ISSN 1335-8715

14-10-2003   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Chcete pomôcť Slovensku? Nechoďte do politiky!

Hovorí sa, že kto v mladosti nebol ľavičiarom, nemal srdce. Ak by to bola pravda, asi by sme museli skonštatovať, že nám tu v poslednom desaťročí vyrástla generácia s kamenným srdcom - tá totiž väčšinovo nadŕža pravici. Presnejšie by asi bolo, keby sa o mladých hovorilo ako o idealistoch s revolučnými sklonmi a o starých ako o pragmatických reakcionároch.

Pridať nový príspevok

Stale len prazdne slova a frazy
autor: Dewey
pridané: 14-10-2003 16:35


Len k niektorym veciam pre kratkost casu…

“že nám tu v poslednom desaťročí vyrástla generácia s kamenným srdcom”

No iste, komunizmus zly, kapitalizmus dobry{bez ohladu na formu}, lavica spiatocnicka, pravica progresivna, praviciar = uspesny = samostany = manager, podnikatel, laviciar = komunista. Mladi mali pred ocami moznosti, ktore im starsie generacie vytvorili tym, ze sa nedokazali adaptovat na nove vychodiska na trhu prace a celkovo na trhu. V prvych rokoch stacilo mat napad, pripadne zopar znamych a nieco sa pomaly dalo rozbehnut. Ludia ktorym este skola stihla dat potrebny know-how, pripadne vedeli za cim maju ist sa chopili moznosti. Mnohi mohli mat pocit, ze uspech je len funkciou sikovnosti. Potom zacalo prichadzat vytriezvenie. Ludia pomaly zacali chapat, co sa skryva za tymi velkymi zazrakmi. Zacalo viacej ludi pracovat v sukromnom sektore. Mladi, ktori prichadzaju na trh prace to maju uz tazsie, aj ked stale dobre.{zalezi samozrejme od sektoru} Aj rozbehnut vlastne podnikanie a presadit sa na trhu bez bohateho tatu s mnozstvom uzitocnych kontaktov je tazsie. Prichadza logicke vytriezvenie. Uz nestaci len dookola, ako Domino stavat svoju retoriku na Komunista = laviciar = zly, Konzervativec,Libertarian = dobry. Mladi ludia uz tak niesu zasiahnuty prelomovym obdobim roku 89, uz nestaci len utocit na emocie.

“alebo tá mečiarovská”
Co ma meciarova vlada spolocne s lavicovostou? Nehlasi sa nahodou k pravici resp. k stredo-pravemu spektru? Alebo si zamienas slova dobry/zly za praviciar/laviciar presne ako v DoFo. To mas teda vysoko postavene idealy ;-)

“len o niečo menej skorumpovaná”

akou velicinou to zmeriame? % preliateho HDP, potom si to nemyslim

“by sa chcelo čítať hrubého Johnsona”

Len cloveku, ktory ma zaujem o ucelovo zoradene fakty aby potvrdzovali chceny zaver alebo nevie co s volnym casom

“Keďže dávať je to najkrajšie, čo môže byť, v USA je filantropia súčasťou podnikateľskej etiky a je na nej postavený celý sociálny systém”

Co je na nej postavene? Nebyt vobec statnej podpory v USA, ktore je z vyspelych krajin na poprednej priecke v miere chudoby, tak by bolo este hlbsie. Uz len tento fakt vypoveda o tom, ako funguje ona filantropia. Nehovoriac o tom, ze sa za nou zvacsa skryvaju sukromne zaujmy.
“Z vreciek podnikateľov sú financované cirkvi, časopisy, nadácie, politické strany a think-tanky. Existuje bohumilejšia činnosť ako poctivo podnikať?”
Ano aj u nas by bolo na case nechat financovanie cirkvy na svoje ovecky. Politicke strany a media by vsak mali zostat mimo dosah sukromnych ekonomickych zaujmov, aspon pokym mame zaujem o kvalitnu demokraciu a nie oligokraciu na sposob krajin v Latinske Amerike.
Co maju think-tanky spolocne s filantropiou to teda nechapem...ved tu ide o snahu vytvorit tzv. nezavyslich odbornikov, ktory budu bojovat za sukromne zaujmy tych, ktory sponzoruju...

“Dnešné Slovensko profituje z toho, že máme periodiká typu Domino Fórum, že máme Hayekovu nádáciu či Konzervatívny inštitút a že máme ľudí ako Zajac, Pažitný, či Nižňanský, ktorí si reformu zdravotníctva a verejnej správy desať rokov robili do šuflíka a teraz dostali šancu.”
A ako z nich profituje. Vsak tam robia mlade ucha, ktore sa asi nemaju v zivote ako inak presadit. Nebyt politickych zaujmov(a politickych objednavok), ktore sa snazia legitimizovat, nikto by o nich ani nezakopol. Ano, zvacsa vacsi krikluni ohanajuci sa nejakou nespochybnitelnou doktrinou ako odbornici.

RE: Stale len prazdne slova a frazy
autor: Martin Hanus
pridané: 14-10-2003 19:49


Ano, vsade tam robia mlade ucha a zamysleli ste sa uz preco? Nie nahodou aj preto, ze komunizmus celkom vyhubil dve tri starsie generacie ekonomov/politologov/novinarov, ktori v tom odpornom kapitalizme od nas na zapad tvoria mienkotvornu zakladnu? Moje odporucanie: najskor rozmyslajte, potom piste, pomozete sebe aj nam.
RE: Stale len prazdne slova a frazy
autor: Dewey
pridané: 16-10-2003 10:51


Ani sa Vam pan Hanus necudujem, ze sa vas to dotklo. Vedome som pichol do osieho hniezda a hned tu na mna niekto vystrkuje zihadlo.
Ti sikovni a sluzni novinari/ekonomovia/politologovia rozhodne nepotrebuju na svoje uplantnenie institucie, kde sa svoje zaujate a povrchne vystupenia nemusia niest ziadnu zodpovenost, mozu tliachat do vetra a nechat si hladkat ego a vrecka ludmi, s ktorymi plytkymi sukromnymi zajmami taketo posobenie suvisi.{a stedro taketo institucie podporuju}

RE: Stale len prazdne slova a frazy
autor: Martin Hanus
pridané: 23-10-2003 18:11


Cudujem sa sebe, ze som sa vobec ozval. Nema zmysel komunikovat s anonymom, ktory si lieci svoje komplexy.
RE: Stale len prazdne slova a frazy
autor: Peter Botev
pridané: 18-10-2003 2:41


Dovolim si s Vami nesuhlasit. Ved napriklad na sudoch su sudcovia z "komunistickych" generacii. A isto sa najdu aj inde takyto ludia. To mame podla Vas odpisat vsetkych "starych komunistov" len preto,ze sa narodili v zlom case,takze niesu sposobily na vykon takejto funkcie?
Hovorite,ze komunizmus znicil generacie politologov,novinarov atd. Asi Vam uslo,ze aj zo starsich generacii mame dost schopnych novinarov,ucitelov,vedcov... Co taky politolog Mesežnikov? Mam taky pocit,ze na vysokych skolach neucia mlade ucha, ale postarsi ucitelia, titulom profesor sa mozu pochvalit len ludia zo starsich generacii. To, ze sa v niektorych instituciach vyskytuju do velkej miery len mlade ucha, je len evolucnym procesom vymeny generacii. Alebo tie institucie nestoja zato vacsim kapacitam,ktore svoje uplatnenie vidia inak.

RE: Stale len prazdne slova a frazy
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 19-10-2003 20:07


Mate uplnu pravdu: na sudoch su zvacsa ludia zo stareho rezimu: a zaroven je tam neskutocna korupcnost a nekompetentnost. Nahoda? Nemyslim...
RE: Stale len prazdne slova a frazy
autor: Zolo
pridané: 19-10-2003 21:57


Korupcnost a nekompetentnost sa nachadza v kazdom odvetvi nasej politickej sceny. Dolezite je vsak, aby bolo sudnictvo nezavisle. Takto sa aspon do istej miery kurumpujuce skupiny neutralizuju. Inak by to bolo ako za sociku. Jedna banda ovladajuca, exekutivu, legislativu a sudnictvo.
RE: Stale len prazdne slova a frazy
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 21-10-2003 22:33


Plne suhlasim: sudnictvo ma byt nezavisle nielen na politikoch ale aj na zaujmovych skupinach (co nase teda urcite nie je). A prave korupcnost je taky nepekny suvenir zo socializmu. Takze taky mensi lustrak by urcite nebol na skodu...
RE: Stale len prazdne slova a frazy
autor: Peter Botev
pridané: 23-10-2003 19:37


