej skupiny a ak je vsetko co pripisal onej skupine takym zasadnym protikladom klasickeho liberalizmu, tak potom aspon nejaku vecnu argumentaciu. Nic.
"K textu pana Kuceraka: je to jeden z najlepsich textov, aky som kedy o sucasnom (lavicovom) liberalizme cital. Skoda, ze sa Miklos nenaucil viac."
Je naozaj uzasny ale hodi sa skor medzi beletriu.
|
RE: nuda
autor: Martin Hanus
pridané: 01-02-2005 13:44
"Nenapisal si nic konkretne a ani ja som nezachadzal do konkretnosti, onen uzasny clanok nie je nic ine, ako prienik clankov praveho spektra." No a povedz - nie je Prave Spektrum uzasne? :-)
|
RE: nuda
autor: Dewey
pridané: 01-02-2005 15:42
Preco by som sem inak chodil? ;-)
|
RE: nuda
autor: vlako
pridané: 03-02-2005 0:55
text pana kuceraka je o tom, ze sa asi znovu chysta do politiky a potrebuje ideologicku platformu na novy start,
sucasny slovensky konzervativizmus poskytuje pre kazdeho pragmatika vynikajucu sancu pre politicku obrodu,
bola kuponova privatizacia prejavom konzervativizmu alebo cireho voluntarizmu alebo socialneho inzinierstva/kazdy obcan kapitalistom/,
ale poucenie z kuponky je konzervativne: co sa moze ukradnut sa ukradne, v tomto je odkaz Kuceraka pre buducnost.
|
RE: nuda
autor: Dewey
pridané: 03-02-2005 19:21
Nechcel som zautocit na Kuceraka mimo clanok, ale toto bolo vystihnute bravurne.
|
Dewey
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-01-2005 23:28
Vsetci okolo teba tvrdia, ze lavicovy liberalizmus existuje a ze je to len zamaskovany socializmus. No, ty tvrdis, ze nie, lebo ty si ten jediny spravny vykladac liberalizmu. Mozno je ale chyba v tebe, nie v tych druhych.
Hoci, mne je to vlastne jedno. Liberalizmus je dnes politickym supermarketom, kde si kazdy najde, co mu vyhovuje. Aj preto sa povazujem za konzervativca. Kto by uz chcel s ludmi ako Heriban zdielat tu istu etiketu.
|
RE: Dewey
autor: Dewey
pridané: 01-02-2005 8:43
"Vsetci okolo teba tvrdia, ze lavicovy liberalizmus existuje a ze je to len zamaskovany socializmus."
Nemam pocit, ze moje "okolie" je tvorene ludmi z praveho spektra. "Lavicovi liberalizmus" sa zazil u nas len par mesiacov dozadu, ked prazdnotliachaci typu Palko a banda okolo DoFo potrebovali nejaku diskreditacnu nalepku a kedy sa pustili do vykladania liberalizmu. Dovtedy sa objavovali v skoro kazdom komentari "socializmus, komunizmus" ale behom par mesiacov to vystriedal dovtedy len sporadicky sa objavujuci "lavicovi liberalizmus". V oboch pripadoch to bolo len oznacenim a pokusom a diskreditaciu celej skupiny ludi s inym nazorom.
"No, ty tvrdis, ze nie, lebo ty si ten jediny spravny vykladac liberalizmu. Mozno je ale chyba v tebe, nie v tych druhych."
