KDH prišlo s iniciatívou zákona o zachovaní suverenity Slovenska v určitých oblastiach aj po vstupe do EÚ. Celá koalícia spolu s opozíciou sa začali tváriť, akoby KDH stratilo rozum. Kukan poznamenal čosi o smerovaní opačným smerom (kam asi?), sympatická redaktorka Markízy, ktorá neskrývala zdesenie a spomínala čosi o populizme, pripomenula ďalšie iniciatívy KDH, ako zaviesť náboženstvo do škôl, či zrušiť interrupcie, čím definitívne utvrdila šokovaného euronadšeného diváka, že sa ide iba o jeden z ďalších výstrelkov hnutia. Pripojil sa aj poslanec za ANO, Lintner, ktorý sa vraj bude pri hlasovaní spoliehať na „zdravý úsudok“ pléna. Takže nebezpečenstvo nehrozí.
Aspoň sa to tak javí. Aspoň sa to tak prezentuje. Naša politická a novinárska „elita“, ktorá s času na čas utrúsi povinnú poznámočku o tom, že na Slovensku chýba zmysluplná diskusia o EÚ, o jej budúcej podobe a možno aj našej úlohe v nej, práve dokázala, že o takúto diskusiu vôbec nestojí. Ba čo viac, každý, kto sa o ňu čo len pokúsi a „vezme meno EÚ nadarmo“ (rozumej: bez zbožňujúceho a nekritického obdivu) pácha skoro smrteľný hriech a vlastne ho netreba brať vôbec vážne, pretože človek (strana, hnutie, inštitúcia..) s takýmito názormi nemôže byť pri zmysloch.
A tu je práve háčik. Takzvaní eurorealisti tvrdia, že vstúpiť treba, hoci to tam nie je celkom kóšer. Hlavný argument znie: jedine zvnútra s tým predsa môžeme niečo urobiť. Z toho vyplýva, že sa, jednoducho povedané, integrujeme, aby sme mohli reformovať. Už vidíme, ako sa plní nadšenia vrháme do formovania zmysluplnej EÚ. Áno, iniciatíva KDH by mala v dnešnej dobe zatiaľ iba deklaratívny charakter. A naši „pravičiari“ s ňou majú už teraz problém, napriek tomu, že napr. onej zvrchovanosti v priamych daniach celkom reálne hrozí európsky otras, o iných oblastiach ani nehovorím. Dzurindovci sa už nevedia dočkať, kedy sa staneme súčasťou ekonomickým zdravím prekypujúcej eurozóny.
Nuž, ale potom nie je celkom jasné, KTO to vlastne v tej EÚ bude hájiť naše záujmy, o záujmoch zdravého rozumu ani nehovoriac, keď už teraz na vlastnej pôde robíme hon na čarodejnice. Alebo sa po 1. máji 2004 názory našich predstaviteľov (aj budúcich – Fico je v tomto s koalíciou zajedno) radikálne otočia a zrazu bude každý presadzovať eurorealistické riešenia?
Na to, aby Slovenská republika mohla presadzovať akékoľvek riešenia v akomkoľvek zoskupení, sa musí najskôr dohodnúť doma. Bola by som veľmi šťastná, keby ma niekto dokázal presvedčiť o tom, že to Slovensko v najbližších rokoch dokáže. Zatiaľ to tak nevyzerá – názory, ktoré sa vymykajú strednému prúdu, sú na posmech. Aj preto budem hlasovať NIE. Keďže do Európskej únie tak či onak vstúpime, aspoň prejavím svoj malý súkromný protest.
Jarmila Urvová
študentka verejnej ekonómie