V poriadku,ale kym by ste nahradili starych "komunistickych" sudcov? Mladi ludia co idu na pravo,nechcu robit trestne pravo(aspon som to niekde cital) a aj keby chceli byt napr. sudcami,kde vezmu patricne skusenosti? Napr. kto by zastaval funkcie na Ustavnom a Najvyssom sude? Este som nikde nevidel,ze by v niektorej krajine sedel na Najvyssom sude 32 rocny sudca(sudkyna). Ale mohli by sme byt prvy,ktovie ci by to nasej krajine nepomohlo....
RE: Stale len prazdne slova a frazy
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 23-10-2003 22:26


Neviem ako je to so sudcami v Estonsku: prave tam fdali prakticky do vsetkych funkcii mladych ludi, ale prave o sudoch to povedat neviem. A co sa tyka ustavnych sudcov. netvrdim, ze zo sudnictva by mali byt vyhodeni hned vsetci nad 40, ale aspon tie najvacsie ryby z minuleho rezimu by sa patrilo
RE: Stale len prazdne slova a frazy
autor: Stano
e-mail: hegel@pobox.sk
pridané: 20-12-2006 6:33


Prepáčte, mám už pomaly 50-siat rokov, takže nie som nejaký mladík, hovoríte, že kde by mladí sudcovia vzali patričné skúsenosti, odpovedám , no predsa v praxi, v novom priestore spoločenských zmien. Obhajujete starých sudcov, že majú prax, to majú, ale akú? Ak chceme žiť v Európe podľa zaužívaných pravidiel demokracie, tak takz. skúsení sudcovia sú len brzdou demokracie, sú zdrojom korupcie ap. Oni síce majú skúsenosti to verím, ale aké, také aké ich naučil socializmus, tzn. uhni mocným, pomôž silným, prispôsob rozhodnutie podľa potrieb a ži nad pomery / korupcia ap./, dalo by sa pokračovať. Dať mladých do popredia je vždy výhodnejšie ako sa snažiť prispôsobiť ľudí ktorí nedokážu / a ani nechcú / prijať nové možnosti, ktoré vznikli po zvrhnutí socializmu, môžu byť nadaní, schopní,nepodplatiteľní/čo neverím/, jednoducho sú brzdov ďalšieho vývoja. Menej utpíme škody nástupom novej generácie , ako zotvaním skostnatelým starým / odborným a skúseným ?/ sudcom.
Tiez si myslim...
autor: Zolo
pridané: 14-10-2003 18:38


Rozhodol som sa vyzdvihnut pasaze, s ktorymi suhlasim a povazujem za dolezite.

1. "Slovensko najviac ženie dopredu svojpomoc" - to zhodou okolnosti je aj svetovym trendom. Nielen Linux. Svojpomocou sa riesia vedecke problemy, pisu encyklopedie a hasia poziare. Dokonca svojpomocou ide vytvorit aj internetovy mozgovy trust.

2. "Podnikateľ, ak je poctivý, je totiž niekoľkonásobným požehnaním pre spoločnosť" potrebujeme vlnu desattisicov podnikatelov. Hlavne malych a strednych s narodnym citenim. Niekolko desiatok ci sto politikov sa da kupit. Tisice podnikatelov podstatne tazsie.

3. "pozitívny historický mýtus" - to je uplne zakladna poziadavka. Kazdy jeden narod ho ma. My zatial naopak... hanime vsetko co nasi predkovia - ludia to z masa a kosti urobili.

4. "Recept na úspech je vždy ten istý: rozhodnutie zmeniť svoj údel, viera, nádej, usilovnosť, korektnosť a vytrvalosť. Mnohé z toho poznali už naši predkovia." Literatury na tuto temu je plno. Staci zacat zit po novom hodinu denne. Potom dve, tri, atd. Motivacia vsak nesmie byt, ze nieco s nami nie je v poriadku. My sme fajn. Ale nezaskodi dosiahnut este viac. To podla knihy "I'm OK you OK".

5. "Koniec-koncov, ak čakáte, že vám peniaze do peňaženky nasype vláda, Fico, či odbory, môžete čakať do zošedivenia." Pridavam Dzurindu, NATO, EU, zahranicne investicie, Svatu Stolicu, bratov Cechov, pravicove, lavicove, pravostredne, stredno lave a ine ideologie a na zaver aj Hayekov Institut. Pomoz si sam, aj pan Boh ti pomoze.

Panovi Deweymu
autor: Brdokoky
e-mail: asds@jsj.ll
pridané: 17-10-2003 14:47


Pan Dewey, Vy ste cynik, alebo Vam vadi zasadne vsetko co povie praviciar? Vas cynizmus je najvacsim nepriatelom akehokolvek pokroku. Viem ze ho zdiela vela mladych ludi, ale on je tym skutocnym nepriatelom.
A este by som sa Vas spytala, ktore ucha robia v pravicovych organizaciach??? Je Zajac mlade ucho alebo Niznansky. Alebo Jan Oravec, prezident Hayekovej nadacie???
Mam pocit, ze Vy ste stare ucho, taka stara struktura.

RE: Panovi Deweymu
autor: Dewey
pridané: 17-10-2003 15:27


"vadi zasadne vsetko co povie praviciar"
Vobec nie! Ide o to, akym sposobom pristupuje clovek k hladaniu rieseni. Ide o to, ci je clovek ochotny akceptovat celu sirku vychodisk, ide o to, ci neriesi vlastne plytke sukromne zaujmy, ci v argumentacii nenahraza inteligentne skumanie za nespochybnitelne doktriny. A tento pristup nema s pravicovostou-lavicovostou nic spolocne.{ta je vymedzena konkretnymi rieseniami}
Sebapropagacia za kazdu cenu(nadacia F.A.Hayeka) na takych nezmyselnostiach odtrhnutych od reality ako "den danovej slobody" hovori za vsetko.
Kto je vlastne ta nadacia F.A.Hayeka s medialnym nafuknutim - PhDr. Oravec a Ing. Svejna...a pravdepodobne zopar tych mladych o ktorych som pisal...To je onen slavny think-tank?!
Stara struktura?…ako poviete ;-)

RE: Panovi Deweymu
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 17-10-2003 23:49


Toto mam uplne najradsej: nazor typu, ze kazdy, kto presadzuje pravicove myslienky, je egoisticky (bolo by to nieco podobne, ako tvrdit, ze kazdy laviciar je nesamostatny, ba az lenivy)
RE: Panovi Deweymu
autor: Dewey
pridané: 20-10-2003 9:12


Ak si to pozorne precitate, pochopite, ze tento pristup je mi cudzi. Dokonca nasilne skatulkovanie(aj ked velmi zauzivane) na pravicu a lavicu je mi tiez cudzie.
Potom sa lahko moze stat, ze pre "praviciara" v jednom pripade budete "laviciar" a pre "laviciara" "praviciar".
Tu ide o inteligentnu diskusie, ak by sa zostreli konfliky a protichodne nazory, zanikla by aj diskusia.

RE: Panovi Deweymu
autor: Zolo
pridané: 21-10-2003 14:46


Stastny to clovek, ktoreho praviciari povazuju za laviciara a laviciari za praviciara. Nie kazdy ma snahu zaradit sa medzi ideologicky kategorizovane stado. I ked stadovitost na inom, ako ideologickom podklade casto prinasa vynikajuce vysledky.
RE: Panovi Deweymu
autor: Dewey
pridané: 21-10-2003 15:58


Kazdy kto svoju ideologicku orientaciu bude konfrontovat s realitou a nebude ignorovat vsetky vychodiska zisti, ze nieje a nemoze byt praviciar/resp. laviciar do takej miery, do akej sa ma pozitivny vztah k tej ci onej striktnr ohrnicenej ideologii ;-)
realita
autor: Peter Botev
pridané: 18-10-2003 4:14


