ISSN 1335-8715

25-06-2004   Jarmila Urvová   EUtópia   verzia pre tlač

euroRVHP?

Európski politici dotiahli v piatok v noci takmer dvaapolročné rokovania o európskej ústave do úspešného konca. Preteky s časom sa skončili – boj, v ktorom záležalo viac na rýchlosti ústavy než na jej obsahu, vyhralo írske predsedníctvo.

Pridať nový príspevok

Aj KSS
autor: Zolo
pridané: 25-06-2004 15:45


"Jedinou parlamentnou stranou, ktorej nezaslepujú zrak eurofondy, falošná solidarita a takzvané sociálne práva, je KDH"??? Aj KSS.

Na zaklade informacii z poslednych dni superstat pod vedenim Pariza a Berlina nebude. Bude vsak superstat, kde bude vladnut konstruktivne orientovana vacsina - vratane Polska. My medzi nich nepatrime. Tak nam treba, mali sme sa pridat k USA. Uz je ale neskoro.

Doporucujem teda stvacom ako autorke tohto clanku hlasovat nohami a slapat do USA. Ak jej vsak nevadi "superstat".

RE: Aj KSS
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 26-06-2004 15:43


"...Aj KSS..."

Zolo, ty si asi minuly tyzden nevidel nadsene ejekulovanie Ondriasa z KSS v relacii STV O pat minut 12, kde tvrdil, ze charta zakladnych prav, to ako keby cital program KSS.

RE: Aj KSS
autor: aq
pridané: 02-07-2004 13:53


Zolo, najprv si precitaj ten citat, co si tam hodil a potom si poloz otazku, ci aj KSS? ak stale budes tvrdit ANO, tak zrejme zijes v inej realite
...
autor: wesley
e-mail: wesley@post.sk
pridané: 25-06-2004 21:22


velmi povabny clanocek a este povabnejsie diskusne prispevky. a pre vsetkych zolov a jemu podobnych prajem nech im vladne iljic de sade alebo esther von zicke pompadour alebo zeleny ufon z dimenzie X z unie pre intergalakticku revoluciu a zdrave potraviny. ale nas slusnych ludi laskavo nechajte na pokoji, nechceme vase dane, vase davky, vasu bezpecnost a zdrave potraviny a povinnu skolsku dochadzku a verejnopravnost a odporucania ministra zdravotnictva.
RE: ...
autor: PeterS
pridané: 25-06-2004 23:07


Nech sa paci, v Indii, kde pracuje 60 milionov deti iste najdete pre seba a svoje deti dobre miesto bez nemocnic, socialneho zabezpecenia, vzdelania... Iste vas zahreje dlhsia pracovna doba, skoro nijaka mzda, a najme pocit, ze pracujete pre nejakeho US investora, ktory prave slobodne prelial kapital do Indie. A sucasne mozete vplyvat na nejakeho cinskeho kolegu, nech dalej jeho krajania na dlh predavaju do ameriky, pretoze im v amerike prave tento slobodne preliaty kapital, (slobodne preliaty, to je podla tunajsieho katechizmu pomaly vysveteny kapital) chyba. Bez tej sekery by nebolo preliateho kapitalu a vas sen by sa zrutil ako domcek z karat.
Pozriem vam nejaky let do Indie, kedy zacnete, vy "slusni" odchadzat? Vezmite aj par decak od susedov, urcite uz maju toho eurosocializmu po krk. Par rokov 16 hodinovej prace im iste nezaskodi.
PS. To sa naschval vsetcia snazite byt, najme co sa ekonomiky tyka, menej chapavi, alebo je to naozaj?

RE: ...
autor: Alexander Botev
pridané: 25-06-2004 23:55


nechapem jednemu:
preco by sme mali odist my?

Z akeho dovodu nemozete VY - vsetci socialisti - nasadnut na obrovsky parnik a odplavit sa co najdalej od nasich domovov, nech tu MY budeme zit v mieri, stasti a slobode.

RE: ...
autor: PeterS
pridané: 26-06-2004 0:37


Predsa len, naklady na malinke kanoe pri vasom odchode budu nizsie. Nakoniec musite uznat, kedze vasim nabozenstvom je tvorba zisku kedykolvek, kdekolvek, z cohokolvek a akokolvek, tak vzhladom na vasu nazorovu a moralnu integritu predsa nebudete tlacit na tvorbu obrovskych nakladov na letecky most pre stamiliony socialistov. Nemozem vas predsa tlacit do hriechu nakladov... dobrovolne ostanem.
RE: ...
autor: Alexander Botev
pridané: 26-06-2004 16:07


vtipne...
...no predsa tak daleko od reality.


