ISSN 1335-8715

09-02-2004   Martin Pener   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Hľadá sa autor knihy Polstoročie s Bratislavou II.

Čo v Bratislave nestihli zdevastovať komunisti, to dorazí neviditeľná ruka trhu.

Ak by sme vymenúvali osobnosti ktoré sa najviac viažu k nostalgii po starej Bratislave, prvé miesto by asi zaujal pred rokom zosnulý Július Satinský. Hoci som sa narodil až v čase keď - menujúc len námatkovo - Podhradie už bolo fuč a dedinka Petržalka sa menila na Bronx na Dunaji, myslím že pán Satinský vo svojich knihách hodnoverne zachytil budovateľsko-devastačné úsilie komunistického panstva. Ale nerád by som sa priživoval na pamiatke "chlapca z Dunajskej ulice" a nerád zvaľoval všetkú vinu na komunistov. Satinského svedectvo však potrebuje nasledovníka.

Pokladám sa prvom rade za Bratislavčana, v tesnom závese za občana Slovenskej republiky a až potom za Slováka (slovenčina je napokon môj druhý materinský jazyk). Aj mám na časy monarchie (a vôbec svetu pred rokom 1914) podstatne tolerantnejší názor ako väčšina Slovákov. Určite nemienim popierať, že mesto, jeho duch i zástavbu nemožno zakonzervovať, ale že musia zodpovedať dobe a jej potrebám resp. nárokom. Som však trpko sklamaný, keď vidím ako novodobá – dovoľte mi ten nežný archaizmus – oligarchia pokračuje v (komunistickej) bezcitnosťi k minulosti, úbohom vkuse a záľube v ohyzdných monštrách. A vidiac ich postmoderné výtvory derúce sa do vnútra historického centra, zisťujem že čo nestihli zdevastovať komunisti, to dorazí neviditeľná ruka trhu.

Najviac kritiky zaznelo v súvislosti s výškovými budovami. Ak prichádzate do Bratislavy z colnice Berg, skutočne bizardný je pohľad na "mrakodrap" Národnej banky Slovenska v "sedle" medzi hradom a Dómom sv. Martina. Ale nie len výškovými budovami je dnešný megaloman živý. Možno ešte nebezpečnejší je trend strohých budov s presklenými fasádami. Nie som architekt, no predpokladám že sú najlacnejšie. Niečo však s socialistickou modernou majú spoločné – ohavnosť. Viď. Tatra centrum oproti Prezidentskému (Grassalchovikovmu) palácu z 18.storočia, hneď vedľa zovreté Suché mýto, križovatka Dunajská/Mlynské Nivy/29.augusta, dokončovaná budova Správy služieb diplomatickému zboru na Palisádoch atď. A lokálne periodiká už priniesli počítačové grafiky budúceho Kolárovho námestia, osemposchodovej zástavby nábrežia Dunaja (v réžii J&T). Ak v prvej polovici 90.rokov pribúdali v Bratislave iba budovy finančných inštitúcií, dnešným zaklínadlom je polyfunkčnosť a obchodné centrum. Na to že v týchto centrách nemá kto obchodovať resp. že na ne akosi nie je dosť zákazníkov sa pozabúda.

Už aby sa podarilo prekonávať nezamestnanosť a naštartovať ekonomický rozmach v regiónoch. Ubudne rýchlokvasených bratislavčanov, mesto bude zas patriť Prešpurákom a aj v ostatných regiónoch si užijú polyfunkčné obchodné centrá v susedstve historických pamiatok. Možno sa bude dať dokonca v pohode zaparkovať. Musím sa opýtať kamaráta – študenta architektúry, koľko že je fyzická životnosť paneláku. Najmä v podmienkach rozkrádania materiálu za éry socialistickej výstavby. Vychádza mi, že ak dožijem vyššieho seniorského veku, mohol by som stihnúť likvidáciu prvých panelákov v Ružinove. A budem veriť že aj tie postmoderné debny s preskleným pohľadom boli v mene nízkych nákladov postavené tak, čo padli skôr.

  Riesenia
   Zolo 09-02-2004 16:06
  RE: Riesenia
   PeterS 09-02-2004 16:31
  Yes
   PeterS 09-02-2004 16:23
  Suhlasim
   Dewey 09-02-2004 17:41
  Smutny clanok
   PeterS 13-02-2004 16:19
  RE: Smutny clanok
   Lukas Krivosik 14-02-2004 17:01
  RE: Smutny clanok
   Peter Spáč 16-02-2004 0:04
  Rozpadnute budovy v centre
   Sranki 14-02-2004 15:44
  RE: Rozpadnute budovy v centre
   Ondrej Jombik 16-02-2004 16:11
  RE: Rozpadnute budovy v centre
   Dewey 16-02-2004 17:30

   

 

Slovenská otázka

Aká je podstata a zmysel slovenských dejín? Odkiaľ a kam kráča náš národ? Aký je náš vzťah k nám samotným a k slovenským dejinám? Ako sa s nimi vyrovnávame? Kde máme o sebe ilúzie a kde sa naopak podceňujeme? Sú tí, ktorých považujeme za našich hrdinov, skutočne hodní úcty? A poznáme vôbec všetky historické osobnosti, ktoré by si to zaslúžili? Kde sa končí vlastenectvo a začína sa nacionalizmus? Otázky, na ktoré okolité národy zodpovedali už dávno. A ak nie, aspoň o nich vášnivo diskutujú.

V slovenskom srdci sídli mnoho komplexov a mýtov o sebe i druhých. Veríme, že články v tejto rubrike vám pomôžu hlbšie spoznať slovenskú dušu a dajú odpovede aspoň na niektorú z vyššie položených otázok.

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group