ISSN 1335-8715

16-06-2004   Peter Frišo   EUtópia   verzia pre tlač

Smutné eurovoľby pre ľavicu

Skončili sa voľby do Európskeho parlamentu. Samozrejme, netreba pripomínať nelegitimitu tohto orgánu, ktorý je podivnou kópiou parlamentov národných štátov. To, že by táto inštitúcia mohla zmenšiť tzv. demokratický deficit Európskej únie, naozaj nehrozí. Výsledky volieb to dostatočne potvrdili: nízka účasť, voľba na základe rôznych „národných záujmov“, sympatií, či apatií, voči svojej vláde a neprítomnosť (možno našťastie...) európskych tém.

Liek pre tento chorý orgán je len jeden: nie ho ďalej posilňovať, ako žiada návrh ústavy, ale ho vrátiť do pôvodnej, čisto poradnej podoby, zmenšiť počet jeho členov a možno i zrušiť priamu voľbu jeho členov, aby tento orgán nevyvolával klamlivé ilúzie. Európsky parlament pritom nie je ani zďaleka jedinou inštitúciou Európskej únie, ktorá by potrebovala okresanie právomocí. Jednoducho návrat Európskej únie do koľají hospodárskeho spoločenstva, ktoré zaručuje voľný slobodný trh s odstraňovaním zbytočných regulácií, vrátane všemožných smerníc a zasahovania do politiky členských štátov.

U nás

Na Slovensku sa človek nestačí čudovať, v štáte, kde je euroskepticizmus veľkou neznámou, sa človek cíti ako za socializmu, z väčšiny médií nepočuť krivého slova na Európsku úniu. Euroskeptik je škaredá nadávka, euroskeptik je pre mnohých nepriateľ ľudu a lepších zajtrajškov, ktoré sa z EÚ na nás valia.

Ak niekde náhodou v spomínaných voľbách získali euroskeptici, médiá analyzujú príčiny tejto katastrofy a nechápu, prečo voliči nepochopiteľne volili čisto z trucu tých euroskeptikov. Vlna euroideológie (samozrejme ruka v ruke s ľavicovou ideológiou) ovláda celú spoločnosť. Ani učebnica európskeho práva tu už nedokáže vybočiť z mainstreamového oslavovania spasiteľskej Európskej únie namiesto toho, aby poskytla vecné informácie. Podobne to vyzerá aj na našich vysokých školách, kde sa (česť výnimkám) kritická diskusia na tému Európskej únie nepestuje. Cení sa konformnosť.

Zároveň s ňou však už prichádza typicky európske znechutenie z politiky, imanentná súčasť demokracie a ľavicovej ingerencie v politike. Gnostická podstata dnešných politických hnutí totiž priniesla nereálne očakávania občanov od politiky, ktorá sa stala akoby priamo zodpovedná za každý ich osobný problém a zároveň v mnohých podobách ponúkala riešenia na všetky ľudské problémy. Keď sa k tomu pripojí neexistencia tém (čo vzhľadom na neexistenciu opozície s výnimkou nerelevantnej OKS a v niektorých, najmä morálnych témach KDH), vyludzovanie fráz (Srdcom na Slovensku...), ktoré pokladajú občana za hlupáka, či nulový význam toho, kto tam pôjde „šaškovať“ za Slovensko, niet sa čo čudovať, že voľby do Európskeho parlamentu takto dopadli.

Premiéra

Voliť prišli predovšetkým europtimistickí voliči SDKÚ, ktorí sú ochotní Mikimu odpustiť akýkoľvek prešľap a vidia v ňom strojcu nášho eurošťastia. Ďalej sa dostavila voličská základňa populistického SMERu, slepo nasledujúca Moniku, ktorá okrem zopár naučených fráz toho veľa neovláda. Prišli prestarnutí, disciplinovaní voliči KDH a HZDS-ĽS a voliči maďarskej národnosti, na ktorých sa môže SMK kedykoľvek spoľahnúť. Europoslanci týchto strán sa úspešne zapoja do cirkusu Európskeho parlamentu. Samozrejme, ich význam bude minimálny.

Ďalšie strany vrátane pseudoliberálnej strany Pavla Ruska, Súľovského odnože nacionalistov, posledného experimentu Ivana Šimka či Ševcových komunistických pohrobkov sa do parlamentu nedostali.

