ISSN 1335-8715

26-05-2004   Mária Nemcová   Komentáre   verzia pre tlač

V Iraku treba zotrvať

Blíži sa termín odovzdania moci Američanmi do rúk Iračanov a medzičasom sa aj my pýtame, či majú naši chlapci zotrvať v Iraku. Argumentácia proti sa opiera o to, že zbrane hromadného ničenia sa nenašli. Navyše, objavili sa ohavné zábery mučenia irackých väzňov americkými vojakmi, publikované zlyhania americkej administratívy a iné škandály...

Pridať nový príspevok

Tesim sa
autor: Peter Spáč
pridané: 26-05-2004 10:50


na prvu reakciu Deweyho, ktora bude, ako si tipnem, zaporna.
Vojaci tam musia zostat, ak niekto chce aby odisli, tak mu odporucam, aby sa prestahoval do nejakej milej krajinky typu Severna Korea a pod., nech si skusi, co je to "demokracia"
Dewey, tebe kupim aj letenku a zariadim viza, ak bude potrebne

RE: Tesim sa
autor: Dewey
pridané: 26-05-2004 11:18


Keby si netaral...
"Dewey, tebe kupim aj letenku a zariadim viza, ak bude potrebne"
Nech sa paci, ale vyhradzujem si pravo ju nevyuzit

RE: Tesim sa
autor: Peter Spáč
pridané: 26-05-2004 17:45


S tym suhlasim len pod podmienkou, ze si tam najprv ten pobyt na skusku odskusas a potom skusis Sev. Koreu slobodne opustit, kedze Kim Cong-Ilov rezim to ludom v pohode umoznuje(ani ich velmi nestrielaju)
RE: Tesim sa
autor: Dewey
pridané: 26-05-2004 18:40


Neviem, preco mi podsuvas[a nie si sam] zalezitosti ako Severna Korea. Bavi Ta diskutovat so samym sebou? Na to ale nepotrebujes oslovovat mna. Pri takejto samodiskusii budes mat volne ruky pri vytvarani si idealneho ideologickeho nepriatela podla vlastneho gusta.
Ak chces diskutovat so mnou, tak sa vyjadruj k tomu, co som napisal a nie k tomu, co by si chcel aby som napisal. Budem Ti za to vdacny a usetris mi mnoho casu, ktory travim tymto, aj ked asi zbytocnym - hrach na stenu - vysvetlovanim.

RE: Tesim sa
autor: Peter Spáč
pridané: 26-05-2004 18:43


tak fajn, tam dole je tema
..
autor: Dewey
pridané: 26-05-2004 11:16


“Argumentácia proti sa opiera o to, že zbrane hromadného ničenia sa nenašli a tak celá akcia stráca svoju legitimitu a my nemáme v nelegitímnej akcii, čo robiť.”
Akcia nikdy medzinarodnu legitimitu nemala.
“Zotrvanie slovenských vojakov v Iraku má svoj politický a ľudský rozmer.”
1. Treba sa opytat, co tam robia
2. Treba si uvedomit, kto a kolko za to plati
“k čomu nepochybne prispelo i správanie sa kandidátskych krajín.”
Krajiny sa nespravaju. Spravaju sa ludia. Nasi politici, aspon Ti, ktori v parlamente hlasovali za podporu agresie[KDH to nebolo], konali nelegitimne nie len vo vztahu k medzinarodnemu pravu ale predovsetkym vo vztahu k verejnej mienke a ako sa ukazuje aj voci zdravemu rozumu. Aka bola ich pozicia? Osvieteni vizionari? Slapli vedla? Tak to chodi…
“zadefinovať si svoje postavenie, preukázať ho v konkrétnych činoch a pevné stáť za svojimi rozhodnutiami”
Cize tu nejde o vznesene ciele, o irak ale o pevnom stani si za svojimi rozhodnutiami bez ohladu na to, ake boli.
“(ako napríklad tie, ktoré vyvolali zábery mučenia irackých väzňov) a pod náladami verejnej mienky. “
Problem je, ze oni prave takto vznikli, emocie, ktore vznikli pod vplyvom nezmyslov hlasanych americkou administrativou a snahou vyplivajucou z pocitu ziskania dolezitosti nasich jesitnych politickych autorit.
“v drvivej väčšine z americkej strany.”
Mila slecna, odkial cerpate cisla?
“Je na ceste budovania stability a mieru, spravodlivosti, nachádzania vlastnej identity a pokusu zodpovedného užívania si svojej slobody. Eufória po známom „máme ho“ vyprchala a nastúpil každodenný život. “
Ale na problem kazdodenneho zivota, ktory mal nastupit po zosadeni Husajna sa upozornovalo davno pred vojnou, neexistovala koncepcia a neexistuje dodnes[ak zabudneme na niekolko socialnoinzinierskych planov americkej administrativy o ktorych sa vie a ktore mozu kedykolvek vytiahnut zo suflika].
“Ak je solidarita súčasťou západnej civilizácie, tak jej najväčší prejav bol v oslobodení irackého ľudu a Slovenská republika tak prejavila aj svoju ľudskú stránku.”
Ak je naopak chamtivost tak isto jej strankou, tak SR sa pricinila, aby dostala priestor.
“Strach sa môže stať naším najväčším nepriateľom, tak ako sa to už stalo v Španielsku, a preto je treba postaviť sa mu, čo v našom prípade znamená: aby slovenskí vojaci zotrvali v Iraku.”
Postavenie spanielskych jednotiek bolo zasadne ine ako tych nasich. Nezavadzajme.
Ocenujem odvahu pisat na tuto temu, ale ocenil by som azda menej “okrydlenych” jazykovych prostriedkov a viacej vecnej argumentacie.

RE: ..
autor: PeterS
pridané: 26-05-2004 15:15


Slovensko sa nepripojilo, Slovenska sa vnutilo k listu... cesi sa na tom v mediach rehotali, ze akonahle sa Dzurinda dozvedel, ze sa dohaduju iniciativni spanieli s anglicanmi na nejakom liste (dnes evidentne to bol premysleny nastroj na rozdelenie europy na novu a staru, pozrite si niektore us politicke komentare, kazdy to hodnoti ako cielenu akciu proti jednote EU), tak vyvolaval a prosikal, aby sa tam mohol podpisat. So Slovenskom sa vobec nepocitalo. Nakoniec aj preco? Ako pisem, islo o klin do EU a nie o akesi vzletne a janeviemakeeste pitomosti o "idealoch" a so Slovenskom ako klinom sa nepocitalo. Dzurinda vo svojej vydesenosti ani nevedel kam sa to vocpal. Vsak o tom isla rec v parlamente. A preco bol vydeseny? Mozno aj preto, ze ho trosku vo februari 2003 telefonicky gwb podusil, ze us objavili v offshoroch nieco co by tam nemalo byt, hlavne toho bolo moc na taku malu krajinku a maleho predsedika so svojim malym podpredsedikom... ale to uz naznacoval Fico.
Takze, prestante s tymi vzletnymi trapnostami, mozeme ist bod po bode a vzdy najdeme niekde nejaky hmatatelny, najme financny a ropny argument.

RE: ..
autor: PeterS
pridané: 26-05-2004 15:35


Upresnenie, chcel som povedat, ze vydeseny bol preto, co naznacoval ten neskorsi telefonat. Kazdopadne sme okamzite potom posielali jednotky.

Asi treba zopakovat prispevok co som daval k minulej diskusii. Snad uz s tou "pomocou" prestaneme. Naco davat niekomu okuliare, ked je slepy a chce nim zostat?
Z nepopularnych Britskych listov:
Islám je neslučitelný s demokracií
To vysvětlil v týdeníku Sunday Times muslim Amir Taheri, který žije na Západě:
Demokracie je založena na rovnosti. Myšlenka rovnosti je pro islám nepřijatelná. Protože nevěřící nemohou být nikdy rovni věřícím. S nemuslimy lze zacházet slušně, ale nikdy jako rovný s rovným. Existuje hierarchie dokonce i pro zvířata a pro rostliny.
Demokracie znamená vládu lidu, obyčejných občanů, říká se tomu lidová či národní suverenita. V islámu ale náleží moc jedině Bohu. Muž, který vykonává boží moc na Zemi, je jeho zástupce, regent. Ani on nemůže jednat jako zákonodárce - zákon je jednou dán, byl jednou provždy definován Bohem.
Jedinou možností je objevovat boží zákon, interpretovat ho a aplikovat ho v praxi. Žádná islámská vláda však nemůže dovolit lidem, aby sami rozhodovali.
To, že je islám neslučitelný s demokracií, by nemělo být považováno za jeho nedostatek. Naopak, mnoho muslimů to považuje za přednost: jsou přesvědčeni, že jejich představa, že světu vládne Bůh, je nadřazena představě, že si lidé v demokraci vládnou sami.
Mnoho islámských myslitelů pohlíží na demokracii s hrůzou. Ajatolláh Chomejní označoval demokracii za "prostituci", protože ten, kdo získá nejvíce hlasů, získá moc, která patří jedině Bohu.
Sayyid Qutb, ideologický představitel fundamentalistických salafistů, strávil v padesátých letech rok v USA. Nalezl tam "národ, který zapomněl na Boha a který Bůh opustil - je to arogantní národ, který si chce vládnout sám."
Podle módního islámského teoretika Maudoodiho by měl vzniknout politický systém, v němž lidé budou jednat jako automaty v souladu s božím zákonem. Podobně jako jsou lidské biologické funkce mimo lidskou kontrolu, stejné by to mělo být s politickými a společenskými funkcemi. Máme objevit boží zákon a pak mohou být naše společnosti řízeny autopilotem.
Jediným cílem islámu je zachránit svět před demokracií, zdůrazňoval saúdský teolog šejch Muhammad bin Ibrahim al-Jubair. Podle něho je nutno naučit lidi, že si nemohou sami vládnout na základě lidmi vytvořených zákonů. Lidstvo odešlo z cesty pravé, z boží cesty, a musí se na ni vrátit, jinak dojde ke katastrofě.
V minulosti byly některé muslimské společnosti úspěšné, i když nebyly demokraciemi, pokračuje autor. A některé demokracie přinesly katastrofální důsledky, například příchod Hitlera k moci. To, že je většina muslimských států v současnosti neúspěchem, není tím, že to jsou islámské státy, ale tím, že jim vládnou zkorumpované a despotické elity, které sice o sobě tvrdí, že zastávají islámskou ideologii, ale ve skutečnosti jsou to světští diktátoři.
Islám je založen na jistotě, demokracie na pochybnostech. Islám nemůže lidem dovolit, aby si dělali, co chtějí, ani v soukromí své ložnice, protože Bůh je stále přítomen a stále je vidí.

A z opacneho sudka:
Americký důstojník: Stříleli jsme v Iráku civilisty
Pořad Today rozhlasu BBC vysílal v pondělí 24. 5. v 8.47 ráno neuvěřitelný rozhovor s americkým důstojníkem, který odešel z irácké armády, protože odmítal střílet civilisty. Zvuková nahrávka rozhovoru (v angličtině) je ZDE.
Příslušník amerických námořních jednotek tvrdí, že usmrcování nevinných civilistů v Iráku, jehož byl svědkem, bylo nevyhnutelné, vzhledem k tomu, co vojákům řekli jejich nadřízení ohledně hrozby, které čelili. Právě toto zabíjení civilistů vyvolalo v Iráku podstatné sympatie pro povstání proti americkým vojákům, míní britský rozhlas. Jimmy Massey je bývalý seržant, který od amerických námořních jednotek odešel v listopadu 2003 po dvanácti letech v armádě. Britský rozhlas se ho zeptal, jak zacházeli američtí vojáci s civilisty v Iráku:
James Massey: Zabili jsme mnoho nevinných civilistů. Dostávali jsme tehdy výzvědné analýzy, z nichž vyplývalo, že fedajíni a Republikánská garda si sundali uniformy, oblékli se do civilních šatů a organizují útoky proti americkým jednotkám v Bagdádu. Byli jsme varováni, že existují sanitky, které jsou naložené výbušninami, že teroristé využívají zaparkovaných automobilů pro sebevražedné atentáty. Takže když jsme vstoupili do Bagdádu, mí námořníci byli v důsledku všech těchto zpravodajských analýz nesmírně nervózní. My jsme prostě nevěděli, kde je nepřítel. Pro nás byl každý civilista v Bagdádu terorista. Jinak jsme se k tomu nemohli stavět. Takže když přijížděli civilisté ve vozidlech k našim kontrolním stanovištím, stříleli jsme varovné výstřely a nařizovali jsme, aby zastavili. Ale když neposlechli a přijeli k nám blíž, zapálili jsme je. A pokaždé, když jsme ta vozidla zapálili, očekávali jsme, že bude docházet k sekundárním explozím, že budeme slyšet, jak v automobilu vybuchuje munice. Ale když jsme pak mrtvolu z automobilu vytáhli a automobil jsme prohledali, nenašli jsme nic. Tohle se dělo opakovaně, nesmírně často.
Moderátorka: Nepoučili se vojáci z toho? Neuvědomili si, že tito lidé jsou jen obyčejní civilisté?
James Massey: Je to velmi obtížné, když nevíte, komu důvěřovat. Když je nepřítel všude. Strašně to po určité době působí na vás psychologicky. Musíte se pořád chovat jako Jekyll a Hyde. V jednu chvíli si hrajete na humanitárního vojáka a rozdáváte malým dětem bonbóny, a o dvě minuty později se musíte přepnout a začít zabíjet.
Moderátorka: Takže vrchní velitelství nemohlo udělat nic? Nemohli změnit způsob, jak se američtí vojáci chovají?
James Massey: Válečná pravidla jsou určována tím, jaké dostáváte výzvědné informace. Jestliže konstatují výzvědné analýzy, že jsou fedajíni nyní v civilním obleku, to znamená, že je možno střílet na kohokoliv. Vím, že je to i v Ženevských konvencích, že se nesmějí střílet neozbrojení civilisté. Když vám ale v náručí umře dítě, protože v blízkosti shodilo americké letadlo bombu a výbuch ho zasáhl a ono má vnitřní zranění a umře vám před očima, začnete zpochybňovat, co se děje.
Moderátorka: Proto jste řekl, že se vám zdá, že pácháme genocidu.
James Massey: Ano, to je pravda.
Moderátorka: Ano, ale genocida je politicky zaměřena. Řekl byste, že toto zabíjení v Iráku je politicky zaměřeno?
James Massey: Ano, já si to myslím.Tyto výzvědné analýzy, které jsme dostávali, poskytovaly americkým vojákům volnou ruku na bojišti, aby si sami rozhodli, zda je či není daná osoba civilista. Avšak vojáci pak nečelili žádným následkům, když zmáčkli kohoutek a pak zjistili, že ten člověk byl civilista, nic se nestalo. Je to v pořádku. Nezabývejte se tím. Protože tohle je nový druh války. Je to vyhlazovací válka. My jsme v Iráku, abychom vyhladili teroristy. Aby tam mohla rozkvést demokracie. Ale nejprve musíme zlikvidovat teroristy. Jenže co se stane, když nevíte, kdo jsou ti teroristi? Co se stane, když si myslíte, že ten chlapec, který jede na kole, vypadá, že je mu čtrnáct, ale co když je to terorista? A tak ho sledujete a zjistíte, že dělá něco podezřelého, například vytáhne samopal, který má schovaný za kůlnou. Tak se rozhodnete poslat ho do hrobu. Střelíte ho do hlavy. A pak se tam jdete podívat a zjistíte, že ta zbraň, kterou zvedal, vůbec nefungovala, neměla ani své vnitřní součástky. Stáváte se tedy tak vrahem?
Moderátorka: Vy jste zjevně s tím měl problém a šel jste za svými nadřízenými. Co na to oni řekli?
James Massey: Poté, co jsme tam usmrtili opravdu hodně civilistů, byl jsem opravdu nesmírně rozčílený. Měli jsme dopolední bojovou schůzi, můj poručík za mnou po schůzi přišel a ptal se mně, jestli jsem v pořádku. Já mu řekl, že nejsem v pořádku, že je to pro mě velice těžké, že se nemohu vyrovnat s tím, co tam děláme. On na mě chtěl, abych to vysvětlil, a já mu řekl: "No, pane, upřímně řečeno, mám pocit, že tu pácháme genocidu." A to se mu nelíbilo. Když jsem to řekl, věděl jsem, že má kariéra bude u konce. V podstatě mě donutili rezignovat na hodnost seržanta. Mně to nevadilo. Řekl jsem jim, že jsou v neprávu a že nechci jejich peníze, že nechci jejich sociální zabezpečení. A když jsem odešel z armády, byl jsem rozhodnut o tom svědčit komukoli, kdo byl ochoten poslouchat. Začalo to být opravdu ošklivé. Musel jsem si najmout právníka, protože se mě snažili označit za pacifistu, který odmítá bojovat. Řekl jsem jim, že pacifista nejsem, že jsem přesvědčen, že jsou války, které je správné vést, ale že si nemyslím, že by měli být vražděni civilisté a že nebudu pro americké námořnictvo zabíjet civilisty.
Moderátorka: Kolik vašich kolegů vojáků mělo stejný názor?
James Massey: Bylo tam docela hodně mých mladých vojáků, kteří se mě soukromě ptali, co to děláme. A samozřejmě, vzhledem k tomu, že jsem byl jejich nadřízený, nemohl jsem jim říci, co si opravdu myslím. Prostě jsem se vždycky na ně podíval a řekl jsem: Poslouchejte, vojíne, jste tady, abyste něco dokázal. Jste tady od toho, abyste pomohl tady zavést demokracii. A je to těžké.
Moderátorka: A když jste viděl ty fotografie, co se dělo ve vězení v Agu Ghraib, byl jste překvapen?
James Massey: Nebyl jsem překvapen.
Moderátorka: A myslíte si, že je tohle chování všeobecně rozšířeno?
James Massey: Myslím si, že toto chování je všeobecně rozšířeno v americké armádě, tečka.
Moderátorka: Co, po celém světě?
James Massey: Ano. V armádě, v námořnictvu, v letectvu.
Moderátorka: Proč si myslíte, že tomu tak je?
James Massey: Myslím si, že američtí vojáci, zejména americká námořní pěchota, je dehumanizována. Jsou dehumanizováni od prvního dne, kdy se octnou na cvičáku. Americká armáda intenzivně spolupracuje s Izraelci. Přejali jsme velkou část svého výcviku od Izraelců. A moc dobře víme, co se děje tam. Oni v podstatě dehumanizují vojáky, aby měli sebevědomí a schopnost zmáčknout ten kohoutek, i když je to civilista.
PS. krasne napisane "dehumanizuju" vojakov, btw, ide o specialny izraelsky vycvik vojakov k istym specifickym schopnostiam (nebudem menovat), najme pod ruskom boja proti palestincanom. Zacalo to uz asi v Sabre... dnes je takychto "vsetkeho schopnych" deaktivovanych vycvicencov odhadom do 200.000. Podla roznych sprav regionalnych medii v us, najme referovanie o zatknutiach izraelskych obcanov bez totoznosti... no, ten svet je celkom zlozity.

RE: ..
autor: PeterS
pridané: 26-05-2004 16:36


Dnesne britske listy. ??? Zvlastna misia...
Poslednym zachytnym bodom pre ospravedlnovanie invazie je Saddamova diktatura.
Dufajme, ze medialny obraz ukrutnosti Saddamovho rezimu opet nebude nafuknuty ako ZHN, chemicky utok, deti v kuwajtskej porodnici, zapalene ropne polia a pod. Mozno sa okrajom spomenie aj taka nejaka nenavidena socialna hodnota ako skoro najvyssie pokrytie obyvatelstva lekarmi (daleko vyssie ako zapadne krajiny), bezplatne sluzby a pod.
Nie je efektivnejsie na diktatora proste spachat atentat? Usetrilo by to desattisice nevinnych mrtvych a statisice nevinnych ranenych. O zivotnom prostredi, prirode a stovkach mld. dolarov ani nehovoriac.
Akym pravo, vazena slecna/pani, vlastne hovorite, ze je dobre, ze tisicom ludi odtrhlo nohu ci ruku? Oni nemaju pravo chodit? Pracovat? Len preto ze si myslite, ze niekto je podla toho co ste si v novinach precitali diktator? Kolko udov by ste vy bola ochotna obetovat na oltar demokracie?

New York Times se omlouvá: Ohledně Iráku jsme publikovali nepravdivé informace
http://media.guardian.co.uk/site/story/0,14173,1225090,00.htm...

Americká vojenská analýza: Vězňové byli v Iráku týráni "v širším měřítku"
http://www.nytimes.com/auth/login?URI=http://www.nytimes.com/2004/05/26/politics/26ABUS.html&OQ=h...
http://www.guardian.co.uk/Iraq/Story/0,2763,1225108,00.htm...

Richard Perle: Dovolili jsme, aby se osvobození Iráku proměnilo v okupaci
http://www.bbc.co.uk/radio4/today...

Ahmad Čalabi poskytoval USA falešné informace o údajných iráckých ZHN na popud Iráku
http://www.guardian.co.uk/Iraq/Story/0,2763,1224824,00.htm...

Irák: rozpory mezi britskou a americkou vládou
http://www.reuters.com/newsArticle.jhtml;jsessionid=3CBI4SMZUWV5CCRBAEZSFFA?type=topNews&storyID=525470...

Americký vojenský velitel bude po vězeňském skandálu odvolán
http://news.independent.co.uk/world/americas/story.jsp?story=52493...

Nejmistrovštější výzvědná operace v historii?
Zmanipuloval Írán americké neokonzervativce, aby zaútočili na Irák?
http://www.guardian.co.uk/Iraq/Story/0,2763,1224075,00.htm...

Byla to skutečně svatba, ne teroristické hnízdo
http://www.guardian.co.uk/Iraq/Story/0,2763,1224084,00.htm...

Zpravodajství iráckého odboje za dny 16. - 19. května 2004
http://www.albasrah.net/moqawama/english/iraqi_resistance.ht...

RE: ..
autor: Dewey
pridané: 26-05-2004 18:03


Reprezentativne, 2 kusky z americkej tlace
The Rise and Fall of Chalabi: Bush's Mr. Wrong
http://www.msnbc.msn.com/id/5040831...

President's Approval Ratings Hits Lowest Point
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A52151-2004May24.htm...

