ISSN 1335-8715

27-12-2004   Martin Pener   Slobodný trh   verzia pre tlač

Biele miesto na marketingových mapách Slovenska

Vzťahy a správanie spotrebiteľov i predajcov mi niekedy pripadajú ako komédia. V čase okolo Vianoc ako komédia absurdná. V každej ankete, televíznej besede (rozumej talk-show), úvodníkoch decembrových vydaní všetci svorne apelujeme na duchovný rozmer vianočných sviatkov a potom poďho na lov do obchodov.

A pritom pre príslušníkov nášho ohrozeného živočíšneho druhu (slovenská stredná vrstva) existuje racionálny argument, prečo obmedziť nákupný ošiaľ a venovať sily psychohygiene. Po Štefanovi pôjdu ceny všetkého spotrebného tovaru markantne nadol. A práve v tom je avízovaná absurdita - do 24.12. sme „šľachetne“ naprogramovaní na obdarovanie blízkych a v duševnej sebaobrane nemyslíme na to, koľko na nás naše milé obchodné reťazce zarobia. Nie však na celkom všetkých.

V niektorých štátoch – Slovensko je jedným z nich – vytvára konzumná spoločnosť neplánované zvýhodnenie istej minority. Tvoria ju naši spoluobčania pravoslávneho vierovyznania, ktorí svoje Vianoce oslavujú s niekoľkodňovým oneskorením. Nemajú ich síce automaticky v deň pracovného pokoja, ale – v čase zimných výpredajov. Asi napíšem do Trendu, Hospodárskych novín, či aspoň dákej marketingovej výskumnej agentúry a požiadam ich o prieskum a porovnanie nákladov na Vianoce „bežnej rodiny“ a Vianoce rodiny pravoslávnej. Samozrejme so zohľadnením nižšej kúpnej sily východného Slovenska.

A ak ste niekto niekedy boli na Silvestra v Rusku, dajte mi prosím vedieť ako to vyzerá tam kde sú „štátne“ vianočné sviatky oficiálne posunuté.

Martin Pener

PS: Zaujal vás nedávno sa objavivší bilboard, avizujúci návštevu čínskeho cirkusu? Zdá sa vám ale cena lístka 400 Sk privysoká? Počkajte 5-10 rokov. Čína skôr či neskôr začne robiť pôsobivý cirkus v medzinárodných vzťahoch. Šapitó bude mať obvod 40 000 kilometrov...

  Oprava
   PeterS 28-12-2004 0:33

   

 

Slobodný trh

Na Slovensku čelíme výzve, ktorá je veľkou prekážkou prosperite. Touto bariérou sú mýty a legendy, častejšie však elementárna neznalosť fungovania trhovej ekonomiky, ktoré sú zakorenené hlboko v nás. Stvoriteľ pritom urobil človeka na svoj obraz, daroval mu svet a moc pretvárať ho podľa svojich potrieb. Je to podnikavosť, ktorá drsný nehostinný svet pretvára na znesiteľné miesto pre život. Bohaté národy sú také, ktoré podnikavosť, túto tvorivú moc, stimulujú. Chudobné národy podnikavosť pochovávajú pod tonou dobre mienených regulácii a zodpovednosť za svoj život hádžu na štát. Sme presvedčení, že Slovensko potrebuje viac zodpovednosti za svoj osud a viac ľudskej podnikavosti. Len na tomto základe môže byť založená prosperita nás všetkých.

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group