ISSN 1335-8715

26-08-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

SNP 60: Začo sme bojovali?

Keďže komunistická historiografia štyridsať rokov neumožnila objektívne zhodnotiť SNP, postoj väčšiny z nás k tejto, ale aj k iným udalostiam 20. storočia bol ovplyvnený najmä tým, čo sa o tom tradovalo v rodine. Ja som vyrastal s dvomi, zásadne odlišnými verziami udalostí z roku 1944.

Pridať nový príspevok

SNP bolo obcianskou vojnou.
autor: Zolo
pridané: 26-08-2004 21:17


SNP bolo obcianskou vojnou. Taka obcianska vojna bola krasna vec. V podstate niekolko taborov malo zaujem o buducnost Slovenska a boli kvoli tomu ochotni stratit zivot, ci niekoho zabit.

Samozrejme, ze hrali aj ine faktory, ktore ani komunisticka, ani ostatne historiografie komplexne nespracovali. Ale s odstupom casu a beruc do uvahy obdobie od SNP vyznacenym totalnou zbabelostou a necinnostou je takato vojna medzi nami obrovskym cinom.

Nezisiel by sa napriklad v roku 1989 taky mensi pogrom na komancov? Alebo aspon niekolko divizii v roku 1968 proti Rusom? Vsak niekolko divizii tvrdo bojovalo proti Nemcom v ramci SNP.

Musime udrziavat plamen SNP. Hlavne tych jednotlivcov, ktori bojovali za lepsiu buducnost Slovenska na oboch stranach barikady. A davat do kontrastu s nasledujucou do dnes pretrvavajucou necinnostou.

xcv
autor: Dewey
pridané: 30-08-2004 10:25


Dobry clanok.
Zabrany pre preskumanie faktov vsak nekladli len komunisti, nadalej ho kladu zapecatene archivy v USA,Britanii,Rusku,Japonsku(kam bola presunuta cast nemeckym dokumentov). Tym sa vytvara priestor pre manipulovanie s dejinami. Zakryva sa mnozstvo chyb velitelov, zakryva sa mnozstvo pochybnych "strategickych" rozhodnuti, zverstva na druhej strane.
O zverstvach cervenej armady a Stalina sa da aspon konencne slobodne diskutovat a pisat ale v plnej sirke sa odkryju az po odtajneni archivov. Ide o nesumeratelne veci, ale aj poliaci dostali podobnu a este krvavu facku z oboch stran a nie len vo warsavskom povstani.
A co hovoria skusenosti mojich bliznych?
Podpora povstania, hoci sa k nim nemci spravali velmi ludsky, delili sa o potraviny, davali detom cokoladu, spavali na povalach a v pivniciach.(chvalabohu SS tam nezabludilo) Z rozpravania nezaznamenane utrzkovite a smutne osudy tychto ludi.
Rozcarovanie z prichodu "osloboditelov", zvery, ktore rozkradli posledne zasoby, pozabijali posledni dobytok, vyhnali ludi do pivnic a spavali spinavi a v topankach v ich cistych posteliach, ozrati, obtazovali zeny...napriek tomu bolo medzi nimi aj zopar ludi. S vacsinou inteligencie v armade si Stalin poradil pocas postupu.

Vyborne
autor: liberal
pridané: 03-09-2004 13:06


Takyto clanok by si zasluzil sirsie publikovanie , napr. v SME, DoFo, .....
namiesto dofo
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-09-2004 13:12


Kedze Domino Forum uz neexistuje, niekto bude musiet suplovat pravicove periodikum az do toho noveho Hribovho pocinu.

Tu na PS budeme zatial robit, co mozeme...

RE: namiesto dofo
autor: Filip Glasa
pridané: 06-09-2004 8:03


a ako, ze neexistuje? to ani neviem.
RE: namiesto dofo
autor: Jano
e-mail: jano@whoever.com
pridané: 06-09-2004 16:48


http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=173875...
Ale teraz mas uz jasno a to je najdolezitejsie
autor: Janosik
pridané: 27-09-2004 18:48


Priznam sa ze som cakal ze povies ze si vyrastal aspon s troma verziami Sklamal si
SNP
autor: nobody
e-mail: 222M@37.com
pridané: 13-04-2005 17:21


SNP - na nemeckej strane frontu bola 1.SR, ktorej osud bol už definitívne spečatený. Na spojeneckej strane frontu bola len ČSR, pre samostatné Slovensko tam neexistovalo miesto.
Treba si vážiť tých ktorí sa napriek tomu dokázali postaviť so zbraňou v ruke proti fašizmu a nemeckej okupácii.
Položili základ dnešnej slobodnej SR

