ISSN 1335-8715

28-12-2004   Matúš Demko   Komentáre   verzia pre tlač

Vianoce s pápežom

Na Prvý sviatok vianočný, 25.12.2004 Svätý Otec ako tradične žehnal mestu a svetu - „Urbi et orbi“ - spred Svätopeterskej baziliky. V (pre nás) pokojnom vianočnom čase sa opäť obrátil na všetkých s prosbou o pokoj a mier vo svete: „Pred jasľami, v ktorých bezbranne spočívaš nech prestanú toľké formy šíriaceho sa násilia, ktoré je príčinou nevysloviteľných utrpení. Nech sa uhasia toľké ohniská napätia, ktoré hrozia prepuknúť do otvorených konfliktov. Nech sa posilní vôľa hľadať mierové riešenia, rešpektujúce oprávnené túžby ľudí a národov.“

Pápež prejavil svoju angažovanosť v svetových otázkach: „Betlehemské Dieťa, Prorok pokoja, povzbudzuj pokusy o dialóg a zmierenie, podporuj úsilia o mier, ktoré - i keď nesmelé, no plné nádeje, sa práve konajú v snahe dosiahnuť pokojnejšiu budúcnosť pre toľkých našich bratov a sestry po celom svete. Myslím na Afriku, na tragédiu v Darfúre v Sudáne, na Pobrežie Slonoviny, na oblasť Veľkých jazier. So živým porozumením sledujem udalosti v Iraku. A ako neobracať pohľad, plný spoluúčasti a úzkosti, ale aj neuhasiteľnej nádeje, na krajinu, ktorej Ty si Synom?“

Podľa Jána Pavla II. pravá cesta budovania pokoja znamená odvahu robiť dobro, z čoho vyplýva, že priamym dôsledkom konania dobra bude pokoj. Keď už nie ten celosvetový, aspoň ten vnútorný.

Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi napokon vyzval k stretnutiu sa s Tým, ktorý prichádza, aby nás naučil ceste pravdy, pokoja a lásky.

Pravda. Pokoj. Láska. Tieto tri slová by sa mali stať synonymom pre Vianoce. Každé z týchto troch slov predstavuje výzvu pre dnešný svet: Čo je pravda? Kde nájsť pokoj? Ako milovať?

Pápežovo požehnanie Urbi et Orbi sa prostredníctvom 114 televíznych spoločností dostalo k miliónom divákom – prenášali ho medzinárodné siete CNN, EBU, RAI International, ako aj NBC, ABC, CBS a Fox News. Posolstvo išlo cez televízne kanály aj na Kubu, do ôsmich afrických štátov (napr. Angola, Burundi, Maroko), takisto i do Indie, Indonézie, Turecka, Izraela... Urbi et Orbi sa sledovalo aj v krajinách s pravoslávnou väčšinou.

Za pozornosť stojí, že prenos z Ríma chýbal v komunistickej Číne, Vietname a Severnej Kórei, v islamských krajinách Perzského zálivu a subsaharskej Afriky, v Austrálii a v mnohých krajinách Afriky a Ázie, kde majú kresťania slabé technické vybavenie.

Matúš Demko

  Mestu a 3. svetu
   PeterS 29-12-2004 22:41
  RE: Mestu a 3. svetu
   PeterS 29-12-2004 22:48
  Este
   PeterS 29-12-2004 23:24
  Aj fajciari
   PeterS 31-12-2004 11:32

   

 

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group