RE: ..
autor: akvinsky
e-mail: bengurion@post.sk
webstránka: http://www.kdmstt.sk
pridané: 27-05-2004 13:41


ako pozerám na tie príspevky, tak nemáš (podobne ako Dewey) nič normálneho na práci... Čo sa týka rovnosti, tak tá je neprijateľná nie pre islam, ale tá je úplne nezmyselná, rovnosť neexistuje (okrem tej pred Bohom)... podobne čo sa týka demokracie, tá je nebezpečná nielen pre islam, ale aj pre pravdu samotnú, rovnako ako pre slobodu, ale zrejme to isté platí aj pre ostatné režimy, čo sa týka hlásnej trúby islamu šíriacej fámy o spiknutiach a pomaly tvrdiacej že terorizmus neexistuje, nie je žiadny royhovor neuveriteľný, ani keby tvrdili, že vojnu vedú proti Iračanom zároveň aj mimozenšťania... nakoniec rozhovor, ktorý by nebol dostatočne "šokujúci" a proti-americký by asi neodvysielali a nájsť dákeho amerického vojaka nie je až taký problém... inak sa čudujem, že sú v Iraku ešte nejaké autá, keď Američania každé spálili a samozrejme Bush nerozmýšľa celé noci nad ničím iným len ako vyhladiť Irak pretože sa tam chce nasťahovať a urobiť si z celého Iraku jeden veľký ranč s ropnými poľami... tieto kecy neuveriteľne pripomínajú Vietnam - stupídne ľavicové pacifistické médiá si už svojich hrdinov vytvoria, súdruh Massey bude nakoniec ešte obdarený vyznamenaním a Saddám bude intronizovaný a odškodnený za jasotu Joschku Fischera a Jacquesa Chiraca, zdravicu zasle aj Dewey :)) ešte zlikvidovať všetkých dehumanizovaných v USA a najlepšie celý Izrael a pokvitne nám tu raj
RE: ..
autor: PeterS
pridané: 27-05-2004 14:25


Uff, vasa nenavist voci zivotu a vlastne utrpenie zo sameho seba je az chorobne. Prepacte, ale to je jedina odpoved na zmysel vasho prispevku. Ale to asi sam viete. Inak by ste si asi nedaval aj nick aka Akvinsky. Verim, ze to prejde.
RE: ..
autor: Dewey
pridané: 27-05-2004 15:11


tie mam pocit, ze sa tu riesi kadeco ine ako "hladanie pravdy"
RE: ..
autor: akvinsky
pridané: 29-05-2004 0:07


tiež si myslím, že ľuďom, ktorí rozprávajú o gernocíde o hľadanie úravdy nejde
RE: ..
autor: akvinsky
pridané: 29-05-2004 0:19


som si istý, že by si si našiel nekonečne veľa argumentov a odkazov na webové stránky pri akejkoľvek vojne, ak by si potreboval, nakoniec myslim, ze nemas problem zdovodnit si cokolvek
RE: ..
autor: Peter Spáč
pridané: 27-05-2004 18:33


a samozrejme do dokonalosti raja nam este nieco chyba. odporucam vrazit peniaze(ktore by isli na dalsi barbarsky zasah USA za ropou, napriklad na Slovensko, predsa len mame obrovske lozisko Gbely) do vedy, aby sme co najskor mohli ozivit takych mierotvorcov ako Mohameda, Hitlera, Stalina a prosim nezabudnite na Francisa Drakea(ten pirat mi strasne imponuje)

ahh s lavicou je svet vzdy zabavnejsi...posrandujeme, pospasujeme, minieme pravicou nadobudnute peniaze, povykrikujeme na Izrael, USA, republikanov a potom ideme na zjazd a prijmeme Poucenie z krizoveho vyvoja v strane a spolocnosti

RE: ..
autor: Dewey
pridané: 28-05-2004 8:55


Mohol by si sa ukludnit? Co si tu riesis?
Necham bez komentara.

"minieme pravicou nadobudnute peniaze"
Peniaze sa v skutocnosti neminaju, mina sa resp. spotrebuva sa produkt prace. Produkt prace netvori "lavica" ani "pravica", tvori ho Fero, Marta, Jozo, Elena, Pista ... takze mysli a netaraj do vetra.

RE: ..
autor: Peter Spáč
pridané: 01-06-2004 9:21


Prosim ta nechod na mna s ekonomickymi terminmi, aj ja mozem sekat naucene politologicke vyrazy, ale nehram sa na machra
RE: ..
autor: Peter Spáč
pridané: 01-06-2004 9:23


Presne ako ked v diskusii na TA3 Fico prisiel s naucenym cislom o nejakom prispevku alebo davke a potom z toho skusal Miklosa
RE: ..
autor: Dewey
pridané: 01-06-2004 10:14


Nebud taky malicherny, myslim, ze rozumies, co som chcel povedat. Nie je tam ziaden pojem, ktory by pri troche chcenia o pochopenie nemohol byt prelusknuty. S politologiou problem nemam, nech sa paci, budem dokonca rad.
RE: ..
autor: Peter Spáč
pridané: 26-05-2004 17:47


Ropny argument...tak mi prosim ta povedz, co konkretne USA v tejto oblasti dosiahlo zasahom do Iraku

a este nieco...aj Kosovo ma ropu?

RE: ..
autor: Dewey
pridané: 26-05-2004 18:00


Lepsia otazka by bola, co chcelo dosiahnut.
aj ked opat treba pripomenut, ze USA nesleduje ciele, tie sleduju konkretni ludia.
Par indicii, OPEC, Venezuela, Chavez, Rusko, Francuzsko, spotreba, zasoby, kriza,
a jeden clanocek, na ktory som dnes nahodou narazil, netvrdim, ze je vse vysvetlujuci...
http://www.zmag.org/content/showarticle.cfm?SectionID=56&ItemID=559...

RE: ..
autor: Peter Spáč
pridané: 26-05-2004 18:41


no fajn ale co to Kosovo? Uznaj, ze tam fakt ziadny ekonomicky zaujem USA mat nemohli
RE: ..
autor: Dewey
pridané: 26-05-2004 18:56


Opat. USA ekonomicke zaujmy nemaju.[resp. je to metafora] Maju ich jednotlivci, alebo skupiny jednotlivcov. Motivov, tak ako v Iraku tu bolo urcite viacej.
Ano, prichadza do uvahy sukromny profit spojeny so zbrojarskou lobby, so sukromnymi korporiaciami pozierajucimi verejne financie tak ako v Iraku.[napr. Nader obvinuje obe velke strany, ze im dycha na krk ekonomicka lobby a kritizoval tento motiv aj pri Kosove a Clintonovi, mimochodom, Clintonova administrativa stale podporovala(profitovala z) masakre v indonezii]
Neviem, co chces pocut, tak to kludne vybal, nemusime chodit okolo horucej kase.

RE: ..
autor: Peter Spáč
pridané: 27-05-2004 18:28


Toto je presne ako to prislovie o tom, ze kto chce bit psa, tak si najde palicu.
Tvoj argument o zbrojarskej lobby je cisto nepodlozeny(dokazy o tom pokial viem, nie su a do spekulacii zabiehat nechcem, to snad uznas, ze nema zmysel)
a k tomu mozno tento argument oznacit za nejaky druhy kategoricky imperativ(Kant mal ten prvy ak sa nemylim) - cize kazdy zasah USA(s ci bez spojencov) bude mat vzdy ekonomicko-zbrojarske pozadie
A uz len na Nadera by som sa spoliehal, ved co ine si moze najst ak nie nejaku spolocnu kritiku oboch hlavnych stran?

RE: ..
autor: Dewey
pridané: 28-05-2004 9:40


"Toto je presne ako to prislovie o tom, ze kto chce bit psa, tak si najde palicu.
Tvoj argument o zbrojarskej lobby je cisto nepodlozeny(dokazy o tom pokial viem, nie su a do spekulacii zabiehat nechcem, to snad uznas, ze nema zmysel)"
Este raz, ja nehovorim o motivoch podpory agresie vacsinou americkych smrtelnikov. Tie nazory poznam myslim celkom dobre. Hovorim o skuromnych zaujmoch ktore su napojene na politicke elity a administrativu. Patricipacia sukromnych firiem, ci uz ako support, ci uz ako sukromne armady, ci uz ako dodavatelia techniky nikto nepopiera.
Dalej je tu rozdelovanie kontraktov medzi vyvolene firmy, ktore su len cistou zhodou nahodou zaroven sponzormi republikanov. Pochopim, ze amrican, ktory vyrasta v svete dobrych politikov a len obcas sa mi cez hlavu prevali korupcny skandal veri bezhlavo v konanie vo "verejnom zaujme" svojej vlady. Ale ze trochu kritickeho myslenia nedokaze pripustit clovek, ktory vyrasta v casoch primitivnej politickej zlodejiny a zazracneho bohatnutia[na verejnych financiach] u nas, tak to nechapem.

"cize kazdy zasah USA(s ci bez spojencov) bude mat vzdy ekonomicko-zbrojarske pozadie"

Iste, ze bude mat "zbrojarske" pozadie, pokym nebudu bojovat s kvetinami. Otazne je, pokial budu tieto ekonomicke zaujmy nadradene zaujmom "verejnym".

"A uz len na Nadera by som sa spoliehal, ved co ine si moze najst ak nie nejaku spolocnu kritiku oboch hlavnych stran?"
Akurat je zaujimave, ze s nim suhlasia aj Ti, ktory tradicne volia demokratickych kandidatov. Podobne sa mozno pytat, co si moze najst Kerry a co si moze najst Bush, ak nie kritiku svojho supera. Ze ano.

RE: ..
autor: Peter Spáč
pridané: 27-05-2004 18:35


a este nieco. Ake maju zaujmy jednotlivci v islamskom svete? svetovy mier a pokojny zivot celeho sveta?
RE: ..
autor: PeterS
pridané: 28-05-2004 1:07


No ak vam vas fanatizmus dovoli akceptovat realitu tak jednym z dovodov su drogy. Rozvrat produkcie v Afganistane a rozvratene cesty cez Balkan hrozili, ze sa produkcia opia a heroinu priblizi k Europe (vyroba na Kaukaze), cim sa skratia cesty a znizi sa cena drog. Podla IMF, Le Monde a US Senatu, je celkovy prijem hotovosti z obchodu s drogami opium/heroin pre Wall Street a banky okolo 250-300 mld. USD za rok. Tym by vase skvele kapitalisticke banky prisli mozno 100 mld. rocne. Celkovo sa v ciernych prachoch v tomto biznise toci okolo 1200 mld. USD. Tieto prachy prechdzaju cez banky!!!! Mozno aj cez tu vasu.
PS. opet zvitazil spravodlivy trh a vyhral najsikovnejsi, kosovske bane sprivatizoval Soros. Stalo by sa tak aj bez US bomb?
OK, uz skutocne posledny prispevok, ale ked si pytate ranu medzi oci, nech sa paci, boli to tie "nenavidene" drogy.
BTW, ak sa v europe spotrebuje min. 5000000 kg opia rocne, rad by som uz konecne videl niekoho, kto riadi ten vykup, prevoz, skladovanie, financovanie, distribuciu, zalozenie a odfinancovanie urody (mozno okolo 50-70 mil. USD) za mrezami. Nie len stale nejakych chudacikov co maju pri sebe na ulici par gramov, akoze velka ryba... viete co to chce za infrastrukturu a financne pohyby? A to nehovorim o US a Azijskom trhu.

Život po ropném krachu
autor: PeterS
pridané: 26-05-2004 21:55


Odpoved pre Vas. Z WM magazinu (tlacena forma). Viac na
http://www.lifeaftertheoilcrash.net...
Dufam, ze Vam to bude stacit.

Život po ropném krachu Mat Savinar, James J McKenzie
Život ve světě bez ropy

Historie nikdy není jednoduchá.
Historie neexistuje, dělají ji až historici.
Historie nikdy nepojednává o minulosti, ale vždy o budoucnosti, přičemž „dobří hoši“ jsou přibližně stejně špatní jako ti „zlí“.
„Ovládni realitu dřív, než ovládne tebe. A.R.T.“

