ISSN 1335-8715

28-08-2003   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Chudoba a rovnosť

Mnohí dnes plačú za „starým dobrým socializmom“, kde všetci zarábali približne rovnako, nikto nemal viac, či menej než priemer. Nedávno som videl reportáž o poprednom švédskom chirurgovi, ktorého mzda bola zhruba na úrovni švédskeho taxikára. Je však fakt, že niekto zarába viac a niekto menej naozaj nevyhnutne zlý?

Pridať nový príspevok

absolútna pravda
autor: marble
e-mail: marble@pobox.sk
pridané: 28-08-2003 14:27


Čo k tomu viac dodať?
RE: absolútna pravda
autor: Dewey
pridané: 28-08-2003 16:53


Demagogia hodna len libertarianov, na ktorych sa autor odvolava...

"Hore je hŕstka bohatých a pod ňou čoraz viac a čoraz chudobnejších ľudí."

Co na tom chcete riesit, je to fakt...

"bohatí ľudia k svojmu majetku prišli poctivou cestou"

Je takze povedat kde su hranice moralneho, kazdy ich ma postavene niekde inde, ak kocke z jednej rodiny, povedzme nejakej Zuzane B. nerobi moralny problem na ceste k bestarostnej existencii splhat sa po chrbte svojich milencov a striedat ich z vypocitavosti ako ponozky iny clovek moze mat cestu "hore", ak sa pridrziava vseobecnych moralnych zasad nasobne tazsiu. To je len jeden malicky priklad.
Iny priklad. Na trhu sa ma najlepsie ten co najviac "ojebava". Aj zacat podnikat ma najvacsiu sancu ojebavac s najsilnejsim zaludkom alebo s kamosmi na spravnom mieste.
Neplatenie faktur to je narodny sport. Parazitovanie a vyzivovanie firmiciek zo statnej kasy dalsi.

"Ak je niekto šikovný, môže sa vypracovať, no ak niekto so svojím majetkom narába nezodpovedne, môže ho stratiť"

Moze, ale toto nieje ziadne pravidlo, trh taketo nic negarantuje. Netreba to glorifikovat ako to zaslepene radi robia libertariani.

"kde vládne štátnym prerozdelovaním nastolené rovnostárstvo, tam chudobnie spoločnosť ako celok."

Samozrejeme to je cele nezmysel. Prerozdelovanie nema vztah na vysku hosp. rastu. resp. nikto to ziatial nedokazal. Mozno ani nedokaze kedze USA dosahovalo najvacsi hosp. rast prave vtedy, ked boli mzdy najvyrovnanejsie v celej jeho historii.[a islo aj o kvalitativne najlepsi rast]

"Samozrejme, je nevyhnutné, aby príjmy najnižších zárobkových skupín stačili na dôstojné živobytie. Toto dnes u nás nie je naplnené."

A co s tym navrhujete robit?

Este k Hayekovej typicky povrchnej veticke..

REALNE MZDY spodnej patiny obyvatelstva uz niekolko rokov +- klesaju alebo stagnuju, zdrojov toho poklesu a stagnacie sa identifikovalo niekolko, ale nikto tento fakt nepopiera. Naopak prijmy a podiel vrcholca pyramidy nadalej radikalne narastaju.
Socialisticka europa tento trend vykazuje v ovela mensej miere. Napriek vyske HDP ktora radikalne prevysuje ktorukolvek EU krajinu, USA nestoji asni zdaleka na vrchole rebricka HDI(Human development index). Podobne rozdiely najdeme medzi mnohymi krajinami, ktore maju rovnaku vysku HDP ale radikalne inu kvalitu zivota.

Urcite Ta za tuto syupidnost niekto pohladka a mozno Ti podhodi aj nejaku kost...len tak dalej s klapkami na ociach sa v dnesnom svete zije lahsie. [prepokladam, ze viac ako 25 nemas a odpracovanych viac ako 5 rokov tiez nie]

RE: absolútna pravda
autor: marble
e-mail: marble@pobox.sk
pridané: 28-08-2003 19:30


Dewey spamätaj sa, ty tomu čo píšeš aj skutočne veríš?
Dewey = absolútna pravda?
autor: Jarka Urvová
pridané: 30-08-2003 20:10


Dewey,
Predpokladam, ze ty mas podstatne viac ako 25 a vacsinu svojho zivota si prezil budovanim stastnejsieho zajtrajsku v socializme, z ktoreho ti nepochybne ako nasledok okrem ineho ostala aj nenavist voci imperialistickym tmarom. Samozrejme, ze to ta opravnuje pohrdat kymkolvek, komu sa podobna krivda uz nestihla udiat – a mimochodom, aspon ma dost odvahy sa podpisat. Bolo by velmi zaujimave, keby si zareagoval na vyzvu redakcie a napisal clanok, v ktorom by si objasnil, ako svet funguje podla teba – aspon by si nevytrhaval vety (vlastne v tvojom najnovsom prispevku uz dokonca iba SLOVA) z kontextu (resp. nevkladal niekomu do ust nieco, co vobec nepovedal), a my mladsi, sprostejsi a s klapkami na ociach by sme sa mohli poucit. Do toho.

RE: Dewey = absolútna pravda?
autor: turrican
pridané: 01-09-2003 20:46


Velmi sa cudujem slecna Urvova(alebo pani?),ako mozete povedat,ze pri dnesnom systeme sa Vam nestala krivda. Ak nepovazujete privatizaciu aka prebehla na Slovensku za krivdu na vacsine slovakov,potom asi mate naozaj klapky na ociach a to poriadne. Ja osobne povazujem za taku istu krivdu socialisticky rezim aj nasledne "demokraticke" rozkradnutie statu,hrstkou zlodejov,ktori sa este aj dnes smeju celemu narodu do oci. Ale ako vidim Vy s tym suhlasite,ved rozdelenie na superbohacov a chudobu musi v trhovom hospodarstve byt, aj keby na chleba nebolo.Vas pohlad na svet je pohlad v ruzovych okuliaroch. Miernite sa so svojimi ironickymi poznamkami,ktore sem pisete zakazdym ked niekto nie je niekto Vasho cteneho nazoru.
RE: Dewey = absolútna pravda?
autor: Dewey
pridané: 08-09-2003 17:40


Nasiel som tam niekolko obvyneni, ku ktorym chybali konkretne fakty. Vytrhavanie z kontextu nepatri k mojim diskusnym praktikam, ak sa tak stalo, ospravedlnujem sa. Citujem skor pre pripomenutie kontextu, ku ktoremu sa vyjhadrujem, citovat cele odseky povazujem za zbytocne mrhanie textom, kedze sa da k nemu dopatrat na par klikov.

Neviem ci Vam mila slecna dosli argumenty, ked na mna skusate overenu a na Slovensku stale oblubenu fintu a to hodit na supera cosi, co v ludoch vytvara negativne emocie(citatelom DoFa to bude velmi znama praktika), v tomto pripade zacat hadzat na mna komunisticku nostalgiu a nenavist voci x alebo y.
Nie. Hlasim sa k liberalnemu myslienkovemu prudu a demokracii. Nebudem rozhodne suhlasit so ziadnou totalitaristickou filozofiou a ani zriadenim, ktore slape po demokracii alebo slobode.[pozor, moje chapanie slobody sa lisi od povrchneho, ktory hlasaju libertariani]. Rozhodne budem kritizovat socializmus[v uzsom vyzname, to tzv. spolocne vlastnictvo VP] ale aj
snahu legitimizovat procech splania po demokracii, oddalovania moci od obcana a prepajania sukromnej ekonomickej moci s politickou.
Ubezpecujem Vas, nemam pocit krivdy a zo sucastneho systemu, ak sa uz mam na to pozerat materialne, profitujem celkom slusne.

RE: absolútna pravda
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 04-09-2003 19:31


Len dve poznamocky:
1. otazka nie je ci peniaze boli ziskane "moralne" (kedze moralka je relativna hodnota), alke ci boli ziskane zakonne. Ak ano, niet o com rozpravat.
2. U nas je sice opinkavanie statu narodnym sportom, ale je to skor prebytok rodinkarstva zo "socialne najspravodlivejsieho rezimu". Skus v USA alebo Kanade neplatit dane resp. sa nejakym inym sposobom previest vladu

RE: absolútna pravda
autor: Dewey
pridané: 08-09-2003 17:44


Tomas,

to co si uviedol ako druhy argument je alibizmus. Pozri sa kto sedi 8 rokov vo vlade
a co sa deje v jednotlivych rezortoch a pridruzenych instituciach. To nieje prioritne rodinkarstvo, to sa tyka obsadzovania teplych miest, ale politicke i nepoliticke kamaratschafty s cielom uchmatnut z verejnych financii co to da.

Deweymu
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 08-09-2003 20:08


Dewey,
v podstate s tebou plne suhlasim, atmosfera je velmi nezdrava, ale myslim, ze to speje k lepsiemu. Uvedom si, ze komancovia padli len pred 13-timi rokmi, pricom v rokoch 93-98 mozeme hovorit len o zhorsovani situacie v oblasti klientelizmu, korupcie a rodinkarstva.

RE: Deweymu
autor: Dewey
pridané: 09-09-2003 9:01


Nemozem sa zbavit pocitu, ze k lepsiemu to rozhodne nespeje. Ak zabudnem co sa stale deje v rezortoch, cakaju nas take triky(lupeze) ako tzv. dochodkova reforma, doprivatizacia strategickych podnikov.
RE: Deweymu
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 09-09-2003 20:06


Co vidis zlocinneho na doprivatizacii? nikde sa nekradne tak ako zo statneho (staci si vsimnut zeleznice, ktore su ucebnicovym prikladom mrhania a rozkradania). Co sa tyka dochodkovej reformy, bez nej sa system zosype (to netvrdim len ja a vlada, ale asi tak kazdy ekonom a analytik v krajine i mimo nu).
RE: Deweymu
autor: Dewey
pridané: 10-09-2003 9:24


"Co vidis zlocinneho na doprivatizacii?"