V kazdej diskusii na PS su na pretrase klady(zapory) pravice a lavice. Diskutujuci si zvacsa neuvedomuju ,ze stranicka prislusnost este z nikoho nerobi dobreho(alebo zleho) cloveka. To ako clovek kona je vec jeho charakteru, ale z niektorych prispevkov mam taky pocit,ze akonahle niekto preukaze sympatie tej alebo onej strane musi byt automaticky dobry(alebo zly). Ak niekto vstupuje do politiky nato aby splnil svoje sny o rychlom zbohatnuti, moze nam byt absolutne jedno ci je "cerveny","zeleny" alebo "modry" t.j. jeho stranicka prislusnost nas nemusi zaujimat. Politika je ako ohen. Je to dobry sluzobnik,ale zly pan. Akonahle sa politici dostanu ku "korytam", kradnu vsetci: komunisti,demokrati,konzervatici ci liberali(napr. staci sa pozriet na vysledy kotrol na ministerstvach,ktore vykonava pravidelne NKU). Vidim dva hlavne dovody takehoto konania. 1. Prilisna zavislost stran od "sponzorov",ktori potom ocakavaju nejaku protihodnotu(aj za cenu porusovania zakona). 2.Drviva vacsina politikov(alebo statnych uradnikov) sa dostava na svoje funkcie za odmenu(ci uz je to odmena strany, v ktorej posobi,alebo "sponzorov",ktorich reprezentuje),bez dostatocnych zasluh a praktickych skusenosti v danom odbore.(napr. momentalne Ruskove personalne sarady na ministerstve,alebo Palackove vymenovanie za asistenta gen. riaditela v Europskej banke,dalsich prikladov je iste plna kopa). To,ze Meciar rozdal nas spolocny majetok do ruk zopar zbohatlikov,nemalo nic spolocne s jeho pravicovostou. Urobil by presne to iste aj keby bol laviciar. Z toho vyplyva,ze slovenskym problemom nie je ani tak pravicova(lavicova) prislusnost,ale charakter ludi,ktorich si volime do celnych pozicii tohto statu. Zatial sa ukazalo,ze nasa spolocna volba bola vzdy krokom vedla. Meciar kradol,nic sa nedokazalo, Dzurinda kradne,nic sa nedokaze a po nich bude kradnut Fico a opat sa nic nedokaze. To,ze neexistuje "politicka vola" t.j nechut politikov prijat zasadne kroky vo veciach ako je korupcia,svedci o ich charaktere. Alebo sa mylim? Antikorupcne zakony boli vypracovane uz v roku 1998. Doteraz sa nenasla politicka vola ich schvalit.Co je so zakonom o preukazovani povodu majetku? Ak sa aj po dlhych tahaniciach dostane nieco do parlamentu, vznikne z toho len kompromisny paskvil,ktory ma nulovu aplikovatelnost v praxi.Pri zakone o preukazovani povodu majetku som ochotny a myslim si,ze aj vacsina obyvatelov SR pristupit na "obmedzenie" mojich ustavou danych prav,ak to pomoze dobrej veci(a verim,ze by to malo dalekosiahle ucinky,ked sa politici tak boja prijat takyto zakon).

-Navyše, ani štúdium našinca na americkej univerzite negarantuje normálnosť výuky-
Strasne by ma zaujimala definicia vyrazu "normalnost vyuky".

-V mnohých hlavách ešte stále funguje ilúzia o tom, že politika zmení myslenie ľudí.-
A nezmeni? Ja si mysli,ze ludi tak otravi,ze uz o nej nechcu nic pocut. :-)

-Navyše, dnešných politicky zainteresovaných mladých ľudí (o povrchnej mlčiacej väčšine radšej pomlčíme) strašia skôr nočné mory zlých nadnárodných korporácii, než mokré sny a komu by sa chcelo čítať hrubého Johnsona, keď Korben je oveľa tenší.-
Dalo by sa o tom polemizovat. Napriek vsetkemu zlemu co stelesnuje nadnarodne korporacie,treba si priznat,ze prave nadnarodne korporacie prinasaju svetu evoluciu,formou novych technologii ich zavádzanim do praxe(nehovorim,ze zbrojarsky vyskum pomaha svetu). Bez nich by svet nemohol fungovat,iba ak za cenu drastickej zmeny sposobu zivota k horsiemu.

-Aj u nás sa robia reformy doslova proti vôli ľudí, ktorí by tu podľa prieskumov verejnej mienky mali najradšej akýsi dubčekovský socializmus, či tretiu cestu medzi komunizmom a kapitalizmom. Takéto prieskumy svedčia len o tom, že nás Slovákov neklame najviac Mečiar, Fico, či Dzurinda, ale náš vlastný sebaklam...-
Demokracia je o spolocnych hodnotach,nie o voli zopar ludi,ktori su pri moci. Chyba informovanost o reformach, reformy trvaju dlho(co samo osebe nemusi byt zle), robia sa poloreformy, ludia vedia viac o skandaloch politickych lidrov ako o nutnosti vykonat reformy. Nestaci,ze premier povie v televizii,ze ludia musia vydrzat, musi vediet presne povedat co sa danou reformou zlepsi,kedy sa to zlepsi atd. U nas sa politici pred obcanmi nesnazia reformy obhajit a vysvetlit,ale stavaju sa k ludom ako keby sa rozpravali s patrocnym dietatom t.j. takto to bude a hotovo. Keby to aspon robili poriadne,ale takto aby sa clovek stale len rozculoval,ze nadejna reforma po mesiaci "kompromisov" je horsia ako ziadna reforma.


-Slovensko najviac ženie dopredu svojpomoc -
Zase je to o spolocnych hodnotach. Na Slovensku bohuzial prevazuje privelky materializmus.

RE: realita
autor: Dewey
pridané: 20-10-2003 9:16


Suhlasim s Tebou Peter, celkom trefne si tie problemy pomenoval.
RE: realita
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 22-10-2003 22:27


Len tak na margo tej korupcie: je to problem nielen politickych spiciek, ale aj celej spolocnosti. U nas je korumpovanie este vzdy akosi "koser". Takze dokial sa nezmeni postoj vacsiny obyvatelsta ku korupcii aj na nizsich urovniach, ziaden zakon o preukazovani povodu majetku nepomoze.

P.S. Co sa tyka toho zakona o preukazovani povodu majetku: je celkom mozne, ze obcania by ho uvitali, ale o ludskych pravach (vratane prezumpcie neviny) nemoze rozhodovat vacsina, tie su nedotknutelne)

RE: realita
autor: Peter Botev
pridané: 23-10-2003 20:10


Suhlasim,ale ludia su taki hlavne preto,lebo vidia,ze je to relativne nepostihnutelne.Ak som advokat a som kamarat so sudcom a moj klient ponukne cezo mna uplatok,ako moze niekto dokazat prijatie uplatku? Mne sa zda,ze by prijatie takehoto zakona bolo dost velkym krokom vpred,aj ked neriesi pricinu,ale az dosledok.
RE: realita
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 23-10-2003 22:31


Jednoducho: prostrednictvom unikov na daniach (ak sa niekomu zjavi v garazi novy mercedes, nie je spravne, aby musel dokazovat, ako ho ziskal, ale ci zaplatil dan. A ak by sa toto dodrziavalo, potom by tu len zacal cirkus...)
RE: realita
autor: Peter Botev
pridané: 24-10-2003 14:05


Lenze prave toto "zdanovanie" pouzivaju rozne mafie na pranie penazi. Zdanis a peniaze su ciste.
RE: realita
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 25-10-2003 1:34


Ibaze pri uplatkoch vacsinou k danovym unikom dochadza, a aj keby dane platili, uz len tym musia vydokladovat povod majetku a tam sa uz mozu vrtat organy cinne v tresnom konani, aby ONI dokazali, ze peniaze (resp. majetky ako take) NEBOLI ziskane zakonnou cestou. Ak je to naopak, je to mozno rychlejsie a bezstarostnejsie, ale kolko ludi (kedze to nemozes diferenciovat len na poslancov prip. ministrov) si odklada vsetky blocky a zlozenky z nakupov za posledne roky?
RE: realita
autor: Peter Botev
pridané: 26-10-2003 13:28


Ale ved tam by sa jednalo o sumy presahujuce 100x priemernej mzdy,takze sa nejedna o blocky z nakupov(ak nepovazujes kupu 1 500 000 auta za bezny nakup :-))
RE: realita
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 26-10-2003 16:11


To nic nemeni na fakte, ze ide iba o priznanie totalnej neschopnosti zo strany vysetrovacich organov, ked na to, aby vynicili (resp. zredukovali) ekonomicku kriminalitu, musia posilapavat ludske prava a zakladne principy pravneho systemu
RE: realita
autor: Peter Botev
pridané: 27-10-2003 21:44


Problem je ten,ze proti ludom,ktori vyuzivaju demokraticky system(slobodny) na kriminalne ciele,je potrebne pouzit nestatandardne metody aj ked to postihne aj poctivych ludi.Ale opakujem,coho sa ma bat poctivy clovek? Mafia vyuziva slobodu danu demokratickym systemom a vyuziva ako hovoris neschopnost nasich uradov.
RE: realita
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 29-10-2003 19:28


Ide o to, ze samotne porusovanie ludskych prav je lumparen. A proti lumparni sa inou lumparnou bojovat neda. Argument, ze slusny clovek sa nema coho bat, je prinajmensom nechutny: po prve falosne obvinenia sa mozu vyskytnut (akoze sa aj vyskytovat budu), a v takom pripade je ovela tazsie sa branit, po druhe, pod tymto heslom bolo za sociku a predtym fasizmu perzekvovanych tolko nevinnych ludi, ze je to fakt dost zprofanovane. Takze, na zaver: je ovela efektivnejsie (a ludskejsie) donutit urady konat, a ludi nechat zit.
RE: realita
autor: Peter Botev
pridané: 01-11-2003 0:44


Ano, porusovani ludskych prav je zle. Lenze aj formu a obsah ludskych prav si vytvara samotna spolocnost a ked by sa dajme tomu rozhodlo 75% ludi v referende,ze ten zakon sa ma prijat,nemohlo by sa v tom pripade hovorit o porusovani ludskych prav. Verim,ze keby bolo referendum o tejto otazke,preslo by.
RE: realita
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 03-11-2003 19:27


