ISSN 1335-8715

28-10-2004   Jaroslav Daniška   EUtópia   verzia pre tlač

Turecku treba povedať NIE

Turecko je krásna krajina plná starých a nádherných pamiatok. Na jej území sa odohrali bezpočty mýtov, legiend, či skutočných antických, kresťanských, byzantínskych alebo križiackych príbehov.

Pridať nový príspevok

Treba povedat nie!
autor: Zolo
pridané: 28-10-2004 22:18


Ano! Su ini. Nepatria medzi nas.
RE: Treba povedat nie!
autor: PeterS
pridané: 29-10-2004 2:01


Nepatria, ale, chlapci konzervativno-liberalni, trosku si to ujasnite. Bud bielu europu, alebo globalne trasy produktovodov.
Tento ost-marš ma, podla mna, par prozaickych dovodov. Jeden sa nazyva voda. Turecko ma solidne zasoby vody a je najvecsim dodavatelom vody pre Izrael. Velmi strategicke mat ho v EU. Dalsim dovodom je, ci rura z Kaspiku skonci na gruzinskom pobrezi Cierneho mora, alebo naberie smer popod Bospor. A to uz je sakra otazka. Rovnako aj to, ci planovane rury budu v Turecku zakopavane podla cinskych, ruskych, americkych ci europskych planov.
Pani, mrknite si predsa ceny benzinu. Ja viem, ze z ideologickych dovodov sa nesmiete zaoberat tym, ako skutocne funguje svet, ci ekonomika a preto ukazujete na zly arabsky OPEC. Bohuzial vsak cena ropy ide hore najme vdaka zvysenemu riziku doviest dostatocne mnozstvo ropy. V Rotterdame sa obchoduju papiere na ropu ako opcie aj na 18 mesacov dopredu, s tym ze na 1 barel sa zobchoduje aj 100 papierov. Bordel jak svina, ktory rozhodne nevymyslel OPEC. Priekupnik dovezie na parnicku sud a povie, tento sud je za 30, niekto sa chyti, prirazi si za stratu z 99 opcii a hned mame 50 jak vysitych. Do toho skoci kazdy rok americky geologicky ustav a povie ropy je stale menej, alebo pride shell a povie ze sa sekol v zasobach o 30% a 18 mesacna opcia vystreli ako sip. K tomu sa pripletie nejake us dobrodruzstvo, ktore znizi denny vyvoz z iraku zo 7 mil na 1-2 mil. a burziani si mozu kupovat sklenene gule ci o jeden a pol roka dorazi to, co dnes kupili.
Nehovoriac o tom, ze z tej 30 nieco slusne kapne aj rurovodovi, co na arabskom poloostrove zvecsa znamena vlastnictvo pol na pol. Pol pre miestny stat, pol pre nejaky klon Standard Oil-u of New Jersey. Co je v podstate 7 dcer pod vseliakymi "krycimi" menami ako Exxon a pod. Co zase znamena, ze, kedze 5 zo 7 spolocnosti je vo vlastnictve US statu (ake zvlastne, vsak mili statobijci), ze prijmy plynu do US pokladne. A kedze ide o dolare, ako v podstate sukromnu menu a fiat-dolare ako nutne investicie (fiat-dolare ako zuctovacia mena pre ropu sa moze kapitalizovat len cez 1. us burzy, us nehnutelnosti alebo v najhorsom kurzovou vymenou - treassury bills), vsetko sa vrati tam kam ma, cize do financovania americkeho sna a prosperity.
Preco, do certa, by si europa cez turecko tiez nemohla ukradnut z tohoto kseftu. Europa nema delove clny, zato ma EU magnet pre turkov. A tento magnet je blizsie ako ten fabrikovany v Hollywoode.
Z hladiska ekonomickej buducnosti viem tieto tanecky pochopit. A je to lacnejsie riesenie ako prijst k biznisu s ropou, ako us riesenie utratit cca 120 mld. na nestastnu vojnu.

RE: Treba povedat nie!
autor: Dewey
pridané: 29-10-2004 8:20


Este dodatok. Len ta hnusna Venezuela uz nehra s ropou podla US pravidiel. Prakticke "Pol na pol" z minulosti im Chavez zrusil, nastastie nemusel znarodnovat, dokonca dal dokopy Opec. Inak by sa mu tam asi nastahovali. To vyvolalo, logicky, hystericke reakcie a podnietilo CIA zacat kut plany. Nevislo im to, niekolko krat. Nuz nacin svoju "surovinovu bezpecnost" riesit inak, samozrejme preco popritom neuspokojit svojich kamosov a sponzorov.
RE: Treba povedat nie!
autor: PeterS
pridané: 29-10-2004 12:37


Tak daleko som uz nechcel putovat... nakoniec v 20. stor. je ropa na pozadi skoro kazdeho sporu. Amici maju svoje spolocnosti tvrdo pod kontrolou statu, ale ked Putin zasiahne, aby sa jedna z najvecsich sieti ropovodov (Jukos-Sibneft) na svete nedostala do us/il ruk, tak je problem. Kolonista vzdy nechava spravit spinavu pracu domorodcom a keby naozaj Chodorovskij odovzdal svojim bossom v ChevronTexaco svoje akcie, tak sa razom z EU, Ruska a Ciny stanu nesvojpravne, smiesne bananove republiky. Siet totizto neobsluhuje iba CCCP, ale lezi i na uzemi EU a zasobuje ropou nielen CCCP a terminaly, ale i priamo EU a aj Cinu. Tiez by som konkurentovi napr. nepredaval elektricky rozvod k svojim vyrobnym strojom....
RE: Treba povedat nie!
autor: Dewey
pridané: 29-10-2004 12:39