Riesenim neschopnosti, nekompetentnosti spravy verejnych financii a verejnych institucii a korupcie by rozhodne nemalo byt zrusenie celeho systemu hlava nehlava bez zohladnenia vsetkych nespocet vedlajsich dopadov. Navyse zlyhania, ktore mozu prist, vtedy, ak sa najma prirodzene monopoly dostanu mimo verejnu kontorlu mozu byt ovela horsie, ale mimo moznosti verejnosti cosi vyriesit. To by sme asi potom docinenenia s EU sudom pre ludske prava, alebo by to tu pri snahe o napravu dopadlo ako v Chile za Allandeho, alebo mozno ako vo Venezuele teraz za Chaveza.

RE: Deweymu
autor: dzordzo
pridané: 22-09-2003 15:07


no neviem neviem ale troxu som nepoxopil tvoju narazku o triku akym je doxodkova reforma...na tej reforme je zle len a len to ze nerusi samotnu podstatu a to statom garantovany doxodok vzmenou za dozivotne odvadzanie odvodov. Pri tejto reforme aspon mozem mat aspon polovicu z nix na ociax(myslim tax odvodov)
RE: Deweymu
autor: Dewey
pridané: 22-09-2003 15:44


Ale to je velmi jednoduche, to co sa neefektivne riadilo, ale bolo na dosah verejnej kontroly, sa teraz rozbije a bude zivit 20x viac byrokracie, navyse, niekto ma bude nutit davat svoje peniaze do sukromnych spolocnosti.{Stat to bude kryt?} Miesto politickych mechanizmov, ktore maju blizko ludksej voli, ludskych schopnostiam a intelignecii sa cely mozny konflikt medzi starnucou populaciou a aktivne pracujucimi necha na "trh". Kto z toho vylezie ako vitaz netusi ani Kanik.
Starnuca populacia sa neda, resp. da rovnako dobre vyriesit aj priebeznym systemom. Nevadi, budeme zivit nasobne viac bankovych daromzracov s mercedesmi a drahymi budovami.
Aj tak uz absolventi EU maju problem. Reklamiek, cestoviek a realitiek je uz na trhu prilis vela. Skutocne pojde o efektivnejsi system!

RE: absolútna pravda
autor: mraz
pridané: 20-01-2006 12:08


tfzurwzu
Rovnost
autor: turrican
pridané: 01-09-2003 20:24


Mr. Krivosik,
je to velmi pekne co pisete,len sa mi to zda prilis idealizovane a absolutne nezapadajuce so slovenskej reality. Kde to zijete? Tych co zbohatli na Slovensku poctivou cestou,je mozne zratat na prstoch jednej ruky a urcite ich nemozeme zaradit medzi najbohatsich slovakov.Poctivostou sa na Slovensku este nikto nikam nedostal.
Ludia, ktori sa daju povazovat za najbohatšich slovakov(Majsky, Rezes a spol., chlapci z Penta Group a dalsi) neprisli k svojmu majetku poctivou cestou, ale hlavne svojimi politickymi konexiami a nerespektovanim zakonov.
Dewey vystihol podstatu slovenskeho trhu t.j. "Kto najviac ojebava, ten sa ma najlepsie." Slovensky trh ma velmi daleko od toho idealneho,na ktory sa odvolavate.
Na jednej strane priznavate,ze u nas najchudobnejsi ludia nemaju dostojne zivobytie,ale na druhej strane je Vam cudne,ze "mnohi placu za starym dobrym socializmom". Nie je na tom nic zvlastne,pretoze ti "mnohi" sa mali za socializmu omnoho lepsie ako sa maju dnes,ked musia rozmyslat ci si kupia chlieb,alebo ci im zostane na lieky.
Suhlasim,ze za dobre odvedenu a kvalitnu pracu je nutne dobre zaplatit,ale ak budu v spolocnosti take velke mzdove rozdiely ako u nas,je to uplne zbytocna polemika. Skor by som sa zameral na "chudakov" slovenskych velkopodnikatelov a podnikatelov,ktori okradaju tento stat a tym ho ochudobnuju.Ako inak nazvat dotovanie sukromnych firiem zo strany statu, cez rozne odpisy,ktore si kazdy druhy podnikatel da doslova vyfabrikovat do svojho uctovnictva? Ak hovorite o znizeni alebo zruseni zasahovania statu do trhu,zrusme potom aj vsetky formy dotacii podnikatelom. Potom ich prezitie bude naozaj zalezat na trhu a nie na ich sikovnosti v porusovani zakonov.

chudoba a rovnost
autor: Endorfer
e-mail: endorfer@post.sk
webstránka: http://cervenymor.webpark.sk
pridané: 01-09-2003 20:44


plne suhlasim s tym, co odznelo v clanku Lukasa Krivosika.
Dewey tvrdi, ze kapitalisitcky trh negarantuje cloveku lepsi zivot. Podobne aj v tomto pripade moze otazka zniet nasledovne: co znamena lepsi zivot? komunisti maju tendenciu rozmyslat cisto v rovine materialistickej a v tomto kontexte chapu aj taky subjektivny pojem ako je "lepsi zivot". o tom svedcia aj nazory ludi z opacnych koncov politickeho spektra - kym laviciari presadzuju "rovnost pre vsetkych = lepsi zivot", ja sa zastavam nazoru "sloboda a volna dispozicia vlastnou iniciativou jednotlivca = lepsi zivot". Nie som libertarian, ale verim v ludsku samostatnost, snahu a moznost zabezpecit si zivot vlastnymi rukami a nie pracovat na ostatnych clenov spolocnosti. Co sa tyka rovnakeho pracovneho ohodnotenia: so zavedenym rovnakych miezd sa zakonite vytraca taky dolezity aspekt ako je motivacia k praci, co ma nevyhnutne za
nasledok spomalenie ekonomickeho rastu a vedecko-technickeho pokroku. (len pre informaciu: diskusia o tejto problematike prebieha v sucasnosti na mojich strankach http://cervenymor.webpark.sk... kto ma zaujem, nech sa zapoji)

RE: chudoba a rovnost
autor: turrican
pridané: 01-09-2003 20:53


Mam na Vas jednu otazku, o akej motivacii hovorite? Aku sancu na zvysenie platu(teda aj motivacie) maju v dnesnom systeme radovi zamestnanci,ktorych mzdy sa pohybuju len ked vlada odsuhlasi zvysenie minimalnej mzdy?
RE: chudoba a rovnost
autor: Martin Hanus
pridané: 02-09-2003 19:40


Srandujete? Priemerna mzda je viac nez dvojnasobne vyssia nez ta tzv. minimalna. A mimochodom: minimalna mzda je odborarsky zlocin. Ak si myslite, ze po jej zvyseni na 8 tisic korun - ako pozaduje Saktorova zberba - by sa na tuto uroven zvysili platy vsetkym Slovakom zarabajucim toho casu pod hranicou osmich tacov, odporucam Vam zalozit si s Augustinom a Marianom Huskom ekonomicky think-thank "Miracle" a navrhnut jej zvysenie rovno na 100 000 korun. Co by som dal za to, zit na takomto svete...
RE: chudoba a rovnost
autor: Peter Botev
pridané: 02-09-2003 23:34


Dovolím si Vám oponovať.

Údaje(Ekonomickej univerzity BA) hovoria o tom, že až vyše 60 percent obyvateľov má mesačné príjmy menšie ako priemerná mzda v SR. Toto konštatovanie nám ukazuje problém ekonomiky v SR a tým je nerovnosť platov. Možeme povedať, ze na základe dôkladnej analýzy makroekonomických údajov ekonomika SR po roku 1990 vykazuje neadekvátny rast, neadekvátnu produktivitu práce, v hospodárstve narastá nerovnomernosť rozdelenia príjmov v prospech malej najvyššej príjmovej skupiny(kto to asi je? :-)).

K minimálnej mzde ako takej je tažké zaujať definitívne stanovisko. Na jednu stranu pokiaľ je na Slovensku naozaj priemerná mzda 13500Sk nemal by byť veľký problém aby bola minimálna mzda aspoň tých 60% priemernej mzdy, veď za ňu predsa musí robiť zanedbatelné množstvo ľudí alebo, a to je skôr pravda, že jeden plat manažéra vyváži platy pätdesiat ľudí s minimálnou mzdou a takto je deformovaná priemerná mzda, ktorá može byť po odpočítaní horných 10000 povedzme 10000Sk a to nie je zanedbatelné zníženie. Ľudská práca má v SR veľmi nízku hodnotu oproti západným krajinám, možeme to porovnať napríklad s Českou Republikou, kde je priemerná mzda odosť vyššia.