Zakladna definicia ludsych prav je, ze su neodnatelne, neszudzitelne, nezrusitelne a nepremlcatelne, t.j. ak by ustavny sud uznal ze zakon o konflikte je protiustavny (resp. porusuje ludske prava), tak si mozeme referenda vypisovat aj trikrat do dna, ale zakon nebude moct byt prijaty
RE: realita
autor: Peter Botev
pridané: 04-11-2003 20:59


Ale ustava sa predsa da zmenit,to je to najmenej staci 90 hlasov poslancov.
Tak sa to nejako toci stale dookola...
autor: PeterS
e-mail: peter.seth@post.sk
pridané: 21-10-2003 17:22


Slubil som pokracovat v prispevku z minula..., tak aspon nieco k tej politike a tejto diskusii. Mate este pocit, ze ma zmysel hrat sa na laviciara a praviciara (vid. prispevok)? Snad len cisto hypoteticky. To ma nakoniec, ako strednegeneracneho, odlisuje od autorov ako p. Krivosik a p. Hanus. Oni si este v zaujme idealov mozu dovolit ignorovat tu realitu denneho bezfarebnu chleba. A on je bezfarebny. Ani modry, ani cerveny. A rozhodne je bezfarebny pre kazdeho, ci odborara, ci financneho magnata. Rovnako politika.

Čtrnáct charakteristik fašismu Lawrence Britt
Dr. Lawrence Britt studoval známé fašistické systémy (Hitlerovo Německo, Mussoliniho Itálii, Francovo Španělsko, Suhartovu Indonésii a další země latinské Ameriky) ve snaze najít společné charakteristiky. Nalezl čtrnáct klíčových charakteristik.

1. Mocný a stále pokračující nacionalismus
Fašistické režimy mají tendenci neustále používat patriotické slogany, motta, symboly, písně a další podobnou výbavu. Vlajky a státní symboly jsou všude. Nejen na budovách a v ulicích, ale i na oblečení a na doplňcích denní potřeby.

2. Pohrdání lidskými právy
Z obavy před nepřáteli a z důvodu potřeby vlastní bezpečnosti tvrdí fašistické režimy lidem, že lidská práva mohou být v určitých případech ignorována. Je to "nutné," říkají. Lidé mají tendenci nevidět, nebo dokonce souhlasit s mučením, popravami, vraždami odpůrců, dlouhým uvězněním apod.

3. Identifikace společného nepřítele / obětního beránka
Lidem je naočkováno společné nebezpečí a následně jsou vmanipulováni do sjednocujícího patriotického šílenství. Tvrdí se jim, že je nutno eliminovat toto vnímané nebezpečí nebo nepřítele: rasu, etnikum, náboženskou menšinu, liberály, komunisty, socialisty, teroristy apod.

4.Zvýšení významu armády
Navzdory existujícím viditelným domácím problémům dostává armáda disproporční množství peněz ze státní pokladny. Domácí agenda je zanedbávána. Vojáci a vojenská služba bývá oslavována a glorifikována.

5. Nespoutaný sexismus
Vláda fašistů má tendenci být téměř výhradně mužskou záležitostí. Více se lpí na tradičních ženských a mužských rolích. Rozvody, interrupce a homosexualita bývají potlačeny. Stát reprezentuje poslední (nejvyšší) instanci dozorce nad rodinou.

6. Ovládnutí masových sdělovacích prostředků
Někdy jsou média ovládána přímo vládou. V jiných případech jsou nepřímo kontrolována formou vládních regulací nebo sympatie budícími dobrými řečníky a mluvčími vůdců. Cenzura je běžná, zvlášť ve válečném stavu.

7. Posedlost národní bezpečností
Strach je vládou zneužíván jako motivační prostředek k ovládnutí mas.

8. Náboženství a vláda jsou provázány
Fašistická vláda má tendenci využít nejrozšířenějšího místního náboženství jako prostředku k manipulaci veřejným míněním. Vládní vůdcové hojně používají náboženskou rétoriku a terminologii navzdory tomu, že stanovisko hlavních představitelů zneužívané církve se diametrálně liší od vládní politiky a jejich činů.

9. Ochrana korporační moci
Industriální, obchodní a finanční aristokracie stojí za dosazenými vládci. Ona to byla, která je na příslušná vysoká místa dosadila. Pěstuje se oboustranně výhodný vztah mezi vládou, korporacemi a mocenskou elitou.

10. Oslabení moci pracujících
Organizovaná moc pracujících je jediným skutečným nebezpečím fašistické vlády. Proto bývají odbory buď zcela eliminovány nebo mají nasazený náhubek.

11. Opovrhování intelektuály a umělci
Fašistický národ má tendenci prosazovat a tolerovat otevřené nepřátelství vůči vyššímu vzdělání a akademii. Není neobvyklé, že profesoři a akademici bývají cenzurováni nebo dokonce zavíráni. Jakýkoliv projev svobodného názoru v umění je otevřeně napadán.

12. Posedlost zločinností a tresty
Policie ve fašistických státech mívá téměř neomezenou moc ve vynucování zákona. Lidé jsou často ochotni přehlížet policejní zvůli a dokonce se vzdát civilních svobod ve jménu patriotismu. Ve fašistických státech často existuje národní policie s téměř neomezenými pravomocemi.

13. Divoký, neovládaný kryonismus a korupce
Téměř vždy bývají fašistické režimy ovládány úzkou skupinkou přátel a spojenců. Jeden jmenuje druhého do důležitých pozic. Využívají vládní moc a autoritu k ochraně svých přátel před odpovědností. Pro fašistické režimy nebývá výjimkou, když si vládnoucí skupinka přivlastní přírodní zdroje a poklady státu nebo je přímo otevřeně ukradne.

14. Zmanipulované nebo zcela zfalšované volby
Volby ve fašistickém státě někdy bývají kompletní ostudou. Jindy bývají manipulovány pomocí pomlouvačných kampaní nebo dokonce odstraněním (vraždou) oponentů. K manipulaci s volebními hlasy se rovněž využívá legislativy a médií. Často se vhodně upravují hranice politických okrsků. Pro fašistický stát je typické využití soudní mocí k získání volebních hlasů a k vítězství.

Uveřejněno na http://www.couplescompany.com/FEATURES/Politics/Structure3.ht...

RE: Tak sa to nejako toci stale dookola...
autor: Dewey
pridané: 22-10-2003 11:08


Zaujimave, neviem ci to bude, ale mam silny pocit, ze vsetky body najvypuklejsie splna ista neokonzervativna vlada za velkou mlakou ;-)
RE: Tak sa to nejako toci stale dookola...
autor: Peter Botev
pridané: 23-10-2003 20:17


Nuz veru, USA maju dost spolocneho s uvedenymi bodmi,az nato pohrdanie ludskymi pravami a ten nesputany sexizmus spojeny s potlacanim homosexualov a pod.
Ale aspon vidno ake je v skutocnosti prelinanie lavice(fasisti) a pravice(vlada USA). Ale zase s fasistami by som ich neporovnaval od tych maju vdakabohu este dost daleko. Aj ked ako vidim podla uvedeneho clanku extremisticka lavica a extremisticka pravica maju dost spolocnych cielov(samozrejme kazda svoj ciel dosahuje inym sposobom).

Deweymu
autor: Lukas Krivosik
e-mail: amilakvari@hotmail.com
pridané: 23-10-2003 18:29


Dewey, Ty na jednej strane tvrdis, ze ideologie uz nie su dolezite, na strane druhej su Tvoje reakcie ako vystrihnute z ideologickej prirucky najortodoxnejsej lavice.
Ja nie som ziadny ideolog a to, co oznacujeme ako konzervativna politika sa da inak aj nazvat zdravy sedliacky rozum. Lavica moze stokrat tvrdit, ze hodnotove zaradenia uz nie su dolezite, stale tu bude niekto kto bude oddany iluziam o utopickej rovnosti a vzdy tu bude niekto, kto bude hajit zdravy rozum.
Trebars ista neokonzervativna vlada za velkou mlakou...

RE: Deweymu
autor: Peter Spáč
pridané: 23-10-2003 22:44


jasne, ze lavica bude tvrdit, ze delenie na ideologie je nepodstatne, pretoze pomenovat ideologiu rozhadzovania penazi lavicou by bola pre nich az prilis velka prehra
RE: Deweymu
autor: Dewey
pridané: 24-10-2003 10:08


Ake rozhadzovanie penazi? Nieje to napr. politika nutenenho sporenia na sukromnych dochodkovych uctoch, ktora bude pracovat s obrovskou reziou? {vacsou ako sucastne rozhadzovanie soc.po.?} Ze system bude zivit ovela vacsie mnozstvo bankovych uradnikoch? To je to rozhadzovanie?
RE: Deweymu
autor: Peter Spáč
pridané: 26-10-2003 23:13


hej stačila mi SDLka nedavno vo vlade, teda ta nam usetrila! minimalne kazdemu na jedno zanadavanie
RE: Deweymu
autor: Dewey
pridané: 27-10-2003 8:20


Jasne, za vsetko zlo prvej Dzurindovej vlady moze LEN SDL, je to stara a otrepana atrapa...
RE: Deweymu
autor: Peter Spáč
pridané: 28-10-2003 17:57


a hlavne PRAVDIVA
RE: Deweymu
autor: Dewey
pridané: 28-10-2003 18:21


ak sa Vam s tym pocitom bude lahsie zit, nech sa paci...som zvedavi na koho to hodite o 3roky...
RE: Deweymu
autor: Dewey
pridané: 24-10-2003 10:06


Taras.