Ludia prezili bez vymozenosti socializmu dlhe tisicrocia a v poslednych par desiatkach rokov im stale novi a novi pestuni vnucuju predstavy o skvelom zivote, ktore sa nikdy nikde nikomu nepodarilo dosiahnut. Jedine co dosiahli su pretrhane vazby.

Kedy uz pochopite, ze socializmus nemoze vytrvat, pretoze ide proti najdolezitejsej ludskejsej prirodzenosti - slobode.

RE: ...
autor: PeterS
pridané: 27-06-2004 3:48


Az nejakeho socialistu stretnem, tak mu to odkazem. Ja sa za prilisneho socialistu nepovazujem. To je len tunajsie ciernobiele nalepkovanie, kto nesuhlasi z pravou stranou, zakonite je na lavej.
V tunajsej diskusii, okrem ineho, prichadza k zakladnej manipulacii najme pri pouzivani pojmu sloboda a prieniku politickej slobody s ekonomickou a osobnou.
V prvom rade, fraza "oslobodit cloveka" je trosku nasilna. Myslim, ze pre socialistov islo o specificku (socializovanu) politicku a ekonomicku emancipaciu cloveka. To znamena, nie oslobodit ho od politiky, ci ekonomiky, ale zrovnopravnit vsetky vrstvy v ramci politickych a ekonomickych prav (vsetky je tiez eufemizmus, pretoze napr. volebne pravo zien je historia sama o sebe).
U socialistov to znamena priklon k spolocenskemu rieseniu problemov. V politickej rovine to napr. znamena aj vecsiu vahu parlamentu nez vlady, v ekonomickej napr. aj pravo masy na ekonomicky natlak. (V diktature diktat diktatora schovaneho za nejaku stranu.)
S ekonomickym oslobodenim cez uchopenie politickej moci, ako to pozname z praxe komunistickych diktatur, nesuhlasim. Tento druh "revolucie" vo svojom sustredenejsom obdobi nepredpokladal ani Marx. Obecne sa da povedat, ze ziadna takato revolucia nikdy nebola a ani nebude, vzdy islo o prevrat. Jedna mocenska garnitura vystriedala druhu.
Revolucia, ktora zasadne meni usporiadanie spolocenskych vztahov prebieha na urovni "energetickych" technologii. Prvou, ktoru si vsimame, bola neoliticka revolucia – doba, ked sa kocujuci lovci a zberaci usidlovali a zacali obrabat podu. Z tejto zmeny sme sa doposial nespametali. Tato zmena vlastne vytvorila vsetky problemy s ktorymi sa doposial potykame. Lovec v pripade problemu zbalil svojich par svestiek a odisiel inde, resp. sa veciam a ludom vyhol. Usadnuty rolnik musel vymysliet mnoho organizacnych, pravnych, moralnych a ekonomickych pravidiel, aby spolocnost ako tak fungovala... Teoriu a prax neolitickej revolucie najdete napr. v Biblii. Boh pridelujuci zem novemu statu, krvave bitky, Mojzis a jeho pravidla, historia a tradicia, stravovacie, hygienicke a ine pokyny...
Iste male korekcie, resp. uspechy zaznamenal neolit novymi technologiami energetickej entropie – otroci, dobyjanie novych uzemi, obchod, feudalna stabilita... Tu by som poznamenal, ze napr. na priklade feudalizmu je vidiet, ze spolocenstvo sa neda energeticky uzavriet do negentropickeho vztahu, aj ked napr. v Europe sa aspon bojovalo medzi krajinami, co vytvaralo aspon nejaku vymenu. Ale Cina je jasnym prikladom zlyhania uzavretosti. Je smiesne vycitat Europe boje, rovnako, ako je smiesne konzervovat dany stav, resp. nekriticky vytahovat neoliticko-feudalne hodnoty, ktorych cielom bolo konzervovat dany entropicky stav, ako sa to pokusa konzervativizmus.
V podstate v tomto obdobi spolocnost vyskusala niekolko urovni energetickej vymeny. Intenzifikacia vo vnutri, dodavanie zvonka a konzervovanie pohybu.