SNP
autor: MIRI
e-mail: miroslavpaulik@zoznam.sk
pridané: 15-04-2005 10:42


Článok je dobrý a páčil sa mi.Ale tejto problematike
by sa bolo treba venovať obšírnejšie.Aj mnňa v škole učili čosi iné čo bola a je pravda./SNP/.S odstupom času sa človek dozvedá určité pravdy z obdobia povastania ako aj celej vojny.Hltali sme filmy s tématikou povstania,hrdinov partizánov,jednotlivcov ,veľké Olobodenie I. II. atď.
Keď tak človek nad tým uvažuje,fakticky ani jeden partizán by už nemal žiť.Čestní chlapi partizáni padli kdesi pri Strečne,Čremošnom,Balogu,Žiari,Krížnej,...a nemajú ani vlastný hrob.Okašľali sme ich.Môžu byť aj výnimky,nechcem ich uraziť.A je pravdou že partizáni boli vyslovene ako banditi.Česť výnimkám.Páchali ohavnosti na civilnom obyvateľstve len zato,že im nechceli alebo nemali čo dať na jedenie fajčenie a pitie.takto postrieľali ,alebo obesili veľa ľudí.Napr.Sklenom,Polkanovej ...Susede zastrelili rodičov,ďaľším postrieľali celý dobytok čo mali.Z otcovej strany dvaja jeho bratranci bojovali v povstaní.Jeden ako vojak druhý partizán/tento padol na Sihle/.Vojak padol do zajatia a nemci stiahli z neho kožu za živa.Pochádzali z Balážov.Teraz pred pár dňami som našiel v dokladoch dokument,ktorým štát odmietol vyplatiť pozostalej rodine určité finančné náležitosti.Môj otec tiež bojoval ako vojak v Rýchlej divízii.A zo zajatia zo Sibíri ,Magadanu a Kamčatky sa vrátil r.1956.Vlastne vrátili sa traja.A mamka nedostala nič.Mohol som písať aj do pekla.Odpoveďou bolo,že otec nebol odvedený jednotkami NKVD ale iba obyčajný vojnový zajatec.Toľko len.Zároveń sa ospravedlňujem všetkým čestným chlapom,kt.bojovali v povstaní a celej vojne a udržali si svoju česť a hrdosť.Tento príspevok nepatrí im.Hajzli sú na miestach.P.s.ešte som si spomenul na jedného partizána a jeho vyjadrenie keď mal opicu."Keď som videl toľko nemcov ako idú proti nám/Čremošnom/raz som vystrelil,pušku zahodil a ušiel."BODKA.A potom celý život poberal 255- tku.Písať by sa dalo veľa príbehov o hrdinoch a zbabelcoch,o vypálených dedinách,kto bol príčinou ich zániku atď.Majte sa dobre MIRI

pokúsim sa to možno...
autor: watcster
e-mail: watcster@goopgle.com.
pridané: 17-07-2005 11:55


vies co to bola vojna akoze vtedy ked to tu prislo
mozem ti povedat ze to nebolo lahké v zahrad som nasiel taku knihu ktorá bola hustejsia ako ktorykolvek film ale myslel by si si ju pecitat je to dobrý zdroj akože mal som z nej dost neviem ci som ju nemal alebo mal citat ale ak to bolo take ako pise autor tej knihy tak potom beda celému ľudstvu nebolo to ľahke vtedy akože prezit to obdobie by som nechcel vojnu ziadnu a to bola vojna par excellance hruba nenasitná a zaroven podlá nechcel by som to prežiť precitajte si knihu napisal juá Július Mader a volá sa tajomstvo z huntsville eje to riadna dávka sarkazmu a podlosti

SNP
autor: MJL
e-mail: mlichko000@sympatico.ca
pridané: 19-10-2005 4:49


Iste velmi podnetny clanok pre mladsiu generaciu Slovakov. Autor v mnohych tvrdeniach stoji na grunte, alebo nie je daleko od pravdy. Najvacsia chyba sa stala v politickej spicke povstania. Tam sme nemali spravnych muzov na pravom mieste. Prosili sme ako malicki ludia v Moskve, v Lodyne, Washingtone, vsetko zbytocne, lebo tamtie kanaly uz boli zablokovane za pomoci Benesa. Ked sa uz prihlasili do povojnovej CSR (bola uz povojnovy fakt), mali ziadat republiku federalnu. Z toho sa nemalo popustit. Konecne dnes kazdy vie: ze E. Benes bol z ludi, ktori sa bali faciek. Preto delegacia SNR v Londyne sa mu nemala klanat, mali ziadat federaciu oznamit to na tlacovej konferencii a zaroven ist na londynske velitelstvo OSS a ziadat neoficialnu dodavku zbrani z Bari, ktoru Americania na urovni OSS ponukali (kpt. Katek). Viacej a sirsie som o veci napisal v nevelkej knizke USA v Banskej Bystrici rok 1944, ktora vysla v roku 1994 na Slovensku. -mjl.
ku SNP
autor: rasto
e-mail: 2rasti@azet.sk
pridané: 28-08-2008 21:58


ale aj tu plati ze VITAZOV NIKDO NESUDI neviem kto to povedal ale stale sa to naplna a je to pravda

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group