"su Tvoje reakcie ako vystrihnute z ideologickej prirucky najortodoxnejsej lavice."
poprosim titul, rad si ho precitam. Dovtedy budem tvrdit, ze sa hlasim liberalizmu a povazujem svoje reakcie, umerne mojej hodnotovej orientacii ako liberalnu odpoved na problemy spolocenskej reality.

"Ja nie som ziadny ideolog a to, co oznacujeme ako konzervativna politika sa da inak aj nazvat zdravy sedliacky rozum."

Sedialcky ano, ale rozum tazko, v prvom rade, neokonzervativna politika sa uz tak zasadne vzdialila tej povodnej,resp. rezignovala na rovinu, v ktorej velmi dobre poukazovala na zvratenost v mysleni prvych velkych novodobych socialnych inzinierov, ktory sa snazili nasilu vnucovat a implementovat libertarianske doktriny{tu uz mozno o nich hovorit}. Neskor sa vdaka ekonomickych zaujmom stotoznili s myslienkami tzv. slobodneho trhu, dnes je to jedna z ich priorit{na pozadi ek. zaujom} Jasne ze nehovorim o nasich "ubohych"{z hladiska ekonomickej moci za nimi stojacej} KDHkoch, ktory sa "opicia", lebo oni su konzervativna strana a svetovy "konzervativizmus" sa ubera tymto smerom. Nechapu, ze to, po com sa opicia je len odrazom ekonomickych zaujmoch z ktorych jednotlivci profituju a drzia konz. politiku pri moci.

"Lavica moze stokrat tvrdit, ze hodnotove zaradenia uz nie su dolezite, stale tu bude niekto kto bude oddany iluziam o utopickej rovnosti a vzdy tu bude niekto, kto bude hajit zdravy rozum."

Z liberalnej pozicie tvrdim, ze stale nechces pochopit co znamena rovnost. To nieje rovnakost, ale ten najprirodenejsi respekt voci mnohorakosti ludskej individuality. Zdravy rozum - inteligentne riesenia sa musi opierat o skutocne vychodiska, skumanie moznych dosledkov. A toto rozhodne nieje to, co ponuka neokonzervativna alebo libertarianska politika.

Deweymu
autor: Lukas Krivosik
e-mail: amilakvari@h.com
pridané: 24-10-2003 13:08


"prosim si nazov tej ideologickej prirucky"

-OK: Co takto Deweyho Rekonstrukcia liberalizmu. Ved este aj pouzivas jeho meno ako nick. Dewey bol tym kto vymyslel moderny lavicovy liberalizmus.

Pokial ide o spojenie konzervativcov s klasickymi, ekonomickymi liberalmi, zase len ponukas nejaku sprisahanecku marxisticku pseudoteoriu. K spojeniu doslo, lebo to ze je nejaka strana konzervativna este samo o sebe nehovori nic o jej rieseniach ekonomickej politiky.
Skor ci neskor stoji kazda konzervativna strana pred rozhodnutim, ci si vybrat etatizmus, korporativizmus a kolektivizmus alebo slobodny trh, lebo nic ako specificky konzervativne riesenia pre ekonomiku neexistuje. Su len bud liberalne alebo socialisticke. US republikani a bristski konzervativci si vybrali slobodny trh. Nemecki a francuzski konzervativci si vybrali socializmus.
Pred touto dilemou je dnes aj jedina skutocna konzervativna strana na Slovensku, KDH. Aj oni staja pred dilemou sloboda alebo rovnost. Dufam, ze Palkovo kridlo prevazi a vyhra ekonomicka sloboda!

RE: Deweymu
autor: Dewey
pridané: 24-10-2003 14:59


Aspon si ju cital(ide o kompilat), ak ano tak pochybujem, ze si z nej nieco pochopil{rpozhodne to nieje lahke citanie}?

"Pokial ide o spojenie konzervativcov s klasickymi, ekonomickymi liberalmi, zase len ponukas nejaku sprisahanecku marxisticku pseudoteoriu."

Tak zacni studovat a zameraj sa na obdobie prvej polovice 19teho storocia. Btw. kde v Marxovi sa o tom docitam, rad si to nalistujem.

"K spojeniu doslo, lebo to ze je nejaka strana konzervativna este samo o sebe nehovori nic o jej rieseniach ekonomickej politiky."
Suhlasim. Ale to rozhodne nieje vysvetlenie. Pretoze to bol absolutny obrat voci povodnym hodnotam - obhajoba komunitneho zivota, rodinnych hodnot - teda tej skutocnej hodnoty
ktorej nositelom bol povodny konzervativizmus v pozitivnom smere...

"lebo nic ako specificky konzervativne riesenia pre ekonomiku neexistuje."

Suhlasim, presne tak je to aj s liberalizmom.

"Su len bud liberalne alebo socialisticke."

Taras.

"Aj oni staja pred dilemou sloboda alebo rovnost. Dufam, ze Palkovo kridlo prevazi a vyhra ekonomicka sloboda!"

ze ekonomicka sloboda, ako krasne sa ohyba tento termin ;-) neuveritelne

nie je o com
autor: Lukáš Krivošík
e-mail: amilakvari@p.com
pridané: 24-10-2003 16:17


Rozmyslam, ako chcem, ale mam pocit, ze nasa vzajomna diskusia dosiahla bod, kedy ju nie je mozne pohnut dalej, pretoze nase postoje su si ocividne prilis vzdialene.
Stale hovoris o istych hodnotach, ktore su samo o sebe krasne, ale obavam sa ze su nedosiahnutelne beznymi smrtelnikmi, su totiz proti prirodzenosti. Jeden clovek sa moze rozhodnut hlasat ich ako svoj politicky nazor, ale je nemozne ich uviest do politickej praxe.
Existuje na svete nejaka krajina, ktora splna Tvoje idealy??? Ak ano zaujimalo by ma ktora to je a co na nej povazujes za obdivuhodne.

RE: nie je o com
autor: Dewey
pridané: 24-10-2003 16:39


Nic nieje idealny, ak by bolo, nebolo by sa o co snazit. Niekedy je lepsie sa priblizit snazit priblizit k idealom, ale rozpoznat realne hranice, ktore sa nebudu dat prekrocit, pretoze potom sa to casto obracia prave voci onym idealom. Bez aplikovania inteligencie a poctiveho skumania vychodisk a dosledkov to nejde.

Este prosim skus zadefinovat tu prirodzenost a aspon zhrnut svoju predstavu o idealoch, ktore zastavam ;-)

čo to?
autor: Lukáš Krivošík
e-mail: amilakvari@p.com
pridané: 25-10-2003 19:30


Tvoj sposob argumentacie je naozaj zvlastny. O mojej definicii ludskej prirodzenosti si mozes precitat dost v mojich clankoch, o svojich hodnotach a idealoch zase vo svojich vlastnych prispevkoch. To tu mam cele nase debaty rekapitulovat??? To je ale pre Teba typicke, ja nieco napisem a Ty v zapati ani nepopries obsah, ale popries ze som to vobec napisal, tuto skusenost z debat s Tebou mam velmi casto.
A este k tomu, ze treba skumat vychodiska vedecky a poctivo: suhlasim a opakovany experiment socializmu v akejkolvek podobe vsade sposobil (ak nie smrt a vaznenie milionov) tak aspon nedostatok iniciativy medzi ludmi, vseobecne ochudobnenie, nemiestne zitie nad pomery (vid sucasna ceska vlada), zlenivenie ludi a moralny upadok.
A nech Ta EU neoslepuje. Nebude mat totiz dlhe trvanie. EU sa ako utopicky a nerealisticky produkt socialneho inzinierstva nakoniec zosype, tak ako pred nim Sovietsky zvaz.

RE: čo to?
autor: Dewey
pridané: 27-10-2003 8:15


"O mojej definicii ludskej prirodzenosti si mozes precitat dost v mojich clankoch"

nemal som pocit, ze by som niekde cital nejaku definiciu.

"To tu mam cele nase debaty rekapitulovat???"

len to, na co som sa pytal.

"To je ale pre Teba typicke, ja nieco napisem a Ty v zapati ani nepopries obsah, ale popries ze som to vobec napisal, tuto skusenost z debat s Tebou mam velmi casto"

ako mam popriet obasah, ked mu nerozumiem, neviem co si pod tym predstavujes. Tak hladam cestu ako ho pochopit.