A prave stav, kedy v ekonomickej oblasti prislo k vyraznemu narastu energie systemu v protiklade k tvrdemu politickemu tlaku na potlacenie prieniku tejto energie do politiky si vsima okrem ineho Marx v Anglicku a analyzuje ho. Smith napr. este uvazuje o atomizovanych energetickych centrach s jednoduchou a vyrovnanou vymenou. Marx vidi, uz omnoho mohutnejsie pohyby a snazi sa vymenu riesit politickou usporiadanostou na zaklade produkcie/zhmotnovania energie.
...
Nebudem to dalej rozvadzat, myslim, ze som priblizne nacrtol objektivny model uvazovania. Dnes mame stav, kde energeticka jednotka – podnik, je zlozity system vezieb, kde sa neda jasne povedat, ktora cast subsystemu vytvara maximalne energeticke zhodnotenie. Obecne to rozhodne nie su svaly robotnika, ale ani vlastnicky list. Najvecsie zhodnotenie dnes vytvara technologia. To je nakoniec aj problem Europy. Zaspata EU manufakturna vytroba kontra technologicke US. Vas problem lavice je len zastupny. Uvidime, ci EU bude len feudalnym konzervovanim daneho stavu energetickej vymeny, alebo krokom vpred. US energeticky model sa zjavne vycerpal, svoju silu nabera z vonku, napr. utokom na Irak alebo nevyvazenou obchodnou vymenou (nakoniec, ide aj o byvalu britsku koloniu, takze ma nejake tie imperialne britske zvyky).
Ale aby som sa vratil k tej emancipacii, ide o to, aby sa z kazdej energetickej zmeny, ci narastu uslo kazdemu bez obmedzenia. Tu nejde o prepych a chudobu, ci sikovnost a nesikovnost. Tu ide o to, ze nemaju nad clovekom stat ziadne umele prekazky, ktore by mu branili v pristupe k tejto spolocensky tvorenej energii. A to sa tyka vsetkych zloziek ovplyvnujucich negentropiu, ako zdravie, hygienu, vzdelanie, byvanie... prava.
Co je na tom zle? Ide skutocne o potlacanie slobody jedneho na ukor druheho? Ak posadite vedla seba dva stromy, mozeme si vybrat, bud bude mat kazdy slobodu vyrast a jeden z nich vyrastie a bude tienit druhemu, alebo bude mat sucasne povinnost pomoc v raste tomu slabsiemu. Zo systemoveho hladiska, kde system je tak vykonny ako jeho najslabsia cast, je vyhodnejsie spojit slobodu rastu s povinnostou pomoci.
Vy tvrdite sloboda rastu, ja tvrdim sloboda rastu. Ja vsak este tvrdim aj spolocenska regulacia pomoci.
A tu sa dostavame aj k premiesaniu slobody-emancipacie. Osobnej s ekonomickou. Nie, osobna sloboda je sloboda na osobnej, vnutornej rovine, pracuje v inom energetickom systeme ako ekonomicka sloboda. Nie je dobre to miesat. Osobne slobodny clovek ma zavezok najme voci vlastenj energetickej vymene (moralka, jedlo, sex, schopnosti, vztahy s okolim). Ale i vztahy s druhymi. Ekonomicky aktivny clovek ma zavezok voci energetike ekonomiky (peniaze, pravidla, inovacie). Tak v jednej i druhej oblasti existuju urcite sance rozvoja ale i rizika zahuby. Opet si mozeme povedat, ak nase stromy vytvaraju les (potrebny pre lepsie uchovanie vlahy pre kazdeho) a jeden je napadnuty skodcom, na co sa ubrani mutaciou nejakeho genu, ma, alebo nema odovzdat tento gen druhemu stromu? Odovzda – ma konkurenta, neodovzda, pride o vlahu.Mam obavu, ze lLiberalne riesenie skonci u dvoch stromoch – superglobalnych korporaciach, ktore po vyhubeni vsetkych konkurentov pridu na to, ze je lepsie v niecom spolupracovat. Socialisticke riesenie naopak bude presadzovat udrzanie viacerych stromov i s rizikom, ze niektore su lenive rast.
Ale, je rast za kazdu cenu, ideal krasneho kosateho stromu (uspesnej firmy) to, co naozaj svet potrebuje? Nie je svet nahodou o tom, aby sa tu zilo? Aby si kazdy nasiel svoje, i ked menej efektivne a mozno aj prihluple, miesto? Ja nie som za socialisticku ochranu, ale za meksie podmienky nez darwinisticky boj.