"Amici maju svoje spolocnosti tvrdo pod kontrolou statu"
nie je to skor tak, ze spolocnosti maju stat tvrdo pod kontrolou? ;-)

RE: Treba povedat nie!
autor: Zolo
pridané: 29-10-2004 13:45


Ani jedno ani druhe. Stat a olejarske spolocnosti kracaju spolocne. Biznis Ameriky je biznis ako jeden povedal verejne a mnohi pred nim a potom sukromne.
RE: Treba povedat nie!
autor: PeterS
pridané: 29-10-2004 13:53


Tak je to spravne, bud su vo vlade olejari z Texasu, alebo priatelia olejarov z Texasu. Preco by sa mali tvarit, ze ked nastupia do vlady okamzite zabudnu na svoje barely, resp na barely svojich priatelov.
Jaro Daniska
autor: Dewey
pridané: 29-10-2004 8:49


“Prečo Turecko do Európy nepatrí? Nuž, pretože ho dnes obýva národ, ktorý je ne-európsky a ktorý práve obyvateľov a tvorcov vyššie spomínaných pamiatok vytlačil a vyhnal.”
Keby sa Turecko stalo členom EÚ, predstavovalo by to z historického pohľadu svojím spôsobom revíziu dejín. Osmanská ríša vstúpila do vnútrozemia Európy v 14. storočí. V roku 1389 porazila na Kosovom poli Srbov, v roku 1453 padol kresťanský Konštantínopol a v roku 1683 takmer padla Viedeň. Európu vtedy zachránili tisíce modlitieb ruženca a poľský kráľ Ján Sobieski. Turci boli z Európy napokon vytlačení v roku 1913. O sto rokov na to sa Európa rozhoduje, či sa Turecko môže stať členom jej Únie. Dejiny vedia mať zmysel pre iróniu, len čo je pravda.
Za podstatné dôvody považujem islam, imigráciu, turecké hospodárstvo, stav náboženskej slobody, politické dôsledky členstva, prípadne niektoré iné bezpečnostné otázky, a napokon peniaze
“Turci boli z Európy napokon vytlačení v roku 1913. O sto rokov na to sa Európa rozhoduje, či sa Turecko môže stať členom jej Únie. Dejiny vedia mať zmysel pre iróniu, len čo je pravda.”

“Islam je ale ne-európske náboženstvo. Európske hranice sa konštituovali v konflikte s ním. Turecké členstvo v Únii by preto menilo jej charakter zvnútra – či už smerom k rozšíreniu priestoru pre islam, alebo k sekularizácii, ako jedinému prostriedku na potlačenie islamu – cenou by však bolo súčasné potláčanie kresťanstva. Preto je turecké členstvo pre kresťanov také neprijateľné. Budú jeho obeťami tak či tak.”
Ak by mala byt k niecomu Tvoja argumentacia, musel by si preukazat, ze islam na rozdiel o krestanstva ma v sebe nieco, co je v rozpore s modernou demokraciou a ze je spravny specificky pristup k obom. Co je to? Apropo islam. Zrejme Ti neuniklo ze vacsina Turkov sa hlasi k trochu inemu klonu islamu ako sa opieraju fundamentalisticke skupiny. Samozrejme aj “Turkovia” len prijali islam, nevznikol na ich uzemi. Takze, z tohoto hladiska maju k pohanskemu backgroundu slovanov a neskorsiemu usptupu pohanstva u slovienov velmi blizko. Slovania tiez objavili Krista az 1000 rokov po jeho smrti a ti nasi si musli dokonca objednat indoktrinaciu priamo z uzemia, kde vznikla spojenim statu a nabozenstva cirkev.
Vracat sa 100,200,300,400,500 rokov spat je nezmysel. Ak ma byt jediny argument proti vstupu tychto krajin do unie ich dobyvacna politika v minulosti a voci EU, pri uplatneni rovnakej logiky, sa pytam, co v EU robi Nemecko a Taliansko, ktore vnieslo rozmer totalitaristickej ideologie. A mozeme ist krajinu po krajine. Nuz a ze existuju radikalne skupiny? Prejdite sa po Bratislave, chodte sa pozriet na hokejovy zapas s kamaratom z afriky.
“Co mu prekáža na tom, že Európa je historicky kresťanským kontinentom?”
Aj aj pohanskym, aj islamskym aj to tam napchame? Nie moderna demokraticka europa vznikla len vdaka tomu, ze sa podarilo oddelit stat od feudalny system konzervujucich doktrin. Progress v Rakusko Uhorsku nastal v casoch panovania Osvietenskych panovnikov a nie pocas 1000 rocia, co sa mlatili vladnuce kliky o moc. Co riesime?
“Turecko v EÚ by Úniu posunulo k hraniciam nelegálnej migrácie a berúc do úvahy rozsiahle turecké pobrežie”
To mohli nechat za vodou aj Rumunsko, aj Slovensko atd. ved s kymze to susedia?
“liberálnej ľavice”
Kto to je?
“Turecko teda na tom môže byť lepšie ako iné moslimské štáty, zďaleka však nedodržuje náboženskú slobodu kresťanov.”
Nalistujem clanok, kde z Tvojich kamosov pise nieco na temu mesity? Samozrejme, toto sa da od Turecka vynutit. Iste bude tam problem. Iste s nabozenskou toleranciou je to tam horsie. Apropo a viete preco? Pretoze je tam malo ateistov. Len ateista a mala skupina liberalnych veriach sa totiz pyta, preco nie priestor aj pre ine nabozenstvo a preco priestor len na jedna najspravnejsie nabozenstvo.
“či Kosove”
Neboli to zase Vasi kamosi, kto sa jednostranne postavil na stranu polovojenskych skupin?
“PKK je marxistická teroristická paramilitárna organizácia.”
No vidite, uz ste nasli spolocnu rec so Saddamom aj Tureckou vladou. Do nich bastardov! Ziaden Kurdistan nebude!
Teraz ale nerozumiem, ci su problemom Turecka ludske prava, ktore sa vycitaju najma vo vztahu ku Kurdom(hoci nie len), alebo naopak Kurdi, ktorym niektore staty predavali zbrane, mlcky tolerovali masakre, nech si s nimi poradia.
“Turecko je zaostalé a chudobné.”
Slovensko nie? Nie sme tiez parazit a nebyt zaslepenosti euro socialistov(neislo o ziaden kalkul o tom som presvedceny), myslite, ze by nas medzi seba prizvali?