Napriek tomu si však myslím, že je dosť diskutabilné pri 20% nezamestnanosti (čo je podľa mňa reálne číslo) či je v našom záujme vôbec zvyšovanie minimálnej mzdy, pretože by sa skôr dali vytvoriť dve horšie platené miesta (ale vždy lepšie ako sociálne dávky, hlavne teraz s rozličnými znižovaniami sú minimálnej mzde dosť vzdialené) ako jedno s vyššou minimálnou mzdou čo by viedlo k reálnemu znižovaniu nezamestnanosti a nie tak ako to robí naša vláda rôznymi záplatami. Pri súčasnom stave nezamestnanosti by bolo vhodné skôr zníženie minimálnej mzdy s tým, že by sa vytvorilo viac pracovných miest, keďže sa vždy nájde niekto ochotný robiť aj za menej. Určovanie minimálnej mzdy je len obmedzovanie v stlačovaní nákladov pre firmy a až v čase, keď by naozaj reálne klesla nezamestnanosť môžeme postupne začat zvyšovat minimálnu mzdu, tak aby nemala dopady na zvyšovanie nezamestnanosti(aj keby to malo znamenať určitý pokles ziskov firiem,ale to by nemuselo byť vobec citelné vzhľadom na zvýšenie výkonnosti ekonomiky,vďaka zníženej nezamestnanosti). Vyššia minimálna mzda sa tiež z niečoho musí zaplatiť, takže je síce pekné, že traja zamestnanci s minimálnou mzdou ju budú mať vyššiu, keď štvrtý prijde o prácu aby sa to zaplatilo z jeho platu.Tým pádom sa tí traja budú musieť obracať ešte viac než keď boli štyria(ale na druhej strane je to nástroj na zvyšovanie produktivity práce :-),síce dostanú viac,ale zvýši sa nezamestnanosť).

Takže čo s minimálnou mzdou? To je zložitá otázka a riešenie tiež nebude jednoduché(aspoň ja to jednoducho nevidím, možno majú diskutujúci iný názor :-)). Logika mi hovorí,že zníženie minimálnej mzdy(aj keď odtiaľ potiaľ) pri súčasnej nezamestnanosti je na nezamestnanosť dobrým liekom, samozrejme v spojení s inými komlexnými riešeniami ako sú napríklad znižovanie odvodov a daňové úľavy pre podnikateľov v závislosti od počtu zamestnancov(daňové úľavy pri zamestnaní nezamestnaného už sú).
Doterajšie vládnúce garnitúry však mali vždy tendenciu vylepšovať si preferencie takýmito lacnými trikmi(aj keď v konečnom dôsledku nás vyjdú draho). Skôr by sa ľuďom zapáčili,keby vytvorili viac pracovných miest. Lenže podľa momentálneho správania aké panuje u slovenských podnikateľov mám obavu,či by ich zníženie minimálnej mzdy vyburcovalo k hromadnému zamestnávaniu nezamestnaných. Naopak myslím si,že by to viedlo u väčšiny podnikateľov k potrebe znížiť mzdy stávajúcim zamestnancom(keď to robili doteraz dvaja a stíhali,prečo zobrať ďalšieho). Zníženie min. mzdy by sa potom celkom minulo účinkom,ak by sa podnikatelia zamerali len na ďalšie zvyšovanie svojich ziskov. Ďalším aspektom je, do akej miery je možné znížiť minimálnu mzdu,aby ľudia čo ju zarábajú nemuseli bývať pod mostom v krabici.
Všetko má svoje pro a proti. Mimo Bratislavy nie je veľký problém nájsť ľudí,čo zarábajú podpriemerne,naopak väčším problémom je nájsť človeka, ktorý zarába nadpriemerne. Potom sa to rieši čiernou prácou,alebo tak,že zamestnávateľ pridá svojmu zamestnancovi niečo mimo výplatnú pásku.

RE: chudoba a rovnost
autor: Alexander Botev
pridané: 03-09-2003 9:03


to ze je realna nezamestnanost 20% si zobral z www.koz.sk?
prave administrativne opatrenia MPSVaR SR urobili to, ze ti, ktori sa z nejakeho dovodu nemozu dostavovat kazde dva tyzdne na OUP (najma preto, ze realne niekde pracuju) alebo niekto nie je ochotny za peniaze, ktore mu my pracujuci darujeme, napr. upratovat nase ulice (ked si nevie/nechce najst pracu primeranejsiu jeho poziadavkam) a zrealnila sa miera nezamestnanosti.
co sa tyka varadovania z evidencie, tak z 38678 vyradenych nezamestnanych z evidencie v júli 2003 bolo 24124 umiestnenych na pracovne miesto a este stale tu ostalo 22514 volnych pracovnych miest (z nich je napr. 3683 volnych miest typu riaditel, veduci, odborni dusevni zamestnanci a z toho 545 vhodnych pre absolventov)

RE: chudoba a rovnost
autor: Alexander Botev
pridané: 03-09-2003 9:05


samozrejme ze Konfederacia odborovych zvazov ma inu webovu adresu, ktoru vsak netreba propagovat na tomto mieste a ani nikde inde :)
RE: chudoba a rovnost
autor: Peter Botev
pridané: 03-09-2003 11:57


to ze je realna nezamestnanost 20% si zobral z www.koz.sk?
prave administrativne opatrenia MPSVaR SR urobili to, ze ti, ktori sa z nejakeho dovodu nemozu dostavovat kazde dva tyzdne na OUP (najma preto, ze realne niekde pracuju) alebo niekto nie je ochotny za peniaze, ktore mu my pracujuci darujeme, napr. upratovat nase ulice (ked si nevie/nechce najst pracu primeranejsiu jeho poziadavkam) a zrealnila sa miera nezamestnanosti.


Nie na take stranky nechodim.(ale mam pocit,ze na stranke komunistickej strany su podobne udaje) :-) Chcel som tým povedať,že ako sú oficiálne štatistiky deformované(podľa mňa)
Je podľa teba riešenie vyraďovanie ľudí z evidencie? Dosť veľké percento z tých ľudí je potom aj tak nezamestnaných,ale v štatistikách sa počíta aj bez nich. Preto som aj uviedol,že si myslím,že to bude reálne okolo tých 20%. Ak bol niekto vyradený z evidencie,pretože niekde načierno pracuje, možeme ho celkom pokojne považovať za nezamestnaného,pretože on svoje príjmy nezdaňuje,takže štát si veľmi nepolepší. Ďalej sa v štatistikách nepočíta s podnikmi na hranici konkurzu,ktorích zamestnanci už pracujú pár mesiacov zadarmo.Blbá slovenská legislatíva umožnuje takéto počínanie zo strany podnikov,takže majitelia takýchto podnikov potom využívajú tento čas na rozpredanie majetku spoločnosti a vlastné obahatenie(zopár príkladov PPS Detva, Stojárne Martin, atď. Takýmto spôsobom sa vytiahli peniaze(možno posledné) aj z BMG Investu).Nepochybujem o tom,že volné pracovné miesta by sa našli,ale pes je zakopaný inde. Vačsina dlhodobo nezamestnaných má úplne inú kvalifikáciu aká sa požaduje na tieto volné miesta. Zase mi nedá a uvediem príklad v tvojom okolí. Dosť veľké percento z nezamestnaných na Horehroní má strojárske vzdelanie,kedže strojársky priemysel tam mal dlhoročnú tradíciu. Lenže po krachu týchto podnikov majú títo ľudia,len malú šancu na zamestnanie,kedže v oblasti zostal len jeden väčší zamestnávateľ a tým su Železiarne Podbrezová a ani tie niesú spokojné s kvalifikáciou svojich zamestnancov(vid. včerajšie Televízne noviny,ŽP si otvorilo vlastné súkromné SOU. Takže ŽP počítajú s nahradzovaním doterajších zamestnancov absolventami tohto SOU,pretože dávajú 100% garanciu na zamestnanie sa v ŽP po absolvovaní tohto SOU). Je ťažké posudzovať kto je na tom horšie, či absolvent so stredoškolským vzdelaním bez praxe,alebo ľudia pred dôchodkom,ktorích nikto nechce zamestnať z dôvodu ich veku. Zato po dôchodcoch sa na trhu práce len tak zapráši. Opäť je to legislatíva, ktorá zvýhodňuje zamestnávanie dôchodcov (neplatia sa odvody do poistných fondov). Predpokladá sa, že v celej SR takto pracuje 40 - 50 tisíc dôchodcov. Ak by som aj počítal so 16% nezamestnanosťou,tak počet nezamestnaných je stále okolo 400 000.

RE: chudoba a rovnost
autor: Dewey
pridané: 08-09-2003 17:52


Motivacia a urcita platova diferenciacia s nou suvisiaca je v poriadku. Tu ide o cosi ine. Extremne rozdiely v mzdach, ktore ani zdaleka nezodpovedaju objektivnym kriteriam ako snaha, vytrvalost, odhodlanie, nadanie.
Staci sa zoznamit so socilogickymi studiami venujucim sa tejto problematike, ake faktory prispievaju k mzdovej diferenciacii.
Staci si uvedomit, ake extremne rozdiely existovali na zaciatku industrialne ery, ake ludske utrpenie za nim stalo, pri analyze pricin dojdeme len k jednemu, ze uzka skupinka tych, ktory disponovali ek. mocou ovladala aj politicke mechanizmy, ktorymi svoje dominantne postavenie dalej udriavala a formovala pravidla na obraz svojich zaujmov. A taketo ohrozenie pre demokraciu je tu aj dnes.

RE: chudoba a rovnost
autor: Dewey
pridané: 08-09-2003 18:05


"Podobne aj v tomto pripade moze otazka zniet nasledovne: co znamena lepsi zivot?"

Pocit uspokojenia existencnych potrieb a velkej casti dusevnych potrieb.

"komunisti maju tendenciu rozmyslat cisto v rovine materialistickej a v tomto kontexte chapu aj taky subjektivny pojem ako je "lepsi zivot"".

Ano, choroba komunistov, ale aj istych kruhov, ktory meraju kvalitu zivota cez vysku HDP per obcan krajiny.

