ISSN 1335-8715

19-08-2003   Peter Spáč   Slobodný trh   verzia pre tlač

Profitná daň pre Slovensko!

Princíp profitnej dane je veľmi jednoduchý. Ako prvé treba podotknúť, že jedinou podmienkou jej zavedenia je už fungujúca rovná daň v danej krajine. Je založená na motivovaní človeka k vyššiemu výkonu a tým aj zisku, pretože sadzba dane sa počíta na základe dvoch čísiel. Ide o minuloročný a tohtoročný zisk.

Pridať nový príspevok

vynikajuce
autor: balalayka
e-mail: balala@post.sk
pridané: 22-08-2003 13:04


Vynikajuci clanok. Autor dobre ukazuje ako by sa nasa rovna dan dala vylepsit, dokoca systemom, ktory by bol svetovo unikatny. Este zostava, aby si tuto ideu osvojila nejaka slusna pravicova strana.
Fajn idea
autor: Thomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 27-08-2003 0:01


V principe fajn idea, ale bojim sa, ze by to automaticky viedlo k podvodom v uctovnictve, co nikdy nie je dobre.
Reakcia autora
autor: Peter Spáč
e-mail: marble@pobox.sk
pridané: 27-08-2003 0:33


K akým konkrétnym podvodom by podľa teba mohlo dôjsť?
RE: Reakcia autora
autor: Dewey
pridané: 28-08-2003 17:06


Jasne...

Ked v jeden rok urobim vacsie investicie, rozsirim zaber podnikania, tak sa mi na konci roku na ten minimalny zisk este vyrubi maximalna dan.

Stale bude platit zlate pravidlo, ze najlepsia je 0 a nie zisk. Ak vykazem 3 roky po sebe +- nulu a zisk si "nahradim" z "ciernych" peniazkov dan taku ci onaku mozem veselo ...

RE: Reakcia autora
autor: Peter Spáč
e-mail: marble@pobox.sk
pridané: 28-08-2003 19:28


Veď presne o tom to je, aby tí ktorí do seba investujú, mali neskôr uľahčenú cestu. A mimochodom, keď som nad tým nápadom rozmýšľal, vôbec som nemyslel na tých, ktorí začnú okamžite rozmýšľať, ako všetko zneužiť. Tí čestnejší sú mi predsa len bližší.Hmm čím to asi tak bude?
RE: Reakcia autora
autor: Dewey
pridané: 08-09-2003 17:27


Ti cestnejsi platia dane a nepotrebuju ziadnu podobnu nezmyselnu motivaciu(plati aj pre rovnu dan, ktora je vzhladom na zakladne ekonomicke poucky absolutne nespravodliva), ktora sluzi na legitimizovanie zneuzivania systemu.
Zial, realita je taka, ze cim viacej vyskakuje na trhu tych druhych, tym viacej su nuteni k podobnym praktikam siahat aj dalsi aby uspeli v konkurencii.

RE: Reakcia autora
autor: Peter Spáč
e-mail: marble@pobox.sk
pridané: 09-09-2003 0:06


Ja sa uz vlastne ani nedivim, ze sa ti moj napad nepozdava, ked uz rovna dan sa ti vidi nespravodliva. Vysvetli mi prosim ta toto: Preco ma ten, co rocne zarobi milion odviest vyssiu percentualnu dan, ako ten co zarobi len pol miliona?
RE: Reakcia autora
autor: Dewey
pridané: 09-09-2003 17:59


Velmi jednoduche, uzitok(marinalny uzitok) z kazdej dalsej zarobenej koruny rastie. Vysvetlenie preco myslim najdes v hociktorej ucebnici ekonomie pre stredne skoly.
Za cislami treba vidiet aj obsah, nie ich len bezhlavo matematicky porovnavat, to si mozno dovolit v tomto obore, ale nie v ekonomii.

RE: Reakcia autora
autor: Peter Polák
e-mail: polak@netcompact.sk
webstránka: http://www.netcompact.sk
pridané: 16-09-2003 0:32


Áno, pôžitok z každej ďalšej koruny rastie. Preto pri rovnej dani (napriklad) 20% zaplatí ten, čo zarobil pol milióna, iba 100 000, zatiaľ čo ten, ktorý zarobil milión, zaplatí 200 000. To sa mi zdá dosť spravodlivé.

Naopak pri dnešnom daňovom systéme je diskriminovaný ten, ktorý je úspešný a zvýhodňovaný je ten, ktorého podnikateľské schopnosti sú slabšie. Ktorý z nich dvoch viac prospeje štátu? Toto sa mi zdá celkom solídne postavené na hlavu, nie rovná daň...

RE: Reakcia autora
autor: Dewey
pridané: 16-09-2003 9:28


Cize, pozname jednu z jednoduchych tez...

"rovna" dan nieje rovna, pretoze jej uplatnovanim nedochadza k rovnakym proporcionalnym dosledkom z hladiska uspokojovania potrieb...a je nespravodliva, s rastucim prijmom rastie schopnost uspokojovat potreby nelinearne...

a co tu chces este riesit...?

