ISSN 1335-8715

19-07-2004   Peter Frišo   EUtópia   verzia pre tlač

Osedlajme Rosinantu

Na rozdiel od svojich priateľov, som nebral minulomesačné schválenie euroústavy nijak dramaticky. Pokojne som si čítal o Sókratovi a čudoval sa nad múdrosťou tých čias. Nakoniec, keď chce mať Európska únia svoju ústavu zbúchanú ľavicovými ideológmi za veľmi krátky čas, nech si ju má.

Pridať nový príspevok

Kus papiera
autor: Zolo
pridané: 19-07-2004 16:43


Ustava nie je dolezita. Jednotnost je. Z praktickych dovodov potrebujeme jednotnu Europu, ktora sa spoji mozno za nejakym kuskom papiera, ale najpravdepodobnejsie z praktickych dovodov.
Vezmime si priklad polnohospodarstva. V USA zacina zatva na juhu a konci niekde v Severnej Dakote. Zaciatkom leta nastartuje armada kombajnov a rolnikov na juhu a postupne ako uroda dozrieva posuva sa na sever. Cez staty prejdu bez pasu, cla, pracovnych povoleni, kolkov ci vymeny penazi. Vsade patria tie iste pravidla. Kansas nemoze zakazat pracovat v nedelu a nemoze vyrubit manipulacny poplatok za kazdy kombajn. Nieco podobneho potrebujeme aj v Europe.

Po druhe potrebujeme, aby nas v EU chapali, ako jeden trh. Inak moze dojst k anomalii, ze kvoli velkosti trhu su v obchode IKEA drahsie veci na Slovensku, ako v USA.

Nic nas vsak nespoji viac, ako ked nas nasa nesvornost materialne poskodi. A vtedy bude zopar skeptikov zhodenych z ich Rosinanty.

RE: Kus papiera
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 19-07-2004 18:04


No ale EU nam pasy asi ponecha, takze s kombajnami volne brazdit Europu nebudeme moct. Pravdepodobne budes na kombajn potrebovat papiere a drahe potvrdenia, ktore by si v Amerike nikdy nepotreboval a to vsetko bude spravovat obrovska a nikym nekontrolovatelna byrokracia.
Zrusit Pasy
autor: Zolo
pridané: 19-07-2004 21:05


Dufam, ze casom sa pasy zrusia a bude jediny pas EU. Lepsie ak za Tebou v zahranici stoji velmoc, ako konzul krajiny stvrtej cenovej skupiny o tri krajiny dalej.

Co sa tyka byrokracie a kombajnov... americke ministerstvo polnohospodarstva ma 100,000 zamestnancov. Co je skoro trojnasobok vsetkych Bruselskych byrokratov. Ti tam tiez nespia.

Ak sa niekto domnieva, ze USA su nejaka bordelarska krajina bez byrokratov, tak doporucujem sa o tom najskor presvedcit.

RE: Zrusit Pasy
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 20-07-2004 13:00


Ale ja nevravim, ze USA su voci socializmu imunne.

Inak, vcera som v televiznych novinach videl, ze u nas zacnu v najblizsej buducnosti aj kombajny potrebovat dialnicne znamky. Dialnicne znamky pre kombajny, nove povinne espezetky, ktore samozrejme zaplati vodic, v tejto krajine naozaj nie je vacsieho vypalnika ako je stat...

Iny pohlad.
autor: Zolo
pridané: 20-07-2004 14:18


Iny pohlad je, ze nech si aj kombajny zaplatia za zodieranie dialnice. A ze nech maju dobre brzdy.

To by kazdeho napalilo, keby do ich starej Skodovky nabural kombajn a pritom kombajn by jazdil zadarmo - teda z dani vodica.

Trochu od veci
autor: Ludvo
pridané: 15-03-2006 8:12


Chcel by som upriamit pozornost na autora uvadzajuceho citatu k clanku - Dusana Trestika. Citat je z jeho vcelku zaujimaveho clanku - hoci mozno vlastne iba kompilatu: "Dejiny ve veku nejistot".

http://www.sendme.cz/trestik/dejinyveveku.ht...

Dusan Trestik je medzi slovenskymi historikmi znamy cesky sovinista, ktory presadzuje predstavu, ze Slovaci zacinaju az v 18. storoci.

V "Dejinach ve veku nejistot" sa snazi akoby vyspovedat zo svojej celozivotnej marnosti.

Citat
...Našel jsem nedávno mezi svými starými papíry velkou plachtu, na níž jsem se někdy v šedesátých letech pokoušel kreslit strukturální diagram proměn 13. století v českých zemích. ... Koniec citatu.

Ale aj zoci - voci faktom - voci realite postmoderny, atd. - zostava Dusan Trestik exotom - citat

... Sem do Prahy, kde píši, směřovaly od 10. století všechny cesty této české země a nic se na tom nezměnilo, než jsme začali stavět dálnice. Tato Praha zůstala po tisíc a jedno století nezpochybnitelným středem země – výjimkou mezi všemi evropskými hlavními městy kromě Říma. ... Koniec citatu.

Jadrom ceskeho ateimu je mozno husitske ruhanie - povazovanie Prahy za Rim, za Jeruzalem.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group