" "rovnost pre vsetkych = lepsi zivot", ja sa zastavam nazoru "sloboda a volna dispozicia vlastnou iniciativou jednotlivca = lepsi zivot". "

Zial zijeme v spolocnosti, kde sme jeden zavisli od druheho, nezijeme na bezhranicnej prerii(pozical som si od D.Kortena) -neosidlenej krajiny plnej neovladnutych zdrojov.
Teda iniciativa jedneho moze narazit na prekazku kladenu inym. Su to vsadepritomne konflikty, ktore treba riesit. Tam kde sa strenu dvaja jednotlivci, aby sa dohodli[ak je to vobec mozne kedze vacsina vztahov medzi jednotlivcami je neosobna] su len malokedy obaja jednotlivci v rovnom mocenskom postaveni a teda ich rozhodnutia skutocne slobodne.


"Nie som libertarian, ale verim v ludsku samostatnost, snahu a moznost zabezpecit si zivot vlastnymi rukami a nie pracovat na ostatnych clenov spolocnosti."

To sme dvaja, ale zastavam nazor, ze zlyhania systemu, ktore vyplivaju zo samotneho systemu, ktore su postavene mimo rozhodnutia ludskej individuality, ale ktorych dosledky clovek musi znasat by mali byt v opodstatnych pripadoch systemom riesene.

"motivacia k praci, co ma nevyhnutne za"
este raz, nejde o rovnake mzdy...

"nasledok spomalenie ekonomickeho rastu a vedecko-technickeho pokroku."

Zial, dovolim si tvrdit, ze ide o demagogiu pochadzajucu od libertarianov. Spojene staty dosahovali najvacsiu mieru hosp. rastu v obdobi, ked prijmy boli najrovnejsie v celej jeho historii.[za vsetko konkretny fakt, ktory vyvracia tvrdenie].
Odporucam nahliadnut na rebricek HDI na strankach UN, uz pri letmom pohlade na tabulku bude jasne ze urcity vztah medzi kvalitou zivota a HDP sice existuje, ale ze dalsim velmi dolezitym faktorom je rozlozenie prijmov.

Dosť bolo (gangsterskeho slovenskeho) kapitalizmu
autor: Lukáš Krivošík
e-mail: amilakvar@h.com
pridané: 02-09-2003 16:38


Zdravim všetkých diskutujúcich. Sorry, že sa hlásim až teraz a že som musel predčasne ukončiť diskusiu o KDH, ale bol som mesiac v južných krajoch na dovolenke a vrátil som sa len včera.

Takže: téza môjho článku bola, že väčšina ľudí vo fungujúcej trhovej ekonomike (akú sa tu na Slovensku ešte len snažíme nastoliť) žije v strednej vrstve. Hore je hŕstka bohatých a dole už viacej chudobných ale tých chudobných je stále menej ako množstvo ľudí v strednej vrstve. Myslím si, že takáto spoločnosť ako celok hospodarsky rastie, lebo jej rozloženie odráža prirodzené rozdiely, ktore medzi luďmi sú a navyše nechá najproduktívnejších svojich členov adekvátne zaplatiť. Navyše aj najchudobnejší členovia takejto spoločnosti si vlastne takto polepšia, lebo majú síce menšie platy ako bohatí, môžu si ale za ne kúpiť viac, než by si kúpili, keby trebárs aj bola ich krajina rovnostársejšia, ale ako celok chudobnejšia.

Rovnostárske spoločnosti naopak stagnujú kvôli obrovskému množstvu prerozdelovaných peňazí (väčšinou na veľmi pochybné účely), ktoré by firmy mohli investovať napr. do rozširovania výroby a podobne. Dewey preto nemá pravdu ak tvrdí, že prerozdelovanie nemá vpliv na hosp. rast. Predsa prerozdelovanie peňazí bráni tomu, aby sa vyrábalo. Ešte žiadna krajina nezbohatla na tom že prerozdelovala od bohatých k chudobým. Ak chceme, aby Slovensko prosperovalo, musíme viac vyrábať a poskytovať viac služieb. Preto by peniaze mali ostať vo firmách.

-USA dosahovali najvyšší a najzdravší hosp. rast, keď boli príjmy najvyrovnanejšie-

Tak toto vyjadrenie si naozaj zaslúži pozornosť. Spojené štáty americké mali totiž najvyrovnanejšie mzdy v rokoch 1800 - 1845. Vtedy sa Amerike aj hovorilo "krajina šťastnej prostrednosti". Myslím, že s výnimkou otrokov bolo toto obdobie najšťastnejším v US dejinách. Pre našu diskusiu je ale irelevantné. USA boli vtedy totiž prevažne agrárnou krajinou. Príjmy boli preto najvyrovnanejšie, lebo Američania boli vtedy väčšinou farmári a bolo tam dosť lacnej pôdy pre všetkých. Ak ste sa aj práve prisťahovali z Európy, nemuseli ste ostať chudobní, stačilo nasadnúť na kolónu na Západ a uchmatnúť si trochu pôdy.

Rapídne majetkové rozdiely prišli do USA až s priemyselnou revolúciou. A toto je aj dôvod, prečo v posledných rokoch sa roztvárajú nožnice medzi najchudobnejšími a najbohatšími. Výroba sa sofistikuje. Základ je poľnohospodárstvo, naň nadväzuje priemysel a my sa v súčasnosti dostávame do doby, keď je ekonomika stále viac založená na informáciách (tzv. supersymbolická ekonomika). Ekonomika sa sofistikuje a preto tí čo riadia výrobu s najvyššou pridanou hodnotou sú aj najlepšie platení. Nie je náhoda, že najbohatším mužom planéty je počítačový guru Bill Gates a nie nejaký priemyselný magnát, či veľkostatkár.

-čo je problém SR-

Veľa diskutujeme o daniach, ale slobodný trh (hoci je dôležitý) sám k vytvoreniu bohatej krajiny nestačí. ZABÚDAME NA VYNUTITEĽNOSŤ PRÁVA a na morálku v spoločnosti. V USA je veľká etika dávania medzi bohatými, u nás nie. Prečo? Nie je to aj otázka kresťanstva? USA sú pravdepodobne najkresťanskejšou krajinou na svete. Vy páni, vediete v súčasnosti proti kresťanstvu inkvizičný tribunál, na ktorého čele je sám MacSlintoš. Potom sa nečudujte. že našej spoločnosti chýba súcit s najchudobnejšími.

-ako by som ja riešil tých najchudobnejších u nás?-

Určite nie prerozdelovaním. Na Západe ľudia vedia, že nesú túto zodpovednosť a po práci trebárs aj robia čosi pre spoločnosť. Čo robíte Vy, aby ste niečo zlepšili?????? Možno Vám budem krivdiť ale asi nie veľa. Určite je ľahšie kričať, "Štát postaraj sa!" než sám pre nich niečo urobiť.

-Na Slovensku sú ako výsledok činnosti tejto vlády len more chudobných a hŕstka najbohatších-

S touto tézou súhlasím, a rovnako ako Vám, ani mne sa nepáči. Problém ale nie je v tom, žeby vláda robila liberálnu politiku, problém je v tom, že vláda robí nekompetentnú politiku. Napr. v daňovej reforme malo min. financí šancu pomôcť aj firmám (a tým ekonomike ako celku) aj jednotlivým občanom a ich finančnej situácii. Mikloš sa rozhodol pomôcť len firmám, na občanov uvrhol ďalšie jarmo v podobe zvýšenia kľúčových daní.

Je správne, že Zajac s Froncom zavádzajú do svojich rezortov trhové prvky, ale ak si má občan priplatiť, tak nech mu znížia dane, ale Mikloš im zobral ešte viac a ešte majú aj platiť. Je toto pravicové??? Nemyslím si to. Problémom SR je, že príliš vysoko zaťažujeme strenú vrstvu. Tí, ktorí by tam mali patriť fakticky platia na daniach a odvodoch toľko, že zostávajú medzi chudobnými. Daňová reforma by bola najideálnejšia v podobe ako ju navrhovalo KDH, teda nižšie percento, s tým že by sa zachovali dve sadzby pri nepriamych daniach.
Ono myslím si, že problém je v tom, že našu ekonomiku riadia ľudia z SDKU, čo je strana polovyčatých reforiem. Oni len zbavujú štát zodpovednosti, ale už nevytvárajú podmienky, aby sa o najchudobnejších vedela efektívne postarať civilná spoločnosť. Mám aj jeden konrétny príklad, o kt. sa môžeme porozprávať neskôr. To je ale potom aj naša chyba. Navrhujem všetkým voliť v dalších voľbách OKS, KDH a SMK. V zásade si ale o slobodnom trhu myslím to isté, čo som už povedal, v diskusii o interrupciach: sloboda je možná len zo zodpovednosťou. Tú ale za svojich blížnych majú niesť občania.

-USA nestoja na čele HDI rebríčka-

a je vôbec nejaký taký socialistický rebríček OSN alebo koho dôležitý??? Pokial viem, na čele týchto rebríčkov často obsadzuje Švédsko popredné miesta. Minulý týždeň som v tomto smere zachytil zaujímavú info: švédska armáda nemá už peniaze preto bude odteraz mať dobu, počas ktorej bude brániť krajinu obmedzenú. Armáda bude odteraz vo Švédsku fungovať len od 9.00 do 17.00 .

Nuž, každý socik niečo stojí.