PRE REDAKCIU :
autor: liberal
pridané: 29-10-2004 11:49


Vazena redakcia.
Pred cca rokom som s potesenim zistil, ze v SR existuje internetovy casopis s pravicovym, obcianskym zameranim. Ako spestrenie som prijimal aj obcasne katolicke komentare , natacajuce orientaciu casopisu niekde inde bokom od obcianskosti.
V poslednych tyzdnoch vsak uz uvedene natacanie orientacie presiahlo unosnu mieru. V diskusiach prevlada socialisticka orientacia, v clankoch katolicko – fundamentalisticka. Uvedene smery spolu uspesne BOJUJU, a pravicovy liberal (mojho typu ) iba zasne – kam som sa to dostal. .


Clanok – Turecku treba povedat NIE – to nie je o slobodnej diskusii, to je KDHacka uderka. A navyse – brnka na najnizsie ludske pudy. Osobne som PROTI EU, ale argumentacia v clanku – to nie je o supereni idei, ale o supereni zaujmov. Vobec nezastavam Turecko – o tom by som vam nevypisoval – ale VYZVY tohto charakteru sa priecia slobodnemu pravicovemu obcianskemu pristupu. Toto nie je vyzva do diskusie, ale DO BOJA.
Plne uznavam slobodu nazoru, slobodu internetu, ale urcity casopis by si vsak mal zachovavat urcitu tvar. Taketo nazory by sa nemali objavovat vo forme clankov – iba v diskusii.
Nemozem vam radit , navyse – tento problem je ovela zavaznejsi v nasej spolocnosti ako celku. Len mi je smutno. Asi sa budem musiet vratit na stranku ceskeho LIBINST.

RE: PRE REDAKCIU :
autor: Dewey
pridané: 29-10-2004 11:56


Aj Ty by si uz mohol zacat redsej argumenovat. Socialisti? kde? Odkedy sem chodim nestretol som tu tusim ziaden socialisticky nazor.
pre Dewey- a
autor: liberal
pridané: 29-10-2004 13:22


Je bezny jav u ludi - ze maju socialisticke nazory, ale hanbia sa ich takto nazyvat.
Takze ani ty nie si socialista.

Ja som praviciar, slobodymyselny (liberal ) - nehanbim sa za to.

Ani taky Slota si nepripusti, ze je nacionalistra. On iba miluje Slovakov a neznasa Madarov.
Ani Fico si nepripusti, ze je proti Madarom - on je iba proti SMK .
Ani Slota nie je proti ciganom – on ich IBA neznasa, nie je rasista.
Ani KuKluxKlan nebol rasisticky – oni iba zabijali cernochov.

Ani Dewey nie je socialista - on iba chce prerozdelovat peniaze bohatsich medzi chudobnejsich, aby mali vsetci rovnake zivotne moznosti. Ziaden socializmus.
Ako Janosik - bohatym brat a chudobnym davat.

SLOVO na Slovensku straca vahu. Stava sa akymsi oblackom pary, ktory vonia ci smrdi, ale nic nevazi, ani nic nezavazi, ani nema ziadnu hodnotu.

RE: pre Dewey- a
autor: Zolo
pridané: 29-10-2004 13:52


Liberal, tento Tvoj prispevok smrdi Stalinizmom. Tonom, metodou a ciastocne aj obsahom.
RE: pre Dewey- a
autor: Dewey
pridané: 29-10-2004 14:17