PS. A co takto US teokracia? http://www.gorenfeld.net/blog/2004/05/im-and-i-approve-this-messiah.htm...
http://www.omaha.com/index.php?u_np=0&u_pg=54&u_sid=113032...
http://deseretnews.com/dn/view/1%2C1249%2C595072917%2C00.htm...

RE: ...
autor: Alexander Botev
pridané: 27-06-2004 14:11


zmyslom vecnej diskusie nie je zahltit diskutujuceho iks definiciami naucenych v skole alebo pochytenych len tak vo vetre nechapuc ich hlbsi zmysel a vyvodzujuci predstavy nezodpovedajuce realite, ale strucne a jasne vyjadrit svoj postoj.

mimochodom, kedy sa clovek stava socialistom?
a kedy sa stava prilisnym socialistom?

a dovolim si este jednu otazku:
co je zle na jasnom definovani a odcleneni zla a dobra (lavice a pravice, spravneho a nespravneho)?

RE: ...
autor: PeterS
pridané: 27-06-2004 17:33


Vy ste asi skolu preskocil, ci nemate schopnost si odvodit vlastne definicie? "Clovek - milion", ako povedal komunisticky klasik.
Snazil som sa vam len podat pohlad, ktory ukazuje svet ako dynamiku a nie ako boj dobra so zlom, kde cielom je konecne vitazstvo dobra. To je tak maximalne u Dobsinskeho.
Na deleni dobra a zla nie je nic zle... pre masy je to vynikajuca pomocka, aby rozum zaujal nejake stanovisko. Inak by sa ludia zblaznili. Psychologicky su a budu vzdy ziadostivi a ked im niekto vyfukne zpred nosa objekt ich ziadosti, tak sa im od zlosti rozum zastavi... co samozrejme dlhodobo nejde, nejake riesenie musi byt. Tak sa povie, ze je to zle. A takto to mozete stupnovat urovnami na vecsie a vecsie celky.
Ked uz mame rozpravat o dobre a zle, Nejde o absolutne kategorie, ale o zavisle kategorie, na case a vyvoji. Plienka je dobra do isteho veku, neskor uz zacina skodit.
Takze aj lavicove hnutie bolo dobre do isteho casu, kedy EMANCIPOVALO ludi v ramci politiky, ekonomiky a pod. Ci mate pocit, ze sa to nemalo stat? Berie vas pomyslenie, ze nebudete moct poslat novomanzelku na pansky dvor v ramci "prava prvej noci"? Alebo vas nadchyna 16 hodinova detska praca? Alebo co vam vlastne vadi na obdobi poslednych 300 rokov?
Dnes a rozhodne uz dlhsie je lavica v krize, to je vidiet v celej EU - stara lavica pri moci a nova lavica rozbijajuca McDonaldy. Nezvladaju dosledky informacnej revolucie. V EU nova lavica obvinuje staru, ze zradila lavicove idealy. Situacia je patova. Vcerajsi "teroristi" ala Fischer a pod., nemozu ist otvorene proti tomu, co hlasali a robili pred 30 rokmi.
V US toto zlyhanie lavice zacali riesit. Teda, ak sa to da tak nazvat, skor ide o vyrazne reakcne riesenie - zrusit emancipaciu a najme jej vydobytky - kde sa to hodi, navrat spet k neregulovanym vztahom. Bohuzial, mozeme oprasit idylku Smitha, ale tato idylka sa tyka dedinskeho trhu a nie problemov celosvetoveho trhu s jeho ubudajucou ropou, uranom, vodou a skoro vsetkym. US riesenie je len odialenie krizy za jej horizont. EU riesenie je preslapovanie na mieste.
Asi budem chciet prilis, aby sa prispievatelia skutocne kriticky zamysleli nad realnou situaciou, zahodili ideologicke skatulky a predikovali neobmedzujuce riesania pre buducnost. Viem, granty su ideologicky podfarbene, i cielovy tyzdennik, je jednofarebny, ale je to na osobnej poctivosti - vidiet svet v celom spektre. Akurat, ze by neideologicke riesenie nemuselo priniest profit a to je porusenie prveho prikazania. "Nikdy nebudes mat ineho boha nez zisk."

RE: ...
autor: srabjvvaca
e-mail: fdtih@jnryfud.com
webstránka: http://srabjvvaca.com
pridané: 19-06-2007 2:41


Hello! Good Site! Thanks you! cupjfkjqima
RE: ...
autor: Dewey
pridané: 28-06-2004 20:05


Na to mam len jednu odpoved pozicanu od J.S.Milla....

Priznávam, že ma nenadchýňa životný ideál tých, podľa ktorých je prirodzeným stavom ľudských bytostí zápas o prežitie; podľa ktorých je existujúci druh spoločenského života – keď ide o to navzájom sa ušliapať, potopiť, podraziť nohu a predrať sa pred ostatných – tým najskvelším možným osudom ľudských bytostí.