RE: Dosť bolo (gangsterskeho slovenskeho) kapitalizmu
autor: turrican
pridané: 02-09-2003 20:19


Problem je ten,ze na Slovensku je len minumum firiem,ktore su schopne zabezpecit svojim zamestnancom solidne platove podmienky(a to su firmy so zahranicnym kapitalom a aj niektore statne firmy platia svojich zamestnancov nadstandardne,aj ich financna situacia je zla). Tie reci o strednej vrstve mozno platia v Bratislave. Lenze za Nitrou sa to konci a cim dalej na vychod je to horsie. Chudak v Bratislave, je na vychode bohac. Suhlasim stat nema co prerozdelovat financie od bohatych k chudobnym. Ale ani prerozdelovanie "vyvolenym" zo statnej kasy,ako sa to deje dnes, nepatri do trhovej ekonomiky.Najviac u nas zbohatli ludia,ktorich firmy dostali statne zakazky,alebo im ich financovanie politickych stran zabezpecilo lukrativne zmluvy so statnymi podnikmi(akurat dnes: zaplatime 199 000 Sk,za jedno logo info kampane vstupu do EU,firme,ktora bola vybrana priamym zadanim; dovolim si povedat,ze za tretinovu cenu by im take logo navrhol hocijaky student grafickeho designu). Co je ale uloha statu? Zabezpecit aj v ostatnych castiach Slovenska podmienky, aby si potom ludia mohli sami zabezpecit dostojne podmienky na zivot. Mottom slovenskeho podnikatela je stat sa milionarom za rok, pricom sa vyuziva vysoka miera nezamestnanosti a zla socialna situacia obyvatelov. Urcite su aj u nas poctivi podnikatelia, ale urcite nepatria k najbohatsim. Pytam sa,kolkich nepoctivich zbohatlikov bolo sudenich a odsudenich? Majsky sedi,ale dokedy? Uz je pekne dlho len vo vysetrovacej vazbe. Este ho nikto neodsudil. Ked su take presvedcive dokazy ako to vyhlasuje nasa policia a prokuratura,preco uz davno nebol Majsky odsudeny? Spravodlivost a trest maju efekt len vtedy ked su rychle. Velmi sa obavam,ze sa to skonci ako s Lexom, velky tresk a potom bublina potichucky splasne. Co sa tyka Ruska,neverim,ze existuje na Slovensku sila,ktora by ho poslala za mreze. Este sa nenasiel na Slovensku sudca,ktory by odsudil politika a to by ich malo byt za mrezami dost, napr. taky Krajci,Lexa,Meciar,Rusko atd. V takychto pripadov zatial vzdy rozhodovali politicke konexie,alebo peniaze. Ked niekto zbohatne poctivou pracou je to v poriadku,zasluzi si za svoju pracu(mnohokrat je to drina) patricnu odmenu. Ale na Slovensku sme si zvykli,ze vsetci sme si rovni, ale niektori su rovnejsi. Pre niekoho neplatia zakony a policia ma doslova strach nieco urobit,aby sa niekto na vyssom mieste nenas**l.
RE: Dosť bolo
autor: Alexander Botev
pridané: 02-09-2003 23:23


to, ze ludia maju male platy, nie je sposobene tym, ze im zli zamestnavatelia davaju malo, ale tym, ze ti ludia malo vyrobia. vo firmach zo zahr. majetkovou ucastou je prave produktivita prace neporovnatelne vyssia ako v nasich firmach. kolko bolo za sociku firiem zo styrmi-siestimi tisickami zamestnancov? a ake boli vyznamne pre vtedajsie hospodarstvo? kolko zamestnancov ma taky VW? tri tisic? a aj tak je nasou najvyznamnejsou firmou?

USA maju HDP/obyv $35200
EU ma HDP/obyv $20900
SR ma HDP/obyv $3800

preco potom by mali mat priemerni slovaci podobnu mzdu ako maju priemerni zamestnanci v USA alebo v EU?

Dalsi nezmysel a zauzivane tvrdenie je, ze citujem: "Mottom slovenskeho podnikatela je stat sa milionarom za rok, pricom sa vyuziva vysoka miera nezamestnanosti a zla socialna situacia obyvatelov."
Kedze pracujem v oblasti pomoci podnikatelom a zaujemcom o podnikanie dovolim si tvrdit, ze takto sa spravaju len ludia, ktori nemaju na to aby boli podnikatelmi a pri tychto jedincoch je velky uspech ak si vobec zalozia zivnost, nieto aby este zneuzivali vsetko okolo.

Este poznamku k vazbe J.Marhulu (pardon Majskeho): pre neho osobne je ovela horsie, ak sedi teraz vo vysetrovacke ako keby v ustave na vykon trestu, kedze normalna basa je luxus oproti vysetrovacke (hovorili ti, ktori tam boli - na exkurzii :))

A uz poslednu poznamku k praci policii:
niekedy je tazko, ked da mafik tvojmu sefovi na vyber: rovnost pred zakonom alebo zivot jeho deti...

RE: Dosť bolo
autor: Peter Botev
pridané: 03-09-2003 0:18


Máš pravdu,že úroveň platov je daná produktivitou práce. Lenže potom sa vynára otázka: Sú slovenskí podnikatelia naozaj podnikateľmi ak si vo svojich firmách nedokážu zabezpečiť dostatočnú produktivitu práce? Skôr si myslím,že firmy, do ktorých vstúpil zahraničný kapitál, boli veľké firmy s veľkým obratom a určitým evolučným potenciálom. Naopak najväčšie problémy s produktivitou práce majú malí a stredný podnikatelia a tí zamestnávajú väčšinu zamestnancov v SR.

Sám vieš akým podnikom za socializmu bola napríklad Mostáreň Brezno. Zamestnávala 3500 zamestnancov(ani sa neopovažujem pomyslieť aká tam bola prezamestnanosť), a pritom to bol výrobca žeriavov No. 1 s najväčším podielom na európskom trhu(dodávalo sa aj do Ázie). Po páde socializmu sa ten podnik doslova rozobral,sčasti úmyselne,sčasti nekompetentným riadením.Dnes zamestnáva ani nie desatinu z pôvodného počtu zamestnancov a určite nemá taký obrat ako za komančov,pretože výroba bola drasticky obmedzená. A takých podnikov je(nielen na Horehroní) dosť. Takže nemôžeš hádzať všetko do jedného vreca. Aj za socializmu sa našlo zopár veľmi kvalitných a schopných podnikov, bohužiaľ väčšina z nich padla za obeť, tým nesprávnym ľuďom so známosťami v politike s ambíciou rýchlo a ľahko zbohatnúť.Zabúdaš aj na zbrojársky priemysel,ktorý bol v SR. Fungujúcich podnikov bolo dosť,len vtedajší štátny činitelia to chytili za nesprávny koniec,asi vedeli prečo to robia.

To mi chceš tvrdiť,že dnes to nefunguje podľa hesla: "Ber,alebo nechaj tak, za bránami stoja tisíce." Blízko tvojho bydliska je aj príklad takéhoto počínania a to sú Železiarne Podbrezová. Poznám viac ľudí,ktorí boli aktérmi v takomto procese, takže vobec nepokladám za pritiahnuté za vlasy tvrdenie o zneužívaní situácie podnikateľmi. Neviem, či o takom Sotákovi sa možeš vyjadriť,ze nemá na podnikanie.

Len aby to neskončilo tak,že Majský bude žiadať odškodné od štátu, keď ho dáky milosrdný sudca s obálkou v ruke prepustí s tým,že je nedostatok dôkazov. Už sme to zažili. Jeho odsúdenie bude aj tak prd platné ľudom čo prišli o peniaze,keď všetky svoje majetky už nemá napísané na seba, ale na svoju rodinu.Slovensko nieje právny štát(ošúchané ale pravdivé).

Čo sa týka práce polície. Ak vstupujem so policajného zboru musím si byť vedomý rizika. Ak si polícia nedokáže spraviť poriadok s takými "mafíkmi",tak je to hanba. Ale, skôr to bude tak,že niektorí policajti sú celkom dobre odmenení aby takéto veci prehliadali,kedže z toho profitujú aj oni.

RE: Dosť bolo (gangsterskeho slovenskeho) kapitalizmu
autor: Dewey
pridané: 09-09-2003 10:27