Zisti si najprv co znamena "socializmus." Precitaj si co som formuloval pri teme "prerozdelovanie", precitaj si o ake ideove zdroje sa opieram. Miesto prazdnych kecov dokaz, preco a ako to je nezlucitelne s klasickym liberalizmom. Otazku spravodlivosti nikto nespochybnoval(okrem Hayeka a panov z nadacii). Ak spominas romantizovanu verziu Janosika, tak zrejme neexistoval na zemi liberal, ktory by bol schopny akceptovat vykoristovanie - kradez. Netrvdim, ze by ich odpovedou bolo nabadanie k protilupezi, ale skor hladanie takeho systemu, kde by bola spravodlivost zarucena a prirodzene vlastnictvo ochranene. Kedze feudalny stat bol prostriedok tych, ktorych sa snazil olupit romanticky janosik a isiel, proti tym, ktory boli olupovani a ktorym janosik rozdaval, da sa, pri troche obrazotvornosti povedat, ze cele liberalne hnutie bolo v tych casoch Janosikom. Nesnazili sa vsak davat zadarmo, ale vytvorit priestor na to, aby sa sebarealizaciou clovek mohol slobodne zivit, aby mohol sluzit inym a mat z toho prospech.
Prave tam smerovala tak Lockova koncepcia vlastnictva, ktoru odvadzal od vlastnictva svojho tela(a uz vtedy bola z liberalnych pozicii spochybnena, hoci Lockove ciele napadane urcite neboli) a neskorsia doktrina, ktora vlastnictvo odvadzala od prace.
Rozhodne boli proti takemu statu. Cim menej moci v rukach aristokracie, cim menej dosahu na ovladanych, tym lepsie. Logicke. Stat bol podriadeni len svojvoli malej skupiny vyvolenych. Nepoznali moderny demokraticky stat. Tam kde tento problem riesit nemuseli, resp. bol menej badatelny, sa formovali uz skor idealy demokracie, ktore boli inspiraciou pre dalsie krajiny a hlboke spolocenske zmeny.
Kdeze su liberalne ciele v rukach anarchokapitalistov?

Boli to prakticky ludia a ludia citlivi na surovosti vonkajsie sveta. V casoch rodiaceho sa zmykania, davno pred Marxom, vystupoval voci surovostiam, ktore prinasa priemyselna revolucia, Smith. Neskor uz vcase zuriacej revolucie to urobil minimalne J.S.Mill, Bastiat, Cobden ...
Kdeze je liberalne citenie v rukach anarchokapitalistov?

Ak to slovo straca vahu a obsah, tak len vdaka tym, co maju chut vela rozpravat ale nemaju chut ani citat ani argumentovat. Preco aj, na liberalizmus sa odvolavaju z dvoch dovodov. Aby vdaka vytrhaniu myslienok tak z historickeho ako i filozofickeho kontextu vyrobili z liberalizmu novu totalitaristicku obludu. Hayek a Nozick mali k tomu este stale urcite daleko.
Co vsak vyrabaju chlapci indokrinovani kecmi z pod roznych nadacii, skutocne v zvratenosti nema daleko ucebnicovemu aj politickemu marx-leninizmu z pred 89teho.

Apropo socializmus, co tak sa na to pozriet z druhej strany. Co by asi tak socialisti povedali na moje nazory. Ja to viem. Hadaj!

RE: PRE REDAKCIU :
autor: PeterS
pridané: 29-10-2004 13:49


Ja si myslim, ze v prvom rade sa prispevky zmenili na absurdne emotivne az hystericke vykriky, skutocne chvilu trva, nez si clovek uvedomi, ci sa mu sniva, alebo cita naozaj. Ale co uz, to, ze si niekto da nejaku cnostnu nalepku na celo este neznamena, ze sa vyhne hriechom popkultury, minimalne cool feeling a vsetko flash. A ten cool feeling treba poriadne vykricat an nejakom bogu.
K tym socialistom - teraz je to asi celkom moda mechanicky kadrovat na pravicovych a tych druhych. Hovoril mi student z prava, ze sa boji co len ceknut o pomoci niekomu, okamzite ma na sebe bilag komousa a to najme u profesorov... (iste byvalych komousov).
Ja som uz raz vyzyval na bocnu diskusiu o pravicovom a lavicovom. Podla mna ide v prvom rade o sposob vymeny. Bud jeden extrem - vsetko osobne z rucky do rucky za peniaze, alebo druhy extrem, co chces si zoberies. Myslim, ze vecsina "socialistov" chape, ze druhy extrem bolo komunistami z kontextu vytrhnute propagacne heslo o komunizme a vymeny bez penazi (co nevylucuje institucie - napr. na pridel). Marx len tvrdil, ze vtedajsi sposob vymeny (penazno-tovarovych vztahov) nevymiena - nerozdeluje spravodlivo a preto navrhoval nejake kroky a je pravda, ze tento krok v podstate nevyriesil - tento problem sa vlaste riesil aj v tzv. realne-socialistickej ekonomike - v podstate pokryvenim vymennych vztahov (nasadili tam miesto trhu instituciu - plan). Otazkou je ako uprimne chceli tieto veci komunisti riesit, velmi rychlo cely system skostnatel a akykolvek pokus bol revizionisticky. Aj 1968 zavanal komunistom pachom socdemactva. Samou tuzbou po moci prepasli akukolvek sancu priniest ludom nejake pozitivne riesenie a zahubili sa sami. Takze sme sa vratili k povodnemu konceptu z rucky do rucky. Ale to neznamena, ze so zlyhanim snahy zmenit vymenne vztahy zmizli aj povodne problemy!!! Echtovny praviciar sa tvari, ze ak nejaky problem existuje, tak je to problem tej osoby, ktora sa pre danu formu vymeny sprava malo efektivne a tuto osobu by najradsej vyradil z akejkolvek vymeny, resp. "akukolvek" inu vymenu sa snazi pretvorit na financnu - z rucky do rucky. Zamerne torpeduje, pripravuje stat o prijmy z podnikania a dane, privatizuje, deetatizuje a tvrdi ze to preto, lebo je to malo efektivne. Ale TO sa nestalo malo efektivne, to len vlastnici penazi presuvaju hore dolu peniaze po svete a hladaju pre ne efektivne miesto. Preto treba zo vstekeho vytvorit trh z jednotnou formou vymeny z rucky do rucky.