"A este k tomu, ze treba skumat vychodiska vedecky a poctivo: suhlasim a opakovany experiment socializmu v akejkolvek podobe vsade sposobil (ak nie smrt a vaznenie milionov) tak aspon nedostatok iniciativy medzi ludmi, vseobecne ochudobnenie, nemiestne zitie nad pomery (vid sucasna ceska vlada), zlenivenie ludi a moralny upadok."
Co to sem zase pleties! Co tu spajas emotivne moje myslienky s tym, co tu bolo, co nemalo s demokraciou ani liberalnym pristupom k spolocnosti nic spolocne. Ale naopak pokus o socialnoinziniersky experiment o ktory sa snazia dnesne neokonzervativne strany a libertariani mozno pokojne v historii najst. Realny socializmus[na Slovnesku] bola prechadzka ruzovou zahradou.

"A nech Ta EU neoslepuje. Nebude mat totiz dlhe trvanie. EU sa ako utopicky a nerealisticky produkt socialneho inzinierstva nakoniec zosype, tak ako pred nim Sovietsky zvaz."

zase prazdne emocie, bez kuska argumentu. nemam zaujem pokracovat v takejto diskusii.

Kritizovat to co clovek nepozna a nechce spoznat, chce velku odvahu, rizkuje, ze si o nom ludia budu opravnene mysliet, ze je blbec.

tak
autor: Amilakvari
e-mail: a@f.d
pridané: 27-10-2003 9:00


Mi asi nefungujeme na rovnakej vlnovej dlzke. Ja som pod tym, co som opisal nemyslel len komunizmus, ale lavicove experimenty najroznejsich odtienov trebars aj ten svedsky model.
Pokial ide o to, ze nepoznam alebo nerozumiem EU, prosim specifikuj. EU je uz z povahy svojej existencie odsudena na zanik. Alebo chces tvrdit, ze snaha zglajchsaltovat niekolko europskych narodov pod umelu byrokraticku organizaciu a regulovat kazdy detail ludskeho zivota nie je socialne inzinierstvo???
Pokial ide o nejaky neokon, ci libertariansky experiment, o ziaden nejde. Naopak, ide o odstranenie umelych socialnych konstrukcii, ktore vytvorila lavica prostrednictvom statu. Tieto konstrukcie /napr. zapadoeuropsky stat blahobytu/ sa rucaju pod naporom ekonomickej reality.
Ale ak ma povazujes za blbca, tak pokojne mozeme svoju diskusiu ukoncit, aj tak sa asi nezhodneme. Ale nech je doba trvania EU nasim spolocnym experimentom, ktory preukaze ci som mal pravdu alebo som sa milil.
A este nieco: skus vysvetlit tym tisicom odvlecenych, zabitych a vaznenych, ze slovesnky komunizmus bol len prechadzka ruzovym sadom.

RE: tak
autor: Dewey
pridané: 27-10-2003 15:59


"Ja som pod tym, co som opisal nemyslel len komunizmus, ale lavicove experimenty najroznejsich odtienov trebars aj ten svedsky model."
A ten sa tyka "odvlecenych, zabitych a vaznenych"? Aky je vlastne nedostatok svedskeho modelu? Jedna z najvyssich priecok v rebricku HDI? Jedna z najlepsich mier dosiahnutej socialnej rovnosti, alebo inak najblyzsie priblizenie sa prirodzenym rozdielom medzi ludmi?


"Pokial ide o to, ze nepoznam alebo nerozumiem EU, prosim specifikuj."
To som nikde nenapisal, teda poziadavku povazujem za irelevantnu.

"EU je uz z povahy svojej existencie odsudena na zanik."
akej povahy?

"Alebo chces tvrdit, ze snaha zglajchsaltovat niekolko europskych narodov pod umelu byrokraticku organizaciu a regulovat kazdy detail ludskeho zivota nie je socialne inzinierstvo???"

Taras. Regulacia sa tyka najma ekonomickej roviny a prave toto otvara priestor pre slobodnejsie konanie ludi smerom k prejaveniu individuality. Rusia sa zdroje donutenia, ktore predstavuje naakumulovana ekonomicka moc, ktora ked sa vymani z politickej kontroly - upozornujem na DEMOKRATICKE MECHANIZMI - napacha tolko ludskeho utrpenia ako pred a pocas vypuknutia velkej hosp. krizy.

"Pokial ide o nejaky neokon, ci libertariansky experiment, o ziaden nejde."
Isteze ano, je to projektovane zhora, aplikovane na plebs, plebs presviedcany o bezalternativnosti, pochybnosti a poziadavky plebsu zahanane do uzadia, plebs odrezavany od rozhodovacich mechanizmov

"Naopak, ide o odstranenie umelych socialnych konstrukcii, ktore vytvorila lavica prostrednictvom statu."
Co to je umele a prirodzene, ved to uz zadefinuj. Stat ktory zavadza a chrani pravidla, ktore koresponduju len som zaujmami urcitej skupiny ludi a tie idu voci vacsine je prirodzenejsi ako ten druhy, ktory sa snazi zladit tieto zaujmy do kompaktneho celku prostrednictvom dem. mechanizmov?

"Tieto konstrukcie /napr. zapadoeuropsky stat blahobytu/ sa rucaju pod naporom ekonomickej reality."
Iste rucaju sa, ale nie ako pricina, ale dosledok ekonomickych procesov, ktore sa vymkli politickej kontrole...

"Ale ak ma povazujes za blbca"
Ak budes stale vnasat podobne emoticne sudy, hovorit o societskom rel. socializme, vyhodnodzovat hodnotove sudy a tie bez rozmyslu aplikovat na cokolvek co povazujes za zle, tak mozeme naozaj skoncit.

"A este nieco: skus vysvetlit tym tisicom odvlecenych, zabitych a vaznenych, ze slovesnky komunizmus bol len prechadzka ruzovym sadom."
Hovoris aj o mojich pribuznych. Z pohladu vacsiny napriek svojej nehumannosti bol skutocne prechadzka...{bez akehokolvek prejavenia sympatii voci totalitnemu rezimu co tu bol}
Skus to vysvetlit tym stotisicom(muzov, zien a deti) co skapinali(ju) na hladomor, umierali na najbeznejsie choroby, tlacili sa v kralikarnach v urcitom obdobi priemyselnej revolucie v kontraste blahobytu profitujucej mensiny...

oprava
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@f.d
pridané: 27-10-2003 9:03


V predchadzajucom prispevku som kolonku MENO omylom vyplnil nazvom mojej internetovej adresy. Takze som to ja :-))
re:
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@h.com
pridané: 27-10-2003 19:18


K tym tzv obetiam kapitalizmu asi tolko. Je rozdiel v tom, ci ta zabije iny clovek a je rozdiel v tom, ked zomries, lebo si lahkomyselne predal byt, niekedy predtym sa s teba stal alkoholik, narkoman a pod. a nasledne si skoncil na ulici. Zivot je prilis velky dar nato, aby sa s nim mohlo narabat nezodpovedne.
Samozrejme, aj ked sa niekto zakopne a urobi chybu ma sa mu vytvorit priestor, aby sa mohol pozviechat a opat sa zaradit do spolocnosti. Toho je dnes uz charita schopna. Mam znamu, ktora sa venuje tymto ludom v Blave a vravi, ze ked bezdomovec CHCE, tak tu existuje rebrik, aby sa so svojej situacie dostal. Je to len otazka chcenia. Som za sucit, ale nemozno vnucovat radu a pomoc dospelim ludom, ktory si radu nepytaju a pokracuju vo svojej sebadestrukcnej ceste. Pomoc ano, ale aby to nebolo vytvaranie zavislosti, kde sa dotycny viac spolieha na pomoc statu, nez na vlastne sily a nehovor mi, ze socialny stat tuto zavislost nevytvara. Vytvara ju aj ten svedsky a keby si sa spytal mnohych radovych Svedov, oznacili by prave tento nedostatok iniciativy za problem.
Prave tento clanok, od ktoreho obsahu sme sa v nasej diskusii uz hodne vzdialili je prave o tom: ako zbavit ludi na Slovensku zavislosti od statu. Politici mozu deregulovat, a mozu tej zavislosti ludi naucit, ale nemozu ludi od nej odnaucit. To je problem sucasnej slovenskej spolocnosti. A spolocnost tym trpi, lebo tak prichadza o talenty, ktore namiesto toho, aby rozmyslali ako si pomoct, aby nieco vymysleli, dostali nejaky napad, myslia len na to, kedy pride soc. davka.
Ale mozno myslis na ine obete kapitalizmu, na robotnikov 19.storocia, na vsetkych tych Oliverov Twistov, co uz v siedmych rokoch pracovali v tovarnach...
Ak myslis na nich tak si dovolim mali exkurz do historie. Zlepsit situaciu najchudobnejsich sa pokusali dva typy politickych stran. Na jednej strane bola socialna demokracia, co sa vtedy rovnalo dnesnym komunistom. Oni chceli revolucnou cestou zhodit kapitalizmus a nastolit vladu robotnikov. Potom tu boli krestansko-socialne a ludove strany, ktore vychadzali z buly Rerum Novarum. V USA tomu zodpovedali progresivisti, ktorych hnutie malo silny protestantsky naboj.
Socdemaci neurobili pre zlepsenie zivota robotnikov nic, len vela kriku a strajkov. Elementarne pracovne normy, ako skratenie pracovneho casu alebo obmedzenie detskej prace zariadili spominani krestanski socialisti a progresivisti. Paradoxom je ze v tomto okamihu uz ale javy, o ktorych je rec zacali ustupovat, teda taketo zlepsovacie iniciativy boli uplne zbytocne. Akonahle sa kapitalizmus dostal na urcitu vyvojovu uroven, rodicia zacali svoje deti posielat do skol a nie do fabrik. Fazou detskej prace, ked uz o nej rozpravame prechadza teraz napr. Pakistan. Deti tam musia pracovat, lebo by sa ich rodiny jednoducho neuzivili. Za desat dvadsat rokov ale bude tato krajina na takej urovni, ze rodicia budu svoje deti posielat do skol a nie do fabrik. Vsetko je vec vyvoja.
Slovensko ma tuto fazu uz za sebou, ale ani mi neoklameme historiu. Ak chceme jednoducho dobehnut zapadnu Europu, nemozeme si dovolit taky socialny stat ako maju oni.