“Myslím si, že takáto spoločnosť ako celok hospodarsky rastie, lebo jej rozloženie odráža prirodzené rozdiely, ktore medzi luďmi sú a navyše nechá najproduktívnejších svojich členov adekvátne zaplatiť.”
Zase okridlena libertarianska doktrina. Co su to prirodzene rozdiely? Je to ucelova konstrukcia, ktorou sa redukuje realita.
Nebudem to rozpitvavat, skusim na priklade. Zamestatnec pravujuci pre nadnarodnu korporaciu v krajine X dostava mzdu 5$ na den. Vyrobky nim vyrobene sa predavaju Zamestanec inej nadnarodnej spolocnosti Y, ktora este nestihla vyrobu presunut do krajiny tretieho sveta a ktora vyraba ten isty vyrobok, ktory ma na trhu na ktorom sa predava +- rovnaku hodnotu dostava za svoju pracu 50$ na den. Zisky X su este o to vacsie ze nemusi dodrziavat prisne ekonomicke normy, ktore Y, dodrziavat musi. Co je prirodzene na 10 nasobnom prijmovom rozdiele?
Iny priklad, silny akcionar nadnarodnej spolocnosti X, ktory zdedil po svojom otcovi, ktory kedysi pomahal budovat vtedy este narodnu korporaciu, dostava 1000 nasobne vacsi plat ako ktorykolvek usilovny robos bez toho, aby pohol prstom. Co je na tom prirodzene? A co je to vlastne ta prirodzenost?
“Navyše aj najchudobnejší členovia takejto spoločnosti si vlastne takto polepšia, lebo majú síce menšie platy ako bohatí, môžu si ale za ne kúpiť viac, než by si kúpili, keby trebárs aj bola ich krajina rovnostársejšia, ale ako celok chudobnejšia.”
Za predpokladu, ze rastu realne prijmy a rozdiel vo vyske HDP nieje sposobeny radovo dlhsim pracovnym casom. Dalej su dolezite aj zdroje HDP a zdroje rastu HDP, teda, nebavme sa len o kvantite, ale aj kvalite. Inak nam budu moct cerveny nostalgici donekonecna ospevovat socialisiticky zazrak.
“Rovnostárske spoločnosti naopak stagnujú kvôli obrovskému množstvu prerozdelovaných peňazí (väčšinou na veľmi pochybné účely), ktoré by firmy mohli investovať napr. do rozširovania výroby a podobne.”
Improvizujes. Existuje len jeden vyhraneny nazor a to skor v politickej ekonomii ako v ekonomii samotnej, ktory sa pozera na prerozdelovanie podobnym sposobom. Existuje vsak nespocet studii, ktore upozornuju aj na pozitivne makroekomicke dosledky prerozdelovacich mechanizmov.
“Dewey preto nemá pravdu ak tvrdí, že prerozdelovanie nemá vpliv na hosp. rast.”
Dewey tvrdi, ze nikto nedokazal priamu zavislost medzi mierou prerozdelovania a hospodarskym rastom.
“Predsa prerozdelovanie peňazí bráni tomu, aby sa vyrábalo.”
Zabudas na druhu stranu…stimuluju dopyt…”peniaze” sa z narodnej ekonomiky nevyparia
“Ešte žiadna krajina nezbohatla na tom že prerozdelovala od bohatých k chudobým. Ak chceme, aby Slovensko prosperovalo, musíme viac vyrábať a poskytovať viac služieb. Preto by peniaze mali ostať vo firmách.”
V provom rade…o com to hovoris? Pleties hrusky s jablkami. Najprv hovoris o spotrebe HDP, ktore zostane spotrebou bez ohladu na to, aku cast budu spotrebovavat bohaty a aku cast chudobny a potom konstatujes, ze peniaze by mali zostat vo firmach. Problematika je zlozita. Nemam dost casu to rozbrat. Zabudas, ze velka cast penazi putuje do vreciek vlastnikov. Toto je jednym zo zdrojov radikalnych nerovnosti. Zabudas, ze existuje akasa poucka o hranickej efektivite/zisku.A nakoniec, stale sa tocis v rovine kvantitativneho pohladu na HDP. Maly priklad. Ak bude benevolentna pracovna legislativa a radikalne sa zvysi pracovny cas ludi, nielenze priamo porastie[samozrejeme nie priamo umerne] HDP, ale aj nepriamo pretoze ludia budu odkazani na sluzby, ktore predtym nepotrebovali a vedeli(stihali) si ich zabezpecit vlastnou aktivitou. (v prvom pripade sa sluzby pripocitaju k vyske HDP). Opat je to len maly zarez z problematiky.

”Tak toto vyjadrenie si naozaj zaslúži pozornosť. Spojené štáty americké mali totiž najvyrovnanejšie mzdy v rokoch 1800 - 1845. Vtedy sa Amerike aj hovorilo "krajina šťastnej prostrednosti". Myslím, že s výnimkou otrokov bolo toto obdobie najšťastnejším v US dejinách. Pre našu diskusiu je ale irelevantné. USA boli vtedy totiž prevažne agrárnou krajinou. Príjmy boli preto najvyrovnanejšie, lebo Američania boli vtedy väčšinou farmári a bolo tam dosť lacnej pôdy pre všetkých. Ak ste sa aj práve prisťahovali z Európy, nemuseli ste ostať chudobní, stačilo nasadnúť na kolónu na Západ a uchmatnúť si trochu pôdy.”
Suhlasim, podla mojich informacii vsak navyssia miera rovnosti existovala v obdobi testne po druhej svetovej vojne. Vtedy bola aj miera rastu najvyssia – kvantitativne, ale aj po kvalitativnej stranke.
“Rapídne majetkové rozdiely prišli do USA až s priemyselnou revolúciou. A toto je aj dôvod, prečo v posledných rokoch sa roztvárajú nožnice medzi najchudobnejšími a najbohatšími. Výroba sa sofistikuje. Základ je poľnohospodárstvo, naň nadväzuje priemysel a my sa v súčasnosti dostávame do doby, keď je ekonomika stále viac založená na informáciách (tzv. supersymbolická ekonomika). Ekonomika sa sofistikuje a preto tí čo riadia výrobu s najvyššou pridanou hodnotou sú aj najlepšie platení. Nie je náhoda, že najbohatším mužom planéty je počítačový guru Bill Gates a nie nejaký priemyselný magnát, či veľkostatkár.”
Nie, trend poklesu realnych miezd spodnej patiny nastupil tak ako v Anglicku po Tatcherovej neoliberalnom hyenizme v spojenych statoch po Reaganovom. Zase improvizujes. Nieco podobne som uz nasiel sice niekde napisane ale su to nezmysli, argumenty na legitimizaciu prehlbovania prijmovych rozdielov, ktore je asi tak “prirodzene” ako nabozenstvo v ucebnych osnovach zakladnych skol a Katolicka univerzita. Obrovske zisky Microsoftu su dosledkom silneho postavenia na globalnom trhu. Bill Gates uz sotva nieco riadi, mohol si spomenut ine meno z Microsoftu, ktore figuruje v top 10, to by som este bral.Nuz a co sa tyka ekonomiky “zalozenej” na informaciach, musis konkretizovat, co presne vidis ako obsah tychto slov. Stretol som sa totiz s roznymi pohladmi na toto slovne spojenie.

”Veľa diskutujeme o daniach, ale slobodný trh (hoci je dôležitý) sám k vytvoreniu bohatej krajiny nestačí. ZABÚDAME NA VYNUTITEĽNOSŤ PRÁVA a na morálku v spoločnosti. V USA je veľká etika dávania medzi bohatými, u nás nie.”
Ak je moralkou aj to, ze niekto nezneuzije svoje silnejsie postavenie na trhu aby niekoho ineho vyzmykal, pretoze je na nom existencne zavisli, tak suhlasim. Apropo pravo, to je tiez len obrazom politickej elity, cim bude viacej napojena a spojena s ekonomickymi zaujmami malej skupinky, tak ako na zaciatku industrialnej ery, tym viacej bude prave jej nastrojom.
“Prečo? Nie je to aj otázka kresťanstva? USA sú pravdepodobne najkresťanskejšou krajinou na svete. Vy páni, vediete v súčasnosti proti kresťanstvu inkvizičný tribunál, na ktorého čele je sám MacSlintoš. Potom sa nečudujte. že našej spoločnosti chýba súcit s najchudobnejšími.”
Krestanstvo je v poriadku, ale nie cirkev, totalitaristicka organizacia ktora ma ambiciu vladnut ludskej individualite. Myslim, ze v jednom vreci s Ruskom by som sa dobre necitil. Sucit s najchudobnejsimi? Mam chut zahresit. A kam sa strati tych 700-800milionov co ide priamo pre cirkev, milodary od ludi, zisky z majetku? Kde je ta charita a solidarita?

”Určite nie prerozdelovaním. Na Západe ľudia vedia, že nesú túto zodpovednosť a po práci trebárs aj robia čosi pre spoločnosť. Čo robíte Vy, aby ste niečo zlepšili?????? Možno Vám budem krivdiť ale asi nie veľa. Určite je ľahšie kričať, "Štát postaraj sa!" než sám pre nich niečo urobiť.”
Najvacsi prispevok pre spolocnost, ktory jednotlivec moze dat je riadit sa demokratickymi a liberalnymi zasadami v kazdodennom zivote, ale to chce pochopit a spoznat demokraciu a hodnotovy ideal a nielen ako politicky system. Ak sa pytas na moj volny cas, nieje ho vela a snazim sa ho venovat rodine. Asi si narazal na vlastne polticke posobenie, pravdepodobne v mladeznickej organizacii nejakej strany. Nie, o posobenie medzi ludmi, u ktorych ambicie a snaha o vlastne zviditelnenie sa, neskor sukromne zaujmy predbiehaju uprimnu snahu pomoct, naplnat demokraticke idealy v najvyssej politickej rovine a snahu o podchytenie zaujmov verejnych, zaujem nemam.

”vláda robí nekompetentnú politiku.”
Na jednej strane mozno nekompetetnu, ale na druhej strane ucelovu sludujuc urcite sukromne zaujmy ucitych kruhov, ktory su napojeny na akterov politickeho diania a z ktorych tito akteri slusne profituju…
“Napr. v daňovej reforme malo min. financí šancu pomôcť aj firmám (a tým ekonomike ako celku) aj jednotlivým občanom a ich finančnej situácii. Mikloš sa rozhodol pomôcť len firmám, na občanov uvrhol ďalšie jarmo v podobe zvýšenia kľúčových daní.”
Komu Miklos pomohol nebudu rozhodne zamestnanci, zivnostnici a mali podnikatelia. To mi mozes verit. Pomohol predovsetkych sukromnym ziskom malej skupiny ludi stojacej na vrchole prijmovej pyramidy. Dosledky sa prehliadaju. Slaplo sa na dopytovu stranku, ktora sa podpisala aj pod prijmovy vypadok rozpoctu.