Echtovny laviciar tvrdi, ze aj malo efektivna osoba ma pravo na taku formu vymeny, aby zisklala aspon nejaky standard nutny na prezitie. A chyta sa statu, ktory ma predpoklady byt sprostredkovatelom tejto vymeny. Nie je to vymena z rucky do rucky, je to vymena pod istou formou nasilia. Stat ponuka istu formu standardu pre vsetkych a na to si nerovnomerne pyta peniaze. V podstate koriguje pravicovy system vymeny a zavadza aj etatisticky. Cize, podla mna, v tomto pripade vobec nejde o protichodne ekonomicke polohy. Ja akceptujem tvrde z rucky do rucky ale sucasne som ochotny akceptovat a platit nejaku formu alternativneho vymenneho systemu pre tych, ktori su osudovo neefektivni. Na charitu moc nevsadzam aj ked prispievam priamo postihnutym osobam (nakup + cash, cca 5000 za posledny mesiac + 3 zvery z utulku).
Nesuhlasim s uradnickym pristupom, nesuhlasim z vyrovnavanim rozdielov, suhlasim s adresnou pomocou na dosiahnutie standardu (teplo, hygiena, jedlo) a zelal by som si totalnu transparentnost.
Na diskusiu o tomto som uz teda vyzyval, prave, aby sme sa vyhli zbytocnym emotivnym vykrikom, a aby sme si vyjasnili, ze nie kazdy bude v danom case a danom priestore dostatocne efektivny pre dany vymenny system. Najme, a toho sa tu redakcia vobec nechce dotknut, stale sa drzi 300 rocnej predstavy samorolnikov a samovyrobcov, ked podstatne casti trhu u podstatnych tovaroch drzi v rukach samokartely. Energie, voda, materialy, vyskum, to je skutocna vaha v ekonomike, tam sa treba pozriet na "formy" !!! vymeny, nie bufet z hot dogom alebo melony.

RE: PRE REDAKCIU :
autor: PeterS
pridané: 29-10-2004 14:23


Este by som rad k argumetnu "socialista chce rozdelovat cudzie peniaze" pridal to, ze ja napriklad nechcem. Ja za to nemozem, ze transfer ide cez stat, pretoze stat sa toho nemoze vzdat. Samou podstatou toho, co nazyvame stat je urcity bezpecnostny standard. A k tomu stale, bohuzial, patri nasilne vyberanie dani a platenie nejakych sluzieb tak, aby sa standard zachoval. Prestante platit dane, rozpustite stat a uvidite tu rabovacku. Ved touto fazou sme uz presli, myslim, ze by ste potom musel zainvestovat do nejakeho hradu a druziny aby ste sa ochranil proti tiez organizovanej rabujucej luze. A takto to spravi viac bohatych ale i luza zlepsi svoje zbrane, potom sa bohati pospajaju, resp. pozabijaju a poobsadzuju svoje majetky aby mali na boj z luzou, pobiju luzu a aby opet nevyskakovala, pretoze na dalsi boj treba dalsie peniaze a poriadny stat s danami este nemate, daju jej nejake istoty... a ste tak v 18. stor. Nech sa paci, skuste si to este raz. Je to len a len tvrda ekonomika. Tu ideologia zlyhava. Je lepsie platit luzu z par dani od kazdeho, ako keby sme si vsetcia mali opevnovat svoje majetky za vlastne. Ja sa teda radsej budem spravat ekonomicky a luzu platit. Dufam, ze mi nepoviete, ze vy mate dost na solidne opevnenie a teda vas to nezaujima.
Prepacte za ten pojem luza.
Este otazocka, a inflacia vam nevadi? Tiez ma niekto okrada o moje peniaze. A vzhladom na sucasny monetarny system je jasne kto su ti vinnici. Jednym z nich su banky, ktore vyrabaju nekryte peniaze doslova z nicoho. Aby sa ekonomika hybala, treba peniaze vopred, tak sa napise par nul, klikne a su peniaze na svete. Takze vzy je na trhu vyssia ponuka, resp. sa da virtualne vyrobit. A s vyssou ponukou prichadza k znehodnoteniu ceny... proste to superliberalov uz netrapi, ze kvoli nejakemu investorovi ci obchodnikovi ktoremu treba naklikat miliardovu pozicku trpia i jeho peniaze? A celkom dost.
Dalsi vinnik je seda ekonomika a korupcia... Kazdy superliberal plati poctivo pokuty a neodvdaci sa za sluzbu? Co tak stala taka judr skolicka???

PeterS >
autor: liberal
pridané: 29-10-2004 14:27


Pekne, ze si sa aspon pokusil o jasne slova. Nemusim suhlasit s tvojimi nazormi, ale akceptujem snahu o pomenovanie pojmov. Ak mi vsak dewey povie, ze tu nikde nevidi socializmus , vzkypi vo mne krv.
Akceptovanie socializmu ci praviciarstva je vecou moralky. ALE hajit socialisticke nazory a sucasne skryvat ich socialisticku podstatu - aky to ma vyznam.
Na socialistoch ma nestve to, ze ONI rozdavaju svoje peniaze (lebo to ani nerobia ) , ale to, ze oni rozdavaju MOJE peniaze. Statni uradnici a politici rozdavaju cudzie peniaze, ale ONI OSOBNE sa citia byt dobrodincami chudobnych. A chudobni potom nenavidia bohatych, hoci podporu vlastne dostavaju od bohatych - nie od statu.

