ISSN 1335-8715

02-10-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Otrávené vlastenectvo

Tento text je o tom, ako komunisti počnúc Vladimírom Mináčom až po postkomunistu Vladimíra Mečiara poškodili vlastenectvo na Slovensku a nahradili ho akýmsi kurióznym nacionalizmom, ktorý osciluje medzi nekritickým megalomanstvom a komplexom menejcennosti.

Pridať nový príspevok

Cool.
autor: Zolo
pridané: 02-10-2004 16:31


Dnes je vlastenectvo "cool". Na rozdiel od povedzme 70tych rokov minuleho storocia. Rozdiel medzi vlastenectvom a nacionalizmom neexistuje. Akurat su urciti ludia negativne motivovani a ini pozitivne. Ide vsak iba o druhu stranu tej istej mince.
hudba
autor: levi
pridané: 02-10-2004 17:49


Sorry Lukas, ale v klasickej hudbe sa orientujem radovo lepsie nez ty. To si dovolim tvrdit na zaklade tvojho nasilneho pchania Suchona do popredia, miesto folkloru, ktory si jasne poslal do kosa.

Pri vsetkej ucte k Suchonovi, stavat ho ako symbol nasej hudby nie je dobry krok. Uprimne, Slovensko nikdy nemalo v klasickej hudbe skutocnu osobnost. (asi ta inak nepotesi, ale najzasadnejsie osobnosti pochadzali, pripadne tvorili vo Francuzsku - romantici Chopin (mal dokonca 1/2 francuzsky povod, o com sa vela nehovori) a Liszt, z ktorych popola vzisli asi dve najzasadnejsie osoby v klasickej hudbe, Debussy a Ravel)

Naco nasilu sa snazit presadit niekoho z nasich a pchat ho do popredia? Suchon bol ok, ale takych skladatelov mali niektore staty desiatky.

Sila slovenskej hudby lezi vo folklori. Napokon, aj hore menovani, ci dalsie osobnosti ako de Falla vychadzali silne s folkloru.

Bol som tento rok na vychodnej, hral som v jednom orchestri, a co sa dialo na main stage mi moc nevonalo. Pri jednom nenapadnom strome vsak vyhravali 4 chalani odeti v krojoch, a lucniciari im do toho tancovali, ludia spievali. To je Slovensko. A bol som prekvapeny, lebo to malo svoju atmosferu. Bolo to krasne.

Na main stage isli oproti tomu malo uprimne a silene veci. Co uz, ze sa casto dostavaju do popredia tie slabsie veci. Ale tak je to casto. Az na jednu skladbu. Vrchovska, ak sa nemylim. Vynikajuci primas, vynikajuci hudobnici. Zavrel som oci, krasne sa zvecerievalo. A bol som zasiahnuty. Bol som zasiahnuty, ako ked pocujem Ravela. Umenie. Folklor. Folklor mojej krajiny. Nasej krajiny. Tu som sa narodil. Tuto krajinu mam rad.

Ružomberok-Černová
autor: Matúš demko
e-mail: demek@atlas.sk
webstránka: http://demek.blog.sk
pridané: 02-10-2004 20:01


Pochádzam z Černovej. Je to mestská časť Ružomberka, vzdialená od neho tak na dva kilometre. V roku 1907 sa tu odohrala krvavá dráma, pri ktorej zahynulo 15 ľudí, ďalších 45 bolo ľahšie či ťažšie zranených. Táto udalosť vo mne neustále rezonuje, bližšie ma priputáva k môjmu rodisku a hovorí mi, že proti bezpráviu sa treba vždy postaviť. V podobnom duchu sa niesli aj oslavy 140.výročia narodenia Andreja Hlinku. Pri tejto príležitosti bola otvorená expozícia Domu Andreja Hlinku v Černovej. Hlavnými hosťami boli páni Hrušovský, gen.Čombor, Mons. František Tondra, primátor Ružomberka Juraj Čech. Všetko sa nieslo v dôstojnom duchu. Osláv som sa priamo zúčastnil aj ja. "Hral" som Andreja Hlinku - mal som oblečenú reverendu, klobúk, a predniesol som príhovor a la Hlinka. V ňom sa písalo, že sloboda a blaho ľudu boli po celý život Hlinkovi sprievodnou hviezdou; že Hlinka sa boril za časné i večné poklady slovenskej duše - za kresťanskú osvetu a materinskú reč. Prednes pokračoval tým, že Hlinka si váži obete černovskej masakry, ktoré už nevydržali sociálny a národný útlak a vzopreli sa hrubej sile. Vážim si kňaza Andreja Hlinku a na ňom budujem svoje vlastenectvo.
Myslím si, že k správnemu chápaniu vlastenectva treba pokoru (akceptovanie pravdy) : nie sme nič viac ani nič menej ako ostatné národy. Je chorý nacionalizmus, takisto aj sebapodceňovanie sa.
Mimochodom, počas týchto osláv bola prezentovaná iniciatíva premenovať most Košická na Most Andreja Hlinku. Zaslúži si to?