RE: ...
autor: Zolo
pridané: 28-06-2004 16:38


My neodideme, pretoze nam sa tu zatial paci. Co sa nam nepaci je neustale pindovanie na EU, do ktorej sme vstupili iba pred tyzdnami. Rad by som pripomenul, ze negativne pindovanie sa netoleruje ani v USA. Tam hutoria "love it ro leave it!". Teda skuste to ist kazit do USA. Tam vas rychlo naucia. Ak aj po tej skusenosti sa budete stale na vlastny "superstat" stazovast, tak vitajte medzi nami. Niet vam pomoci, nema vyznam sa s vami viac zaoberat.
RE: ...
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 28-06-2004 19:10


Mas pravdu Zolo. My proste milujeme slobodu a nepotrebujeme ziadneho nadnarodneho chytraka, ktory nam bude kafrat do zivota. A samozrejme, aj na Slovensku sme za menej statu a viac obcana!
RE: ...
autor: Zolo
pridané: 29-06-2004 3:05


Rozdiel nie je medzi tymi co chcu slobodu a tymi co nie. Rozdiel je, ze jedni chcu blahobyt s dostatocnou mierou slobody a druhi slobodu s dostatocnou mierou blahobytu. Zial my nemame ani slobodu ani blahobyt. Ja som za to, aby sme najskor pracovali na blahobyte.
jedno podmienuje druhe
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 29-06-2004 8:55


Ekonomicka sloboda je podmienku vzniku nielen blahobytu, ale aj slobody politickej. Hoci taki "experti" ako Dewey budu donekonecna pobolsevicky tvrdit, ze nas neohrozuje vlada, ale sukromne spolocnsosti.
RE: jedno podmienuje druhe
autor: Dewey
pridané: 29-06-2004 10:27


"Ekonomicka sloboda je podmienku vzniku nielen blahobytu, ale aj slobody politickej. Hoci taki "experti" ako Dewey budu donekonecna pobolsevicky tvrdit, ze nas neohrozuje vlada, ale sukromne spolocnsosti"

Ekonomicka sloboda je ked su ludia existencnymi potrebami a bezalternativnostou
svojej situacie nuteni pristupovat na nevyhodne zmluvy? Ekonomicka sloboda je, ked velke mnozstvo odvedvi brani svojim charakterom vstupu efektivnej konkurencie a v dalsich odvetviach vznikaju kartelove dohody, ktore efektivne eliminuju konkurenciu?
Ekonomicka sloboda je ked sa ludia rodia so zasadnymi ekonomickymi disporporciami, ktore maju podla urcitych chytrakov determinovat aj ich buduce moznosti uplatnenia?
Ekonomicka sloboda je ked, zamestnanov nepomoze pre rovnocenne zdruzovanie a vyjednavanie o slusnych pracovnych a mzdovych podmienkach slobodne zdruzovanie?
Ekonomicka sloboda je, ked skupina mocnych korumupje politicku moc aby dostala pod kontrolu system zdravotneho poistenia?
Ekonomicka sloboda je, ked stat nuti ukladat ludi svoje uspory do sukromnych spolocnosti?
Ekonomicka sloboda je privatizacia teplarenskych spolocnosti s monopolnym postavenim?
Ekonomicka sloboda je privatizacia prirodzenych monopolou s barlickou akoze nezavisleho regulacneho organu?
Toto je ta ekonomicka sloboda, ktora smeruje k blahobytu? A blahobytu koho potom?

A tie bojove a alebo ako to vystizne nazval Zolo "stvacske"{si to osvojim ak sa nenahnevas} hesla si nechaj pre kamosov na diskusie krcme.

Apropo, mili pan konzervativny anarchokapitalista{tymto prispevkom si sa k tomu nepriamo prihlasil}. Demokraticka vlada, mrcha jedna, je prekazkou blahobytu?
Nebyt demokratizacie, velkych ludi s velkymi srdcami, ktory sa pricinili o ochrannu legislativu, dodnes by asi v manufakturach makali davatrocne a mladsie deturence. Chranili bezzemkov odkazanych na prenajom pody pred svojvolou velkych vlastnikov pody.
Jaj a ze to presadzovali dosledni obhajcovia ekonomickej slobody, ktori okrem ineho stali aj pri zruseni obilneho zakona bude asi datajl. Ze to presadzovali ludia, ktory okrem poltickej slobody utocili predovsetkym na to, ze vdaka daniam je financovana obrovska armada, ktora sluzi na naplnanie cielov niekolkych skupin vyvovelnych, expanzivnu politiku, ktora slape po prave na narodne sebaurcenie, ktore je predpokladom politickej slobody, to vsetko su len nepodstane detaily, pan ekonomicky determinista.
A teraz moje krcmove hesla:

Zmenme ekonomicke usporiadanie vztahov a politicka a vseobecna sloboda a blahobyt na nas bude zizat.

volna citacia Marxa

Ekonomicka sloboda je podmienku vzniku nielen blahobytu, ale aj slobody politickej.

presna citacia Krivosika

zasa stara pesnicka
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 29-06-2004 13:00


"Ekonomicka sloboda je, ked velke mnozstvo odvedvi brani svojim charakterom vstupu efektivnej konkurencie a v dalsich odvetviach vznikaju kartelove dohody, ktore efektivne eliminuju konkurenciu?"

