ISSN 1335-8715

07-03-2003   Martin Hanus   Slobodný trh   verzia pre tlač

Dve prázdne slová

Žijeme v zložitom svete. A máme prirodzený sklon si ho zjednodušovať. Tak vznikajú módne slová. Napríklad globalizácia...

Pridať nový príspevok

re
autor: wesley
e-mail: wesley@post.sk
pridané: 11-03-2003 16:42


Nech zije Hanus!
Re: Wesley
autor: Jarmila Urvova
e-mail: jarmille@dublin.com
pridané: 12-03-2003 10:00


???
Re: Wesley
autor: Marián Klemon
e-mail: klemon@orangemail.sk
pridané: 15-03-2003 12:52


A prečo nie? :-)
Štáty, hlásiace sa do Únie, prebiehajú zložitou a bolestnou decentralizáciou na to aby sa potom vzájomne všetky dohromady centralizovali, organizovali, globalizovali...z jedného " srdca Európy " A tomu systému ozaj málokto rozumie. 1984...Veľký brat ťa vidí...Ideálne mi to vskutku nepripadá.

Re: Wesley
autor: Dewey
pridané: 09-05-2003 19:03


Decentralizacia moci a integracia do EU nemusia byt protiklady! Pri decentralizacii sa priblizuju rozhodovacie mechanizmy a institucie blyzsie k obcanovi a jeho potrebam. Su vsak oblasti, kde z pozicie narodneho statu nema obcan ani elementarny dosah. Prikladom je ekonomicka globalizacia, kedze neexistuju efektivne politicke institucie na nadnarodnej urovni, ekonomicka globalizacia prebieha do velkej miery mimo dosahu obcana v narodnom state, nema moznost participovat na pravidlach, na akych funguje. A tak narodne vlady musia tymto pravidlam ustupovat a je jedno, ci nosia nalepku pravicova, alebo lavicova. Iba [paradoxne] politicke [a demokraticke] institucie mozu priblizit globalizaciu k obcanovi a jeho potrebam.

A.D. 1984...je to utok na byrokraticky stat, uzrupuji si pravo na kontrolu nad ludskou individualitou[su tam dost otvorene utoky aj voci kapitalizmu] a tak to je to vhodna kritika voci akejkolvek totalitaristickej ideologii spejucej k tomuto stavu. Aktualny bol komunizmus, dnes je to libertarianizmus.
Takze kazdy si tam pride na svoje. Konzervativec zijuci myslienkami pred 89, liberal citiaci hrozenie slobody, demokracie a kvality zivota vacsiny ;o)

Orwell
autor: Predator
pridané: 06-04-2003 20:24


Ak neviete, Orwell bol anarchista ;o) Jeho myslienky boli antibolsevicke, ale takisto antikapitalisticke, antipravicove... spamatajte sa laskavo...
RE: Orwell
autor: Jarmila Urvova
e-mail: jarmille@dublin.com
pridané: 08-04-2003 10:47


To ešte neznamená, že z "tisicdeväťstoosemdesiatštvorky" nejde hrôza a zvlášť hrôza z toho, ako to celé Orwell vystihol. Však zachvíľu sa budeme môcť presvedčiť, keď už budeme integrovaní...

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group