Vynikajuci clanok
autor: Ondrej Jombik
e-mail: nepto@php.net
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 03-10-2004 12:04


Vynikajuci clanok. Nieco tak dobre som uz dlho necital. Myslim, ze je to prvy Lukasov clanok, v ktorom sa mozem stotoznit takmer so vsetkym ;-)
Povinne vlastenectvo?
autor: Peter Spáč
pridané: 05-10-2004 11:35


Clanok je dobry a iste zaujme tych, ktori s tou "pravou" myslienkou vlastenectva ziju. Ked sa vsak zamyslim, a teraz je uplne nepodstatne k akemu narodu patrim, na co mam byt taky hrdy? Mam byt ako Slovak hrdy na to, ze Stefanik bol uzasny politik, vojak a astronom? Mam byt ako American hrdy na to, ze od konca 18.storocia zije moj narod v demokracii? Mam byt ako Egyptan hrdy na to, ze pred tisickami rokov sa nad rozpalenou Saharou vztycili pyramidy? Tento pocit nedokazem pochopit, pretoze ja osobne pred "slovaka" (alebo hocikoho ineho) kladiem "cloveka" a napriek tomu mam rovnako ako kazdy vlastenec rad tuto krajinu. Lenze rovnako mam rad zapad slnka pri plazi niekde na juhu Europy, rovnako rad jem cinske jedla a rovnako rad pozeram nemecke televizne programy. toto je moje "ludske" vlastenectvo
RE: Povinne vlastenectvo?
autor: Zolo
pridané: 05-10-2004 16:01


Ono je to pekne klast "cloveka" pred "slovaka". Zial taketo sentimentality nie su opatovane. Kazde hrable k sebe hrabu a na taku strategiu iba doplacame.

Nepotrebujeme ziadne ine dovody ani dejinne vyhovorky k vlastenectvu. Staci si uvedomit, ze na vlastenectve sa zaraba a na jeho nedostatku straca. Dokazov z minulosti aj pritomnosti je plno.

Ale ak sa trend zmeni tak si zmenim nazor aj ja. Napriklad zarucene by bolo lepsie keby sme sa spojili s Cechmi a potom spolocne pridali k Nemcom. Nezabudnime, ze Hviezdoslav ani Havlicek Borovsky nekopu v tej istej lige ako Goethe a Schiller a Suchon a Janacek nemaju na Mozarta a Beethovena. K tomu bodu sme sa vsak ani my ani ziaden iny narod na nasej planete nedopracoval. Nebudme hovada!

RE: Povinne vlastenectvo?
autor: Peter Spáč
pridané: 06-10-2004 20:41


Ale ved tu vobec nejde o nejake spajanie s Cechmi, Nemcami alebo s hocikym. Nechapem len, preco by malo byt vlastenectvo automaticky povazovane za nieco kladne. Asi nie som vlastenec podla tych "spravnych" predstav a predsa vyznavam rovnake hodnoty, podobne tiez nie som napr. krestan a tiez vyznavam ich hodnoty. Vlastenectvo nebuduje individualitu, ale vytvara uzavrete skupiny, co je dnes uplne prezita vec
RE: Povinne vlastenectvo?
autor: Zolo
pridané: 07-10-2004 15:43


Vlastenectvo nie je automaticky kladne. Ani zaporne. Prax je vsak taka, ze sa dnes narody spoliehaju na konkurencne vyhody vyplyvajuce zo stadoviteho vlastenectva. Individualita je obycajne podriadena celku pripadne sa nepovazuje za protiklad. Jednotlivec sa moze dobrovolne pripojit k stadu.

Co sa dnes nosi od najpokrokovejsich spolocnosti az po tie sto rokov za opicami je ochota obcana padnut za vlast, obetovat kratkodobe a obcas dlhodobe ekonomicke vyhody za vlast, a obcas za vlast vpalit gulku oponentom medzi oci.

Pritom, otazka vlastenectva nie je teoretickou. Viaze sa na nas sposob zivota a dokonca nase prezitie ako jednotlivcov.

RE: Povinne vlastenectvo?
autor: Lukas Krivosik
pridané: 07-10-2004 20:46


Ale Peto, ty si ma vobec nepochopil. Tie uzavrete komunity - to je to, co vytvara nacionalizmus, nie vlastenectvo. Ja som vo svojom vlastenectve (ktore chapem ako lasku ku KRAJINE ako cosi co je podobne vztahu k osobnemu vlastnictvu) velmi osamoteny. To by bolo super, keby nas bolo na SVK viac, kto mame radi krajinu a nie narod.
RE: Povinne vlastenectvo?
autor: Peter Spáč
pridané: 09-10-2004 22:08


To by sme k tomu tych ludi museli poriadne dokopat
Pojmy
autor: Ladislav Kováčik
e-mail: laddy@post.sk
pridané: 29-09-2005 0:52


Vlastenectvo je pozitívny vztah k svojmu národu, nacionalizmus je negatívny vztah k iným národom, hovorí jedna definícia.