Začíná globální válka o suroviny a energie?
S růstem Čínské spotřeby ropy se svět ocitá na pokraji ekonomické (?) války o suroviny. Čínská spotřeba této suroviny je dnes už tak vysoká, že by ji nebyl schopen uspokojit ani ropovod, který by ji spojil přímo se Saudskou Arábií. USA a Japonsko, první a druhý z největších světových odběratelů, jsou v pohotovosti, protože čím víc energie Čína spotřebuje, tím méně jí zbude pro ně. Ostatní velcí spotřebitelé usilují o upevňování svých vztahů s dodavateli ropy. Analytici ropných firem se patrně právem domnívají, že se dodávky ropy brzy stanou závažným faktorem národní bezpečnosti jednotlivých států.
Čína, která do roku 1992 ropu ještě sama vyvážela, se od roku 1993 stala jejím dovozcem. Měřeno mírou růstu spotřeby, která je sama o sobě šestinásobkem globálního průměru, je dnešní Čína druhým největším "konzumentem", druhým největším dovozcem a třetím největším spotřebitelem ropy na světě s průměrnou denní spotřebou 19,7 milionů barelů ropy v roce 2002. Vypustíme-li domácí čínskou těžbu 7,69 milionu barelů je zřejmé, že i kdyby odebírala celou průměrnou denní těžbu Saudské Arábie (10,15 milionů barelů), stále by to nebylo dost.
Jestliže čínská ekonomika poroste průměrně o 6 % ročně, stoupne její spotřeba fosilních paliv z 850 milionů tun v roce 1999 na 2,4 miliardy tun do roku 2030. Tuna fosilních paliv odpovídá 7,33 barelům ropy. Problémy s dodávkami energie už dnes má 21 z 31 čínských provincií, regionů a municipalit.
Čína vyvíjí v úsilí o zajištění nezbytných dodávek energetických surovin z celého světa maximální snahu. Letos v lednu uzavřela se Saudskou Arábií kontrakt na společný projekt vyhledávání a vytěžování ložisek zemního plynu. Čína a státem vlastněná saudská firma Aramco za tímto účelem vytvořily joint-venture, podložený třemi miliardami dolarů. Všechny tyto kroky postupně vyvolávají vrásky na čele USA, závislých na Saudské Arábii a Egyptě, jež pro ně představují klíčové partnery pro kontrolu celé oblasti. Americká vládní agentura pro ropnou problematiku odhaduje, že zatímco v roce 1985 byly Spojené státy závislé na ropném dovozu z 30%, v roce 2003 to bylo již 50% a tato hodnota může ještě k roku 2020 dosáhnout 75 %! USA proto čínské snahy o zajištění stálých stabilních dodávek ropy považují za hlavní hrozbu americké globální dominanci. K tomu se navíc řadí i problematika volného obchodu, soupeření ve vojenské oblasti a konkurence v dobývání kosmu. [1]
Co znamená pojem „vyvrcholení ropné křivky“?
Veškerá produkce ropy, ať už na jednotlivých polích či v celoplanetárním měřítku, následuje zvonovou křivku. Dokud stoupá, jsou výrobní náklady významně nižší než když klesá; kdy je k získání ropy z vyprazdňujícího se ložiska třeba vynakládat dodatečné úsilí (náklady).
Hojnost levné ropy je k dispozici jen když tato křivka stoupá, klesá-li stává se vzácnou a drahou surovinou.
V uplynulých 150 letech ukazovala křivka globálního ropného výnosu vzhůru. Průmyslový termín pro dosažení vrcholu těžby je „vyvrcholení produkce“. Často se na tento bod poukazuje jako na „Hubbertovo vyvrcholení“, podle geologa Kinga Hubberta, který zjistil, že se výnos ropného ložiska pohybuje po zvonové křivce.
Jakmile jednou překonáme tento vrchol pojedeme dolů po velmi srázném svahu. Čím níže budeme, tím nákladnější bude produkce ropy a jejího bratrance, zemního plynu.
V praxi to znamená, že pokud byl vyvrcholením rok 2000, bude celosvětová produkce ropy v roce 2020 stejná jako v roce 1980. Avšak v roce 2020 bude světová populace mnohem větší (přibližně dvojnásobná) a svět bude muset být mnohem industrializovanější než v roce 1980. V důsledku toho celosvětová poptávka po ropě významně převýší možnosti celosvětové ropné produkce.
Čím více překročí poptávka těžbu, tím vyšší bude i cena ropy.
Podstatná otázka tedy nezní: „Kdy vyčerpáme veškeré ropné zásoby?“, ale spíš: „Dokdy vyčerpáme levné zásoby ropy?“
Kdy dojde k takovémuto vyvrcholení těžby?
Úplně nejdivočejším optimismem oplývající odhady naznačují, že k vyvrcholení celosvětové ropné produkce dojde v roce 2020. Jsou to odhady zpravidla pocházející z vládních úřadů.
Mnohem realističtější odhady se pohybují mezi rokem 2004 až 2010. Neštěstím je, že o tom, že jsme překonali tento vrchol nebudeme vědět ještě celé 3-4 následující roky poté, kdy k tomu došlo. Produkce ropy rok od roku poněkud kolísá i v období, kdy těžební křivka stoupá. Je ale docela možné, že rokem vyvrcholení ropné produkce byl už rok 2000, protože od té doby výnosy každoročně klesají.
Energetický průmysl vzal vážnost situace potichu na vědomí. Prezident Exxon Mobil Exploration Company, Jon Thompson, například nedávno řekl: „Do roku 2015 bude potřeba objevit nová ložiska ropy a zemního plynu a produkovat z nich objem surovin, který se vyrovná osmi z každých deseti barelů, produkovaných v současné době. (Méně zastřenými slovy: místo 10 jich musí být 18…) Nadto se očekává, že náklady spojené s obstaráním tohoto dodatečného množství ropy a plynu budou značně vyšší než ty, které je průmysl v současné době schopen strávit.“ [2]
Stejně děsivá je skutečnost, že mnohá z nejslibnějších ložisek se nacházejí daleko od hlavních trhů - některé navíc v oblastech bez nejzákladnější infrastruktury. V dalších místech, jako například v Arktidě, vládnou extrémní klimatické podmínky představující skutečně mimořádnou technickou výzvu.
Pokud pan Thompson v článku zveřejněném na internetových stránkách Exxon Mobil hovoří upřímně, bylo by zajímavé vědět, co asi říká za zavřenými dveřmi, když je řeč o vyčerpaných ropných zásobách. (Poznámka - jestliže jste si přečetli Thompsonův článek celý, uvažujte nad ním v kontextu s výpovědí Matthewa Simmonse - viz dále.)
Této situace jsou si vědomí i Saudové, kteří to formulují takto: „Můj otec jezdil na velbloudu. Já jsem začal jezdit autem. Můj syn létá tryskovým letadlem. Jeho syn bude jezdit na velbloudu.“
To všechno sice zní dost nepěkně, ale kdyby ceny benzínu vyšplhaly příliš vysoko, začneme jezdit v autě společně s několika přáteli nebo veřejnou dopravou. Proč by nás to mělo nějak zvlášť znepokojovat?
Téměř každá současná lidská činnost, doprava, průmyslová výroba, výroba elektřiny a plastů, ale především produkce potravin a vody je nevyprostitelně propletena s dodávkami ropy a zemního plynu.
- Výroba potravin
Komerční výroba potravin je přímo závislá na ropě. Většina pesticidů je získávána z petroleje (nafty), a veškerá průmyslová hnojiva spočívají na čpavku. Čpavek (amonium) se získává ze zemního plynu.
Na ropě postavené zemědělství je primárně odpovědné za explozi světové populace z 1 miliardy v polovině 19., na 6,3 miliardy lidí na přelomu 21. století.
Ropa v zemědělství umožnila nasazení náčiní jako traktorů, potravinových skladovacích systémů, třeba mrazících hal a distribučních systémů, například nákladních aut.
S růstem produkce ropy výnosy v zemědělské výrobě stoupaly a společně s nimi i lidnatost. Úměrně s rostoucím počtem obyvatel se zvyšovala poptávka po potravinách, což si zpětně vyžádalo další zvýšení těžby ropy, atd.
Během několika let po vyvrcholení těžební křivky vyletí cena potravin nahoru, protože ceny za umělá hnojiva prudce stoupnou. Prudce stoupnou i ceny za uskladnění (elektřina) a transport (benzín) produkovaných potravin.
- Ropa a vodárenství
Levná ropa je nezbytná k vytváření a udržování impozantní infrastruktury zajišťující dodávky pitné vody.
- Zdravotnictví
Ropa je převážně odpovědná za pokroky v medicíně dosažené za posledních 150 let. Zemní olej umožnil hromadnou výrobu farmaceutických drog a rozvoj infrastruktury zdravotní péče jako nemocnic, sanitek, silnic, atd.
- Ropa a všechno ostatní
Ropa je potřebná pro daleko víc věcí, než výrobu potravin, vodárenství, medicínu a dopravu. Je nezbytná pro výrobu téměř veškerého spotřebního zboží, při čistění odpadních vod, likvidaci odpadků, udržování ulic a parků, pro nemocnice a zdravotnické systémy, policii, hasiče a národní obranu.
Nepříznivé důsledky vyvrcholení těžby ropy se protáhnou daleko za obzor starostí, kolik budeme platit za plyn. Jednoduše řečeno: můžeme očekávat válku, smrt hladem, ekonomický kolaps a možná dokonce i zánik homo sapiens.
Toto je známé jako „vymírání po ropě“. Je to termín dokonale popisující noční můru číhající na prahu před našimi dveřmi.
Co myslíte tím „vymíráním“?
Přesně to, co to slovo říká. Odhaduje se, že v období po ropném krachu se světová populace smrští na pouhých 500 milionů duší. (Současný počet pozemského obyvatelstva: 6 miliard…) [3]
To snad nemyslíte vážně!? To je přece více než 90% současné populace. Jak by mohlo zahynout tolik lidi? Odkud pocházejí tyto odhady?
Sestavili je biologové, kteří studovali, co se stane s nějakým živočišným druhem, který překročí nosnou kapacitu svého životního prostředí v tom či onom životodárném aspektu.
Baktérií v Petriho misce například exponenciálně přibývá, ale jen dokud nespotřebují všechny zdroje potravy. Od tohoto bodu se celá jejich populace zhroutí. Přitom je polovina dostupných zdrojů spotřebována jen jednu jedinou generaci před tou poslední, která skončí kolapsem. Baktérie nevnímají ani náznak nastávajícího problému až do okamžiku, kdy je zřejmé, že všechny vyhladoví.
Ale lidé jsou přece chytřejší než bakterie, ne?
No, někdo si to možná myslí, ale důkazy svědčí o opaku:
První komerční ropný vrt byl vyvrtán roku 1859. Tehdy na světě žilo asi 1,5 miliardy lidí. Za méně než 150 let explodovala populace na 6,3 miliardy. V tomto období jsme spotřebovali polovinu nenahraditelných celosvětových zásob ropy. Z poloviny, která tu ještě zbyla, je většina ropy vytěžitelná jen za cenu velmi vysokých nákladů. Mají-li experti pravdu, pak jsme méně než jednu generaci před konečným kolapsem. Přesto zde pro většinu z nás není ani náznak nějakých blízkých problémů.
Abychom mohli předpovědět k čemu na této planetě dojde, nemusíme hledět do Petriho misky. Stačí se vrátit kousek zpátky do naší vlastní historie.
Vezměme si například proslulý případ „irské bramborové nouze“. [4] Po více než století byla v Irsku rok po roku rozvíjena Brity podnícená téměř výhradní závislost na jediné potravině – bramborách. Počet obyvatel ostrova v tomto období vzrostl ze dvou na více než osm miliónů lidí.
Roku 1845 však došlo k neočekávané katastrofě: cizopasná houba změnila brambory na lepkavé, nepoživatelné slizké hroudy. Irský venkov během jediné generace zažil úplnou devastaci; více než polovina obyvatelstva zemřela hlady nebo emigrovala a ti, kteří zůstali, byli odsouzeni k životu v nesmírné nouzi, jíž začalo ubývat až o sto let později.
Příští budoucnost obyvatel planety Země pravděpodobně bude do jisté míry horší než osud tehdejších Irů. Krutost bramborového hladomoru nakonec kompenzovala skutečnost, že mnoho Irů tenkrát mohlo odejít do země překypující hojností, do Ameriky. To těm, kteří na ostrově zůstali, umožnilo zužitkovat sporé zdroje, které v zemi zbyly.
Lidstvo však na rozdíl od Irů nemá kam odejít. Zato má spoustu zbraní hromadného ničení, které si může navzájem naházet na hlavu.
A … mimochodem… … chcete vědět, co dělají baktérie, když se hroutí jejich populace? Požírají se navzájem.
Pořád ještě si nemohu představit takový počet mrtvých. To je příšerná představa. Jen 10% z nás to zvládne? To přece nemůže být možné!
Vím jak se cítíte. Zvládnout to všechno emočně i intelektuálně je velmi obtížné. Jak to nedávno vyjádřil bývalý britský ministr životního prostředí Michael Meacher: „Představit si dopady radikálně sníženého přísunu dodávek ropy na moderní ekonomiku nebo společnost je nesnadné. Pomyšlení na tyto důsledky člověku doslova rozhlodává mysl." [5]
Možná, že vážnost blížící se situace pomůže objasnit následující, i když značně zjednodušený výklad:
Jak už jsme si vysvětlili, sleduje produkce ropy zvonovou křivku. Tudíž, pokud byl rokem vyvrcholení produkce rok 2000, bude objem ropné produkce v roce 2025 asi stejný, jako v roce 1975.
Podle statistických odhadů dosáhne světová populace v roce 2025 zhruba 8 miliard. V roce 1975 nás zde byly zhruba 4 miliardy.
Protože se objem ropné výroby v podstatě rovná potravinovým výnosům znamená to, že na planetě bude 8 miliard lidí, jenže potraviny vystačí jen pro 4 miliardy, nebo spíš méně. Už od roku 1975 nejsme schopni nakrmit všechny.
Uveďme si malý příklad. Povězme, že vy, já, a šest dalších lidí budeme zazdění v místnosti, v níž bude dostatek jídla a vody pro čtyři osoby. Přinejmenším čtyři z nás čeká smrt vyhladověním. Další jeden nebo dva pravděpodobně zemřou v boji o to málo jídla, které je k dispozici.
Tak by to vypadalo, kdybychom se servali holýma rukama. Dát každému z nás zbraň, můžete si představit, jak by ta místnost vypadala až bychom spolu skončili…
Možná se teď v duchu ptáte: „A co kdybychom přešli k obnovitelným zdrojům energie a udrželi tak výnosy potravin?" Čtěte dál – dostaneme se k tomu za chvíli.
Odkud máte tyto informace? Kdo se ještě zmiňuje o vyvrcholení ropné těžby? Jsou tito lidé kompetentní?
Na konci článku najdete množství odkazů na zdroje, které může prostudovat každý kdo má jen trochu zájem. Jen na internetu najdete více než 50 článků o vrcholu těžby ropy; všechny pocházejí z velmi renomovaných zdrojů. Z toho, co se dočtete budete zděšení stejně jako já; všechno, co zde říkám, je bohužel podloženo tvrdými fakty.
Kvůli stručnosti si uvedeme jen výpovědi dvou vysoce spolehlivých osob. Jak uvidíte, není to typické volání zvěstovatelů „konce světa"…
< Dr. David Goodstein, profesor fyziky, zástupce rektora Cal Tech University >
V právě vydané knize „Out of Gas: The End of Oil“ Dr. Goodstein působivě dokládá, že celosvětová ropná produkce brzy, možná už v této dekádě, vyvrcholí. Následná klesající dostupnost fosilních paliv může uvrhnout svět do globálních konfliktů mezi národy, bojujícími o ukořistění svého kusu zmenšujícího se koláče.
V nedávném rozhovoru na ABC řekl Dr. Goodstein o konci ropy toto:
„Nejhorší možný scénář vypadá takto: Po Hubbertově vyvrcholení, veškerá úsilí dostatečně rychle produkovat, distribuovat a používat alternativní paliva, aby bylo možné vyplnit mezeru mezi klesajícími dodávkami a rostoucí poptávce po ropě, selžou. Prudká inflace a celosvětová deprese neponechá miliardám lidí jinou možnost, než v obrovských množstvích pro teplo, vaření a primitivní průmysl spalovat uhlí. To povede k výraznému zhoršení skleníkového efektu, jehož vlivem se zemské podnebí nakonec odkloní do nového, životu nepřátelského stavu. Konec příběhu.“ [6]
< Poradce pro energii prezidenta George W. Bushe, Matthew Simmons >
V nedávném rozhovoru Matthew Simmons názorům Dr. Goodsteina do značné míry přizvukoval. Na otázku, zda tedy není načase, aby se vyvrcholení ropné těžby stalo součástí veřejné politické debaty, odpověděl:
„Na to je pozdě. Jak už jsem řekl, experti ani politici nemají žádný ´plán B´, k němuž by se mohli uchýlit. Jestliže naše možnosti získávat energii dosáhly vrcholu i za stavu, při němž 5 z 6,5 miliardy lidí na světě využívá moderní energii jen málo nebo vůbec, to bude děsivý úder našemu ekonomickému blahobytu a zdraví – větší, než si vůbec kdo dokáže představit.“
Když byl tázán, zda je na dohled nějaké řešení, Simmons odpověděl:
„Nemyslím, že tu nějaké je. Zbývají nám jen modlitby. Za nejlepších okolností, když všechny naše modlitby zůstanou vyslyšeny, nedojde možná v období dvou let k žádné krizi. Pak to ovšem už je jistota.“
Simmons nedávno udělal prezentaci pro Středisko pro strategická a mezinárodní studia, ve věci nastávající ropné krize. Můžete si ji prohlédnout chcete-li. [7]
Zmínil se kromě Simmonse o vyvrcholení těžby ropy, ještě jiný člen Bushovy administrativy?
Dick Cheney koncem roku 1999 uvedl:
„Podle některých odhadů dojde v průběhu příštích let k průměrnému dvouprocentnímu každoročnímu globálnímu růstu poptávky po ropě, současně s mírným, tříprocentním přirozeným poklesem produkce z existujících zdrojů.“ (Jinak řečeno - jde o pětiprocentní schodek narůstající s každým rokem.)
Cheney skončil alarmující poznámkou: „… to znamená, že v roce 2010 budeme potřebovat o nějakých padesát miliónů barelů denně navíc.“
To je, při současné těžbě, ekvivalent více než šesti Saudských Arábií.
A ve zprávě zveřejněné v dubnu 2001, jejímž sestavením byl Cheney pověřen US radou pro mezinárodní vztahy:
„Asi nejvýznamnější rozdíl mezi dneškem a situací před 10 lety představuje mimořádně rychlá eroze volných kapacit v kritických segmentech energetických řetězců. Toto manko se dnes jeví jako endemické. Mezi nejvýznačnější mezi těchto ztrátami patří oblast volných ropných kapacit.“
A co lidé mimo Bushovu vládu? Poukazuje někdo na tuto vážnou otázku?
Roku 1980 Jimmy Carter americké veřejnosti sdělil, že se v osmdesátých letech bude muset začít připravovat na konec ropného věku v roce 2005.
Dále je to například Michael Moore, který pod názvem Oils Well That Ends Well v knize „Dude, Where's My Country?“ věnoval konci ropného věku a následnému vymírání celou kapitolu.
Co se bude dít, jakmile produkce jednou vyvrcholí?
Vezmu-li jako vodítko historii domnívám se, že následující časový přehled rozumně shrnuje to, co lze očekávat u vyvinutých národů, jako jsou Spojené státy:
1-5 let (po vyvrcholení těžby) - Velká recese, porovnatelná s tou, již jsme zakusili v období uměle vytvořeného nedostatku ropy v sedmdesátých letech
5-15 let - Recese přejde do druhé Velké krize.
15-25 let - Společnost se začne hroutit. Podmínky ve Spojených státech se začnou podobat podmínkám v bývalém SSSR.
25-50 let - Propad společnosti se zhorší. Život ve Spojených státech se začne podobat životu v současném Iráku: zhroucení elektrické rozvodné sítě; nedostatek čisté vody; extrémně vysoká nezaměstnanost; vojenský policejní stát. Mnoho oblastí bude připomínat území v zemích třetího světa, jako je například Libérie.
50-100 let - Společnost se začne opět stabilizovat, ačkoli se bude drasticky lišit od čehokoli, co si většina z nás dovede představit.
Chcete-li se hlouběji seznámit s pravděpodobným vývojem, přečtěte si o tom, když budete mít příležitost.
Je možné, že jsme už nevědomky dosáhli obávaného vrcholu a nyní děláme první krůčky k ropného krachu?
Ano. Jak už jsem uvedl, to se dozvíme až několik let poté, kdy k tomu dojde. Globální produkce ropy od roku 2000 rok po roce klesá, takže je docela možné.
Je tady ovšem i hojnost důkazů svědčících, že se ve skutečnosti už nacházíme v první fázi ropného krachu. Jak vyplývá z výsledků „odhadu“ zveřejněného v prosinci 2003, nezaměstnanost, myslitelně úmyslně zkreslená tak, jak jen to bylo možné, dosud ještě balancuje okolo 6%. Vezmete-li však v úvahu faktor kvality zaměstnání, dosahují reálná čísla 12% - 15%.
Výpadky proudu testované v Kalifornii na podzim 2000, masivní výpadek proudu na východním pobřeží v srpnu 2003 a různá další úplná zatemnění, k nimž docházelo v pozdním létě 2003 po celém světě, jsou prostě předznamenáním toho, co přijde.
Princetonský profesor Kenneth Deffeyes, autor knihy „Hubbert´s Peak: The Impending World Oil Shortage“ (Hubbertovo vyvrcholení: Blížící se světový nedostatek ropy), na pařížské konferenci v květnu 2003 mínil, že obávané vyvrcholení už bylo v roce 2000, s tím, že produkce od té doby zřetelně klesá. [8]
Jako další důkaz dosažení vrcholu produkce Deffeyes uvedl, že od roku 2000 došlo k 30% poklesu hodnot akcií, přičemž nepomohly ani škrty v úrokových sazbách. 2,5 miliónů lidí se stalo nezaměstnanými, a dosud zaměstnaní nemohli odejít do důchodu. Rozpočtové přebytky se vytratily, střední třída vymizela a nakonec zmizelo i Světové obchodní centrum.
Pokud k poznání, že už jsme v ropném krachu potřebujete ještě více důkazů, stačí pozorně sledovat aktuální zpravodajství. [9]
Přibývá článků, v nichž se uvádí, že nově objevených ropných rezerv stále přibývá.
Takové články nejspíš citují nějakou U.S. vládní agenturu, takovou jako Geologický výzkum Spojených států (USGS) nebo Energy Information Agency (EIA). Ačkoli zprávy USGS a EIA o poslední produkci jsou velmi spolehlivé, jsou předpovědi pro budoucnost převážně propaganda.
To nakonec připouštějí sami. Po poslední revizi plánování ropných zásob EIA například uvedla:
Přizpůsobení předběžných odhadů spočívá na netechnických úvahách, počítajících s růstem tuzemských dodávek na úrovni nezbytné k souběhu s hladinou plánované poptávky.
Jinými slovy: „vyprorokují“ kolik si myslí, že budeme potřebovat, a pak nám řeknou: „Odhadujeme, že máme dost, takže se není čeho obávat!“
Problémy s ropou jsme měli už v sedmdesátých letech. Bylo to tvrdé, ale ustáli jsme to. V čem je tady rozdíl?
V roce 1973 OPEC zastavil prodej ropy do Spojených států na protest proti americké podpoře Izraele v „yom kippur“ či „ramadánové“ válce. To se překrylo s vyvrcholením domácí ropné produkce USA. Bez dodávek levné energie se US ekonomika ocitla v hluboké recesi.
V sedmdesátých letech zde ovšem byli ještě jiní, „kolísající“ producenti ropy, jako třeba Venezuela, kteří pomohli poněkud vyplnit zející mezeru. Jakmile ovšem dojde k celosvětovým vyvrcholení v těžbě ropy (pokud se tak již nestalo), nebude tady nic, co by takový propad mohlo vyplnit.
Ropný šok ze sedmdesátých let byl jako jemný záchvěv před skutečným zemětřesením. Nastávající krizi vyvolá vyčerpání zdrojů, ne politika - ačkoli politikové do ní samozřejmě vstoupí.
Nebude to jen dočasný výpadek, ale počátek nového trvalého stavu. Varovné signály visí už dlouho ve vzduchu. Vždy byly jasně zřetelné, ale svět před nimi zavíral oči a nedokázat přečíst tato poselství.
Porovnávat přechodný nedostatek ropy v sedmdesátých letech s nastávajícím ropným krachem v období 2005-2050 je jako přirovnávat nehodu končící škrábancem na nárazníku k důsledkům čelní srážky vozidel.
Nepřišel s přesně stejnou prognózou už v sedmdesátých letech Římský klub?
Ukázalo se, že Římský klub měl bohužel pravdu.
Kdo to říká? Nikdo jiný než Matthew Simmons, který v 2000 řekl „Ohlédneme-li se zpět je jasné, že předpověď Římského klubu byla správná. Jednoduše jsme promarnili 30 důležitých let, protože jsme této práci nevěnovali náležitou pozornost.“ [10]
Opět jednou se hovoří o „konci světa“. Naposledy se o něm hovořilo v souvislosti s „Y2K“ a ukázalo se, že to bylo jen mnoho povyku pro nic. Je to teď něco jiného?
Rozdíl je v tom, že toto je realita. Není to výstřel do vzduchu. Není to paranoidní hysterie. To je náš skutečný osud.
Přirovnávat vyvrcholení ropné těžby k „Y2K“ je naivní. V protikladu k tomu se v záležitosti Y2K jednalo o „kdyby“, ne o „kdy“. Víme, že k vyvrcholení ropné produkce dojít musí. Jedinou otázkou je, v kterém bodě mezi 2004 - 2010 se tak stane, pokud už se nestalo.
Y2K byl „proklamován“ už od počátku či od poloviny devadesátých let, tedy plných 5 až 10 let předtím, než mělo dojít k problémům. K vyvrcholení těžby dojde za 1 - 5 let a neudělali jsme nic, abychom se mohli vypořádat s důsledky. Nezbytné přípravy vyžadují kompletní úpravu každého aspektu naší civilizace. To je mnohem složitější, než fixace chyby v počítači.
Kromě toho - ropa je pro naši existenci podstatnější, než cokoli jiného. I kdyby se prognózy okolo Y2K vyplnily, byla by naše civilizace v jistých ohledech vržena zpět do roku 1965. Časem bychom obnovili normální stav.
Ropný krach srazí naši civilizaci zpět do roku 1765. A nebudeme schopni to napravit, protože už není k objevení žádná hospodárně dostupná ropa, která by takovou obnovu umožnila.
/ náhrašky fosilních paliv / alternativní energie / nové energie / drahá ropa / náhrada ropy / válka o energie / válka s Irákem, Afgánistánem, Íránem, Sýrií, Saudskou Arábií, Čínou, Francií, Ruskem a Koreou? / zbraně pro ropné války / důležitý je návrat na Měsíc a cesta na Mars / chce se mi zvracet...

Celý text najdete v č.28 - WM magazín, který vyjde 17.4.2004
Kráceno. Zdroj: [http://www.lifeaftertheoilcrash.net/]
Otázky: Matt Savinar
Odpovědi: James J. MacKenzie [http://www.wri.org/wri/climate/jm_oil_000.html]

Odkazy
[1] [http://english.donga.com/srv/service.php]
[2] [http://www.exxonmobil.com/corporate/newsroom/publications/thelampno1_2003/page_5.html]
[3] [http://www.dieoff.org/page224.htm]
[4] [http://www.dieoff.org/page14.htm]
[5] [http://www.energycrisis.com/uk/planNow.htm]
[6] [http://abcnews.go.com/sections/SciTech/DyeHard/oil_energy_dyehard_040211-3.html]
[7] [http://www.csis.org/energy/040224_simmons.pdf]
[8] [http://www.fromthewilderness.com/free/ww3/053103_aspo.html]
[9] [http://www.lifeaftertheoilcrash.net/NewsMoreProof.html]
[10] [http://www.greatchange.org/othervoices.html]
[11] [http://www.geocities.com/davidmdelaney/oil-depletion/convince-sheet-bruce-thompson.htm]
[12] [http://www.fromthewilderness.com/free/ww3/081803_hydrogen_answers.html]
[13] [http://www.fromthewilderness.com/free/ww3/053103_aspo.html]
[14] [http://www.oilcrash.com/petroleum.htm]
[15] [http://www.cnn.com/2004/TECH/science/02/13/hydrogen.reactors.ap/index.html]
[16] [http://www.changingworldtech.com/techfr.htm]
[17] [http://www.lifeaftertheoilcrash.net/DrMallove.html]
[18] [http://edition.cnn.com/2003/WORLD/europe/10/02/global.warming/]
[19] [http://www.commondreams.org/headlines03/1231-01.htm]
[20] [http://www.worldnetdaily.com/news/article.asp?ARTICLE_ID+1974]
[21] [http://www.startribune.com/stories/484/4350143]
[22] [http://www.bushdraft.com/]
[23] [http://www.lewrockwell.com/wiggins/wiggins7.html]
[24] [http://www.sss.gov/FSmedical.htm]
[25] [http://www.worldnetdaily.com/news/article.asp?ARTICLE_ID=33754]
[26] [http://www.newamericancentury.org/RebuildingAmericasDefenses.pdf]
[27] [http://www.americanfreepress.net/09_26_03/ethnic_bomb.html]

RE: ..
autor: akvinsky
e-mail: bengurion@post.sk
webstránka: http://www.kdmstt.sk
pridané: 27-05-2004 12:45


Dewey, neviem, Ty asi nie si pravnik? Poviem Ti jedno take tajomstvo z brandze - cele medzinarodne pravo je uz svojou podstatou nezmysel
RE: ..
autor: Dewey
pridané: 27-05-2004 14:56


Kludne konkretizuj.
RE: ..
autor: akvinsky
pridané: 29-05-2004 0:13


právom nie je napisany bluf, ktorý sa nedá vynútiť - ako to platí v mnohom pre tzv. ľudské práva tak pre medzinárodné právo, každé medzinárodné právo je platným právom len ak sa prijíma tým ktorým štátom a teda je v podstate právom vnútroštátnym, ak to právo neprijme ten ktorý štát, tak pre neho právom skrátka nie je
RE: ..
autor: Dewey
pridané: 31-05-2004 8:56


"právom nie je napisany bluf, ktorý sa nedá vynútiť - ako to platí v mnohom pre tzv. ľudské práva tak pre medzinárodné právo, každé medzinárodné právo je platným právom len ak sa prijíma tým ktorým štátom a teda je v podstate právom vnútroštátnym, ak to právo neprijme ten ktorý štát, tak pre neho právom skrátka nie je"
Ani to co je v ustave o socialnom state sa neda vynutit. A existuju sankcie. Skor je dolezita otazka, preco vynucovanie nefunguje, tak ako by mohlo aj na medzinarodnej urovni.

RE: ..
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 31-05-2004 13:52


Slova o socialnom state v ustavach niektorych statov koliduju s realitou. Presadili ich tam aktivisticki socialisti, aby tym navzdy zaramovali svoju ideologiu. Realitu a vyvoj vsak neoblafnes!
RE: ..
autor: Dewey
pridané: 31-05-2004 14:02


Ano je to deklaracia urcitych hodnot a to najdes v kazdej ustave. A kedze to predstavuje urcity ideal tak medzi realitou a idealom bude vzdy urcita vzialenost. Otazne je, ci sa budeme snazit k idealu, rozmumnym sposobom priblizit, alebo naopak vzdialit. Do istej miery tak mozno chapat aj tu otazku ludskych prav. Samozrejme vynutitelnost je limitovana statusom tejto institucie a ten je nadalej oslabovany. V zaujme coho? V zaujme svojvole, pretoze o univerzalnosti vacsiny ukotvenych hodnot sa pochybovat neda.[navyse ked boli ratifikovane pristupujuicimi krajinami]
"Realitu a vyvoj vsak neoblafnes!"
Ten "vyvoj" si si pozical od Marxa?...

RE: ..
autor: Peter Spáč
pridané: 01-06-2004 9:28


Skoda ze ten vyvoj si pozical samotny Marx
RE: ..
autor: Dewey
pridané: 01-06-2004 10:24


Od koho.[Ak mas na mysli Hegela, tak to plati len velmi okrajovo vo vztahu k tejto zalezitosti]
RE: ..
autor: akvinsky
e-mail: bengurion@post.sk
pridané: 01-06-2004 11:59


aj keby si na to nereagoval, podstatne je, ze to pravo musi prijat ten ktory stat ci uz dobrovolne, alebo nedobrovolne
PS: Ako sa da vynutit socialny stat? Kedy je stat dost socialny?

RE: ..
autor: Dewey
pridané: 07-06-2004 10:13


Ako sa da vynutit demokracia, ako sa da zabranit tyranii vacsiny, kedy je stat skutocne demokraticky?
RE: ..
autor: akvinsky
pridané: 10-06-2004 1:14


na to ti odpoviem, ked budem chciet niekde vynucovat demokraciu

a kedy je dost demokraticky? uz dnes az prilis, staci odpoved?

RE: ..
autor: Dewey
pridané: 10-06-2004 8:47


Odpoved staci vo vztahu k obrazu Tvojho myslenia, ale nie k povodnej "podteme", ustava, ludske prava, un ...
RE: ..
autor: akvinsky
pridané: 10-06-2004 18:23


a co ma akoze dostatocna demokracia spolocne s tou podtemou? Preco mam pre jeden nezmysel, ktory si vytvoril riesit zastupny nezmysel cislo dva, ktory je pre mna jasnym dokazom gnostickej podstaty tvojho myslenia?
RE: ..
autor: Dewey
pridané: 11-06-2004 8:44


Pytal si sa ma, ako sa daju vynutit ludske prava - napriek tomu, ze vieme obaja, ze sa daju vynutit len minimalne, pytal si sa ma ako sa da vynutit socialny stat, hoci vieme,
ze naplnanie tohoto ustavou deklarovaneho idealu[pre niekoho] je determinovane aktualnou politickou situaciou a vonkajsimi a vnutornymi ekonomickymi vychodiskami.
Preto som Ti zacal klast podobne otazky, aby si si uvedomil, ze deklaracia urcitych idealov je pritomna tak na narodnej urovni v ustavach, dokonca aj zakonoch, napriek tomu, ze je jasne, ze nikdy nedojde k naplneniu idealov, maximalne tak k priblizeniu k nim.
Stale tomu nerozumies?(alebo nechces rozumiet?)

RE: ..
autor: akvinsky
pridané: 11-06-2004 16:28


rozumiem a dokonca suhlasim, prave preto ich v ustave odmietam, inak uz som pochopil tvoj postoj k Rooseveltovi, predsa uplne kopiruje ten Deweyho :)))
inak len tak na okraj Deweyho chyba je ze bol ateista, kezde sa zmylil v podstate cela jeho filozofia je chybna:)))

RE: ..
autor: Dewey
pridané: 14-06-2004 9:11


OK, ale tych idealov a idealizovanych vyrokov je napr. v ustave neurekom a museli by sme, hoci ja ich pritomnost povazujem za prirodzenu a tredicnu, z nej zoskrtat aspon polovicu.
Tomu vyroku na adresu Deweya nie celkom rozumiem. Faktom je, ze Dewey nikdy ucelenu filozofiu nevytvoril, utocil skor na niektore zastarale a chybne streotypy myslenia.