Ja som naopak nikdy netrvdil, ze moje vyklady su spravne a nikdy som sa nesnazil primitivne vtesnat liberalizmus do par z kontextu vytrhnutych doktrin a vzdy som pripominal, ze liberalizmus tvorilo vzdy siroke spektrum casto aj zasadne protichodnych idei. Ponukal som svoj nazor a pokusal sa vyvracat nezmysli. Tvrdil som, ze spolocne hodnotove a myslienkove jadro sa najst da ale rozhodne sa to neda urobit bez urpimnej snahy zoznamit sa s tym o com sa snazime hovorit. Potom by sa nemohlo stat, ze niekto(ty) stotoznuje utilitarizmus so socializmom, Rawsla(kontraktualista) a Deweya(pragmatik) oznacuje ako utilitaristu. Uz menej podstatne je, ze aj Dewey podrobil utilitarizmus kritike a rovnako socializmus a podla mojho nazoru vecnej ale nikdy jej nezaznaval miesto. Pochybovat o vyzname Benthama, Millovcov a dalsich utilitaristov v kontexte doby a vo vztahu k liberalizmu to uz je vrchol absurdnosti a newspeku. Okrem toho, utilitarizmus v ich podani bol individualisticky. Socialista Bentham mal niekolko velmi dolezitych prinosov pre liberalnu ekonomiu nehovoriac o tom ako liberalne myslenie pretavil do zasadnej reformy pravneho systemu, ktore dovtedy stavalo na skostnatenych privilegiach a dalsich prezitkoch feudalizmu.
"Hoci, mne je to vlastne jedno. Liberalizmus je dnes politickym supermarketom, kde si kazdy najde, co mu vyhovuje."
Ano. Supermarketom, kam chodia nakupovat vsetci ti, co potrebuju diskreditovat odchrbta niekoho a konstruovat zlo a na druhej strane primitivne vyzdvihovat seba a davat si na celo samolubo nalepku dobro.
"Aj preto sa povazujem za konzervativca. Kto by uz chcel s ludmi ako Heriban zdielat tu istu etiketu."
Toto je naherna ilustracia toho typu myslenia.
Mimochodom, co to intepretovat tak, ze Heriban sa pokusa zdielat akusi nalepku = hlasi sa k nejakej ideologii a nerozumiem preco by tento fakt mal byt diskreditaciou vsetkych, ktori sa k onym myslienkam a hodnotam hlasia a ktori mozu mat k danym ideam iny a zrejme aj hlbsi vztah?
|
RE: Dewey
autor: Martin Hanus
pridané: 01-02-2005 13:54
"Banda okolo dofo" - tak to ti pekne dakujem. Ale aka "nasa nalepka"? Okrem PS a dofo si sa pri svojej scitanosti s takym pojmom nikdy nestretol? Ja o tom citam v nemecko- a anglickojazycnej literature celkom bezne, tak nam nemusis lichotit, ze sme objavili Ameriku prave my.
S tymi oznaceniami je to patalia. Ako oznacit cloveka, ktory o sebe tvrdi, ze je liberal (hoci s Hayekom ma spolocne tolko, kolko moje dnesne strnisko s Marxovou bradou) a v skutocnosti je to akysi amalgam tak trochu socana, tak trochu komousa, tak trochu liberala, a najma pokrokara? Pre mna je to bud Dewey, alebo lavicovy liberal. Alebo Heriban - hahaha.
Ak vylepsis tento terminologicky patent nas uzkoprsych konzerv, spolu s Frisom a Krivosikom ti postavime bustu. Mne to omielanie o lav. liberaloch uz tiez lezie krkom, prahnem po pokroku...
|
RE: Dewey
autor: Dewey
pridané: 01-02-2005 15:37
"Okrem PS a dofo si sa pri svojej scitanosti s takym pojmom nikdy nestretol?"
Stretol v nejaky politologickych a sociologickych publikaciach. Nebol tam vsak naboj invektivny a zvacsa sa poblematike venovali len okrajovo a preto sa to zjednodusenie da prepacit resp. nebolo podstatne. Tu vsak ide o snahu diskreditovat, prostrednictvom tohoto pojmu spojit vsetkych odporcov v jedno a kritiku adresovanu jednej casti spektra takto prenasat aj na druhu az vznikaju vyplody ala Kucerak a vytvara sa pocit ohrozenia.
"Ja o tom citam v nemecko- a anglickojazycnej literature celkom bezne, tak nam nemusis lichotit, ze sme objavili Ameriku prave my."