RE: PeterS >
autor: PeterS
pridané: 29-10-2004 14:46


OK, v podstate odpoved uz prisla skorej, je nizsie.
Skuste este porozmyslat o nejakom prechodnom hybride - tretej ceste..., nez sa latka nastavi tak, aby sa vsetcia zucastnili.
Lenze aj tak mam obavu, ked niet spotreby niet prace pre tuto spotrebu. Vzdy budu ludia, i ti najsikovnejsi v podstate v situacii, ze ich pracu nikto nechce, lebo ostatna populacia sa ich pracu rozhodla nespotrebovat. Mozu len sutazit s inymi a tu spotrebu, ale tak ci tak niekto z kola vypadne.
Co s tym? Ved to iste poznate - Nota Bene, nikto to nechce, nikto nechce ich pracu, ale obcas to kupite...
V obratenom garde sa teda spytam, nemate zle svedomie, ze nekupite od kazdeho? Je to moralne vyuzivat existencny strach aby ste stlacil cenu a mal sa lepsie? Liezt hore po chrbte inych a nakoniec im povedat, ze si za to mozu sami? VED JE TO VASE ROZHODNUTIE, KTO NAKONIEC MOZE SKONCIT V BIEDE?
Btw. moze napr. krestan (kolektivne) rozhodovat prenesene cez ekonomicky stroj o osude druhych?

Mily liberal
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-10-2004 1:08


Prave Spektrum chceme profilovat ako forum nazorov celeho pravicoveho spektra. Teda nazory od krestanskeho konzervativizmu az po libertarianov. Daniskov clanok je OK a jeho ustredna teza je podopreta solidnou argumentaciou.

Okrem toho, ze sa volame Prave Spektrum to ma aj jeden pragmaticky dovod. Studium ekonomie cloveku ozrejmi vyhody trhu a liberalneho nazerania na svet (pod pojmom "liberal" teraz nemyslim socialistov ako je Dewey).

Studium dejin a filozofie cloveku objasni, ze (a minule som to napisal Petrovi Spacovi) demokraticky kapitalizmus neprezije bez tepelnej izolacie zo strany krestanstva.

Krestanstvo bez trhu retarduje samo seba na uroven akehosi krestanskeho socializmu alebo korporativizmu. Trh bez krestanstva (alebo inej komplexnej moralnej nauky) povedie k nihilizmu cireho konzumizmu.

Takyto stav potom bude idealny pre nastup roznych populistov, demagogov a mohol by viest aj k postupnemu odstraneniu trhu.

Preto davame priestor sirokemu spektru nazorov od "krestanskych fundamentalistov" az po "fundamentalistov trhovych". Ak tieto dve skupiny nebudu schopne dialogu a vzajomnej obojstrannej akceptacie, mozeme rovno Slovensko prenechat Ficovi alebo tomu Bilakovmu zatovi co posobi ako debil vzdy ked otvori usta...

Liberal, pokojne mozes napisat aj ty nejaky clanok na typicky liberalne temy ako je freebanking alebo free market environmentalism. V buducnosti dokonca chceme oslovit predstavitelov roznych pravicovych podprudov, aby napisali clanky k nejakej teme, napr. Irak a ich stanoviska.

A k tomu, ze na forach najviac debatuju prave socialisti: to je opat vyzva aj pre teba ako nasho citatela, aby si Deweyho demagogii (ktora dokonca odmieta priznat cervenu farbu) celil.

Ten nepomer medzi krestanskymi a trhovymi clankami je dany aj tym, ze klasickych liberalov je u nas menej nez konzervativcov.

Kazdopadne, dufam, ze nam zostanes verny a do buducnosti chystame par veci aj pre teba. Objavil som napr. jednu nemecku databanku s klasickymi clankami Misesa, Bohm-Bawerka, Mengera a spol. Nieco z toho, ked budem mat viac casu by som snad aj poprekladal. Navyse, doma mi uz asi mesiac lezi tona poznamok k Hayekovej teorii kulturnej evolucie. To chcem tiez este spracovat. Takze liberal, maj trpezlivost, dockas sa:-)


Mam doma uz prichystanu kopu poznamok k Hayekovej teorii kulturnej evolucie. Snad si k tomu uz coskoro sadnem a bude z toho text, ktory aj teba ako liberala zaujme.

RE: Mily liberal
autor: Dewey
pridané: 02-11-2004 8:16


Taraniny a primitivne utoky vam idu fantasticky, este by sa zisli argumenty. Nevadi, vy sa uspokojite s Orwellovcinou.
inflacia
autor: liberal
pridané: 29-10-2004 14:47


PeterS :

A k tvojmu nazoru, ze
� Este otazocka, a inflacia vam nevadi? Tiez ma niekto okrada o moje peniaze. A vzhladom na sucasny monetarny system je jasne kto su ti vinnici. Jednym z nich su banky, ktore vyrabaju nekryte peniaze doslova z nicoho. �
Nuz, prestuduj si historicky vyvoj financnictva. PAPIEROVE peniaze zaviedol STAT , a stat nuti uznavat tieto papieriky ako platobnu formu. Predtym odjakziva fungovali zlate peniaze (resp. striebro) , a vtedy ziadna banka nemohla vyrobit zlato z celulozy. Inflacia je dielom centralnej banky a statu.