RE: ..
autor: akvinsky
e-mail: bengurion@post.sk
webstránka: http://www.kdmstt.sk
pridané: 15-06-2004 12:36


to zoskrtanie Ustavy by som bral vsetkymi piatimi, co sa tyka tej poznamky Deweymu, tak samozrejme s Tebou suhlasim, nemyslel som "jeho filozofiu" ako nejaky celokm ale len co som precital z rekonstrukcie liberalizmu
RE: ..
autor: Dewey
pridané: 16-06-2004 17:54


"to zoskrtanie Ustavy by som bral vsetkymi piatimi"
Uz som sa dovtipil ;-)
"co sa tyka tej poznamky Deweymu, tak samozrejme s Tebou suhlasim, nemyslel som "jeho filozofiu" ako nejaky celokm ale len co som precital z rekonstrukcie liberalizmu"
Chapem, mozno by si sa mohol podelit o dojmy ;-) [predpokladam, ze vo vseobecnosti pomerne negativne, ale skor by ma zaujimali nejake konkretnosti, OK, mozno na to bude este priestor]

Nasiel som pre vas pikosku
autor: PeterS
pridané: 27-05-2004 1:50


Niekde visi moj prispevok komplet zachytavajuci spolupracu US so Saddamom v oblasti zbrani... tentokrat som vam nasiel skutocnu pikosku - sumar detailnych dodavok vseliakych skaredych mikrozvieratiek este skaredsiemu Saddamovi. Moyno si mysleli, ze mu nejaka ampulka vypadne z ruky a bude pokoj...
http://cns.miis.edu/research/wmdme/flow/iraq/seed.ht...
Iraq's Biological Weapons Program
Foreign Suppliers to Iraq's Biological Weapons Program
Obtain Microbial Seed Stock for Standard or Novel Agent
Agriculture and Water Resource Department:
On 3/21/86, the US Department of Commerce issued a license to the American Type Culture Collection (ATCC) to export aspergillus fungal cultures, used in the production of aflatoxin, to Iraq. ATCC officials said the cultures were not delivered.[1]
Atomic Energy Commission:
Between 1985-89, ATCC made 17 shipments of "attenuated strains of various toxins and bacteria" to Iraq&#8217;s Atomic Energy Commission.[2]
Basra University:
According to a 1991 US military intelligence memo, Japanese scientists had been assisting scientists from Basra University since 1984 in researching mycotoxins produced by soil fungi, including aflatoxin. The Japanese-Iraqi team used three species of aspergillus mold to produce aflatoxin.[3]
In 1985, the US Centers for Disease Control (CDC) sent a shipment of West Nile Fever virus to an Iraqi researcher.[4]
College of Medicine (Baghdad):
On 11/30/84, the US Department of Commerce issued a license to ATCC to export aspergillus fungal cultures to Iraq for delivery to the College of Medicine in Baghdad. ATCC officials said the cultures were not delivered.[5]
State Establishment for Pesticide Production (SEPP):
Iraq&#8217;s State Establishment for Pesticide Production (SEPP) ordered incubators and culture media from Germany&#8217;s Water Engineering Trading (W.E.T.).[6]
Salman Pak:
In 1985, the CDC sent three shipments of West Nile Fever virus to Iraq for use in medical research.[7]
University of Baghdad:
Between 1985-1989, the ATCC supplied Iraq with several pathogens, including Clostridium botulinum, and various strains of anthrax.[8]
Unspecified Locations:
Between 1985-89, US firms exported Bacillus anthracis (anthrax), Clostridium botulinum, Histoplasma capsulatam, Brucella melitensis, Clostridium perfringens (gas gangrene), Clostridium tetani (tentanus), Escherichia coli, and "dozens of other pathogenic biological agents," to Iraq.[9]
Between 1985-89, the US firm ATCC sent Iraq up to 70 shipments including 21 strains of anthrax, 15 Class III pathogens, E. coli, Salmonella cholerasuis, Clostridium botulinum, Brucella meliteusis, and Clostidium perfringens. [This may include shipments already listed to the Agriculture and Water Resource Department, Atomic Energy Commission, and College of Medicine].[10]
Between 1984-89, the CDC sent Iraq more than 80 agents, including botulinum toxoid, Yersinia pestis, dengue virus, and West Nile antigen and antibody. [This may include shipments already listed to Basra University, and Salman Pak.][11]
In 1988, Iraq unsuccessfully attempted to obtain biological agents from the UK military research center at Porton Down.[12]
In 2/87, Germany&#8217;s Sigma Chemie supplied seven ounces of trichothecene mycotoxin, including T-2 toxin and HT-2 toxin, to the German firm Plato Kuehn, which indicated that the material would be exported to Iraq.[13]
In 1987, Josef Kuhn of Germany delivered 100 milligrams of trichothecene mycotoxin T-2 to Iraq.[14]
According to US Senator John McCain, Iraq obtained tularemia virus from the United States. The US Department of State said it had found no evidence to support Senator McCain&#8217;s allegation.[15]
Iraq obtained "deadly pathogens" from the Pasteur Institute in Paris.[16]
Notes:
John Hanchette and Norm Brewer, "U.N., Intelligence Reports Show Iraq Could Have Spread Deadly Aflatoxin," Gannett News Service, December 7, 1996.
Eric Nadler, and Robert Windrem, "Deadly Contagion: How We Helped Iraq get Germ Weapons," The New Republic, February 4, 1991, p. 18.
John Hanchette and Norm Brewer, "U.N., Intelligence Reports Show Iraq Could Have Spread Deadly Aflatoxin," Gannett News Service, December 7, 1996.
Eric Nadler, and Robert Windrem, "Deadly Contagion: How We Helped Iraq get Germ Weapons," The New Republic, February 4, 1991, p. 18. Bill Lambrecht, "'Satan&#8217;s Bug': U.S. Readies for Possible Iraqi Use of Bacteria," St. Louis Post-Dispatch, September 10, 1990, p. 1A. Chuck Raasch and Robert Barton, "U.S. Firms Sold Iraq Potential Warfare Material, Hill Officials," Gannett News Service, August 23, 1998. Michael White, "207 Western Companies Sold Chemicals, technology to Iraq, Report Says," AP, October 3, 1990.
John Hanchette and Norm Brewer, "U.N., Intelligence Reports Show Iraq Could Have Spread Deadly Aflatoxin," Gannett News Service, December 7, 1996.
"We Have Surprises," Der Spiegel, October 8, 1990, p. 148-152; in FBIS-WEU-90-196, (10 October 1990).
Valerie Kuklenski, "Western Firms Supplied Iraq with Chemical Weapons," UPI, October 2, 1990.
Although the pathogens were sent to the University of Baghdad, the order was paid for by the Iraqi military. The anthrax strains originated in the UK and US military biological weapons programs. R. Jeffery Smith, "Iraq&#8217;s Drive for a Biological Arsenal; U.N. Pursuing 25 Germ Warheads It Believes Are Still Loaded with Deadly Toxin," Washington Post, November 21, 1997, p. A1. Al J. Venter, "UNSCOM Odyssey: The Search for Saddam&#8217;s Biological Arsenal," Jane's Intelligence Review, March 1998, p. 19.
William Blum, "Anthrax for Export: U.S. Companies Sold Iraq the Ingredients for a Witch&#8217;s Brew," The Progressive, 4 (April 1998), p. 18.
Michael White, "UK Anthrax Strains &#8216;Sold to Iraq&#8217;," The Guardian, April 3, 1998, p. 10; Martin Hickman, "Britain Exported Anthrax to Iraq Says Lib Dem," Press Association, April 2, 1998; Keith Bradsher, "Senator Says U.S. Let Iraq Get Lethal Viruses," The New York Times, February 10, 1994, p. A9; Kevin Merida and John Mintz, "Rockville Firm Shipped Germ Agents to Iraq, Riegle Says," The Washington Post, February 10, 1994, p. A8; William Blum, "Anthrax for Export: U.S. Companies Sold Iraq the Ingredients for a Witch&#8217;s Brew," The Progressive, April 1998, p. 18; Jim Abrams, "U.S. Firms Sold Possible Biological warfare Agents to Iraq," Associated Press, February 10, 1994; "Conflict Alleged for Head of Study on Gulf War Illness," The Baltimore Sun, November 29, 1996, P. 20A.
Leonard A. Cole, The Eleventh Plague: The Politics of Biological and Chemical Warfare, (New York: W.H. Freeman and Company, 1997), p. 85-86.
R. Jeffery Smith, "Iraq&#8217;s Drive for a Biological Arsenal; U.N. Pursuing 25 Germ Warheads It Believes Are Still Loaded with Deadly Toxin," Washington Post, November 21, 1997, p. A1.
"W. German Firm Says Toxic Chemicals Went to Iraq," Reuters, January 30, 1989. "Magazine: German Firms Supplied Toxic Chemicals to Iraq," UPI, January 29, 1989.
"Worse Than Plague," Der Spiegel; in "Der Spiegel on German Arms Sales to Iraq – &#8216;Worse Than the Plague&#8217;," Telegram from the US Embassy in Bonn to the Secretary of State, August 16, 1990 (Released December 16, 1996).
Reuters, "State Department Probes Charge of U.S. Bio Weapon Aid to Iraq," January 26, 1989. Reuter, "State Department Disputes Senator on Biological Weapon for Iraq," January 26, 1989.
R. Jeffery Smith, "Iraq&#8217;s Drive for a Biological Arsenal; U.N. Pursuing 25 Germ Warheads It Believes Are Still Loaded with Deadly Toxin," Washington Post, November 21, 1997, p. A1.
Prepared by Michael Barletta and Christina Ellington, November 1998
&copy; Center for Nonproliferation Studies, Monterey Institute of International Studies.

Poslime viac vojakov.
autor: Zolo
pridané: 27-05-2004 2:18


Podme na to z hladiska nasich zaujmov. Na co je nam Irak dobry? No predsa vyskusat si nasu armadu. Zistit v ako stave je. Su vobec nasi vojaci ochotni niekomu prasknut gulku medzi oci? Ak ano, tak ich tam posielajme tisice a rovno do boja. Nie sadit tulipany ci co tam robia.

Predsa platime na armadu tak chceme vidiet co sme za nase dane dostali.

tolko lavicovej demagogie
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 27-05-2004 9:24


Teda tolko demagogie som uz davno necital. Zasah proti diktatorovi je VZDY moralne spravny. Vsetci tu pisete o zneuzivanych vaznoch, ale v Saddamovych vazniciach sa diali horsie veci, ale jeho vojaci neboli taki hlupi aby sa dali pritom odfotit.

Este raz zopakujem: to ze sa doposial nenasli ZHN este neznamena ze neboli. To ostatne nespochybnovali ani odporcovia zasahu. Este raz zopakujem, ze Bacilek zapatrosil cez povstannie archiv komunistickej strany v Spanej doline a ten sa dodnes nenasiel, napriek upornemu hladaniu.

Ropa: no aj keby to tak bolo - ropa je krvou nasej civilizacie. Dewey, ty by si asi chcel aby sa opakovali 70te roky, kedy sejkovia zastavili povojnovy blahobyt a postihlo to prave rozvojove krajiny ako napr. Mexiko a pod.

A otazka Petra Spaca je namieste: v Normandii sa tiez vylodili kvoli rope??? V Kosove tiez bola ropa??? A co hladali v Afganistane - tam je tiez ropa??? A preco zasiahli v Bosne - tam je tiez tej ropy!

Nehovorim, ze vojna v Iraku bola kvoli sireniu demokracie, ale jej hlavnym dovodom ropa urcite nebola. Islo tu o bezpecnostny problem!

Ja uz sa tesim ako komunista John Kerry (alebo nedajboze este ten posuk Nader) stiahne US army z Iraku a znovu nainstaluje Saddama Husajna. Dewey, uz teraz pocujem tvoj potlesk!

RE: tolko lavicovej demagogie
autor: Peter Spáč
pridané: 27-05-2004 18:55


Predpokladam, ze nejaki lavicovi geologovia o par rokov prebadaju Normandiu a najdu nezvratne dokazy o pritomnosti ropy, ktora sa tam vyliala z okoloiducich tankerov.Samozrejme to poburi svetovu verejnost...aha tak ti amici uz vtedy isli po ciernom zlate!
RE: tolko lavicovej demagogie
autor: wesley
e-mail: wesley@post.sk
pridané: 28-05-2004 16:53


krivosik: Zasah proti diktatorovi je VZDY moralne spravny! koho povazujes za diktatora? toho kto v cudzej, nizko civilizovanej krajine muci svojich politickych oponentov alebo toho, kto mi u nas doma zoberie pod hrozbou nasilia polovicu z mojho zarobku, kto mi zakazuje vonku fajcit, sulozit s mojim partnerom na verejnosti, setrit si na svoj vlastny dochodok na mojom vlastnom ucte vo svajciarku a nie v socialnej poistovni? nuz ja by som bol nechal sadama na pokoji, ukazuje sa, ze cela ta akcia v iraku sa zvrhava k horsiemu. teraz je ale uz neskoro, tak nech amici vydrzia do konca, hoci pochybujem, ze sa to skonci dobre.
RE: tolko lavicovej demagogie
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 28-05-2004 19:58


No vidis, v tom je ten relativizmus. Porovnavat zakaz fajcit s mucenim politickych oponentov je trochu silna kava. Ale nezabudaj, ze taka velka konzervativna osobnost ako Maggie Thatcher dlhe roky stravila bojom za prava fajciarov. Fajcit ti zakazuju nie konzervativci, ale lavicovi liberali, takze v tomto sa obrat na Deweyho.

V tych daniach suhlasim, je to svinstvo, vlada v tomto robi malo.

S tym sexom na verejnosti, hm... nie si ty nejaky exhibicionista, ked to chces robit silou mocou na verejnosti??? Nie je to nejaka uchylka? V tomto by ti ale asi vedel lepsie ako ja poradit dr. Radim Uzel.

RE: tolko lavicovej demagogie
autor: Dewey
pridané: 31-05-2004 18:47


"Fajcit ti zakazuju nie konzervativci, ale lavicovi liberali, takze v tomto sa obrat na Deweyho."
Neskutocne. Zase ma ohzbas uplne mimo kontext. Ale vyjadrim sa k fajceniu.
Pokym neohrozujes fajcenim niekoho zdravie[teda okrem vlastneho], fajci si kolko chces a kde chces. Potom su tu deti, ktori lahsie podliehaju socialnym vplyvom a kde je urcita ochrana spojena s osvetou nevyhnutna. Som dlhodoby a pomerne silny fajciar. Z pohladu zamestnavatela je fajcenie zamestnancov problem. Riesit sa to da pomerne jednoducho, motivacnymi priplatkami a funguje to vyborne.
Ale rad by som nahodil v tejto suvilosti inu otazku. Fajcenie tehotnej matky. Zaujima ma nazor.

"S tym sexom na verejnosti, hm... nie si ty nejaky exhibicionista, ked to chces robit silou mocou na verejnosti??? Nie je to nejaka uchylka? V tomto by ti ale asi vedel lepsie ako ja poradit dr. Radim Uzel."

Nevidim na tom nic zle, ked sa dvaja mladi[a hoci aj stari] ludia pomiluju vecer v prazdnom parku. Ak ich "pristihne" policajt, kotry robi obhliadku, mal by dokazat zvazit[rozumom], ci ide o exihibicionizmus[ak namiereny smerom k verejnosti] alebo naopak.[a verim, ze vacsina to tak robi napriek tomu, co je v zakonoch]

RE: tolko lavicovej demagogie
autor: PeterS
pridané: 31-05-2004 20:11


Len drobne poznamky k fajceniu (neodraza osobny nazor):
- studia agentury EPA z roku 1993 deklarovala na zaklade vyselektovanych studii, ze existuje priama zavislost medzi pasivnym fajcenim a rakovinou pluc. Tato studia je podkladom pre mnohe zasahy a zakony proti fajciarom dodnes.
17. jula 1998 federalny sudca William Osteen zakazal dalej pouzivat prvych 6 kapitol studie EPA pojednavajucich o tejto suvislosti z dovodu klamstva a manipulacie. Kapitoly bolo nariadene vynat.
Napriek tomu sa dodnes pouzivaju... a mnohi sa na ne stale odvolavaju.
Rovnako tuto studiu preverovala Congressional Research Service, neostal kamen na kameni.
- Profesor Schrauzer, prezident Mezinárodní asociace bio-anorganických chemiků, podal v roce 1982 před komisí U.S. Kongresu svědectví o tom, že vědci z testů se zvířaty už dlouho dobře ví, že jisté množství tabákového dýmu působí jako anti-karcinogen [má protirakovinový účinek]. Uvedl také, že jsou-li zvířata vystavena známým karcinogenům [rakovinu vyvolávajícím substancím], působí aplikace dostatečného množství tabákového dýmu proti nim.
- prava pricina rakoviny pluc pravdepodobne lezi v radioaktivnom spade ktory ostal po jadrovych skuskach od r. 1944 po 1963. Do ovzdusia sa za ten cas dostalo 4,2 mld. letalnych davok (radioaktivnych ciastociek) s polcasom rozpadu min. 50.000 rokov. Hovori sa, ze ak chce niekto spachat istu samovrazdu, nech suchoce nohami po plazi, rozptyli tym radioaktivne ciastocky, ktore sa dostanu do pluc a s velkou pravdepodobnostou sposobia rakovinu.

atd.
Ked bude zaujem, mozem sa vyjadrit podrobnejsie, tvrdenia z roznych resersi som prave dal jednemu zo spickovych SK odbornikov na rakovinu, tesim sa na jeho nazor. Ak bude zaujem, zverejnim.
Osobnym nazorom je, ze europske fajcenie je v mnohom skodlive a prenosovou cestou je najme krvny obeh. Ale nie je priamou pricinou karcinomov pluc.
PS. poznate pozadie utoku Dunlopu voci pestovaniu konope z 30 rokoch? Konope je inak velmi uzitocna rastlina a aj sucasny konope industry je neocakavane rozsiahly (nemyslim tym pestovanie drog).

RE: tolko lavicovej demagogie
autor: wesley
e-mail: wesley@post.sk
pridané: 02-06-2004 16:57


ja som tiez v podstate konzervativny clovek, ale nie z tych, ktori si nieco precitaju a potom hura. a pisem tu vacsinou v nasrdenom osiale.
Hernan
autor: Noah
e-mail: marion@royalmail.com
webstránka: http://1f64.ecalendario.com/softwareprogettazionegiardino/
pridané: 12-06-2006 7:44


meteoam http://40c1.ecalendario.com/lonsdale... monitorsony it was so sexy and nice, take a look how I've kill this little bitch sfondiattoristranieri http://16b21.ecalendario.com/corniceargento... assicurazionevicenza I've shut the sheriff there. Oh I've raped her before. swissair http://1784.ecalendario.com/offertaisdn... volilowcostparigi your bloody cryes is shit, just take a look at that dead babes ebonygirls http://13431.ecalendario.com/autochrysler... francescagollini your bloody cryes is shit, just take a look at that dead babes winnipegristorante http://11850.ecalendario.com/autobugatti... corsigiardinaggio and when I put her legs on my shoulders... fogliodistilecss http://5c64.ecalendario.com/infissoalluminio... marmellataricetta and when I put her legs on my shoulders... psicomotricita http://11d0.ecalendario.com/carmenvillani... hotelsoggiornofirenze I've shut the sheriff there. Oh I've raped her before. conoscereragazzarussa http://b91.ecalendario.com/panoramait... staffa I've shut the sheriff there. Oh I've raped her before. d82944d01e00aa002302cdc1d538a2ee
ach jaj
autor: Dewey
pridané: 27-05-2004 10:06


"Teda tolko demagogie som uz davno necital. Zasah proti diktatorovi je VZDY moralne spravny."
Ten posun od Jochovej predstave dobreho diktatora sa mi zda pozitivny. Len je na mieste otazka, aky status ziskal irak teraz...
----------------- sme -----------
"Nemecko, Francúzsko a ďalší členovia Rady dnes v noci jasne povedali, že od Washingtonu žiadajú ústupky v otázke neobmedzenej vojenskej moci USA v budúcom Iraku.

Francúzsky veľvyslanec Jean-Marc de La Sablicré povedal, že mandát pre americkú vojenskú prítomnosť v Iraku je nevyhnutné časovo ohraničiť. Pokiaľ by demokraticky legitimovaná vláda v Bagdade požadovala vojenskú prítomnosť USA v Bagdade, Paríž nebude protestovať, s neobmedzenou vojenskou prítomnosťou v Iraku však BR OSN nesmie súhlasiť, zdôraznil veľvyslanec Francúzska. K názoru Francúzska sa pridali aj iní veľvyslanci OSN.

V návrhu rezolúcie predloženej na pôde OSN v pondelok žiadali USA súhlas s neobmedzenou vojenskou prítomnosťou v Iraku aj v čase po odovzdaní moci dočasnej irackej vláde 1. júla.

K sporným bodom patrí aj otázka, či dočasná iracká vláda bude môcť vetovať vojenské operácie na svojom území."
-------------------------------
"Vsetci tu pisete o zneuzivanych vaznoch, ale v Saddamovych vazniciach sa diali horsie veci, ale jeho vojaci neboli taki hlupi aby sa dali pritom odfotit."

Horsie veci? Ako napriklad co...Saddam mal k dispozicii 11 a nie len 10 obzvlast agresivnych sposobov mucenia?

"Este raz zopakujem: to ze sa doposial nenasli ZHN este neznamena ze neboli."

Nie, ale znamena to, ze argumenty proti Iraku boli vykonstruovane a nezakladali sa na realite, ze vyzvedne sluzby alebo Ti co interpretovali ich spravy zlyhali alebo chceli "zlyhat".

"Dewey, ty by si asi chcel aby sa opakovali 70te roky, kedy sejkovia zastavili povojnovy blahobyt a postihlo to prave rozvojove krajiny ako napr. Mexiko a pod."
Neviem, ci ma vobec vyznam reagovat na taketo konstrukcie, keby si cital aspon tie Petrove clanky, verim, ze nic podobne by si nevyprodukoval.

"Nehovorim, ze vojna v Iraku bola kvoli sireniu demokracie, ale jej hlavnym dovodom ropa urcite nebola. Islo tu o bezpecnostny problem!"
Ved tu nejde len o ropu. Nabalili sa sukromne korporacie z verejnych financii. Alebo si myslis, ze ten deficit co Bush vyrobil isiel na rozvojovu pomoc na ktorej participovali nejake firmy z krajin tretieho sveta ;-)? [motivov bolo viacej a bezpecnost bola len jednym z nich a to prave tym, ktory sa podhadzoval verejnosti, len hlupak si - a urcite nie americka byrokracia - moze mysliet, ze priestor pre extremizmus sa znizil uvolnenim priestoru siitom]

"Ja uz sa tesim ako komunista John Kerry (alebo nedajboze este ten posuk Nader) stiahne US army z Iraku a znovu nainstaluje Saddama Husajna. Dewey, uz teraz pocujem tvoj potlesk!"
Ja som sa niekedy vyjadroval pozitivne na adresu Kerryho? Ani omylom. Ale co ma spolocne Kerry s komunizmom to skutocne netusim. Ze by dalsia Tvoja perla?

RE: ach jaj
autor: Dewey
pridané: 27-05-2004 10:11


Ale pripadnemu vitazstvu Kerryho zatlieskam, asi tak ako som tlieskal vytazstvu Gasparovica v poslednych parlamentnych volbach. Nastiastie, v demokratickej strane posobi aj mnozstvo ludi, ktori su dostojnymi pokracovatelmi liberalnej a demokratickej tradicie Demokratickej[predtym "republikanskej"] strany, ale este dostojnesim nasledovatelom je snad Green party.
RE: ach jaj
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 27-05-2004 11:13


No ved Ralph Nader je este horsi ako Kerry. Mna vobec neprekvapuje, ze by si ho podporil. Ja by som napr. dal prednost Forbesovi alebo Buchanonovi, ale Bush tiez nie je zly (az na ten protekcionizmus).