Táto veta ma úplne dorazila! Jasné, počul som ju už milión krát - ale to od lavicových a podobných médií a politológov. Ako však može s takouto primitívnou a absolutne nepriliehavou narábat rozhladený pravicový myslitel, za akého L. Krivošíka istotne mám? Nacio- znamená národ, vlastenectvo je od slova vlast! Prečo sa tam teda vnáša toto absolútne nelogické a tendenčné rozlíšenie?
Ja som vlastencom v tom zmysle, že sa chcem solidarizovat so všetkými obyvatelmi Slovenska. Národovec som preto, lebo sa solidarizujem s domácimi ale aj zahr. Slovákmi a istotne nepopriem, že táto solidarizácia je mi prirodzenejšia, nechcem však podcenit ani jednu.
To je národovectvo, ale je nacionalizmus to isté? Nie som si tým taký istý. Nacionalizmus chápem nielen ja, ale aj A. Gellner, dlhodobý bádatel o tomto fenoméne, ako úsilie o zhodu politickej a národnej jednotky. Ja by som to ešte trochu obmenil - o odvodenost polit. jednotky od národnej. Ale národovec, teda človek, ktorý jednoducho miluje svoj národ, nemusí zároven požadovat tento princíp.
Vidím, že reagujem rok pozadu, ale ktovie, možno niekoho predsa len moja úvaha osloví.

RE: Pojmy
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-10-2005 0:11


Nahodou som prehliadal debaty k vybranym starsim clankom. Takze, definicii nacionalizmu je viac. Hovori sa napr. o povyseni jedneho rozmeru ludskej identity nad vsetky ostatne. Mam pocit, ze tuto definiciu som pocul prvykrat od V. Palka a da sa s nou suhlasit.

Pokial ide o lasku k narodu, tu som trosku skepticky. Nemozno predsa milovat anonymnu masu piatich milionov ludi, medzi ktorymi su aj vrahovia, podvodnici alebo finalisti VyVolenych.

Ja mam rad tuto krajinu, ale s narodom, co ju obyva mam obcas problem;-)

RE: Pojmy
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 08-11-2005 9:41


A ako je možné milovať krajinu, ktorú si celú neprecestoval? Mne sa zdá, že je to trochu podobné.
Ja o sebe moženm povedať, že je mi blízke čosi, čo nazvem slovenský charakter. Jednoducho - medzi Slovákmi sa cítim dobre. Isteže to neplatí o všetkých. Ale okrem toho "národného charakteru" je tu aj ludová kultúra, to znamená dedičstvo, ktoré platí primárne slovenskému etniku či národu - hoci neupieram ani príslušníkom národnostných menšín, aby sa k nej hlásili. Po tretie, sú to osobnosti slovenskej histórie, ktoré si treba vážiť. Nebudem sa motať len okolo známych mien. Čo taký Ján Balaša, ktorý organioval vojsko proti Turkom a bojoval s ním v bitke pri Sečanoch? Alebo vedci ako Banič, Bahýl, Aurel Stodola? A čo Žofia Bošnáková, na ktorú cirkevná hierarchia neprávom zabúda a patrilo by sa zalobovať za jej beatifikáciu vo Vatikáne?
Takže pomenoval som tri zdroje národnej solidarizácie, ale je ich viac.
Ale ako som písal, som národovec, ale aj vlastenec. Rómovia, Madari, Česi, Chorváti nie sú druhoradí občania, ale majú rovnký nárok na takéto vlastenectvo. Len sa bojím, že čo sa týka Madarov, vela z nich by radšej bola v inom štáte.

minac
autor: bobbo
pridané: 01-09-2007 23:13


Myslim, ze si Minaca celkom nepochopil. Minac bol komunista. Samo o sebe to ale automaticky neznamena, ze bol zly clovek. Tak ako v demokraciach existuju "demokrati", ktori dobrymi ludmi vobec nie su. Clovek si musi uvedomit, v akych mantineloch sa Minac pohyboval. Bol nepochybne jeden z najviac narodne a vlastenecky orientovanych komunistov vobec. Duchanie do pahrieb je z mojho pohladu pokus ukazat komunistom, ze pycha na svoj narod sa da pestovat aj v komunistickom akvariu, ktore bolo k takejto myslienke a priori nepriatelske ("proletari vsetkych krajin spojte sa"). Minac proste nevedel nebyt Slovakom (tak ako nevedel nebyt komunistom). Duchanie do pahrieb bol jeho pokus vysporiadat sa s tymto vnutornym konfliktom.
:(
autor: LOL
pridané: 24-05-2008 8:46


po prvých riadkoch zavažna chyba...Nacionalizmus v žiadnom pripade nieje nenávisť...nacionalizmus je vedomé myslenie že naša kultura,historia,krajina je krásna avýnimočná ale pri tom akcpetujeme a vidme vynimonost iných ....tím sa rozlišuje nacionalizmus a nacizmus(nenávisť k ostatním)....da sa povedať že vlastnecvo je kusok slabší nacionalizmus.....len škoda že kopa "vlastencov" je iba počas MS v hokeji.atd..:(

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group