re:
autor: Dewey
pridané: 28-10-2003 19:42


“K tym tzv obetiam kapitalizmu asi tolko. Je rozdiel v tom, ci ta zabije iny clovek a je rozdiel v tom, ked zomries, lebo si lahkomyselne predal byt, niekedy predtym sa s teba stal alkoholik, narkoman a pod. a nasledne si skoncil na ulici. Zivot je prilis velky dar nato, aby sa s nim mohlo narabat nezodpovedne”
Absolutne ignoranstvo voci velkej skupine ludi, ktora v ranno kapitalistiskom obdobi zomierali koli koncentracii ekonomickej moci v rukach malej skupiny ludi, ktory vdaka tomu mohli ucinne vykoristovat robotnicku triedu. {Odporucam aspon dobovu beletriu, ked Ti uz seriozna historia nevonia}
“Samozrejme, aj ked sa niekto zakopne a urobi chybu ma sa mu vytvorit priestor, aby sa mohol pozviechat a opat sa zaradit do spolocnosti. Toho je dnes uz charita schopna.”
Snad ludia nemaju cakat, ze Ti, co profituju na pravidlach vdaka ktorym mozu nemoralne osklbat urcitu skupinu ludi, najdu stratenu moralku a aspon omrvinku im vratia cez charitu.{nehovoriac o tom, ze sama charita moze podmienovat svoju pomoc kadecim, napr. ideologickou oriantaciou} Nebudte naivny.
“Mam znamu, ktora sa venuje tymto ludom v Blave a vravi, ze ked bezdomovec CHCE, tak tu existuje rebrik, aby sa so svojej situacie dostal.”
Ale to je specificka skupina ludi, otrhnutych od spolocnosti, ale co tie tisicky rodin ktore ziju z priemernej a mensej mzdy? Snad mi nechces povedat,ze hodnota prace kvalifikovaneho robotnika za 10 rokov zodpoveda jednemu strednemu mercedesu, alebo 2izbovemu bytu v Bratislave.
“Je to len otazka chcenia.”
V Tebou spominanom pripade ano, do urcitej miery. Lenze tu ide o specificky problem socialne “odlucenych” ludi.
“Som za sucit, ale nemozno vnucovat radu a pomoc dospelim ludom, ktory si radu nepytaju a pokracuju vo svojej sebadestrukcnej ceste. Pomoc ano, ale aby to nebolo vytvaranie zavislosti, kde sa dotycny viac spolieha na pomoc statu, nez na vlastne sily a nehovor mi, ze socialny stat tuto zavislost nevytvara.”
Ano, to riziko tu je. Na druhej strane, ak sa niekto uspokoji so standartom ktory mu prinasa zivotne minimum{skus si predstavit, ze z neho zijes} tak si viem celkom dobre predstavit, ze jeho cesta nepovedie na trh prace, ale na ine formy obzivy. Zial, zdedili sme nejaku struktutu hospodarstva, jej zodpovedajucu kvalifikaciu ludi, problem treba riesit citlivo a nie hlava nehlava ignorujuc vychodiska.
“Vytvara ju aj ten svedsky a keby si sa spytal mnohych radovych Svedov, oznacili by prave tento nedostatok iniciativy za problem.”
Keby si sa opytal mnohych radovych americanov, aku iniciativu musia vynakladat clenovia z rodovych milionarskych klanov, aby si udrzali socialny standara, tiez by asi mohli konstatovat toto iste. Naozaj veris tomu, ze chybajuca iniciativa je prekazkou na zlepsovanie ekonomickeho statusu vacsiny?{Problem je tak siroky, ze je mi ho luto otvarat } a ze je to uplne nezavisle {kde kolvek na svete} od moralnych hranic, ktore ma clovek postavene?

”ako zbavit ludi na Slovensku zavislosti od statu. Politici mozu deregulovat, a mozu tej zavislosti ludi naucit, ale nemozu ludi od nej odnaucit. To je problem sucasnej slovenskej spolocnosti. A spolocnost tym trpi, lebo tak prichadza o talenty, ktore namiesto toho, aby rozmyslali ako si pomoct, aby nieco vymysleli, dostali nejaky napad, myslia len na to, kedy pride soc. davka.”
Zase zovseobecnujes. Odporucam zacat podnikat! Pre Teba inu radu nemam. Skus zacat podnikat od nuly(-30%), bez akychkolvek business kontaktov v oblasti do ktorej sa pustis(-40%). A odporucam zacat podnikat s patdesiatkou na krku, rodinou, manzelkou a dozivajucimi rodicmi{ak niesi ignorant –20%}. Odhadujem to tak na 10% ze to za tychto vychodisk rozbehnes{pri tvojej bohatej kreativite, usilovnosti, sikovnosti, rozhladenosti…} 90% znamena vacsie stradanie ak akceptovanie podpriemerneho zamestaneckeho pomeru. Ak to dokazes Ty, dam uprimne klobuk dolu.
P.S. Prosim, prezrad, cim sa zivis, pevne verim, ze sa vykrutis ako had, ale neda mi nepolozit tuto otazku.

”Ale mozno myslis na ine obete kapitalizmu, na robotnikov 19.storocia, na vsetkych tych Oliverov Twistov, co uz v siedmych rokoch pracovali v tovarnach... “
Spravne…

”Zlepsit situaciu najchudobnejsich sa pokusali dva typy politickych stran. Na jednej strane bola socialna demokracia, co sa vtedy rovnalo dnesnym komunistom. Oni chceli revolucnou cestou zhodit kapitalizmus a nastolit vladu robotnikov. V USA tomu zodpovedali progresivisti, ktorych hnutie malo silny protestantsky naboj.
Socdemaci neurobili pre zlepsenie zivota robotnikov nic, len vela kriku a strajkov.”
Zase tliachas a improvizujes.{inak povedane, snazis sa vnucovat to ako by si to rad videl ty, bez ohladu na fakty} Strucne. Islo o hnutie za socialne prava, ktore sa formovalo v mnohych rovinach. Spoluposobenie vo vsetkych rovinach vyustilo v socialnu legislative.{ale aj vo vseobecnu demokratizaciu} Treba priznat, ze sa na nej naozaj podielali velke konzervativne{nieco ine ako dnesna neokonzervativna politika} autority{a spravne, zvacsa protestanti} ale rovnako aj liberalne, ktore odmietli bezhlavo obhajovat laissez-faire politiku a ignorovat korporativnu realitu a oligokraciu, ktora sa podielala na katastrofalnych zivotnych podmienkach vacsiny.{tu hovorime najma o Anglicku a USA}. V Anglicku to vyustilo az do stiepenia lib.demokratov{odidenci a odbori zalozili Labour party}. V inych krajinach EU bol tento process vsak trochu iny. Ale rozhodne nemam ambicie suplovat stredoskolske ucebnice.
“Akonahle sa kapitalizmus dostal na urcitu vyvojovu uroven, rodicia zacali svoje deti posielat do skol a nie do fabrik.”
Iste hned ako im to socialna legislativa umoznila resp. vytvorila na to priestor.
“Deti tam musia pracovat, lebo by sa ich rodiny jednoducho neuzivili. Za desat dvadsat rokov ale bude tato krajina na takej urovni, ze rodicia budu svoje deti posielat do skol a nie do fabrik. Vsetko je vec vyvoja.”
Odporucam stravit chvilku na strankach UN a skumat mieru gramotnosti v jednotlivych krajinach vo vztahu k HDP. Potom som ochotny diskutovat.