Inak, bohuzial, zda sa ze bolsevici na propagandistickom fronte vytasili tazke zbrane. Moorov paranoicky film, potom Emmerichov katastroficky film o konci sveta, mozno to ten Kerry napokon vyhra. Inak, Americania celkom iste nedrvili zajatcom ruky v mlynceku.

Ale hovorim, bolsevici su na koni a ohrozuju nasu slobodu. Najma tomu ekologickemu oblbovaniu treba celit. V blizkej buducnosti planujeme vratiti ekologiu na tieto stranky a uz pripravujem par clankov o tom, ze s globalnym oteplovanim to az take vazne byt nemusi.

RE: ach jaj
autor: Dewey
pridané: 27-05-2004 12:15


Prepokladam, ze vytasis tazke tromfy v podobe studii financovnych na zakazku velkych korporacii. Ale necham sa pripadne prijemne prekvapit. Mozem poziadat o komentar kamosa zo statov, vystudovaneho meterologa[ja si velmi netrufam], co si v tejto oblasti zaraba na zivobytie niekolko rokov.[jasne, clen green party]
RE: ach jaj
autor: PeterS
pridané: 27-05-2004 14:02


Pekny den, prajem vam vela energie a nervov do dalsej "diskusie" na tomto priestore. Ja zacas koncim... Pre mna je pochopitelne, ze chlapci sa tu stale udrzuju v detskom sne o dobrom aj ked trosku natvrdlom kucharovi a zlom drakovi. Akurat je to pre diskusiu absolutne blokujuce. Nema zmysel suplovat mamicku a dietatku vyvracat, ze je to fikcia. Radsej pockam, snad to postupne vyvanie a mozeme sa realne bavit.
Nechce sa mi vysvetlovat, ze poziadavka zmeny vlady pre Afganistan z dovodu plynovodu je min. z roku 1998 (preboha, preco napr. krachol Enron? Lebo nestihli vybudovat plynovod cez Afganistan pre jeho 6 mld. katastrofalnu investiciu elektrarne v Indii a ta ho stiahla pod vodu.) vniesol pred us kongres napr. Karzaj, ze vlada Indie sa k planu obsadit Afganistan pripojila uz v marci 2001, ze napr. 5 unoscovia z 9/11 dostali pravdepodobne vycvik na vojenskych zakladniach US, ze ten biely stahovaci van z 9/11 s 5 izraelcami boli 2 biele vany, jeden plny vybusnin, (sef stahovacej firmy stihol zdrhnut do Izraela) ze za antraxovymi utokmi je pravdepodbne zidovsky mikrobiolog Dr. Philip M. Zack, ze v US uz pochytali cez 200 izraelskych "turistov", casto ozbrojenych, v autiakoch plnych C4 (pre tieto spravy tu necham vynimocne odkaz, snad si to niekto pozrie, sumar niekolkych clankov z us regionalnych novin:
HUNDREDS OF MOSSAD AGENTS CAUGHT RUNNING WILD IN AMERICA!
http://www.la.indymedia.org/news/2003/07/74953_comment.php?theme=...),
alebo aj taketo sa stalo:
"Evidence linking these Israelis to 9/11 is classified. I cannot tell you about evidence that has been gathered. It's classified information."
US official quoted in Carl Cameron's Fox News report on the Israeli spy ring.
http://www.whatreallyhappened.com/spyring.htm...
pripadne, ze napr. dvaja zatknuti v Madride su policajni informatori, ze existuje nejaky plan Shekhinah z roku 2001 o rozsireni Izralea o ropne polia Iraku a tento mal vypuknut 2.10.2001 a ze tento si vsimli europske a ruska rozviedka, pretoze sucastou planu bol vykup pody od irackych siitov a ich stahovanie do ostatneho sveta, a toto vsetko v juli 2001 podla Ruskej pravdy naznacila v ruskom parlamente Tatiana Koriaginova aj s tym, ze pride k rozsiahlemu utoku (na dvojicky) a hospodarskej katastrofe. To su mraky a mraky sprav.
(Osobne: Napriek ich zdanlivemu zameraniu jednym smerom si myslim, ze hracmi v novej hre na teroristov a ropny krach nie su staty, ci narody, ale su prienikom urcitych kruhov - proste roznoroda vlastnicka elita - mozeme o nich hovorit ako o ruskych a pravdepodobne cinskych (uvidime, bieli v Bildelberg napr. museli stvorit CRF aby tam mohli strpiet Japoncov) postbolsevikov, moslimskych a krestanskych fundamentalistov a fasistov roznych odtienkov od nacizmu po sionizmus, ale to nehra rolu, dolezite je, ci su na vrchole pyramidy. Tam uz sa vsetcia spravaju rovnako - nazval by som to reformovanym fasizmom (rasa sikovnych je vyvolena prezit)).
Ja nechapem, ako moze niekto stale opakovat cosi, co mu povedali cez media, ked uz aj tie media sa davno opravili. Snad uz len caka na Domino Forum. Takyto postoj je uplne zbytocnou tvrdohlavostou, proste toho cloveka oklamali a mal by si to pripustit.
Dnes internet zaujal take iste miesto voci mainstreamu ako kedysi samizdat. Spravy, ktore nemohli uverejnit hlavne media, ci boli donutene taketo spravy stiahnut sa okamzite objavili na "blogoch". A tie sa nedali vsetky atakovat (aj ked sa to dialo a deje, vedla v Cechach likvidovali Osud, dokonca asi za pomoci cz eurotelu, alebo Vialls, tam sa do utoku dokonca zapojila Visa a blokuje mu nejake ucty. Niektore servery vymekli, najme host.). Ale situacia sa meni, mainstream informacne dobieha blogy a vecsinou otvorene pise to, co nemohol. Zistili totiz, ze odklon od novin k blogom a kyberpriestoru bol tak masovy, ze by to pre nich znamenalo katastrofu. Da sa povedat, ze vdaka blogom sa podarilo v poslednych 3 rokoch zachranit pravdu a slobodu. A to i napriek tomu, ze najate PR agentury prisli so strasiakom, aky je internet zly a je to same porno a pedo.
Je skoda, ze tato vlna novej "kybernetickej" slobody pre Slovensko vlastne akoby neexistovala, holt naozaj este nie sme zreli na slobodu... maximalne tak sa oslobodime od akejkolvek sebe-pomoci a istoty.
Tunajsim idealom je Sloboda bohatych bohatnut a chudobnych chudobniet. Ostatne bude v rukach cirkvi.
Tak este raz, vela stastia

RE: ach jaj
autor: Dewey
pridané: 27-05-2004 14:51


No neviem ako je to s tym Mossadom[aj ked o jeho moznostiach a schopnostiach je zbytocne polemizovat], obavam sa, ze by sa toho nejaky ctihodny senator chytil a obuchal to Bushovi o hlavu.

"Tunajsim idealom je Sloboda bohatych bohatnut a chudobnych chudobniet. Ostatne bude v rukach cirkvi."
Toto povazujem za velmi vystizne. Ono je to skor prakticky dosledok onych idealov.

Podobne pekny den a vela uspechov

RE: ach jaj
autor: Peter Spáč
pridané: 27-05-2004 19:00


Samozrejme, som rad ze komunizmus robi ludi este bohatsimi. Esteze ta severokorejska vlada doporucila svojim ludom jest krysy
RE: ach jaj
autor: show78
pridané: 28-05-2004 10:00


Prečo preboha každému kto nesuhlasí s tvojím názorom podsúvaš že je hned komunista alebo demagóg.Sledujem diskusie na tomto fóre už dlhšiu dobu, ale nikdy som si nevšimol že by Dewey alebo PeterS obhajovali S.Koreu,alebo bývalý iracký režim. Skús prosim ťa menej demagogie a viacej argumentov ako napríklad L.Krivošík.
RE: ach jaj
autor: PeterS
pridané: 28-05-2004 12:22


Vdaka, uz som si myslel, ze pozerame s p. Spacom na dve rozne fora. Dik, ze ste si vsimol, ze nechceme restaurovat rezim aka S.Korea, ci Kuba.
Za to vam sem klepnem jednu kontorverziu, v tretej tretine stranky (It wasn't 800C in there!) je foto wtc1, presne diera, kam vletelo lietadlo. Je tam nejasna postavicka co kuka z tej diery, pokial by to naozaj bola postavicka, tak nemam slov.

RE: ach jaj
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 28-05-2004 12:32


No budes sa cudovat, ale Dewey v komentari k inemu clanku pred par mesiacmi naozaj obhajoval Kubu, tvrdiac ze bez embarga by to bol prekvitajuci ostrov aj pod Castrom. Co je ale v podstate Castrova argumentacia. Vsetky problemy sa hadzu len na embargo. Ja tvrdim, ze keby tam nie je komunizmus, je to raj na zemi.
RE: ach jaj
autor: Dewey
pridané: 28-05-2004 12:45


"No budes sa cudovat, ale Dewey v komentari k inemu clanku pred par mesiacmi naozaj obhajoval Kubu, tvrdiac ze bez embarga by to bol prekvitajuci ostrov aj pod Castrom."
Nikdy som nic take netvrdil, ale tvrdil som, ze bieda je sposobena prave tym embargom a ze to nie je rana Fidelovi ale obycajnym ludom.

"Co je ale v podstate Castrova argumentacia."
co mi este pripises?
"Vsetky problemy sa hadzu len na embargo. Ja tvrdim, ze keby tam nie je komunizmus, je to raj na zemi."
Taky aky tam bol predtym? Dobry diktator(Jochou ideal) a raj na zemi? Nebit (Jochovho) dobreho diktatora fenomen Fidela by sa nikdy snad neobjavil. Ten diktator bol podporovany z USA, CIA, ked videli, ze dalej to uz nepojde stiahli chvost a nechali Fidela dokonat dielo. Akurat ich nastvalo, ze fidel zostatnil americke podniky a ropne vrty, az vtedy bolo uvalene embargo a az vtedy sa zacal Fidel vrtiet okolo Rusov.

RE: ach jaj
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 28-05-2004 19:46


A teba by asi nenastvalo, keby ti nejaky exhibicionista, co svoj narod tryzni trojhodinovymi prejavmi (uz len zato by ho niekto mal zlikvidovat) znarodnil tvoj majetok?

USA dlho nechceli vratit komunistickemu Ceskoslovensku zlato, ktore sa cez vojnu odnieslo pred nacistami, lebo CSSR nechcela vyrovnat pohladavky americkym obcanom, ktorym bol v roku 1948 znarodneny majetok. Komunisti to desatrocia vyuzivali na protiamericku propagandu, ale asi ani ty by si nebol nadseny, keby ti niekto zobral tvoj majetok.

A este k tvojej poznamke, ze by som mal citat viac PetraS. No ved on je taky Fidel, len v pisanom vydani. Staci ked si precitam prvu vetu typu "USA chce od roku 1946 upevnit svoju nadvladu nad zapadnou Europou" a mam dost, ked viem, ze v Bielom dome bolo kopec Stalinovych uzitocnych idiotov (este z cias FDR), ktory by strykovi Jozefovi kludne vydali aj Gibraltar.

RE: ach jaj
autor: Dewey
pridané: 31-05-2004 9:06


"teba by asi nenastvalo, keby ti nejaky exhibicionista, co svoj narod tryzni trojhodinovymi prejavmi (uz len zato by ho niekto mal zlikvidovat) znarodnil tvoj majetok?"
Preboha, ved tam ficala korupcia, Batista kseftoval s "verejnym majetkom" podla lubovole, rozdaval a vyvlastnoval, aby sa zavdacil a ustabilizoval politicky svoj rezim. Aka bola legitimita takehoto rozhodovania, asi taka ako ta Fidelova. Nehovoriac o vyvlastnovani malych rolnikov.


"A este k tvojej poznamke, ze by som mal citat viac PetraS. No ved on je taky Fidel, len v pisanom vydani. Staci ked si precitam prvu vetu typu "USA chce od roku 1946 upevnit svoju nadvladu nad zapadnou Europou" a mam dost, ked viem, ze v Bielom dome bolo kopec Stalinovych uzitocnych idiotov (este z cias FDR), ktory by strykovi Jozefovi kludne vydali aj Gibraltar."
Ako pravnik by si mohol svojim uvaham vstieput trochu konzistentnosti. Od Fidela sme sa dostali k ceskoslovenskemu zlatu, od citania Petrovych clankov az k Stalinovi.

RE: ach jaj
autor: Peter Spáč
pridané: 01-06-2004 9:41


Dewey vysvetli mi jedno. Preco ked ti nevyhovuje niekoho otazka pripadne tvrdenie, tak odbehnes niekam uplne inam. Ked som napisal ze lavica mina peniaze, tvoja reakcia bola ze to nie su ziadne peniaze ale produkt pracovnej sily(alebo nieco take), ako keby to bolo v tej otazke to najpodstatnejsie. A teraz to iste, ked Lukas napise ze v Trumanovej administrative sedelo kopec prosovietsky orientovanych ludi z cias Roosvelta, tak reagujes ako babka na trhu, ze ako sme sa mohli len k takejto teme dostat?! Spravna babka pritom este nezabudne zdoraznit, ze aky je ten zivot tazky
RE: ach jaj
autor: Dewey
pridané: 01-06-2004 10:39


"Dewey vysvetli mi jedno. Preco ked ti nevyhovuje niekoho otazka pripadne tvrdenie, tak odbehnes niekam uplne inam."
To je opat nezmysel, ak sa tak stalo, tak urcite neumyselne.

"Ked som napisal ze lavica mina peniaze, tvoja reakcia bola ze to nie su ziadne peniaze ale produkt pracovnej sily"

Iste, konstatovanie[ktore uz samotne bolo podstatne mimo kontext] bolo nezmyselne a snazil som sa to uviest na pravu mieru.

"A teraz to iste, ked Lukas napise ze v Trumanovej administrative sedelo kopec prosovietsky orientovanych ludi z cias Roosvelta, tak reagujes ako babka na trhu, ze ako sme sa mohli len k takejto teme dostat?!"
Toto som si nevsimol. Neviem, kto presne z Roosveltovej vyssej administrativy sedel u Trumana, v pripade Roosveltovej administrativy sa rozhodovala konsenzualne[sedeli zamknuti do mrtva kym nenasli kompromis] a zahrnala rozne zmyslajucich ludi. Cize ak tam sedel nejaki pro sovietsky trojsky kon, velku sancu presadit nieco nezmyselne nemal.[Treba pisat trochu konkretnejsie, rad si to osviezim]

RE: ach jaj
autor: Peter Spáč
pridané: 30-05-2004 17:42


Odporucam ti precitat si predosle(a nie len v tejto teme) prispevky napr. Deweyho, ktory sa nedavno ohanal Castrovym rajom na Kube. A viac argumentov a menej demagogie? Tak toto by som uz konecne ziadal aj od viac nalavo zalozenych prispievatelov tohto fora! Ale co sa tyka tych komunistov, tak tu si sa trafil. U mna medzi nim, socialnym demokratom a lavicovym liberalom fakt velky rozdiel nie je. Ich ciel je rovnaky, ibaze niektori sa uchyluju k rychlejsim a radikalnejsim postupom
RE: ach jaj
autor: Dewey
pridané: 31-05-2004 9:08


Zase kydy. Tak mi uz konecne niekto ukazte na konktretnych citatoch, ked je ich tu tolko, kde obhajujej zverstva pachane na Kube a kde davam do popredia Fidelov komunizmus pred naozaj demokraticke usporiadanie spolocnosti.
RE: ach jaj
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 31-05-2004 13:57


Komu sa chce v tom hrabat, nie kazdy ma cas vypisovat tolstojovske romany ako PeterS...

Ved aj tvoja posledna reakcia kritizuje Batistu a nie Castra. Ja nehovorim ze Batista bol super, ale pred Castrom by som mu dal prednost, ty asi nie.

Inak, problem je prave to, co ty nazyvas skutocnou (socialnou) demokraciou. Velmi rychlo by sa to zvrhlo na system, aky by si si asi ty osobne neprial.

RE: ach jaj
autor: Dewey
pridané: 31-05-2004 14:44


"Komu sa chce v tom hrabat, nie kazdy ma cas vypisovat tolstojovske romany ako PeterS..."
Myslim, ze podla toho, ako sa tu tvarite to nemoze byt taky velky problem, ale ako alibizmus to beriem...

"Ved aj tvoja posledna reakcia kritizuje Batistu a nie Castra. Ja nehovorim ze Batista bol super, ale pred Castrom by som mu dal prednost, ty asi nie."
Nebyt Batistu, ktoremu udzat sa pri moci pomahalo aj USA, tak niet ani Fidela. Rozhodovat sa malycherne medzi tymito ludmi odmietam.

"Inak, problem je prave to, co ty nazyvas skutocnou (socialnou) demokraciou. Velmi rychlo by sa to zvrhlo na system, aky by si si asi ty osobne neprial."
Rozved tuto Tvoju predstavu[o mojej, zrejeme nevyslovenej pradstave]. Bez toho sa k tomu vyjadrit neviem.

RE: ach jaj
autor: Peter Spáč
pridané: 31-05-2004 14:35


Preboha...na konkretnych citatoch!?
Ved pri kazdej(doslova kazdej) teme sa s tebou (Lukas, Jarka, Martin, ja a neviem kto este) v dohadujeme na tuto temu! Nie my, ale ty mas permanentne prichystanu kritiku na vsetko, co sa demokracie tyka. Keby som ti dal otazku, aby si mi napisal 10 negativ demokracie a totality, tak tu demokraciu mi povies spamati a nad totalitou sedime dozajtra

RE: ach jaj
autor: Dewey
pridané: 31-05-2004 14:56


"Preboha...na konkretnych citatoch!?"
Ano, preboha na tych, ak sa nechcete znizit k improvizacii typu RF.

"Ved pri kazdej(doslova kazdej) teme sa s tebou (Lukas, Jarka, Martin, ja a neviem kto este) v dohadujeme na tuto temu!"
Nie, polovica tychto "dohadovani" sa zaklada na tom, ze mi pripisete nieco, co som nikdy nevyslovil ale mi pripisete postoj, ktory som nikdy nezakladal. A v tej zvysnej polovici snad nebude problem najst usvedcujuci dokaz, ktory potvrdi to co mi tu neustale podhadzujete...

"Nie my, ale ty mas permanentne prichystanu kritiku na vsetko, co sa demokracie tyka."

Ale co? Kde? [skutocne mam pochybnosti o integrite Tvojho vnimania sveta, ak byvam z niecoho obvinovany, tak prave z toho, ze prisilno lipnem na demokracii a pri napr. v diskusiach s libertarianmi]. Mozem zacat patrat po diskusiach, kde bola demokracia na pretrase na tomto fore, ale obavam sa, ze z nej videm ako vitaz, co je dost smutna predstava.

"Keby som ti dal otazku, aby si mi napisal 10 negativ demokracie a totality, tak tu demokraciu mi povies spamati a nad totalitou sedime dozajtra"
A zase pre Teba charakteristicke taraniny.
OK, co je obsahom Tvojho prispevku? Osocovanie, pripisovanie nikdy nevyslovenych nezmyslov. Nic viac, nic menej.

RE: ach jaj
autor: Peter Spáč
pridané: 01-06-2004 10:20


Prosim tu su ziadane citaty. Podla Deweyho je asi...

...sukromne vlastnictvo trestnym cinom...
"Produkt svojej prace vlastni len mala mensina ludi, len mala mensina ludi moze rozhodovat o produkte svojej prace." - to ich teraz za to treba zavriet?

...Hribova relacia konzervativna...
"Myslim, ze Chmelar ten maly priestor zuzitkoval celkom dobre" - ved Chmelar si moze podat ruku s Klementom!

skoda ze tie najlepsie temy su uz pod okrajom(a aspon pre mna sa k nim neda dopatrat), doporucil by som vas na Deweyho reakcie v dvoch temach: Lukasovej, kde prirovnal KDH ku Kassandre(alebo nejak tak) a mojej o daniach z prijmov, tam toho bolo dost.

RE: ach jaj
autor: Dewey
pridané: 01-06-2004 10:46


"Produkt svojej prace vlastni len mala mensina ludi, len mala mensina ludi moze rozhodovat o produkte svojej prace."
ak z tohoto konstatovania vyplivaju tieto zavery, alebo som ich niekde urobil, tak budem musiet prehodnotit integritu svojej osobnosti ja a poradit sa s psychologom pripadne s psychiatrom
1.Podla Deweyho je asi sukromne vlastnictvo trestnym cinom...
2. to ich teraz za to treba zavriet?
[Nehovoriac, ze som sa uz k tomu viackrat vyjadril a vnasal prave rozmer demokracie ako riesenie]

""Myslim, ze Chmelar ten maly priestor zuzitkoval celkom dobre" - ved Chmelar si moze podat ruku s Klementom!"
Neviem kto je Klement, ale tema, ak sa nemylim, bola vojna v Iraku.[este nieco ine sa tam rozoberalo?]

www.google.com
site:www.prave-sprectrum.sk [keywords]

"skoda ze tie najlepsie temy su uz pod okrajom(a aspon pre mna sa k nim neda dopatrat), doporucil by som vas na Deweyho reakcie v dvoch temach: Lukasovej, kde prirovnal KDH ku Kassandre(alebo nejak tak) a mojej o daniach z prijmov, tam toho bolo dost."
Daj si tu namahu, zacnime hoci aj Kubou alebo hoci aj tou demokraciou, ale konkretnymi citami, tam hore mas pomocku...

RE: ach jaj
autor: show78
e-mail: show78@post.sk
pridané: 31-05-2004 16:32


Este raz sa ta pytam v ktorom prispevku (presne) Dewey obhajoval Castrov rezim.
RE: ach jaj
autor: Peter Spáč
pridané: 01-06-2004 9:50


Na teba mam len jednu malu ziadost. Skus niekedy aj vyjadrit svoj nazor a nie len kritizovat a pytat sa.
Inak teba si zaplatil Dewey, aby si mu tu robil nejaku moralnu oporu? Ved hovor za seba a vyjadri vlastne postoje

RE: ach jaj
autor: Dewey
pridané: 01-06-2004 10:53


Myslim, ze tu ide o konkretnu kritiku jednej konretnej veci a nie nejake prazdnohube vsezahnujuce odsudenie. Nerozumiem, preco musis vsade miesat emocie a vsetko kategoricky sudit. Ak niekto s Tebou suhlasi, je fasa, ak vyjadri nazor a nie je ti moc po voli...tak co? osopis sa ne neho?...v skutocnosti ten clovek moze mat podobny nazor ako Ty...
tolerancia inych nazorov patri k demokracii ako moralnemu idealu a zit podla demokratickej doktriny neznamena ist raz za 4ri roky hodit listok do urny, znamena to pretavovat demokratickej idealy do vlastnej kazdodennej existencie...

RE: ach jaj
autor: Peter Spáč
pridané: 02-06-2004 22:37


Prosim ta o akych emociach tu stale hovoris? To ked sem pridam aj nieco, co sa aspon trochu podoba na humor, tak hned osocujem?Prepac ale ja nie som schopny diskutovat na cisto "akademickej" urovni, zober si napriklad Ferka Mikloska, aj ten je taky osocovatel? Podla vas by sa asi aj on mal zaradit medzi tych zvysnych nudnych politikov, nie? ja si myslim, ze prave on predstavuje kvalitne spestrenie nasho politickeho spektra
RE: ach jaj
autor: show78
pridané: 01-06-2004 11:43


Uznavam ze moje prispevky su kratke,lenze
mily Peter na internet mam len 15 minut denne preto nemam cas tu nejak obsiahlo diskutovat.Tento cas vyuzivam len na citanie clankov a prispevkov k nim.Obcas mi to ale neda a musim reagovat na prispevky ktore su mierne povedane "od veci".Dewey spravne vytusil ze mam nazory trochu podobne tvojim len sa nerad pozeram ked niekto bez argumentov napada svojich superov len pretoze maju odlisny nazor.

