ISSN 1335-8715

17-08-2004   redakcia   EUtópia   verzia pre tlač

Iniciatíva proti európskej ústave

Ústava Európskej únie určuje základný právny, politický, ekonomický, sociálny a kultúrny rámec života členských štátov. Čoskoro ju má schvaľovať Národná rada SR.

Hoci ide o zásadný ústavný dokument, ktorý má nadlho riadiť život občanov Slovenskej republiky, takmer všetci vrcholní politickí predstavitelia o ňom mlčia, alebo občanov zavádzajú.

Tvrdia nám, že Ústava EÚ zlepší život ľudí, že Ústava EÚ nemení suverenitu jednotlivých štátov, že o Ústave EÚ sme rozhodli už v referende o vstupe do EÚ, že referendum o Ústave bude len v niekoľkých štátoch EÚ, že neprijatie Ústavy EÚ by znamenalo zánik EÚ.

Ani jedno z týchto tvrdení nie je pravdivé.

Nie je pravda, že Ústava EÚ zlepší život ľudí. Ústava EÚ zhoršuje podmienky slobodnej ekonomickej súťaže, dáva nesplniteľné sociálne sľuby. Nemôže nijako prispieť k zlepšeniu života obyčajných ľudí, lebo bráni všetkým nevyhnutným politickým, ekonomickým a sociálnym reformám EÚ.

Nie je pravda, že Ústava EÚ nemení suverenitu jednotlivých štátov. Ústava EÚ obmedzuje suverenitu občanov, ich slobodného politického rozhodovania, suverenitu jednotlivých štátov, vytvára podmienky pre trvalé kompetenčné spory medzi jednotlivými štátmi a orgánmi EÚ, smeruje k bruselskej centralizácii a byrokratizácii. Z Európskej únie vytvára právny novotvar, plný sociálneho, politického a národného napätia.

Nie je pravda, že o Ústave EÚ sme už rozhodli v referende o vstupe do EÚ. Ústava EÚ je základným ústavným dokumentom, rozhodujúcim o osude štátov, preto počet krajín, kde má byť referendum, ustavične vzrastá (Veľká Británia, Francúzsko, Poľsko, Dánsko, Španielsko, Portugalsko, Írsko, Holandsko, Luxembursko, Belgicko). O to väčšmi vyniká ľahostajnosť slovenských politických elít o osud vlastnej krajiny.

Neuskutočnenie referenda v Slovenskej republike by znamenalo, že sa opäť raz rozhodne o základných otázkach existencie nášho štátu ponad hlavy našich občanov.

Odmietnutie Ústavy Európskej únie neznamená koniec EÚ. Je naopak jediným správnym krokom k uchovaniu pôvodných ideálov, na ktorých vznikla, a východiskom pre jej ďalší dynamický rozvoj.

Európska únia nepotrebuje ústavu, ale konkrétne a praktické zmeny k lepšiemu.

Naším cieľom je zabrániť schváleniu európskej ústavy na Slovensku. Budeme spoločne podnikať aktivity, aby sme tento cieľ dosiahli. Vyzývame na verejnú diskusiu o európskej ústave. Vyzývame slovenských politikov a zvlášť premiéra Mikuláša Dzurindu, aby prehodnotili svoje postoje a umožnili o Ústave EÚ hlasovať občanom.

Peter Osuský, Občianska konzervatívna strana (OKS)
Peter Martinovič, Mladí konzervatívci (MK)
Michal Novota, Kresťanskodemokratická mládež Slovenska (KDMS)
Jozef Krupka, Občiansko-demokratická mládež (ODM)
Ondrej Dostál, Konzervatívny inštitút M.R.Štefánika (KI)
Dalibor Roháč, Inštitút pre slobodnú spoločnosť (ISS)
Richard Ďurana, Združenie euroskeptikov EUnie.sk
Lukáš Krivošík, Pravé spektrum (PS)
Martin Chren, Nadácia F.A.Hayeka (NFAH)

V Bratislave dňa 16. augusta 2004.

  Ustavne prekazky.
   Zolo 17-08-2004 16:08
  otazka
   lucio 17-08-2004 22:28
  RE: otazka
   Alexander Botev 17-08-2004 22:45
  ustava a ine
   wesley 18-08-2004 21:03
  Spolocna ustava a mena.
   Zolo 18-08-2004 23:35
  RE: Spolocna ustava a mena.
   Peter Frišo 19-08-2004 15:09
  RE: meny v zjednotenej azii
   Alexander Botev 22-08-2004 12:25
  RE: meny v zjednotenej azii
   Zolo 24-08-2004 17:35
  Coze
   Ja 25-08-2004 16:22
  RE: Coze
   sapienti sat 30-08-2004 21:08
  Iniciativy zvyknu byt ZA nieco, nie proti niecomu..
   Marek Hrubčo 08-09-2004 15:52
  RE: Iniciativy zvyknu byt ZA nieco, nie proti niecomu..
   Jano 10-09-2004 16:16
  ODM....Tn
   Peter Škola 22-09-2004 15:14

   

 

EUtópia

Už roky Slovensko pokorne plní všetko, čo si Európska únia zmyslí. Máme však v sebe dosť hrdosti, aby sme aspoň občas reagovali na vztýčený ukazovák Bruselu vztýčeným prostredníkom? Skončili vstupom do EÚ naše dejiny? Naozaj je integrácia prospešná hospodárskemu rastu? Vyrieši teraz Únia všetky problémy Slovenska za nás? Sú európski byrokrati osvietenejší než naši? Sú europolitici múdrejší a poctivejší, než tí naši? Budú si teraz európske národy nezištne pomáhať a obetujú pre európsku myšlienku aj svoje národné záujmy? A bolo by správne, keby tak urobili? My si nemyslíme, že s Európskou úniou je všetko košér...

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group