Vyskytuje sa to bezne, ale menej bezne ako delenie libertarian vs. liberal a osobne som nenarazil na to, ze by sa niekto pokusal tak nasilu vtesnat do klbka taku siroku skupinu ludi.
Len paradoxne, kym v zahranici vystupovali Hayekovci(libertariani) proti vojne, u nas
napr. mlady Zitnasky tiez rad a casto rozprava o liberalizme a aj Kucerak tusim obhajoval agresiu. Vsetko bolo jasne, na druhej strane bludy. Bludy sa ukazali ako pravdive a dodnes nenabrali odvahu priznat, ze sa mylili - skoro vo vsetkom.
"Ako oznacit cloveka, ktory o sebe tvrdi, ze je liberal (hoci s Hayekom ma spolocne tolko, kolko moje dnesne strnisko s Marxovou bradou) a v skutocnosti je to akysi amalgam tak trochu socana, tak trochu komousa, tak trochu liberala, a najma pokrokara?"
Cely problem vidim v tom, ze Tvoj a podobne Lukasov pohlad na liberalizmus sa odvija len od Hayeka. Hayek uz nespada ani len do obdobia klasickeho liberalizmu. Okrem toho, uz som tu niekolkokrat natrafil na myslienky, za ktore som bol pranierovany a ku ktorym sa hlasil aj Hayek.
Minimalne pohlad na slobodu - spolocenske vztahy - odmietnutie kartezianskeho dualizmu - odvadzanie vlastnictva od vlastnictva sebasameho...
Socan je socialista? Kde konkretne odvijam svoje uvahy inak ako z individualistickeho hladiska? Kde vidis nekompatibilitu s klasickym liberalizmom, ak samozrejme za kompatibilitu nepovazujeme omielanie davno spochybnenych doktrin vytrhnutych z kontextu, ktory je prave to dolezite, co na pochopenie klasickeho liberalizmu potrebujeme.
Vyzvy na to, aby ste dokazali ten moj vztah ku socializmu neboli reflektovane, jediny, kto sa o to kedy pokusil bol po urcencii liberal ale jeho snaha bola zalozena skor na svojej interpretacii toho, co som napisal...
Hayekove uvahy a idei su po jednej stranke skvele. Na tu druhu - temnu, ponukane niektore riesenia, upozornil aj Orwell. Potial respekt a odtial kriticky postoj voci Hayekovi. Samozrejme, ze ma na hony daleko od clankov typu Nadacia F.A.Hayeka a anarchokapitalizmu.
Uz som sa dozvedel, ze utilitaristi neboli liberali, ale socialisti. Hume bol chvilu galgan, pretoze z hladiska filozofie sa hlasim skor ku nemu ako k niektorym Lockovym absurdnym konstrukciam, ale ked niekto(Lukas) zistil, ze ma k nemu blizko aj Hayek a dokonca aj Burke. Ze prave Hume stoji do znacnej miery do nebies obhajovanej koncepcii prirodzenych prav a povodu vlasntictva vo vlastnictve sameho seba, to uz Lukas zial zrejme netusi.
"Alebo Heriban - hahaha."
Co mam s Heribanom?
"Ak vylepsis tento terminologicky patent nas uzkoprsych konzerv, spolu s Frisom a Krivosikom ti postavime bustu. Mne to omielanie o lav. liberaloch uz tiez lezie krkom, prahnem po pokroku..."