V rámci svojho „antidiskriminačného“ ťaženia by sa ani nedalo čudovať, keby „liberál“ Rusko voľby spochybnil a navrhol pomerné prerozdelenie 14 mandátov medzi 17 kandidujúcich strán – v pomere 7 mužov a 7 žien.

Voľby v zahraničí

Ani výsledky volieb v ostatných štátoch neboli veľmi prekvapujúce a v mnohom sa dokonca nelíšili od tých našich – až na to, že tu sa hlasovalo väčšinou proti vládam, ktoré nie sú schopné (čuduj sa svete) plniť svoje nereálne sľuby, ktoré pred voľbami natárali a tak sa voliči presúvajú k novým tárajom. Pravdu povediac, vo väčšine štátov Európskej únie to preto ani tak nie je boj ľavice a pseudopravice, ako sa to občas prezentuje. Často skôr ide o väčšie či menšie nasľubovanie rôznych „pečených holubov“ a sklamaní z „nedopečenia“ tých minulých.

Zaujímavé boli len voľby v Česku, Poľsku a Veľkej Británii. Situáciu v Česku mohol našinec lepšie sledovať a preto sa ani nemusel čudovať víťazstvu ODS. Dlhodobo kritické hodnotenie Európskej únie, vnímanie straty suverenity ČR, nebezpečnosti návrhu ústavy, či priamočiare a rozumné vystupovanie lídra kandidátky ODS Jana Zahradila sa jednoducho museli prejaviť. Práve formát Zahradila v slovenských voľbách totiž chýbal najviac. Ostáva už len dúfať, že ODS zotrvá na kritickom prístupe k Európskej únii a liberálno-ekonomických princípoch.

Veľká Británia pútala nielen konzervatívcami, ktorí odmietajú ďalšiu centralizáciu Európskej únie. Uspela Strana nezávislosti spojeného kráľovstva, ktorá otvorene navrhuje vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie. Treba dodať, že tento krok, akokoľvek sa dnes javí ako nereálny, by bol pre Britániu v konečnom dôsledku výborným riešením.

Zaujímavé bolo aj tradičné Poľsko, kde napriek veľkému vplyvu ľavicových médií uspeli skeptické Liga poľských rodín, či Sebaobrana, strany, ktoré nebudú až tak pokorne poslúchať bruselskú mašinériu. Samozrejme, ľavicové médiá už spustili krik, že Poľsko sa stalo zapadákovom Európskej únie.

Voľby do Európskeho parlamentu sú ďalšou z výziev neprijímať EÚ bez kritiky, výzvou vrátiť Európsku úniu k ekonomickému spoločenstvu a zastaviť snahy o vytvorenie superštátu. Nech je malým utešením aspoň to malé „opozičné“ percento, ktoré sa rozhodlo voliť kandidáta OKS.

Peter Frišo

  ale no
   Dewey 17-06-2004 11:58
  RE: ale no
   akvinsky 17-06-2004 12:17
  euroskeptik-eurofob
   Lukas Krivosik 17-06-2004 13:03
  RE: ale no
   Dewey 17-06-2004 15:07
  RE: ale no
   akvinsky 18-06-2004 21:03
  RE: ale no
   Dewey 23-06-2004 13:17
  RE: ale no
   akvinsky 25-06-2004 18:58
  Suhlasim
   Zolo 17-06-2004 18:17
  RE: Suhlasim
   akvinsky 23-06-2004 10:23
  Ale kdeze, pan Friso,
   Marek Hrubčo 21-06-2004 10:40
  RE: Ale kdeze, pan Friso,
   pan Friso :) 22-06-2004 16:59

   

 

EUtópia

Už roky Slovensko pokorne plní všetko, čo si Európska únia zmyslí. Máme však v sebe dosť hrdosti, aby sme aspoň občas reagovali na vztýčený ukazovák Bruselu vztýčeným prostredníkom? Skončili vstupom do EÚ naše dejiny? Naozaj je integrácia prospešná hospodárskemu rastu? Vyrieši teraz Únia všetky problémy Slovenska za nás? Sú európski byrokrati osvietenejší než naši? Sú europolitici múdrejší a poctivejší, než tí naši? Budú si teraz európske národy nezištne pomáhať a obetujú pre európsku myšlienku aj svoje národné záujmy? A bolo by správne, keby tak urobili? My si nemyslíme, že s Európskou úniou je všetko košér...

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group