RE: ach jaj
autor: PeterS
pridané: 01-06-2004 12:53


Kuba - historia sa opakuje?
More than 100 years ago, anarchist Emma Goldman described the national mood at the beginning of the Spanish-American War: "America had declared war with Spain. The news was not unexpected. For several months preceding, press and pulpit were filled with the call to arms in defense of the victims of Spanish atrocities in Cuba. It did not require much political wisdom to see that America's concern was a matter of sugar and had nothing to do with humanitarian feelings. Of course there were plenty of credulous people, not only in the country at large, but even in the liberal ranks, who believed in America's claim."

Volby v USA
autor: Zolo
pridané: 27-05-2004 16:56


Doporucujem nechat americke volby na americanov. Nader dostane nejake percento, takisto Forbes a Buchanan. Ak budu vobec kandidovat. Ak rozhodnu volici za Busha, bude Bush. Ak za Kerryho tak bude Kerry. Podla mna to vyhra Kerry. Rozhodli o tom uz dnes elity aj obcania. Nikto na zapad od Atlantickeho oceanu nepovazuje Kerryho za komunistu. Americania nepouzivaju extremisticky slovnik.
RE: Volby v USA
autor: Dewey
pridané: 27-05-2004 17:27


Povazujem to za banalitu ale Forbes(Steve) tento rok nesiel ani do R primariek a Buchanan(Pat) podobne.[myslim, ze v 2000 isiel ako independent].
Nader ma pomerne slusnu podporu aj medzi clenmi demokratickej strany resp. vela demokratov sa s jeho kritikou a nazormi stotoznuje. Nebudu ho ale volit, lebo
1. Lebo vacsinovy system
2. Su na neho stale nastvany, koli tomu, ze sa pred sa v poslednych volbach nestiahol a "koli" nemu vyhral Bush (odcerpal hlasy z demokratickeho elektoratu) [aj ked len o chlpi a vdaka skostnatenemu volebnemu systemu]
"Rozhodli o tom uz dnes elity aj obcania."
Rozhodnute nie je nic a obcania budu este len zavazne rozhodovat. Kto su tie temne elity[ak zabudneme na skupiny stojace za us mediami a kasami oboch stran], ktore maju taky tajomny vplyv na vysledok volieb?

RE: Volby v USA
autor: Zolo
pridané: 28-05-2004 3:05


Dewey,
odpovedal si na svoju otazku. Elity = media a peniaze. Uvidime v Novembri.

RE: Volby v USA
autor: Dewey
pridané: 28-05-2004 8:46


Asi ano. Ak elity = media a peniaze = tak rozhodnute zdaleka nie je a uz vobec nepovazujem amikov - aspon demokraticku cast elektoratu - za nejake nesvojpravne babky ovladane mediami.
RE: Volby v USA
autor: Zolo
pridané: 28-05-2004 15:26


Ja tvrdim o nieco vyssie, ze aj elity aj volici sa uz rozhodli pre Kerryho. To je moje citanie situacie.

Samozrejme si uvedomujem, ze v podstate predpovedam buducnost. Okrem toho v minulosti som obycajne predpovedal volby USA nespravne. Uvidime, ci som sa nieco naucil. Ha,ha,ha...

RE: Volby v USA
autor: Dewey
pridané: 28-05-2004 16:57


"predpovedal volby USA nespravne"
veru, ja tiez ;-)

RE: Volby v USA
autor: Peter Spáč
pridané: 30-05-2004 17:48


V tomto s tebou suhlasim. Volby v USA su specificke nielen svojim systemom, ale aj samotnymi volicmi. Nechcem rozoberat socialne rozpolozenie obyvatelstva a pod., ale ich dost blbou "vlastnostou" je prelietavost, ved si pozrite podporu poslednych 3-4 prezidentov, ktora stupla takmer na 100 percent ako nasledok utoku, hrozby a pod. Neviem neviem, ci by podobna predvolebna "reklama" ako v Spanielsku nemala presne opacny efekt, vzhladom na naviazanost na osobu prezidenta
BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Peter Spáč
pridané: 27-05-2004 18:51


Aj ja tu mam uplne autenticky rozhovor medzi Collinom Powellom a Georgom W. Bushom, ktory si nahral moj kamarat, prezidentov komornik.

Prepis rozhovoru(je v slovencine, obaja americki predstavitelia sa uz pripravuju na invaziu Slovenska, aj ked obcas zaznelo nejake to anglicke slovko - George ma este trochu problemy s vyslovnostou):

CP: Dobre ranko jastrab.
GWB: Dobre aj tebe holubica.
CP: Myslim, ze z Iraku by sme sa mali stiahnut, ta misia asi nie je uspesna.
GWB: Z coho to usudzujes?
CP: No vies, vsade po svete prebiehaju demonstracie proti nam, zvacsa lavicove a ty ako pravicovy imperialista dobre vies, ze len lavica ma vzdy pravdu.
GWB: Fuck! Mas pravdu do certa, co budeme robit, tolko som sa uz nasmial na tych fotkach a kradnutych autach, nasi chlapci robia dobru pracu. Kam budeme teraz utocit?
CP: Myslim, ze to nechame na nahodu...
(prerusenie rozhovoru, vchadza Condoleeza)
CR: Pan prezident, mam pre vas dalsie fotky.
GWB: Boze ti chlapci su bohovski, taketo prasaciny nestvarali ani vo Vietname, Korey, skratka nikde.Mozes ist Condy.
(Condoleeza poslusne odchadza).
CP: Tak jastrab, rozkrut globus.
(George chyti globus a roztoci ho...potom pichne prstom a ... Velka Britania)
GWB: Fuck! To nemozeme, Tony je nas kamos!
CP: Kasli na to, snad sa nebudeme nudit, zautocime este dnes v noci, este stihnem behnut do McKaca a kupim hranolky a colu a treba este zavolat chlapcov z ropneho a zbrojenho oddelenia, nech si privyrobia.
(Tu sa rozhovor konci, kamosovi komornikovi asi dosla paska)

Dufam, ze z tejto autentickej nahravky je uz kazdemu jasne, ze USA robi invazie len a len kvoli ropnym, ekonomickym, zbrojnym a podobnym dovodom. Dewey a vsetci nalavo od stredu mate pravdu, klaniam sa pred svatym Vladimirom Iljicom a oddnes zavrhujem svoju pravicovu orientaciu. Vedel som ze to raz pride. (pre tych, ktori ma nepoznaju, som praviciar ako hrom :>>>)

RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Zolo
pridané: 28-05-2004 3:17


Tak dobre, tentokrat to nebola ropa. Vzdy sa vsak nieco najde.

USA zautocili pocas svojich dejin na nejake krajiny vyse 200 krat. Od konca studenej vojny bolo 150 vojenskych akcii (nie vzdy vojen).

Podla mna iracka vojna bola cisto o ukazani americkych svalov a ciastocne o reorganizacii blizkeho vychodu. Typicka reakci velmoci. Problemom je, ze byt velmocou je neobycajne nakladne. Napriek tomu sa velmoci nedokazu zmenit. Obycajne z velmocenskej pozicie nmedobrovolne ustupia. A potom hlboko padnu. Viz Rusko a predtym Britania.

Mne to vychadza, ze donedavna sme mali dve velmoci, teraz jednu a zachvilu ziadnu. To vsak v pripade, ze sa Cina, India ci EU neprebudia. Ak sa EU rozbehne a zrazu kupia Guantanamo od amikov a obsadia ostatok Kuby, tak je najvyssi cas odtial padat hoci aj niekam na Patagoniu.

RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: liberal
pridané: 28-05-2004 12:09


" USA zautocili pocas svojich dejin na nejake krajiny vyse 200 krat. Od konca studenej vojny bolo 150 vojenskych akcii (nie vzdy vojen). "

Nuz veru, keby ti amici neboli zautocili na fasistov v 1944 , mohla nam tu dnes demokraticky vladnut NSDAP a maliarovi potomkovia. A SNS by bola vladnou koalicnou stranou.

RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Dewey
pridané: 28-05-2004 12:29


Je tu len jeden maly hacik v tej paralele.
Vacsina velkych korporacii a jednotlivcov nebola z vojny vobec nadsena. Velka cast z nich musela prejst na vojensku vyrobu a iny zase profitovali z kseftov s nemeckom, kym sa nepripojilo aj USA k hospodarskej blokacii. Vojna znamenala odliv kvalifkovanych a mladych robotnikov, ktori boli nahradzovany dokonca zenami. Roosvelt[komunista jeden] musel vybojovat velku bytku, aby vobec ziskal podporu pre zapojenie USA do vojny.

RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: akvinsky
pridané: 29-05-2004 0:25


jasne, Roosevelt pri tom Pearl Harbore vybojoval velmi tvrdu bitku (a este tvrdsie bojoval s uncel Joeom v Teherane a na Jalte)
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Dewey
pridané: 31-05-2004 8:52


Bitka = pre menej chapavych metafora
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: akvinsky
e-mail: bengurion@post.sk
pridané: 02-06-2004 11:14


jasne dialekticka jednota vsetkeho, vsak my si rozumieme :) zrejme, ze Rooseveltova krv tam netiekla, ani to, ze nie on vyhlasil niekomu vonu, ale 7.12. prepadli Japonci Pearl Harbor a nasledne vyhlasili USA vojnu Nemci, takze ako bojoval (hoci metaforicky) sudruh Roosevelt ?
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Dewey
pridané: 02-06-2004 12:18


Usetrim si trochu namahu...[aj tak nemam ambiciu suplovat ucebnice a encyklopedie]

V Európe už zúrili boje, ale tu sa stále viedli diskusie, či radšej nezostať neutrálnymi a vyhnúť sa tak riziku konfliktu s Nemeckom a jeho spojencom a konkurentom USA v Tichomorí Japonskom.

Prezident Franklin Delano Roosevelt otvorene presadzoval podporu Veľkej Británii a Francúzsku, ale nemohol obísť Kongres. Demokratická Európa pritom pomoc súrne potrebovala, veď po páde Francúzska a pred napadnutím Sovietskeho zväzu jediným protivníkom Hitlera zostala Veľká Británia. Situáciu v roku 1940 komplikovali aj blížiace sa jesenné prezidentské voľby, v ktorých demokrat Roosevelt kandidoval výnimočne už po tretí raz. Najmä konzervatívci, profašistické organizácie a izolacionisti ho nešetrili a dávali mu prívlastky vojnového štváča a hrobára amerických chlapcov. Príliš mu nežičila ani verejná mienka: za vstup USA do vojny bolo menej ako 20 percent obyvateľov a ich účasť v 1. svetovej vojne považovalo za chybu až 40 percent. Za zvýšenie pomoci Veľkej Británii sa však vyslovilo 50 percent obyvateľov.
....
Roosevelt napokon voľby vyhral, čo mu rozviazalo ruky. Naďalej bol presvedčený, že USA by mali v Európe zasiahnuť i priamo. Aby si získal Kongres aj opozíciu, ponúkol republikánom posty ministra vojny a ministra vojnového námorníctva, čo bolo tiež bezprecedentné. To mu umožnilo stretnúť sa v auguste 1941 pri New Foundlande na palube britskej bitevnej lode Prince of Wales s Winstonom Churchillom. Podpísali tzv. Atlantickú chartu, základ budúcej protihitlerovskej koalície a vlastne predchodcu Charty Spojených národov. USA však naďalej zostávali neutrálne.
...
Pred voľbami používaná zásada cash and carry, teda zaplať a odvez, umožňujúca v USA nákup vojnového materiálu, prešla na novú kvalitu zákonom o pôžičke a prenájme - lend and lease. Na jeho základe poskytli USA svojim spojencom v priebehu vojny pomoc v hodnote 46 miliárd dolárov.
...
V roku 1927 generál Tanaka v agresívnom pláne japonského imperializmu okrem iného uviedol, že skôr či neskôr sa Japonsko musí zraziť s USA. Už v roku 1931 Japonci obsadili Mandžusko a v roku 1937 v agresii proti Číne, hoci s menšími úspechmi, pokračovali. USA, Veľká Británia ani Francúzsko, azda v nádeji usmerniť japonské výboje proti Sovietskemu zväzu, nepodnikli nič podstatné.

Vypuknutie vojny v septembri 1939 v Európe dalo Japonsku nový impulz, a to na dobytie bohatých koloniálnych území Veľkej Británie, Francúzska a Holandska v južnej a juhovýchodnej Ázii a otvorenie si cesty k ovládnutiu Tichomoria. V septembri 1940 japonská vláda schválila program vytvorenia tzv. Veľkej východnej Ázie a ešte v tom roku sa Japonsko zmocnilo Francúzskej Indočíny, ovládlo Thajsko a začalo tlačiť na Holandskú Východnú Indiu. V Londýne a Washingtone bili na poplach, ale neprijali žiadne ráznejšie opatrenia. Že sa schyľuje k stretu Japonska s USA, bolo však nepochybné.

Už sme spomenuli, že o príčinách katastrofy v Pearl Harbore dodnes existujú rozličné teórie. Hovorí sa o trestuhodnej nedbanlivosti, podceňovaní nepriateľa, ľahkomyseľnosti, ale objavil sa aj názor, že vláda USA zámerne neprijala včasné a účinné opatrenia, aby takouto "liečbou šokom" priviedla nerozhodných do spojeneckého tábora. Veď prezident Roosvelt už za vojny vyhlásil, že bez Pearl Harboru by nedokázal presvedčiť Kongres, aby vyslal amerických vojakov do Európy. Isté je, že vo Washingtone ešte prebiehali americko-japonské rokovania, keď japonský cisár dal súhlas na útok s tým, že mu musí predchádzať oficiálne vyhlásenie vojny. Keď však tento dokument USA doručili, nad americkými loďami pri havajskom ostrove Oahu už hodinu vyčíňali japonské bombardéry, torpédonosné lietadlá a stíhačky.

Americké straty boli značné, no nie nenahraditeľné. Japonci síce potopili bitevné lode Arizona, Kalifornia a West Virginia a ťažko poškodili Oklahomu a Nevadu, ale menej poškodené bitevníky Pennsylvania, Tennessee a Maryland boli schopné doplávať do USA na opravu. Popri ďalších škodách bolo zničených 188 lietadiel a zahynulo takmer tritisíc osôb.

Dôležitejším faktom však zostáva, že v Pearl Harbore v tom čase ako obyčajne nekotvili všetky tri lietadlové lode - Saratoga, Lexington a Enterprise. Náhoda, neschopnosť japonskej rozviedky, alebo predsa Američania vedeli viac, ako priznali? Rovnako a možno ešte viac dôležité pre ďalší vývoj bojov v Tichomorí bolo, že základňa sa dala onedlho obnoviť a nedotknuté zostali aj obrovské zásoby pohonných látok - 4,5 milióna barelov, pretože Nagumo v obave pred návratom amerických lietadlových lodí odvolal tretí útok.

LAVÍNA SA DALA DO POHYBU
8. decembra 1941 vyhlásili USA Japonsku vojnu a v ten istý deň sa pridala i Veľká Británia, 11. decembra nasledovalo vyhlásenie vojny (!!!!) Spojeným štátom zo strany Nemecka a Talianska. Churchill to komentoval slovami: Boh ich vydal do našich rúk! A už v júni 1942 sa s Rooseveltom vo Washingtone dohodol, že ešte v tom roku Spojenci uskutočnia operáciu Torch - vylodenie v severnej Afrike.

V Tichomorí mali zatiaľ iniciatívu v rukách Japonci. Keď viceadmirál Nagumo vyplával od Kurilských ostrovov k Pearl Harboru, súbežne s jeho zväzom sa dal na cestu ďalší zväz vojnových lodí, smerujúci do Juhočínskeho mora k Filipínam a Malajsku. Ešte v decembri 1941 padol Hongkong, v januári 1942 Japonci obsadili Manilu a vylodili sa na Borneu, Novej Guinei a Celebese, vo februári dobyli Singapur, v marci Barmu. Vymenovať ich ďalšie úspechy z tejto jari pred šesťdesiatimi rokmi je v historickej skratke nemožné. Spojenci boli v hlbokej defenzíve a zbierali sily. Lietadlová loď Enterprise, jedna z tých, čo unikli skaze v Pearl Harbore, v januári zaútočila na japonské základne na Marshallových ostrovoch, ale poškodená sa musela stiahnuť. Lúč nádeje a určité zadosťučinenie dala Američanom, ale i Britom, Holanďanom a ďalším iná ojedinelá operácia amerického námorníctva.

RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Dewey
pridané: 02-06-2004 12:22


A zase sem musis prchat nezmyselne privlastky [sudruh]
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: akvinsky
e-mail: bengurion@post.sk
pridané: 02-06-2004 14:53


sorri sudruh
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Dewey
pridané: 02-06-2004 15:31


zase tieto detinske malichernosti
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: akvinsky
e-mail: bengurion@post.sk
pridané: 02-06-2004 15:02


Nemusis mi suplovat nic, aj sovietsky zivotopisec FDR-a dal otaznik nad to, ci bol Roosevelt nakloneny vojenskemu rieseniu! hoci Stalinovi iste hej, nehovoriac o tom, ze prezident moze ist do vojny aj bez suhlasu Kongresu
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Dewey
pridané: 02-06-2004 15:30


"Nemusis mi suplovat nic, aj sovietsky zivotopisec FDR-a dal otaznik nad to, ci bol Roosevelt nakloneny vojenskemu rieseniu! hoci Stalinovi iste hej, nehovoriac o tom, ze prezident moze ist do vojny aj bez suhlasu Kongresu"
Ktory sovietsky zivotopisec, mam ich zopar doma a myslim, ze jeden alebo dva maju takyto povod.[kupil som kedysi v antikvariate ale nestihol precitat, mam aj dva novsieho data...]
"nakloneny vojenskemu rieseniu!"
Nakloneny kedy? to je taka nic nehovoriaca formulka.Konkretne politicke kroky hovoria o opaku.[to zvadzanie boja som samozrejme myslel sirsie ako len priame vojenske angazovanie sa]. Nezhravaj to do outu.
Ten nihilizmus je neskutocny, Roosvelt bol suhruh, bol zly, tak treba vsetko urobit aby to tak vo vlastnej hlave zostalo nezmene.

Neviem ako to bolo presne s tym suhlasom kongresu...treba zistit...na podstate to nic nemeni, ak by to aj tak bolo svedci to o jeho demokratickom duchu. Mam pocit, ze aj nechal v senate hlasovat pred vyslanim jednotiek do Iraku.

RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: akvinsky
pridané: 04-06-2004 21:12


konkretne kroky su, ze Amerika na tom vyborne profitovala? a lend lease act prisiel az vtedy, ked to zacinalo vypadat z GBR zle?
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Dewey
pridané: 07-06-2004 10:11


"konkretne kroky su, ze Amerika na tom vyborne profitovala? a lend lease act prisiel az vtedy, ked to zacinalo vypadat z GBR zle?"
Samozrejme, ze na tom "amerika" profitovala. Lend and lease bolo vysledkom politickej snahy Roosvelta a neschopnosti GB viac nakupovat [mozno za tym bolo aj viac, o com neviem]

RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: akvinsky
pridané: 06-06-2004 10:44


k tomu nihilizmus, samozrejme nihilista som ja a nie FDR: ktory pocas pobytu v Nemecku nazyval Nemcov skaredymi opicami, zartoval s uncle Joeom o poprave 100 000 nemeckych dostojnikov, so svojim pomocnikom Morgeanthauom planoval nutene prace pre miliony Nemcov, narabal s Polskom ako so skladackou puzzle, len vdaka ike-ovi bol udrzany aby nevytvoril predcasne druhy front!
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Dewey
pridané: 07-06-2004 10:15


Roosvelt na rozdiel od svojich "kamosov" nebol diktator a tym bol vymedzeny aj priestor pre jeho svojvolu.
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: akvinsky
e-mail: bengurion@post.sk
pridané: 08-06-2004 12:22


tym si chcel povedať našťastie?
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Dewey
pridané: 08-06-2004 12:42


Neskusaj ma namocit do nezmyselnych konstrukcii.
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: PeterS
pridané: 02-06-2004 16:05


Ja by som to povedal tvrdo, pocas prvej "vojny proti teroru" FDR spravne usudil, ze ak chce Japoncov udrzat na uzde (aj kvoli dominancii v tichomori), musi ich odrezat od ropy. Co aj urobil a v roku 1941 na nich uvalil totalne ropne embargo. Japonci jasne videli, ze konflikt s US je nevyhnutny. Preto sa pustili hladat ine zdroje ropy a tie nasli v krajinach britskej a holandskej Indie.
Utok, ktory viedol Jamamoto bol samozrejme literarne spracovany ako zakerny, ale ak si nechceme poplakat, ale chceme sa poucit, tak z hladiska japonskej strategie islo o klasicku japonsku strategiu obrany -prekvapujuci protiutok. Ako aj popisujete, v tomto momente vojny bola tato strategia velmi uspesna.
Zoskupenie na havaji bolo dost neobvykle, na jednej strane sa hovori o tom, ze tam tie lode nemali co hladat, na druhej, ze jadro tichomorskej flotili aj tak ostalo nedotknute.
Ropne embargo ma doposial svoje trvanie, po vojne us nechceli vobec, aby malo Japonsko vlastny ropny priemysel, dnes je myslim situacia taka, ze len 10% ropy mozu japonci doviest vlastnymi silami, 90% ide cez us firmy. Tak, ci tak, boli na 2 mieste v spotrebe ropy, myslim, ze minuly rok ich predhnala Cina
Je dobre si vsimnut aj ulohu fasistickych organizacii v GB a US, nebol to rozhodne ziadny miestny folklor. Fasizmus, ci chceme, ci nie bola celosvetova ideologia podporovana mnohymi elitami. Dnes sa radsej k tomu nepriznavaju.
Ono, bez ohladu na napadnutie z presadzovania "triednych pozicii", bol ten socik v EU a pod. v posl. 50 rokoch vlastne reformou ultrapravicovych imperialnych tendencii, ku ktorym niektore elity dosli. Najme GB, kotrym sa chceli vyrovnat ini G, J ale i CCCP. Jasne, ze dnes by mnohi radi videli situaciu taku aka panovala pred 100 rokmi. Zahodit zbytocne socialne skrupule, rozdelit ludi na kasty a svet na vladnuci a ovladany. Samozrejme, do systemu sa naleje dost vaty, vecsina bude mat kde byvat, vsak si to nakoniec postavili, ale rozdiel v moznostiach byvajuceho a mocneho su nebotycne. To je nakoniec aj podtext tych do nemoty opakovanych oslav vitazstva nad fasizmom, deduskovia pripominaju, ze ludia nemozu nechat hydru moci bez kontroly. A to nie je len hydra politickej ale najme ekonomickej moci. Niektore tunajsie kuriatka co sa vcera vyliahli to nechcu stale pochopit.
Ten fasisticky dobeh uz nie sme schopni vidiet, pretoze hned sa nasiel novy nepriatel - komunizmus, takze tie mraky vlastnych fasistov, ich podporovatlov (napr. Bush) a importovanych fasistov (napr. Dulles) bol zatieneny cervenou ziarou. Takze fasisti mohli v pokoji metamorfovat do demokratov. A ako sa tu hadate o rozsahu liberalizmu, fuzujuci fasista rozhodne nemohol fuzovat do socialnej demokracie, pre neho treba trosku konzervativnejsiu alternativu. Taketo otrasy potom treba horkotazko teoreticky podchytit a mate o zabavu postarane. Fasista konzervativcom a komunista liberalom. Vid slovenskych ludakov a slovensku paralelu.

RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: akvinsky
pridané: 06-06-2004 10:56


kto dobre rozlisuje, dobre uci! Zlate pravidlo a u nas na filozofickej fakulte na 4poschodi, kde su historici to plati 2nasobne, takze dufam, ze Ty neucis nic... napr. taky Mosley aku mal prosim Ta silu? hm? pravda je ze nulovu! negativnu ulohu nezohravali v Britanii fasisti, ale laboristi! a to uz od casov, kedy branili v poriadnej akcii proti bratom z cervenej armady, ktory gniavili Rusko! nehovoriac ze lavicove kecy o ultrapravicovivitosti ma dojimaju, vsetka ta ultrapravica je v skutocnosti lavica, len akosi podivne negovana, ale s tou istou podstatou! fasizmus a komunizmus to su brat a sestra, obe rodne deti Karola Marxa a zrejme i velkeho Hegela. Samozrejme ten koniec, kde sa fasistom stava najprv anti-komunista a nakoniec i Platon a Aristoteles len ukazuju ubohost tvojej argumentacie.
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Dewey
pridané: 28-05-2004 12:39


A samozrejme treba dodat, ze napojenie demokratov na mocne ekonomicke skupiny nebolo take silne ako dnes, ved preco aj, v ramci New Dealu slapal korporaciam na krk, zvysovalo sa danove zatazenie pre vyssie prijmove skupiny, posilnovala sa zakonna ochrana zamestnancov, v Roosveltovej administrative nesedeli odchovanci korporacii...
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: akvinsky
pridané: 11-06-2004 16:31


A co Tammana Hall?
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Dewey
pridané: 16-06-2004 18:00


Skus napovedu, nic mi to zial nehovori...
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: akvinsky
pridané: 17-06-2004 12:19


vsak oni boli tou silnou skupinou v demokratickej parte
RE: BOMBA ROZHOVOR!!!
autor: Dewey
pridané: 28-05-2004 13:07


Je to sice opat taky hlupy vykrik do tmy a mozno zbytocne reagovat, ale na odhlahcenie...
Ked uz spominas tu SNS, ktora vstupila do HSLS, tak treba povedat, ze by dnes vladli, respektujuc zvolenu logiku s KDH

..
autor: Dewey
pridané: 28-05-2004 18:56


Consider these statements:

"Why are most Africans, unless forced by dire necessity to earn their livelihood with 'the sweat of their brow', so loath to undertake any work that dirties the hands?"

"The all-encompassing preoccupation with sex in the African mind emerges clearly in two manifestations ..."

"In the African view of human nature, no person is supposed to be able to maintain incessant, uninterrupted control over himself. Any event that is outside routine everyday occurrence can trigger such a loss of control ... Once aroused, African hostility will vent itself indiscriminately on all outsiders."

These statements, I think you'll agree, are thoroughly offensive. You would probably imagine them to be the musings of some 19th century colonialist. In fact, they come from a book promoted by its US publisher as "one of the great classics of cultural studies", and described by Publisher's Weekly as "admirable", "full of insight" and with "an impressive spread of scholarship".

The book is not actually about Africans. Instead, it takes some of the hoariest old prejudices about black people and applies them to Arabs.

Replace the word "African" in the quotations above with the word "Arab", and you have them as they appear in the book. It is, the book says, the Arabs who are lazy, sex-obsessed, and apt to turn violent over the slightest little thing.

Writing about Arabs, rather than black people, in these terms apparently makes all the difference between a racist smear and an admirable work of scholarship.

The book in question is called The Arab Mind, and is by Raphael Patai, a cultural anthropologist who taught at several US universities, including Columbia and Princeton.

I must admit that, despite having spent some years studying Arabic language and culture, I had not heard of this alleged masterpiece until last week, when the investigative journalist Seymour Hersh mentioned it in an article for New Yorker magazine.

Hersh was discussing the chain of command that led US troops to torture Iraqi prisoners. Referring specifically to the sexual nature of some of this abuse, he wrote: "The notion that Arabs are particularly vulnerable to sexual humiliation became a talking point among pro-war Washington conservatives in the months
before the March 2003 invasion of Iraq.

"One book that was frequently cited was The Arab Mind ... the book includes a 25-page chapter on Arabs and sex, depicting sex as a taboo vested with shame and repression."

Hersh continued: "The Patai book, an academic told me, was 'the bible of the neocons on Arab behaviour'. In their discussions, he said, two themes emerged - 'one, that Arabs only understand force, and two, that the biggest weakness of Arabs is shame and humiliation'."

Last week, my own further enquiries about the book revealed something even more alarming. Not only is it the bible of neocon headbangers, but it is also the bible on Arab behaviour for the US military.

According to one professor at a US military college, The Arab Mind is "probably the single most popular and widely read book on the Arabs in the US military". It is even used as a textbook for officers at the JFK special warfare school in Fort Bragg.

In some ways, the book's appeal to the military is easy to understand, because it gives a superficially coherent view of the Arab enemy and their supposed personality defects. It is also readily digestible, uncomplicated by nuances and caveats, and has lots of juicy quotes, a generous helping of sex, and no academic jargon.

The State Department, too, used to take an interest in the book, although it seemingly no longer does. At one stage, the training department gave free copies to officials when they were posted to US embassies in the Middle East.

In contrast, opinions of Patai's book among Middle East experts at US universities are almost universally scathing. "The best use for this volume, if any, is as a doorstop," one commented. "The book is old, and a thoroughly discredited form of scholarship," said another.

None of the academics I contacted thought the book suitable for serious study, although Georgetown University once invited students to analyse it as "an example of bad, biased social science".

There is a lot wrong with The Arab Mind apart from its racism: the title, for a start. Although the Arab countries certainly have their distinctive characteristics, the idea that 200 million people, from Morocco to the Gulf, living in rural villages, urban metropolises and (very rarely these days) desert tents, think with some sort of single, collective mind is utterly ridiculous.

The result is a collection of outrageously broad - and often suspect - generalisations. Patai asserts, for example, that Arabs "hate" the west.

He backs up this claim with two quotations: one from a book published in the mid-50s ("Most westerners have simply no inkling of how deep and fierce is the hate, especially of the west, that has gripped the modernising Arab"), and another from Bernard Lewis - currently the neocons' favourite historian - referring to the mood of "many, if not most Arabs" in 1955 (just before the Suez crisis).

We are also informed (page 144) of "the Arab view that masturbation is far more shameful than visiting prostitutes".

Whether this is why Iraqi prisoners were forced to masturbate in front of cameras is unclear, but the only supporting evidence for Patai's claim is a survey of Arab and US students published in 1954: the US students admitted to masturbating twice as often as the Arabs, while 59% of the Arabs, but only 28% of the Americans, said they had visited a prostitute during the previous 12 months.

In "outlying areas", such as Siwa oasis in Egypt, Patai says, "homosexuality is the rule, and practised completely in the open". This unequivocal statement is based on accounts dating from 1935, 1936 and 1950, and, in a footnote, Patai concedes that they "need to be checked out by an anthropologically trained observer".

There is also a good deal of confusion in the book between the present and the past. An Arab man, Patai writes, even if he has four wives, "can have sexual relations with concubines (slave girls whom he owns)".

All this adds up to an overwhelmingly negative picture of the Arabs. Positive characteristics are mentioned, but are given relatively short shrift.

Hospitality and generosity - two highly regarded virtues in Arab societies - get three and one and a half pages respectively, compared with a whole chapter devoted to alleged sexual hang-ups.

The book is a classic case of orientalism which, by focusing on what Edward Said called the "otherness" of Arab culture, sets up barriers that can then be exploited for political purposes.

The Arab Mind was originally published in 1976, but - according to one US academic - actually belongs to the "national character" genre of writing that was popular in comparative politics around the middle of the last century.

Its methodology, therefore - not to mention much of its content - was considerably behind the times even when it first appeared.

Patai died in 1996, but his book was revived by Hatherleigh Press in 2002 (nicely timed for the war in Iraq), and reprinted with an enthusiastic introduction by Norvell "Tex" De Atkine, a former US army colonel and the head of Middle East studies at Fort Bragg.

"It is essential reading," De Atkine wrote. "At the institution where I teach military officers, The Arab Mind forms the basis of my cultural instruction."

In a speech last week, the US president, George Bush, congratulated himself on having removed "hateful propaganda" from the schools in Iraq.

Perhaps it is now time he turned his attention to military schools in the US.
-----
Fisk: Rewriting Iraq's History
can't wait to see Abu Ghraib prison reduced to rubble by the Americans--at the request of the new Iraqi government, of course. It will be turned to dust in order to destroy a symbol of Saddam's brutality. That's what President Bush tells us. So the re-writing of history still goes on.

Last August, I was invited to Abu Ghraib--by my favourite US General Janis Karpinski, no less--to see the million-dollar US refurbishment of this vile place. Squeaky clean cells and toothpaste tubes and fresh pairs of pants for the "terrorist" inmates. But now, suddenly, the whole kit and caboodle is no longer an American torture centre. It's still an Iraqi torture centre, and thus worthy of demolition.

The re-writing of Iraqi history is now going on at supersonic speed. Weapons of mass destruction? Forget it. Links between Saddam and al-Qa'ida? Forget it. Liberating the Iraqis from Saddam's Abu Ghraib life of torture? Forget it. Wedding party slaughtered? Forget it. Clear the decks for both "full (sic) sovereignty" and "chaotic events". This is, at any rate, according to Mr Bush. When I heard his hesitant pronunciation of Abu Ghraib as "Abu Grub" on Monday night, I could only profoundly agree.

But we're in danger again of missing the detail. Just as the unsupervised armed mercenaries being killed in Iraq are being described by the occupation authorities as "contractors" or, more mendaciously, "civilians"--so the responsibility for the porno interrogations at Abu Ghraib is being allowed to slide into the summer mists over the Tigris river. So let's go back, for a moment, to the long weeks in which the Department of Bad Apples allowed its jerks to put leashes around Iraqi necks, forced prisoners to have sex with each other and raped some Iraqi women in the jail.

And let's cast our eyes upon that little, all-important matter of responsibility. The actual interrogators accused of encouraging US troops to abuse Iraqi prisoners at Abu Ghraib jail were working for at least one company with extensive military and commercial contacts with Israel. The head of an American company whose personnel are implicated in the Iraqi tortures, it now turns out, attended an "anti-terror" training camp in Israel and, earlier this year, was presented with an award by Shaul Mofaz, the right-wing Israeli defence minister.

According to Dr J P London's company, CACI International, the visit of Dr London--sponsored by an Israeli lobby group and including US congressmen and other defence contractors--was "to promote opportunities for strategic partnerships and joint ventures between US and Israeli defence and homeland security agencies".

The Pentagon and the occupation powers in Iraq insist that only US citizens have been allowed to question prisoners in Abu Ghraib--but this takes no account of Americans who may also hold double citizenship. The once secret torture report by US General Antonio Taguba refers to "third country nationals" involved in the mistreatment of prisoners in Iraq.

General Taguba mentions Steven Staphanovic and John Israel as involved in the abuses at Abu Ghraib. Staphanovic, who worked for CACI--known to the US military as "Khaki"--was said by Taguba to have "allowed and/or instructed MPs (military police), who were not trained in interrogation techniques, to facilitate interrogations by 'setting conditions' ... he clearly knew his instructions equated to physical abuse". One of Staphanovic's co-workers, Joe Ryan--who was not named in the Taguba report--now says that he underwent an "Israeli interrogation course" before going to Iraq.

We know the Pentagon asked Israel for its "rules of engagement" in the occupied West Bank and Gaza. Israeli officers have briefed their US opposite numbers and, according to the Associated Press, "in January and February of 2003, Israeli and American troops trained together in southern Israel's Negev desert ... Israel has also hosted senior law enforcement officials from the United States for a seminar on counter-terrorism".

Staphanovic of CACI, who may also be Australian, was accused by Taguba's army report of making "a false statement to the investigation team regarding ... his knowledge of abuses". Another outside interrogator, Adel Nakhla,who may be of Egyptian origin, was a witness to the "stacking" of naked prisoners in Abu Ghraib. John Israel "misled" investigators by denying he had witnessed misconduct and did not have "security clearance". Israel, according to Titan--two of whose employees were mentioned in Taguba's report--works for one of the company's "sub-contractors". Titan refused to name the "sub-contractor".

Why? Among the company's former directors is ex-CIA director James Woolsey, one of the architects of the US invasion of Iraq, a friend of Ahmed Chalabi and a prominent pro-Israeli lobbyist in Washington. Dr London says CACI "does not condone or tolerate or endorse in any fashion (sic) any illegal, inappropriate behaviour on the part of its employees in any circumstances at any time anywhere".

But it is clear the torture trail at Abu Ghraib has to run much further than a group of brutal US military cops, all of whom claim "intelligence officers" told them to "soften up" their prisoners for questioning. Were they Israeli? Or South African? Or British? Are we going to let the story go?

Co takto si uz
autor: PeterS
pridané: 29-05-2004 2:09


pomaly zacat brusit konzervativne brka na S. Koreu?
Zaujimava koncentracia lodi v zapadnm pacifiku:
(pravdepodobne ide o pokracovanie snahy vyprovokovat velkeho vodcu Kima/Ivana, aby sa konecne ukazalo, ci pri Rodong 1 a Taepodong 1 ma v operacnom nasadeni aj najnovsie vyvijanu balisticku strelu stredneho doletu na baze ruskej SS-N-6, ktorej zodesat kuskov uz satelity odhalili a ktore, ako sa ocakavalo, mal ukazat na komancskej parade 9. sepembra 2003. Ale vytrel nam kocura a stale nevieme, na com sme. A to stoji svet vela dolacov. Ked mu vyhodili do vzduchu stanicu to este Cinania ustali, teraz, ked mu budu kruzit pod oknami, ze cez stazne neuvidi na slnko mozno strati nervy.)

Carrier Group Leaves On Deployment
Ships Are Not Scheduled To Support Operations In Iraq
http://www.nbcsandiego.com/news/3339032/detail.htm...
HUGE NAVAL STRIKE GROUP IS DEPLOYED! Western Pacific
(1) Aircraft carrier Stennis (CSG)
(2) Guided-missile cruiser USS Lake Champlain (CG 57)
(3) Burke-class destroyer USS Howard (DDG 83)
(4) Guided-missile frigate USS Ford (FFG 54)
(5) Fast-attack submarine USS Salt Lake City (SSN 716)
(6) Replenishment ship USNS Rainier (T-AOE 7)
Also
(7) amphibious assault ship Belleau Wood
(8) amphibious transport dock ship Denver
(9) amphibious transport dock ships Comstock
(10-11) Burke-class guided missile destroyers Preble and Hopper --
will depart next month.
(12) USS Tucson Departs on Western Pacific Deployment
(13) Arleigh Burke-class guided-missile destroyer USS Russell
Also: USS McCampbell (DDG 85) departed May 5 for its first
deployment. The ship and its crew are headed to Southeast Asia in support of a Cooperation Afloat Readiness and Training (CARAT) cruise. McCampbell will be conducting joint naval exercises with the countries of Singapore, Thailand, Brunei, Malaysia and the Philippines.
Also: Twenty Royal Navy ships, led by HMS Invincible, are heading
off to take part in the exercise called Rapid Alliance, which is taking place off the eastern seaboard of the United States.
Article: Marines Take off for Naval Exercise with U.S.
http://news.scotsman.com/latest.cfm?id=291857...
Mediterranean Sea Surface Strike Group deployment:
(14) Guided-missile destroyer USS Ramage (DDG 61)
(15) Guided-missile destroyer USS Ross (DDG 71),
(16) Guided-missile frigate USS Elrod (FFG 55)
USS John C. Stennis Strike Group Deploys for Pacific Operations
More than 6,200 Sailors from the USS John C. Stennis (CVN 74) Carrier Strike Group (CSG) departed from San Diego May 24 to conduct operations in the Eastern and Western Pacific for joint and combined operations in support of the global war on terrorism, and to carry out assignments as directed by the nation&#8217;s leaders.
The Stennis CSG includes the aircraft carrier Stennis, the Aegis-equipped guided-missile cruiser USS Lake Champlain (CG 57), Arleigh Burke-class destroyer USS Howard (DDG 83), guided-missile frigate USS Ford (FFG 54), Los Angeles-class fast-attack submarine USS Salt Lake City (SSN 716) and the replenishment ship USNS Rainier (T-AOE 7). All of the ships of the Stennis CSG are homeported in San Diego, with the exception of USS Ford (FFG 54), homeported in Everett, Wash., and USNS Rainier (T-AOE 7), homeported in Bremerton, Wash.
Stennis is the flagship for Commander, Carrier Group 7, Rear Adm.
Patrick Walsh. On deployment, Stennis is also home to Commander, Destroyer Squadron (DESRON) 21, commanded by Capt. John Christenson, and Commander, Carrier Air Wing (CVW) 14,
commanded by Capt. Scott Swift.
Capt. David Buss of Lancaster, Penn., commands Stennis at the center of the strike group. The ship carries approximately 3 million gallons of fuel for 70 aircraft and three escort
ships, and enough weapons and stores for extended operations without replenishment. The massive flight deck covers 4.5 acres and looms almost seven stories above the water.
http://www.news.navy.mil/search/display.asp?story_id=1346...
USS John C. Stennis Strike Group Deploys for Pacific Operations:
Navy-Marine strike group leaves on 6-month deployment:
More than 5,000 sailors and Marines with the Belleau Wood
Expeditionary Strike Group will leave San Diego Thursday for
a six-month deployment in support of the war on terrorism
The amphibious assault ship Belleau Wood and the amphibious
transport dock ships Denver and Comstock will depart from 32nd
Street Naval Station beginning at 8:30 a.m. Thursday. "It is the
first time an expeditionary strike group will be commanded by a Marine general, according to the Navy.
http://www.nctimes.com/articles/2004/05/27/military/20_54_265_26_04.tx...
"The Army begins a major staging operation today at the port to ship equipment to southwest Asia." Article: Army to ship vehicles overseas via Olympia:
http://www.theolympian.com/home/news/20040520/topstories/54346.shtm...
Offical explanation: Strike Group Deploys Early To Help Quell
Insurgiency "The plan was developed to train naval forces for quick response to crises and in support of national interests."
http://www.nbcsandiego.com/militaryconnection/3351632/detail.htm...
Ford heads to sea Frigate's crew departs for 4 months
http://www.heraldnet.com/stories/04/05/27/loc_ford001.cf...
USS Tucson Departs on Western Pacific Deployment
http://www.news.navy.mil/search/display.asp?story_id=1341...
Surface Strike Group Ships Deploy From Norfolk
http://www.news.navy.mil/search/display.asp?story_id=1309...
"coastal patrol ships Typhoon and Sirocco prepared to leave port at the Little Creek Naval Amphibious Base Friday to relieve two sister ships" http://home.hamptonroads.com/stories/story.cfm?story=69752&ran=23769...
ROTA, Spain (NNS) -- USNS Patuxent (T-AO 201) accompanied patrol
boats USS Typhoon (PC 5) and USS Sirocco (PC 6) on their journey across the Atlantic Ocean to Naval Station Rota, Spain, and arrived in port with the two PCs May 12.
http://www.news.navy.mil/search/display.asp?story_id=1332...
Related:
George Washington Strike Group to Deploy Story Number: NNS040113-05 Release Date: 1/13/2004 4:15:00 PM http://www.news.navy.mil/search/display.asp?story_id=1137...
"Arleigh Burke-class guided-missile destroyer USS Russell will leave at 10 a.m. Tuesday with a crew of more than 330 sailors for the Western Pacific." "guided missile frigate USS Crommelin will leave Pearl Harbor at 9:30 a.m. with a crew of more than 225 sailors for a counter-drug-trafficking mission in South America.
http://pacific.bizjournals.com/pacific/stories/2004/05/10/daily10.html?jst=b_ln_h...
USS Columbia Returns from Surge Deployment to Western Pacific
http://www.news.navy.mil/search/display.asp?story_id=1328...
USS Kitty Hawk Returns from Deployment
http://www.news.navy.mil/search/display.asp?story_id=1347...
Kitty Hawk patrol to expire in 2008
http://www.estripes.com/article.asp?section=104&article=21337&archive=tru...
USS Cole returns to VA after 6-month deployment
http://www.wistv.com/Global/story.asp?S=190155...
(Falklands-Malvinas Tuesday, 11 May)
Ships return from South Atlantic. "Ice patrol ship HMS Endurance
ventured further south than ever before during work periods off
Antarctica, while Type 42 destroyer HMS Glasgow steamed 28,000 miles protecting the UK&#8217;s interests in the region and carrying out goodwill visits to a number of ports.
http://www.falkland-malvinas.com/Detalle.asp?NUM=364...
"The United States maintains nearly 40,000 troops in South Korea to serve as a deterrent against North Korea's military, which numbers more than one million."
http://www.voanews.com/article.cfm?objectID=95DBFD4D-9A99-4F71-AB197C5AADAE1BA...
Chilly response to U.S. plan to deploy forces in the Strait of
Malacca "Admiral Thomas Fargo, saying that American counter terrorism forces might be deployed in the Malacca Strait has sparked a wave of angry responses from Indonesia and Malaysia"
http://www.iags.org/n0524042.ht...
-THE SWORD OF DAMOCLES-
http://www.canadiandemocraticmovement.ca/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=362&mode=thread&order=0&thold=...
Sailors To Guard Kuwaiti Ports
http://www.military.com/NewsContent/0,13319,FL_sailors_052404,00.htm...
10 Naval gunboats readied for May 10 ZAMBOANGA CITY -
http://www.abs-cbnnews.com/NewsStory.aspx?section=PROVINCIAL&oid=5039...

RE: Co takto si uz
autor: Peter Spáč
pridané: 30-05-2004 17:54


Predpokladam, ze Rumsfeld ti uz ukazal buduce bojove planiky
RE: Co takto si uz
autor: PeterS
pridané: 30-05-2004 21:28


Diky. Kazdopadne, vasa odpoved je priznacna pre tunajsiu atmosferu a presne vystihuje urcite myslienkove stereotypy, ktore mi prijdu minimalne divne.

V prvom rade, je pre mna v zivote nevyhnutne iste udalosti predvidat a preto rozhodne nemozem cakat, az nejaka udalost nastane, resp. ako vy doporucujete, pockat, az sa to objavi v mediach – co vyplyva z kontextu vasej ironickej odpovede. Nie som na svete od vcera, takze uz nejaku tu postupnost udalosti ma clovek v hlave... a ludia sa zas tak rychlo nemenia, ze by vcerajsie pravidla dnes neplatili. Prave naopak, co sa ludia-lovci usadili, riesia problemy najme bojom, a v dnesnom globalizovanom svete rozhodne niet kam utekat.