Ja si vystacim s pojmom liberal. Aspon potial, pokym ma od niekoho ineho, kto sa k liberalizmu hlasi deli len odlisny nazor na riesenia problemov a sme ochotni obaja vpustit do skumania problemu a hladania rieseni inteligenciu a nepotrebujeme jeden druhemu obuchat o hlavu nejaku nespochybnitelnu doktrinu.
|
RE: Dewey
autor: Martin Hanus
pridané: 01-02-2005 17:34
Nemam vela casu, v rychlosti: s tymi pojmami je to osemetne. Kto je pravoverny liberal a kto je pravoverny konzervativec? Napr. Russel Kirk a Frank Mayer su mojimi oblubenymi konzervativcami (tak sa aspon oznacovali), ale v niektorych veciach by sa nikdy nezhodli (velmi zjednodusene, podla Kirka moze stat konat dobro, teda co on poklada za dobro - zakazat drogy atd., podla Mayera maju dobro konat jednotlivci, naco potrebuju slobodu od statu...). To vsak nic nemeni na tom, ze medzi oboma existuje velky prienik, hodnoty, na ktorych sa vzdy zhodnu (pohlad na podstatu cloveka, nedovera k statu, kritika permisivnych hodnot postmod. spolocnosti, v spore nadnarodne org. verzus narodne staty by dnes boli urcite na strane nar. statoch atd.). A teraz sa pytam teba, Dewey: existuje nejaky spolocny prienik liberalov, na zaklade ktoreho sa cela tema neda len odbavit tym "kolko liberalov, tolko liberalizmov"? (Netvrdim, ze toto tvrdis) Napis please kratko cosi k tomu, nech sa k comusi dopracujeme.
|
RE: Dewey
autor: Dewey
pridané: 02-02-2005 12:56
Inak ked sme uz pri tom konzervativizme
tak existovalo velmi silne kridlo ktore brojilo proti kapitalizmu, cize az sem zachadzala kritika postmodernosti. To je zasadne nekonzistentny postoj s tym, co sa tu hlasa. (Mena predstavitelov som si doma napisal na papierik, takze donesiem) Zaujima ma vas nazor...
Myslim, ze vo vztahu ku klasickemu liberalizmu to je jednoznacne doraz na cloveka, individualitu cloveka, slobodu, doraz na rozumovy rozmer pri rieseni problemov. Nejake zaujimave konkretnosti - odstranenie prekazok, ktore kladla vladnuca klika slobodnej aktivite a sebarealizacii sa ludi,
podriadenie politickej moci ovladanym, tyranii jednej mocnejsej skupiny nad druhou, svojvolne zdanovanie, produkt prace ako prirodzene vlastnictvo, odmietnutie dogmatizmu a zdoraznovanie rozmeru rozumu(niekde to zachadzalo najma u rannych utilitaristov az do extremu, ked vzdelanostou podmienovali moralnost) .... dalo by sa pokracovat...
Inak, hodnotime skor z hladiska socialnej filozofie, ale skusme ten liberalizmus a konzervativizmus trochu zhodnotit aj vo vztahu ku konkretnemu politickemu konaniu. Pochybujem, ze by bol ochotny niekto z vas odobrit velku cast agendy napr. Konzervativnej strany v 19stom storoci v Anglicku. Zavadzanie ciel v zaujme aristokracie, obhajoba privilegii pozemkovej aristokracie, upierania legislativnej ochrany vyvlastnovanych rolnikov a trpiacich na svojvolne porusovanie zmluv, snaha zabranit rozsirovaniu volebneho prava(neskor sa to zmenilo, ked skusali proti strednej triede ciastocne otocit nizsie triedy), odpor voci zakonom chraniacich nabozenske minority...
|
RE: Dewey
autor: Martin Hanus
pridané: 02-02-2005 16:46
Ale ved my sme si nevyhradili patent na konzervativizmus, ktory ma tolko odnozi (uz len geografickych: nemecky, anglosasky) tolko prudov, ze ak mi niekto o sebe povie, ze je konzervativec, este si nemam velmi o nom co mysliet. Ani na PS nie sme zdaleka jednoliata masa, napr. Peto Friso tiahne viac k tradicionalizmu, kym Lukas k takej libertarianskej verzii. Velmi rad citam Pata Buchanana, ktory je proti slob. obchodu, za vysoke cla (odvolava sa pritom na tradicie Republikanov a kritizuje neokonov, ze ich zradili - v tom ma pravdu). Ale co ma byt? Ved aj s tebou sa v niecom zhodnem, ale tazko by sme spisali spolocny polit. program na 10 bodov. S Buchananom by som ich spisal bez problemov: je proti socialnemu statu, za nizke dane, proti intervencionizmu (teda tu aj prehana - no a?), proti imigracii, proti potratom a inym "vystrelkom" nasej doby, ktore ty pokladas za vydobytky.