RE: inflacia
autor: Dewey
pridané: 29-10-2004 16:33


"� Este otazocka, a inflacia vam nevadi?"
Mna ano.

"A vzhladom na sucasny monetarny system je jasne kto su ti vinnici. Jednym z nich su banky, ktore vyrabaju nekryte peniaze doslova z nicoho."

Je to v dosledkoch tak, hoci je to zlozitejsie. Nie je celkom pravda, ak by to bola totiz pravda, uz by to tu lahlo. Je sice pravda, ze je nastavena bomba, ale je otazka ci vobec niekedy vybuchne.

"Nuz, prestuduj si historicky vyvoj financnictva. PAPIEROVE peniaze zaviedol STAT , a stat nuti uznavat tieto papieriky ako platobnu formu."
Stat nezaviedol ziadne peniaze. Papierove peniaze zacali fungovat ako potvrdenka o ulozeni zlata, aby ludia so sebou nemuseli koli kazdej vymene vlacit tehly. Vymenili si len papieriky, ktore znamenali ucite mnozstvo zlata ulozenenho v banke.

"Predtym odjakziva fungovali zlate peniaze (resp. striebro) , a vtedy ziadna banka nemohla vyrobit zlato z celulozy. Inflacia je dielom centralnej banky a statu."

Inflacia existovala davno predtym, ako sa objavila centralna banka a "monetarna politka". Stacilo najst viac zlata ako bol prirastok produktu. Pripadne ochudobnit peniaze v obehu.(To vyuzivali feudalne vlady)
Az na urcite obdobia, kedy sa nasli obrovske loziska zlata, a ked panovnici potrebovali vytlct od nizsich tried na zbrojenie, to vcelku bolo zanedbatelne.

RE: inflacia
autor: Dewey
pridané: 29-10-2004 16:38


Sorry Peter, som nejako nezaregistroval kde zacina citacia a kde zacina Liberalova reakcia. My sme uz na tuto temu s Petrom prediskutovali, mam pocit, ze sme sa v tejto oblasti zhodli takze beriem spat tuto cast.
Liberal, tiez sa ospravedlnujem.

RE: inflacia
autor: PeterS
pridané: 29-10-2004 17:22


Napr. libra tzv "sterling" to znamena puncnuta povodna 100% strieborna libra so znizenym striebrom na nejakych 97 percent, pokial si dobre pametam. Krali radi znizovali obsah drahych kovov v minciach...

Jasne, ze peniaze su vo vecsine pripadoch nejako kryte, ale de facto funguju tiez ako opcie. Ak chcete pozicku na nejaku tovaren - buducu vyrobu tak vam v banke nieco naklikaju, napriklad v pomere 1 ku 20 voci rezerve. Tym pridu do obehu peniaze kryte v buducnosti. Pojdete do stavebnin, kupite nejake tehly... Ak toto urobi niekolko ludi, tak stavebnik zvysi ceny a objedna vo vyrobe viac tehal. Vyrobna tehal si pozicia na rozsirenie vyroby... a takto mate v ekonomike skutocne iba poukazky.
Jasne, vsak, odkial sa beru tie inflacne tlaky. A potom pride chudak spotrebitel kupit par tehal na rozpadavajucu sa chalupku a vypadnu mu oci a nadovazok ho v banke poslu docerta. A ak este paradoxne robi u podnikatela, ktory prisiel tehly nakupovat ako posledny uz za zvysene ceny, tak este vsetky tie tehly odmaka. Podnikatel mu pritvrdi produktivitu a bude musiet robit viac za rovnake peniaze, aby sa podnikatelovi vratili zdrazene tehly.
A to nedajboze si este nejaky financnik v zahranicnej centrale miestnej banky zmysli, ze zatazi banku nejakou poukazkou, pretoze prave je financna bonanza v 3 dennych poukazkach narodnej banky a banka podrazie uvery. Lenze tym podrazela mena a vyvoz sa podnikatelovi predrazuje. Tak caluje aj zamestnanec aj podnikatel. Aby im nebolo luto, akurat, ze podnikatel to opet zahoji na nakladoch...
Ale ten stat je tak zly, zlodejsky, nemoralny, fuj, prec s nim!!!

RE: inflacia
autor: PeterS
pridané: 29-10-2004 17:31


Na a ked to trosicku zacne padat na hubu, tak financnik v centrale urobi klik a peniaze su o 5000 km vychodnejsie. Ved ide o prelievanie penazi, na zaklade ich efektivneho vyuzitia, vsak? Takto dosahujeme to najlepsie, akurat nie je jasne pre ci vacok (teda vlastne je, len ti pani o tom radsej moc nehovoria). Mozno sa peniaze obrazne povedane prave presunuli zo stavby nemocnice na financovanie vyroby tankov. Menej penazi - drahsie uver na nemocnicu.
zeby cosi pozitivne na inflacii?
autor: kikimor
pridané: 01-11-2004 12:41


Vsetky mozne diskusie o clenstve Turecka v EU, ci uz argumentuju pro- alebo proti- tabory, maju jednu spolocnu crtu. A to absenciu akehokolvek "mocenskeho" naznaku zo strany EU, teda toho, ze by sa EU spravala ako sa na velku "risu" patri a mala by snahu rozsirovat svoj vplyv.
Samozrejme, je to dane vnutornou nejednotnostou ktora vzrasta s kazdym prijatym clenom, ale neexistencia aspon naznakov snahy o "poeuropstenie" Turecka (alebo aspon takeho "zaujmu" ako o vychodnu Europu po pade komunizmu) je ocividna.
A ono by takyto "zaujem" mozno nebol odveci aj keby sa nejednalo o clenstvo v EU, mozno by sa podaril aj taky zazrak ako (zapadna?) demokracia v islamskej krajine (ktora by sa bez dnesneho armadou vynuteneho sekularizmu asi dala cestou Iranu).