-Kde vidis odvetvia, ktore brania vstupu konkurencie??? To asi tam, kde existuju statom dojene monopoly.

Pokial ide o kartelove dohody, tak tie v skutocnosti mozu napomoct prave vstupu niekoho noveho, kto vstupy na trh, nie je sucastou kartelu a znizi ceny.

"Ekonomicka sloboda je ked su ludia existencnymi potrebami a bezalternativnostou
svojej situacie nuteni pristupovat na nevyhodne zmluvy"

No, neviem kde su tie existencne tlaky vyssie, ci tam kde existuje ten nekontrolovatelny trh alebo v centralnych planovanych ekonomikach, kde je trh takmer zlikvidovany. Dnes je podstatne viac moznosti pre kazdeho ako pred rokom 1989.

Samozrejme, nemusime porovnavat kapitalizmus a socializmus. Staci to porovnat so socialnymi rajmi zapadnej Europy. Mnoho Nemcov vidi svoj zivot ako bezvychodiskovy prave preto, lebo nemaju pracu a pracu nemaju kvoli zakonom, postavenych na tebou presadzovanych idealoch.

"Ekonomicka sloboda je ked sa ludia rodia so zasadnymi ekonomickymi disporporciami, ktore maju podla urcitych chytrakov determinovat aj ich buduce moznosti uplatnenia?"

- Preboha, existuje iks prikladov ludi, ktori boli z chudobnych pomerov a vypracovali sa a existuje dost prikladov ludi, ktory sa narodili so zlatou lizicou v ustach a napriek tomu vsetko co zdedili prehajdakali alebo sa z nich stala uplna spodina. Martin Razus raz napisal velmi peknu uvahu, ako chudoba moze byt lepsim ucitelom pre mladeho cloveka ako bohatstvo.

Tvrdit, ze postavenie cloveka je cely zivot determinovane tym, do akej spolocensjej vrstvy sa narodi je fatalizmus. To je ale pre lavicu dost caste, navravat ludom, ze svoj osud nekontroluju.

"Ekonomicka sloboda je ked, zamestnanov nepomoze pre rovnocenne zdruzovanie a vyjednavanie o slusnych pracovnych a mzdovych podmienkach slobodne zdruzovanie?"

- Ale ja som za to, aby si zamestnanci zakladali odbory a nech len pre zamestnancov vo fabrikach vybojuju co najlepsie podmienky.

Ale som proti tomu, aby sa odbory pchali povinne tam, kde ich nikto nechce (ako to ukladal Magvasiho zakonnik prace) a takisto som proti, aby sa neschopni odborovi predaci a la Saktor odbavovali na vlade len preto, lebo musia vykazovat cinnost a v podnikoch pre svojich clenov nevedia vybavit zhola nic.

"Ekonomicka sloboda je, ked skupina mocnych korumupje politicku moc aby dostala pod kontrolu system zdravotneho poistenia?"

- O tom nic neviem, kludne napis viac. Ale nie je to zase taka kacica, ako ked sa tvrdilo ze Zajac ide privatizovat bojnicku nemocnicu?

"Ekonomicka sloboda je, ked stat nuti ukladat ludi svoje uspory do sukromnych spolocnosti?"

- Pokial viem, tak toto kritizovali aj tebou tak nenavideni hayekovci. Ale toto co pises je povinne len pre tych, kto v po spusteni reformy budu prvy raz zamestnany. Vsetci ostatni budu mat na vyber.

"Toto je ta ekonomicka sloboda, ktora smeruje k blahobytu? A blahobytu koho potom?"

Kazdeho, kto vyvija cinnost, snahu a necaka na pomoc opatrovatelskeho statu. Ved prave ti zli kapitalisti vytvaraju pracovne miesta, kde sa ostatni mozu zamestnat. V Anglicku napr. neexistuje dodnes nezamestnanost.

Minule som sa vo vlaku v kupe viezol z jednou babkou a ta vyrabala pre jedneho podnikatela take male stopkane one... (sorry, ale neviem ako to nazvat) Ten to predaval u seba v stanku turistom a babka bola rada, ze si tym co ju bavi moze trochu privyrobit. "Stopkala by som tak ci tak a takto z toho mam peniaze", povedala a hned mi aj jednu vec predala a ja som mal mily darcek pre moju drahu. Proste babka-obchodnicka... Ber to ako priklad ako sa ludia realizuju v slobodnom trhu.