Nerozumiem, preco nam vycitas nekonzistentnost a to, ze nas konzervativizmus aplikovany na mnohe otazky nie je v sulade s niektorymi konz. tradiciami 19. storocia atd. Ano, konzervativci budu vzdy trochu nekonzistentni, pretoze konzervativizmus nie je ideologogia vytesana na kamen v podobe abstraktnych hesiel. Je to subor principov, ktore vychadzaju z krestanstva a ktore musia vediet konzervativci (ak sa nechcu stat velkohubymi ideologmi) uplatnovat citlivo a REALISTICKY v kazdej dobe. Dnes som napr. na strane parlamentnej demokracie v nar. statoch, ktoru obhajujem voci technokratickym nadstatom ako EU, ktore popieraju realitu a sluzia len uzkym elitam. Uprimne povedane, velkej nedovere konz. 19 storocia voci zavadzaniu vseobecneho volebneho prava, ktore z politikov spravilo poskytovalov socialnych sluzieb a obcanov zakaznikov (a to dost vydieracskych - pytaju na ukor inych), uplne rozumiem. Dnes ta polemika nema zmysel, je ina realita - a zrejme sa jej s vpadom kapitalizmu a narastom populacie ani nedalo vyhnut.
|
RE: Dewey
autor: Dewey
pridané: 03-02-2005 9:29
"Ale co ma byt?"
Nic. Poukazal si na ten isty problem, ak sa da vobec hovorit o probleme, ktory vidis u liberalizmu.
"S Buchananom by som ich spisal bez problemov: je proti socialnemu statu, za nizke dane, proti intervencionizmu , proti imigracii, proti potratom a inym "vystrelkom" nasej doby, ktore ty pokladas za vydobytky."
Ale ved to je v poriadku. To su konkretne politicke riesenia. Mozem suhlasit napr. 3mi bodmi tohoto programu, ale ideovo mozem stavat na niecom uplne inom. Podobne mozem najst spolocne riesenia aj v programe niektorej socdemackej strany. Tu je jeden rozmer liberalizmu. Ziadne doktriny skor doraz na praktickost rieseni vo vztahu k urcitym hodnotam danym ideovymi vychodiskami, kde v popredi je clovek, jednotlivec, tak, ako hovori Bastiat ako ho boh stvoril, nie ako mal. Ak sa pozrieme na klasicky liberalizmus najdeme to iste. Nepovazujem za spravne vytrhavat niektore doktriny, z ktorych vacsina bola skor reakcna, ako tvorila nejaky trvaly podklad pre liberalne myslenie a konanie a vsetko co chce byt liberalne velebit a zatracovat na zaklade nich. Lebo pravda je taka, ze ked sa takto naraba s liberalizmom tak sa vzdy vytrhne prave to, co autorovi sedi do jeho argumentacie, kde ciel je jasny skor, ako vyslovi prvy argument. O tom su clanky na www.Hayek.sk ale aj tu.
"Nerozumiem, preco nam vycitas nekonzistentnost a to, ze nas konzervativizmus aplikovany na mnohe otazky nie je v sulade s niektorymi konz. tradiciami 19. storocia atd."
Ja som na to len poukazal, tak ako si Ty poukazal na urcity posun v ponukanych rieseniach klasickeho liberalizmu a napr. mojimi. Dokonca, tu sa da vecne poukazat na zmenu vychodisk a pri jej zohladneni aj zneplatneni niektorych rieseni.
"Ano, konzervativci budu vzdy trochu nekonzistentni, pretoze konzervativizmus nie je ideologogia vytesana na kamen v podobe abstraktnych hesiel."