”Je správne, že Zajac s Froncom zavádzajú do svojich rezortov trhové prvky, ale ak si má občan priplatiť, tak nech mu znížia dane, ale Mikloš im zobral ešte viac a ešte majú aj platiť.”
Trhove prvky tam, kde namaju co robit. Ide najma o skolstvo a zdravotnictvo pre ekonomicky a existencne zavislych od produktivnej casti populacie.
“Je toto pravicové???”
Predovsekym ucelove…
“Nemyslím si to. Problémom SR je, že príliš vysoko zaťažujeme strenú vrstvu. Tí, ktorí by tam mali patriť fakticky platia na daniach a odvodoch toľko, že zostávajú medzi chudobnými.”
Lenze odhliadnuc od toho ako sa u nas naraba s verejnymi financiami, prerozdelovaci system garantuje aspon zakladne sluzby. Treba sa pozriet do rovojovych krajin, ktore su na tom ako. Prezradim, ze je takmer pravidlom ze tie co pri rovnakej vyske HDP maju vyssie vydavky prostrednictvom verejnych sluzieb su na tom z hladiska kvality zivota, miery chudoby, miery vzdelania a umrtnosti lepsie.
“podmienky, aby sa o najchudobnejších vedela efektívne postarať civilná spoločnosť.”
Zial, vztahy su dnes take neosobne, ze ulohu, ktoru plnili komunity kedysi uz nemaju sancu naplnit. Toto si casto niektore intelignetne prudy blyzke konzervativizmu nevedia uvedomit. So zmenou usporiadania vztahov medzi jednotlivcami musia prist aj riesenia tymto zmenam zodpovedajuce.
“Navrhujem všetkým voliť v dalších voľbách OKS, KDH a SMK.”
= Zbohom demokracii v tejto krajine…
“a je vôbec nejaký taký socialistický rebríček OSN alebo koho dôležitý???”
Nuz, ak sa niekto ohana cislami ako HDP a poukazuje na kvalitu zivota cez ne, mal by mat aspon tolko slusnosti a pozriet sa na nieco co je ovela objektivnejsim meradlom.
“švédska armáda nemá už peniaze preto bude odteraz mať dobu, počas ktorej bude brániť krajinu obmedzenú. Armáda bude odteraz vo Švédsku fungovať len od 9.00 do 17.00.”
Kedy budem mat konecne pocit, ze na Slovensku ma armada malo penazi a netreba vydrziavat celu vojensku, uradnicku gerontokraciu a odthrvavat mladych ludi od rodin, prace a nechat ich zivorit v armade alebo makat za nic na civilnej sluzbe?

Ešte som zabudol...
autor: Lukáš Krivošík
e-mail: amilakvar@h.com
pridané: 02-09-2003 16:51


-Prečo sú na Slovensku bohaté len svine?-

Ale čo sa Ti nepáči? Veď práve ľudia ako Majskí, a spol. sedia, čiže nepoctivosť sa aj u nás vypláca stále menej. Rusko zase čelí žiadosti o zbavenie imunity. Všetko je to vo vývoji. Väčšinu skutočne bohatých ľudí na Slovensku ani nepoznáme. Poctiví podnikatelia sú aj u nás, ale ak bohatneš poctivo, bohatneš pomaly. A súkromné podnikanie je u nás možné len od roku 1990. Rockefellerovi trvalo tri desaťročia, kým vybudoval svoje impérium. Čestní boháči budú aj na Slovensku, ale počítam, že ich prítomnosť si začneme uvedomovať až okolo roku 2015, či 2020.

RE: Ešte som zabudol...
autor: Dewey
pridané: 30-09-2003 19:34


Ale ved tu nejde len o ceresnicky typu Majsky. Tu ide takmer o kazdy subjekt na Slovenskom trhu. Aj ten co nechce "ojebavat" a robit podrazy je k tomu nakoniec aj tak donuteny. Vyskuj na vlastnej kozi, budem drzat uprimne palce.
RE: Ešte som zabudol...
autor: Dewey
pridané: 30-09-2003 19:36


Ale ved tu nejde len o ceresnicky typu Majsky. Tu ide takmer o kazdy subjekt na slovenskom trhu. Aj ten co nechce "ojebavat" a robit podrazy je k tomu nakoniec aj tak donuteny. Vyskuj na vlastnej kozi poziciu dobreho, feroveho a ustretoveho "dedecka", budem drzat uprimne palce.
odpoved
autor: Endorfer
e-mail: endorfer@post.sk
webstránka: http://cervenymor.webpark.sk
pridané: 02-09-2003 19:51


turrican: Hadam len nechces diskutovat o tom, kde je vacsia motivacia k praci - v sociku alebo v kapitalizme. ale uvediem malicky priklad: pokial mam spravne informacie, uradnici budu znamkovo hodnoteni podla svojho vykonu a v zavislosti od dosiahnutej urovne im bude odstupnovane platobne a ine ohodnotenie. Ak sa na celu problematiku pozerame z globalneho hladiska, nemozeme prehliadnut otazku, v kolkych krajinach padol komunizmus a v kolkych nadalej pretrvava kapitalizmus. Tento fakt uz svedci o uskutocnitelnosti komunistickych idealov a samozrejeme, co je este dolezitejsie, o nedovere a averzii vacsiny obyvatelov k takemuto usporiadaniu spolocnosti.
RE: odpoved
autor: Peter Botev
pridané: 02-09-2003 20:29


Skutocne? Nijako za komunizmom neplacem,ale bavme sa o sucasnej situacii. Napriklad pracovnikom v socialnych sluzbach bude do konca roka znizeny plat. Skutocne motivacia hodna trhovej ekonomiky ala Slovenko.
Chudoba...
autor: Pali
pridané: 09-09-2003 11:41


Mozno v pripade Slovenska ani tak nejde o rozdiely medzi chudobnymi a bohatymi. Mozno je podstatne prave to, ze z prijmu za pracu sa sotva da vyzit. Ak v inej krajine (napr. v Portugalsku, Grecku alebo Taliansku) clovek pracuje a dostane za tu pracu plat, vie z neho normalne vyzit, kupit si co potrebuje a usetrit aj nieco na dovolenku... Na Slovensku bohuzial nie... To je ale problem ktory nemoze riesit ten co pracuje alebo nepracuje, ale riesenie treba hladat vyssie. Mozno to vsetko "smrdi od hlavy", ako sa vravi.
reakcia na Deweyho
autor: Lukáš Krivošík
e-mail: amilakvar@h.com
pridané: 10-09-2003 10:54


1. nie som clenom ziadnej mladeznickej politickej organizacie. ked som sa ta pytal, co robis ty pre najslabsich v nasej spolocnosti, urcite som nemal na mysli politicku, ale skor charitativnu cinnost. ale beriem tuto otazku spet, lebo aj v biblii sa pise:"davaj tak, aby ani lava ruka nevedela, co robi prava"

2. tu sa hned dostavame k druhemu tvojmu tvrdeniu, vraj krestanstvo je OK, ale nie mocou posadnuta cirkev. to je casty a velmi nemudry argument. kto by asi to nabozenstvo vysvetloval, ak nie cirkvi? si uvedom, ze tie udalosti okolo Jezisa sa udiali pred 2000 rokmi. kto by asi dnes o nich este vedel, keby tu nebola takato institucia. nevravim, ze katolicka cirkev nerobila v dejinach aj zle veci, ale clovek je tvor nedokonali a ovela vacsie zlo napachali ateisticke ideologie, ktore vychadzali z odkazu fran.revolucie a jej jakobinskeho teroru. pytas sa co dnes robi cirkev. to som sa od uyasu uz musel fakt zasmiat. uz si pocul o slovenskej katolickej charite??? keby sa ona nebola starala o bezdomovcov v meste, ktorom zijem uz by davno podochli. a takychto cirkevnych organizacii, co vykonavaju zasluznu pracu pre spolocnost je ovela viac.
o cirkev bez knazov a cirkevnych struktur snival napr. martin luther. myslel si ze knihtlac povedie k spolocnosti, kde bude mat kazdy doma bibliu a bude si ju interpretovat sam. nakoniec ale aj on musel dat svojej cirkvi oficialnu strukturu, to je jednoducho nevyhnutnost.

3. usa- som rad ze si specifikoval obdobie, kedy podla teba mali usa najvyssiu rovnost platov. no ale nezabudaj, ze postavenie usa po vojne bolo absolutne specialne. spojene staty mali 50% podiel na svetovej priemyselnej produkcii. nepovedal by som ze to bolo tak ako to interpretujes ty.

4.thatcherovej hyenizmus- no tak to je uz naozaj argument hodny politickej skoly marxizmu-leninizmu.
britania mala po roku 1945 dva typy vlad: labouristicke vlady, ktore vylozene zavadzali socializmus v ekonomike a konzervativne vlady, ktore s tym ticho suhlasili. dospelo to do stavu, ze pri stavke hrobarov v roku 1978 mrtvoly hnili v bytoch, lebo ich nemal kto odnasat a pochovavat. britania sa 30 rokov nachadzala na ekonomickom zostupe, smer dno. francuzsko, nemecko a taliansko, zatial rastli, lebo tam po vojne dlhodobo vladli krestansko-demokraticke vlady s liberalnym ekonomickym programom. az za thatcherovej sa karta obratila.
MT a ronald reagan katapultovali svoje krajiny do 21. storocia. kontinentalna europa je zase hlboko v socializme, lebo prave v 80tych rokoch sa stat blahobytu stal konsenzualnou zalezitostou pravice i lavice a dnes tam svojich obcanov uplne spravili zavislich na state

5. na moju namietku o svedskej armade, ktora musi setrit a bude odteraz otvorena len od deviatej do piatej si vobec neodpovedal. je jasne, ze "svedsky zazrak" dostava trhliny. kazdy socialista najprv setri na armade, ale neboj, dojde aj na svedsky socialny stat. ten model ma tolko trhlin ako stara sopa.