BTW. mne to nevysvetluj, vysvetli to ludom s nizkym prijmom, ktory si nemozu fakturovat a nesamania s uctovnictvom

RE: Reakcia autora
autor: Peter Spáč
pridané: 23-10-2003 22:45


ale kto ma zakazane zarobit viac ako zaraba?
RE: Reakcia autora
autor: Dewey
pridané: 09-09-2003 18:05


Nehovoriac uz o tom, ze radikalne prijmove nerovnosti su vysledkom, z hladiska klasickej liberalnej ekonomie, deformacii trhu. Ide o zneuzivanie(vyuzivanie) moci vyplivajucej z ekonomickeho postavenia na trhu. Preco branit tym, voci ktorym je tato moc uplatnovana aby prostrednictvom politickej moci si uplatnili kompenzacny mechanizmus, inak povedane, aby sa deformacia trhu napravila? [upozornujem pre istotu, ze sa bavime o dani z prijmu fyzickych osob]
Zly koncept
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@panorama.sth.ac.at
pridané: 30-08-2003 12:43


Ked sa nad tymto navrhom zamyslime, zistime, ze vlastne nie je liberalny a ma dokonca lavicove prvky.

Podstatou navrhu je vlastne degresivne zdanovanie. Predstavme si hypoteticku situaciu, ze by bola rovna dan 0%. Podla tohto modelu by firmy vykazujuce zisk mali byt dodatocne podporovane, a teda dostat od statu dotacie. Z matematickeho hladiska je situacia s nenulovou rovnou danou rovnaka; na znizenie dane sa da pozerat ako na dotacie (ktore zaplatia pochopitelne ti, ktori maju narast zisku mensi/ziaden).

Cely system ide teda proti konceptu liberalizmu, ze stat sa nema miesat do trhu a nikoho nepreferovat. Rovna dan je liberalnejsia.

MfG shurdeek

Reakcia autora
autor: Peter Spáč
e-mail: marble@pobox.sk
pridané: 30-08-2003 18:17


No velmi zaujimava hypotéza. Lenže keby skutočne existuje, tak štát nemá tých ziskovejších čím dotovať, pretože by nič nedostával. Že nie je návrh až tak liberálny, to by som ešte bral. Ale to že je ľavicový, to je dosť aj na mňa. Veď práve pravicová politika sa sústreďuje na podporu jednotlivca a nie masy a to takým štýlom, aby sa každý jednotlivec mohol presadiť bez pomoci nejakej vyššej sily(rozumej štátu). Čiže žiadne dotácie, ale odmena za prácu, ktorú jednotlivec vykonáva v prospech štátu. A mimochodom nikto nevraví, že rovná daň je zlá, ale nemusí byť najlepšia.
RE: Reakcia autora
autor: Peter Šurda
e-mail: shurdeek@panorama.sth.ac.at
pridané: 02-09-2003 22:26


Z reakcie mám dojem, akokeby obsahovala protichodné tvrdenia:
- "podpora jednotlivca a nie más": nevidím nejaký veľký rozdiel medzi tým, či sú podporovaní bohatší alebo chudobnejší
- žiadne dotácie, ale odmena za prácu": detto, existuje preferovaná skupina, či su to tí, čo robia obchody dobre alebo zle je podľa mňa jedno.

Štát nemá preferovať nikoho, každý má byť preferovaný rovnako. Podľa konceptu profitnej dane, ked mi napr. nejaký **** nezaplatil faktúru a mám preto nižší zisk a on vyšší, systém bude preferovat toho *****. Inými slovami, ked je niečo preferované, dá sa to zneužiť, a ľudia to budú zneuživať. Možno to nebolo myslené "ľavicovo", ale pre mna je to jednoducho vytváranie nerovných šancí.

MfG shurdeek

RE: Reakcia autora
autor: Peter Spáč
e-mail: marble@pobox.sk
pridané: 03-09-2003 19:21


Takze protichodne? No ako myslis. Ale povedal si, ze ak ti nejaky ... nezaplati fakturu, tak je to vlastne jeho vyhoda. Lenze kto ti kaze s takym ... spolupracovat?
RE: Reakcia autora
autor: Tomas
pridané: 21-09-2003 13:59


A ty akoze dopredu vies, ze ta firma nezaplati fakturu??? To si myslis, ze ti povie: "radi by sme s vami spolupracovali, boli vasim odberatel, ale nezaplatime fakturu, chcete napriek tomu s nami spolupracovat?"
RE: Reakcia autora
autor: Peter Spáč
pridané: 22-09-2003 22:42


Ty nechápeš o čo ide. Tu sa nikto nestará o to, s kým a za akých podmienok uzatváraš kontrakty s inými. To je len tvoj problém a tvoja zodpovednosť. A nehádž vinu či už na rovnú alebo profitnú daň. Alebo radšej sa hrajme na "štát postaraj sa"?
RE: Zly koncept
autor: Alexander Botev
pridané: 02-09-2003 22:25


suhlasim, ze mozeme za dotacie povazovat aj take odpocitatelne polozky a ine veci, co je to vsak v porovnani s dotaciami do polnohospodarstva???

podla mna je uvedeny navrh pravicovejsi ako rovna dan, pretoze prinasa vyhody pre tych, ktori nieco produkuju a nevyhody pre tych, ktori produkuju menej (vobec)
dalej v pravicovosti je to aj o sikovnosti a nie o rovnostarstve...
(to uz su vsak velmi nejasne hranice medzi dobrou a zlou danovou politikou, pravicou a lavicou)
a s tymi investiciami a naslednymi odpismi, ktorymi sa zvysuju naklady a znizuje zisk sa da vysporiadat napr. ako s pripocitatelnymi polozkami k zakladu dane, napriklad ked uz.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group