"Demokraticka vlada, mrcha jedna, je prekazkou blahobytu?
Nebyt demokratizacie, velkych ludi s velkymi srdcami, ktory sa pricinili o ochrannu legislativu, dodnes by asi v manufakturach makali davatrocne a mladsie deturence."

- Demokraticka vlada je priamim nasledkom kapitalizmu. Tam, kde sa v 17. storoci zacala rozvijat trhova ekonomika, tam postupne prisla aj moderna zastupitelska demokracia, vznikla totiz nova spolocenska vrstva, ktora si osobovala podiel na moci.

Inak, podnikatel, ktory dava pracu sebe a ludom, zivy svoju rodinu, je 12 hodin denne v praci, to nie je clovek s velkym srdcom??? Ako sa pozna clovek s velkym srdcom? Je to taky ten lavicovy intelektual, ktory miluje cele ludstvo, len na svojich blizkych je ako pes???

- Na tie tvoje marxisticke hesla o utlacovatelskej armade ani nebudem reagovat.

RE: zasa stara pesnicka
autor: Dewey
pridané: 29-06-2004 15:55


”Kde vidis odvetvia, ktore brania vstupu konkurencie??? To asi tam, kde existuju statom dojene monopoly.”
Napr. odvetvia, ktoré su charakteristické štandartami alebo patentovovou ochranou. Dajú sa nájsť od IT sektora až po poľnohospodárstvo a biotechnológie. Zdroj monopolu môžu byť aj potrebné veľké počiatočné investície.
“Pokial ide o kartelove dohody, tak tie v skutocnosti mozu napomoct prave vstupu niekoho noveho, kto vstupy na trh, nie je sucastou kartelu a znizi ceny.”
Alebo dotlačiť toho, čo sa snaží vstúpiť na trh a má na to pridať sa ku kartelu alebo nechať sa položiť na lopatky.
“No, neviem kde su tie existencne tlaky vyssie, ci tam kde existuje ten nekontrolovatelny trh alebo v centralnych planovanych ekonomikach, kde je trh takmer zlikvidovany. Dnes je podstatne viac moznosti pre kazdeho ako pred rokom 1989.”
Naco sem vnasas rozmer centralne riadenej ekonomiky. Ja hovorim o sucastnom systeme a jeho “viac trhovych” alternativach. Odpoved je, ze tie tlaky existuju vsade a tym maju horsie dosledky, cim menej su tlmene prostrednictvom demokraticky kreovanej politickej moci.
“Mnoho Nemcov vidi svoj zivot ako bezvychodiskovy prave preto, lebo nemaju pracu a pracu nemaju kvoli zakonom, postavenych na tebou presadzovanych idealoch.”
Taras. Mnoho Nemcov nema pracu z mnohych pricin. Jednou z nich je aj transformacia vychodnej casti nemecka, neviazanost kapitalu teda nadnarodne vychodiska. Tvoja intepretacia je jednostranna a nepravdiva.

”Preboha, existuje iks prikladov ludi, ktori boli z chudobnych pomerov a vypracovali sa a existuje dost prikladov ludi, ktory sa narodili so zlatou lizicou v ustach a napriek tomu vsetko co zdedili prehajdakali alebo sa z nich stala uplna spodina.”
A existuje “iks” na druhu kontraprikladov, je faktom, ze vzchodiskovy socialny status je uz dnes silnym determinantom moznosti jednotlivca. A nikto nehovori, ze sa nedaju nast priklady, kedy sa tak nestalo. Ale rozhodne to nie je priama umera snahy, vedomosti…
“Ale ja som za to, aby si zamestnanci zakladali odbory a nech len pre zamestnancov vo fabrikach vybojuju co najlepsie podmienky.”
Asi by si mal vediet, ze skutocny pokrok v boji za socialne prava dosiahli odbory az v zavese na politicku moc a zruzovanim sa ja na vyssej urovni ako na urovni jednotlivych manufaktur.(A dnes su vychodiska pre taketo pociny este zlozitejsie). Saktora & co nemam dovod obhajovat, ale opodstatnenost odborov to nepopiera ani ich posobenie na vyssej ako podnikovej urovni.



”O tom nic neviem, kludne napis viac. Ale nie je to zase taka kacica, ako ked sa tvrdilo ze Zajac ide privatizovat bojnicku nemocnicu?”
Ista nasa oblubena financna skupina, ktora ziskala podiely v poistovniach a ktora sa snazi ziskavat informacie o hospodareni nemocnic. Preco asi?