Frflosom
autor: winco
e-mail: kincel@hephy.oeaw.ac.at
pridané: 17-09-2003 10:45


Ja tomu akosi nerozumiem... Isti cervenosfarbeni jedinci stale vykrikuju, ze ludia maju male platy a podnikatelia su svine, lebo im z nakradnuteho nechcu dat viac. Dobra hlupost. Ak si totiz niekto mysli, ze si zasluzi viac, a ze sucasny stav je nespravodlivy, tak nic mu nebrani prestat robit tu cinnost co prinasa malo (a teda za to nestoji) a vyvinut aktivitu a svoj ciel dosiahnut. Inak su vsetky jeho reci o nespravodlivosti len planymi dristami, ktorym ani ten ich autor neveri. (Keby veril, ze si zasluzi viac tak by nasledoval aj nejaky _cin_.) Za co sa plati je sikovnost a aktivita a nie strnulost a frfotanie!

P.S. Nepiste sem preco vsetko musi zostat po starom a preco to nechcete, alebo "sa nedaju" potrebne veci urobit, nikoho to nezaujima. Ak si ktokolvek mysli, ze jeho postavenie je nespravodlive, nech to proste dokaze cinom, alebo nech inak nekuvika!

RE: Frflosom
autor: Peter Botev
pridané: 17-09-2003 16:57


Niekto to asi nepochopil. Tu sa nebavime o ludoch co maju taku kvalifikaciu,ze si mozu hocikedy zmenit miesto,ale o ludoch co robia ako robotnici. Navrhni, aku aktivitu by si urobil ty v ich pozicii.
RE: Frflosom
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 17-09-2003 20:11


Minimalne by som sa snazil najst pracu v inom regione resp. state
RE: Frflosom
autor: Peter Botev
pridané: 18-09-2003 0:50


Ok,ale taki ludia vacsinou nevedia jazyky aj keby sa chceli stahovat za pracou,co sa nechcu(od 50 rokov hore).
RE: Frflosom
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 18-09-2003 19:21


Poznas nejakeho cloveka (zvlast nad 50), ktory sa nedohovori minimalne po cesky (podotykam, ze zvlast v robotnickych poziciach je znalost jazykov nepodstatna). Ze sa stahovat nechcu, je presne spominany problem: ludia vela hovoria o biede, ale ich vlastna snaha a ochota prinasat obete na jej zmiernenie je minimalna
RE: Frflosom
autor: Dewey
pridané: 19-09-2003 12:33


Nie ale poznam vela ludi okolo 50, ktory maju existencne problemy a chcu vratit lasku a starostlivost svojim dozivajucim rodicom, ktory potrebuju kazdodennu starosltlivost a ani peniaze, ktore by im mohli posielat tento problem nevyriesia.
RE: Frflosom
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 19-09-2003 19:11


Opat to nie je o moznosti, ale o volbe priorit (existuju aj napr. opatrovnicke sluzby resp. domovy dochodcov). Kazdopadne nie je to o moznostiach poskytovanych systemom.
RE: Frflosom
autor: Dewey
pridané: 22-09-2003 10:10


Opatrovnicke sluzby a domovy dochodcov...to je forma akou vratit lasku dozivajucim rodicom...priority, ale to je presne o tom, ked politicko-ekonomicky system nuti robit taketo rozhodnutia, asi nebude vsetko s kostolnym poriadkom...
RE: Frflosom
autor: tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 23-09-2003 23:01


Myslim, ze opatrovnicke sluzby/domovy su najlepsim sposobom, ako oplatit starostlivost, kedze laik nikdy nedokaze zbezpecit taky komfort, ako odbornik (zvlast pokial sa jedna o ludi s alzheimrovou chorobou, ktorym je to uz vcelku jedno, pri vsej ucte). A opat opakujem, stat cloveka do nicoho nenuti, len mu dava vybrat (nikde neexistuje spolocnost, kde clovek moze mat vsetko...)
RE: Frflosom
autor: Peter Botev
pridané: 24-09-2003 0:30


Ohladne tych jazykov. Poznam vela pripadov,hlavne zo strojarskej vyroby,kde by sa mohli dotycni ludia uplatnit v zahranici,hlavne v Nemecku, ale co tam mozu ked nevedia ani ceknut po nemecky? Hovorim o zvaracoch, sustruznikoch atd. Zohnat dobreho zvaraca je velky problem a takito ludia su v napr. v Nemecku velmi stedro odmenovani. Niekedy existovali v strojarskych podnikoch zvaracske skoly,ktore vyskolili mnohych naslovovzatych robotnikov, ktori funguju dodnes(skoda,ze nie jazykovo). Takze nejake reci o tom,ze jazyk u tychto ludi vela nezavazi je bullshit.Nieje to tak. Nehovorim o nejakych sezonnych pracovnikoch,ktori oberaju v zahranici ovocie. Ak chces predsa aby ten robotnik nieco robil(jedna sa o sofistikovanu vyrobu),musis mu to zadat(resp. povedat) a v zahranici ti to po slovensky nikto nepovie. Domovy dochodcov? Ha,ha,ha. Tak som sa uz davno nezasmial. Moja mama pracuje v jednom takom domove,ta by ti vedela porozpravat o pomeroch v takychto zariadeniach. Nehovorim o sukromnych penzionoch,ktore su vacsinou na kvalitativne vyssej urovni ako statne(obecne). Lenze tam sa uz riadne soli,ceny su nad moznosti bezneho slovaka s priemernym platom. V domove dochodcov,kde pracuje moja mama je napr. cena za ubytovanie cca. 4000Sk mesacne a to este nepocitam 3xdenne stravu a energie sa platia zvlast. Mnohym z tych ludi zostane po zaplateni vsetkeho 50Sk,ved to je na zaplakanie.Popritom neprijimaju ludi,ktori nemaju aspon min. 5500Sk dochodok.Aj tak to musia takito dochodcovia riesit tak,ze napr. odstrania nejaky nabytok a namiesto neho daju postel,aby sa mojli s najmom rozdelit.Ale urcite to ma daleko od idealnych podmienok,ake by si tyto ludia zasluzili. A to nespominam,ze starostlivost je vo vyraznej miere ovplyvnena poctom pracovnikov a tych je v statnych domovoch zalostne malo. Uvediem priklad na 120 ludi su max. 3(!) sanitari v jednej smene. Opatrovatelske sluzby. Vies co stoji taka opatrovatelka 12-16 hodin denne,pripadne nonstop v pripade,ze je osoba bezvladna? To ti za 5000 Sk nebude nikto robit. V regione,kde je priemerna mzda vynimkou, sa o taketo sluzby nikto netrha. Nesmies zabudat ani na citove vazby starych ludi, niekedy je pre nich doslova trest odist zo svojho povodneho domova a prisposobit sa novemu. Niektori stari ludia sa k tomu stavaju tak,ze si myslia,ze ich deti sa ich chcu zbavit(kolkokrat ide o majetok). Dalej, domovy dochodcov zavadzaju vyberanie tkz. sponzorskeho. Nieje to nic ine ako vydieranie, za posunutie ziadosti v poradovniku sa ma zaplatit,takze sa moze v pohode stat,ze niekto bude cakat na vybavenie ziadosti az do svojej smrti,pretoze nema dostatok financii.Kolko starych ludi zije v spolocnej domacnosti so svojim dietatom a jeho rodinou. Myslis si,ze zalostna situacia v niektorych regionoch Slovenska sa vyriesi hromadnym stahovanim za pracou aj za pracou do zahranicia? Ja si myslim,ze to by len prehlbilo uz aj tak velky upadok v tychto regionoch.Potom v prenesenom vyzname bude riesenim nezamestnanosti to,ze byvat na "vidieku" nema zmysel a osidlena zostane len Bratislava,pretoze ak aj dochadzam za zamestnanim,musim si platit ubytovanie aj doma aj v mieste prace, co vzdy nepokryje zvysenie mzdy,doprava tiez nieco stoji,teda jeden z tychto "najmov" zrusim. Dufam len,ze sa nikdy nedostanem pred volbu takychto "priorit",ked si budem musiet vyberat medzi mensim a vacsim zlom.
RE: Frflosom
autor: Samec
e-mail: samec@pobox.sk
pridané: 21-01-2004 22:54


Tak to je teda fakt blba situacia, ked clovek musi odist prec zo svojho domova od svojich blizkych, aby prezil... desna predstava. Ked chce niekto odist prec, nech ide. Su aj taki, ktorim pojem domov a rodina ci Vlast, rodna Zem, nic nevravi. A su aj taki, ktori by kvoli osobnemu zisku svoju Vlast aj predali. Ale nie to som chcel, to sa tyka napr. nasich politikov a vstupu do EU. Chcel som povedat, ze ak ma niekto bude nutit odist z mojho domova, tak mu sice nic nespravim, ale nebudem ho mat rad!
študentom sociálnej práce
autor: Zuzana Kusá
webstránka: http://web.stonline.sk/zuzanakusa
pridané: 03-02-2004 20:21


Prosím vás neopisujte tento text bez uvedenia zdroja a kritického komentára. Ak ho ešte raz nájdem zakomponovaný do seminárnej práce ako "písmo sväté", môžete dostať maximálne "E". A najskôr nedostanete zápočet vôbec.
Aj bezdomovci v USA maju domy a autá
autor: jaro
pridané: 29-10-2006 13:24


To je typická reč kapitalistického patolízača v USA vieš ako žiju ludia aj tí bezdomovci chodia na doprave a majú autá a domy uvedom si čo píšeš tebe je dobre zarábaš dobre a čo ostatní?Zamysli sa čo píšeš a nerob hambu novinárskej obci Ty buržuj

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group