To ani liberalizmus, hoci, niekto sa to pokusa vtlacat do hlav. (Zial aj Lukas)
"Je to subor principov, ktore vychadzaju z krestanstva a ktore musia vediet konzervativci (ak sa nechcu stat velkohubymi ideologmi) uplatnovat citlivo a REALISTICKY v kazdej dobe."
Detto sa da povedat o liberalizme, minimalne sa tak na to pozeram ja a velka cast dnesnych liberalov.
"Dnes som napr. na strane parlamentnej demokracie v nar. statoch, ktoru obhajujem voci technokratickym nadstatom ako EU, ktore popieraju realitu a sluzia len uzkym elitam."
Politicku integraciu povazujem za urcite nevyhnutne riesenie, pretoze ak ma byt podriadena moc ovladanym a moc preklenula narodne hranice, musi tak urobit aj politicka moc. Samozrejme, realita ukazuje, ze dochadza masineriou EU do velkej miery - a teraz hladam slova - rozplynutiu moci, vzdialeniu moci od ovladanych v mnohych oblastiach. Rozhodovacie mechanizmy maju byt na tej urovni, kde zabepecuju najvacsi dosah ovladanych na zabezpecenie ich slobody, pripadne kompenzacii dosledkov neslobodnych vztahov tam, kde sa neda sloboda zabezpecit z takejto pozicie alebo snaha o jej zabezpecenie by viedla k inym zavaznejsim deformaciam. To sa vztahuje od najnizsej urovne - komunitnej samospravy az po nadnarodnu politicku organizaciu(institucie)
"Uprimne povedane, velkej nedovere konz. 19 storocia voci zavadzaniu vseobecneho volebneho prava, ktore z politikov spravilo poskytovalov socialnych sluzieb a obcanov zakaznikov (a to dost vydieracskych - pytaju na ukor inych), uplne rozumiem. Dnes ta polemika nema zmysel, je ina realita - a zrejme sa jej s vpadom kapitalizmu a narastom populacie ani nedalo vyhnut."
Suhlasim. To branenie sa rozsirovaniu volebneho prava je pomerne jasne. Treba sa pozriet, kto bola konzervativna stana vo svojich pociatkoch a koho zaujmy zastupovala a to iste plati o liberaloch.
Liberali zacali stavat na novom technologickom pokroku, opierali sa od vzniku postupne o silnejucu strednu triedu a silnejucu kapiatalovo tvornu vrstvu kym konzervativci zastupovali najma pozemkovu aristokraciu ktorej zaujmom bolo ochranit dovtedajsie privilegia a politicku moc, ktora z nich vyplivala.
Az ked sa dlho predlho nevedeli dostat k moci, prisla myslienka, ze sa treba spojit s najnizsou vrstvou, ktora volebne pravo nemala. Tu su zname zase postoje J.S.Milla, ktory sa takehoto sirokeho rozsirovania, z dovodu rizika tyranie obaval. Neviem do akej miery u neho zavazili tieto konkretne politicke suvislosti ale je jasne, ze prave tato skupina najmenej vzdelanych bola najlahsie manipulovatelna. Bolo to este v obdobi, ked v liberalnom hnuti panovalo silne presvedcenie, ze cim viac vzdelania tym lepsie predpoklady pre moralku. Konzervativci a najma ked sa uspesne dostali k moci v podstate touto strategiou, ked sa podielali aj na socialnej legislative, kym v v liberalnej strane zacal na urcite obdobie prevladat laissez-faire rozmer. Tento rozkol a neschopnost liberalov riesit aj problemy najnizsej triedy ich stal stratu moci, neskor vyustil v oddelenie sa casti liberalov, ktori presli na stranu odborarov a pridali sa k nim aj socialisti aby vznikla dobre znama Labour party. Odvtedy liberalna strana hrala len tretie husle. Dnes si zasluzene, chvalabohu, ziskavaju spat zaslu slavu a ich agenda zodpoveda asi najviac mojim predstavam o tom, co by mala mat v agende liberalna strana.