”Slovensko ma tuto fazu uz za sebou, ale ani mi neoklameme historiu. Ak chceme jednoducho dobehnut zapadnu Europu, nemozeme si dovolit taky socialny stat ako maju oni.”
Nie, my si ho nemozeme dovolit len a len preto, aby kapital nezobral nohy naplecia a neprestahoval sa inam a naopak, aby k nam prudil z krajin, ktore garantuju vyssi soc. standard ale prirodzene vo vseobecnosti nizsie zisky pre velke korporacie.

re:
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@h.c
pridané: 30-10-2003 19:19


No tak na tej dedine to mali ti robotnici v 19. storoci asi idealne! Zrejme preto sa tak hufne stahovali do miest. Ranny kapitalizmus mozno nebol ziadna selanka, ale keby si ty ludia mysleli, ze na vidieku je lepsie tak tam ostanu.

-boli to najma protestantski reformisti-

Nezabudajme aj na bratov katolikov a ich bulu Rerum Novarum, to ale Tebe v Tvojej antikatolickej horlivosti asi nic nehovori.

-nebudem suplovat stredoskolskeho profesora dejepisu-

To naozaj nemusis, o historii mam skutocne dost informacii.
Tu ma inak napada Tebou tak oblubene spochybnovanie Paula Johnsona. Musim povedat, ze moj profesor rimskeho prava bol cely bez seba, ked som mu v obsiahlom referate tlmocil nazor na pad rimskej rise, ktory Johnson predstavil vo svojej knihe Nepriatelia spolocnosti. Moj profesor, ktory je na tuto uzku cast dejin skutocne odbornik tvrdi, ze Johnsonova interpretacia upadku Rima sa velmi blizi tej jeho. A este mala poznamka, moj profesor predtym o Johnsonovi ani nechyroval a nie je nutne praviciar. Tymto chcem povedat, ze mam s Johnsonom skusenost, ze si nevymysla a aj ked pise o Slovensku (Velka Morava v Dejinach krestanstva. ci zanik CSR v 1939 v knihe Dejiny 20.storocia) su jeho analyzy velmi objektivne a vyhyba sa zjednodusovaniu, ktore je take typicke napr. pre francuzskych historikov(vid Pierre Miquelle zo Sorbonne).
Myslim si teda, ze moje zdroje informacii su uplne v poriadku a toho profesora dejepisu musim odmietnut. Ma ale napada, ze raz som mal profesorku historie, ktora mala velmi podobne nazeranie na dejiny ako mas Ty. Mal som s nou velke problemy, lebo som si dovolil spochybnit jej vyklad, v ktorom oznacila Nemcov za pachatelou masakry polskych dostojnikov v Katyni.

-Som si isty, ze sa vykrutis ako had ale napis cim sa zivis-

Z mojich vyssie napisanych slov zrejme vypliva, ze som student prava. Na najdolezitejsie ohladne studia mi prispievaju rodicia, zvysok financujem sam cez rozne prlezitostne veci a brigady. Nie som z bohatej rodiny a nepotrebujem historicku beletriu, aby som chapal ako sa citia ludia, ktori nemaju.
Mam osobnu skusenost, ze ked sa clovek snazi, moze si pomoct. A preto som aj takym horlivym zastancom slobodneho trhu. Len tento system a ziadny skurveny socializmus, mi umozni vyuzit dary, ktore som dostal od Boha, splnit si svoje sny a zit lepsie. Prave preto sa mi zda zvlastne, ze najvacsii socialisticki hajzli z celeho sveta vysli z prijemnych predmestskych stvrti strednej vrstvy a chcu bojovat za prava chudobnych.
Ja velmi dobre viem, co to je mat rodinu a dostavat pat tisic. Ja vsak nechcem, aby si Ty a Tebe podobny chytraci bojovali za moje prava. Vies co by ludom dole najviac pomohlo? Keby ich arogantni stredostavovski intelektualy ako si Ty nechali bojovat samych za seba a nerobili z nich nesvojpravnych depkov.

re:
autor: Dewey
pridané: 31-10-2003 13:53


“No tak na tej dedine to mali ti robotnici v 19. storoci asi idealne! Zrejme preto sa tak hufne stahovali do miest. Ranny kapitalizmus mozno nebol ziadna selanka, ale keby si ty ludia mysleli, ze na vidieku je lepsie tak tam ostanu”

Matka bozia. Zase chces aby som suploval stredoskolske ucivo{ak nie este skorsie}? Pocitaj si prosim, aky process viedol ku koncentacii volnej pracovnej sily v mestach.

“Nezabudajme aj na bratov katolikov a ich bulu Rerum Novarum, to ale Tebe v Tvojej antikatolickej horlivosti asi nic nehovori.”

Nerob zo mna ignoranta. (ide o encykliku, nie o bulu, ale to len tak btw.)(spaja sa s nou zopar zaujimavych veci v sirsich suvislostiach)
“boli to NAJMA protestantski”
naozaj nechapem co ti na tej formulacii vadi. Za tym NAJMA si vo vztahu k obom spominanym krajinam 100% stojim.
“antikatolickej horlivosti”
– snad len v priamej kritike institucie katolickej cirkvy.

“Rima sa velmi blizi tej jeho.”
Vypichujes z jeho “diela” jeden maly utrzok a ako relevantny dokaz jeho celkovych kvalit uvadzas konkretne hodnotenie isteho profesora rimskeho prava. Nemam zaujem diskutovat na temu Johnson a jeho dielo, ktore by som pozitivne ohodnotil skor ako milovnik beletrie{jeho zmysel pre fabrikovanie privlastkov je jedinecny} ale nie ako milovnik faktov. Bodka.

K tvojmu vyznaniu nepotrebujem nic dodat.Dufam, ze bolo aspon tak uprimne ako dlhe.

“podobny chytraci bojovali za moje prava.”…nebojujem za tvoje prava, bojujem za demokraciu a slusne spolocneske pravidla pre tych, ktorych som splodil a splodim resp. ti co pridu po nas a bojujem proti socialnoinzinierskym pokusom slapajucim po demokracii, liberalnych hodnotach akou je ucta voci mnohorakosti ludskej individuality.
Neda mi este nespomenut, ze v mojej blizkosti sa nachadza zopar ludi, ktorym financna situacia rodicov neumoznila studovat prave na tejto skole. Nekrestanske peniaze, ktorymi sa obohacuje tamajsia akademicka smotanka, nemohli ich rodiny utiahnut.{verim, ze si sa pricinil/s, ako clen ak. komunity aj ty o napravu tohoto smutneho stavu}
P.S.
Prajem vela uspechov po naplneni pravnej praxe pri slapani cestou vlastneho businessu, verim ze pribudne pravnik-pidnikatel/zivnostnik-s trochu moralky na dlani(a bude profitovat aj bez "lukrativnej" klientely);-)
P.S.2
Nepovazujem to za podstatne, takze slobodne ignoruj ak uznas za vhodne, aky odbor prosim konkretne studujes?

re:
autor: Lukáš Krivošík
e-mail: amilakvari@p.com
pridané: 31-10-2003 14:51


Este som sa nespecializoval, ale rozmyslam o komercnom prave. Inak, nezda sa Ti, ze nase vzajomne predstavovanie sa je trochu asymetricke? Ja sa tu podpisujem menom a priezviskom, Ty nickom. Ja neviem kto si, co robis, cim sa zivis, hoci Ty sa ma na tieto veci pytas...

K tomu, ze nechces tu socialnoinzinierske projekty by som sa Ta opytal, ci Europska unia podla Teba nie je prave takymto projektom???

A asi som odhalil koren nasho sporu. Ty tu vidis nejaku spolocnost. Podla mna ale ziadna spolocnost neexistuje, je to cisto literarny pojem, existuje len sebecke individuum a este eventualne rodina. Vsetky ostatne sposoby sebaidentifikacie ako vrstva, narod ci spolocnost su len negativnymi sebaidentifikaciami (ide o to, co nas robi inymi voci ostatnym) a krajina postavena na "socialnej solidarite" alebo na narode ako na ideologii je odsudena k zruteniu.
Najlepsie usporiadanie je podla mna take, ktore umozni tvorivym jednotlivcom rast. Preco este Slovensko nema vlastne nadnarodne korporacie??? Lebo tu nebol nikdy system, ktory by nadrzal cestnym a sikovnym ludom. Takyto system sa tu s namahou a velmi pomaly buduje az od roku 1989 s velmi dlhou prestavkou meciarizmu.

Mna by zaujimalo ako maju byt veci verejne v tejto krajine spravovane podla Teba. Chcem pocut nejaku alternativu, co by mala vlada robit ako prve, druhe a tak dalej. Bez jasnej ponuky alternativy je nasa debata ciro akademicka.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group