”Pokial viem, tak toto kritizovali aj tebou tak nenavideni hayekovci. Ale toto co pises je povinne len pre tych, kto v po spusteni reformy budu prvy raz zamestnany. Vsetci ostatni budu mat na vyber.”
A co to meni na fakte, ze pre blbeca s prijmom spadajucim do top 10% sa to oplati tak ci onak, cim je zaroven povedane, komu sa to oplatit nebude. Bude to dane super efektivnostou noveho systemu? Nie, opak bude pravdou a na byrokraciu uz nepojdu len 3% ale rovno minimalne 5%.

”Kazdeho, kto vyvija cinnost, snahu a necaka na pomoc opatrovatelskeho statu. Ved prave ti zli kapitalisti vytvaraju pracovne miesta, kde sa ostatni mozu zamestnat. V Anglicku napr. neexistuje dodnes nezamestnanost.”
Co neexistuje v Anglicku? 5% nezamestnanosť, čo je síce blízke prirodzenej miere, ale opať tu je problem, podobne ako v USA ju štatisticky úplne pokryť.

”Ber to ako priklad ako sa ludia realizuju v slobodnom trhu.”
Ale babka sa realizuje podla Teba takto aj na neslobodnom trhu, takze nerozumiem aku to ma vypovednu hodnotu.

”Demokraticka vlada je priamim nasledkom kapitalizmu. Tam, kde sa v 17. storoci zacala rozvijat trhova ekonomika, tam postupne prisla aj moderna zastupitelska demokracia, vznikla totiz nova spolocenska vrstva, ktora si osobovala podiel na moci.”
Clovece, ved Ty si fakt marxista, zmena ekonomickeho systemu predchadza zmenu politickeho systemu, od menej efektivneho ek. Systemu k viac ekonomicky efektivnemu systemu, od mensej slobody k vacsej slobode.Cize manufaktury vznikali pricinenim pozemkovej aristokracie ktora bola pri moci a ked pochopila, ze toto je lepsi business tak sa vykaslala na koncentraciu moci vo svojich rukach a dobrovolne sa podriadila demokratickym pravidlam. Takato je Tvoja interpretacia?

”Inak, podnikatel, ktory dava pracu sebe a ludom, zivy svoju rodinu, je 12 hodin denne v praci, to nie je clovek s velkym srdcom??? Ako sa pozna clovek s velkym srdcom? Je to taky ten lavicovy intelektual, ktory miluje cele ludstvo, len na svojich blizkych je ako pes???”
Zamestnanec ktori je v praci 15 hodin a jeho kamos podnikatel si chodi po dovolenkach po karibiku, alebo sa po obede venuje svojim detom a jeho zamestnanec ich najde doma akurat so zavretymi ocami? Alebo budes vypichovat juednotlivosti, ktore maju v celom kontexte nulovu vypovednu hodnotu?

”Na tie tvoje marxisticke hesla o utlacovatelskej armade ani nebudem reagovat.”
Uz z toho marxizmu leninizmu nieco precitaj, mozno zistis, kto ma blizsie k jeho zvratenej podstate.

RE: zasa stara pesnicka
autor: aq
pridané: 04-07-2004 20:12


Dewey, v kazdom pripade z jeho zvratenej podstaty vychadzas, ale to by si musel mat na viac, aby si to pochopil
RE: ...
autor: aq
pridané: 02-07-2004 13:54


som si 100% isty ze ak by mala India socialneho vyrovnavaca Petra S. do roka je druhym Svajciarskom
RE: ...
autor: Dewey
pridané: 02-07-2004 16:56


Priatelu, ak sa nedokazes zapojit do diskusie inak ako takymito primitivnymi hlaskami, aspon sa neopieraj do ludi, ktori sa snazia slusne diskutovat a argumentovat.
RE: ...
autor: Petko
e-mail: petko@petko.sk
webstránka: http://petko.sk
pridané: 04-07-2004 14:57


Ale no, nahodou to bolo celkom vtipne :-)
RE: ...
autor: aq
pridané: 04-07-2004 20:07


Dewey, dufam, ze primitivnou hlaskou si myslel toto: "Nech sa paci, v Indii, kde pracuje 60 milionov deti iste najdete pre seba a svoje deti dobre miesto bez nemocnic, socialneho zabezpecenia, vzdelania.." alebo vsetky svoje prispevky?
RE: ...
autor: Dewey
pridané: 06-07-2004 10:15


Primitivnou hlaskou som myslel presne to, na co som reagoval.
RE: ...
autor: aq
pridané: 06-07-2004 19:29


cim si dokazal, ze predovsetkym nedokazes rozlisovat, ale reakciu (opravnenu a mimo kontextu samozrejme primitivnu) na Petra S. si zrejme bral ako utok na seba, kedze ideologicku liniu skratka neopustas

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group