ISSN 1335-8715

05-01-2005   Peter Frišo   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Obyčajný sen

Sobota večer. Pôvodne som myslel, že si hlavne budem čítať Furetovu Minulosť jednej ilúzie. No predsa som po 21:00 výnimočne zapol televíziu. Na ČT 1 dávali romantickú komédiu Otec rodiny v hlavnej úlohe s Nicholasom Cageom a Teou Léoni (manželka Davida Duchovneho). Nečakal som, že ho budem dlho pozerať, ale film ma zaujal. Škoda, že naše televízie dávajú zväčša prednosť vysielaniu hlúpych, nemravných a nechutných progamov.

Film na sobotný večer

Pointa filmu bola dosť jednoduchá, v podstate vyzerá ako obmena nádhernej Dickensovej Vianočnej koledy. Osamelo žijúci lev obchodu a búrz, ktorému Wall Street hovorilo pane, sa jedného dňa zrazu zobudil v nesplatenom nedostavanom dome, s manželkou a dvoma malými deťmi ako predavač pneumatík. (Ide v podstate o alternatívu jeho života, keby sa bol dakedy oženil, no on dal prednosť kariére).

V novom postavení sa cíti zle a nesvoj, sprvu je mu ľúto za drahými mäkučkými oblekmi, za neviazaným životom, za veľkými peniazmi. Musí sa vyrovnať s tým, že pracuje, musí sa starať o deti, nakupovať, tráviť život s manželkou a priateľmi, ktorých hlavnou zábavou je bowling. Postupne však zistí, že svoju manželku a svoje deti naozaj miluje. Stále sa mu však cnie za starým životom a pokúsi sa ho obnoviť keď sa stretne s jedným zo žralokov z Wall Street. Ohúri ho svojimi znalosťami a tak dostáva ponuku, môže sa vrátiť k veľkému biznisu.

Jeho manželka však nie je spokojná, nechce aby deti vyrastali v prostredí Big Apple, nechce aby deti vytrhol z ich zažitého prostredia, netúži po majetku, netúži po manželovi, ktorý sa deťom nebude venovať, ale chce žiť v ich obyčajnom a navyše nesplatenom dome, ktorý je naplnený láskou aj po trinástich rokoch manželstva. Hlavný hrdina si uvedomuje, že to všetko je predsa dôležitejšie ako to po čom sa toľko zháňa a o čom si myslel, že mu to tak chýba. V tom, ale zisťuje, že sa na druhý deň opäť vráti do svojho „skutočného“ života. Je z toho smutný. Opäť sa zobudí ako bohatý chlapík z Wall Streetu. Vracia sa do práce, no už je zlomený. Nakoniec nevydrží a zájde za ženou, ktorú si niekedy nevzal. Tá práve odchádza do Paríža. Skoro ju nechá odísť, ale ešte ju doženie na letisku, vyzná sa jej zo svojej lásky, z toho aký život by mohli spolu prežiť a ona ho neodmietne.

Môj sen

Skoro ako môj vysnívaný sen. Mať manželku, mať kde bývať a k tomu kŕdeľ detí. Na ničom viac nezáleží a človek si nemôže želať viac. Pravda to všetko u mňa ešte dopĺňa viera v Boha, bez nej by život nemal zmysel, človek by žil len aby zomrel. Ľudia, ktorí toto všetko majú sú naozaj šťastní, tí ktorí majú aj tú pevnú vieru určite. A niektorí zas nevedia, čo majú.

Čo môže byť viac ako láska manželky? Čo môže byť viac ako manželka, ktorá nemala pred vami iného muža a s ktorou zdieľate všetko dobré aj zlé? Manželka s ktorou sa ani neviete skutočne pohádať, ktorá je svetlom vášho života, ktorej oporou ste vždy, keď potrebuje vaše rameno.