|
RE: Dewey
autor: Martin Hanus
pridané: 06-02-2005 22:17
Blahozelam, to si skoncil nalavo od Blairlabourparty.
|
RE: Dewey
autor: Dewey
pridané: 07-02-2005 11:07
Lavo / pravo su bezduche nalepky vo vztahu ku liberalizmu. Ostatne, ked sme uz pritmo najmenej podstatnom rozmere, neskocil som ja, ani lib. dems. ale Bliarovci.
|
vojna
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-02-2005 16:17
Coze? Libertariani, ktorych ty nazyvas hayekovcami boli proti vojne? Proti vojne boli mozno anarchokapitalisti ako Hoppe, ale Margaret Thatcherova, ktora Hayeka povazovala za proroka bola vsetkymi desiatimi za napadnutie Iraku este pred tym, nez sa pre to Bush rozhodol.
|
RE: vojna
autor: Martin Hanus
pridané: 01-02-2005 17:22
Tu sa musim zastat Deweyho, libertariani boli v drvivej vacsine proti vojne (rovnako ako americki paleokons). Thatcher nie je zrovna ikonou libertarianskeho hnutia...
|
RE: vojna
autor: Martin Hanus
pridané: 01-02-2005 17:48
Aha, beriem spat. Ak Dewey chape libertarianov ako Hayekovcov (zaujimave: libertariani vacsinou pokladaju Hayeka za socialistu... a myslia si to aj mnohi v Institute FAH), tak sa v zovseobecneni ich pohladu na vojnu v Iraku myli. Neexistuje taka statistika, ale keby bola, tak tipujem, ze minimalne 70 percent vyznavacov Hayeka celeho sveta bola za vojnu.
|
RE: vojna
autor: Dewey
pridané: 02-02-2005 8:59
"Ak Dewey chape libertarianov ako Hayekovcov (zaujimave: libertariani vacsinou pokladaju Hayeka za socialistu... a myslia si to aj mnohi v Institute FAH)"
Hayekovci - ludia s nazormi ala. nadacia F.A.Hayeka, to som si uz nejako zazil na tychto forach. Mne je jasne ze mnohy z nich maju ovela blizsie k anarchokapitalizmu ako ku samotnemu Hayekovi.
"Neexistuje taka statistika, ale keby bola, tak tipujem, ze minimalne 70 percent vyznavacov Hayeka celeho sveta bola za vojnu."
Nemam celkom prestavu kto vsetko vyznava Hayeka, poznam ludi ktori mnohe Hayekove analyzy respektuju a ctia ale k libertarianizmu maju velmi daleko...mne islo skor o libertarianov a libertarianov- anarchokapitalistov, libertarialnych transhumanistov a ja neviem ake maju este odnoze, vseobecne. Tam to je myslim jednoznacne. Lukas dakujem.(Ale moja vdaka to je skor kontraprodukt tusim)
A co sa tyka Hayeka a socializmu - aspon vidiet ako sa naraba s tymto pojmom.
|
Liberalizmus a konzervatizmus
autor: Richard
pridané: 01-02-2005 17:23
Autorov clanok nema nic spolocne s liberlizmom ale je konzervativny. Uznava klasicke konzervativne hodnoty a nechce nic zmenit. Autor by si mal uvedomit, ze nebezpecenstvo lavice nespociva v tom ci sa prijmu liberalne zakony (volny predaj drog, povolenie homosexualnych manzelstiec) ale to ci sa prijmu lavicove zakony (ochrana mensin a pozitivna diskriminacia).