RE: zeby cosi pozitivne na inflacii?
autor: PeterS
pridané: 01-11-2004 22:00


Turecko, to je, podla mna, pre EU nieco ako Velka sachova partia (znama analyza Z.Brzezinskeho) - stredna azia pre US. Akurat ze sa tento strategicky kamen na sachovnicu EU v podstate vnutil.
Turecko ma velku symboliku, napr. armensky holokaust..., predsa len Armensko hodne zamestnava rozpocet CIA, dalej kurdi - cez nich sa da manipulovat aj s Irakom a aj s Iranom, dalej ma v sebe symboliku odplaty voci GB, spomente na snahu GB pred a cez I.ww rozlozit Osmansku risu v podstate proti Nemecku a CK Rakusko-Uhorsku. A dalej ma v sebe mnoho arabsky interneho, povedzme moslimovia uznavaju Saudov ako kralovsku rodinu, ale titul "Bána" im nepatri, Turecko nesuhlasilo. Cize, to je paka aj na SA. Saudi su pri trone vdaka dohode mocnych rodov a ma do toho co hovorit aj turecko, jordansky kral, wahabbiovci a pod.
To len dovetok k tej strategickej polohe, co som spominal minule.
Turecke policko ma na svetovej sachovnici svoju vysoku hodnotu. Bude mat EU odvahu postavit tam svoj kamen? A aky? Pesiak sa moze poturcit, dama moze zase zostat na policku zablokovana. Ma EU v talone nejaku specificku figurku pre arabske krajiny? Zatial je to akysi invalidny strelec - prislub buduceho prislubu. Uz teraz je strelec slepy na jedno oko, aj vdaka clenom klubu "krestanskeho zakladu EU", ktori strelcovi uspesne vypichuju oko, aby nevidel, ze zaklady EU su omnoho sirsie (napr. ak by nam nepomohli arabske poznatky z maurskeho kralovstva k renesancii, tak si este stale spokojne hovieme v temnom stredoveku).

RE: zeby cosi pozitivne na inflacii?
autor: PeterS
pridané: 01-11-2004 23:53


A este je tu jeden neznamy faktor - blizkovychodny Zlaty dinar, aka spojenie totalitarneho Ruska s totalitarnym Iranom. (uz v lete 2001 sa v ruskom parlamente na tajnom zasadani hovorilo, ze pride cosi (9/11) co zatrasie financnymi trhmi. A 9/11 veru cosi rozhybalo) Zlaty dinar je pritazlivy i odpudivy zaroven (znici biliony dennych virtualnych dolarov v pohyblivych kurzoch, switchne zuctovanie ropy z dolara, co zlikviduje dalsie biliony dolarov ako rezervy, na druhej strane to znamena politicky zvezok s osou zla. Putin sa najnovsie vyjadril, ze ponukajuce sa Euro zatial ako zuctovaciu menu pre ropu nepouzije... co mi teda pride dost divne... napr. signal istych ekonomickych skupin z Beslamu... hraje Putin vabank s Iranskou kartou?
turecko ne-europsky narod?
autor: ragy
pridané: 22-09-2005 12:04


"Prečo Turecko do Európy nepatrí? Nuž, pretože ho dnes obýva národ, ktorý je ne-európsky a ktorý práve obyvateľov a tvorcov vyššie spomínaných pamiatok vytlačil a vyhnal. "

hmm, ani madari a fini niesu europske narody, su ugrofini, teda nepatria do skopiny indo-europanov,teda su to typicky aziati a tiez nas vytlacil z VM, a tiez su v eu. neviem kde je napisane ze clenom eu sa musi stat krajina ktora/narod je povodom europska/ky. mimochodom otcovia unie ju nezakladali s tym, ze to raz bude spolocenstvo krajin vyhradne z europy a ze len europania maju narok byt v nej, ale ze krajiny si maju pomahat a ma to byt akasi zaruka mieru.
nie som celkom za vstup, ale tiez by malo byt ferove im aspon dat sancu, no tiez ma zaraza ze sa venujeme turecku ako inym balkansym krajinam, ktora nam su blizsie. ale ty ktori stym zacali asi dobre vedia preco, ze europa tym ziska vplyv regione.
podla mna teraz turecko o uni moze len snivat, ale ak bude tvrdo na sebe pracovat, myslim ze skusit to moze.

-a este jedna vec, na podobnu diskusiu si myslim ze je neskoro, pretoze rokovania coskoro zacnu, skor by sme sa tu mali bavit o tom ze co treba robit s tureckom a ako dlho aby mohlo byt v uni. inak ostatne argumenty ako migranti, nabozenstvo.... podla mna z casti xenofobia.... o com sa asi pisalo pred 2-3 roky dozadu na zapade v podonych forach?

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group