Dokonca by som tvrdil, ze mnozina ludi akceptujucich nie prave nablyskanu realitu obecnych schem chovania, dojde po kritickom skumani istej konkretnej mnoziny informacii viac-menej k tym istym zaverom.
Zaver moze byt v case chybny z troch pricin:
1.) obmedzenost mnoziny informacii
2.) informacna mnozina je nekriticky prijata, cize sa neodfiltruju umelo zabudovane dezinformacie
3.) a najhorsou pricinou je, ze sa pri praci s informaciami neakceptuju obecne schemy spravania a definuje sa ina schema.
Moje prispevky sa snazia poukazat na vsetky tieto tri body, samozrejme bod jedna a dva je ignorovany, tazko sa na konkretne informacie reaguje. Obcas sa utoci na bod tri, napr. vy, alebo minule p. Krivosik, ked si pri clanku o americkej politike, v ktorom bola prezentovana podstatne sirsia schema uvazovania, nez sa to tu chce pri zahranicnej politike vidiet (obecne sa nechcete pohnut zo schemy dobro – zlo), dovolil akurat zbytocnu poznamku, ze clanok zacina konstatovanim, ze amerika chce od II ww upevnit svoju moc nad Europou. OK, ale tak mu uniklo meritum clanku – uplne ina vrstva.
Bohuzial, premietnut a vysvetlit bod tri – zachytene schemy chovania je skoro nemozne, je to urcite z velkej casti aj dielo podvedomia, skusenosti a zlozitych kognitivnych procesov, vseobecne nas to vsak deli na dve polovice, vy to vidite ako „lavu“ a „pravu“, ja by som to videl ako „realisti“ a „idealisti“, ak teda zabudneme na prospecharskych papagajov ktori sa tiez v dost velkej miere za tymito kategoriami skryvaju. Tu sa mozeme chytit iba nie prilis akceptovaneho testovania hypotetickej schemy na realite (Popper), len treba zabudnut na podpasove praktiky ktore uz zoskupil a popisa Archimedes, napr., ze sa v ramci temy zavedie ine podobne tvrdenie, to sa spochybni a tak sa dokaze spochybnenie povodneho tvrdenia. Avsak ak A implikuje B tak negacia B neimplikuje negaciu A, muselo by platit ze medzi A a B je ekvivalencia (To ze mi Rumsfeld nedal plany neimplikuje negaciu mojho tvrdenia).

Dalej, a co ked sa to, ci nieco ine, v mediach vobec neobjavi? Nebude vam takato informacia chybat? Bude, urcite, pretoze ak vase uvahy vychadzaju iba z mainsteamu dostupnych informacii, ktore su vhodne filtrovane, vase uvahy budu presne kopirovat intencie sefredaktora... (rozsirenie bodu 2.)
(Pozrite, zaujimaju ma tri – styri „spolocenske“ temy, denne sledujem okolo petnast serverov, ktore prinasaju prislusne denne spravodajstvo k teme, mam k dispozicii materialy troch specializovanych resersistov, ktori denne sleduju, co sa na internete sustne a ich databaza cita okolo 5.000 internetovskych odkazov a k tomu si pozriem niekolko specializovanych magazinov, zo desiatku novin a co pride, napr. aj tuto diskusiu. A sebakriticky mozem povedat, ze mi nie vsetky problemy su tak jasne ako vam, resp. niektorym spoludiskutujucim. Nikdy som zo ziadneho zdroja nic prilis nedzobal a vzdy som si povedal, ze to ci ono tvrdenie si musim zrekapitulovat, ci naozaj sedi, napriek tomu vsak musim povedat, ze sa moje poznanie denne rozsiruje a vo vecsine pripadoch ide o poznatky, ktore su vo velkom kontraste s mainstreamom. Cize, aj ked si da clovek pozor, aj tak ho casto dostanu.)

Samozrejme, nie ste profesionalny diskuter, resp. pravdepodobne sa profesionalne nazaoberate vsetkymi temami, takze nie je pre vas povinnostou hladat informacie, ale prave preto by to chcelo trochu pokory pred tymi informaciami, ktore sa k vam zadarmo dostanu (bod 1.). Neziadam pokoru pred mojimi zavermi, ale pred meritom informacii. Miesto toho, aby ste si tieto informacie vsimli, pustite sa hned do mojho zaveru (bod 3.). Z mojho pohladu tento nie je dolezity, dolezite je to, co sa udialo. Z takychto reakcii, ma clovek pocit, ze chcete informacie ignorovat..., no mozno su tie informacie prisilne.

A nakoniec este jeden postreh, pre mna je cennejsi tvrdo vydrety, aj ked chybny vlastny zaver, ako opakovanie nejakej sablony. Som schopny sa k chybe neskor priznat, rozhodne to nie je pre mna hanba.

PS. No, treba to este upresnit (tie lode), na more vybehli mraky lodi vsetkych vecsich statov, takze tato informacia moze uvahu posunut dalej... v sucasnosti su intenzivne sledovane 3 bliziace sa asteroidy plus prachovy mrak vo vesmire, vsetko sa to rozluskne buduci mesiac. Takze moze ist aj o snahu dostat namornictvo z pristavov ohrozenych buducimi vlnami. Roznych indicii na istu zmenu globalnych podmienok je viac, spomeniem len jednu, ktora ma blizko k biblii. Ide o spravanie sa a reci indianov Hopi, ktorych proroctva su v mnohom podobne biblickym... v sucasnosti sa nechali pocut, ze sa pripravuju na vesmirnu katastrofu. No, uvidime.

RE: Co takto si uz
autor: Peter Spáč
pridané: 31-05-2004 10:33


Ironiu nevylucujem, ale vadi mi nieco ine. Ak by sa v kratkom case potvrdili tvoje predpoklady, tak povies ze si mal pravdu. Ale ak sa nepotvrdia, tak nepovies nic - a to je to co ma na tom stve
RE: Co takto si uz
autor: PeterS
pridané: 31-05-2004 11:29


Ok, vyvarujem sa zbytocnych expresivnych zaverov, k zaverom pripojim nejake meritko pravdepodobnosti a spetne sa priznam k tomu, ak to nevyjde. Myslim, ze uz som to tu asi dva krat urobil.
A k nakopcenym informaciam vytiahnem to, na co chcem upozornit, aby sa zabudlo na balast o ktorom mam aj ja niekedy pochybnost.
Ironia mi nevadi, takze pardon.
PS. Tie lode podozrivo vyplavajuce na more si odsledujem, vyzera to dolezito. Este aj ti indiani nedaju pokoj, z Australie tvrdili, ze proti slnku je nieco vidiet. Dufam, ze neuvidime... lebo ak by sme uvideli tak sa lucim. Okolo planety X sa dost blblo presne minuly rok a nic. Alebo zeby zatial nic?!

Iracka ropa aktualne
autor: PeterS
pridané: 31-05-2004 1:42


Nieco som Vam sem prelozil. Su to infos ako z rychlika, ale aspon to v kocke popisuje aktualnu situaciu.

http://www.sundayherald.com/4232...
Bush si bol istý, že už teraz mali iracké ropné zásoby opäť tiecť.
... Ďalšia veľká chyba

V júli roku 2002 Obranný politický výbor Pentagonu uskutočnil krátku inštruktáž s Laurentom Murawiecom z Rand Institute. Ako sa poradná skupina intelektuálov a vládni úradníci dopočuli, Saudská Arábia bola vykreslená ako nepriateľ Spojených štátov. Saudi boli označení za "jadro zla, hnací stroj, najnebezpečnejšieho oponenta".
Predsedom výboru bol Richard Perle, bývalý úradník Pentagonu. V zdĺhavej prezentácii Murawiec nenačrtol politiku Bieleho domu. Ale jeho názory boli v súlade s názormi kľúčových osôb v Bushovej administratíve, ako viceprezidenta Dicka Cheneyho a tajomníka ministra obrany Paula Wolfowitza, napísal James Cusick.
Prezentácia týchto proti-saudi analýz sa zhodovala s rastúcimi neo-konzervatívnymi diskusiami vo vnútri administratívy prezidenta George W. Busha o tom, či sa vojensky postaviť proti Iraku Saddama Husseina.
Perle bol jedným z najhlasnejších zástancov vojny proti Iraku. Murawiecova inštruktáž argumentovala, že zosadenie Saddama bude prostriedkom k cieľu, ktorým je zmena saudského režimu, ktorý je, ako sa na porade argumentovalo, väčším problémom, pretože celosvetovo financuje a podporuje radikálne islamské hnutia.
Murawiec povedal, že Saudi veria, že boh umiestnil ropu v ich kráľovstve v zmysle "duchovného osvedčenia"; povedal, že kráľovský dvor Saudov bol centrom pre "seba deštrukciu arabského sveta" a zatiaľ je tam Arábia "ktorá nepotrebuje byť saudovská".
V poslednom slajde jeho prezentácie bola ponúknutá "grand strategy" pre blízky východ: tá hovorí "Irak je ústredný bod. Saúdská Arábia je strategický stred." ("Iraq is the pivotal point. Saudi Arabia the strategic pivot.")
Pentagon ukončil inštruktáž s tým, že nejde "o pohľad ministerstva obrany". Ale, aby bolo vidieť aký dôležitý je US náhľad na globálny vplyv na Saudov a ich susedov bohatých na ropu, treba sa vrátiť späť do januára 1973 kedy Washington po prvý krát zostavil plán obsadenia ropných polí v Saudskej Arábii, Kuwaite a Abú Dhabí s cieľom čeliť vtedajšiemu ropnému embargu uvalenému na západ.
US dobrodružstvo z roku 1973 sa na blízkom východe neuskutočnilo. Invázia do Iraku v roku 2003 už áno.
Saddamov Irak vlastnil druhé najväčšie zásoby ropy na svete. Ale po dvoch dekádach vojny a sankcii, priemysel je prakticky na kolenách, bez investícií a nových technológií potrebných pre posilnenie produkcie ropy.
Na svojom vrchole Irak produkoval 3.5 miliónov barelov ropy denne. Predvojnové odhady urobené v US stanovili potenciálny výkon na 6 miliónov barelov denne – zmena, ktorá Irak dostane na štvrté miesto za Saudov, US a Rusko.
Po roku okupácie Iraku vedenej US sú akékoľvek nádeje ohľadom Iraku v stave od "nula k nič", dokonca ani mierny vplyv na Saudmi ovládaný OPEC.
Podľa Paula Horsnella, vedúceho energetického analytika v Barclays v Londýne, US riadená Coalition Provisional Authority (CPA) ktorá riadi a udržuje iracký ropný priemysel, kontroluje iba "zo dňa na deň" bázy odvetvia, ktoré je ešte stále v rukách Iračanov. S investíciami, technickými kontraktmi, a US ropnými expertízami CPA mala možnosť zvrátiť chorý iracký priemysel. Ale podľa Horsnella: "CPA urobila veci len horšími. Rok riadenia CPA je príbehom úpadku."
Horsnell tvrdí, že CPA pre tento rok pridelila ropnému priemyslu v Iraku nulový kapitálový rozpočet s malou zmenou v budúcom roku. Ďalej tvrdí, že riadenie CPA spôsobilo, že sa neotvorilo žiadne nové pole, ropný sektor je po bojoch v trvalom úpadku a nešetrná nadprodukcia niektorých irackých ropných polí zničila ich budúci potenciál. Niektoré, podľa Horsnella "sú vhodnejšie pre dodávky vody, než ropy", vďaka ich technickému zničeniu.
Z odovzdania moci novej dočasnej irackej vláde sa neočakávajú veľké zmeny v irackom ropnom sektore. Iracká ropa je stále technicky vlastnená štátom, avšak je nepravdepodobné, aby sa komplexná kontrolná sieť ropných príjmov CPA len tak previedla na novú kvázi zvrchovanú vládu.
Akékoľvek očakávania, že US okupácia môže rýchlo otočiť situáciu v irackom ropnom priemysle tak, aby tento mohol vplývať alebo bol výzvou pre OPEC zmizli. Aktuálny výkon je 2.8 miliónov barelov denne. Cieľom ku koncu roka je 3 milióny barelov. Do konca roku 2005 CPA hovorí o 4 miliónov barelov denne, ale žiadny z významných analytikov neberie tieto predstavy vážne. Jeden z analytikov Seymour Pierce povedal: "Nemôžete vyčarovať milión barelov denne z ničoho.".
Čo sa stane ak nová iracká vláda napadne platnosť niektorých z vysoko lukratívnych ropných kontraktov rozdávaných CPA americkým firmám je nejasné. Spojené národy už vyjadrili svoje znepokojenie z toho, že v Iraku vytvorené tržby z ropy sú používané na financovanie CPA a že predvojnové fondy "ropa za potraviny" organizované OSN sa tiež dostali pod kontrolu CPA.
Ale najnaliehavejším problémom pre Bushovu US administratívu, ktorá potrebuje ubezpečiť (svet), že sa aktuálna globálna produkcia ropy zvýšila, je zabrániť, aby sa Irak dostal do občianskej vojny, ktorá by prakticky zastavila iracký export ropy, a súčasne by mohla vniesť nestabilitu medzi susediacich producentov v Zálive, od ktorých sú US vysoko závislé.
Dokonca aj bez chaosu občianskej vojny, dlhý zoznam sabotážnych útokov na iracké ropné zariadenia a dôsledky týchto útokov na zásobovacie schopnosti, udržujú rastúce pochybnosti o dlhodobej schopnosti Iraku stať sa opäť významnejším hráčom. Jeden analytik povedal: "Rozhodujúcimi sú tu politická stabilita a kontinuita. V súčasnosti nemá Irak ani jedno, ani druhé. A na obzore nevidieť nič, čo by ukazovalo na rýchlu zmenu."
Avšak Horsnell, má jasno v jednej veci: "Ak by tam nebola žiadna invázia, súčasná cena ropy by bola nižšia."
Nestabilita vo vnútri Iraku, ktorá nasledovala po koaličnej invázii vyživuje ďalší vrchol v cenách ropy, ktorý bol v posledných 50 rokoch nasledovaný recesiou. Ak toto bol neo-konzervatívny plán pre blízky východ a Irak bol považovaný za jeho kľúč, neodomklo to nič - ak teda nebudeme hovoriť o ďalších problémoch.
30. máj 2004

PS. To posledne Horsnellovo tvrdenie, dakujem pekne, a propos, nie je to tiez nieco na sposob okradania? Nikde nie je napisane, ze invazie treba viest, aj ked mozu byt "spravodlive", ale ak vedu k zvyseniu mojich vydajov na benzin, mam pocit, ze ma ich iniciator okrada. Aspon podla tu prezentovanej logiky by to tak malo byt. Ide o nevhodny zasah do trhu (znicenie infrastruktury a pod.). ????

Coze ste tak ticho?
autor: PeterS
pridané: 02-06-2004 1:04


Coze ste tak ticho? Nic sa okolo ropy a Iraku nedeje?

Pan Krivosik, nie je tato iracka vojna nejaka konspirativna?
„Vieme nieco, co vy neviete. Plaziva hrozba, ktoru nevidiet, ale je tam. Zasiahne nas vsetkych. Treba byt pripraveni. Nevieme miesto ani cas ale vieme, ze nitky sa zbiehaju k diablovi. Jeho meno je Saddam. Nevieme kedy a ako sa zachova, ale vieme, ze sa urcite raz zachova velmi zle. Vy to neviete, pretoze ste laviciari a pacifisti ale my to vieme, pretoze sme stale na strazi slobody a demokracie. Diabol ma diabolske prostriedky, nevieme kde su a nevieme ani kedy ich najdeme ale vieme ze tam su. Nevieme kedy ich mal pouzit, ale vieme, ze ich mal pouzit bez vahania. A ak tam uz nie su, co uz vieme, ze to uplne presne nevieme, tak vieme, ze ich presunuli inam.
Dnes uz vieme, ze vsetko co sme vedeli a vedeli sme to od spionaznych agentur nebolo uplne presne ale i tak sme museli zabranit tej hrozbe, o ktorej sme vedeli...

OPEC urobil prvy krok ku zbaveniu sa dolara, ceniky su v EURO!!!!!!!! Je to v prdeli. Obavam sa, ze dolar ma tak dva tyzdne, aby sa zachranil. Uz dost dlho balansuje na pokraji krachu, toto moze byt posledna rana. Resp. aj inak, stratil posledne zbytky dovery. V poslednej dobe sa ukoncili obchody s pokladnicnymi poukazkami, na ktore bolo treba viac dolarov, takze to vyzeralo pren dobre, aktiva su vsak uz v zlate a euro, takze o dolar ktory sa drzi uz len vdaka zuctovaniu ropy, uz asi naozaj nebude zaujem. US ekonomika potrebuje 2 mld. denne penazi z cudziny, ale nikto tam uz nechce vrazat prachy. Vedia, ze tie peniaze nikdy neuvidia. Resp. na kryti US deficitu uz dnes prerabaju 2%. US uz zase spekuluje o znehodnoteni dolarov v obehu v zahranici, asi o 20% Domace dolare by ostali zatial nedotknute.

Neodideme. A viete preco? Pretoze my ani nevieme, preco tam sme a co tam mame robit. Kedze nevieme, kedy robotu skoncime, nevieme ani kedy mame odist. Cesi vedia co robia a odchadzaju zaciatkom buduceho roka.

Time vynural email Cheneyho uradu, nim vedena firma Halliburton (5 rokov, nez sa stal viceprezidentom) ziskala bez vyberoveho konania kontrakt na obnovu Iraku za 17 mld. USD, z celkom 107 mld. Cheney hovor, ze s Halliburton nema uz nic spolocne, ibaze minuly rok od nich dostal 178,437 USD ako akesi kompenzacie. (Kam sa na nich hrabe Slovensko.)

Fascinujuce, Izrael ziada od Iraku kompenzacie (teda papiere poslal do US) za straty na majetku zidov, ktori odisli z Iraku za poslednych 50 rokov...

RE: Coze ste tak ticho?
autor: Peter Spáč
pridané: 07-06-2004 18:29


Rozmyslam, kde na tie veci chodis. A potom mna obvinujete, ze svet vyzera tak jednoducho. Podla teba mozeme hned kopat americkej ekonomike hrob
RE: Coze ste tak ticho?
autor: PeterS
pridané: 07-06-2004 23:44


Vam sa myslim nezdalo, preco US zasiahli v Kosove. Odpovedal som Vam, ze kvoli vycisteniu ciest pre drogy a spomenul som este bane. Mrknite na
http://www.iacenter.org/kosovo_mines.ht...
Chcete odkazy na podrobnosti o vycviku KLA teroristov v Britanii? Chcete vediet o islamskych linkach? Viac o tych spinavostiach? Hladajte a netvarte sa stale akoze udiveny. Nemam cas si viest podrobnu databazu vsetkeho, co sa naozaj sustne vo svete ale bolo by mi nepredstavitelne, aby so zil v takej bohorovnej lzi ako to niektori dokazu. A este s usmevom na perach. Preto mozem objasnit iba nieco a postupne.
Dnes vas mozem poinformovat o Bosne. Je tam ropa!!!?:
Oil Discovered in Bosnia: Find Hushed Up for Years, Official Says
Four years ago, the Bulletin of Atomic Sciences described Azerbaijan as ".the focal point of the next round in the Great Game of Nations, a dangerous, hot-headed place with a Klondike of wealth beneath it. It is Bosnia with oil."
What then, we might ask, would actually constitute a "Bosnia with oil?" We will soon find out.
Macedonia's A-1 TV reported yesterday that two major oil deposits have been discovered in Bosnia. While oil exploration there dates back over one hundred years, little results have emerged until now. The Balkan wars of the 1990's put a temporary halt to modern efforts, many say.
However, a veteran Bosnian oilman has told Bosnian daily 'Nezavisne Novine' that officials first knew they had a significant find before Bosnia's independence war, but were told to keep quiet about it.
".The foreign consultants back in 1991 advised us to not say anything in public yet and that we should wait for a better time," said Brod Refinery's Mika Sukurma. "But for that 'better time' we had to wait almost 13 years."
According to 'Nezavisne Novine,' the oil discovered is of a "very good quality." Officials believe that it amounts to 50 million tons near Tuzla and 500 million tons near Samac. According to A-1, this total would serve to supply the country for the next 10 years. Bosnian officials believe that from the Samac hoard alone $300 million of profit can be made annually. But they have yet to equate how much excavation and infrastructure costs will cut into profits.
Interestingly enough, the US oil giant Amoco (now part of BP) has been on the job for the past 12 years. Since then, it has been cooperating with the one of the biggest Bosnian corporations, Energoinvest.
Tuzla was also conveniently located in the SFOR American sector, and served as a key logistics area for the covert importation of Iranian and Saudi mujahedin by the US during the 1990's. The area was home for the Bosnian Army's "9th Muslim Brigade," composed of local and foreign religious warriors used against the Serbs (as well as for a time a rival Muslim militia). Tuzla is also located in the east of Bosnia, near where the RS border dips down alongside Serbia proper. This border area was one of the most strategic locations on the whole Balkan war chessboard.
As for Bozanski Samac, this important inland port of the River Sava is located in the north of Bosnia, within the Republika Srpska and just south of the Croatian border. In 2002, the EU financed a 17.5 million euro bridge reconstruction near the town, to connect with Croatia's Slavonski Samac on the other side. The area is located on the important ".road/rail axis E-73 (M17)" which connects Sarajevo and Budapest.
All things considered, it should come as no surprise to learn that the Bosnian state ".for now can't finance the project and so they may give concessions" to Amoco for developing the country's energy riches.
Oil exploration in Bosnia is said to date back to 1890 by 'Nezavisne Novine.' Disrupted by WWII, it continued under Tito but without success. From 1964-73, leading Yugoslav energy company INA tried its hand at unearthing Bosnia's oil riches, thereafter passing over the task to the Brod Refinery, which continued until 1984. That year marked the beginning of the first "serious investigations," with the creation of a special company within Brod Refinery tasked with searching in two areas of the republic, north Bosnia (now Republika Srpska) and Dinaridi. Bosanski Brod is located not far to the west of Bosanski Sabac, also along the river and again with a Croatian counterpart having the same name. ('Brod' in Serbo-Croatian means 'boat').
Back in 1995, when the Balkan wars were nearing conclusion, keen observers noted one of the reasons for America's pro-Croatian strategy. At the time, Michel Chossudovsky wrote that ".Chicago-based Amoco was among several foreign firms that subsequently initiated exploratory surveys in Bosnia. The West is anxious to develop these regions." Further, he reported that there were "substantial petroleum fields" in the then-Serb held territories ".just across the Sava River from the Tuzla region." The area would be incorporated into Croatia subsequently. Croatia's state-owned oil and gas corporation, INA, was finally privatized in August 2003, though not to an American company.
While Croatia has been pacified and is well on the way to fully embracing Western consumerism, economically sluggish Bosnia's future is still an open question. Whether or not this multi-ethnic experiment- a miniature Yugoslavia created paradoxically out of a denial that the same values could ever have held together the former state- can survive is an open question. Thanks to Clinton's organized mujahedin summer camps, it remains a potential breeding ground for terrorists even today.

It's hard to imagine that the "new" oil discoveries will lessen the country's factional discord, though. Now we do have yet another reason, however, for the Americans' never-ending bullying of the Bosnian Serbs over compliance with the kangaroo court at the Hague.
Source: Balkan Analysis

RE: Coze ste tak ticho?
autor: Peter Spáč
pridané: 10-06-2004 15:54


Je zvlastne ze "tvoje" zdroje (sorry za tykanie, ale na chate si pripadam divne ked mam vykat) povazujes za neomylne. O tej rope v Bosne nic neviem a ak tam nieco bude, tak asi tolko co v Gbeloch. btw. Bosna nie je Kosovo
Coze sme tak ticho?
autor: liberal
pridané: 16-06-2004 12:49


PeterS
Tvoje argumenty , to je sila !!!
Na nejakej komunistickej webstranke by boli celi uslintani, keby si ich trochu povzbudil.
Tu ti asi odpovedaju iba preto, ze vzhladom na mernu hustotu proviciarov / km2 by tato diskusia bola bez teba skoro monologom.

Vdaka ti.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group