Čo môže byť viac ako húf detí, ktoré vás volajú otec a ktoré túžia po vašej láske, vyrastajú vám pred očami a učia sa od vás a čakajú na múdre slovo, ktoré môžu uschovávať vo svojom srdiečku? A ten odmeňujúci detský smiech, ktorému sa nič na tomto svete nevyrovná. Človeka s citlivým srdcom preto veľmi bolí, že spoločnosť hrá ruletu a robí výber, ktorým deťom dovolí a ktorým nedovolí narodiť sa. To sú naše ľudské práva! A čo môže byť viac ako milujúci Boh, ktorý pre človeka zostúpil na zem, aby zmyl nie svoje ale previnenie toho človeka. On dokonale dobrý zmyl hriechy, ktoré nespôsobil. Človek veru niekedy potrebuje zájsť do spovedelnice a odložiť tu svoje hriechy. Potrebuje oľutovať, čo zlé urobil, potrebuje sa kajať a dúfať, že viac už nebude ubližovať.

Toto sú veci, ktoré robia človeka šťastným, milujúca rodina a pevná viera. Tomu sa nič nevyrovná a nie je nič, čo by takého človeka mohlo zlomiť.

Napriek tomu naša spoločnosť systematicky rozbíja rodiny. Na piedestál stavia práve opak dobrého. Má obľubu v škandáloch, potraty, rozvody a oslava úchyliek sa stávajú jej doménou. Ničí tak samu seba i ľudské šťastie. Dáva do popredia materiálne statky a dáva prednosť užívaniu si pred svedomitou výchovou detí, nepozná skutočné bohatstvo, ktoré skýtajú ich úsmevy. Stavia deti proti rodičom a deti nevychováva k cnosti, ale k pôžitkárstvu. Môj sen o milujúcej rodine nie je už zdá sa snom tejto spoločnosti, ktorá podobne ako boháč z Dickensovej koledy zabúda na smrť a na to, v čom je skutočná radosť.

Peter Frišo

  10min
   Jano 06-01-2005 0:37
  Nemravne programy
   Peter Surda 06-01-2005 1:27
  RE: Nemravne programy
   Filip Glasa 07-01-2005 20:29
  RE: Nemravne programy
   Peter Surda 07-01-2005 21:57
  Ano!
   Zolo 06-01-2005 17:44
  Chudoba cti netrati ?
   liberal 07-01-2005 14:57
  RE: Chudoba cti netrati ?
   Zolo 07-01-2005 16:08
  Ach jaj...
   Lukas Krivosik 07-01-2005 16:41
  RE: Ach jaj...
   Peter Surda 07-01-2005 16:48
  RE: Ach jaj...
   Zolo 09-01-2005 0:16
  RE: Ach jaj...
   liberal 10-01-2005 10:33
  RE: Ach jaj...
   jednokto 13-01-2005 15:01
  Inkvizicia svata pomahaj
   Peter 09-01-2005 17:10
  postreh a otázka pre autora
   jednokto 13-01-2005 14:55
  RE: postreh a otázka pre autora
   Peter Frišo 31-07-2005 16:46

   

 

Kultúrna vojna

Kresťanstvo je tepelnou izoláciou kapitalizmu i západnej civilizácie a kultúrna vojna je vojnou o dušu Západu. Ide v nej o to, či židovsko-kresťanské dedičstvo bude naďalej pre našu civilizáciu smerodajné, alebo či nad morálkou života zvíťazí pudová pseudomorálka smrti. Kultúrna vojna je bojom o zachovanie kultúrnosti západného človeka. Ak zničíme našu civilizačnú tradíciu, nepovstane z jej popola žiadny „nový človek“, nezaťažený poverami a predsudkami, ako si namýšľa liberálna ľavica. Kultúrnosť je to, čo človeka odlišuje od zvieraťa. Zničenie kultúrnosti povedie len k vyslobodeniu zvieraťa, ktoré sa pod tenkou vrstvou civilizácie skrýva v každom z nás.

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group