ISSN 1335-8715

24-05-2001   Sergej Danilov   Rôzne   verzia pre tlač

Pohľadnica z Kodane

ODM má zase o jednu výbornú skúsenosť viac. Týždeň v Kodani sme strávili v spoločnosti našich milých hostiteľov z podobného cesta ako ODM, Konservativ Ungdom(KU). Pre mnohých z nás to bolo prvé stretnutie so Škandináviou, s Dánskom. S nižšou teplotou vzduchu sme rátali, s ubytovaním v hoteli "made in India", ktorý sa nám stal prechodným domovom nie, ale čo ťa nezabije, to ťa posilní. A my sme tam neprišli na dovolenku, aj keď vďaka milým hostiteľom, sme sa tak neraz cítili...

Je výborné, keď človek môže konfrontovať svoje názory s niekým názorovo i ľudsky spriazneným, navyše žijúcim vo vyspelej demokracii. V mnohých prednáškach sme počúvali, zoznamovali sa s ich svetom a aktívne diskutovali. Na diskusie treba témy, a o tie núdza nebola. Dánsko a jeho úloha v Európe, Dánsky sociálny systém, jeho funkčnosť výhody, nevýhody, Dánsko od monarchie až po súčasnosť atď K vrcholom patrila návšteva parlamentu, kde nám venovali svoj vzácny čas členovia parlamentnej Det Konservative Folkeparti, Konzervatívnej strany, materskej strany našich hostiteľov. My sme sa tiež pričinili o to, aby dialóg, ktorý sa naštartoval s našimi partnermi, držal svoju konštruktívnu líniu po celý čas nášho pobytu. Či šlo o postavenie Dánska v EÚ ,alebo činnosť Konservativ Ungdom v rámci Dánska. Pre obe zúčastnené strany boli dôležité podobné veci, hodnoty, napriek tomu, že vychádzame každý z inej spoločenskej, kultúrnej reality. Napriek ekonomickej sile Dánska, silnému sociálnemu zázemiu, a hlasom proti, majú KU svoju víziu o význame a nutnosti rozširovania Európskej Únie. V Dánsku nepatria k väčšine. Spoločnosť je presýtená skepsou voči EÚ a najmä voči mene Euro, ale KU robia EÚ osvetu. Nás môže tešiť to, že hoci nie sme členmi EÚ, máme tam skvelých partnerov a priateľov. Ich cenné skúsenosti, a spoločné výsledky a poznatky získané v diskusiách sú cennou inšpiráciou, ktorú sme priviezli na Slovensko. Sergej Danilov

Z denníka Martina Penera a Sergeja Danilova

leteli sme spoločnosťou SAS, lietadlom typu Mc Donnell Douglas MD-87 (jedna z verzií lietadla MD-80. Kapacita 139 osôb, z toho nás bolo 20.) Regióny : Bratislava, B.Bystrica, Ružomberok, Prešov. Dolet 3450km

Let bez problémov. Ubytovanie v hoteli Bjornen. Aj v Dánsku sa ľudia sťahujú z centra na predmestia či na vidiek.

V prvú noc zasadol krízový výbor, a kládol si otázku : kam sme sa to dostali?

Kodaň, krásne mesto, ktoré každý z nás už teraz dobre pozná a dokázal by sa v ňom uplatniť ako sprievodca.

Kráľovná v Kodani je stále pýchou Dánov, hoci nemá prakticky žiadnu politickú moc, ale má pekné sídlo a ozbrojených strážcov.

Minimálna mzda v Dánsku je 16000 DEK. 1 DEK = cca 5,80SKK. Podpora v nezamestnanosti : 14000DEK. Dánsko má najvyššie daňové zaťaženie na svete: 59%. KU by tento stav radi zmenili.

1.mája anarchistický pochod naprieč Kodaňou. Experiment dánskej vlády s hnutím hippies v 60 rokoch - Christiánia, prerástol do zóny voľného obchodu s ľahkými drogami.

ODM malo celý týždeň výbornú náladu z množstva vydarených pochodov po pamiatkach, priateľských posedení v puboch, výborných jedál rôznych vynikajúcich tvarov a vôní, brušnej tanečnice v tureckej reštaurácii, či adrenalínu v mega zábavnom parku Tivoli.

Malá morská víla sa tvárila ako netýkavka, Hans CH. Andersen nás ohúril svojím počestným spôsobom života a Jacob Lund, človek, ktorý sa o nás skvele staral, svojou neúnavnosťou a vytrvalosťou, akou sa nám venoval. Úprimná vďaka.

Vďaka patrí aj našim nohám, ktoré to vydržali a v posledný deň nášho pobytu vstúpili aj na švédsku pôdu v Malmo. Bola to kompenzácia za neuskutočnenú prednášku v dome odborov. Ďakujeme.

Večer s priateľmi v centrále "dospelých" konzervatívcov sa niesol vo veľmi priateľskom duchu pri červenom víne a piesňach. Spievali veľmi pekne, ale potichu, tak sme ich museli prekričať.

Obľúbeným miestom KU i mladých ľudí v Kodani je Sam´s karaoke bar, kde sme sa fantasticky zabávali až do rána. Náš guru so šamanom zaspievali niečo o tom, že sme na správnej ceste.

Domov sme leteli dvomi lietadlami, aby sme v prípade havárie neprišli o celý, ale len o pol výkonného výboru a elitných členov z regiónov.

Na hraniciach sme sa dozvedeli, že padol Hamžík. Keby sa také niečo malo diať iba kým sme preč, tak to aby sme cestovali každý týždeň.

Diskusia k článku Pohľadnica z Kodane zatiaľ neobsahuje žiadne príspevky.

 

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group