ISSN 1335-8715

16-07-2001   Michal Šula   Rôzne   verzia pre tlač

Partneri: Mladí konzervativci

Logo MK “Nebudeme li pilne studovati, budou z nás sociálni demokrati”, to je jedno z najznámejších hesiel českej skupiny mladých ľudí, ktorí si hovoria Mladí konzervativci. MK je partnerskou organizáciou ODM v Českej republike. Vystupuje ako organizácia mladých pravicovo orientovaných ľudí so záujmom o ekonomiku, politiku a kultúru.

Napriek značnému politickému prvku MK nie sú priamo spojení so žiadnou politickou stranou. V súčasnosti v nej pôsobia najmä sympatizanti ODS, ale aj Štvorkoalície. Pri volebnej kampani propagujú pravicovú politiku ako takú.

Mladí konzervatívci zaujímajú popredné miesto v českej mládežníckej politike a sú známi vysokou kvalitou organizácie prednášok a podujatí. Súčasne pôsobia ako liaheň českých pravicových politikov, z ich radov vzišli viacerí poslanci Poslaneckej snemovne parlamentu, v súčasnosti napríklad Hynek Fajmon (ODS), ale aj bývalý predseda rady Českej televízie Petr Mareš, známy z kauzy boja o ČT.

Podľa programového vyhlásenia sa Mladí konzervatívci hlásia k štyrom pilierom euro-atlantickej duchovnej tradície: antickej filozofii, rímsko právnej koncepcii, kresťansko-židovskej tradícii a ku klasickému európskemu liberalizmu. Na otázku čím vlastne MK sú, odpovedal ich predseda David Rýc. “Sme istým druhom otvoreného klubu, kde majú mladí ľudia s pravicovými názormi možnosť diskutovať, vzdelávať sa, diskutovať s odborníkmi a v neposlednom rade sa zabávať.”

Podľa môjho názoru Mladí konzervatívci spľňajú tieto funkcie na výbornú.

Štruktúra MK

Organizácia Mladých konzervatívcov vznikla v roku 1991. Orgány MK sa skladajú z voleného predsedu, troch volených podpredsedov a zo siedmych menovaných členov výkonného výboru. Každý člen VV má zodpovednosť za určitú oblasť. Volebné obdobie je jeden rok.

Základnou organizačnou jednotkou sú regionálne kluby, pričom založiť takýto klub môže minimálne päť členov MK. V súčasnosti existuje šesť regionálnych klubov: Praha,Brno,Olomouc,Chomutov, Hradec Králové a Plzeň. Na pôde MK pôsobia aj tri odborné kluby, ktoré sa zameriavajú na prednáškovú a vzdelávaciu činnosť. Najproduktívnejšie sú ekonomický, zahraničný a politologický odborný klub. Ekonomický klub má veľmi dobré zázemie na pražskej VŠE a zaoberá sa témami ako kapitálový trh v ČR, elektronický podpis, riziko inflácie, atď.

Na prednáške ekonomického klubu vystúpil napríklad aj prof. Václav Klaus.

Mladý konzevatívci sú veľmi úspešní v zahraničných aktivitách. Sú členmi European Democrat Students (EDS), European Young Conservatives (EYC), International Youth Democrat Union (IYDU) a Democrat youth Community of Europe (DEM.Y.C). Často sú organizátormi medzinárodných podujatí. V súčasnosti sú na čele rozvíjajúcej sa višegrádskej spolupráce mládežníckych organizácií.

V roku 1999 bolo vybudované v Prahe na Smíchove veľké vzdelávacie centrum MK. Takéto centrum je snom každej mládežníckej organizácie bývalého východného bloku. Nachádza sa tam prednášková miestnosť pre 80 ľudí, knižnica , internetové centrum, kancelárske priestory, bar a iné. Konajú sa tam rôzne prednášky, semináre, výstavy a filmové večery.

Od roku 1995 vychádza časopis Pravý úhel, v ktorom môžu členovia prezentovať svoje názory. Slúži ako spravodaj MK, ale aj na prezentáciu rôznych odborných článkov. Medzi rubrikami najdeme : rozhovor s popredným českým politikom, ekonomika, informácie o českých pravicových stranách, recenzie kníh, názory čitateľov, atď.

Mladí Konzervatívci sú úspešným modelom ako vytvoriť úspešnú mládežnícko-politickú organizáciu v krajinách bývalého východného bloku.

Michal Šula (1980) je predsedom ODM-BA

Diskusia k článku Partneri: Mladí konzervativci zatiaľ neobsahuje žiadne príspevky.

 

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group