Medzi tymito dvoma druhmi zakonov, je vyrazny rozdiel. Zatial co prvy typ (povolenie homosexualnych manzelstiev, volny predaj drog) je cisty liberalizmus a jeho prijatie alebo neprijatie nijakym sposobom neovplyvnuje kvalitu mojho zivota. Tie to nove zakony vlastne nie su zakony ale staci zrusit niektore existujuce (zakaz predaja drog, zrusit podmienku ze manzelia musia byt muz a zena). Druhy typ zakonov (pozitivna diskriminacia) je velmi nebezpecny, nie su to liberalne zakony ale lavicove - stat sa snazi v tychto zakonoch modifikovat spravanie spolocnosti a kazda pozitivna diskriminacia diskriminuje inych ludi.
|
RE: Liberalizmus a konzervatizmus
autor: Martin Hanus
pridané: 01-02-2005 17:40
V mnohom suhlasim, nie vo vsetkom. Co je "liberalne" na presadzovani uzakonenia homosex. partnerstiev? Ved ak uzakonenie, teda privilegovanie zvazku muza a zeny nie je liberalne/libertarianske - tak to aspon z Vasho komentara vyplyva a ja s tym suhlasim - ako moze byt "liberalne" rozsirenie statom poskytovaneho PRIVILEGIA na dalsie druhy zvazkov?
|
RE: Liberalizmus a konzervatizmus
autor: Dewey
pridané: 02-02-2005 9:11
"Privilegium" je napr. zosuladenie spolocneho suzitia dvoch ludi vo vztahu k existujucej legislative, napriklad to, aby partnera pustili do nemocnice za partnerom?
To co nazyvas privilegiom sa da nazvat aj odstranenie prekazok. Ide o upravu vztahov medzi jednotlivcami v spolocnosti a tu preukazatelne budu vztahy po onom legislativnom pocine slobodnejsie
|
RE: Liberalizmus a konzervatizmus
autor: Martin Hanus
pridané: 02-02-2005 16:17
Teba nepustia za kamaratom do nemocnice?
|
RE: Liberalizmus a konzervatizmus
autor: Dewey
pridané: 03-02-2005 19:17
Za urcitych okolnosti ani nemozu. Nehovoriach o tom, ked treba urovit nejake rozhodnutie vo vztahu ku partnerovi.
|
RE: Liberalizmus a konzervatizmus
autor: Martin Hanus
pridané: 06-02-2005 22:14
Nemozu vtedy, ked sa to bije s pravom pacienta na ochranu jeho udajov.
Cele je to vsak zbytocne nafuknuta bublina, ktora len podopiera konecny ciel: uzakonenie homozvazkov a ich postavenie na uroven rodiny.
|
RE: Liberalizmus a konzervatizmus
autor: Dewey
pridané: 07-02-2005 11:03
Nemam s tym problem a "podporu rodin" treba viazat na deti.
|
RE: Liberalizmus a konzervatizmus
autor: Dewey
pridané: 02-02-2005 9:05
Ochrana mensin pred tyraniou nejakej skupiny je neliberalna?
Matka bozia...
|
RE: Liberalizmus a konzervatizmus
autor: Peter Frišo
pridané: 02-02-2005 13:51
a chudáci pedofili nie sú pod tyraniou?
|
RE: Liberalizmus a konzervatizmus
autor: Dewey
pridané: 04-02-2005 9:26
Zase to tu je? Pedofilia sama o sebe je tyraniou. Nie je to o sukromi a slobodnom rozhodnuti dvoch dospelych ludi. Chyba slobodny suhlas na druhej strane.
|
RE: Liberalizmus a konzervatizmus
autor: Martin Hanus
pridané: 06-02-2005 22:10
A ak druha, jedenastrocna strana suhlasi?
|
RE: Liberalizmus a konzervatizmus
autor: Dewey
pridané: 07-02-2005 11:00
Samozrejme...
|
hmmm
autor: Martin
pridané: 12-02-2005 21:11
Z clankov Praveho Spektra mam niekedy pocit ze, ako raz napisal Frantisek Sebej, je lepsie byt prirodzene hlupy ako umelo inteligentny.
a mimochodom 'lavicovy liberalizmus' je jasny oxymoron.
vivat Ludwig von Mises a Hayek
|
|
|
|
|
Upozornenie
Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov.
Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.
Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.
O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.
|
|