ISSN 1335-8715

02-12-2004   Ján Dinga   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Zákony platia pre všetkých

Ako jednu z výhrad k zákonu o rodine z dielne ministerstva spravodlivosti autorka Oľga Pietruchová uvádza, že z neho cítiť "silné ideologické pozadie" (Rodina podľa predstáv ministra Lipšica, SME 26. 11.). Túto výhradu voči KDH počuť pomerne často. Nemá však žiadnu argumentačnú hodnotu.

Liberalizmus alebo ateizmus sú predsa ideológiami rovnako ako konzervativizmus. Tiež totiž označujú systém hodnôt a osobné presvedčenie. Ak by bol ministrom spravodlivosti liberál, jeho návrh zákona by bol, pochopiteľne, iný - prezentoval by v ňom totiž svoju vieru, svoju ideológiu. Táto kritika je preto úplne scestná. Ak je v ústave písané, že štát sa nemá viazať na žiadnu ideológiu, nemal by sa rovnako viazať ani na ateizmus.

Autorka sa tiež pohoršuje nad proklamatívnym tvrdením zákona, že "manželia sú povinní žiť spolu a byť si verní". Argumentácia, pri ktorej prirovnáva KDH k Talibanu, však už prekračuje hranice zdravého rozumu. Proklamatívne tvrdenie predsa vyjadruje len ideálny stav, v ktorom manželstvo funguje najlepšie, vôbec to však neznamená, že manželská nevera by mala byť trestná. Zákon a morálka nie je to isté. Aj tak je však nepochopiteľné, čo je na tomto proklamatívnom vyhlásení zlé. Azda si pani autorka nemyslí, že manželstvo funguje lepšie, ak manželia žijú oddelene a sú si neverní.

Liberáli sa pri presadzovaní registrovaných partnerstiev či zrovnoprávňovaní alternatívnych spolužití často odvolávajú na diskrimináciu. Problém je však kdesi úplne inde: v prvom rade treba zdôrazniť, že ľudí, ktorí žijú v inom spolužití ako v manželskom zväzku, nijaký zákon nediskriminuje. Každý zákon platí pre všetkých občanov bez rozdielu. Dôvod, prečo sa presadzujú rôzne hnutia nabúravajúce tradičné videnie rodiny, je ten, že štát predstavuje morálnu autoritu. Chcú teda od neho morálne uznanie, že aj iné spolužitia osôb sú rovnocenné s manželským zväzkom.

Také uznanie by však bolo spoločensky škodlivé, a to z jednoduchého dôvodu. Jedine manželský zväzok muža a ženy je schopný zabezpečiť spoločnosti budúcu generáciu. Vznik nových rodín je preto pre zdravú spoločnosť mimoriadne dôležitý, preto by mal štát inštitúciu manželstva ctiť a rešpektovať. Navyše, ak sa vzdáme tradičného videnia manželstva, postupne by mohlo dôjsť k absurdným situáciám, pri ktorých by sa chceli vzájomne oženiť (vydať) viac ako dve osoby, prípadne len jedna osoba (taký prípad sa v Holandsku už stal). Mohli by pritom rovnako argumentovať nediskriminačným prístupom a mali by na to plné právo.

Boj proti diskriminácii je na jednej strane pozitívny jav. V posledných rokoch však prekročil všetky rozumné medze. Antidiskriminačná kampaň totiž narúša tradičné videnie rodiny a presadzovaním antidiskriminačnej legislatívy sa obmedzuje aj sloboda slova (dôkazom je nedávny prípad švédskeho kňaza Greena). Vedome či nevedome, liberalizmus buduje neliberálnu spoločnosť - v mene liberalizmu. V konečnom dôsledku tvrdenie, že liberáli sú dnes voči kresťanom netolerantnejší ako kresťania voči nekresťanom, nie je ďaleko od pravdy. Liberáli by sa mali zamyslieť nad tým, čo vlastne chcú svojou politikou dosiahnuť. Bezhlavé oháňanie sa (ne)diskrimináciou a rovnosťou totiž môže mať aj úplne opačný efekt.

Ján Dinga

vyšlo v SME, 2. 12. 2004

  Ideologia.
   Zolo 03-12-2004 15:45
  analýza
   Paľo 03-12-2004 15:51
  Vyhrady
   Peter Surda 04-12-2004 17:51
  RE: Vyhrady
   Zolo 06-12-2004 14:38
  dedit
   Filip Glasa 06-12-2004 16:04
  RE: Vyhrady
   Jano 06-12-2004 19:03
  RE: Vyhrady
   Peter Surda 06-12-2004 20:24
  RE: Vyhrady
   jednokto 15-12-2004 13:18

   

 

Kultúrna vojna

Kresťanstvo je tepelnou izoláciou kapitalizmu i západnej civilizácie a kultúrna vojna je vojnou o dušu Západu. Ide v nej o to, či židovsko-kresťanské dedičstvo bude naďalej pre našu civilizáciu smerodajné, alebo či nad morálkou života zvíťazí pudová pseudomorálka smrti. Kultúrna vojna je bojom o zachovanie kultúrnosti západného človeka. Ak zničíme našu civilizačnú tradíciu, nepovstane z jej popola žiadny „nový človek“, nezaťažený poverami a predsudkami, ako si namýšľa liberálna ľavica. Kultúrnosť je to, čo človeka odlišuje od zvieraťa. Zničenie kultúrnosti povedie len k vyslobodeniu zvieraťa, ktoré sa pod tenkou vrstvou civilizácie skrýva v každom z nás.

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group